چرا اسب رم می کند ؟

چرا اسب رم می کند

رم کردن یا Bolting کلمه‌ای است که برای تعریف واکنش اسب ناشی از ترس و استرس آن به کار برده می‌شود. جایی که آن‌ها فرار می‌کنند، خارج از کنترل هستند و سوار آن‌ها قادر به متوقف کردن آن‌ها نیست.
ریشه رفتار اینکه چرا اسب رم می کند در این واقعیت است که اسب‌ها حیوانات شکار هستند. به‌طورکلی، بسته به نوع واکنش حیوانات به یک وضعیت تهدیدآمیز، مانند برخورد با شکارچیان، می‌توان آن‌ها را به‌عنوان حیوانات دفاع کننده یا فرار کننده طبقه‌بندی کرد. به این صورت که بعضی از حیوانات با استفاده از سلاح‌های طبیعی خود مانند شاخ، گاز گرفتن، لگدزدن و حمله از خود دفاع می‌کنند، درحالی‌که برخی دیگر از این وضعیت خطرناک فرار می‌کنند.

اسب‌ها حیواناتی هستند که وقتی احساس ترس فرار می‌کنند. در واقع پاسخ طبیعی آن‌ها فرار از وضعیت خطرناک است. اسب‌های اهلی معمولاً بدون اینکه به این رفتار متوسل شوند، برای اداره و کنار آمدن با شرایط آموزش‌دیده‌اند. بااین‌حال، بعضی‌اوقات غرایز طبیعی آن‌ها باعث رم کردن آن‌ها خواهد شد.
احتمال رم کردن بعضی از اسب‌ها نسبت به سایرین بیشتر است، زیرا این امر به شخصیت آن‌ها نیز بستگی دارد. اسب‌ها می‌توانند آن‌چنان دچار ترس شوند که کاملاً به سوار بی‌اعتنایی کرده و تمام تلاش‌های سوار برای متوقف کردن آن بی‌نتیجه باشد.
در بعضی موارد، اسب‌ها به دلیل عدم آموزش و ورزش کافی و یا داشتن انرژی بالا وقتی در فضاهای باز قرار می‌گیرند، شبیه حالتی که رم کرده‌اند، شروع به دویدن با سرعت زیاد کنند.

رم کردن رفتاری خطرناک!

رم کردن یک رفتار بسیار خطرناک است زیرا می‌تواند بسیار غیرقابل‌پیش‌بینی باشد. وقتی اسب رم می‌کند به‌طور مستقیم روی جاده به سمت وسایل نقلیه و نرده‌ها می‌رود و با این کار نه‌تنها خود بلکه سوار و همه افراد اطراف خود را در معرض خطر قرار می‌دهد. این امر می‌تواند بسیار ترسناک باشد و تأثیر بسزایی بر اعتمادبه‌نفس سواران بگذارد زیرا ایمنی آن‌ها به خطر می‌افتد و آن‌ها یک عدم کنترل وحشتناک بر اوضاع را تجربه می‌کنند.
اگر اسب شما این رفتار را نشان می‌دهد و اگر در تلاش برای کنار آمدن با آن و پاسخ به سؤال چرا اسب رم می کند هستید، فرصت دهید تا با تمام دلایل ممکن آشنا شوید. برای کمک به دامپزشک مراجعه کنید و اطمینان حاصل کنید که اسب شما ازنظر جسمی خوب است، زیرا درد اغلب یک انگیزه قوی برای تغییرات ناگهانی در رفتار اسب است.

چرا اسب رم می کند
رم کردن اسب

درک هرچه بهتر دستورات سوار

اطمینان حاصل کنید که دهنه اسب اندازه مناسبی داشته باشد. لطفاً وقت را برای ساختن اعتمادبه‌نفس خود بگذارید و واقعاً اسب شخصی خود را بشناسید. برای درک بهتر دستورات سوار، برخی اسب‌ها ممکن است نیاز به آموزش دقیق داشته باشند، برخی دیگر ممکن است نیاز داشته باشند که قبل از سوارشدن از انرژی اضافی خود خلاص شوند و بسیاری از آن‌ها نشانه‌هایی از احساس ناامن بودن و دچار استرس بودن نشان می‌دهند. قبل از سوارشدن بسیار مهم است که اسب شما احساس آرامش و امنیت کند و همچنین اعتماد اسب به شما بسیار مهم است.
در ادامه مقاله رم کردن اسب به بیان علت آن می‌پردازیم.

