اسب عرب مصری

اسب عرب مصری

اسب‌ها همیشه در میان عرب‌ها جایگاه ویژه‌ای داشته و دارند. سوارکاری یکی از ورزش‌های موردعلاقه عرب‌ها محسوب می‌شد. اسب عرب در دنیا به‌عنوان یک نژاد برتر اسب معرفی می‌شود که از آن برای اصلاح سایر نژادهای موجود در دنیا بهره می‌برند. اسب عرب مصری یکی از نژادهای اسب عرب است که ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد. در این مقاله سعی خواهیم کرد ضمن معرفی و بررسی تاریخچه اسب عرب مصری به ویژگی‌های جذاب این نژاد از اسب نیز بپردازیم، با ما همراه باشید.

اسب‌ها در عصر فراعنه

اسب‌ها در اواخر پادشاهی میانه، یعنی در حدود سال 1780، وارد مصر شدند. ورود آن‌ها با ورود گروه‌هایی بود که در میان مصریان باستان به حاکمان کویر معروف بودند، به‌زودی مصری‌ها عاشق اسب‌ها شدند و بهترین شکار خود را از شبه‌جزیره عربستان به دست آوردند. پس‌ازاین که اسب‌های عرب مصری به اسلحه‌ای برای جنگ تبدیل شدند. فرعونیان در جنگ‌ها از آن‌ها استفاده می‌کردند، و پوشش‌های آن‌ها را از طلا و نقره تزئین می‌کردند.

زیباترین چیزی که در مقبره پادشاه توتانکامون دیده می‌شد، پوشش اسب او بود که از چرم زینتی و رنگی ساخته‌شده بود. مصریان باستان نگران پرورش اسب‌ها و استفاده از آن‌ها در کارهای کشاورزی، حمل‌ونقل و جنگ بودند و برای آن‌ها اسطبل‌هایی ترتیب داده و خدمتگزارانی را برای مراقبت و خدمت به آن‌ها اختصاص داده بودند.

از سلسله‌ مراتب مصر گرفته تا مقدسات و تاریخ، شاهد قدرت و عظمت اسب عرب مصری است. اسب عرب مصر با تمام زیبایی که دارد از حیوانات افسانه‌ای است. آن‌قدر دوست‌داشتنی و شگفت‌انگیز است که همه را به یک اندازه مجذوب خود می‌کند. جاذبه‌ای شگفت‌انگیز و زیبا که همگان را به‌سوی خود جلب می‌کند.

ویژگی‌های رفتاری اسب عرب مصری

اسب‌های عرب اسب‌هایی خون گرم، باهوش، زیرک و حساس هستند که این ویژگی‌ها باعث ارتباط قوی‌تر بین آن‌ها و سوارکارشان می‌شود؛ اما همین ویژگی‌ها نیز می‌تواند باعث این شوند که عادت‌های بد را سریع‌تر از بسیاری از نژادهای دیگر یاد بگیرند. این‌گونه از اسب کمتر از چهار درصد کل اسب‌های خالص عرب را تشکیل می‌دهد، به دلیل زیبایی و ظرافت فوق‌العاده خود شناخته‌شده است و نشان‌دهنده نوع کلاسیک و خلوص منشأ کویری آن‌ها است.

ویژگی های رفتاری
اسب های باهوش عرب

این‌گونه از نژاد اسب سرشار از زیبایی، هوش و استقامت و پدر همه نژادها است. متولدشده از باد بیابان و همیشه مهربان و دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد. اسب عرب مصری حیوانی است که هیچ‌چیز را مساوی نمی‌داند و همیشه حضوری دارد که هرگز از یاد نمی‌رود. این نژادها از زیباترین و نادرترین اسب‌های دنیا هستند. نژاد اسبی است که از شبه‌جزیره عرب نشاءت گرفته است. انواع مختلفی از گونه‌های عرب امروزه وجود دارد، برخی از قبیله‌های بادیه‌نشین در صحرای عرب پرورش‌یافته‌اند، برخی دیگر مناطقی را برای ایجاد گونه‌های جدید در فرهنگ‌های دورافتاده ترک کرده‌اند.

