تغذیه و آموزش کره اسب

تغذیه و آموزش کره اسب

باوجود بسیاری از گزینه‌های خوراک، مکمل و یونجه در دسترس، بسیاری از مردم برایشان سؤال است که در تغذیه و آموزش کره اسب به چه چیزهایی احتیاج دارند. بسیاری از عقاید و باورهای مربوط به تغذیه و آموزش کره اسب، تصمیم‌گیری در مورد تغذیه کره اسب را دشوارتر می‌کنند.

منابع تغذیه‌ای حساس برای رشد مناسب کره اسب شامل شش دسته می‌شود:

  • کربوهیدرات
  • پروتئین
  • چربی
  • ویتامین‌ها
  • مواد معدنی و آب

این قانون برای تولیدکنندگان خوراک دام وجود دارد که اطلاعات مربوط به خوراک خود را باید بر روی برچسب خوراک قرار دهند که یا به آن وصل شده یا مستقیماً روی کیسه چاپ می‌شود. این برچسب اطلاعات اساسی درباره آنچه کره اسب می‌خورد، به خریدار می‌دهد. بااین‌حال، اکثر صاحبان اسب یا اطلاعات نوشته‌شده را متوجه نمی‌شوند و یا به آن‌ها توجه نمی‌کنند. این مقاله نیازهای تغذیه‌ای اسب شما، دستورالعمل‌های معمول برای رعایت نکات هنگام تغذیه اسب شما را توضیح می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا از برآورده شدن نیازهای تغذیه‌ای کره اسب خود اطمینان حاصل کنید، پس با ما همراه باشید.

مواد مغذی اساسی

در تغذیه و آموزش کره اسب مهم است که بدانید معمولاً، شرکت‌های تولیدکننده‌ی خوراک پنج ماده مغذی اولیه موردنیاز اسب شما را به محصولات خود اضافه می‌کنند. با این‌حال، مهم است که آب را فراموش نکنید. یک اسب سالم، بسته به دما، رطوبت و سطح فعالیت، 30 تا 35 لیتر (بیشتر) آب در روز مصرف می‌کند، باید در همه زمان‌ها آب تمیز و سالم برای اسب شما در دسترس باشد هنگام تشنگی نیاز خود را برطرف کند.
اسب‌هایی که به‌اندازه کافی آب نمی‌نوشند دچار مشکلاتی مانند کم‌آبی، لکه بینی روده و سایر اشکال کولیک می‌شوند.
رژیم غذایی اسب باید بر اساس نیاز آن به 5 ماده مغذی دیگر تدوین شود. این نیازها برای هر اسب متفاوت است و تحت تأثیر توده بدن، سن، تحرک و کارایی متابولیک بدن قرار می‌گیرد.

مواد مغذی
تغذیه و آموزش کره اسب

این‌یک مهارت بسیار مفید در تغذیه و آموزش کره اسب است که بتوانید به یک برچسب خوراک نگاه کنید و مشخص کنید که آیا این خوراک به نیازهای اسب شما پاسخ می‌دهد یا خیر. بگذارید نگاهی بیندازیم به هر دسته از مواد مغذی که هنگام ارزیابی برنامه تغذیه خود با آن‌ها روبرو می‌شوید.

کربوهیدرات

کربوهیدرات‌ها به‌احتمال‌زیاد بیشترین مقدار را در رژیم غذایی اسب ‌دارند. آن‌ها را می‌توان به دو گروه ساختاری (فیبر) و غیر ساختاری (قند و نشاسته) تقسیم کرد. کربوهیدرات‌های ساختاری بیشتر در مقادیر ضایعاتی که اسب می‌خورد (به‌عنوان‌مثال یونجه، چمن) بیشترین مقدار رادارند و به لطف طراحی دستگاه روده اسب قابل‌هضم هستند. به دنبال هضم در معده و روده کوچک، مواد گوارشی اسب وارد روده بزرگ می‌شود که در اسب شامل سکوم و روده بزرگ است. روده بزرگ اسب حاوی میکروارگانیسم‌هایی است که قادرند کربوهیدرات‌های ساختاری را تبدیل به یک منبع انرژی که اسب قادر به جذب آن است، کنند. به همین دلیل است که اسب‌ها از گیاهان چمن و یونجه ارزش غذایی زیادی کسب می‌کنند.

