چگونه مرغ عشق را بشوییم؟

اگر روزی دیدید که مرغ عشق شما در حال رقصیدن در اطراف آبخوری یا نوک زدن به آب یا فروبردن شکم خود در آب است، بدانید که به‌شدت علاقه به آبتنی دارد. در این مقاله می‌خواهیم راه‌های گوناگونی که چگونه مرغ عشق را حمام دهیم و نحوه‌ی شستن مرغ عشق بیان می‌کنیم.

حمام دادن مرغ عشق در ظرف مناسب

می‌توانید حمام مرغ عشق را تا ۲ سانتی‌متر پُر از آب ولرم کنید و داخل قفس به درب آن آویزان کنید.

مسلماََ مرغ عشق ابتدا از آن می‌ترسد و ممکن است به حمام نزدیک نشود، اما ممکن است تمایل به آبتنی بر ترسش غلبه کند و سرانجام روی لبه آن بنشیند و قدری از آب آن بنوشد.

مرغ عشق پس از چشیدن آب حمام، با پایش وارد آن می‌شود و لرزش جزئی به خودش می‌دهد و شکمش را پایین می‌آورد و ابتدا سعی می‌کند یک بالش را در آب فروبرد و سپس بال دیگر را یک حمام معمولی قابل‌نصب در داخل قفس مرغ عشق، برای شروع بد نیست؛ اما وقتی دیدید که مرغ عشق شما آب‌بازی را یاد گرفته و علاقه‌مند آن شده‌است، بایست یک ظرف مناسب؛ مثل زیرگلدانی را تا ۲ سانتی‌متر از آب پرکنید و کف قفس بگذارید تا پرنده شما به‌راحتی آبتنی کند.

حمام شبنم یا حمام علف

حال نوبت به آن رسیده تا ببینید نحوه‌ی شستن مرغ عشق با علف به چه شکل است. چنانچه مرغ عشق از نزدیک شدن به حمام با ظرف آب خودداری کرد، می‌توانید مقدار جعفری، اسفناج، برگ چغندر یا سبزی‌های مشابه را بشویید و در آب، خیس بدهید و بعد آن‌ها را در کف حمام یا ظرف بدون آب آبتنی، قرار دهید. برخی از مرغ عشق‌ها مالیدن بدن خود به سبزی‌های خیس را به خیس کردن خود در آب ترجیح می‌دهند.

حمام اجدادی

حال می‌خواهیم ببینیم که چگونه مرغ عشق به‌طور غریزی روش حمام کردن را از اجداد خود که در طبیعت می‌زیستند به ارث برده است؟ در طبیعت مرغ عشق‌ها معمولاً در صبح‌ها، روی علف‌های باران‌خورده و خیس یا آغشته به شبنم، هم چرا می‌کنند و هم حمام می‌گیرند و تماس بدنشان با علف‌های خیس برای آن‌ها حمام گرفتن به‌حساب می‌آید.

در استفاده از سبزی‌ها به‌عنوان حمام شبنم یا حمام علف، باید بدانید که بیشتر سبزی‌هایی که شما خریداری می‌کنید، آغشته به سموم کشاورزی‌اند و وقتی آن‌ها را در آب بخیسانید، سموم در آب محلول می‌شوند و امکان مسموم شدن پرنده با آب مسموم وجود دارد. پس باید اول سبزی‌ها را خوب بشویید و سپس خیس بدهید و دوباره آن‌ها را آب بکشید و درحالی‌که به آب شستشو آغشته‌اند، از آن‌ها به‌عنوان حمام علف یا حمام شبنم استفاده کنید.

حمام اجدادی
حمام اجدادی

گذاشتن برگ خیس بالای قفس چگونه مرغ عشق را تمیز می‌کند؟

گاهی ممکن است ببینید که پرنده شما سر یا منقارش را زیر ظرف آب خودش می‌کند و مقداری آب بالا می‌آورد و روی شانه و بدنش می‌ریزد.

اگرچه این عمل جزء طبیعت مرغ عشق‌هاست، ولی به دلیل بهداشتی نبودن، بهتر است آن‌ها را به سایر روش‌های حمام گرفتن عادت دهید.

علاوه بر گذاشتن گیاهان برگی شستشو شده و خیس در یک ظرف برای گرفتن حمام شبنم، شما می‌توانید همین برگ‌ها را بالای قفس قرار دهید تا آب آن‌ها قطره‌قطره پایین بریزد.

مرغ عشق وقتی این حالت را تجربه می‌کند، کنجکاو می‌شود که آن مواد چه هستند که از آن‌ها آب می‌ریزد و سرانجام خودش را به زیر سقف می‌رساند و با منقارش برگ‌ها را مزه می‌کند و قدری از آن می‌خورد و مقداری هم از آب آن روی بدنش می‌ریزد و به‌این‌ترتیب یک دوش ملایم می‌گیرد.

