فواید اسب سواری

فواید اسب سواری

ورزش کردن فواید زیادی برای سلامت بدن و بهبود عملکرد آن به همراه دارد.
مشخص است که سوارکاری می‌تواند احساسات خوب و اعتمادبه‌نفس را در شما تقویت کند. همچنین قطعاً در بهبود سلامت عضلات نقش بسزایی ایفا می‌کند. از دیدگاه بسیاری از افراد این‌گونه به نظر می‌آید که سوارکاری ورزشی است که سوارکار در آن نقش چندانی ندارد. همه‌چیز ساده به نظر می‌آید گویا تنها کاری که سوارکار باید بکند این است که بر روی اسب بنشیند و به او فرمان دهد؛ اما این حقیقت ندارد و هرکس که سوار اسب شده باشد می‌داند که این حرف چقدر نادرست است.
در ادامه با برخی از فواید اسب سواری آشنا می‌شوید:

سوزاندن کالری

یکی از مهم‌ترین فواید اسب سواری سوزاندن کالری است. با افزایش فشار بر عضله‌ها به سوزاندن کالری و حتی کاهش وزن کمک خواهد کرد.
همچنین اثبات‌شده است که یورتمه رفتن به مدت ۳۰ دقیقه در روز باعث سوزاندن ۳۰۰ کالری می‌شود.
درواقع، این ورزش برای کسانی که می‌خواهند تمریناتی سالم داشته باشند و به‌طور هم‌زمان وزن هم کم کنند، بسیار مفید خواهد بود.

بهبود سلامت بدن

درواقع، اسب سواری یک ورزش ایزومتریک است که ماهیچه‌ها را به نحوی تقویت می‌کند که در وضعیتی متعادل قرار بگیرند. درنتیجه، به شخص قدرت خواهد داد و حالت بدن را نیز بهبود خواهد بخشید.
همان‌طور که می‌دانید اسب سواری فواید بسیاری برای بدن دارد، درنتیجه‌ در مورد انتخاب سوارکاری به‌عنوان ورزش محبوبتان تردید نکنید.

هماهنگی بین اعضای بدن

از دیگر فواید اسب سواری هماهنگی بین اعضای بدن است. اگر اسب سواری کنید،باید بتوانید سرعت اسب را کنترل و فشار لازم برای ماندن روی زین را تنظیم و هماهنگ کنید. پس تمرین خوبی برای بهبود هماهنگی بدن خواهد بود.
انجام چنین فعالیت ورزشی باعث بهتر شدن سطح هماهنگی بدنی‌تان خواهد شد درنتیجه، حتماً با نحوه‌ی صحیح سوارکاری آشنا شوید.

ورزش سوارکاری
فواید اسب سواری

ورزش سوارکاری یک تمرین ایزومتریک است. این بدین معناست که این ورزش از عضلات خاصی استفاده می‌کند تا بدن در وضعیت مناسبی بر روی اسب قرار بگیرد و تعادل حفظ شود. به همین دلیل قدرت بدن در سوارکاری مهم است و این ورزش به بهبود این قدرت کمک می کند.

بهبود عضلات بدن

یکی از فواید اسب سواری بهبود سلامت عضلات است. این به خاطر آن است که تحرک ایجادشده باعث بهبود انعطاف‌پذیری بدن می‌شود. به‌علاوه، سلامت سایر عضلات بدن مانند تنه، کمر و ماهیچه‌های لگن را نیز بهبود می‌بخشد. همچنین برای هماهنگی و استحکام بافت‌های عضلانی مفید است.

مطمئناً سوار شدن به اسب باعث بهبود تناسب اندام شما خواهد شد. داشتن یک اسب تضمین می‌کند که شما نیز مانند افراد دیگر که تمرین بدنسازی انجام می‌دهند، یک راه عالی برای بهبود عضلات و انعطاف پذیری ماهیچه‌هاست.

درنتیجه، اگر ازجمله‌ی کسانی هستید که به عضلات سالم و قوی نیاز دارند. سعی کنید به‌طور منظم اسب سواری کنید و خوراکی‌های سالم مصرف کنید.

بهبود سلامت قلب و عروق

نشان داده‌شده است که یکی از فواید اسب سواری بهبود سلامت قلب و عروق مفید است.
این فعالیت ورزشی می‌تواند به بهبود جریان خون در بدن و همچنین ارتقاء سلامت قلب و عروق کمک کند. درنتیجه، اسب سواری فعالیت بسیار خوبی است که می‌توانید آن را به‌طور منظم انجام دهید.

فواید اسب سواری
سلامتی قلب برای اسب سواران

افزایش سطح انرژی

ممکن است تصور کنید که مصرف خوراکی‌های سالم می‌تواند انرژی شما را افزایش دهد. مهم است بدانید که ورزش کردن چیزی است که به افزایش انرژی شما کمک می‌کند. در این زمینه، اسب سواری می‌تواند انتخابی صحیح و سالم برای‌ شما باشد.

می‌توانید تحرکی سالم داشته باشید و هم‌زمان انرژی بدنتان را افزایش دهید. همچنین طبق مطالعه‌ای که در دانشگاه آریزونا انجام‌شده است، سوارکاری می‌تواند به‌اندازه‌ی بازی بدمینتون برای شما انرژی‌زا باشد. درنتیجه، اگر می‌خواهید برای انجام فعالیت‌های روزانه‌تان انرژی خوب و کافی داشته باشید، پس اسب سواری کنید.

افزایش شادمانی و اعتمادبه‌نفس

همان‌طور که پیش‌تر توضیح داده شد، اسب سواری می‌تواند احساس شادمانی و سلامت ذهنی را القاء کند. در این صورت، اگر روزهای سختی را می‌گذرانید، اسب سواری می‌تواند باعث افزایش ترشح هورمون‌های خوب در بدنتان بشود. این کار اعتمادبه‌نفس و حس شادمانی را در شما افزایش دهد. این یکی از مهم‌ترین فواید اسب سواری است.

به‌علاوه، می‌تواند از خطر ابتلا به استرس و اضطراب جلوگیری کند. درواقع، لذت سواری با اسب و تماشای محیط اطراف لحظات فوق‌العاده‌ای را خلق می‌کنند که هرگز از یاد نخواهید برد. پس برای داشتن بدنی سالم و احساس شادمانی، بیشتر اسب سواری کنیم.

بهبود سلامت ذهن

در نتیجه، اسب سواری می‌تواند به بهبود سلامت ذهنی شما کمک کند.
این فعالیت بر بدن تأثیر می‌گذارد تا به عضلات فشار وارد کند و فعالیت‌های مغزی را بهبود ببخشد. همچنین ترشح هورمون شادی را که سروتونین نامیده می‌شود در بدن تقویت خواهد کرد. درنتیجه، سلامتی بدن، مغز و عواطف را ارتقاء خواهد داد.

سلامت ذهنی
سلامت ذهنی اسب سواران

مضرات سوارکاری

باید گفت که در کنار فواید اسب سواری مضراتی هم وجود دارد. ممکن است اسب سواری برای همه مشکل‌ساز باشد؛ اما اگر در باشگاه آموزش‌دیده باشید؛ امکان ندارد مشکلی پیش بیاید.

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است هنگام اسب سواری برای افراد پیش بیاید؛ مشکلات و بیماری‌های مشترک بین اسب و انسانی باشد.

مثلاً در مکان‌های عمومی چه اسب‌هایی برای چنددقیقه‌ای کرایه داده می‌شوند برای تفریح بهتر است استفاده نشود. زیرا این اسب‌ها ممکن است مریض باشند و بیماری را به شما منتقل کنند. بیماری‌های مشترک بین اسب و انسان شامل موارد سیاه‌زخم، کزاز، آبله اسبی، سل پوستی و… می‌شود.

درمان کهن و گران

نقل است در زمان بقراط و بعدها ابن‌سینا برای درمان بیماری‌های لگنی از این شیوه درمانی استفاده می‌شده است. یکی از همین اسب درمانگران! در روایتی جالب می‌گوید: ابن‌سینا برای درمان قولنج یک مرد از گاو استفاده کرد. او بعد از دادن یونجه، آب زیاد و بزرگ شدن شکم گاو، فرد مریض را روی گاو نشاند و آن فرد درمان شد.

فواید اسب سواری
فواید اسب سواری

البته آن موقع این افراد را روی گاو می‌گذاشتند و امروزه با اسب این کار را انجام می‌دهند چون تمام حیوانات چارپا این خصوصیت درمانی را دارند؛ بعد وقتی با چهره متعجب ما مواجه می‌شود، بدون اینکه تغییری در لحنش ایجاد کند می‌گوید: بله اسب درمانی یا Hippotherapy بعد از تحقیق توسط چند کنجکاو در این زمینه کشف شد. این کشف مهم را هم اولین بار آلمانی‌ها و بلژیکی‌ها انجام دادند اما کلید کشف این حقیقت در دستان بقراط بزرگ است.

حرکت چند بعدی!

او بعد از تحقیق درزمینهٔ درمان توسط اسب به این نتیجه می‌رسد که حرکت اسب و در کل تمام چهارپایان چند بعد دارد؛ یعنی چپ، راست و روبه‌جلو که باعث می‌شود لگن خاصره انسان وقتی سوار بر اسب است، تحریک شود و مفاصل لگن و ران انسان باز شود.
این موضوع باعث برقراری تعادل در حرکات دیگری است که از هر نظر مناسب است چون تنها چارپای قابل‌آموزش و کنترل است. درمان با اسب نیز از دیگر فواید اسب سورای است. در ادامه‌ی مقاله به تاثیر سواکاری بر روی بدن می‌پردازیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد آموزش سوارکاری به شما توصیه می‌کنیم مطلب زیر را مطالعه کنید.

آموزش سوارکاری

تأثیر سوارکاری بر روی بدن

از دیگر فواید اسب سواری تقویت ماهیچه‌ها است. در هنگام سوارى، قدم رفتن اسب باعث برانگیختن سلول‌های درونی بدن انسان می‌شود. اگرچه اسب سواری ساده به نظر می‌رسد، اما ۱ ساعت اسب سواری می‌تواند معادل ۱ ساعت دویدن با سرعت ۸ کیلومتر در ساعت یا دوچرخه‌سواری با سرعت ۱۹-۲۲ کیلومتر در ساعت کالری بسوزاند.

همچنین اسب سواری در مقایسه با ورزش‌های دیگری مانند شنا و پیاده‌روی بر روی زانوها فشار کمتری وارد می‌کند. افزایش سرعت اسب و طولانی‌تر کردن مدت سوارکاری باعث افزایش دشواری ورزش می‌شود و درنتیجه باعث سوزاندن کالری بیشتری می‌شود.

فواید اسب سواری
تقویت ماهیچه ها یکی دیگ از فواید اسب سواری

بعد از اولین دفعه‌ی سوارکاری ممکن است شما ماهیچه‌هایی را در بدنتان احساس کنید که قبلاً از وجود آن‌ها بی‌خبر بودید. این به دلیل حرکت اسب و تأثیر آن بر سوار در هنگام سواری است.

برای اینکه سوارکار از موضع درستی بر روى زین برخوردار باشد، باید برای هر جنبشی که اسب انجام می‌دهد، واکنشی انجام دهد. این بدان معناست که ماهیچه‌های او باید با توجه به حرکت اسب منقبض و منبسط شوند که در عمل این باعث قوی‌تر و ورزیده شدن تمامی ماهیچه‌های بدن می‌شود.

و به همین دلیل با شروع سوارى در هفته‌های اول عضلات و ماهیچه‌های بسیارى در بدن شروع به درد نموده و اعلام وجود می‌کنند و معنى این دردها یعنى اینكه ماهیچه‌ها در حال تقویت و قوى شدن است.

فواید آموزش سوارکاری به کودکان

بسیاری از والدین، از ترس خطرات احتمالی تماس کودک خود با اسب – چنین حیوان بزرگی – تمایلی به آموزش سوارکاری به کودکان خود ندارند. بااین‌وجود سوارکاری فواید بسیار زیادی برای کودکان دارد. یادگیری سوارکاری و برقراری ارتباط با اسب، همگی می‌تواند تجربیات شگفت‌انگیز در زندگی فرزندان شما ایجاد کند و به آن‌ها احساس دوستی و مسئولیت‌پذیری می‌بخشد، زیرا آن‌ها یاد می‌گیرند از اسب خود مراقبت کنند.

درس زندگی

با ورود بچه‌ها به دنیای سوارکاری، آن‌ها درس‌هایی می‌آموزند که در سایر زمینه‌های زندگی در آینده، دارای ارزش بسیار زیادی هستند. مانند افتادن و شروع مجدد، مقابله با ترس، یادگیری همدلی با یک حیوان، پشتکار، کار سخت و… .

آن‌ها همچنین می‌توانند صبر و ارزش دوستی و کار سخت و همچنین احترام سالم به حیوانات را بیاموزند. اسب سواری برای موفقیت، به صبر و عزم و اراده نیاز دارد و اگر آن‌ها در مسابقات به رقابت بپردازند، مهارت‌های کاملاً جدیدی را در مورد کار تیمی و موفقیت آموخته‌اند.

مهارت‌های اجتماعی پیشرفته

شرکت در کلاس‌های سوارکاری گروهی به این معنی است که کودک شما در خارج از مدرسه با دوستان جدیدی ملاقات خواهد کرد و می‌تواند مهارت‌های ارزشمند اجتماعی را بیاموزد. داشتن یک مجموعه از دوستان در خارج از مدرسه می‌تواند بسیار مفید باشد.

فواید اسب سواری
فواید اسب سواری

تقویت اعتمادبه‌نفس

سوارشدن و مراقبت از اسب می‌تواند یک اطمینان واقعی برای اعتمادبه‌نفس کودک باشد زیرا آن‌ها مهارت‌های جدید را می‌آموزند، با مراقبت از دوست چهارپای جدید خود لذت نگهداری ازاسب را تجربه می‌کنند. آموزش کودکان به سوارشدن می‌تواند به ایجاد اشتیاق مادام‌العمر به اسب‌ها کمک کند و یادگیری نحوه مراقبت، نظافت اسب‌ها و غیره می‌تواند اعتمادبه‌نفس کودکان را در برخورد با چنین حیوانات بزرگ بهبود بخشدد.

باز هم صحبت از اعتماد به نفس شد و از دیگر فواید اسب سواری برای کودکان افزایش اعتماد‌به‌نفس است.

بهبود سلامتی و تناسب‌اندام

اسب سواری کودکان را فعال و در بیرون از خانه نگه می‌دارد، همچنین باعث می‌شود کودکان از فعالیت بدنی که می‌توانند با دوستان خود انجام دهند لذت ببرند. سوارکاری یک ورزش عالی است و نیاز به قدرت، استقامت و هماهنگی دارد و این ‌یک فعالیت بدنی ایده‌آل برای حمایت از بهبود سلامت و آمادگی جسمانی برای کودکان در هر سنی است. همچنین اسب سواری می‌تواند به کاهش اضطراب کمک کند و هرچه کودکان با اسب خود پیوند برقرار کنند، این می‌تواند اثرات روان‌شناختی مفیدی نیز داشته باشد.

مضرات اسب سواری برای مردان

سوارکاری علاوه بر فواید بسیارش، مضراتی نیز به همراه دارد.
پژوهشی در سال 2009 باهدف بررسی تأثیر اسب سواری بر اختلال عملکرد جنسی و مشکلات مجاری ادراری (از قبیل مثانه، اسفنکتر ادراری و پروستات در مردان) و مقایسه آن با دیگر ورزش‌ها (که تأثیر کمتری بر مجاری ادراری و تناسلی مردان می‌گذارند) صورت گرفت.

در این پژوهش وجود و یا خطر ابتلا به اختلالات عملکردی جنسی و مشکلات ادراری در بین اعضای باشگاه‌های اسب سواری و باشگاه‌های شنا موردبررسی قرار گرفت. همچنین عادت‌های دوچرخه‌سواری هم به‌عنوان یک فاکتور گمراه‌کننده نیز در نظر گرفته شد.

نتایج حاصل بدین شرح بود که اسب سواری تأثیر قابل‌توجهی بر اختلالات عملکرد جنسی و مشکلات مجاری ادراری در مردان ندارد. نتیجه مشابهی هم در مورد خانم‌ها به دست آمد. همچنین مشخص شد که اسب سواری می‌تواند موجب کاهش استرس بی‌اختیاری ادرار شود.

کمردرد ناشی از اسب سواری

درصورتی‌که سوارکار در حال حاضر درد پشت و کمر داشته باشد (پیش از شروع سوارکاری)، این ورزش می‌تواند به‌قدر کافی برای او خطرناک باشد و بهتر است در این رابطه با پزشک خود مشورت کنید. در بسیاری از موارد پشت‌درد در سوارکاران به دلیل موقعیت غلط بدن در حین سوارکاری ایجاد می‌شود.

فواید اسب سواری
اسب سواری باعث کمردرد شدن

این مورد به‌خصوص برای تازه‌کارها، بیشتر بروز پیدا می‌کند چراکه آن‌ها در ابتدا به دلیل ترس و استرس سر، پشت، گردن و لگن خود را سفت می‌کنند و این بیشتر موجب بروز کمردرد می‌شود.

همچنین در تمام انواع راه رفتن‌های اسب، یورتمه از همه برای درد پشت بدتر است. زیرا حتی اگر ماهیچه‌های بالا و پایین هم بتوانند مقداری از ارتعاش را جذب کنند بازهم ستون فقرات تحت‌فشار شدیدی قرار خواهد گرفت. برای همین به افرادی که از درد پشت رنج می‌برند، توصیه می‌شود که از سوارکاری در حالت یورتمه دوری کنند.

توصیه‌هایی برای اسب سواری

اگر این فعالیت را به‌درستی انجام ندهید هیچ فایده‌ای نصیبتان نخواهد شد. اول‌ازهمه، از ایمنی‌تان اطمینان حاصل کنید و همین کار خطر آسیب‌دیدگی را کاهش خواهد داد. می‌توانید کلاه ضدضربه بر سر بگذارید که ازسرتان در برابر حوادث احتمالی و صدماتی که ممکن است به شما وارد شود محافظت می‌کند.
نکته: سربه‌سر اسب نگذارید، در غیر این صورت این حیوان کاری انجام خواهد داد که اصلاً برایتان خوشایند نخواهد بود. پس حواستان را جمع کنید و بسیار مراقب باشید که اتفاقی برایتان نیفتد.

کلام آخر

به پایان مقاله فواید اسب سواری رسیدیم. امیدوارم لذت برده باشید و اگر قصد خرید اسب را دارید بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. شما می‌توانید برای خریدوفروش اسب به سایت واسط کالا مراجعه کنید و یا اپلیکیشن واسط کالا را نصب‌کرده و آگهی خود را به‌صورت رایگان در آن قرار دهید.
منابع:
donegalequestriancentre.com
gulfnews.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.