آموزش یورتمه رفتن با اسب

آموزش یورتمه رفتن با اسب

یکی از ساده‌ترین شیوه‌های آموزش یورتمه رفتن با اسب در ورزش سوارکاری این است که بتوانید خودتان را با اسب هماهنگ کنید.

اگر می‌خواهید مهارت بهتری در یورتمه رفتن داشته باشید، باید با رعایت نکات زیر تمرین‌های بسیاری نمایید تا به‌ زین تسلط داشته باشید و بتوانید در حین یورتمه نشست‌وبرخاست کنید.

آیا آموزش سوارکاری بی‌رحمی است؟

سوارکاری بی‌رحمانه نیست، بلکه سواران نادان کارهای ظالمانه‌ای انجام می‌دهند، بدون اینکه متوجه شوند؛ برای سوارشدن باید آموزش دید، در طول سال‌ها از روی دلسوزی و یادگیری راه بهتر را ادامه دهید.

یورتمه یکی از انواع حرکات اسب است. به‌طورکلی حرکات اسب به 4 نوع تقسیم می‌شود:

 • قدم
 • یورتمه
 • تاخت ملایم
 • تاخت چهارنعل

یورتمه مدلی از راه رفتن اسب است که به آن دوضرب هم می‌گویند؛ در این حالت دست و پای مخالف باهم به زمین می‌آید.

در این مقاله چند نکته برای آموزش یورتمه رفتن با اسب را به شما معرفی می‌نماییم. پس با واسط کالا همراه باشید.

شروعی خوب برای یورتمه رفتن

اولین مورد این است که آموزش لانج لاین به شما کمک می‌کند تا روی موقعیت خود تمرکز کنید.

شما می‌خواهید تا آنجا که ممکن است عمیق بنشینید، بنابراین قبل از سوارشدن برخی از تمرینات کششی را انجام دهید؛ باید احساس کنید که مفاصل لگن شما کمی بازتر شده.

سوارکار باید به‌گونه‌ای بنشیند که با حرکات اسب هماهنگی داشته و مزاحمتی برای او ایجاد نکند.

یک سوارکار خوب، دارای تحرک و آزادی مفاصل و اعضاست.

آموزش یورتمه با اسب
یورتمه اسب

در سواری باید آموزش این‌گونه باشد که اعضا بتوانند جدا از هم و بدون اینکه حرکات باهم آمیخته شوند کار کنند.

بااین‌حال مفاصل حکم ضربه‌گیر رادارند و هرقدر آزادتر باشند، عمل خود را بهتر انجام می‌دهند.

انقباض عضلات و محدود کردن حرکات، سواری را از صورت فنی خارج و از زیبایی هنری آن کم می‌کند.

هماهنگی حرکت بدن با حرکت اسب به‌طوری‌که حداکثر استفاده از وسایل کمکی شود، سواری را آسان و راحت می‌سازد.

تمرین لنژ پیش از یورتمه رفتن

از دیگر مراحل آموزش یورتمه رفتن با اسب تمرین لنژ است. در ورزش سوارکاری برای به دست آوردن مهارت بیشتر می‌توانید مدت‌زمان بیشتری را صرف تمرین لنژ دهید تا حرفه‌ای‌ گردید و بتوانید مدت‌زمان بیشتری روی زین بمانید.

جهت کسب تجربه باید در مسیر مستقیم و یا دایره‌وار یورتمه آزاد رفت. برای دستیابی به این هدف، نکته مهم اول این است که در آموزش‌های خود زمان بیشتری برای قدم زدن با اسب و نرمش‌های آن اختصاص دهید.

نشست‌های متداول حین یورتمه رفتن با اسب

 • نیک نشست
 • تکیه به رکاب
 • نشست کامل

شما باید مرتب در این سه حالت تغییر وضعیت دهید تا بتوانید با اسب همراه شوید. اجازه دهید بالاتنه، ستون فقرات، شانه‌ها صاف و کشیده و به سمت بالا رفته و پاها و قسمت نیم‌تنه به سمت زمین کشیده شود.

این نکات مهم برای یورتمه رفتن نشسته بر روی زین الزامی است.