اسب‌های عرب

مطالعات اخیر تأیید می‌کند که اسب عرب از تبار بیابان و محصول طبیعی آن است. در بیابان، او یک فرایند دقیق طبیعی را پشت سر گذاشته و بهترین، قوی‌ترین و مستحکم‌ترین اسب‌هایی هستند که در برابر ظلم طبیعت مقاومت کردند. تعداد بنیان‌گذاران مادیان محدود است. بیشتر این مادیان (که تعداد آن‌ها حدود بیست مادی در شجره‌نامه معاصر ثبت‌شده است) در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم به دنیا آمدند.

این مادیان به دوطبقه بزرگ تقسیم می‌شوند:

 • به‌وسیله اسطبل‌های خانواده حاکم و اشراف در مصر تولید می‌شوند.
 • در بیابان‌ها مستقر هستند و به مصر اهدا می‌شوند.

بزرگ‌ترین گواه حرفه‌ای بودن مراقبت از اسب در مصر و ستایش شکوه اسب اصیل مصری این بود که سلطان قالاوون بسیاری از اسطبل‌های بزرگ و مزارع عالی را برای مسابقه بنا کرد.همچنین تیمی از بادیه‌های ماهر را برای آن‌ها اختصاص داد برای تربیت و مراقبت از اسب‌ها و مسابقات سالانه برگزار می‌کرد.

اسب عرب مصری
قوی ترین اسب ها

اسب عرب مصری چگونه اسبی است؟

در ابتدا یک تشبیه زیبا از این اسب فوق‌العاده داشته باشیم تا به شگفتانه‌هایش پی ببریم.
زیبایی بی‌انتها، چهره نجیب به‌اندازه ابریشم، پاها ظریف اما آهنی و قوی، دم مانند چشمه آب. هر یک از این‌ها توصیفی بی‌اغراق از زیبایی‌های اسب عرب مصری است. اسب‌های عرب از خوراک خود به‌صورت کارآمدتری به‌طورکلی، استفاده می‌کنند آن‌ها نسبت به برخی از نژادهای بزرگ به مواد غذایی کمتری نیاز دارند. ممکن است به این دلیل باشد که اجداد آن‌ها در بیابان‌ها زندگی می‌کردند و غذای کمتری نیز در اختیار داشتند.

اسب‌های مصری و پادشاهان

عباس پاشا در سال 1854 ترور شد و گل‌میخ افسانه او منحل شد و اسب‌هایش پراکنده شدند. برخی از اسب‌ها به مجموعه‌های اروپایی اضافه شدند. بقیه در مصر با علی پاشا شریف، اقوامی با اشتیاق به بهترین اسب‌های کویری پرورش‌یافته در مصر ماندند. اسب‌ها به دست‌های زیادی منتقل شدند.

در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، شاهزادگان خاندان سلطنتی مصر و دیگر نقاط برجسته آن زمان اسب‌های عربی خالص را جمع‌آوری و پرورش می‌دادند.

انجمن سلطنتی کشاورزی (R.A.S.) در سال 1908 برای اطمینان از حفظ آنچه یقیناً یک گنج ملی تاریخی بود، تشکیل شد. در سال 1952، به دنبال سرنگونی پادشاه فاروک، تعدادی اسب قابل‌ذکر از گل‌میخ سابق (اسطبل‌های سلطنتی پادشاه فؤاد و پادشاه فاروک) به R.A.S وارد شد که به‌تازگی بانام سازمان کشاورزی مصر شناخته‌شده است (E.A.O). بااین‌حال، در آن زمان بسیاری از مردم این تفکر را داشتند که اسب‌های عرب نشانه و سمبل ثروت بیش‌ازحد هستند و بنابراین باید پراکنده شوند.

