نکات پرورش اسب

اسب‌ها حیوانات پردرآمد و گرانی هستند. علاقه و وابستگی انسان‌ها به اسب از کودکی در آن‌ها بوده است. پسربچه‌ها دربازی‌های خود، نبردهایشان را با اسب انجام می‌دهند و برای دختربچه‌ها هم همیشه از شاهزاده‌ی سوار بر اسب سفید گفته‌اند. اسب‌ها حیوانات حساسی هستند و برای پرورش آن‌ها به تلاش و صبر و هزینه زیادی احتیاج است و اگر افرادی علاقه به پرورش اسب و راه‌اندازی یک پرورشگاه اسب ‌دارند باید به تمام مشکلات و سختی‌های این راه توجه کنند و به‌علاوه باید حتماً یک هزینه‌ی میلیونی را داشته باشند. با ما همراه باشید تا با نکات پرورش اسب آشنا شوید.

پرورش اسب در کشورهای پیشرفته به‌عنوان یک شغل پردرآمد و ارزآور توسعه‌یافته است اما در کشور ما هنوز توجه چندانی به این شغل پردرآمد نشده است و تنها ۱۴ استان کشور طرح پرورش اسب را شروع کرده‌اند. این صنعت در کشورهایی ازجمله اسپانیا چنان پرورش‌یافته که به یکی از رشته‌های دانشگاهی این کشور تبدیل‌شده است. همچنین مربیگری و سوارکاری اسب به همین واسطه بسیار پردرآمد و باارزش شده است. اگر فردی بدون علاقه وارد این شغل بسیار سخت شود هرگز موفق نخواهد بود و نباید وارد این حوزه شود.

دلایل پرورش اسب

اسب‌ها در جهان به دلایل مختلفی پرورش‌ داده شدند. ازجمله حمل‌ونقل، شخم زدن زمین‌های کشاورزی و کار در مزارع، باربری و حمل محصولات، شرکت در مسابقات اسب‌دوانی، کورس، درساژ، سارکاری وصحرانوردی، مسافرت‌های طولانی و کارهای تفریحی و درمانی و سوارکاری و استفاده از محصولات اسب مانند: شیر، گوشت، مو، پوست.

انواع نژادهای اسب

امروزه از ترکیب نژادهای مختلف، اسب‌هایی با نژادهای متفاوت پرورش می‌یابند. در ترکیب بیشتر اسب‌ها از اسب عرب استفاده می‌شود. زیرا اسب عرب یکی از اجتماعی‌ترین نژادهای اسب است. ازجمله نژادهایی که بسیار زیبا و باهوش و پرسرعت هم هستند می‌توان به نژادهای زیر اشاره کرد:
اسب آپالوسا، فجورد، هافلینگر، عربی، ایسلندی، فریزین، کوارتر، موستانگ، مورگان، مارواری، پینتابیان، شایر، آخال تکه اشاره کرد.

از نژادهای ایرانی اسب می‌توان به نژادهای: اسب ترکمن، خزر، اسب عربی، قره‌باغ و اسب سیستانی اشاره کرد.
در ایران ۱۵۰ باشگاه سوارکاری در کشور وجود دارد که ۲۵ باشگاه مربوط به استان تهران است. استان خوزستان و یزد هم در پرورش اسب به ترتیب برترین جایگاه‌ها را در پرورش اسب عرب دارند. استان تهران در رشته‌ی پرش و لرستان در رشته‌ی استقامت مقام اول را در کشور دارند.

امکانات لازم برای پرورش اسب

همان‌طور که گفته شد پرورش اسب علاوه بر درآمد خوبی که دارد برای شروع به کار ابتدا یک سرمایه و هزینه‌ی میلیونی احتیاج دارد. به‌علاوه‌ی اینکه باید یک زمین تقریباً ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ متری داشته باشید که باید کف زمین را از خاک‌های نرم و یا ماسه پرکنید تا اسب‌ها هنگام زمین خوردن آسیب نبینند. این محل باید خشک و نفوذناپذیر باشد. یکی از نکات پرورش اسب امکانات لازم برای این کار است. در ادامه‌ی متن امکانات مهم این حرفه آورده شده است.

