راهنمای جامع خرید مرغ عشق؛ نکات خرید مرغ عشق

خرید مرغ عشق

در این مقاله میخواهیم در مورد نکات خرید مرغ عشق، نشانه‌های سلامتی و بیمار بودن مرغ عشق و همچنین در مورد چگونگی انتخاب قفس مرغ عشق و غیره صحبت کنیم.

مرغ عشق‌ها یا پاراکیت‌ها (Parakeets)، شامل ارقام بسیار متعددی از طوطی‌ها هستند که به‌طور گسترده در تمام نقاط آسیا، آمریکای جنوبی، آفریقا و استرالیا پراکندگی دارند.

تبلیغات
vasetpet-content

مرغ عشق معمولی یا مرغ عشق استرالیایی است که در زبان انگلیسی به آن “budgie” گفته می‌شود. موطن این‌گونه، استرالیاست که در آنجا betcherrigah یا budgerigar به معنی پرنده خوب نامیده شد.

در سال ۱۸۴۰ میلادی، تعدادی مرغ عشق از استرالیا به انگلستان برده شد و در آنجا به‌سرعت مشهور شد.

مرغ عشق‌های واردشده به انگلستان، در شمار بسیار زیاد تکثیر شدند و تمام مرغ عشق‌هایی که امروزه در فروشگاه‌های پرنده انگلستان و برخی دیگر از کشورهای اروپایی دیده می‌شود، فرزندان همان مرغ عشق‌های وارداتی اولیه هستند.

اگر از مرغ عشق‌ها خوب نگهداری شود تا ۱۲ سال عمر می‌کنند. این پرندگان، وقتی به‌صورت تک نگهداری شوند، همانند طوطی‌های مشهور ممکن است به بازیچه‌های سرگرم‌کننده خوبی تبدیل شوند. اگر شخصی وقت کافی برای سرگرم شدن با مرغ عشق نداشته باشد، باید حداقل یک جفت خریداری کند که آن‌ها باهم سرگرم شوند و از تنهایی افسرده نشوند.

آنچه در ادامه می‌خوانید

داشتن مرغ عشق صمیمی

اگر می‌خواهید از مرغ عشق یک دوست صمیمی و عضو خانواده برای خود بسازید، باید به خاطر داشته باشید که این پرنده باهوش و کوچولو نیز احتیاجات و تمایلاتی در زندگی خود دارد. به‌عبارت‌دیگر، اگر می‌خواهید مرغ عشق با شما دوست باشد و وقتی شما میل دارید، برای شما سرگرمی ایجاد کند، شما هم باید دوست آن باشید و نیازهای مختلف آن، من‌جمله نیازهای عاطفی آن را تأمین کنید.

مرغ عشق‌ها به عشق و علاقه شما نسبت به خودشان نیاز دارند. آن‌ها دوست دارند که صاحبشان با آن‌ها دوستی کند. آزادی پرواز داشته باشند؛ شاخه‌هایی داشته باشند که از آن‌ها بالا بروند؛ چیزهایی برای جویدن در اختیار داشته باشند. اسباب‌بازی‌هایی داشته باشند که بتوانند با آن‌ها روی زمین‌بازی کنند و شخصی آن‌ها را بردارد بگذارد. چیزهای دیگری را هم دوست دارند که صاحبان آن‌ها باید حتی‌المقدور خواسته‌های آن‌ها را برآورده کنند.

نکات خرید مرغ عشق

 • مرغ عشق استرالیایی حدود ۱۲ تا ۱۴ سال زندگی می‌کند. آیا فکر می‌کنید در طول چنان مدتی، مشتاق نگهداری از مرغ عشق هستید؟
 • آیا شما یک مکان مناسب برای مستقر کردن قفس مرغ عشق دارید؟
 • اگر مرغ عشق شما خجالتی و ترسو باشد و از واکنش نشان دادن به صحبت شما اجتناب کند، چه احساسی خواهید داشت؟
 • آیا شما وقت کافی برای اختصاص دادن به سرگرم شدن با مرغ عشق دارید؟
 • آیا در خانه شما حیوان خانگی دیگری مثل سگ یا گربه و غیره وجود دارد که احتمالاً با مرغ عشق رفیق نشود؟ سگ را می‌توان جوری تربیت کرد که کاری به مرغ عشق نداشته باشد و حتی مراقب آن باشد. گربه چنین تعلیمی را نمی‌پذیرد و ممکن است مرغ عشق شمارا بخورد یا به آن آسیب برساند.
توصیف مرغ عشق استرالیایی
مرغ عشق استرالیایی

سایر نکات

 • آیا قصد دارید که مرغ عشق را به فرزند خود به‌عنوان یک هدیه بدهید؟ اگر چنین است، باید توجه داشته باشید که از بچه نمی‌توان انتظار داشت که مراقبت‌های لازم را در مورد مرغ عشق خوب انجام دهد و لذا خود شما باید مواظب و مراقبت رسیدگی کافی به آن باشید.
 • آیا مطمئن هستید که هیچ فردی در خانه شما نسبت به پرها، پوش پرها و ذرات ریز بدن پرنده که در اثر تیمار و پر آرایی توسط خودش در فضای خانه پراکنده می‌شود، حساسیت ندارد؟
 • توجه داشته باشید که هزینه نگهداری یک بازیچه حیوانی فقط شامل مبلغی پول نیست که شما بابت خرید آن می‌پردازید، بلکه باید برای هزینه‌های تغذیه، دکتر و دارو آن نیز آمادگی داشته باشید.
 • از دیگر نکات خرید مرغ عشق این است که مرغ عشق را می‌توانید از فروشگاه‌های پرنده یا تکثیرکنندگان آن خریداری کنید.
 • قبل از تصمیم به خریدن یک یا تعدادی مرغ عشق، باید از سالم بودن آن‌ها اطمینان کامل داشته باشید.
 • اگر یک مرغ عشق را سالم و سرحال و فعال یافتید و رنگ آن موردپسند شما قرار گرفت، جنسیت آن مهم نیست؛ ولی اگر قصد تکثیر دارید، باید یک جفت خریداری نمایید.

سن مناسب مرغ عشق جهت تعلیم

نکته آخری در مورد نکات خرید مرغ عشق این است که سن مرغ عشقی که می‌خواهید تعلیم دهید و به‌عنوان بازیچه از آن نگهداری کنید، بایست حدود ۵ هفته باشد.

مرغ عشق جوان، زود با محیط خانه شما آشنا می‌شود و به تعلیمات شما زود جواب می‌دهد.

وقتی دریافتید که همه خصوصیات موردعلاقه شما در یک مرغ عشق وجود دارد، اولین و آخرین صفت تعیین‌کننده انتخاب شما، سلامتی آن است؛ بنابراین از خرید مرغ عشق‌های غیرفعال، ژولیده، کسل، اسهال و آن‌هایی که چشمان براق ندارند، به‌شدت خودداری کنید.

چشمان مرغ عشق سالم براق است، آبریزش ندارد و بسته نیست. پرها، بال‌ها و پاهای مرغ عشق باید از هرگونه عیب و نقص عاری باشد و منقارش باید حالت طبیعی داشته باشد.

مرغ عشق نر خریداری کنیم یا ماده؟

برای نگهداری کردن در خانه، فرقی نمی‌کند که شما یک مرغ عشق نر را انتخاب کنید یا ماده، اما تشخیص دقیق نر و ماده مرغ عشق‌های جوان، کاری است که فقط از عهده افراد مجرب برمی‌آید.

مرغ عشق‌های نر بالغ، روی قاعده منقار بالایی‌شان یک توده نرم مومی شکل آبی‌رنگ وجود دارد.

توده مومی شکل موجود در قاعده منقار بالایی تمام ماده‌های بالغ، بژ یا مایل به قهوه‌ای است.

در برخی از ارقام مرغ عشق، حتی در نرها، توده مومی شکل مذکور به رنگ بژ دیده می‌شود و لذا نحوه تشخیص نر و ماده در ارقام مذکور از روی توده مومی موجود در قاعده منقار بالایی به روش فوق عملی نیست.

اگر مرغ عشق جوان، سالم و سرحال باشد، در نگهداری به‌عنوان بازیچه، جنس آن اهمیتی ندارد؛ اما اگر مرغ عشق را برای تکثیر می‌خواهید، طبعاً باید جفت باشند.

آموزش حرف زدن به نر یا ماده؟

برخی افراد می‌گویند فقط مرغ عشق‌های نر قابل اهلی شدن و آموزش سخنگویی هستند. این نظر کاملاً غلط است، زیرا ماده‌ها نیز ازنظر قابلیت اهلی شدن و یادگیری حرف زدن درست مشابه نرها عمل می‌کنند. البته در طبیعت، مرغ عشق‌های ماده در ساختن لانه با منقار خود و آرایش دهانه سوراخ لانه فعالیت بیشتری می‌کنند.

آموزش حرف زدن به مرغ عشق
آموزش حرف زدن به مرغ عشق

در رابطه با خرید مرغ عشق یک مرغ عشق خریداری کنیم یا یک جفت؟

بیشتر مردمی که تمایل به تکثیر ندارند، یک مرغ عشق سالم و سرحال و خوش‌رنگ تهیه می‌کنند تا بتوانند آن را اهلی کنند و رفتار دوستانه‌ای در آن به وجود آورند و آن را دست‌آموز خود کنند و حتی سخن‌گویی را به آن آموزش دهند؛ اما فقط برخی از مردم می‌دانند که برای دست‌آموز کردن یک مرغ عشق به وقت و حوصله زیادی نیاز است.

مرغ عشق‌ها پرندگانی اجتماعی هستند و معمولاً در گله‌ها به‌صورت جفت زندگی می‌کنند.

یک مرغ عشق فقط وقتی می‌تواند به‌صورت تنها نگهداری شود که با صاحب خودش جفت عاطفی شود.

برای برقرار شدن روابط عاطفی بین مرغ عشق و صاحبش، نیاز است که او اوقات زیادی را با پرندهایش بگذراند و با آن بازی کند و حرف بزند و سوت‌های ملایمی برای آن بزند تا توجه مرغ عشق را به خودش به‌عنوان جفت عاطفی‌اش جلب کند.

به‌طورکلی، مرغ عشق نیاز دارد که جفت داشته باشد، حال اگر صاحبش نمی‌تواند به دلیل مشغله‌های زیاد با آن جفت عاطفی شود، باید به‌صورت جفت خریداری و نگهداری شود.

جفت عاطفی

جالب‌توجه است که در نگهداری یک جفت مرغ عشق، نیاز نیست که آن‌ها نر و ماده باشند. در مرغ عشق نر یا ماده هم می‌توانند باهم جفت عاطفی شوند و شاداب و سرحال زندگی کنند و صاحبشان می‌تواند از رفتارهای آن‌ها لذت ببرد.

البته ممکن است رفتارهای یک جفت واقعی، برای هرکسی جذاب‌تر باشد؛ زیرا آن‌ها جفت‌گیری می‌کنند، ماده تخم‌گذاری می‌کند و روی تخم‌ها می‌خوابد و سپس جوجه‌هایش را بزرگ می‌کند.

جهت پرورش مرغ عشق خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

پرورش مرغ عشق

خرید مرغ عشق

پرنده فروشی‌ها، مکان فروش انواع پرندگان زینتی و نیز مرغ عشق در رنگ‌های مختلف هستند.

تکثیرکنندگان مرغ عشق نیز ممکن است علاقه‌مند فروش مرغ عشق‌های خودشان به شما باشند.

توجه داشته باشید که با یک نظر شما نمی‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. پس با دقت و حوصله زیاد مرغ عشق‌ها را نگاه کنید و یکی از آن‌ها با یک جفت را که از نظر رنگ و نقش بیشتر توجه شمارا جلب می‌کند و کاملاً سالم و شاداب و پرجنب‌وجوش به نظر می‌رسد، انتخاب کنید.

اگر هدف شما تکثیر مرغ عشق نباشد، در خرید یک مرغ عشق با یک جفت، هیچ فرق نمی‌کند که هر دو نر، هر دو ماده یا یکی نر و یکی ماده باشند. همچنین اگر بخواهید که بدون دردسر و راحت در منزل اینکار را انجام دهید کافیست به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید و درخواست خرید خود را اعلام کنید.

سن مرغ عشق

خرید مرغ عشق باید در سن جوانی؛ یعنی حدود ۵ هفتگی انجام شود.

در این سن، مرغ عشق جوان به‌سادگی با صاحبش و اهل خانواده او و محیط جدید زندگی‌اش عادت می‌کند.

مرغ عشق جوان قابل خریداری، باید کاملاً سالم و سرحال و پرجنب‌وجوش باشد تا شما بتوانید آن را زنده نگهدارید و برای مدتی طولانی از آن لذت ببرید.

هرگز فراموش نکنید که اکثریت‌ قریب‌ به‌ اتفاق بیماری‌های جدی مرغ عشق و دیگر پرندگان زینتی به مرگ آن‌ها ختم می‌شود. غالباً دامپزشک‌ها کار مهمی برای نجات جان آن‌ها نمی‌توانند بکنند. پس بهترین راه برای جلوگیری از مرگ پرندگان زینتی این است که ناخواسته شرایط بیمار شدن آن‌ها را فراهم نکنید.

سن مرغ عشق
سن مرغ عشق

نشانه‌های مرغ عشق جوان

مرغ عشق جوان چشمانی بزرگ و سیاه دارد و هنوز سفیدی عنبیه آن قابل‌رؤیت نیست؛ طوری که انگار مردمک سیاه تمام سطح چشم‌هایش را گرفته و تمام چشم یکپارچه سیاه به نظر می‌رسد.

وقتی مرغ عشق از سنین جوانی بگذرد، اطراف مردمک سیاه‌چشم‌هایش به‌تدریج سفید می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، مرغ عشقی که اطراف مردمک سیاه‌چشم‌هایش، سفید باشد دیگر جوان محسوب نمی‌شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تشخیص سن مرغ عشق خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

مرغ عشق‌هایی که در قاعده منقار آن‌ها یک توده مومی شکل آبی‌رنگ وجود داشته باشد، نر هستند و در آن‌هایی که این توده مومی شکل به رنگ بژ یا مایل به قهوه‌ای باشد، ماده هستند.

در مرغ عشق‌های جوان، هنوز این توده مومی شکل به رنگ آبی یا بژ تغییر رنگ نداده است.

سلامتی مرغ عشق

جهت خرید مرغ عشق باید از طریق نکات زیر از سلامتی این پرنده مطمئن شوید:

 • پرها کامل و دارای حالت درخشان که به‌طور نرمی روی بدن قرار دارند.
 • پرهای اطراف مقعد، کثیف و آغشته به مدفوع خیس یا خشک نیست. کثیف بودن پرهای اطراف مقعد نشانه اسهال پرنده است.
 • چشم‌ها و سوراخ‌های بینی آبریزش ندارند. همچنین مواد خشک‌شده در اطراف بینی و سوراخ‌های بینی و اطراف چشم‌ها وجود ندارد.
 • فلس‌های شاخی روی پاها سطحی صاف دارد.
 • مرغ عشق نیز همانند دیگرگونه‌های طوطی، باید در هریک از دوپایش، دو انگشت به‌ طرف جلو و دو انگشت به‌ طرف عقب داشته باشد. فقدان انگشت، انگشت با ناخن نیمه و انحراف هریک از انگشتان نشانه معلولیت است و چون بخش مهمی از هدف ما در نگهداری پرندگان زینتی، زیبایی آن‌هاست، هرگونه نا سلامتی یا معلولیت، موجب بی‌کفایتی یک پرنده با حیوان زینتی برای نگهداری در خانه می‌شود.
 • یک مرغ عشق سالم بسیار پرجنب‌ وجوش است و در ساعات زیادی از طول روز مشغول تیمار کردن (پرآرایی) خودش می‌شود و باهم قفسی‌های خود روابط فعالی دارد.

نشانه‌های بیمار بودن مرغ عشق یک مورد مهم از نکات خرید مرغ عشق

مرغ عشق بیمار معمولاً عاری از جنب‌ وجوش و فعالیت است و به شکل کزکرده در گوشه‌ای از قفس می‌نشیند و پرهایش حالت پف‌کردگی و غیر درخشان دارد و چشم‌هایش غالباً نیمه بسته است.

در بیشتر اوقات منقارش را داخل پرهای پشتش می‌کند و در آن حالت استراحت می‌کند. توجه داشته باشید که مرغ عشق و دیگر طوطی‌ها، ممکن است در حالت عصبانیت هم برای چند لحظه پرهای خود را پف کنند. این حالت برای آن است که پرنده ژست ترسناکی بگیرد تا دشمن از آن بترسد؛ اما چون این حالت موقتی است و با پف‌کردگی دائمی پرها در حالت بیماری متفاوت است، نمی‌توان اشتباه کرد.

همچنین ممکن است در طول روز مرغ عشق به علت خستگی متمایل به چرت زدن شود و برای ایجاد شرایط مناسب چرت زدن، منقارش را داخل پرهای پشتش کند؛ بنابراین برای آن‌که در تشخیص این علائم به‌اشتباه نیفتید، هر وقت چنین حالاتی را دیدید، چند دقیقه بعد هم به آن سر بزنید. مرغ عشق سالم، پس از چرت زدن، حالت عادی پرجنب‌وجوش و شادابی خودش را نشان خواهد داد.

اسهال مرغ عشق
بیماری مرغ عشق

قفس مرغ عشق

اگرچه مرغ عشق مال شماست و شما می‌توانید به میل خودتان آن را در هر نوع قفس کوچک، بزرگ، مناسب یا نامناسب و در هر جای خانه خودتان نگهداری کنید، ولی باید بدانید که قفس خانه مرغ عشق و قلمروی آن است و همان‌طور که ما زندگی در یک‌خانه کوچک و نامناسب را دوست نداریم و برعکس از زندگی در یک‌خانه بزرگ‌تر و مناسب‌تر لذت می‌بریم، مرغ عشق هم در خانه خودش هرچه بتواند جنب‌وجوش آزادانه‌تری داشته باشد، احساس بهتری خواهد داشت و در سلامت جسمی و روانی آن تأثیر بهتری خواهد داشت؛

بنابراین چون شما دوست دارید سال‌های سال از مرغ عشق خودتان لذت ببرید، لطفاً در هنگام خرید قفس به رفاه مرغ عشق توجه کنید و خیال نکنید که چون مرغ عشق جثه کوچکی دارد، یک قفس کوچک هم می‌تواند رفاه آن را تأمین کند.

در پرنده فروشی‌های ما، انواع قفس عرضه می‌شود. سعی کنید قفس مناسب و حتی‌الامکان بزرگی را برای مرغ عشق خودتان خریداری کنید که بتواند در آن جنب‌وجوش کافی و راحتی داشته باشد و شاداب و سرحال بماند تا همیشه شما از آن لذت ببرید. در ادامه در مورد قفس مرغ عشق صحبت می‌کنیم.

ویژگی قفس مرغ عشق

یکی از مهم‌ترین تصمیمات در نگهداری مرغ عشق و سایر پرندگان زینتی و حیوانات خانگی، محیط اصلی زندگی آن‌ها؛ یعنی قفس آن‌هاست.

توجه داشته باشید که در پرندگان و حیوانات آزادند و می‌توانند به میل خود جنب‌وجوش داشته باشند و وقتی با آن‌ها را به شکل اسیر نگه می‌داریم، باید شرایط حداقل فعالیت، جنب‌وجوش و پرواز را برای آن فراهم کنیم؛ بنابراین قفس مرغ عشق را باید حتی‌الامکان بزرگ و از همه لحاظ مناسب انتخاب کنیم و هرگز تصور نکنیم که چون مرغ عشق پرنده‌ای کوچک‌جثه است، یک قفس کوچک هم برای آن کفایت می‌کند. به‌عنوان یک قاعده کلی، هرچه پرنده فضای بیشتری برای پرواز در اختیار داشته باشد، بهتر است.

تمیز کردن قفس
قفس مرغ عشق

قفس مرغ عشق را کجای خانه بگذاریم؟

مکان گذاشتن قفس مرغ عشق باید جایی باشد که پرنده احساس امنیت بیشتری کند و از هر نظر مطمئن‌تر باشد. چیزی را که هرگز شما نباید فراموش کنید، این است که قفس، خانه خصوصی مرغ عشق است و حتی صاحب یا جفت عاطفی مرغ عشق حق ندارد که در مواقع غیرضروری و اوقاتی که پرنده در حال استراحت است، مزاحم آن شود.

پرنده در قفس می‌تواند استراحت کند و از ترس احتمالی واردشده به آن رهایی یابد و در کمال آرامش غذایش را بخورد و در آن بخوابد. برای داشتن چنان شرایط، قفس باید یک جای مشخص و دائمی در خانه داشته باشد تا پرنده تکلیف خود را بداند و برایش مشخص شود که کجای خانه مال اوست.

قلمرو پرنده

در رفتارشناسی حیوانات و پرندگان، موضوع قلمرو (Territory) از اهمیت فراوانی برخوردار است و هر حیوان با پرنده در قلمروی خودش احساس مالکیت، امنیت و آسایش می‌کند و درست مشابه ما آدم‌ها که در خانه خودمان بیشتر از خانه دیگران احساس راحتی می‌کنیم و از آن همواره محافظت می‌کنیم که مورد دستبرد واقع نشود، حیوانات و پرندگان نیز از قلمروی خود محافظت می‌کنند و برای حفظ آن، آماده می‌شوند تا با هر نوع مهاجم بجنگند؛ بنابراین، در صورت امکان، قفس مرغ عشق را در یک‌گوشه اتاق، نزدیک یک پنجره و حتی‌الامکان روی یک میز یا قفسه بگذارید یا به دیوار آویزان کنید.

محل آویختن قفس پرنده به دیوار، در ارتفاعی است که خود پرنده وقتی روی نشیمنگاهش می‌نشیند، مقابل صورت یک فرد ایستاده قرار گیرد تا بتواند به‌طور مستقیم صورت انسان را ببیند. مرغ عشق‌ها بسیار دوست دارند که بتوانند صورت صاحب یا افراد خانواده را ببینند. روی قفس مرغ عشق نباید چیزی گذاشته شود، زیرا آن‌ها مرتب در قفس فعالیت می‌کنند و از هر چیزی جز قفس و وسایل درون آن ممکن است بترسند.

توجه: قفس مرغ عشق باید جایی باشد که به‌طور مطلق هیچ مقداری از جریان باد یا هوای کولر به آن نوزد. برای مطمئن شدن، شما می‌توانید درجایی که مایل هستید قفس را بگذارید، یک شمع روشن کنید. اگر شعله شمع به سمتی منحرف شد، معلوم می‌شود که از سمت دیگر، جریانی از هوا به قفس می‌وزد.

چند نکته برای جاهای نامناسب قفس

نکته اول

درست در جلوی یک پنجره در زمستان ممکن است این مکان برای مرغ عشق بسیار سرد و در تابستان بسیار گرم باشد.

نکته دوم

در آشپزخانه این محل بدترین و خطرناک‌ترین مکان بر استقرار قفس پرنده است. اجاق‌روشن یا داغ، بخارات آشپزی یا سرخ کردن مواد غذایی، مواد شوینده و دیگر مواد سمی و ضرورت جریان هوا برای دفع بوهای آشپزخانه، همه برای پرنده نامناسب و احتمالاً خطرناک است. دقت داشته باشید که برخلاف اوایل که شما یک پرنده وحشی را می‌خرید، پس از مدتی رام می‌شود و هم شما و هم پرنده میل به آزاد بودن و خارج شدن از قفس لااقل در ساعاتی از روز رادارید؛ بنابراین، آشپزخانه با شرایطی که دارد، به‌خصوص برای یک پرنده آزاد، بسیار خطرناک است.

نکته سوم

اتاق بچه‌ها زندگی یک پرنده در اتاق بچه‌ها ممکن است برای آن بسیار حوصله سر برنده باشد، زیرا بچه‌ها معمولاً یا به مدرسه می‌روند یا مشغول تماشای تلویزیون هستند یا می‌روند بیرون برای بازی کردن یا مشغول انجام تکالیف مدرسه هستند یا باید بخوابند. همچنین بچه‌ها دور از نظارت والدین، ممکن است تصمیم به بازی‌ها یا شوخی‌های خطرناک با مرغ عشق بگیرند.

نکته چهارم

امروزه برای خنک نگه‌داشتن خانه‌ها از کولرهای آبی یا گازی با دستگاه تهویه مطبوع و غیره استفاده می‌شود. مرغ عشق نباید در معرض هوای مستقیم دستگاه‌های خنک‌کننده خانه قرار گیرد. اگر تمام خانه به‌طور یکنواخت خنک می‌شود، قفس مرغ عشق را باید در اتاق یا جایی قرار دهید که از بقیه جاها کمتر در معرض هوای سرد قرار دارد. اگر ناچارید درجایی آن را بگذارید که هوای خنک به آن می‌وزد، باید مانعی جلوی جریان هوای خنک قرار دهید.

نکته پنجم

مکان قفس پرنده باید جایی باشد که ساعات بیداری با تماشای تلویزیون توسط شما با ساعات خواب پرنده تلاقی نداشته باشد و مزاحم ساعات خواب ضروری آن نشود (حداقل ۸ ساعت در شبانه‌روز). برای جلوگیری از تابش نور به قفس مرغ عشق در هنگامی‌که باید بخوابد با ورزش مستقیم هوای سرد به آن، می‌توانید از روکش مناسب قفس استفاده کنید. سروصدا نیز در هنگام خواب پرنده برای آن مضر است و مانع استراحت و خوابش می‌شود.

قفس پرنده را باید درجایی قرار دهید که ازنظر وزش باد، هوای خنک کولر، چیلر، دستگاه تهویه مطبوع، پنکه و نیز ازنظر تابش نور زائد و به‌موقع و سروصدا یا هرگونه مزاحمت دیگر در امان باشد. در بسیاری از موارد، شما مشاهده می‌کنید که مرغ عشق و دیگر پرندگان (به‌خصوص طوطی‌ها)، سرش را لای پرهای پشتش می‌کند و مشغول استراحت یا خواب می‌شود. این رفتار کاملاً طبیعی است و نشانه بی‌حالی یا ناخوشی پرنده نیست.

خانه جدید مرغ عشق

پس از انتخاب و خرید، مرغ عشق خودتان را در یک جعبه مناسب و به‌طور محافظت‌شده از باد، سرما، گرما و هوای مرطوب به خانه بیاورید.

مرغ عشق نیز مانند دیگر طوطی‌ها، پرنده‌ای باهوش است و وقتی از افراد خانواده باهم قفسی‌های خود در پرنده فروشی جدا می‌شود و در خانه شما به‌تنهایی در یک قفس قرار می‌گیرد، درست از وقت جدا شدن تا ورود به خانه شما و تا مدتی پس‌ازآن، احساس دل‌تنگی می‌کند و غصه می‌خورد.

خانه شما و خود شما برای آن ناآشناست و تا وقتی به خانه شما و خود شما و قفسش عادت نکند، دل‌تنگی می‌کند و می‌ترسد و شما باید شرایطی را ایجاد کنید که هر چه زودتر دوره ناآشنایی آن با محیط جدید سپری شود و در خانه شما احساس راحتی و آرامش کند.

تطابق مرغ عشق با خانه جدید

بعد از بررسی نکات خرید مرغ عشق اولین چیزی که مرغ عشق باید خودش را با آن تطابق دهد، قفسی است که در آن قرار می‌گیرد؛ بنابراین، قفس را باید قبل از خرید مرغ عشق خریداری کنید و به‌طور کامل آن را تجهیز کنید تا وقتی مرغ عشق را به خانه می‌آورید، آن را درون قفس آماده قرار دهید.

می‌توانید در پرنده فروشی ابتدا قفس و وسایل درون آن را خریداری و آماده کنید و سپس مرغ عشق (تک یا جفت) را بخرید و درون آن بیندازید و قبل از انتقال آن به خانه، دور قفس و روی سقف آن را با کاغذی مناسب بپیچید و پس از وارد شدن به خانه و قرار دادن قفس در جای دائمی، کاغذ یا روزنامه دور آن را بازکنید و با گذاردن آب و غذا داخل قفس از آن دور شوید و اجازه دهید که به‌تدریج با محیط خانه شما خو بگیرد.

انواع مرغ عشق
تطابق مرغ عشق با قفس

خرید قفس مرغ عشق

قفسی که شما از پرنده فروشی خریداری می‌کنید، دارای نشیمنگاه چوبی یا پلاستیکی است. بهتر است قبل از قرار دادن مرغ عشق در آن، نشیمنگاه‌هایش را با شاخه‌های طبیعی عوض کنید.

نشیمنگاه‌های شاخه‌ای را به تعداد مناسب با اندازه قفس در آن قرار دهید. قفس را با فضای کافی شاخه‌ها شلوغ نکنید، زیرا مرغ عشق پرنده‌ای بسیار پرجنب‌وجوش است و باید فضای کافی برای فعالیت درون قفس داشته باشد. شاخه‌های درخت باید به‌صورت افقی و یکی دوشاخه در گوشه‌های قفس قرارگیرد. توجه داشته باشید که شاخه‌هایی که پرنده‌ها در طبیعت روی آن‌ها می‌نشینند، همه افقی نیستند. پس می‌توانید یکی دو نشیمنگاه زاویه دار با افق نیز در قفس ایجاد کنید.

دیگر محیط قفس

شما می‌توانید سینی کف قفس را به ارتفاع یک سانتی‌متر با ماسه بپوشانید. مخلوط بذور پرنده را در ظرف غذاخوری، یک‌تکه سیب پوست‌کنده و یک‌تکه هویج تراشیده را در ظرف میوه‌خوری و آب تمیز را در آبخوری بریزید. زنگوله اسباب‌بازی مرغ عشق را به بالاترین نشیمنگاه آویزان کنید و یک آینه کوچک را جوری در قفس مستقر کنید که مرغ عشق در حالت نشسته روی نشیمنگاه بتواند خودش را در آن ببیند. چیزی جویدنی را نیز در قفس بگذارید و گهگاه نوع آن را عوض کنید.

در چند ساعت اول

اگر قبلاً قفس را خریداری و تجهیز کرده‌اید و مرغ عشق را در جعبه‌ای گذاشته‌اید تا به خانه حمل کنید، به‌محض ورود به خانه، درب جعبه را مقابل درب قفس بازکنید تا مرغ عشق از فضای تاریک جعبه به درون قفس وارد شود. به‌محض وارد شدن پرنده به داخل قفس، درب آن را ببندید و فوراً از آن دور شوید. برای چند ساعت اول، به‌هیچ‌وجه به قفس نزدیک نشوید، ولی در همان اتاق بمانید و به‌آرامی با پرنده حرف بزنید تا کم‌کم محیط زندگی جدید خودش را آزمایش کند و با آن آشنا شود.

برای حرف زدن با پرنده، مرتب نامی را که برای آن انتخاب کرده‌اید به زبان بیاورید. به‌زودی متوجه خواهید شد که وقتی اسم آن را صدا می‌زنید، مرغ عشق با یک حرکت یا صدا به آن پاسخ می‌دهد. اگر مرغ عشق شما مشغول خوردن چند تا دانه یا نوک زدن به میوه شد، بدانید که بدترین شوک وارده به آن تمام‌شده است.

در هنگام شب

وقتی شب فرامی‌رسد، ممکن است خود شما عادت داشته باشید که تا دیروقت تلویزیون نگاه کنید؛ اما باید بدانید که پرندگان به‌طور طبیعی در هنگام غروب می‌خوابند و در سحرگاه بیدار می‌شوند و فعالیت روزانه خودشان را شروع می‌کنند. ممکن است به خاطر وجود یک پرنده در خانه، مانتوانیم مثل آن در غروب بخوابیم و صبح زود بیدار شویم، ولی نباید روش زندگی ما برای استراحت آن مزاحمت ایجاد کند. شاید بهترین اقدام این باشد که پارچه‌ای بارنگ روشن روی قفس بکشیم تا نور مستقیم به قفس نتابد و پرنده بتواند با آرامش استراحت کند. پس از کشیدن پارچه روی قفس، مرغ عشق ممکن است تا مدتی بیدار و فعال بماند، ولی سرانجام به خواب می‌رود.

پیامد اتاق تاریک

اگر اتاق در هنگام خوابیدن خود شما کاملاً تاریک می‌شود، ممکن است مرغ عشق با شنیدن هر صدایی بترسد و جابه‌جا شود و اگر هیچ نوری نباشد، ممکن است به دیواره‌های قفس برخورد کند و به کف قفس بیفتد. پس هنگامی‌که خودتان قصد خوابیدن می‌کنید، چراغ‌خوابی را روشن نگهدارید تا داخل قفس کاملاً تاریک نباشد. این کار حداقل برای ۱۰ روز اول ورود پرنده به خانه شما ضروری است، اما بعد که به محیط قفس، خانه و صداهای آن آشنا می‌شود، تاریکی مشکلی برای آن ایجاد نمی‌کند.

تطابق مرغ عشق در قفس هنگام شب

مرغ عشق پس از تطابق یافتن با محیط جدید، برای خوابیدن در هنگام شب جای دائمی و خاصی را برای خودش انتخاب می‌کند. ممکن است روی تاب بخوابد یا گوشه‌ای از قفس با نشیمنگاهی نزدیک دیواره قفس و زنگوله را به‌عنوان مکان دائمی خواب خودش انتخاب کند. وقتی دریافتید که جای خواب پرنده در داخل قفس کجاست، قبل از خاموش کردن لامپ، مطمئن شوید که در همان محل خوابیده است، زیرا اگر چراغ را خاموش‌کنید و مرغ عشق در مکان خواب خودش نباشد، ممکن است برای رسیدن به آن دچار اشکال شود.

پایه یا میز زیر قفس و ابعاد قفس

قفس مرغ عشق را می‌توانید روی یک میز یا پایه قرار دهید یا آن را به دیوار آویزان کنید. در این کار مراقب باشید که محل قرار دادن قفس یا آویزان کردن آن، چنان محکم و امن باشد که با تکانه‌ای احتمالی ناخواسته روی زمین نیفتد و مرغ عشق نترسد و یا آسیب نبیند.

بهترین ابعاد قفس مرغ عشق ۸۰×۵۰× ۱۰۰ سانتی‌متر است. حداقل ابعاد قفس مرغ عشق ۴۵x30× ۵۰ سانتی‌متر است.

میله‌های قفس

میله‌های افقی در طول قفس، امکان صعود و فرود پرنده را فراهم می‌کند. قفس‌هایی با میله‌های عمودی دیواره‌ها از امکان صعود و فرود پرنده می‌کاهد؛ بنابراین قفسی را انتخاب کنید که میله‌های دیواره‌های آن افقی باشد.

پرورش مرغ عشق
میله‌های قفس

نشیمنگاه

باید به تعداد کافی و در قطرهای مختلف نشیمنگاه در قفس باشد تا برای نشستن پرنده تنوع ایجاد کند و هر وقت از نشستن روی یکی خسته شد، بتواند روی نشیمنگاه دیگری با قطر متفاوت بنشیند.

نشیمنگاه‌ها باید از جنس چوب باشد، نشیمنگاه‌های پلاستیکی دندانه‌دار مناسب نیست. قطر نشیمنگاه‌های مرغ عشق باید ۱۲ تا ۲۰ میلی‌متر باشد.

چنانچه قطر آن‌ها کوچک‌تر از ۱۲ میلی‌متر باشد، پنجه‌های پاها ممکن است یک دور کامل دور آن بپیچد و این حالت مناسب نیست. اگر قطر نشیمنگاه بیش از ۲۰ میلی‌متر باشد، ممکن است مرغ عشق با نشستن روی آن نتواند تعادل خود را حفظ کند.

سینی زیر قفس باید از جنس پلاستیک بادوام و قابل شستشو باشد.

سینی سنگریزه

کشوی ماسه یا سنگریزه، مشابه یک سینی است که به شکل کشویی در زیر قفس قابل گذاشتن و بیرون کشیدن است. هدف از گذاشتن سنگریزه در اختیار پرنده، استفاده پرنده از سنگریزه به‌منظور خرد کردن خوراک‌های دانه‌ای در سنگدان است. خوراک‌های دانه‌ای به دانه‌های کاملی گفته می‌شود که پرنده آن‌ها را خرد نکرده ببلعد؛ اما چون طوطی‌ها عموماً خوراک‌های خودشان با منقار خود خرد می‌کنند، دیگر نیازی به سنگریزه ندارند. حال‌آنکه پرندگانی چون کبوترها، ماکیان و غیره که دانه‌ها را می‌بلعند و در چینه‌دان خیس می‌دهند، نیاز دارند که در سنگدان خود سنگریزه داشته باشند که به خرد کردن دانه‌ها کمک شود.

سایر نیازهای مرغ عشق

مخلوط بذور

مخلوطی از دانه‌های مختلف به‌عنوان غذای اصلی پرنده که توأم با سایر غذاها (میوه‌ها، سبزی‌ها، صیفی‌ها و برخی از غذاهای خانگی)، مجموع غذاهای موردنیاز پرنده را تشکیل می‌دهد.

سنگ مخصوص تیز کردن منقار

در پرنده فروشی‌های ایران چنین سنگ‌هایی یافت نمی‌شود. این سنگ‌ها علاوه بر تیز کردن منقار، به دلیل دربرداشتن مواد معدنی مختلف، قدری از آن توسط پرنده خورده می‌شود و باعث تأمین نیازهایش به مواد معدنی می‌شود.

ظرف آبتنی، آبخوری و اسباب بازی

برای شستن مرغ عشق می توان از ظرف آبتنی استفاده کرد. این ظرف نباید دیوارهای بلندتر از ۵ سانتی‌متر داشته باشد و طبعاً ارتفاع آبی که داخل آن ریخته می‌شود، نباید از ۳ تا ۴ سانتی‌متر بیشتر باشد.

برای غذاهای تازه؛ مثل میوه‌ها، سبزی‌ها و دانه‌های جوانه‌زده نیاز به ظرف اضافی می‌باشد.

برای آبخوری بهتر است که از آبخوری اتوماتیک استفاده شود. در استفاده از این آبخورها، هرگز آب روی کف قفس و اطراف نمی‌ریزد و پرنده هر زمان تشنه باشد، با نوک زدن به آن آب موردنیازش را می‌نوشد.

آبخوری اتوماتیک
آبخوری اتوماتیک

یک آینه کوچک، زنگوله و غیره موجب می‌شود که پرنده با آن‌ها سرگرم شود و احساس تنهایی و افسردگی نکند.

سنگریزه مخصوص پرندگان

این سنگریزه را در یک سینی می‌ریزند و به شکل کشویی در کف قفس قرار می‌دهند که بهداشت قفس را فراهم می‌کند و هم پرنده با خوردن مقدار موردنیازش از آن، مواد معدنی لازم برای بدن خودش را تأمین می‌کند.

اطلاعات بیشتر در مورد نکات خرید مرغ عشق

شما می‌توانید جهت خرید و فروش حیوانات خانگی نظیر سگ، گربه، کبوتر و غیره به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

تبلیغات
vasetpet-content

29 پاسخ به “راهنمای جامع خرید مرغ عشق؛ نکات خرید مرغ عشق

  1. سلام سعید عزیز
   اگه برای خرید خیلی فرق نداره. شما برای خرید میخواهید یا جفت گیری؟

 1. سلام ببخشید من یک جفت مرغ عشق دارم تخم گذاشتن من چگونه از این نگهداری کنم که تخم هایش به دنیا بیان؟؟؟؟

 2. سلام مرغ عشق جفت حتماً باید نروماده باشد؟من قصد خرید مرغ عشق دارم اما نمی خواهم تخم بگذارند و تکثیر شوند
  به نظر شما اگر دو تا مرغ عشق بخرم اما هر دو ماده باشند ایرادی ندارد؟نمی خواهم تخم بگذارند و تکثیر شوند

 3. سلام خیلی عالی بود
  فقط میشه بگید چطور مرغ عشق رو میشه دستی کرد؟
  من یک مرغ عشق تقريبا 3 ماهه دارم و وحشی هست
  بگین چجوری دستیش کنم
  ممنون

  1. سلام
   متشکر از کامنت انرژی بخش شما.
   برای دستی کردن مرغ عشق خود، شما بایستی هرروز زمانی را صرف غذا دادن به این پرنده‌ی زیبا کنید. همچنین با نرمی و ملایمت با او رفتار و صحبت کنید. اگر به درستی این کارها را انجام دهید خواهید دید که پس از مدتی چگونه هنگامی که دست خود را در قفس می‌برید بروی دست شما می‌آید. فقط حواستان باشد که به هیچ وچه با این پرنده خشن نباشید.

 4. ممنون از مطلب کاملتون.واقعا لذت بردم از اینکه همه نکات رو توضیح دادید.

  1. اولین راه برای تعیین جنسیت:

   آواز و رقص آن است معمولا جنس های نر آواز هایی میخوانند مثل خروس یا قناری و… که نشانه ی نر بودن آن است.
   دومین راه برای تعیین جنسیت:

   از طریق چشم و منقار

   چشم جاوای نر متورم تر از چشم جاوای ماده است و همچنین چشم جاوای نر سایه عمیقی از قرمز است

   منقار جاوای نر با یک برآمدگی همراه است که بهترین روش تعیین آن است.

 5. متشکر از مطلبتون من تا حالا نمیدونستم مرغ عشق سخنگو وجود داره نظرمو نسبت به مرغ عشق عوض کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.