معرفی پرنده بلدرچین و انواع نژاد آن

انواع نژاد کبک

بلدرچین پرنده‌ای است با گونه‌های متعدد و طرح و رنگ‌های متفاوت که مورد توجه پرورش‌دهندگان قرارگرفته است. این پرنده به دلیل فاصله نسلی کوتاه، بلوغ جنسی زودرس، سرعت رشد سریع و به‌واسطه عکس‌العمل سریع در برابر کمبود مواد مغذی و شرایط محیطی به‌عنوان یک حیوان آزمایشگاهی موردتوجه محققین و مراکز پژوهشی قرارگرفته است. این پرنده به لحاظ سن پایین قابل‌عرضه به بازار (حدود ۵-۶ هفتگی برای مصرف گوشت)، تخم‌گذاری خوب، ضریب تبدیل غذایی مطلوب، نیاز به فضای پرورشی کم نسبت به مرغ، مقاومت نسبت به بیماری‌ها و دارا بودن هزینه کم برای پرورش، توجه پرورش‌دهندگان تجاری را نیز به خود جلب کرده است. هم‌چنین این پرنده در انواع زیرگروه‌ها و گونه‌های خود ازنظر زینتی نیز موردتوجه واقع گردیده است. تنوع محصولات این پرنده نیز قابل‌توجه است. در این مقاله در مورد فواید تخم بلدرچین ، پرنده بلدرچین ژاپنی و بلدرچین چینی و بلدرچین باب وایت نیز توضیحاتی ارائه می‌نماییم.

پرنده بلدرچین در کشورهای مختلف

برای قرن‌ها، گوشت بلدرچین یک غذای آسیایی و اروپایی بوده است.

قبل از سال ۱۹۳۹ میلادی، کشور مصر صادراتی حدود ۳ میلیون بلدرچین زنده در سال به بازارهای اروپا عرضه می‌نموده است.

همین‌طور از سال‌های حدود ۱۸۹۰ تا ۱۹۰۴ میلادی بلدرچین از ژاپن به سانفرانسیسکو نیز عرضه می‌شده است.

بام گارتنر در گزارش خود از بعضی از کشورهای آسیایی مانند ژاپن، چین، کره شمالی، کره جنوبی، هنگ‌کنگ، تایوان، سنگاپور، فیلیپین، هند و عربستان سعودی که در پرورش بلدرچین پیشرفت داشته‌اند، نام‌برده است.

در گزارش مذکور آمده است که به دلیل کیفیت قابل‌ملاحظه گوشت و تخم بلدرچین و دیگر فرآورده‌های تبدیلی آن باعث شده که در کشورهای مدیترانه‌ای و هم‌چنین در استونی، مصر، هلند و روسیه بلدرچین مصرف شود.

در همین گزارش نشان داده‌شده است که در کلمبیا و کانادا، در سال ۱۹۸۹ به میزان ۱۵۵۰۰۰ قطعه بلدرچین تجاری و ۸۰۰۰۰ قطعه بلدرچین نیمه تجاری به همراه دو میلیون تخم بلدرچین تولیدشده است.

اهمیت بلدرچین

در اولین کنفرانس بین‌المللی بلدرچین در تارتوتالین کشور استونی در سپتامبر ۱۹۹۱ گزارش‌هایی مبنی بر اهمیت پرورش بلدرچین ژاپنی به‌عنوان منبع گوشت و تخم بلدرچین ارائه‌شده است.

در ژاپن محصولات بلدرچین از ۷/۱ میلیون تن در سال ۱۹۶۵ میلادی به ۴۶/۸ میلیون تن در سال ۱۹۸۴ ارتقا که ۶۵ درصد آن به‌صورت فرآورده و ۳۵ درصد به‌صورت تخم بلدرچین به فروش رسیده است.

متعاقب شروع تحقیقات اصلاح نژاد در کشور استونی از سال ۱۹۷۶ تولید بلدرچین از سال ۱۹۸۰ آغاز و هرسال به‌طور پیوسته میزان تولید بلدرچین افزایش‌یافته به‌طوری‌که از ۱ میلیون قطعه در سال شروع تولید، به ۷ میلیون قطعه در سال ۱۹۹۰ گزارش‌شده است.