انبار و ساختمان‌های مهم

در این زمین باید یک انبار تقریباً ۲۰۰ متری برای نگهداری علوفه و آذوقه‌ی اسب‌ها درست کنید. برای ساخت این انبار فلزی یک سوله‌ی فلزی نیاز دارید یا می‌توانید آن را با آجر هم بسازید که هزینه‌ی آن به‌صرفه‌تر شود. در این محوطه‌ علاوه بر انبار مواد غذایی باید درمانگاه، زین خانه، دفتر اداری و اتاق کارگران هم ساخته شود و مکان مناسبی برایشان در نظر گرفته شود.

مانژ

به تعدادی مانژ برای جدا کردن اسب‌های ماده از کره‌هایشان احتیاج دارید پس برای احداث مانژ ۵۰۰ – ۶۰۰ متر از این زمین را در نظر بگیرید. مانژ در باشگاه‌های اسب‌سواری اهمیت زیادی برخوردار است که آن‌ها را می‌توان هم با چوب و هم باسیم ساخت اما مانژچوبی قیمت کمتری دارد و ارزان‌تر است. مانژها در ابعاد و شکل‌های متفاوت ساخته می‌شوند:

 • مانژ به شکل بیضی با ابعاد ۲۰ در ۴۰ متر
 • مانژ گرد به قطر ۲۴ متر
 • مانژ تمرین که دارای ابعاد ۴۰ در ۶۰ است
 • مانژ مسابقه با ابعاد ۶۰ در ۸۰
 • مانژ درساژ ابعاد ۲۰ در ۴۰
 • مانژ چوگان که ۱۸۵ در ۲۷۵ متر است.

حصار

هنگام نصب کردن حصارها مطمئن باشید که آن‌ها استحکام کافی را دارند و اسب‌ها با پریدن از روی آن‌ها یا لگدزدن به آن‌ها نتوانند فرار کنند. به‌علاوه سیم‌ها باید محکم و کاملاً کشیده شده باشند زیرا اگر سیم از جای خود رها و آزاد شود، به دست و پای اسب پیچیده و آن را به‌شدت زخمی می‌کند. از انواع حصارها می‌توان به حصارهای چوبی – الکتریکی – سیمی اشاره کرد. از درختچه‌های غیر سمی هم می‌توان به‌عنوان حصار اطراف مزرعه استفاده کرد. فقط باید مواظب بود که این نوع حصارها باید بدون خار باشند تا سلامت اسب‌ها به خطر نیافتد.

آخور

یکی از مهم‌ترین نکات پرورش اسب توجه به ساخت آخور مناسب است. برای ساخت آخور اسب‌ها توجه کنید که ارتفاع این آخورها استاندارد باشد. آخورهای کوتاه و نزدیک به زمین که ارتفاع کمتری دارند بهتر هستند.

برای هرکدام از اسب‌ها و کره‌هایشان هم به یک اسطبل جداگانه احتیاج دارید و برای هر اسطبل یک سیستم آبخوری باید نصب کنید که برای هزینه‌ی چندانی نخواهد داشت. مساحت این اسطبل برای اسب‌های سواری حدود ۱۰ مترمربع، اسب‌های ماده ۱۲ مترمربع، برای ماده‌های آبستن ۲۰ و برای ماده‌های کره ۵ تا ۶ مترمربع باید باشد تا اسب‌ها بتوانند به‌راحتی در آن حرکتت کند و در مواقعی که آرامش کامل دارند به‌راحتی بخوابند.

