چگونه مرغ عشق را بشوییم؟

اگر روزی دیدید که مرغ عشق شما در حال رقصیدن در اطراف آبخوری یا نوک زدن به آب یا فروبردن شکم خود در آب است، بدانید که به‌شدت علاقه به آبتنی دارد. در این مقاله می‌خواهیم راه‌های گوناگونی که چگونه مرغ عشق را حمام دهیم و نحوه‌ی شستن مرغ عشق بیان می‌کنیم.

حمام دادن مرغ عشق در ظرف مناسب

می‌توانید حمام مرغ عشق را تا ۲ سانتی‌متر پُر از آب ولرم کنید و داخل قفس به درب آن آویزان کنید.

مسلماََ مرغ عشق ابتدا از آن می‌ترسد و ممکن است به حمام نزدیک نشود، اما ممکن است تمایل به آبتنی بر ترسش غلبه کند و سرانجام روی لبه آن بنشیند و قدری از آب آن بنوشد.

مرغ عشق پس از چشیدن آب حمام، با پایش وارد آن می‌شود و لرزش جزئی به خودش می‌دهد و شکمش را پایین می‌آورد. ابتدا سعی می‌کند یک بالش را در آب فروبرد و سپس بال دیگر را یک حمام معمولی قابل‌نصب در داخل قفس مرغ عشق، برای شروع بد نیست؛ اما وقتی دیدید که مرغ عشق شما آب‌بازی را یاد گرفته و علاقه‌مند آن شده‌است، بایست یک ظرف مناسب؛ مثل زیرگلدانی را تا ۲ سانتی‌متر از آب پرکنید و کف قفس بگذارید تا پرنده شما به‌راحتی آبتنی کند.

حمام شبنم یا حمام علف

حال نوبت به آن رسیده تا ببینید نحوه‌ی شستن مرغ عشق با علف به چه شکل است. چنانچه مرغ عشق از نزدیک شدن به حمام با ظرف آب خودداری کرد، می‌توانید مقدار جعفری، اسفناج، برگ چغندر یا سبزی‌های مشابه را بشویید و در آب، خیس بدهید و بعد آن‌ها را در کف حمام یا ظرف بدون آب آبتنی، قرار دهید. برخی از مرغ عشق‌ها مالیدن بدن خود به سبزی‌های خیس را به خیس کردن خود در آب ترجیح می‌دهند.

حمام اجدادی

حال می‌خواهیم ببینیم که چگونه مرغ عشق به‌طور غریزی روش حمام کردن را از اجداد خود که در طبیعت می‌زیستند به ارث برده است؟ در طبیعت مرغ عشق‌ها معمولاً در صبح‌ها، روی علف‌های باران‌خورده و خیس یا آغشته به شبنم، هم چرا می‌کنند و هم حمام می‌گیرند و تماس بدنشان با علف‌های خیس برای آن‌ها حمام گرفتن به‌حساب می‌آید.

در استفاده از سبزی‌ها به‌عنوان حمام شبنم یا حمام علف، باید بدانید که بیشتر سبزی‌هایی که شما خریداری می‌کنید، آغشته به سموم کشاورزی‌اند و وقتی آن‌ها را در آب بخیسانید، سموم در آب محلول می‌شوند و امکان مسموم شدن پرنده با آب مسموم وجود دارد. پس باید اول سبزی‌ها را خوب بشویید و سپس خیس بدهید و دوباره آن‌ها را آب بکشید و درحالی‌که به آب شستشو آغشته‌اند، از آن‌ها به‌عنوان حمام علف یا حمام شبنم استفاده کنید.

حمام اجدادی
حمام اجدادی

گذاشتن برگ خیس بالای قفس چگونه مرغ عشق را تمیز می‌کند؟

گاهی ممکن است ببینید که پرنده شما سر یا منقارش را زیر ظرف آب خودش می‌کند و مقداری آب بالا می‌آورد و روی شانه و بدنش می‌ریزد.

اگرچه این عمل جزء طبیعت مرغ عشق‌هاست، ولی به دلیل بهداشتی نبودن، بهتر است آن‌ها را به سایر روش‌های حمام گرفتن عادت دهید.

علاوه بر گذاشتن گیاهان برگی شستشو شده و خیس در یک ظرف برای گرفتن حمام شبنم، شما می‌توانید همین برگ‌ها را بالای قفس قرار دهید تا آب آن‌ها قطره‌قطره پایین بریزد.

مرغ عشق وقتی این حالت را تجربه می‌کند، کنجکاو می‌شود که آن مواد چه هستند که از آن‌ها آب می‌ریزد و سرانجام خودش را به زیر سقف می‌رساند و با منقارش برگ‌ها را مزه می‌کند و قدری از آن می‌خورد و مقداری هم از آب آن روی بدنش می‌ریزد و به‌این‌ترتیب یک دوش ملایم می‌گیرد.

حمام دادن مرغ عشق با اسپری

جهت شستن مرغ عشق با اسپری آب اگر پرنده شما تمایلی به حمام گرفتن با روش‌های فوق را نشان نمی‌دهد و از آن‌ها می‌ترسد، یک بطری با درپوش اسپری کننده آب که نو باشد یا به‌طور کامل تمیز شده باشد را از آب پرکنید و به‌آرامی آب را به‌صورت اسپری روی بدنش بپاشید.

این روش مشابه قرار گرفتن مرغ عشق زیر بارانی با قطرات بسیار ریز با شرایط مه غلیظ است که رطوبت هوا به‌صورت ذرات ریز روی بدن مرغ عشق می‌نشیند و بدون آنکه پرنده را بترساند، پرهایش را مرطوب می‌کند.

اگر پرنده از حمام گرفتن به روش اسپری هم می‌ترسد، صبر کنید تا وقتی دیگر که مجدداً تمایل به آبتنی را نشان می‌دهد.

ناامید نشوید، سرانجام مرغ عشق علاقه‌مند می‌شود و اگر ترسش بریزد، وقتی آن را حمام می‌دهید، خودش می‌چرخد تا به همه بدنش آب اسپری شود.

شستن مرغ عشق
شستن مرغ عشق

نکات تکمیلی در مورد شستن مرغ عشق

در رابطه با حمام دادن مرغ عشق باید بدانید که وقتی آب کمی داغ را روی بدن مرغ عشق اسپری می‌کنید، ذرات آب تا رسیدن به بدنش در هوا خنک می‌شود و به‌صورت گرم یا ولرم به آن می‌رسد.

البته باید در هر نوبت ابتدا آب را روی دست خود آزمایش کنید و در صورت مناسب بودن دمای آن، روی بدن پرنده اسپری کنید.

برخی از دارندگان مرغ عشق، به‌خصوص آن‌هایی که پرنده خود را در نمایش‌ها و مسابقات شرکت می‌دهند، در داخل بطری اسپری آب مقدار کمی گلیسیرین می‌ریزند و معتقدند که اسپری مخلوط آب و گلیسیرین روی پرهای پرنده، موجب درخشان شدن پرها می‌شود.

هرگز مرغ عشق را در هنگام حمام گرفتن خودتان، با خود زیر دوش نبرید، زیرا ممکن است آب وارد بینی یا گوشش شود یا اتفاق دیگری برایش بیفتد.

کلام آخر

به پایان مقاله روش‌های حمام دادن مرغ عشق رسیدیم؛ شما می‌توانید تجربیات خود در این زمینه را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

شما می‌توانید برای خرید و فروش انواع حیوانات از جمله کبوتر، سگ، گربه و غیره به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

نظرات
آشینا

آشینا

من مرغ عشق ۳ ماهه دارم میخوام برایه اولین بار حمومش کنم اما قشنگ میاد رویه دستم و من دستم رو زیر شید آب میکنم بعد خودشو میشوره بعد از رویه دستم میپره ولی من فقت شب ها داخل قفس میزارمش و تمام روز داخل اتاقم ول هستش و تا وارد اتاقم میشم میاد رویه شونم خیلی بانمکه تازه پر در آورده و رنگین کمانی خیلی خوشگلی هست🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿

آرتا

آرتا

سلام مرغ عشق من تمایل به حموم کردن توی وان نداره میخوام با افشانه امتحان کنم ولی میگن زمستون داره میشه مرغ عشق سرما میخوره آیا این حرف درسته؟ و باید چیکار کنم؟

آرمن

آرمن

مال من آبیه رو تخماش نمیخوابه حموم نمیکنه چیکار کنم

جلال

جلال

مرغی عشقی که در لانه تخم هایش باز شده را حمام کنیم اشکالی نداره؟ چون خیس میشه و میره رپ بچه هاش میشینه؟

سعید

سعید

سلام مرغ عشقی رو تو خیابون پیدا کردم خیلی بیچاره گرسنه و تشنه بود به سمت من اومد من ارزن دادم بهش تو ظرفشویی هم یه کمی شستمش تمیزتر شد اما میترسم مریض باشه چه جوری بفهم مریض نیست صاحبش به خاطر مریضیش ولش نکرده ؟

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر گرامی آیا علایمی از بیماری در پرنده می‌بینید؟