مین وییلی گزارش کرد بلدرچین ژاپنی نژادی است برای تولید گوشت و تخم و اهمیت نسبی این دو محصول بین کشورها متفاوت است.

در ژاپن و کشورهای جنوب شرقی آسیا تولید تخم در اولویت قرار دارد، درصورتی‌که در فرانسه و اروپا تولید گوشت، هدف اصلی پرورش بلدرچین است.

در حال حاضر حدود ۷ میلیون پرنده بلدرچین در ژاپن پرورش داده می‌شود که حدود ۴ میلیون در شهر تویوهاشی نگهداری و قریب به ۷۰ درصد تخم بلدرچین در این منطقه تولید می‌شود.

اهمیت بلدرچین
اهمیت بلدرچین

ارزش غذایی گوشت و تخم پرنده بلدرچین

پرنده بلدرچین ازلحاظ ارزش گوشت و تخم برای انسان از دیرباز موردتوجه بوده و تحقیقات زیادی روی برخی از گونه‌های آن صورت گرفته است.

برای بعضی از گونه‌ها تحقیقات بیشتری نیاز است تا ارزش غذایی آن‌ها بیشتر مشخص شود.

در اکثر تحقیقات، پرنده بلدرچین ژاپنی موردبررسی قرارگرفته و به همین دلیل بیشتر نتایج ارائه‌شده مربوط به این‌گونه است که در گزارش‌های متعددی ارزش غذایی گوشت و سایر محصولات آن ارائه‌شده است.

ارزش غذایی گوشت سینه بلدرچین

گوشت قسمت‌های مختلف لاشه پرنده بلدرچین دارای ارزش غذایی متفاوت هست. به‌عنوان‌مثال هر ۱۰۰ گرم گوشت سینه محتوی ۵۹ گرم پروتئین، ۳۱ میلی‌گرم آهن، ۲۲۸ میلی‌گرم فسفر، ۲۶۰ میلی‌گرم پتاسیم، ۵۸ میلی‌گرم کلسترول و ۱۸ نوع اسیدآمینه می‌باشد. همچنین دارای ویتامین‌های A,B1,B2,B6,B12 نیاسین، اسید پنتاتونیک و اسیدفولیک است.

تفاوت ارزش غذایی گوشت بلدرچین با گوشت مرغ

پژوهشگران در یک بررسی، ترکیبات گوشت بلدرچین و مرغ را مورد مقایسه قراردادند. درصد هر یک از مواد مغذی رطوبت، پروتئین، چربی، کربوهیدرات و مواد آلی گوشت بلدرچین را به ترتیب ۹۳/۷۳، ۵۴/۲۰، ۸۵/۳، ۵۶/۰، ۱۲/۱ و همین مواد مغذی را برای گوشت مرغ به ترتیب ۸۷/۷۳،۶۶/۲۰، ۶۱/۸، ۷۸/ ۰،۰۳/۱ گزارش نموده‌اند.

بعضی از مواد مغذی موجود در گوشت بلدرچین به مقادیر قابل‌توجهی بیش از گوشت جوجه گوشتی است؛ به‌عنوان‌مثال آهن بیش از ۴ برابر، فسفر نزدیک به ۲ برابر، روی ۲ برابر و مس موجود در آن بیش از ۱۰ برابر می‌باشد؛ اما برخلاف جوجه گوشتی، گوشت بلدرچین فاقد ویتامین‌های E و K است. تخم بلدرچین نیز با داشتن پروتئین، ویتامین‌های مختلف، مواد معدنی (آهن، کلسیم، سدیم،…) و سایر مواد مغذی دارای ارزش غذایی فراوان برای انسان می‌باشد. مقایسه ارزش غذایی تخم‌های پرندگان به لحاظ اندازه‌های متفاوت آن‌ها مشکل است.

فسفر نزدیک به ۲ برابر، روی ۲ برابر و مس موجود در آن بیش از ۱۰ برابر است؛ اما برخلاف جوجه گوشتی، گوشت بلدرچین فاقد ویتامین‌های E و K است. تخم بلدرچین نیز با داشتن پروتئین، ویتامین‌های مختلف، مواد معدنی (آهن، کلسیم، سدیم،…) و سایر مواد مغذی دارای ارزش غذایی فراوان برای انسان می‌باشد. مقایسه ارزش غذایی تخم‌های پرندگان به لحاظ اندازه‌های متفاوت آن‌ها مشکل است.