چگونه مرغ عشق را با اسپری آب حمام دهیم؟

جهت حمام دادن مرغ عشق با اسپری آب اگر پرنده شما تمایلی به حمام گرفتن با روش‌های فوق را نشان نمی‌دهد و از آن‌ها می‌ترسد، یک بطری با درپوش اسپری کننده آب که نو باشد یا به‌طور کامل تمیز شده باشد را از آب پرکنید و به‌آرامی آب را به‌صورت اسپری روی بدنش بپاشید.

این روش مشابه قرار گرفتن مرغ عشق زیر بارانی با قطرات بسیار ریز با شرایط مه غلیظ است که رطوبت هوا به‌صورت ذرات ریز روی بدن مرغ عشق می‌نشیند و بدون آنکه پرنده را بترساند، پرهایش را مرطوب می‌کند.

اگر پرنده از حمام گرفتن به روش اسپری هم می‌ترسد، صبر کنید تا وقتی دیگر که مجدداً تمایل به آبتنی را نشان می‌دهد. ناامید نشوید، سرانجام مرغ عشق علاقه‌مند می‌شود و اگر ترسش بریزد، وقتی آن را حمام می‌دهید، خودش می‌چرخد تا به همه بدنش آب اسپری شود.

شستن مرغ عشق
شستن مرغ عشق

نکات تکمیلی در مورد شستن مرغ عشق

در رابطه با شستن مرغ عشق باید بدانید که وقتی آب کمی داغ را روی بدن مرغ عشق اسپری می‌کنید، ذرات آب تا رسیدن به بدنش در هوا خنک می‌شود و به‌صورت گرم یا ولرم به آن می‌رسد.

البته باید در هر نوبت ابتدا آب را روی دست خود آزمایش کنید و در صورت مناسب بودن دمای آن، روی بدن پرنده اسپری کنید.

برخی از دارندگان مرغ عشق، به‌خصوص آن‌هایی که پرنده خود را در نمایش‌ها و مسابقات شرکت می‌دهند، در داخل بطری اسپری آب مقدار کمی گلیسیرین می‌ریزند و معتقدند که اسپری مخلوط آب و گلیسیرین روی پرهای پرنده، موجب درخشان شدن پرها می‌شود.

هرگز مرغ عشق را در هنگام حمام گرفتن خودتان، با خود زیر دوش نبرید، زیرا ممکن است آب وارد بینی یا گوشش شود یا اتفاق دیگری برایش بیفتد.

کلام آخر

شما می‌توانید برای خرید و فروش انواع حیوانات از جمله کبوتر، سگ، گربه و غیره به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالب زیر را در این رابطه مطالعه نمایید:

نظرات
زهرا

زهرا

سلام اگه زیر دوش بگیریمشون چیچه اتفاقی می افته من زیر دوش گرفتمش تا نیم ساعت خشک بود بدنش نمیتونست رو پاش بایسته دو ساعت سشوار گرفتم تا جون گرفت و تونست بایسته خیلی میترسم بمیره

امانی

امانی

از کجا بفهمم مرغ عشقم دلش اب تنی میخواد

محمدعلی

محمدعلی

سلام.یک نکته ای که در مورد حمام با اسپری وجود داره اینه که نباید از این روش در فضاهای باز استفاده کرد چون امکان داره گرد و خاک بین پرهای پرنده بمونه و مشلات پوستی پیدا کنه

آسیه

آسیه

مرغ عشق ها علاقه بسیار زیادی به آبتنی دارند.

فهیمه

فهیمه

سلام یه ارامش خاصی مرغ عشق به محیط خونه میده توصیه میکنم که حتما برای محیط خونتون استفاده کنید

حسین

حسین

غذای مورد علاقه مرغ عشق چیه

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

با سلام غذاهایی مثل دانه، سبزی و انواع مکمل ها.

یاسر

یاسر

بازی با مرغ عشق باعث نمیشه که مرغ عشق از ما زده بشه؟

مسلم

مسلم

وسایل بازی مرغ عشق چی ها میتونن باشن؟

علی اصغر

علی اصغر

مرغتون را بیاورید دروازه شیراز.... حله....

علیرضا

علیرضا

شرایط شستن لانه مرغ عشق چگونه است

چنگیز

چنگیز

شستن قفس مرغ عشق چگونه باید باشه؟

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

در واقع برای تمیز کردن محل نگهداری مرغ عشق باید موارد زیر را در نظر بگیرید: ۱٫ ظرف غذای پرنده را هر روز با آب گرم و مایع ظرف شویی بشویید. بعد از تمیز شدن کامل ظرف غذا، آن را با یک دستمال مناسب خشک کنید. یا می‌توانید آن را در ماشین ظرف شویی بگذارید. ۲٫ لوازم داخل قفس مثل نرده‌ها، اسباب بازی پرنده، بند بازی و هر وسیله بازی که برای پرنده گذاشتید را از قفس بیرون آورده و با مایع ظرف شویی و آب شست و شو دهید و خشک کنید. ۳٫ کف پوش قفس پرنده را به صورت روزانه تمیز کنید.

فرهاد

فرهاد

مرغ عشق هلندی قیمت چنده کسی برای فروش داره.

نیما

نیما

به نظر من بهترین رنگ مرغ عشق زرد سبز هست

ثبت نظر