آخور
آخور اسب

اسطبل

بااینکه اسب‌ها می‌توانند در طبیعت زندگی کنند اما در مواقع باد و باران و هوای سرد به سرپناهی نیازمندند. این سرپناه می‌تواند یک جای سرپوشیدهٔ معمولی یا یک اسطبل پیشرفته باشد. برای پرورش اسب و قرار گرفتن اسب‌های زیاد در مزرعه وجود اسطبل‌های جداگانه ضروری است. اسطبل یک اسب خانه‌ی او است و محلی است که اسب‌ها بیشتر زمان خود را در آن هستند. این اسطبل باید دارای ویژگی‌هایی باشد که اسب‌های پرورش‌یافته در آن دچار مشکلاتی مثل بیماری نشوند ازجمله‌ی این ویژگی‌ها:

ویژگی‌های اسطبل مناسب

 • آفتاب‌گیر باشد: برخی از میکروب‌ها و بیماری‌ها ناشی از نبود آفتاب در یک محل هستند مانند میکروب کزاز که آفتاب می‌تواند رشد آن را متوقف کند و از بین ببرد. نور آفتاب برای خود اسب هم مفید است که باید مربی به این موضوع که یکی از مهم ترین نکات پرورش اسب توجه کند.
 • دیوارها و کف این اسطبل نرم و بدون خار باشد تا در اثر برخورد اسب با آن‌ها آسیب نبیند. بهتر است کف اسطبل را خاک‌اره ریخته شود و هرچند وقت یک‌بار شسته شود.
 • قد درب‌های اسطبل تقریباً سه متر باشند تا اسب با هر قد و اندازه‌ای به‌راحتی بتواند از آن عبور کند.
 • بین اسطبل هر اسب حصارهایی بگذارند تا یکدیگر را ببیند و احساس تنهایی نکنند. حصارهایی به ارتفاع ۱۴۵ سانتی‌متر.
 • سقف‌ها باید ارتفاع زیادی داشته باشند تا هم تهویه‌ی داخل اسطبل‌ها راحت‌تر باشد و هم اسب‌های با قد و گردن بلندتر در آن مشکلی نداشته باشند. ارتفاع سقف‌ها در حدود ۴ متر باشد کافی است. پنجره‌های اسطبل را نزدیک سقف بسازید تا نور خورشید به چشم اسب‌ها نتابد.
نکات پرورش اسب
ویژگی‌های اسطبل مناسب

درب ورودی

دروازه‌ی باشگاه باید به‌اندازه کافی عریض باشد تا اسب‌ها و خودروها بتوانند به‌راحتی از آن عبور کنند. برای این درها باید قفل‌هایی در بالا و پائین تعبیه شود تا درلنگر نیندازد. درب ورودی باید راحت، ساده و دارای امنیت کافی باشد بهتر است که درب ورودی رو به جاده‌ای پررفت‌وآمد نباشد. چراکه برای عبور و مرور اسب‌ها ایجاد خطر کرده و دزدی اسب را هم ساده‌تر می‌کند.

یک استخر یا سد آب تمیز

وجود یک چشمه آب تمیز یا استخر آب برای اسب‌ها الزامی است. تا هم برای استحمام و هم برای نوشیدن از آن استفاده کنند اما باید هرروز از تمیز بودن آب آن مطمئن شد.
بعدازاینکه زمین پرورش اسب را آماده نمودید برای گرفتن مجوزهای لازم به اداره‌ی جهاد کشاورزی استان مراجعه کنید و پس از بازدیدهای لازم، مجوز به شما داده خواهد شد که این مجوز هم هزینه‌ی زیادی ندارد. فقط باید دقت داشت که زمین انتخاب‌شده باید در جهت وزش باد و منطقه‌ی مسکونی و صنعتی نباشد و آب آشامیدنی و بهداشتی آن محل مناسب و کافی باشد.