گوشت بلدرچین
گوشت بلدرچین

شناسایی بلدرچین ازلحاظ پرنده‌شناسی

برای پرندگان زنده ۸۹۴۸ گونه گزارش‌شده که در ۲۷ راسته قرارگرفته‌اند. تعداد گونه‌ها در یک راسته تفاوت زیادی دارند.

پرنده بلدرچین به راسته ماکیان‌سانان (گالیفورم‌ها)، خانواده فاسیانیدا و جنس بلدرچین تعلق دارد.

گروه بلدرچین شامل سیزده زیرگروه است:

 • گونه‌های انروفاسیس
 • گونه‌های کالی پپلا
 • گونه‌های کولینوس
 • گونه‌های کوترنیکس
 • گونه‌های سیرتونیکس
 • گونه‌های داکتیلورتیکس
 • گونه‌های دندرورتیکس
 • گونه‌های ادنتوفوروس
 • گونه افریسیا
 • گونه آراتیکس
 • گونه‌های پردیکولا
 • گونه فیلورتیکس
 • گونه رینکورتیکس

هر یک از این زیرگروه‌ها دارای یک یا چندگونه هستند. بعضی از گونه‌ها همچنین خود دارای زیرگونه‌هایی هستند که نشان‌دهنده‌ی تنوع و تغییر ژنتیکی در مکان‌های مختلف جغرافیایی است.

برای بلدرچین بیش از ۴۰ گونه در دنیا معرفی نموده‌اند که بیش از ۲۰ گونه آن‌ها به‌طور متداول در قفس پرورش می‌شوند.

زیرگروه کوترنیکس، معمولی‌ترین نوع پرنده بلدرچین ازنظر پرورش در قفس، در دنیا می‌باشد که دارای ۹ گونه است.

نژادهای پرنده بلدرچین

بلدرچین‌ها در اندازه بدن متفاوت هستند، بزرگ‌ترین آن‌ها بلدرچین دم بلند درختی از زیرگروه دندرورتیکس ماکرورا به‌اندازه ۳۶ سانتی‌متر و کوچک‌ترین آن‌ها بلدرچین رنگی چینی به نام کو ترنیکس چینی یا ایکسکالفاکتوریای چینی به‌اندازه ۱۲ سانتی‌متر است.

بلدرچین‌ها در محدوده آب و هوایی وسیعی یافت می‌شوند، همگی آن‌ها در خصوصیاتی مانند خجالتی بودن، سریع بودن و تمایل به پنهان شدن در لابه‌لای پوشش گیاهی زمین، مشترک هستند.

بلدرچین ژاپنی (کوترنیکس ژاپونیکا)

نام علمی بلدرچین ژاپنی ، کوترنیکس ژاپونیکا و با پرنده بلدرچین معمولی یا اروپایی که دارای اسم علمی کوترنیکس کوترنیکس است.

بلدرچین ژاپنی در کشورهای ژاپن، کره، شرق چین و مغولستان به‌عنوان پرنده مهاجر یافت می‌شود.

نوع وحشی آن غالباً دارای رنگ قهوه‌ای دارچینی است، ماده‌های بالغ با پرهای سیاه کم‌رنگ نقطه‌نقطه نشان داده می‌شود درصورتی‌که نرهای بالغ دارای پرهای قرمز متمایل به زرد تیره بر روی گونه‌ها و سینه هستند.

تفاوت‌های جنسی در رنگ پرها حدوداً در سن ۳ هفتگی ظاهرشده و تعیین جنسیت از روی رنگ تا سن ۲ هفتگی مقدور نمی‌باشد. اسم بلدرچین فرعون به این بلدرچین نیز مربوط به منشأ مصری آن ذکرشده است. در اروپا این پرنده به عنوان بلدرچین معمولی اروپایی و مدیترانه‌ای شناخته‌شده است. از دیگر اسامی که درگذشته برای این پرنده استفاده‌شده بلدرچین نیل و مدیترانه‌ای بوده است.

تفاوت‌های جنسی در رنگ پرها حدوداً در سن ۳ هفتگی ظاهرشده و تعیین جنسیت از روی رنگ تا سن ۲ هفتگی مقدور نمی‌باشد. اسم بلدرچین فرعون به این بلدرچین نیز مربوط به منشأ مصری آن ذکرشده است. در اروپا این پرنده به عنوان بلدرچین معمولی اروپایی و مدیترانه‌ای شناخته‌شده است. از دیگر اسامی که درگذشته برای این پرنده استفاده‌شده بلدرچین نیل و مدیترانه‌ای بوده است.