اسب عرب مصری
اسب پادشاهان

چگونگی جلوگیری از این نژاد

وزیر کشاورزی سید مرایی ذهن متفاوتی نسبت به مردم داشت. او اصرار داشت: اگر اسب‌ها را نادیده بگیریم «این‌طور به نظر می‌رسد که اهرام بزرگ مصر را پاک می‌کنیم» و احساسات عمومی تغییر کرد. E.A.O. در جای خود با آن اسب خالص و معتبر کویر ماند. به عبارت ساده، یک اسب مصری یک تصویر کاملاً مدرن از یک سنت پایدار بیابانی است. جادوی خود را از طریق تغییر و چالش نمایش می‌دهد.

با توجه به استقامت و همسویی آن‌ها با شرایط سخت کویرهای عرب، اجداد اسب‌هایی که اکنون به‌عنوان اسب خالص عرب مصر شناخته می‌شوند، قرن‌ها پیش وارد مصر شدند و خطوط خونین ارزشمند نژاد را در آنجا مستقر کردند. بنابراین، برنامه‌های پرورشی در مصر منبع اصلی بهترین اسب‌های عرب شد و علاقه‌مندان پرشور را از اقصی نقاط جهان به خود جلب کرد. هنرمندان، شاعران و مورخان قرن‌ها از زیبایی و میراث عاشقانه آن‌ها الهام گرفته‌اند.

سرچشمه اسب عرب مصری

عرب مصر یک تاریخ طولانی، بی‌نظیر و ذخیره‌شده دارد. او می‌تواند 100% از اجداد خود را به اسب‌های باستانی که توسط قبایل بادیه‌نشین عرب پرورش‌یافته‌اند، ردیابی کند.

این نژاد اسب است که توسط پادشاه کتاب مقدس سلیمان، توسط شیوخ باستان و امروزی و توسط خانواده‌های سلطنتی در سراسر جهان به دست می‌آید. امروز کمتر از 6000 عرب مصری در سراسر جهان وجود دارند.
حدود 3500 سال پیش اسب عرب به عنصر اساسی در امپراتوری مصر تبدیل‌شده بود.

از آن‌ها برای کشیدن ارابه‌ها استفاده می‌شد که باعث شد تا قانون فرعونیان فراتر از مرزهای خودشان قرار بگیرند. قدرت و زیبایی اعراب توانا مصر به هیروگلیف‌ها حک‌شده است و در کتاب مقدس نوشته‌شده. پرورش این حیوانات بسیار جدی گرفته می‌شود و خطوط خونی به‌دقت حفظ می‌شوند تا خصوصیات موردنظر را حفظ کنند.

زیبایی
زیبایی اسب عرب مصری

در قرن نوزدهم میلادی، خانواده‌های حاکم مصر بهترین اسب‌ها را از بیابان‌های عرب انتخاب کردند و آن‌ها را برای پرورش به مصر آوردند. از زمان سلطان سلیمان مجموعه‌ای وجود ندارد که با این‌یکی مخالف باشد و هدف از این کار، حفظ و طولانی‌تر شدن این خط باستانی خون در عین حفظ خصوصیات بی‌نظیر آن‌ها بود. این مجموعه همان‌طور که امروزه آن‌ها را می‌شناسیم پایه و اساس عربستان مصر بود.

خصوصیات اسب عرب مصری

 • قد اسب‌های عرب به‌طور متوسط بین ۱۴۲ تا ۱۵۴ سانتی‌متر است.
 • شکل پشتی مشخص و دم بلندبالا نشان از وجود 17 دنده آن‌هاست.
 • دارای 5 مهره کمر
 • داشتن چشم‌های بزرگ
 • پوزه کوچک با سوراخ بینی بزرگ و گردنشان با کوله‌پشتی تمیز قوس‌دار
 • دم بالا و نمای برجسته آن‌ها دلیل بدن جمع‌وجور آن‌هاست.
 • کمری کوتاه دارند.
 • پاها متراکم و قوی با دیواره‌های پای صاف
 • اسب عرب مصری معمولا دارای رنگهای شاه‌بلوط ، خاکستری ،خلیج ،سیاه ،پرسه زدن وسابی نو پین هستند.