مزرعه یا فضای سبز یا مرتع

اسب‌ها بعد از مدتی در اسطبل ماندن، باید برای چرا و چریدن آزادانه به فضای سبزی بیایند. هنگام پرورش اسب باید به فکر یک مزرعه یا فضای سبز برای اسب‌ها بود که علاوه بر آرامش و چریدن در فضای سبز از علوفه و سبزی‌های آن مصرف کنند. ماندن در چرا برای همه‌ی اسب‌ها متفاوت است برخی از آن‌ها به‌طور هفته‌ای و برخی به ماهی یک‌بار گردش آزادانه احتیاج دارند.

مزرعه
نکات پرورش اسب

نگهداری و مراقبت از اسب‌ها

در ادامه به طور خلاصه روش‌های مراقبت از اسب را معرفی کرده‌ایم. اگر می‌خواهید در جریان جزئیات کامل مراقبت از از این حیوان نجیب قرار بگیرید؛ خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

مراقبت از اسب

نعل اسب

ازآنجایی‌که وزن اسب‌ها زیاد است و کل وزن اسب روی سم‌های او است و چون اسب‌ها همواره در حال دویدن و تمرین هستند باید به سم‌ها و نعل اسب توجه زیادی داشته باشید. سم اسب مانند ناخن‌های انسان هستند و سلامت آن‌ها همواره باید بررسی شود زیرا نعل‌ها حکم کفش را برای اسب‌دارند. اگر پل‌های اسب بدون نعل باشند و آسیب ببیند گاهی موجب لنگ شدن او برای همیشه می‌شود. هر ۴۰ روز یک‌بار باید هر اسب را نعل‌بندی کرد.

برس کشیدن بدن اسب

یکی دیگر از نکات پرورش اسب که باید رعایت شود، بُرس کشیدن مرتب بر بدن اسب است که به رشد بهتر نوهای بدن و سلامت پوست اسب کمک می‌کند.شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا به سم اسب نعل می‌زنند یا نعل اسب چگونه ساخته می‌شود، برای پاسخ این پرسش‌ها می‌توانید مطالب زیر را بخوانید:

دلیل نعل بندی اسب

نحوه ساخت نعل اسب

خواب

اسب‌ها می‌توانند به هم صورت ایستاده و هم نشسته بخوابند. یک اسب از چهارتا پانزده ساعت در روز می‌تواند ایستاده استراحت کند و چندین ساعت ممکن است نشسته بخوابند. آن‌ها به‌طور ذاتی یاد گرفته‌اند که چگونه به‌طور ایستاده به خواب سبک روند و بر زمین نیفتند؛ زیرا اسب‌ها هنگام ایستاده خوابیدن پاهای خود را قفل می‌کنند اما آن‌ها نیاز دارند که به‌صورت نشسته بخوابند و هرچند روز یک‌بار باید دست‌کم یک الی دو ساعت به‌صورت نشسته بخوابند. اما اگر به اسب اجازه‌ی نشستن و استراحت داده نشود پس از چند روز دچار کمبود خواب می‌شود و گاهی هم ممکن است ناگهانی بر زمین افتد. چون به‌طور ناگهانی در حالت ایستاده به خواب عمیق رفته است و تعادلش را از دست می‌دهد. این یکی از نکات پرورش اسب بود که هر صاحب اسبی باید آن را بداند.

خواب
خواب اسب

یک اسب هنگامی‌که تنهاست نمی‌خوابد زیرا آن‌ها به‌صورت غریزی یاد گرفته‌ است که مراقب خطر باشند. یک اسب در ۲۴ ساعت ممکن است چند ساعت در خواب باشد و بیشتر به‌صورت بازه‌های کوتاه ۱۵ دقیقه‌ای بخوابد. به‌صورت میانگین یک اسب خانگی ۲٫۹ ساعت در روز خواب است.