محمد مهدی

محمد مهدی

سلام میگم من حدود ۲۰ روزه یه گفت مرغ عشق خریدم و مادم حدودا ۴/۵ روزه مدام ویره توی لونه داره لونه گرم میکنه؟و این که مرغ عشق وقتی لونشو گرم کرد بعدن جفت گیری میکنن

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام دوست گرامی برای پاسخ سوال خود و سوال‌های دیگری که ممکن است در این رابطه داشته باشید خواندن مقاله تولید مثل مرغ عشق از وبلاگ واسط کالا را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

نیما و نادیا از خلیل آباد خراسان

نیما و نادیا از خلیل آباد خراسان

سلام دیشب فنج من از قفس فرار کرد تو فضای خانه،بعد از دوندگی فراوان گرفتمش وبردمش داخل قفس،صبح که رفتم پیششان،دیدم پراش حسابی ریخته و به گوشت رسیده وخیلی بیحال است،چکار کنم خوب بشه

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب بیماری‌های فنچ از وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید.

سحر

سحر

سلام من پرندم دستی ولی داخل ظرف اب نمیره و وقی اسپری میکنم میره به منطقه ای که قطراط اب نپاشه بهش لطفاً راهنمایی کنید

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام برای این کار پیشنهاد می‌کنیم از پرنده فروشی‌ها وان حمام برای پرنده‌ی خود خریداری کنید. اکثر مرغ عشق‌ها در این فضا حمام کردن را دوست دارند.

پویا

پویا

سلام ببخشیدچرا مرغ عشق من بعضی وقتا رو یه پاش وای می سته؟میشه بگین

سدنا

سدنا

من 2 تا مرغ عشق داشتم تویه قفس یکی شون اینه گذاشتم الان 3 روزه درست شبیه مرغ عشغه وحشیه

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله رام کردن مرغ عشق و همچنین دستی کردن مرغ عشق از وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید.

زهرا

زهرا

سلام اگه زیر دوش بگیریمشون چیچه اتفاقی می افته من زیر دوش گرفتمش تا نیم ساعت خشک بود بدنش نمیتونست رو پاش بایسته دو ساعت سشوار گرفتم تا جون گرفت و تونست بایسته خیلی میترسم بمیره

احمد

احمد

آخه مگه آدمه زیر دوش گرفتیم 🤦

امانی

امانی

از کجا بفهمم مرغ عشقم دلش اب تنی میخواد

محمدعلی

محمدعلی

سلام.یک نکته ای که در مورد حمام با اسپری وجود داره اینه که نباید از این روش در فضاهای باز استفاده کرد چون امکان داره گرد و خاک بین پرهای پرنده بمونه و مشلات پوستی پیدا کنه

آسیه

آسیه

مرغ عشق ها علاقه بسیار زیادی به آبتنی دارند.

فهیمه

فهیمه

سلام یه ارامش خاصی مرغ عشق به محیط خونه میده توصیه میکنم که حتما برای محیط خونتون استفاده کنید

حسین

حسین

غذای مورد علاقه مرغ عشق چیه

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

با سلام غذاهایی مثل دانه، سبزی و انواع مکمل ها.

یاسر

یاسر

بازی با مرغ عشق باعث نمیشه که مرغ عشق از ما زده بشه؟

مسلم

مسلم

وسایل بازی مرغ عشق چی ها میتونن باشن؟

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله سرگرمی مرغ عشق را از دست ندهید.

علی اصغر

علی اصغر

مرغتون را بیاورید دروازه شیراز.... حله....

علیرضا

علیرضا

شرایط شستن لانه مرغ عشق چگونه است

چنگیز

چنگیز

شستن قفس مرغ عشق چگونه باید باشه؟

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

در واقع برای تمیز کردن محل نگهداری مرغ عشق باید موارد زیر را در نظر بگیرید: ۱٫ ظرف غذای پرنده را هر روز با آب گرم و مایع ظرف شویی بشویید. بعد از تمیز شدن کامل ظرف غذا، آن را با یک دستمال مناسب خشک کنید. یا می‌توانید آن را در ماشین ظرف شویی بگذارید. ۲٫ لوازم داخل قفس مثل نرده‌ها، اسباب بازی پرنده، بند بازی و هر وسیله بازی که برای پرنده گذاشتید را از قفس بیرون آورده و با مایع ظرف شویی و آب شست و شو دهید و خشک کنید. ۳٫ کف پوش قفس پرنده را به صورت روزانه تمیز کنید.

فرهاد

فرهاد

مرغ عشق هلندی قیمت چنده کسی برای فروش داره.

نیما

نیما

به نظر من بهترین رنگ مرغ عشق زرد سبز هست

ثبت نظر