پروتئین تغذیه اسب

پروتئین برای رشد و ایمنی بدن لازم است، ماده مغذی که توسط بسیاری از دارندگان اسب به‌خوبی شناخته‌نشده است. پروتئین‌ها در روده کوچک به اسیدهای آمینه تجزیه می‌شوند که برای ساختن پروتئین‌هایی در بدن ساخته‌شده‌اند که عضله، مو و سم را می‌سازند و به رشد آن‌ها کمک می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب زیر را در این رابطه از دست ندهید:

نقش پروتئین در پرورش اسب

افزایش کیفیت پروتئین بدون افزایش کل پروتئین، مزایایی بسیاری دارد. این ‌یک تصور غلط است که معمولاً در صنعت اسب انجام می‌شود كه پروتئین بالاتر با انرژی بالاتر همراه است. درواقع، پروتئین‌ها دشوارترین منابع انرژی اسب برای هضم و تبدیل به انرژی قابل‌استفاده هستند.
میزان پروتئین موردنیاز برای رشد و نگهداری بسته به سن و میزان تحرک متفاوت است. به‌طورکلی اسب‌های در حال رشد به درصد بالاتری از پروتئین نسبت به اسب‌های بالغ احتیاج دارند. یک اسب در حال رشد به‌طورکلی بین 12 تا 18 درصد پروتئین خام در رژیم غذایی خود برای رشد مناسب نیاز دارد.

پروتئین
تآمین پروتئین برای اسب

چه زمان پروتئین بیشتر؟

هنگامی‌که بافت‌های بدن اسب در مرحله‌ی رشد قرار می‌گیرند، اسب‌ها به پروتئین بیشتری احتیاج دارند (اسب‌های جوان در مراحل رشد، مادیان باردار در آخرین سه‌ماهه خود و مادیان شیرده که نیاز به تولید مقادیر زیادی شیردارند). اسب‌های بالغ بسته به حجم کارشان، به‌احتمال‌زیاد با درصد پروتئین پایین‌تر (8 تا 12 درصد) نیازشان برطرف می‌شود.

اسب‌هایی که در تمرین شدید قرار دارند، به دلیل اینکه درحال‌توسعه بافت‌های ماهیچه‌های خود هستند، به پروتئین بیشتری نسبت به اسب‌های دیگر احتیاج دارند. بااین‌حال، بسیاری از آن‌ها هنوز 12 درصد از پروتئین را به‌خوبی دریافت نمی‌کنند.

اگر در تغذیه و آموزش کره اسب ‌ها پروتئین بیشتری نسبت به مقدار موردنیاز بدنشان دریافت کنند، بدن اسب پروتئین اضافی را تجزیه می‌کند و آن را به‌عنوان اوره در ادرار خود دفع می‌کند که به‌سرعت به آمونیاک تبدیل می‌شود. این اتفاق در تغذیه و آموزش کره اسب و اسب مطلوب نیست زیرا آمونیاک اضافی می‌تواند منجر به مشکلات تنفسی در اسب‌ها شود.

چربی‌ها

نشان داده‌شده است كه اسب‌ها می‌توانند سطح نسبتاً زیادی چربی را در بدن خود ذخیره كنند. چربی منبع عالی انرژی است و برای اسب به‌راحتی قابل‌هضم است. خوراک‌های تجاری که با چربی‌های اضافی تکمیل‌نشده‌اند، تقریباً 2 تا 4 درصد چربی‌دارند. اکنون بسیاری از خوراک‌های تجاری به‌صورت نوعی روغن تثبیت‌شده با چربی تکمیل می‌شوند.

ازآنجاکه اضافه کردن چربی به یک خوراک باعث افزایش چگالی انرژی آن می‌شود اسب نیز به خوراک کمتری نیاز دارد، لازم است که مطمئن باشید که تمام مواد مغذی دیگر (پروتئین، ویتامین‌ها، مواد معدنی) نیز به‌اندازه کافی برای تأمین نیازهای اسب شما در خوراک او وجود دارند. مهم است که در تغذیه و آموزش کره اسب و اسب، شما علاوه بر تأمین انرژی، نیاز به سایر مواد مغذی او را برطرف کنید.