خوراک و تغذیه

توجه به تغذیه نیز یکی از مهم‌ترین نکات پرورش اسب است. اسب‌ها حیوانات گیاه‌خواری (مانند یونجه و شبدر) هستند، معده‌ی آن‌ها کوچک اما روده‌های بسیار بلندی دارند و روزانه ۲ تا ۲٫۵ درصد از وزن بدنش را غذا می‌خورد. درنتیجه یک اسب ۴۵۰ کیلوگرمی روزانه ۷ تا ۱۱ کیلوگرم یونجه، ۸ کیلوگرم جو و ۵ کیلوگرم ذرت مصرف می‌کند و روزانه تا ۱۱ کیلوگرم غذا می‌خورد. برای تأمین انرژی موردنیاز و رشد اسب‌ها، به‌ویژه اگر اسب جنب‌وجوش زیادی داشته باشد به آن‌ها دانه‌های غلات که داده می‌شود.

اسب‌ها نمی‌توانند خورده‌هایشان را بالا بیاورند. برای همین اگر اسبی نتواند خوراکش را به‌خوبی هضم کند دچار درد شکمی و در موارد اندکی باعث مرگ او می‌شود. برای تغذیه‌ی اسب‌ها بهتر است یک دستگاه جو پرس کن بخرید که جوها را به شکل بلغور دربیاورد. غذا علاوه بر اینکه حرارت بدن اسب را ثابت نگه دارد و انرژی لازم را برای زنده ماندن او را تأمین نماید و به دفع مواد زائد کمک می‌کند.۶۰ درصد وزن بدن اسب را آب تشکیل می‌دهد و یک اسب برای تأمین خون اکسیژن‌دار موردنیاز بدنش روزانه ۳۸ تا ۴۵ لیتر آب می‌نوشد. پس آب تمیز و بهداشتی همواره باید در دسترس اسب باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی تغذیه اسب مقاله زیر را بخوانید

نکات پرورش اسب
خوراک و تغذیه اسب

تغذیه اسب و نکات مهم آن

صرفه جویی در هزینه‌ها

اگر قصد پرورش اسب رادارید در نظر داشته باشید که بیشترین هزینه‌های شما مربوط به تغذیه‌ی اسب‌ها است. به‌صرفه‌ترین راه برای خرید آذوقه، این است که هر محصول را برای یک سال حساب کرده و در فصل مربوط به آن و با هزینه‌ی مناسب خریداری کرده و انبار کنیم. البته در کنار این تغذیه از مواد انرژی‌زا و مقوی و مواد معدنی برای اسب حتماً استفاده کنید.

نکته مهم

اسبی که تشنه و یا گرسنه است هیچ‌گاه به‌درستی سواری نمی‌دهد. باید متناسب باکار و سن و وزن اسب بوده و تأمین‌کننده نیازهای رشد و انرژی او باشد. برای اسبی با متوسط ۱۰ سال سن و ۱۶۰ سانتی‌متر قد و ۴۰۰ کیلو وزن که در روز بین دو تا چهار ساعت کار می‌کند ۴ کیلو خوراک و ۴ کیلو جو کافی است. البته برای اضافه کردن خوراکی‌های مکمل و مواد غذایی به غذای اسب با دامپزشک مشورت کنید تا مشکلی برای اسب ایجاد نکند.

سلامت اسب

دراین‌بین باید مواظب باشید که اسب‌ها بیمار نشوند زیرا برخی بیماری‌ها حتی منجر به مرگ آن‌ها می‌شود. مهم‌ترین و خطرناک‌ترین بیمارهایی که اسب را تهدید می‌کند بیماری مشمشه است این بیماری واگیردار و بسیار کشنده است. بیماری سرماخوردگی و دل‌درد هم همواره سلامت اسب‌ها را تهدید می‌کند اما این بیماری‌ها خطر چندانی ندارند. البته شما می‌توانید اسب‌هایتان را بیمه کنید و نگرانی‌تان کمتر شود. همچنین می‌توانید با واکسیناسیون کردن اسب‌ها از بیمارشان پیشگیری کنید. هرماه یک‌بار باید دامپزشک اسب‌ها را معاینه کند و سلامت دهان و دندان آن‌ها را چک کند.