اسم بلدرچین فرعون به این بلدرچین نیز مربوط به منشأ مصری آن ذکرشده است. در اروپا این پرنده به عنوان بلدرچین معمولی اروپایی و مدیترانه‌ای شناخته‌شده است. از دیگر اسامی که درگذشته برای این پرنده استفاده‌شده بلدرچین نیل و مدیترانه‌ای بوده است.

بلدرچین ژاپنی
بلدرچین ژاپنی

تاریخچه بلدرچین ژاپنی

بلدرچین ژاپنی یکی از انواع پرندگانی است که به‌وسیله ژاپنی‌ها اهلی‌شده است.

تاریخچه اولیه بلدرچین وحشی ژاپنی به قرن هشتم میلادی در ژاپن برمی‌گردد، پس‌ازآن نیز سوابق دیگری در مناطق مختلف ژاپن یافت شده است.

بلدرچین ژاپنی در طی قرن شانزدهم به‌صورت نیمه اهلی به عنوان پرنده آوازخوان بوده است.

در فاصله سال‌های ۱۹۰۷ تا ۱۹۴۱ میلادی بلدرچین ژاپنی برای افزایش تولید تخم انتخاب‌شده است.

در سال ۱۹۴۱ در ژاپن حدود ۲ میلیون بلدرچین ژاپنی نگهداری می‌شده است.

بااینکه قسمت عمده این بلدرچین‌های اهلی در طی جنگ جهانی دوم از بین رفتند، اما پس از جنگ جهانی دوم، صنعت تولید تخم بلدرچین از تعداد اندک بلدرچین باقی‌مانده و احتمالاً اضافه شدن لاینهای اهلی‌شده از کره، چین، تایوان و بلدرچین‌های گرفته‌شده از حیات‌وحش مجدداً احیا گردید.

در حال حاضر بلدرچین در ژاپن عمدتاً برای تولید تخم و در اروپا برای افزایش وزن به‌منظور تولید گوشت پرورش داده می‌شود.

وزن بدن بلدرچین‌های گوشتی ۳-۲ برابر نوع تخم‌گذار آن‌ها است.

ویژگی پرنده بلدرچین ژاپنی

بر اساس مباحث ذکرشده بلدرچین ژاپنی در ژاپن ابتدا به عنوان پرنده آوازخوان و سپس به عنوان یک پرنده تولیدکننده تخم مورداستفاده و پس‌ازآن به دلیل جثه کوچک، مصرف غذای کم و بلوغ سریع به عنوان حیوان آزمایشگاهی موردتوجه قرار گرفت. اسم بلدرچینی که نژاد تخم‌گذار کوترنیکس تولید می‌کند، به میزان محدودی برای تولیدات تجارتی پرورش‌یافته است و پرورش‌دهندگان به‌نوبه خود به سویه‌های خاص نام‌های ویژه‌ای داده‌اند مانند کمپانی کورفیو برای سویه‌های خود نام کورسدر داده و در ایالات‌متحده آمریکا مزارع مارش سویه‌های مارش فرعون را تولید کرده‌اند.

برخی از خصوصیات زیست‌شناسی مربوط به بلدرچین ژاپنی در زیر ارائه‌شده است.
وزن بدن در سن یک‌روزگی: ۶ – ۸ گرم
وزن بلدرچین نر بالغ: ۱۰۰ – ۱۳۰ گرم
وزن بلدرچین ماده بالغ: ۱۲۰ – ۱۶۰ گرم
وزن تخم: ۹ – ۱۰ گرم
تعداد تخم در ۱۰۰ روز: ۸۰ – ۹۰ تخم
سن بلوغ جنسی: ۳۸ – ۴۲ روزگی
طول عمر: حداکثر ۷ سال در نرها، میانگین: ۳-۴ سال

نوع‌های رنگی بلدرچین ژاپنی (کوترنیکس ژاپونیکا)

علاوه بر نوع معمولی یا تجاری کوترنیکس ژاپونیکای تخم‌گذار، چندین نوع کوترنیکس نیز وجود دارد که تنوع رنگ این‌گونه را نشان می‌دهد، ازجمله بلدرچین منچوری یا منچوری طلایی را از نژاد بلدرچین ژاپنی یا فرعون (کوترنیکس ژاپونیکا) می‌دانند که به رنگ طلایی و علامت‌های روی بدنش شبیه بلدرچین ژاپنی است؛ اما ظاهرش به‌طورکلی روشن‌تر و بیشتر طلایی‌رنگ گزارش‌شده است.