آموزش یورتمه اسب
یورتمه اسب

در حالتی که سر اسب به سمت پایین است، بدن سوارکار تا حد امکان به سمت پایین می‌آید. زمانی که بدن شما با اسب تماس پیدا کرد، حتماً با این حرکات هماهنگ گردید.

سوارکار باید در تمام مدت یورتمه رفتن حالت خود را حفظ کند. هميشه‌ بايد در چهارنعل‌ بلند و یا تاخت‌ و پرش‌ تمام‌ پنجه‌ پادررکاب‌ باشد.

نخستین کار مربی این است که در کلیه شیوه‌ها سوارکار را وادار نماید که پاهای خود را در رکاب نگهدارد و از آن‌ بیرون نیاورد.

یورتمه اسب

صدای یورتمه رفتن اسب دوضرب و شتم مورب است که در آن جفت مورب از پاهای اسب است.

سرعت آن از تنوع زیادی برخوردار است، اما به‌طور میانگین حدود 13 کیلومتر در ساعت است (8.1 مایل در ساعت)

تکنیک سواری در یورتمه اسب

برای اینکه از زین به زیر رانده نشوید و با تکان خوردن به پشت اسب آسیب نرسانید، سوارکار باید مهارت‌های خاصی را بیاموزد.

یک سوارکار ماهر می‌تواند بدون انعطاف‌پذیری با یک قورباغه کشیده باقدرت طولانی سوار شود، اما انجام این کار به عضلات پشت و شکم ورزیده نیاز دارد.

ازآنجاکه قدم زدن یک‌راه رفتن مطمئن و کارآمد برای یک اسب است، یادگیری صحیح سواری برای سوارکاران یورتمه مهم است.

اسب در سواری وزنی برابر یک ‌ششم وزن بدن خود را حمل می‌کند.

اگر سوارکار مانند آدمک بی‌اراده‌ای روی حیوان بنشیند و وزن خود را هرلحظه به صورتی بر پشت و کمر او تحمیل کند، نه‌تنها تعادل خود و او ر ا بر هم خواهد زد بلکه باعث آزار و اذیت اسب می‌شود.

یورتمه اسب
تکنیک سواری در یورتمه اسب

آموزش سوارکاری

بهترین راه مهارت در یورتمه، نشستنی مطمئن و هماهنگ با حرکت اسب است. تا سوار به‌راحتی در عمق زین فرورفته و قادر به جذب حرکات یورتمه به بالا و پایین توسط هفت مهره بالای استخوان دنبالچه باشد.

اول می‌توانید مدت کوتاهی را به انجام آن اختصاص دهید و کم‌کم زمان ماندن در زین را زیاد کنید و در مسیرهای مستقیم تمرین کنید. اول در دایره‌ها یورتمه آزاد بروید تا باتجربه شوید.

در ابتدا زمان زیادی را صرف قدم زدن و آموزش‌های ابتدایی و انجام نرمش‌ها کنید.

حین تمرین گام سه نوع نشست را با اسب تمرین کنید: نیم نشست، تکیه به رکاب، نشست کامل و مدام در این سه حالت تغییر وضعیت دهید و با حرکت اسب در همان ابتدا همراه و هماهنگ شوید.

در ادامه اجازه دهید بالاتنه، ستون فقرات، شانه‌ها صاف و کشیده به سمت آسمان رفته و پاها و قسمت پایین بدن به سمت زمین کشیده شود. این دو تکنیک برای داشتن یورتمه‌ای نشسته‌ در عمق زین ضروری هستند.

یورتمه حرکتی دوضرب است که دست‌وپاها به‌صورت اوریب با زمین برخورد می‌کنند.

اگر قرار باشد نشیمنگاه شما در تماس عمیق با اسب بماند باید با این حرکات همراه و هماهنگ شود. برای تمرین انتقال معکوس باید اجازه دهید بدنتان به سمت پایین و در بدن اسب فرورود.

این حالت را در تمام گام‌های یورتمه اسب در حالت نشسته باید رعایت کنید.

یورتمه
آموزش سوارکاری

آموزش یورتمه رفتن با اسب

آموزش‌ اسب‌سواری، با گام‌ يورتمه‌ که داری طبيعی‌ترين‌ تحرك‌ است‌ شروع‌ می‌شود. البته‌ نبايد فراموش‌ كرد كه‌ قبل‌ از شروع‌ كار حداقل‌ بايد 5 دقيقه‌ای‌ اسب‌ را با دستجلوی‌ آزاد قدم‌ برد تا عضلاتش‌ نرم‌ شده‌ و آرامش‌ پيدا كند.

يورتمه‌ حركت‌ دو مرحله‌ ايست‌ كه‌ دست‌وپای اوريب‌ با همديگر حركت‌ كرده‌ و بين‌ هر مرحله‌ لحظه‌ای‌ تاخیر یا استاپ مراحل‌ حركتی‌ را از هم‌ جدا می‌كند.

بعضي‌ از اسب‌ها به‌طور طبيعی‌ گام‌ يورتمه‌ای‌ آهنگين‌ دارند و هر گام را قوی‌ و قدرتمندانه‌ برمی‌دارند.

اولين‌ بار‌ كه‌ سوارکار پشت‌ اسب‌ قرار می‌گيرد و وزن‌ او تعادل‌ اسب‌ را برهم‌ می‌زند اين‌ اتفاق می‌افتد.

ممكن‌ است‌ به‌ هنگام‌ تسمه‌ گردان‌ در اجرای‌ برنامه‌ تعجيل‌ شده‌ و مربی‌ نتوانسته‌ گام‌ برداری‌ اسب‌ را به‌اندازه‌ كافی مستحكم‌ كند كه‌ عاقبت‌ او تحرك‌ و توان‌ طبيعی‌ خود را از دست‌ می‌دهد.

در اين‌ حالت‌ بايد از اسب‌ خواسته‌ شود به‌آرامی‌ يورتمه‌ برود. آن‌قدر آرام‌ كه‌ گوئی‌ قدم‌ برمی‌دارد؛ زمانی‌ كه‌ اسب‌ به‌ اين‌ مرحله‌ رسيد و ديگر برسرعت‌ گام‌ نيفزود سوار به‌آرامی‌ با استفاده‌ از فشار ساق‌ها به‌ گام‌ او نظم‌ صحيحی‌ بدهد.

هرگاه‌ احساس‌ می‌كنيد گام‌برداری‌ او عجولانه‌ شده‌ و برروی‌ دست‌ها افتاده‌، او را آن‌قدر آرام‌ كنيد تا احساس‌ كنيد دوباره‌ در موقعيت‌ حركت‌ به‌ جلو است‌. راست‌ بنشينيد متعادلش‌ كنيد و او را به‌ جلو برانيد.

مي‌توانيد يورتمه‌ آزاد يا نشسته‌ برويد ولی‌ با اسب‌ جوان‌ بايد يورتمه‌ آزاد رفت‌، چراکه‌ خسته‌کننده‌ نيست‌.

یورتمه
یورتمه اسب

سوار و یورتمه

اسبي‌ كه‌ يورتمه‌اش‌ متعادل‌ نيست‌ نيازمند حوصله‌ و صرف‌ وقت‌ بيشتری است‌. او بايد دور‌ بیست‌متری‌ بزند.

در صورتيكه‌ قادر به‌ حفظ‌ تعادل‌ باشد می‌توان‌ با او در طول‌ و عرض‌ ميدان‌ حركت‌ و بعد به‌تدریج‌ او را با اشكال‌ مختلف‌ تمرين‌ آشنا كرد.

اسبی‌ كه‌ به‌طور طبيعی‌ حركت‌ منظم‌ و متعادل‌ دارد، بهتر جلو می‌رود.

ولی‌ فراموش‌ نكنيم‌ كه‌ انعطاف‌پذيری‌ و تحرك‌ او نبايد به‌ ضررمان‌ تمام‌ شود. بايد دقت‌ كنيم‌ از تحرك‌ او به‌درستی‌ استفاده‌ شود.

تحرك‌ ایجادشده‌ به‌وسیله‌ پاهای‌ اسب‌ همان‌قدر كه‌ وزن‌ او را تحمل‌ می‌كنند او را به‌ جلو می‌رانند. سوار بايد بياموزد كه‌ اين‌ حالت‌ را احساس‌ كرده‌ و در صورت‌ لزوم‌ او را متعادل‌ كند.

بايد اسب‌ را به‌ گوشه‌های‌ ميدان‌ راند تا روی‌ قوس‌ها، پاهای‌ داخلش‌ را فعال‌تر كند. پس‌ازآن‌ چند گام‌ شلنگ‌ها كشيده‌تر می‌شوند و با نيم‌ توقف‌ حركت‌ انتقالی‌ معكوس‌ انجام‌ داده‌، پاهايش‌ بيشتر به‌ زير كشيده‌ می‌شوند تا او به‌ مرحله‌ خودتحركی‌ برسد.

روش‌های انجام یورتمه با اسب

سوارکار به سه روش نشسته، نشست‌وبرخاست و نیمه نشسته یا همان دونقطه‌ای می‌تواند با اسب یورتمه رود، در ادامه به معرفی این روش‌ها می‌پردازیم:

نشسته

سوارکار تمام مدت روی زین نشسته است و بدون نشست‌وبرخاست با حرکات اسب هماهنگ می‌شود.

این حالت برای سوارکاری در درساژ و وسترن نمایشی و دوما واکرا (درساژ اسپانیایی) مناسب است، به‌خصوص در سطوح پیشرفته‌تر.

نشستن در حالت یورتمه باعث می‌شود سوارکار بیشترین کنترل را داشته باشد، چون می‌تواند از وزن و بدنش برای هدایت اسب، استفاده کند.

نشستن می‌تواند برای سوارکار بسیار خسته‌کننده شود، مخصوصاً برای سوارکارانی که عضلات شکم و پشتشان قوی نیست، یا وقتی سوارکار مدت زیادی باقدرت این حرکت را انجام داده.

در یورتمه باحالت نشسته، قسمت پایین شکم و پشت سوارکار اندکی حرکت به جلو و عقب دارد و باسن او همگام با حرکت بالا و پایین و پهلو به پهلوی اسب، حرکت می‌کند.

برای جذب ضربه یورتمه، سوارکار عضلات پا‌ها، شکم و بخش پایینی کمر و همچنین باسن را شل می‌کند؛ اما قسمت بالایی بدن او باید راست و بی‌حرکت باشد.

دستان سوارکار در این حرکت ثابت است. از زانو به پایین پاها نیز رها است و فقط زمانی که سوارکار به آن احتیاج دارد حرکتش می‌دهد.

اگر سوارکاری نمی‌تواند در حالت یورتمه بنشیند و مدام به این‌طرف و آن‌طرف می‌جنبد، باید یورتمه آزاد را انتخاب کند چون در یورتمه نشسته نه‌تنها سوارکار اذیت می‌شود بلکه ضربه زدن مدام بدنش به اسب باعث ناراحتی او می‌شود و درنتیجه حیوان پشتش را گود می‌کند و حرکاتش خشک و سخت می‌شود.

نشست‌وبرخاست

 در این حالت سوارکار با هر قدم حیوان یک حرکت نشست‌وبرخاست دارد؛ با یک ضربه از روی زین بلند می‌شود و با ضربه بعدی می‌نشیند. اگر یورتمه نشست‌وبرخاست درست انجام شود برای سوارکار و اسب راحت‌تر است.

این حرکت برای پرش‌بااسب، شکار، درساژ سطح پایین و بیشتر مدل‌های سوارکاری سبک انگلیسی و همچنین در مورد سواری استقامت مناسب است.

در یورتمه نشست‌وبرخاست، سوارکار اجازه می‌دهد حرکت اسب کمی او را از روی زین بلند کند (بالا بیندازد).

وقتی سوارکار دوباره پایین می‌آید، به پشت اسب ضربه نمی‌زند بلکه بدنش به‌آرامی روی زین می‌آید.

در طی این حرکت، برخلاف حالت یورتمه نشسته سوارکار شانه‌هایش راکمی به سمت جلو نگه می‌دارد و کاملاً راست و عمود نمی‌ماند.

وقتی سوارکار می‌نشیند و بلند می‌شود شانه‌ها و پاهایش تقریباً ثابت باقی می‌مانند و دست‌ها هم ‌تغییری نمی‌کنند.

نیمه نشسته یا دونقطه‌ای

 به بعضی از انواع آن وضعیت پرش هم می‌گویند. در حالت نیمه نشسته سوارکار استخوان نشیمنگاه را از روی زین بلند می‌کند و فقط ناحیه لگن تماس کوچکی با زین دارد.

به حالت دونقطه‌ای، سوارکار استخوان نشیمنگاه و لگن را بالا نگه می‌دارد. در هر دو حالت، او از روی زین بلند شده و روی آن نمی‌نشیند.

این حالت استراحت زیادی به پشت او می‌دهد. او کمترین کنترل را روی اسب دارد. وضعیت نیمه نشسته یا دونقطه به‌ندرت درحرکت یورتمه بکار می‌رود، اگرچه هردو در تاخت ملایم برای ورشکاران زیاد استفاده می‌شوند.

در وضعیت دونقطه پاهای سوارکار باید قدرت زیادی داشته باشد.

نشست: به وضع نشستن سوارکار روی اسب نشت گفته می‌شود. نشست سوارکار باید نرم، قابل‌انعطاف، راست و عمیق باشد.

روش‌های انجام یورتمه با اسب
یورتمه اسب

نشست نرم، قابل‌انعطاف، راست و عمیق

هنگام نشستن روی اسب باید نشیمن به جلو و مرکز زین رانده شود و استخوان نشیمن در زین محکم جای بگیرد.

ران‌ها باید از هم باز و به سمت همدیگر جمع شوند تا اجازه دهند نشست سوارکار حتی‌الامکان در زین فرورفته و عمیق باشد.

کمر باید راست و مهره‌ها نرم و قابل‌انعطاف باقی بمانند تا نشیمن به‌عنوان یک کمک در برابر جدا شدن سوارکار از زین هنگام تکیه به دست جلوگیری کند.

هرکدام از قسمت‌های دیگر بدن، مانند سر، ساق یا پا اگر به نادرستی در جای خود قرار گیرند، باعث تغییرات نادرست نشست خواهند شد.

یکی از ساده‌ترین شیوه‌های یورتمه رفتن با اسب در ورزش سوارکاری انجام آن به حالت نشسته است تا بتوانید خود را با اسب هماهنگ نمایید.

اگر می‌خواهید مهارت بهتری در یورتمه رفتن با اسب کسب کنید، باید با رعایت نکات زیر تمرین‌های بسیاری نمایید تا به‌سادگی بر زین اسب تسلط یابید و قادر باشید حرکات را در حین یورتمه رفتن، بااستخوان ستون فقرات خود جذب کنید.

به‌طوری‌که بتوانید در حین یورتمه رفتن بر روی اسب نشست‌وبرخاست بنمایید.

سوارکارانی که اسب شخصی دارند، مدت‌زمان بیشتری را صرف یورتمه رفتن بدون رکاب درساژ را، به خود اختصاص می‌دهند.

یورتمه اسب
یورتمه اسب

حرکت ضربدری در یورتمه اسب

وقتی سوارکار درحرکت یورتمه از این‌طرف به آن‌طرف می‌رود، به آن حرکت «ضربدری» گفته می‌شود. حرکت ضربدری در هنگام یورتمه به تعادل اسب کمک می‌کند و برای زمان‌بندی بعضی از حرکات کمکی در سوارکاری مفید است، مثل حرکت تاخت ملایم.

مهم‌ترین چیزی که سوارکاران باید در مورد تعادل اسب در حالت یورتمه بدانند این است که اسب باید با ریتم مناسب خود رانده شود.

اگر سرعتش زیاد باشد از تعادل خارج می‌شود و مجبور می‌شود سرش را بالا بگیرد تا تعادل پیدا کند و این باعث کوتاه شدن پشت اسب می‌شود که در درازمدت می‌تواند مشکلاتی را در پشتش به وجود بیاورد.

یورتمه رفتن با سرعت خیلی کم هم به همین صورت است، به‌جز در مورد یورتمه جمع که در آن بدن اسب بسیار فشرده است و همه عضلاتش جمع هستند، درحالی‌که بیشتر وزنش روی ران‌ها قرارگرفته است.

به‌طورکلی این نکته بسیار مهم است که سوارکار در نشست خود تعادل کامل داشته باشد، چه در نوع حرکت نشسته و چه نشست‌وبرخاست.

نکات کلیدی در نحوه آموزش یورتمه رفتن با اسب

در ادامه مهم‌ترین نکات در باب آموزش یورتمه رفتن با اسب را می‌آموزیم:

یورتمه
نکات کلیدی در نحوه آموزش یورتمه رفتن با اسب

1- اثرهای‌ حركتی‌ يورتمه

 • بالاتنه‌ راست‌، تقسيم‌ وزن‌ به‌تساوی‌ روی هر دو نشيمنگاه.
 • حركت‌ بالاتنه‌ هماهنگ‌ با حركت‌ اسب‌.
 • دست جلوها در تماس‌ با آبخوری‌ حركت‌ را كنترل‌ می‌كنند.

2- یورتمه کار

 • پاها فعال‌ و كاملاً زير اسب‌.
 • سوارکار كاملاً با گام‌های‌ جهنده‌ و روبه‌جلوی‌ اسب‌ هماهنگ‌ است‌.
 • عقب‌ اسب‌ نوسان‌ دارد.
 • پوزه‌ كمی‌ عمود است‌، سوار می‌تواند‌ اسب‌ را متعادل‌ كند و پس‌ازاینکه‌ از تعادل‌ او اطمينان‌ حاصل‌ كرد كمی دست جلو بدهد.

3- يورتمه‌ جمع

 • پای‌ عقب‌ فعال‌ و به‌خوبی‌ در زير قرارگرفته‌.
 • مفاصل‌ خرگوشی‌ به‌خوبی‌ خم‌شده اند و زاويه‌ مناسب‌ دارند و توانسته‌اند تحرك‌ مناسب‌ ايجاد كنند.
 • دست‌وپا مرتفع‌ هستند و شلنگ‌ها كوتاه‌تر.
 • دست‌ها سبک‌تر و قوس‌ گردن‌ بيشتر است.‌
 • پوزه‌ اسب‌ عمود و با آرامش‌ كامل‌ است‌.

4- یورتمه‌ متوسط

 • تحرك‌ ایجادشده‌ در قسمت‌ عقب‌ باعث‌ شده‌ تا شلنگ‌ها كشيده‌تر شوند.
 • آزاد شدن‌ دست‌ها و پاها‌ باعث‌ شده‌ تا اسب‌ فعالانه‌ آن‌ها را بيشتر به‌ جلو بكشد.
 • بالاتنه‌ و نشست‌ متعادل‌ سوار باعث‌ شده‌ تا دست‌های‌ اسب‌ سبك‌ و متعادل‌ شوند.
 • پوزه‌كمي‌ جلوتر از خط‌ عمود، چراکه‌ بالاتنه‌ اسب‌ به‌ همراه‌ دست‌وپاهاي‌ او به‌ جلو كشيده‌ شده‌ است‌.

5- يورتمه‌ كشيده

 • دست‌ها و پا‌ها به‌تساوی‌ فعال‌اند، ساق‌های‌ دست‌وپاها كاملاً موازی‌اند.
 • بالاتنه‌ اسب‌ همراه‌ بادست‌وپاهایش‌ بدون‌ اينكه‌ اسب‌ تعادلش‌ را ازدست‌داده‌ باشد كاملاً كشيده‌ شده‌اند.
 • پوزه‌ بيشتر جلوي‌ خط‌ ‌ است‌ تا اسب‌ بتواند هرچه‌ بيشتر خود را به‌ جلو بكشد.

کلام آخر

ورزش سوارکاری هم همچون سایر رشته‌های ورزشی دارای تکنیک‌ها و شاخه‌های مختلفی همچون یورتمه رفتن با اسب است.

یورتمه رفتن  نیازمند دانستن و رعایت نکاتی است که در بالا به آن ها اشاره کردیم. نکاتی بسیار ساده که با رعایت آن ها می‌توانید یورتمه رفتن با اسب را همچون سوارکاران حرفه‌ای انجام دهید. همیشه بیشترین تأکید روی نشست سوارکار است.

اگر تعادل در نشست وجود داشته باشد می‌توانیم سوارکاری را شروع کنیم، وگرنه فرد فقط می‌تواند پشت اسب بنشیند، اما نمی‌تواند سوارکار شود!

جهت خرید و فروش حیوان خانگی موردنظر خود می‌توانید به سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

منابع:

thesprucepets.com

equisearch.com

practicalhorsemanmag.com

تبلیغات
vasetpet-content

One Reply to “آموزش یورتمه رفتن با اسب ”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.