تولیدمثل

برای پرورش اسب دلخواه باید دو نوع از نژادهای مختلف را انتخاب کنیم که ویژگی‌های اسب دلخواه ما را داشته باشد. به‌طور مثال اسب عرب یک اسب باهوش و پرسرعت است. اسب‌های خونسرد خلق‌وخوی آرام تری نسبت به اسب‌های خونگرم دارند و قدبلندتری هم دارند. پس هر نوع و نژاد اسب برای هدف خاصی با یکدیگر ترکیب می‌شوند.

نکات پرورش اسب
تولیدمثل اسب

برای پرورش اسب‌ها و تولیدمثل آن‌ها دو روش لقاح وجود دارد لقاح طبیعی و لقاح مصنوعی که در ایران لقاح مصنوعی کمتر انجام می‌شود. دوران بارداری هر اسب تقریباً ۳۴۰ تا ۳۷۰ روز است که این دوران از آغاز بهار تا انتهای پاییز و هر ۱۹ تا ۲۲ روز یک‌بار رخ می‌دهد. کمتر دیده می‌شود که یک اسب دوقلو بیاورد. سپس کره‌اسب‌های تازه متولدشده تا ۷ ماه باید دوران شیردهی را طی کنند ولی بعدازاین مدت از شیر گرفته می‌شوند و به خوراک ساده ‌رو می‌آورند و تحت آموزش قرار می‌گیرند بعدازاین یک سال آماده‌ی فروش هستند.

کره اسب مستقل!

کره‌اسب‌ها می‌توانند هنگام تولد روی پای خود بایستند و حتی بعدازاین مدت کوتاهی بدوند اما بازهم نوع جنس و نژاد اسب‌ها متفاوت است و طبق نوع و نژاد هر اسب میزان رشد هر کره متفاوت است. اما معمولاً بعد از ۲ تا ۴ سالگی این کره‌ها رشدشان کامل شده است و می‌توان برای مسابقه و حمل‌ونقل و غیره از آن‌ها استفاده کرد. البته در بین این نژادها، نژاد تروبرد یک استثنا است به دلیل ماهیچه‌ها و استخوان‌های محکمی که دارند در سن دوسالگی وارد عرصه‌ی مسابقات می‌شود.

به‌طورکلی استخوان‌بندی اسب‌ها تا ۶ سالگی در حال کامل شدن است؛ اما یک اسب نر می‌تواند در ۱۸ ماهگی به بعد جفت‌گیری کند ولی این ویژگی در اسب‌های ماده تا ۳‌سالگی هم طول می‌کشد. اگر به پرورش اسب علاقه دارید ابتدا بهتر است که ۱۰-۱۲ اسب ماده بخرید و با اسب‌های ماده شروع کنید و درنهایت تا کره‌اسب‌هایی بیاورند و کم‌کم گسترش یابند. البته برای خرید این اسب‌ها حتماً با افراد باتجربه مشورت کنید و در خرید دقت زیادی داشته باشید. زیرا نژادهای اصیل اسب کمتر یافت می‌شوند و امکان کلاه‌برداری در خرید اسب زیاد است.

نکات پرورش اسب
نکات پرورش اسب

نکته

به‌طورکلی پرورش اسب دانش خاصی احتیاج ندارد و فقط برای خرید اسب‌های ماده باید تجربه داشته باشید. اما باید نکات پرورش اسب را بدانید تا بتوانید به راحتی از اسب خود مراقبت کنید. برای خرید اسب وام‌ها و تسهیلات دولتی هم وجود دارد که به افراد علاقه‌مند به پرورش اسب پرداخت می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد پرورش اسب مقاله زیر را مطالعه کنید.