علت رم کردن اسب

وقتی اسب از ترس رم می‌کند، بسیار خطرناک خواهد بود. روش‌هایی را بیاموزید که مانع از رم کردن اسب و جلوگیری از اضطراب او شوید.

اسب از ترس رم می‌کند. آن گیج (Anne Gage)، مربی اسب گفت: رم کردن اسب، پاسخ اسب به ترس او و فرار از موقعیتی است که اسب را دچار استرس کرده است. اسب کاملاً از کنترل خارج‌شده و بدون توجه به تلاش سوار برای کنترل آن، بر طبق غریزه و آدرنالین ترشح‌شده در حال فرار از موقعیت است. وی گفت: ازآنجاکه او در هراس است، فکر نمی‌کند و به‌جایی که می‌رود توجه ندارد، ممکن است با لغزش، سقوط یا برخورد با چیزی، خود و سوار را در معرض خطر مجروح شدن قرار دهد. لیندسی گریس (Lindsay Grice)، مربی سوارکاری کانادا و AQHA، خاطرنشان کرد که رم کردن اسب محدود به سوارکاری نیست. یک حیوان شکار از گرفتاری می‌ترسد. اگر او به‌سرعت احساس آزادی کند، دیگر رم نخواهد کرد.

غریزه
رم کردن اسب از ترس


به‌عنوان‌مثال ممکن است اسب هنگامی‌که یک قرقاول از بوته بیرون بیاید وحشت‌زده شده و رم کند؛ اما اگر شما آرام باشید و با تعادل و مهارت خوب از آن موقعیت بیرون بروید، به یک فرار جدی یا عادت بد تبدیل نخواهد شد و هر وقت دیگری که اتفاق بیافتد، اسب رم نخواهد کرد.

فرار، پاداشی در مقابل رم کردن اسب!

لیندسی افزود: دکتر اندرو مکین می‌نویسد: رفتار رم کردن اسب ناشی از ترس با هر بار فرار کردن تقویت می‌شود. هر بار که اسب از موقعیت ترسناکی که در آن قرارگرفته فرار می‌کند، پاداش می‌گیرد زیرا استرس و اضطراب آن کم خواهد شد.

بنابراین باید در این موقعیت‌ها کاملاً بتوانید اسب را کنترل کنید. این امر زمانی به وقوع خواهد پیوست که اسب به شما اعتماد کافی داشته باشد. مطمئن باشد زمانی که شما از آن می‌خواهید آرام باشد، در امنیت کامل خواهد بود.

او تائید كرد كه هرچند رم کردن یک رفتار کاملاً غریزی است، اما می‌تواند به یك رفتار آموزشی نیز تبدیل شود.

به‌عنوان‌مثال اگر تهدیدی که باعث رم کردن او شده تهدیدی غیرطبیعی و از جانب سوار باشد. درد و حافظه درد ایجادشده و به رفتاری دائمی و غیرقابل‌کنترل تبدیل خواهد شد.

رم کردن به هنگام سوارکاری

عوامل مؤثرعبارتند از:

  • آموزش ضعیف: خیلی سریع یا پرفشار، باعث می‌شود اسب ازنظر جسمی یا روحی قادر به کنار آمدن با آنچه از او خواسته می‌شود، نباشد.
  • رفتارهای آموزشی ضدونقیض: بدین معنا که دو آموزش‌دهنده به‌طور هم‌زمان از اسب می‌خواهند دو کار مختلف را انجام دهد که ازنظر جسمی غیرممکن است.
  • سواری ضعیف: یک سوار نامتعادل یا متشنج که سهواً اسب را با دست، شلاق یا پاها تنبیه می‌کند.

در ادامه مقاله چرا اسب رم می کند به این نکته اشاره می‌کنیم که قبل از درمان رم کردن اسب باید حتماً علت اصلی این رفتار را کشف کنید.

چرا اسب رم می کند
رم کردن حین سوارکاری

علت اصلی ترس اسب

گیج (Anne Gage) و لیندسی به هرکسی که اسب او به‌طور مداوم رم می‌کند، کمک می‌کنند تا این رفتار برای آن به یک عادت همیشگی تبدیل‌شده و کمک‌ها و آموزش‌های حرفه‌ای را به او می‌دهند که اغلب ممکن است دشوار باشد.

آن‌ها به صاحب اسبی که سؤال می‌کنند چرا اسب رم می کند معمولاً پیشنهاد می‌دهند که یک‌قدم عقب بردارید. از یک حرفه‌ای که دارای مهارت کافی در رفتارهای سوء است، استفاده کنید. تا به‌طور دقیق علت این مشکل را شناسایی کرده و سپس یک برنامه برای حل آن ایجاد و پیاده‌سازی کنید.

بااین‌وجود، به‌عنوان نقطه شروع، سعی دریافتن علت اصلی ترس اسب کنید. آن گفت: برای این مرحله ممکن است نیاز باشد شما کارآگاهی خبره شوید. ابتدا، با بررسی دقیق وضعیت و مناسب بودن همه شرایط و معاینه کامل دامپزشکی، هرگونه دلایل جسمی یا احتمال درد را از بین ببرید. اگر زود متوجه شوید، از بین بردن درد اغلب باعث از بین رفتن رفتار عصبی و رم کردن اسب می‌شود.

نظریه متخصص

بسیار مهم است که به رفتار اسب خود توجه کنید که چه چیزی باعث اضطراب او می‌شود. وی گفت: برای کشف علت‌ها، حتماً سعی کنید پاسخ این پرسش‌ها را بیابید. چه مدت این رفتار وجود داشته است؟ در چه زمانی برای اولین بار ظاهر شد؟ چه موقع معمولاً اتفاق می‌افتد؟ به‌عنوان‌مثال، آیا اسب هنگامی‌که تحت‌فشار قرار گرفت، آرام بود یا رم کرد؟ آیا او هنگامی‌که به‌تنهایی و یا در یک نمایش اسبی موردتوجه قرار می‌گیرید، علائم استرس را نشان می‌دهد یا خیر؟

علائم استرس
چرا اسب رم می کند

آرامش بسیار مهم است. از بین بردن منبع اضطراب اسب و نگه‌داشتن آن در حالتی که احساس امنیت و آرامش کند بسیار مهم است. زیرا باعث می‌شود که اسب به شما اعتماد کرده و کمتر بترسد و رم کند. سه مرحله از آستانه ترس وجود دارد:

  • تحت آستانه: بدون ترس و اضطراب.
  • در آستانه: آگاهی از وضعیت / موضوع، اما هیچ نشانی از تنش، استرس یا ترس وجود ندارد.
  • بعد از آستانه: نشان دادن علائم ترس، استرس یا اضطراب. برای جلوگیری از قرار دادن اسب خود در آستانه، از علائم ظریف تنش بیشتر آگاه شوید.

آمادگی اسب برای آموزش

قبل از هر جلسه تمرینی، توانایی‌های عاطفی، ذهنی و جسمی اسب خود را ارزیابی کنید. از او بپرسید که آیا او برای کاری که شما برنامه‌ریزی کرده‌اید آماده است یا خیر. اگر این‌طور نیست، انعطاف‌پذیر باشید و شرایط و آموزش‌های آن را با حالات روحی و جسمی او تنظیم کنید. مسئولیت امنیت او و امنیت شما بر عهده خود شما است نه اسب شما.

آن گیج هشدار داد، اسبی كه قبلاً رم کرده است باید متعاقباً در یك محوطه امن و محصور با شرایط خوب و ایمن آموزش داده شود. هرگز از فضای آزاد که احتمال خطر و آسیب رسیدن به اسب زیاد است، استفاده نکنید.
برای هرگونه محرک غیرمنتظره‌ای که ممکن است اسب را ترساند، آماده‌باشید، به‌خصوص در یک محیط ناآشنا یا استرس‌زا.

آن گیج (Anne Gage) گفت: کار با اسب خود در یک محیط آشنا که معمولاً به‌طور روزمره اسب با آن آشنا شده است، اضطراب را کاهش می‌دهد. وی خاطرنشان كرد: حتی تغییرات كوچك در یك محیط آشنا می‌توانند برای اسب استرس‌زا باشند.

وی گفت: اشیاء جدید را خیلی به‌تدریج در یک مکان آشنا قرار دهید تا اسب کم‌کم به آن‌ها عادت کند. تنها هنگامی‌که اسب آرام و بدون استرس بود، با آن شروع به کار کنید.

مکان‌های جدیدی را برای شرکت کردن اسب خود در آن معرفی کنید. تا بتوانید اسب خود را با آن آشنا کنید؛ تا به هنگام تمرین دادن آرام باشد. همیشه از تغییر در سطح آرامش یا افزایش استرس اسب خود آگاه باشید.

آموزش
آموزش اسب

رهنمودهای متخصص

آن گیج (Anne Gage) رهنمودهای زیر را در ادامه مقاله چرا اسب رم می کند ارائه داد:
به اصول اولیه برگردید. با کار زمینی شروع کنید تا اسب شما به‌راحتی و بدون تنش به تمام آموزش‌های شما پاسخ دهد و آموزش‌های لازم را یاد بگیرد.

او باید پیاده‌روی کند، شیهه بکشد، یورتمه برود و با تمایل خود متوقف شود. این‌ها همه از نشانه‌های آرامش و بدون اضطراب اسب در زمین و در هنگام سوارکاری است.

در تلاش برای متوقف کردن رفتار رم کردن و فرار کردن، از مجازات، زور یا تجهیزات قوی‌تر خودداری کنید. این شیوه تمركز گرایانه باعث ایجاد ارتباط منفی با اوضاع می‌شود.

به‌عبارت‌دیگر اگر سوارکار روی این موضوع تمرکز بیش اندازه کرده و سعی در اصلاح اجباری آن کند، اوضاع وخیم‌تر شده و مقاومت اسب بیشتر می‌شود. بنابراین ترس اسب را افزایش می‌دهد و در درازمدت این مسئله را بدتر می‌کند.

چرخه رفتار بد ادامه می‌یابد. حتی می‌تواند خطرناک‌تر شود. زیرا اسب که نمی‌تواند با خیال راحت ترس و ناراحتی خود را برطرف کند.

آموزش‌های غیر اجباری

اسب با استفاده از آموزش‌های غیراجباری، ازجمله تقویت مثبت، برای رفع علت و نه‌تنها بر اساس رفتار اسب، اسب می‌تواند بیاموزد که کنترل بیشتری داشته باشد و درنتیجه بتواند رفتار متفاوتی را در این شرایط داشته باشد.

این روش آموزش به زمان، صبر و همدلی برای اسب احتیاج دارد. این وظیفه مربی است که نسبت به عدم قرار دادن اسب در آستانه ترس و بازگرداندن اسب به احساس امنیت هم ازنظر جسمی و هم ازنظر روحی و عاطفی تمام تلاش خود را بکند. به‌محض اینكه اسب نشانه‌ای از اضطراب نشان داد باید هوشیار باشیم.

چرا اسب رم می کند
چرا اسب رم می کند

علائم پیشگیری

لیندسی گفت، مهم است که از علائم اولیه هشدار برای جلوگیری از رم کردن آگاه باشید. تا بتوانید به سؤال چرا اسب رم می کند پاسخ دهید.

قبل از آنکه اسب شروع به دویدن بعد از رم کردن کند، اسب به شما علامت می‌دهد که او در حال فکر کردن به فرار کردن و رم کردن است. مانند جویدن دهنه، پرتاب سر و یا صاف کردن و سفت کردن گردن.

لیندسی گفت: روش‌های زیر می‌تواند به جلوگیری از اضطراب اسب شما کمک کند و به‌نوبه خود به جلوگیری از رم کردن قبل از شروع کمک می‌کند.
آرام و آهسته پیش بروید. اسب‌ها هنگام آموزش در یک پله ثابت آرام‌تر هستند، در هر زمان دو مرحله نمی‌توانند پیشرفت کنند. اسب آهسته و پیوسته مسابقه را می‌برد. یک نشانه آهسته را درروی اسب خود نصب کنید تا مرتباً به شما یادآوری شود که باید آموزش اسب را به شکلی کاملاً آهسته پیش ببرید.

قبل از آموزش پریدن از روی موانع و قبل از سرعت بخشیدن به پاها باید از آرام بودن اسب مطمئن باشید. بدانید که اسب حتماً به شما اعتماد دارد و کاملاً با شما سازگار شده است. شعار من این است: پاها را آهسته، تفکر را تند کنید.

آموزش‌های کاربردی

به‌طور مرتب با اسب خود ارتباط برقرار کنید و از خود بپرسید آیا آرام است؟ آیا می‌تواند ادامه دهد؟ در نیمه‌های راه بایستید و با اسب تماس برقرار کنید. تعادل خود و اسب را دوباره تنظیم کرده و سپس ادامه دهید.
من هر پنج قدم یا بیشتر با اسبم چک می‌کنم، اگر اسبم پریشان باشد، مستعد رم کردن است.

چرا اسب رم می کند
چرا اسب رم می کند

نسخه‌های منظمی ارائه دهید. اسب‌ها به‌طور غریزی بر فشار ثابت پاسخ می‌دهند. یک حیوان شکار از گرفتاری می‌ترسد. من با اطمینان به شما میگویم که فشار بی‌امان در تمرین مانند همان گرفتاری برای اسب است.

بسیاری از سوارکاران و آموزش‌دهندگان هنوز نمی‌دانند که رفتارهایی مانند در بند قرار دادن دائمی اسب و تحت آموزش قرار دادن بی‌وقفه اسب، حتی اسب‌های اهلی و آرام را نیز عصبی کرده و منجر به رم کردن آن‌ها خواهد شد.
سرعت خود را تنظیم کنید. حرکات اسب خود را ارزیابی کنید. اولین نشانه را که منجر به آغاز یک فاجعه خواهد شد، شناسایی کرده و تشخیص خواهید داد.

از خم شدن به کنار اسب استفاده کنید. اگر به دلیل اینکه اسب قبلاً رم کرده است، گمان می‌کنید که امکان دارد اسب دوباره رم کند، مرتباً به کناره‌های اسب خم شوید و گردن او را گرفته و نوازش کنید.

راه‌حل‌ها در موارد اضطراری

آن گیج گفت: اگر اسب رم کرد، به تاخت بروید، سعی کنید تعادل خود و اسب را حفظ کنید. آن را در یک دایره بزرگ هدایت کنید و در این دایره چهارنعل بتازید و به‌تدریج دایره را کوچک‌تر کنید. مهم است تمام تلاشتان را بکنید، آن را در تعادل نگه‌دارید تا او دچار لغزش و سقوط نشود و آسیب نبیند. این دایره به او کمک می‌کند تا کند شود و شما بتوانید کنترل دوباره اسب خود را به دست آورید.

حفظ تعادل
حفظ کردن تعادل اسب

لیندسی اضافه کرد: با دو دست دهنه اسب را مستقیم به عقب نکشید. وقتی اسب شما رم کرده و نمی‌ایستد و با سرعت در حال تاخت‌وتاز است چون اسب در مقام قدرتمندتری نسبت به شما قرار دارد.

کشیدن دهنه اسب بی‌فایده است و در بیشتر موارد کار را بدتر می‌کند. اسب‌ها تمایل دارند در برابر فشار مقاومت کنند. ب

ا کشیدن دهنه و درنتیجه کشیده شدن سر به عقب، اسب احساس می‌کند که نمی‌تواند از خطر دور شود و این باعث وحشت بیشتر اسب خواهد شد.

مهار کردن با افسار

لیندسی گفت: می‌توانید از افسار نیز برای کنترل و مهار کردن اسب استفاده کنید. به‌این‌ترتیب وقتی افسار اسب را محکم با دودست بگیرید و به سمت پایین محکم نگه‌دارید، امکان دارد که اسب آرام گیرد و بایستد.

ولی اگر فقط ازیک‌طرف و تنها با یک دست محکم گرفته شود، شاید به‌طور ناگهانی بچرخد و سقوط کند. برای استفاده از این تکنیک باید خیلی محکم روی اسب نشسته و پاشنه‌های پا کاملاً چسبیده به اسب قرار گیرند.
آن گیج (Anne Gage) گفت: در بعضی موارد، رم کردن اصلاً قابل درمان نیست و دیگر نمی‌توان روی اسب‌سوار شود.

لیندسی اضافه کرد، اگر اسب بیش از یک یا دو بار دچار مشکل شود و رم کند. بسیاری از مربیان از پروژه آموزش مجدد اسب صرف‌نظر می‌کنند.

دکتر سو مک دونل خاطرنشان می‌کند: ازآنجاکه فرار در یک لحظه ترسناک در یک سطح فیزیولوژیکی تقویت می‌شود. تمایل ذاتی اسب به فرار با این تجربه تقویت‌شده است.

امکان دارد که این مشکل تا همیشه در اسب باقی بماند و دیگر نتوان آن را آرام کرد تا آموزش ببیند.

کلام آخر

به پایان مقاله چرا اسب رم می کند رسیدیم. امیدوارم اطلاعات کافی را کسب کرده باشید و بتوانید همواره اسب خود را آرام و مطیع نگه‌دارید. برای خریدوفروش اسب موردنظر می‌توانید به سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه و از طریق آن اقدام به انتشار آگهی خود بفرمایید.

منابع
besthorsepractices.com
horse-canada.com

تبلیغات
vasetpet-content

3 پاسخ به “چرا اسب رم می کند ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.