بلدرچین حنایی

نوع دیگری از کوترنیکس ژاپونیکای رنگی است؛ مانند همه‌ی نژادهای این‌گونه ظاهر این پرنده پرهای نرم و زیبا به رنگ قهوه‌ای مایل به‌صورت دارد. پرهای این پرنده بارنگ سفید آمیخته‌شده و خطوط سفید ابرو در آن‌ها دیده می‌شود. منقار و پاها، قهوه‌ای مایل به‌صورت کم‌رنگ و چشم‌ها قهوه‌ای تیره می‌باشد. هیچ اختلاف رنگی درنرو ماده وجود ندارد، اما مانند نژادهای دیگر بلدرچین ماده کمی بزرگ‌تر از نر است.

پرنده بلدرچین سفید انگلیسی

این نوع بلدرچین هم از گونه کوترنیکس ژاپونیکا محسوب می‌شود. نمونه خوب این زیرگونه کاملاً سفیدرنگ هستند. به‌غیراز قسمت خط ابرو در ناحیه سر که با خال‌های سیاه همراه است بقیه جا سفید و هیچ علامتی ندارد. منقار و پاها قهوه‌ای مایل به‌صورت و چشم‌ها قهوه‌ای تیره می‌باشند. نرها و ماده‌ها ازلحاظ رنگ یکسان هستند گرچه ماده‌ها بیشتر رشد می‌کنند مخصوصاً در سن بلوغ جنسی این تفاوت رشد چشمگیرتر است.

پرنده بلدرچین
بلدرچین سفید انگلیسی

تاکسیدو

تاکسیدویکی دیگر از نوع‌های رنگی کوترنیکس ژاپونیکا است.

رنگ اصلی پوشش قهوه‌ای تیره است که با یک جلیقه سفیدرنگ مشخص می‌شود.

نشانه‌های مشخص آن، صورت، سینه و شکم سفید و تاج، دم و پشت قهوه‌ای است.

در نمونه‌های خالص پرهای سفید و قهوه‌ای به‌طور مرتب مشخص‌شده‌اند.

بلدرچین رنج (کوترنیکنس پسیلوفوروس)

رنگ پرهای این‌گونه، به‌طور کامل قهوه‌ای تیره است و به همین دلیل بعضی‌ها به‌اشتباه به آن بلدرچین قهوه‌ای می‌گویند. در آمریکا، کوترنیکس رنج یا رنج انگلیسی نامیده می‌شود و در انگلستان آن را رنج آمریکایی نامند.

ظاهر کلی این پرنده هر دو جنس، قهوه‌ای تیره است که قسمت پشت با مقدار مشخصی پر به رنگ خاکستری تیره پوشیده شده و خطوط راه‌راه در قسمت سر پرنده شبیه به گونه‌های دیگر کو ترنیکس است.

منقار و پاها سبز متمایل به قهوه‌ای و چشم‌ها به رنگ قهوه‌ای تیره است.

در این‌گونه تعیین جنسیت از روی رنگ امکان‌پذیر بیست و پس از بلوغ از روی آواز نرها یا برجستگی کنار کلواک تعیین جنسیت میسر است.

این‌گونه، از زیرگروه کوترنیکس است و توسط محققین شرح زیادی درباره آن ذکر نشده. ولی و همکاران تحقیقاتی روی این‌گونه انجام داده‌اند که خصوصیات آن در زیر بیان می‌شود:

 • وزن بلدرچین نر در سن یک‌روزگی: ۷ / ۷ گرم
 • وزن بلدرچین ماده در سن یک‌سالگی:۸۲/۷ گرم
 • وزن بلدرچین نر بالغ: ۱۲۰ – ۱۴۵ گرم
 • وزن بلدرچین ماده بالغ: ۱۳۵ – ۱۶۵ گرم
 • وزن تخم:۵/۱۳-۸ گرم
 • میزان تخم‌گذاری بر اساس hen-day: ۷۴ درصد
 • سن بلوغ جنسی: ۳۵ – ۴۲ روزگی

کوترنیکس چینی (اکسکالفاکتوریو چایننسیس)

از زیرگروه کوترنیکس گونه کوترنیکس چایننسیس یا اکسکالفاکتوریو چایننسیس که به بلدرچین رنگی چینی یا بلدرچین باتن نام‌گذاری شده است.

از میان نژادهای زینتی خانگی، بلدرچین رنگی احتمالاً بیشتر از همه نگهداری می‌شود. برخی محققین این پرنده را زیباترین و رنگین‌ترین بلدرچین معرفی می‌کنند. در سال‌های اخیر از آن‌ها به عنوان شکارچی عنکبوت در سالن‌های پرورش پروانه استفاده‌های زیادی شده است. هرکسی که سالن‌های پرورشی پروانه‌ها، مانند آنچه در پارک سایون در میددلسکس ایجادشده است را دیده باشد، این پرندگان کوچک در حال دویدن در میان سبزه‌های گلخانه‌ها را دیده که با چشمان ریز و گرد بدون تشویش در جستجوی عنکبوت‌ها و حشرات زمین می‌باشند. نام این پرنده بستگی به آن سرزمینی دارد که در آن زندگی کند.

در اروپا به آن بلدرچین رنگی چینی می‌گویند، درحالی‌که آمریکایی‌ها آن را بلدرچین باتن می‌نامند؛ اما به عقیده برخی محققین این نام‌گذاری نام بلدرچین نیست بلکه پرنده‌های مربوط به آبچلیکه از خانواده تورنیکا در راسته گریوفورم ها می‌باشد. زیرگونه‌های بلدرچین چینی به صورت زیر می‌باشد.

 • کوترنیکس کوترنیکس چینی Coturnix coturnix chinensis
 • کوترنیکس کو ترنیکس پالمری Coturnix coturnix palmeri
 • کوترنیکس کوترنیکس استرالیس Coturnix coturnix austrlis
 • کوترنیکس کوترنیکس ترینکوتنیس Coturnix coturnix trinkutensi
 • کوترنیکس کو ترنیکس پاپیونسیس coturnix coturnix papuensis
 • کوترنیکس کوترنیکس لنی آتا Coturnix coturnix lineate
 • کوترنیکس کوترنیکس لنی آتولا Coturnix coturnix lineatula
 • کوترنیکس کو ترنیکس کولیتی Coturnix coturnix colletti
 • کوترنیکس کوترنیکس لپیدا Coturnix coturnix lepida
 • کوترنیکس کوترنیکس نواگونیا Coturnix coturnix novaeguinea
بلدرچین چینی
بلدرچین چینی

ویژگی بلدرچین چینی

بلدرچین چینی رنگی که در چین، هندوستان، سریلانکا، آفریقای شمالی و استرالیا یافت می‌شود به بلدرچین سینه آبی نیز معروف است.

این زیرگونه‌ها شبیه هم هستند اما تفاوت‌های جزئی دارند. برای مثال بلدرچین استرالیایی (شاه بلدرچین شرقی) که به نام کوترنیکس کوترنیکس لنی آتا روی پروبالش خطوط مشخص بیشتری دارد، ازاین‌رو لنی آتا نام‌گرفته است. زیرگونه بلدرچین رنگی آفریقایی (کوترنیکیس آدونسونیه) به‌طور نزدیکی به این زیرگونه مربوط است.

بلدرچین رنگی چینی، کوچک‌ترین نژاد بلدرچین می‌باشد اندازه نرها ۱۲ سانتی‌متر و ماده‌ها ۱۳ سانتی‌متر می‌رسد.

ظاهری جمع‌وجور و گرد دارد، شبیه موش به‌سرعت به محیط اطراف می‌دود.

بلدرچین چینی نر به‌مراتب رنگین‌تر از ماده می‌باشد، پشت و فرق سر با خطوط آبی‌رنگ و قهوه‌ای دیده می‌شود.

پرهای سینه و دم قهوه‌ای مایل به قرمز و پرهای زیر گلو و سینه همراه با خطوط سیاه‌وسفید است.

بلدرچین ماده بارنگی سراسر مایل به قهوه‌ای با نقطه سیاه و خال‌های سفید در قسمت‌های بدن زرق‌وبرق کمتری دارد.

پشتش کمی تیره‌تر از شکمش است. لکه‌های سفیدروی گردنش وجود دارد اما هیچ خطی دیده نمی‌شود. در هر دو جنس نر و ماده منقار و چشم‌ها قهوه‌ای است.

شناسایی پرنده بلدرچین

برای شناسایی بیشتر و دقیق‌تر گونه‌ها و زیرگونه‌های بلدرچین به تکنیک کشت نمونه‌های DNA نیاز می‌باشد. در سال‌های اخیر تحقیقاتی بر روی ژن‌های وابسته به رنگ پرها در بلدرچین و سایر صفات مرتبط با آن صورت گرفته است. همین‌طور با استفاده شناسایی برخی از ژن‌ها، سویه‌های جدیدی از بلدرچین ایجاد کرده‌اند.

پرنده بلدرچین رنگی چینی (نوع‌های رنگی کو ترنیکس چایننسیس)

نوع‌های مختلف بلدرچین رنگی، به همان رنگی که هستند یا نژادهای رنگی غیر سفید یا رنگی تغییریافته (جهش‌یافته) خوانده می‌شوند، به‌عنوان‌مثال: آبی، آبی‌رنگی، یا آبی تغییریافته.

نقره‌ای

این نوع بلدرچین معمولی‌ترین جهش‌یافته است و همه‌ی پرهایش به رنگ تیره و روشن متفاوتی از خاکستری کم‌رنگ است.

نقره‌ای
نقره‌ای

سفید

این نوع بلدرچین به‌طور کامل سفیدرنگ است، اگرچه زال (آلبینو) نیست. ممکن است در بعضی از آن‌ها چند پررنگی دیده شود، اما هدف تولید پرنده‌ای به سفیدی برف است.

سینه‌سرخ

این نوع بلدرچین صورتش تقریباً سیاه و خط سفیدی اطراف چشمانش وجود دارد. ناحیه قرمزرنگ از شکم شروع‌شده و به سینه و گلو ختم می‌شود.

سینه‌سرخ نقره‌ای

در این نوع بلدرچین پروبال خاکستری با سینه‌ی سرخ مایل به‌صورت به‌طور زیبایی تضاد پیداکرده است.

حنایی یا دارچینی (رنگ سبز زرد)

این نوع بلدرچین در استرالیا پرورش‌یافته، در اروپا حنایی و در آمریکا دارچینی (سبز زرد) نامیده می‌شود. اگرچه اختلاف‌هایی هم بین آن‌ها مشاهده‌شده مثلاً بلدرچین حنایی رنگ کمی تیره‌تر است. در این نوع علاوه بر نمونه‌های ذکرشده بلدرچین دودی رنگ، صورت آبی و حنایی سینه‌سرخ نیز وجود دارد.

آبی

این نوع بلدرچین پروبالش تیره و کاملاً آبی‌رنگ هستند.

بلدرچین آبی
بلدرچین آبی

در طلایی

این نوع که از اروپا منشأ گرفته، پرهای زرد با خطوط قهوه‌ای روشن دارد. همچنین یک نوع حنایی یا در سبز زرده و در صورت آبی وجود دارد. بدون شک در آینده تنوع رنگ بیشتری نیز تولید خواهد شد.

بلدرچین باب وایت (کولینیوس ویرجیانوس)

این بلدرچین هم مانند کوترنیکس پرنده مهاجرتی نیست و ترجیح می‌دهد در محل خود بماند. در آمریکا این پرنده ابتدا به عنوان پرنده شکار کردنی برای شکارچیان سودمند بود، اما شکار بی‌رویه، تغییر در استفاده از زمین و تأثیرات کشاورزی باعث شده تا روی جمعیت آن‌ها تأثیر منفی داشته باشد. سازمان حیات‌وحش و گروه آموزشی ماهیگیری دانشگاه ایالتی میسی سی پی میزان کاهش جمعیت آن را در سی سال اخیر (۲۰۰۰-۱۹۷۰) هفتاد درصد تخمین می‌زند.

ویژگی بلدرچین باب وایت این است که هم مانند کوترنیکس پرنده مهاجرتی نیست و ترجیح می‌دهد در محل خود بماند. در آمریکا این پرنده ابتدا به عنوان پرنده شکار کردنی برای شکارچیان سودمند بود، اما شکار بی‌رویه، تغییر در استفاده از زمین و تأثیرات کشاورزی باعث شده تا روی جمعیت آن‌ها تأثیر منفی داشته باشد. سازمان حیات‌وحش و گروه آموزشی ماهیگیری دانشگاه ایالتی میسی سی پی میزان کاهش جمعیت آن را در سی سال اخیر (۲۰۰۰-۱۹۷۰) هفتاد درصد تخمین می‌زند.

بلدرچین باب وایت درجایی که این پرنده برای مصارف غذایی پرورش داده می‌شود، نوع شرقی باب وایت سنگین‌تر و درنتیجه مناسب‌تر می‌باشد. در انگلستان بلدرچین باب وایت پرنده خانگی به‌حساب می‌آید و بیشتر از بیست زیرگونه از این نژاد وجود دارد. تعدادی از آن‌ها مانند بلدرچین باب وایت ماسک زده چنان کمیاب هستند که در حال انقراض گزارش‌شده‌اند.

جثه بلدرچین باب وایت روی‌هم‌رفته بزرگ‌تر از کوترنیکس تخم‌گذار است، اندازه بلدرچین نر تا ۲۵ سانتی‌متر و بلدرچین ماده تا ۲۷ سانتی‌متر گزارش‌شده است، هرچند که در مقایسه با دیگر پرندگان شکار کردنی نسبتاً کوچک است.

رنگ بلدرچین باب وایت

بلدرچین باب وایت در هر دو جنس نر و ماده این بلدرچین پشت، دم و فرق سر قهوه‌ای تیره، درصورتی‌که سینه، شکم و پهلوها کمرنگ‌تر هستند، با خط بندی‌های سیاه‌وسفید. یک خط راه‌راه سفید ابرو را پوشش داده و در نرها زیر گلو یک ناحیه سفیدرنگ وجود دارد. در بعضی ماده‌ها این ناحیه سفیدرنگ زیر گلو کوچک‌شده یا وجود ندارد و بارنگ زرد نخودی جایگزین شده است.

تأثیر رنگ در ماده‌ها کمتر مشهود است. نوک پرنده قهوه‌ای مایل به خاکستری، پاها قهوه‌ای مایل به زرد و چشم‌ها قهوه‌ای تیره است. بعضی‌ها معتقدند که بلدرچین باب وایت جذاب‌ترین پرنده است. تییر گزارش نموده است که این پرنده به‌راحتی اهلی می‌شود اما چون نسبت به نژادهای دیگر بلدرچین باب وایت تمایل به پرواز و فرود دارد بنابراین در محل پرورش آن امکانات لازم برای این منظور باید فراهم گردد. در پرورش مخلوط با دیگر نژادهای بلدرچین، به نژادهای کوچک‌تر از خود حالت تهاجمی نشان می‌دهد.

کلام آخر

به پایان مقاله معرفی بلدرچین رسیدیم، امیدواریم لذت برده باشید.

جهت خرید و فروش اینترنتی انواع حیوانات خانگی از جمله سگ، گربه، کبوتر و غیره به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

منبع: کتاب اصول پرورش بلدرچین (دانشگاه آزاد اسلامی)

تبلیغات
vasetpet-content

11 پاسخ به “معرفی پرنده بلدرچین و انواع نژاد آن

 1. چقد تنوع داشت ما خبر نداشتیم.بلدرچین مینیاتوری از کجا باید بخریم؟شهر خاصی برای پرورششون هست؟

 2. سلام.مطلبتون فوق العاده بود.من عاشق بلدرچینم.خودمم چندتایی دارم.آبگوشت بلدرچین خیلی مقوی و خوشمزه ی.به نظرتون بلدرچین کبابی هم خوب میشه؟

 3. بلدرچین با اینکه کوچیکه و گوشت لطیفی داره ولی خیلی خاصیت داره….جالب بود که اینطور تنوع رنگی دارن…

 4. بلدرچین یک پرنده شگفت انگیزی است به نظرم کسی میخواد طیور چررورش بده بنظرم بلدرچین از نظر اقتصادی فوقالعاده است من خودم دو تا سوله پرروش بلدرچین دارم توصیه میکنم به همه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.