چگونه اسب را پرورش دهیم؟

مراقبت از مادیان آبستن

اسب‌های ماده در دوران بارداری بیشتر از بقیه‌ی اسب‌ها به مراقبت احتیاج دارند همچنین بعد از زایمان هم باید مراقب آن‌ها بود. چاق یا لاغر بودن اسب‌های ماده تأثیر بسزایی در زایمان اسب دارد اسب‌هایی که تناسب‌اندام طبیعی دارند زایمان راحت‌تری دارند و بهبودی آن‌ها بعد از زایمان زودتر انجام می‌شود. باید برای این اسب‌ها یک رژیم غذایی مناسب تهیه کنیم تا انرژی لازم برای زایمان را به دست آورند. مخصوصاً برای اسب‌های لاغر باید وعده‌های غذایی زیادی را در نظر گرفت. برای اسب‌های آبستن پیاده‌روی کوتاه‌مدت همواره لازم است اما از دادن ورزش‌های سنگین و سواری دادن به آن‌ها خودداری کنید.

برای کره‌های تازه متولدشده یک محیط آرام و امن و بسیار تمیز تهیه کنید و کف آن را خاک‌اره‌ی زیادتر بریزید که نرم‌تر باشد. برای توجه به‌ سلامت این اسب‌ها رسیدگی‌های مداوم دامپزشک به این کره‌ها امری ضروری است.

نحوه‌ی انتخاب و خرید اسب

برای خرید اسب باید بسیار با دقت عمل کنیم و با کمک افراد باتجربه در این حرفه اقدام کنیم زیرا انتخاب غلط یک اسب می‌تواند تمام سرمایه‌گذاری ما را از بین ببرد. در این قسمت از مقاله‌ی نکات پرورش اسب به بیان ملاک‌هایی برای خرید اسب می‌پردازیم:

چگونه اسب انتخاب کنیم؟

ابتدا باید بدانیم‌ که‌ هیچ‌ اسبی‌ کامل‌ نیست‌ و پیدا کردن‌ یک اسب کاملاً سالم، چندان‌ هم‌ ساده‌ نیست‌. اگر از نقص‌های اندامی و اخلاقی اسب آگاهی داشته باشیم و در این راه از افراد باتجربه‌تر هم کمک بگیریم در خرید اسب ضرر نخواهیم کرد.

نکات پرورش اسب
نکات پرورش اسب

امروزه‌ اسب‌هایی‌ که‌ دارای‌ مشکلاتی‌ در اندام‌ هستند به‌ندرت‌ برای‌ فروش‌ به‌عنوان‌ اسب‌ ورزشی‌ ارائه‌ می‌شوند. این‌ عدم‌ تناسب‌ می‌تواند مربوط‌ به‌ ضعف‌ دست‌وپاها و مفاصل‌ باشد و یا مشکل در گردن او باشد مثلاً گردن او گوزنی باشد مشکل‌ باشد.‌

اخلاق اسب‌ با خصوصیات‌ اخلاقی‌ و اندام‌ خاص‌ خود به‌ دنیا می‌آید. چنانچه هنگام پرورش اسب، روش‌ آموزش‌ و نگهداری‌ غلط‌ در پیش‌گرفته‌ شود، نتیجه‌ی مطلوبی نخواهد داد. تجربه‌ ثابت‌ کرده‌ است‌ که‌ علیرغم‌ صرف‌ وقت‌ و تلاش‌ برای این اسب‌ها، تغییری ایجاد در رفتار او نخواهد شد و اسب به اخلاق بد خود ادامه خواهد داد.