چربی ها
قرار دادن چربی در غذایی اسب

ویتامین‌ها

ویتامین‌ها ترکیبات ارگانیکی مهمی هستند. آن‌ها باید در بدن حضورداشته باشند تا بتوانند واکنش‌های مهمی را انجام دهند که به حیوان اجازه می‌دهد به حیات خود ادامه دهد. مهم است که خوراک خود را بررسی کنید و مطمئن باشید که تمام ویتامین‌های موردنیاز اسب شما تأمین می‌شود، زیرا کمبود ویتامین می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی مختلف و زیادی شود. بااین‌حال، این مهم است که درک کنید که زیاده‌روی در این ویتامین‌ها نیز مطلوب نیستند، خصوصاً در مورد ویتامین‌های محلول در چربی. ویتامین‌های محلول در آب اگر بیش‌ازحد باشند، معمولاً از طریق ادرار دفع می‌شوند.

ویتامین‌های محلول در چربی به‌راحتی در بافت چربی حیوان ذخیره می‌شوند و بنابراین در صورت تغذیه با مقادیر بیش‌ازحد می‌توانند تا حد زیادی رشد کنند. ازآنجاکه مقادیر زیاد ویتامین‌ها می‌تواند منجر به بیماری و مشکل در حیوان شود، استفاده از مکمل‌های غذایی که ازنظر ویتامین‌ها خاص هستند، بسیار مهم است. در بیشتر موارد، یک برنامه علوفه‌ای خوب همراه با یک کنسانتره خوش‌فرم ویتامین‌های کافی را برای پاسخگویی به نیازهای اسب شما فراهم می‌کند.

مدیریت تغذیه‌ای

با افزایش سن کره ، وابستگی آن‌ها به مواد غذایی جامد افزایش می‌یابد درحالی‌که مصرف شیر کاهش می‌یابد. شیر مادیان تنها حدود 50 درصد پروتئین و انرژی لازم را برای کره اسب 3 ماهه تأمین می‌کند. در ابتدا، بسته به سن کره اسب، به کره اسب ها کم‌کم خوراک جامد می‌دهند تا به میزان مصرف عادی یک تا سه پوند در روز برسند.

خوراک تازه باید روزانه در دسترس قرار گیرد و مراقب باشید تا ترش یا کپک‌زده نشده باشد. در انتهای روز اگر خوراکی باقی‌مانده باشد، می‌تواند در تغذیه مادیان یا اسب‌های دیگر استفاده شود.

ملاحظات عمده یک خوراک خوب شامل پروتئین باکیفیت بالا، میزان انرژی نسبتاً بالا و مقادیر کافی کلسیم و فسفر در نسبت‌های مناسب است. در زیر یک جیره بسیار خوش‌طعم و ازنظر غذایی مناسب ارائه‌شده است.

تغذیه و آموزش کره اسب
وابستگی کره به مواد غذایی خشک

به‌عنوان‌مثال جیره غذایی 2 درصد جو، 50.5 درصد ذرت، 23.0 درصد کنجاله سویا،20.0 درصد ملاس، 5.0 درصد سنگ‌آهک زمینی، 0.9 درصد دی کلسیم فسفات

نکته مهم تغذیه اسب

نکته مهم در تهیه خوراک، خوشبو بودن و کیفیت آن است. دستگاه گوارش کره‌ها به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که مقدار کمی از خوراک را در فواصل مکرر مصرف کند، نه مقدار زیادی یک‌بار در روز. دانه‌های موجود در خوراک قابل خرد شدن، پوسته‌پوسته شدن، نورد شدن یا ترک‌خوردگی است. به‌طورکلی خوراک کره اسب مخلوطی از غلات، مکمل‌های پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی است. به‌طورمعمول ملاس به‌منظور افزایش خوشبو بودن خوراک اضافه می‌شود. پرداخت خوراک باعث افزایش قابل‌قبول بودن و قابلیت هضم شدن خوراک برای کره‌های جوان می‌شود که با دانه کامل مقایسه می‌شوند.


برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تغذیه اسب و خوراک کره اسب ، مقاله زیر را نیز می‌توانید مطالعه کنید.
تغذیه اسب

محاسبات مصرف مواد مغذی

نیازهای غذایی از یک اسب تا اسبی دیگر متفاوت است. مهم است که شما بتوانید در تغذیه و آموزش کره اسب یا اسب، یک خوراک را بررسی و ارزیابی کنید که آیا این خوراک نیازهای اسب شمارا برآورده می‌کند یا خیر.

تولیدکنندگان به‌طورمعمول دستورالعمل‌های تغذیه را روی برچسب قرار می‌دهند. با این کار به خریدار کمک می‌کند تا تعیین کند آیا خوراک برای اسب‌های آن‌ها مناسب است یا نه؟ چه مقدار از آن باید برای هر وعده‌ی غذایی مصرف شود.
جدول افزایش وزن کره اسب

افزایش وزن روزانه به گرم:
3 تا 6 ماه: 170 340 490 660 820 980 1.150
7 تا 12 ماه: 130 240 350 440 500 560 620
13 تا 18 ماه: 70 130 200 260 360 430 560
19 تا 24 ماه: 45 90 130 180 250 290 340
25 تا 36 ماه: 0 45 75 110 140 180 230

تغذیه و آموزش کره اسب
تغذیه و آموزش کره اسب

نکات مهم تغذیه و آموزش کره اسب

اگر شما خودتان می‌خواهید تا تغذیه و آموزش کره اسب خود را بر عهده بگیرید باید به کاملاً به نکات مهم توجه داشته باشید. شما می‌توانید شیرهای صنعتی مختص به اسب را به‌جای آغوز به کره اسب بدهید.

اگر این امر هم میسر نبود می‌توانید شیرهای دوشیده شده از بز و یا گاو را به کره اسب بدهید. شیرهای مذکور هم برای تغذیه کره‌اسب مناسب هستند.

در صورت استفاده از شیرهای صنعتی به‌دقت دستور شرکت آن را بررسی کنید. شیر را طبق همان به کره‌اسب بدهید در غیر این صورت ممکن است، اسب شما دچار مشکلات گوارشی و یا اسهال گردد.
بهتر است کره اسب خود را هم‌ وزن‌کشی نمایید. در این صورت قادر خواهید بود رشد او را کنترل کرده و همچنین به میزان غذای لازمی که باید به او بدهید واقف شوید.

تغذیه و آموزش کره اسب بدون مادر

یک کره اسب سالم در اولین ماه تولدش هر ۸ ساعت یک‌بار از مادر خود شیر می‌نوشد. ولی به مقدار کم مثلاً ۵۰ میلی‌لیتر. بدین ترتیب بهتر آن است که شما به او هر دو ساعت یک‌بار شیر بدهید. بعد گام‌به‌گام به او آموزش دهید تا در سطل و یا ظرفی بزرگ شیر خود را بنوشد.

در آن صورت با این آموزش کم‌کم کار شما راحت‌تر خواهد کرد. فقط کافی است برای شیر دادن به کره اسب ظرف شیر او را پر نمایید.
در ادامه به‌تدریج می‌توانید او را با غذاهای همچون کاه و علف آشنا بنمایید. زمان مناسب برای این کار بعضاً دومین هفته پس از به دنیا آمدن کره خواهد بود. شما می‌توانید از مواد غذایی مخصوص کره اسب هم برای او استفاده نمایید.

ورزش کره اسب

در تغذیه و آموزش کره اسب این مهم است که اجازه دهید مادیان و کره‌های شما فضای کافی برای ورزش روزانه داشته باشند.
مادیان و کره اسب باید روز بعد از زایمان کردن برای ورزش بیرون بروند. ورزش برای هر دو مهم است. یک چمن کوچک ایدئال است. آن‌ها باید تا حدی بیرون باشند که کره اسب خسته شده و دراز بکشد. اجازه ندهید که مادیان زیاد بایستد و خسته شود.

در طول 48 تا 72 ساعت اول چندین بار باید مورد بازرسی و مشاهده قرار گیرند. مشاهدات مكرر ازآنجایی‌که مادیان تازه زایمان کرده، مستعد بیماری‌های متعدد هستند، مشاهده و مراقبت از آن ضروري است. همچنین ماهیت کنجکاوی و عادات فعال آن‌ها می‌تواند منجر به آسیب شود.

تغذیه و آموزش کره اسب
تغذیه و آموزش کره اسب

دارندگان کره اسب باید از رفتار نرمال آن استفاده کنند. کره اسب‌‌ها بسیار فعال هستند و با سایر کره‌ها در یک گله بازی می‌کنند. ازآنجایی‌که برخی از کره‌ها سخت‌تر از سایرین هستند؛ بهتر است که کره‌های با اندازه و سن یکسان را در کنار هم نگه‌دارید.

شباهت و وابستگی کره اسب

کره اسب ها تقریباً نیمی از ساعات روز را به‌طورمعمول در کنارمادرشان می‌خوابند. اگر درد داشته باشد، ممکن است یک کره اسب به‌صورت قائم بنشیند. شاید روی سینه خود استراحت کند و یا پاها و گردن خود را در موقعیت‌های غیرمعمول قرار دهد، یا پشت خود را بچرخاند.

خصوصیات اخلاقی کره اسب‌ها تحت تأثیر مادرهای آن‌ها است. مادیان‌های تهاجمی معمولاً دارای کره اسب‌های تهاجمی هستند و مادیان‌های ترسو دارای کره اسب ‌های ترسو هستند.
برای اطمینان از عدم آسیب‌دیدگی، کره اسب را از نزدیک نگاه کنید.

پرستاری از کره اسب

ممکن است در هفته اول، هفت بار نیاز به پرستاری داشته باشد. تا سن 7 هفته، یک‌بار در هر هفته آن را مسواک بزنید. کره اسب تازه متولدشده معمولاً 21 تا 25 درصد از وزن خود شیر مصرف می‌کند. یک پستان پر و داغ که شیر از آن نشت می‌کند، نشان می‌دهد که کره اسب این مادیان به‌خوبی شیر نمی‌خورد و احتمالاً بیمار است.
مواردی که اغلب توسط پرستاران مشاهده‌شده‌اند، اما با افزایش وزن ممکن است شیر کافی را به دست آورد، زیرا مادیان آگالاستیک است.

هنگامی‌که یک کره اسب دراز کشیده است، درحالی‌که دیگران در حال بازی هستند یا در نزدیکی آن‌ها با سروگوش‌های فرورفته، ایستاده است، ممکن است بیمار باشد و نیاز به توجه دارد. چنین کره اسب هایی ممکن است تب داشته باشند. در طی چهار روز اول زندگی، دمای نرمال کره اسب از 99 – 102 درجه فارنهایت است. ضربان قلب آن در صورت هیجان یا فعال بودن 70 تا 100 ضربه در دقیقه یا بیشتر خواهد بود. در زمان استراحت، میزان تنفس در هفته‌های اول 20 تا 40 نفس در دقیقه است.

آموزش کره اسب

آموزش زودرس کره اسب می‌تواند مفید باشد. تا آنجا که ممکن است ملایم و آرام باشید و در اطراف مادیان به هنگام زایمان قرار بگیرید. مادیان و کره اسب را در یک اسطبل چوبی قرار دهید. اگر مادیان آرام و ساکت است، از او استفاده کنید تا کره را در گوشه‌ای قرار دهید. بازوی چپ خود را زیر گردن کره اسب و اطراف قفسه سینه آن قرار دهید. حدود 6 – 8 اینچ از سر دم بالاتر را با دست راست بگیرید.

تغذیه و آموزش کره اسب
آموزش کره اسب

معمولاً هنگامی‌که دم آن کمی خم شود، کره آن بی سروصدا می‌ایستد. کره‌های کوچک را معمولاً با بازو در قسمت‌های عقب نگهداری می‌شوند. نگه‌داشتن یک کره اسب بزرگ یا رامبون به این روش دشوار است. هنگامی‌که کره تقلا می‌کند، آن را رها کنید. این روش را چندین بار در روز تکرار کنید تا گرفتن کره اسب و نگه داشتن آن آسان باشد. سپس یک حلقه را روی کره اسب قرار دهید.

زمان آموزش

کره اسب‌ها باید آموزش داده شود تا هر چه زودتر عادت کنند. توصیه نمی‌شود که در مراتع جلوی کره اسب‌ها را بگیرید. خطر صدمه دیدن یا حتی قتل کره‌اسب وجود دارد.
هنگامی‌که آن‌ها متوقف می‌شوند، مالیدن بدن کره اسب به آرامش آن کمک می‌کند. اکثر کره‌ها دارای قسمتی هستند که دوست دارند لمس شود. سر آن‌ها را لمس نکنید، به‌جز در اطراف گوش آن‌ها. بااحتیاط پاهای آن‌ها را لمس کنید، ساکت و آرام باشید. ابتدا پاهای جلوی آن‌ها را لمس کنید، سپس پاهای عقب. هنگامی‌که کره اسب‌ها به شما اجازه می‌دهد تا پاهای آن را لمس کنید، چند ثانیه پاهای آن را بلند کنید، سپس کف آن را بگیرید تا به مدت چند دقیقه بتوانید پا را نگه‌دارید. ابتدا پاهای جلو را انجام دهید.

یک کره‌اسب معمولاً مادر خود را دنبال می‌کند. برای تغذیه و آموزش کره اسب با داشتن کسی که مادیان را هدایت می‌کند، آموزش یک کره جوان بسیار آسان است.

طنابی از مادیان به کره اسب ببندید، ازآنجاکه مادیان به جلو هدایت می‌شود، بر روی طناب فشار وارد کنید تا کره‌اسب را به حرکت تشویق کنید. اگر این‌گونه نباشد، مادیان را به جلو بیشتر حرکت دهید. بیشتر کره‌‌ها مادرهای خود را دنبال می‌کنند.

نحوه‌ی آموزش رقص به کره‌اسب

بعد از یادگیری نکات کافی در رابطه با تغذیه و آموزش، می‌توانید آموزش درساژ به او را آغاز کنید. کره اسب درحالی‌که کله گیر با اندازه‌ی مناسب به سر دارد با طناب محکمی بسته شود. در این حالت درمی‌یابد که تلاش برای رهایی کاملاً بیهوده است و اطاعت از انسان را تجربه می‌کند.
کره باید بیاموزد که در صورت مقاومت فقط خودش را تنبیه و خسته می‌کند. با استفاده از کله گیر و طناب یا زنجیر هرگونه مقاومتی را در او خنثی می‌کنیم.

تغذیه و آموزش کره اسب
آموزش رقص به اسب

در رفتار با اسب باید سریع و قاطع بود زیرا هرگونه عدم قاطعیت یا دودلی منجر به مقاومت کره خواهد شد.
کره باید به مربی احترام گزارده و او را باهوش‌تر و قوی‌تر از خود بداند. خشونتی در کار نیست قاطعیت و احترام نه‌تنها مغایرتی باهم ندارند بلکه مکمل یکدیگر و بخشی از آموزش موفقیت‌آمیز است.
اگر کره تسلیم شد بند راکمی آزاد می‌کنیم تا اعتماد او را جلب کنیم.

اسب‌ها تفاوت کلمات محبت‌آمیز و حرکات عصبی را درک می‌کنند. لحن آرام او را مطیع می‌کند و حرکات عصبی موجب گاز گرفتن و لگد پراندن و یا عدم اطاعت او می‌شود.
کره‌ها بسیار کنجکاوند و از طریق گاز گرفتن و گاهی لگدزدن این حس را ارضاء می‌کنند. همواره هر چیزی اعم از کله گیر، دم و یال مادر، طناب، لبه‌ی آخور و یا دست و بازوی صاحب خود را گاز می‌گیرند.

جابجایی کره اسب‌ها

آن‌ها باید قبل از این‌که جابه‌جا شوند، به این موضوع عادت کنند. برخی از کره اسب های زخمی و آسیب‌دیده و یا برای واکسیناسیون نیاز به رسیدگی دارند. دارندگان باید در سن جوانی کره اسب‌ها را کنترل و متوقف کنند. عادت کردن آن‌ها در مراحل ابتدایی زندگی، فرآیندهای متوقف شدن و هدایت آن‌ها کمتر استرس‌زا خواهد بود.
برای دانستن اصول نگهداری از کره اسب و کسب اطلاعات بسیار مفیدی در رابطه با زمان‌های حساس بلافاصله بعد از به دنیا آمدن کره اسب مطالعه مقالات وبلاگ واسط کالا زیر را از دست ندهید.

کلام اخر

به پایان مقاله تغذیه و آموزش کره اسب رسیدیم. امیدوارم مفید بوده باشد. برای خریدوفروش خوراک اسب و نیز خریدوفروش اسب موردنظر خود می‌توانید به سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید.

منابع:
extension.uga.edu
agriculture.vic.gov.au

تبلیغات
vasetpet-content

One Reply to “تغذیه و آموزش کره اسب ”

  1. من بایه کره اسب ویه اسب اشنا شدم . یه اسب سیاه بزرگ ماده هستش کره توی شکمش داره خیلی خیلی ازچشماش آب میاد.من یه اسب می شناسم سفید کره تو شکمش داره اصلاهم از چشماش آب نمیاد . لطفا دلیل آب ریزش اسب سیاه رو بهم اگر بگیدممنون می شیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.