خلق‌وخوی اسب عرب مصری

 • روحی و سخت
 • طبیعت آسان
 • هوشمند و حساس

ایستگاه زهرا

ایستگاه زهرا برای پرورش اسب‌های مصری و عربی یکی از مهم‌ترین و مشهورترین مزارع در مصر و در کل جهان برای پرورش و نگهداری نژادهای اسب مصری است.این بانک برای حفظ ژن‌های این اسب‌ها و حفظ آن‌ها از انقراض است که قدمت آن به صدسال نزدیک شده است و مقصد همه شاهزادگان و ثروتمندان در کل دنیا برای خرید اسب است. وزارت کشاورزی، به گفته سرتیپ هشام فیکری، مدیر ایستگاه، مساحت آن از یک‌صد هکتار فراتر رفته است و در آن مهم‌ترین و مشهورترین نژادهای اسب عرب و مصر را تحت مراقبت‌های پزشکی واداری برتر از اسب‌ها حفظ می‌کند. آن‌ها از سال 1904 شروع به نگهداری کردند و کدیو عباس اول و مصر این مأموریت را تاکنون حفظ کردند و شعارشان این بود:
«ما تولید را افزایش می‌دهیم و ما این خطوط را از طریق جفت‌گیری و تلقیح حفظ می‌کنیم »

پرورش
پرورش اسب های مصری

انجمن پیرامید

این انجمن در سال 1969 توسط گروه کوچکی از پرورش‌دهندگان تأسیس شد.
انجمن پیرامید یک سازمان بین‌المللی پرورش‌دهنده است که به‌طور مستقیم در حفظ، زنده ماندن و ارتقاء اسب عرب مصر به‌عنوان منبع برتر نوع عرب کلاسیک در جهان اختصاص داده‌شده است.

با تشکیل جامعه بین‌المللی پرورش‌دهندگان اسب عرب، به دنبال حفظ استانداردهای این نژاد باستانی هستند. از طریق ارائه خدمات آموزشی با مهم‌ترین کارشناسان درزمینهٔ تولید عرب مصر، فرصتی را فراهم کردند تا به‌طور مداوم یاد بگیرند، رشد کنند و سازگار شوند. برای اطمینان از شکوفایی این نژاد امروز در این جامعه بین‌المللی، به دنبال تداوم خطوط خون عربی مصر با بالاترین کالیبر هستند.

انجمن پیرامید گرچه ثبت نژاد نیست، اما دارای سابقه طولانی و هدف است، اسب عرب مصر را تأیید می‌کند.

 • تعریف نژاد جهانی که مورد تأیید واقع‌شده است
 • مجموعه‌ای بی‌نظیر از استانداردهای نژاد
 • یک بستر جامد برای حفظ نژاد
 • یک برنامه استراتژیک برای آینده نژاد
 • کتابخانه دانش در مورد نژاد
 • یک نمایشگاه بی‌نظیر از نژاد
اسب عرب مصری
اسب عرب مصری

نکته

امروز، انجمن پیرامید رهبر استراتژیک در انتقال اسب عربی مصر به آینده است و از قدرت اولیه پایگاه برای تحقق رسالت خود بهره می‌برد.

امروز، عضویت سالانه بیش از 350 عضو، ازجمله اعضای 6 قاره و بیش از 15 کشور است. در میان این اعضا، بیش از 70 نفر از اعضای گروه Lifetime را برگزیده و تعهد بی‌جان خود را به انجمن پیرامید و مأموریت خود درزمینهٔ حفظ، تداوم و ترویج اسب مستقیم عرب مصر ابراز کرده‌اند.
برای واجد شرایط بودن به‌عنوان یک مصری مستقیم، همان‌طور که توسط انجمن پیرامید تعریف‌شده است،

اسب عرب خالص!

اسب مستقیم عرب مصر، اسبی است که توسط یک رجیستری تأییدشده و توسط سازمان جهانی اسب عرب (WAHO) ثبت‌شده یا واجد شرایط است؛ و در هر سطر از شجره‌نامه خود به اسب‌هایی که در فهرست کتاب انجمن جامعه پیرامید برای اسب‌های مستقیم مصر واقع‌شده است در سراسر جهان ثبت می‌شود. (انجمن Pyramid، لکسینگتون، کنتاکی، ایالات‌متحده.)

برای اینکه به‌عنوان مصری شناخته شود، همان‌طور که توسط انجمن پیرامید تعریف‌شده است، یک اسب باید یک عرب خالص باشد که با پرورش یک غرفه مستقیم مصری به یک مادیان خالص عرب تولید می‌شود که مستقیم مصری نیست.

نامگذاری

پیش از سال 2005، انجمن پیرامید همچنین دسته‌ای از اسب‌ها را با عنوان مصری پرورش‌یافته یا مصری مرتبط می‌شناخت. همان‌طور که توسط انجمن پیرامید تعریف‌شده است، یک اسب با اسب مصری یا مرتبط با مصر کسی بود که یا با پرورش یک غرفه مستقیم مصری به یک مادیان عربی خالص ساخته‌شده که مصری مستقیم نبود یا کسی که نوه‌هایش مستقیم مصری بود، ساخته می‌شد و سد آن نیز بود. عربی خالص بود که مصری مستقیم نبود.
تمام اسب‌های متولد قبل از سال 2005 و مطابق با تعریف مصری – تولیدشده مرتبط با واجد شرایط برای برخی از برنامه‌های تحت مدیریت جامعه از طریق باقی‌مانده عمر خود واجد شرایط هستند.

اسب عرب مصری
پرورش اسب ها

بااین‌حال، با شروع به سال‌های متولد 2005، این گروه توسط انجمن پیرامید به رسمیت شناخته‌نشده است. اسب‌های متناسب با توصیف مصریان بدون در نظر گرفتن تولد آن‌ها به این صورت شناخته می‌شوند. فقط اسب‌های نیافته دارای گواهینامه واجد شرایط برای طبقه‌بندی به‌عنوان مصری مستقیم یا مصری یا مصری-پرورش‌یافته، مصری – مربوط به تعریف انجمن هرمی هستند و برای شرکت در برنامه‌های با مدیریت جامعه مجاز هستند.

نکته پایانی

این نژاد متولدشده باد بیابان است که به سطح خاصی از مراقبت و نگهداری نیاز دارد. از بین همه نژادهای اسب موجود، فقط نژاد عرب تحقق مفهوم «خون خالص» را برآورده می‌کند و به همین دلیل قادر است که با همه نژادهای دیگر قابل‌مقایسه نباشد، از خصوصیات و مزایای آن استفاده کند و سپس سایر نژادهای دیگر را بهبود بخشد. در این زمینه می‌توان گفت که اصالت اسب عرب نیازی به اثبات ندارد.

ازنظر علمی آزمایش‌شده است، با خون اسب عرب، ده‌ها نوع مختلف نژاد بهبودیافته و تولیدمثل شده است. آن‌ها نژاد خود را تا امروز حفظ کرده‌اند، زیرا اسب مصری یکی از خالص‌ترین و بهترین نژادهای اسب در سنین مختلف است. این‌یک واقعیت شناخته‌شده بین‌المللی است که اصل و نسب غرفه‌های مصر بیشترین تأثیر را در جهان اسب عرب دارد.

به پایان مقاله اسب عرب مصری رسیدیم، امیدوارم لذت برده باشید.
جهت خریدوفروش اسب موردنظر خود می‌توانید به سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید.

منابع:

pyramidsociety.org

thearabianmagazine.com

تبلیغات
vasetpet-content

One Reply to “اسب عرب مصری ”

 1. کاملا با مقاله شما مخالفت میکنم عرب بادیه نشین اسب از کجا داشتن تا امپراطوری هخامنشی و یک اسب فراریخته ژنتیک دست خورده هستن جناب این با اصلاح نژاد فرق داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.