اسب‌ عصبی

این‌گونه‌ اسب‌ها در روبرو شدن‌ با موقعیت‌های‌ ناشناس عکس‌العمل‌هایی از قبیل‌ صدای‌ عجیب‌وغریب و حرکت‌های‌ سریع‌ انجام می‌دهند و یا رم‌ می‌کنند و شیهه می‌کشند. این‌گونه‌ اسب‌ها در اثر کار دقیق‌ و نگهداری‌ صحیح‌ و حوصله‌ آرام‌ می‌شوند. اگر اسب‌ درحرکت‌ عصبی‌ است‌ و یا از اشیاء روی‌ زمین‌ رم‌ می‌کند، خطر بزرگی برای سوارکار پیش می‌آید. تجربه‌ نشان‌ داده‌ که‌ این‌گونه‌ اسب‌ها هرگز کاملاً آرامش‌ پیدا نمی‌کنند و فقط در مواقع خاصی از این اسب استفاده می‌شود. اسب‌ عصبی‌ برای‌ سوارکاران باحوصله‌ بدون‌ حرکت‌ اضافه‌ و آرام‌ روی‌ اسب‌، مناسب هستند و فقط یک سوارکار باحوصله‌ می‌تواند بر آن سوار شود ولی‌ سوارکار بی‌حوصله‌ هیچ‌گاه‌ نباید اسب‌ عصبی‌ سوار شود.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله زیر را در این رابطه از دست ندهید:

مشکلات روانی اسب

اسب‌ تنبل‌

شاید برخی از اسب‌ها ذاتاً تنبل نباشند. ممکن است‌ اسب‌ به دلیل نداشتن‌ آمادگی‌ لازم تنبل شده است و یا مثلاً چاق یا لاغر باشد، بیمار بوده‌ و یا دستورات سوارکار را نمی‌فهمد. برای رفع این مشکل بهتر است‌ اسب‌ تنبل‌ را همراه‌ با اسبی‌ چالاک‌ به‌ صحرا ببریم‌. اگر او همچنان‌ میل‌ به‌ حرکت‌ نداشت‌، سوارکار باید اثرها را بیشتر کند و بیشتر با او تمرین کند، این‌ تمرین‌ باید تا آنجا‌ تکرار شود که اسب‌ منظور سوار را دریافته‌ به‌سادگی‌ به‌ اثرها جواب‌ دهد. اما اگر اسب ذاتاً تنبل باشد راه درمانی ندارد و نسبت به ضربات شلاق سوارکارش بی‌تفاوت خواهد بود. بهتر است از خرید این اسب خودداری کنیم.

نکات پرورش اسب
اسب تنبل

اسب‌ سرکش‌

این‌گونه‌ اسب‌ها قادر به انجام دستورات سوارکار نیستند و می‌تواند به‌سرعت‌ متوجه شود که سوارکارش باتجربه نیست. آنگاه سردست‌ می‌زند و مشکل‌ است بتوان‌ این‌ حرکت‌ را متوقف کرد. برای‌ حل‌ این‌ مشکل‌، سواری‌ نیاز است‌ که‌ به‌ زین‌ چسبیده‌ و بدون‌ این‌که‌ به اسب‌ اجازه‌ نافرمانی‌ بدهد او را به‌ جلو هدایت‌ کند و به‌محض‌ این‌که‌ احساس‌ کند اسب‌ می‌خواهد رم‌ کند و یا سردست‌ بزند، باید یکی‌ از دست جلوها را کشیده‌ و مانع‌ حرکت‌ او شود. دقت کنید که این اسب برای پرورش مناسب نیست.

کلام آخر

به پایان مقاله نکات پرورش اسب رسیدیم. امیدوارم لذت برده باشید و اگر قصد خرید اسب را دارید بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. شما می‌توانید برای خریدوفروش اسب به وب‌سایت واسط کالا مراجعه کنید و یا اپلیکیشن واسط کالا را نصب‌کرده و آگهی خود را به‌صورت رایگان در آن قرار دهید.
برای خواندن مقاله‌های بیشتر در رابطه با اسب، مطالعه مقالات زیر را در واسط کالا از دست ندهید.

منابع
thesprucepets.com
iranhorsey.com

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر