آموزش سگ در خانه

بسیاری از مردم بدون سگ نمی‌توانند زندگی را تصور کنند. ما آن‌ها را به خاطر وفاداری، محبت بی‌قیدوشرط، شور و شوق بازیگوشانِ برای زندگی تحسین و ستایش می‌کنیم. بااین‌وجود، سگ‌ها برای انسان‌ها حیوانات بسیار متفاوتی هستند. می‌توان گفت سگ رسماً “بهترین دوست انسان” است. در یادگیری آموزش سگ در خانه زندگی شما و او را بهبود می‌بخشد. ارتباط بین شمارا افزایش خواهد داد و امنیت او را تضمین خواهد کرد و این می‌تواند بسیار سرگرم‌کننده باشد.ادامه با ما همراه باشید تا نحوه آموزش سگ را یاد بگیریم.

ضرورت آموزش سگ‌ها

سگ‌ها درعین‌حال که حیواناتی دوست‌داشتنی هستند ، تمایلات غریزی نیز دارند. مانند پریدن برای خوش‌آمد گویی، پارس کردن، حفاری و جویدن که می‌تواند زندگی کردن با آن‌ها را کاملاً دشوار کند! برای این‌که بیش‌ترین ارتباط را با سگتان داشته باشید، باید برخی مهارت‌های مهم را به او یاد دهید که به او کمک خواهند کرد به‌طور هماهنگ در یک خانواده انسانی زندگی کند. سگ‌ها معمولاً مشتاق یادگیری هستند و کلید موفقیت ارتباط خوب است. سگ شما باید درک کند که شما دوست دارید او چطور رفتار کند و چرا به نفع او است که خواسته‌های شما را برآورده کند.

چگونگی انجام آموزش

یکی از رایج‌ترین شکایات والدین حیوانات خانگی این است که سگ‌هایشان “حرف گوش نمی‌دهند” اما برای لحظه‌ای خودتان را جای سگتان بگذارید.

اگر کسی مدام با زبانی بیگانه صحبت می‌کرد که تابه‌حال نشنیده بودی، چه مدت توجه می‌کردی؟ احتمالاً برای مدت طولانی نبود چون شما به‌سادگی قادر به درک آنچه سخنگوی خارجی سعی در برقراری ارتباط داشت، نیستید.

برای ارتباط شفاف و مداوم با سگ خود، شما باید درک کنید که او چگونه یاد می‌گیرد. سگ‌ها از طریق عواقب فوری رفتار خود یاد می‌گیرند.

ماهیت آن پیامدها تعیین‌کننده نحوه رفتار آن‌ها در آینده است. سگ‌ها مانند حیوانات دیگر (ازجمله انسان)‏ برای به دست آوردن چیزهای خوب و جلوگیری از چیزهای بد در زندگی کار می‌کنند. گاهی برای آموزش می‌توان از راه های زیر استفاده کرد

آموزش سگ در خانه
آموزش دادن به سگ
 • پاداش دادن، مانند غذا
 • مالش شکم به‌آرامی
 • بازی با دوستان سگ و یا بازی واکشی با والدین حیوان خانگی .سگ شما این رفتار را بیشتر انجام خواهد داد.
 • مانند نادیده گرفته شدن و یا از دست دادن چیزهایی که او پاداش می‌دهد . او این کار را کم‌تر انجام خواهد داد. برخی از روش‌های آموزشی از مجازات استفاده می‌کنند
 • مانند تصحیح قلاده و سرزنش، تا سگ‌ها را از انجام هر کاری به‌جز آنچه شما می‌خواهید آن‌ها انجام دهند، منع کنند.

پاداش به رفتار

روش‌های دیگری نیز وجود دارند که درست به تعقیب و گریز ختم می‌شوند و بر روی آموزش آنچه شما می‌خواهید سگ‌ها انجام دهند تمرکز می‌کنند. اگر شما می‌توانید رفتار مؤدبانه را به سگت بدون آسیب زدن به او یاد دهید چرا این کار را نمی‌کنید؟ به‌جای تنبیه کردن او به خاطر تمام چیزهایی که نمی‌خواهید او انجام دهد، بر روی آموزش کاری که می‌خواهید او انجام دهد، تمرکز کنید. وقتی سگت هر کاری که دوست داری انجام می‌دهد، متقاعدش کن با چیزی که دوست دارد به او پاداش می‌دهی.

شما می‌توانید به‌راحتی از رفتار، بازی و تحسین استفاده کنید تا به سگ خود یاد دهید که وقتی مردم در طول پیاده‌روی در محله به او نزدیک می‌شوند بنشیند. اگر سگ شما نشسته باشد، تو را به‌طرف مردم می‌کشاند و وقتی به‌اندازه کافی نزدیک می‌شوند، درحالی‌که با دست‌ها و پاهایش حرف می‌زند، از جا می‌پرند. این‌یک آموزش مؤثر است و هیچ درد یا ترسی لازم نیست.

پاداش دادن
جایزه دادن به سگ

در اینجا چندین روش را به شما ارائه خواهیم داد که موردقبول بسیاری از تربیت‌کنندگان و رفتار شناسان حیوانات هستند.

تقویت مثبت

یکی از بهترین روش‌ها برای عملی کردن آموزش سگ در خانه روش تقویت مثبت است. تقویت مثبت روشی است که مربیانی مانند دان سیلویا – ستاویویچ که سگ اوباما را آموزش داده‌اند، آن را ترویج کرده‌اند. تئوری پشت آن نسبتاً ساده است.

تقویت مثبت
روش تقویت مثبت
 • سگ‌ها رفتار خوب را وقتی‌که یک پاداش به دنبال داشته باشند، تکرار خواهند کرد. رفتار بد پاداش یا تصدیق دریافت نمی‌کند.
 • اگر تنبیه لازم باشد، این کار به شکل حذف پاداش‌ها انجام می‌شود، مانند یک اسباب‌بازی یا خوراکی خوشمزه که از بین می‌رود.
 • مجازات سخت یا مجازات فیزیکی لازم نیستند. هرگز دنبال این روش‌های سنگدلانِ نباشید.
 • این روش آموزش با پاداش دادن سریع به یک رفتار مطلوب، در عرض چند ثانیه پس‌ازآن شروع می‌شود.
 • به‌این‌ترتیب سگ می‌آید تا رفتار را با پاداش مرتبط کند. برخی از مربیان این روش را با آموزش گروهی ترکیب می‌کنند.
 • جمله‌ی امری همچنین باید تا حد امکان کوتاه باشند. بشین، بمان، بیا.

نیاز به سازگاری

تقویت مثبت نیاز به سازگاری دارد، بنابراین همه‌ی اعضا در خانواده شما باید از همان دستورها و سیستم پاداش استفاده کند. هر بار که سگ شما کار درست را انجام می‌دهد با پاداش‌های مداوم شروع کنید. سپس به‌تدریج با ثابت شدن رفتار به پاداش‌های متناوب حرکت کنید. گاهی اوقات مربیان مبتدی به‌طور تصادفی به رفتار بد پاداش می‌دهند. برای مثال ممکن است زمانی که سگ‌ها شروع به عوعو به یک سنجاب یا سگ دیگر می‌کنند، اجازه دهند سگ بیرون برود.

تنها رفتارهای موردنظر پاداش دریافت می‌کنند که می‌تواند شامل نوازش، اسباب‌بازی، تحسین و … باشد. هم‌چنین زمانی که سگ شما در حال یادگیری است، پاداش و تربیت با تغذیه بسیار آسان است، بنابراین وقتی با غذا پاداش می‌دهید از غذاهای کوچک استفاده بکنید تا خدایی نکرده مشکلات دیگری برای حیوان شما پیش نیاید. این روش برای یادگیری دستورها عالی است اما شما برای اصلاح رفتارهای ناخواسته به صبر و شکیبایی نیاز دارید.

روش علمی

در ادامه مقاله آموزش سگ در خانه به بررسی روش دیگری می‌پردازیم. روش علمی روش است که برای آموزش حیوان خانگی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

تعریف آموزش مبتنی بر علم سگ می‌تواند دشوار باشد؛ زیرا به اطلاعاتی که به‌طور مداوم در حال ساخت و تغییر هستند متکی است. هدف از آن درک طبیعت سگ‌ها، توانایی آن‌ها برای شرطی شدن و مؤثر بودن پاداش‌ها و مجازات است. رفتارگرایان حیوانات به‌طور مداوم در حال ایجاد مطالعات و تجربیات جدید برای شکل دادن به درک ما از روان‌شناسی سگ هستند. مربیان برای کار با سگ‌ها به این مطالعات متکی هستند. قبل از این‌که یک رفتار اصلاح شود، هر چیزی در مورد آن رفتار باید درک شود.

آموزش سگ در خانه
آموزش سگ در خانه

یک روش جامع

ازآنجا که آموزش سگ مبتنی بر علم بسیار گسترده است، تعیین یک روش جامع پشت آن دشوار است. درواقع، بسیاری از روش‌های مورداستفاده در آموزش علمی سگ توسط انواع دیگر آموزش استفاده می‌شوند. برخی مربیان علمی بر این باورند که مهم است یاد بگیرند چطور رفتار خوب را بدون نیاز به پاداش تقویت کنند و به روانشناسی سگ تکیه کنند تا راه‌هایی برای بهبود روابط بین صاحبان و فرزندان خود پیدا کنند.

آموزش علمی متکی بر انجام مقدار زیادی تحقیق و به‌روز ماندن بر روی آخرین مطالعات است. به همین دلیل، ممکن است برای مربیان حرفه‌ای بهتر باشد، زیرا روش‌هایی که آن‌ها استفاده می‌کنند اغلب مؤثر هستند چه شما علم پشت آن‌ها را بدانید و چه ندانید و دیگر اشکال آموزش قبلاً بسیاری از این روش‌ها را به کار گرفته‌اند.

آموزش کلیکر

شیوه آموزشی کلیکر نیز بر اساس شرطی‌سازی رفتار است و به‌شدت بر همان اصول تقویت مثبت تکیه دارد. درواقع، این شیوه آموزشی ممکن است به‌عنوان یک روش تقویت مثبت گروه‌بندی شود، نه به‌عنوان شکل آموزش مستقل. این شیوه آموزشی بر استفاده از یک وسیله برای ایجاد یک‌ صدای تیز و سریع تکیه دارد. مانند سوت یا همان‌طور که از نامش پیداست، یک کلیک برای نشان دادن به یک سگ زمانی که یک رفتار موردنظر انجام می‌شود.

مزیت آموزش کلیکر

مزیت استفاده از آموزش کلیکر این است که به لحظه دقیق پایان یافتن رفتار موردنظر و دقیقه آنچه پاداش داده می‌شود، اشاره می‌کند. سپس مربیان می‌توانند از ضربه زننده ( برای مثال سوت زدن دست زدن، بشکن زدن و…. ) برای شکل دادن به رفتارهای جدید و اضافه کردن دستورهای کلامی استفاده کنند. اول، سگ باید شرطی شود تا بداند که یک کلیک به معنی دریافت پاداش است. سپس سگ می‌تواند رفتاری را با کلیک و پاداش مرتبط کند. درنهایت، دستور کلامی می‌تواند برای تشکیل یک ارتباط جدید معرفی شود.

آموزش سگ در خانه
آموزش سگ

روش عالی یادگیری

این‌یک روش عالی برای یادگیری ترفندهای جدید است و می‌تواند به شکل دادن اصول اولیه به وظایف پیچیده‌تر کمک کند. بسیاری از مربیان حرفه‌ای از این روش استفاده می‌کنند. بااینکه ‌این روش برای یادگیری رفتارهای جدید عالی است، اما آموزش سنگین لزوماً برای جلوگیری از رفتارهای ناخواسته مناسب نیست. این روش زمانی که در کنار دیگر روش‌های آموزشی مورداستفاده قرار می‌گیرید، می‌تواند در اطمینان از اینکه یک سگ خوب آموزش‌دیده و خوش‌رفتار دارید، بسیار مؤثر باشد.

آموزش الکترونیکی

یکی دیگر از نکات آموزش سگ در خانه ،آموزش الکترونیکی بر استفاده از یقه الکتریکی تکیه دارد که شوک یا اسپری سیترونلا را در زمانی که سگ کار موردنظر را انجام نمی‌دهد، به او می‌رساند. از آن بیشتر برای آموزش در فاصله‌ای دور استفاده می‌شود. به‌عنوان مثال، یقه‌های شوک می‌توانند یک سگ را آموزش دهند تا در محدوده یک حیاط بدون دیوار باقی بماند. یا اینکه می‌توانند به سگ‌ها کار در مزرعه یا کار شکار را یاد بدهند. افرادی که از این وسایل استفاده می‌کنند، ادعا می‌کنند که خطر آسیب دیدن یک سگ با این وسیله ( مثلاً خطر خفگی) بسیار کمتر از موقعیت‌های خطرناکی است که ممکن است برای سگ‌های بازیگوش پیش آید.

آموزش سگ در خانه
آموزش با استفاده از یقه الکتریکی

مشکلات پیش رو

مشکلات زیادی در این روش آموزشی وجود دارد. یکی از آن‌ها این است که برای رفتار بد به‌جای پاداش به تنبیه وابسته است، به این معنی که سگ یاد می‌گیرد چه‌کاری نباید بکند، به‌جای این‌که چه‌کاری باید بکند. مشکل دیگر این است که می‌تواند استرس زیادی ایجاد کند و منجر به اضطراب دائمی برای سگ‌ها شود. این دستگاه‌ها اغلب توسط صاحبان بی‌تجربه استفاده می‌شوند و بنابراین بیش‌ازحد مورداستفاده قرار می‌گیرند. این می‌تواند باعث درد غیرضروری زیادی هم ازنظر فیزیکی و هم ازنظر روانی برای سگ‌ها شود.

مربیان حرفه‌ای سگ ممکن است نتایج مطلوبی از آموزش الکترونیکی ببینند، اما قطعاً برای استفاده توسط صاحبان معمولی سگ‌ها مناسب نیست. جایگزین‌های زیادی وجود دارند که سگ‌ها را تحت استرس و درد بسیار کمتری قرار می‌دهند. اگر می‌خواهید از یک دستگاه الکترونیکی استفاده کنید، با یک متخصص در مورداستفاده مناسب مشورت کنید و شکل دیگری از اصلاح رفتار را در نظر بگیرید.

مدل آموزشی رقیب یا آینه

روشی دیگر برای آموزش سگ در خانه روش مدل آموزشی رقیب است . روش آموزش مدل رقیب متکی بر این واقعیت است که سگ‌ها با مشاهده یاد می‌گیرند. با ارائه یک مدل رفتار خوب یا رقیب برای رقابت ، سگ‌ها یاد می‌گیرند که رفتارهای مشابه را تقلید کنند. بنابراین یک مربی ممکن است یک عامل دیگر به‌عنوان مدل داشته باشد، و آن‌ را برای اجرای وظایف فرمان پذیری تحسین کند و یا آن‌ها به خاطر رفتار ناخواسته سرزنش کند. سگ، به‌عنوان یک ناظر، یاد می‌گیرد که از روی مدل چه‌کاری را به‌درستی انجام دهند.

این مدل همچنین می‌تواند به‌عنوان یک رقیب عمل کند و برای انجام کار درست برای دریافت یک اسباب‌بازی مطلوب رقابت کند و یا با آن به‌عنوان پاداش رفتار کند و سگ را تشویق کند تا کار را سریع‌تر انجام دهد. آموزش قرینه بر همین اصل متکی است، با استفاده از صاحب سگ به‌عنوان یک مدل، و سپس ارائه پاداش برای تقلید از رفتار خوب. این سگ از غریزه طبیعی سگ‌ها برای فعالیت اجتماعی به‌جای کار کردن علیه آن‌ها استفاده می‌کند. به بیان ساده‌تر، سگ با مثال یاد می‌گیرد.

آموزش سگ در خانه
آموزش سگ در خانه

این روش آموزشی با سطح موفقیت مشابه به تقویت مثبت عمل می‌کند. بااین‌حال، برخی مربیان ممکن است آن را طبیعی‌تر و ارجح بدانند. اگر سگ شما ارتباط قوی با شما دارد و می‌تواند زمان زیادی را صرف مشاهده شما و دنبال کردن شما در اطراف بکند، این ممکن است تکنیکی باشد که شما راحت‌تر از استفاده از جلسات تمرین منظم پیدا می‌کنید.

آموزش به روش القا یا سلطه

آموزش سگ القا یا تسلط بر ذهنیت غریزی سگ برای ایجاد رابطه تسلیم و تسلط تکیه دارد. این تئوری نشان می‌دهد که سگ‌ها خانواده‌های خود را به‌عنوان گروه خود می‌بینند و از یک سلسله‌مراتب اجتماعی پیروی می‌کنند. زمانی که یک سگ خود را به‌عنوان القا می‌بیند، باید یاد بگیرد که در عوض به صاحب خود به‌عنوان القا احترام بگذارد و تسلیم شود. اگه سگت می‌خواهد بره بیرون، باید قبل از اینکه در روباز کنی بشیند، اگر آن‌ها بخواهند چیزی بخورند، پس باید درحالی‌که غذا را آماده می‌کنید صبر کنند.

مزیت آموزش روش القا

به‌طورکلی با آموزش القا، شما به سگتان اجازه نمی‌دهید که با شما بر روی مبلمان، ازجمله تختخواب، بازی کند. این به این دلیل است که این‌ها نشانه‌هایی از این هستند که سگ شما جایگاه برابری در روابط دارد. اما درواقع شما مسئول هستید. شما غالب هستید. سزار میلان این روش آموزشی را محبوب کرد. بااین‌حال، او گاهی اوقات آموزش تسلط را با روش‌های دیگر در زمان مناسب ترکیب می‌کند. برخی مربیان مدرن می‌گویند که این تکنیک منسوخ‌شده است، چون تحقیقات جدید نشان داده است که سگ‌ها به همان اندازه که قبلاً تصور می‌شد بر تفکر گروهی تکیه نمی‌کنند.

آموزش سگ در خانه
سگ ها حیواناتی باهوش بالا

بااینکه آموزش سلطه می‌تواند رفتارهای ناخواسته را مهار کند، اما مربیان مدرن سگ اغلب آن را منسوخ می‌دانند. چراکه ممکن است نتواند علل اصلی رفتار بد را نشان دهد و باعث شود که سگ‌ها احساس اضطراب یا ترس کنند. شیوه آموزش سلطه (القا) به تقویت مداوم نیاز دارد که می‌تواند برای کودکان و یا افراد مسن دشوار یا حتی خطرناک باشد.

آموزش مبتنی بر رابطه

یکی دیگر از روش‌های آموزش سگ در خانه آموزش مبتنی بر رابطه است. این مدل چندین روش آموزشی مختلف را باهم ترکیب می‌کند، اما بر رویکردی فردگرایانه برای سگ و مالک تمرکز می‌کند. این رابطه بین سگ و انسان است که همه‌چیز را هدایت می‌کند. این روش تلاش می‌کند تا نیازهای سگ و مربی را برآورده سازد، ارتباط را پرورش دهد، و پیوند آن‌ها را تقویت کند. اساساً، به دنبال سودمند بودن برای هر دو طرف است.

صاحب سگ باید بداند که چگونه زبان بدن سگ خود را بخواند، چه پاداش‌هایی بیش‌ترین انگیزه را برای سگشان ایجاد می‌کند و چگونه نیازهای اولیه سگ خود را قبل از شروع هر جلسه آموزشی برآورده کند. تقویت مثبت رفتارهای خوب را تشویق می‌کند. محیط سگ کنترل می‌شود تا رفتارهای ناخواسته احتمالی را محدود کند. اطلاعات جدید در رابطه با حیوان خانگی‌تان بر اساس موفقیت قبلی ساخته می‌شود.

مثال کاربردی

برای مثال، یک سگ باید یاد بگیرد که در یک اتاق ساکت بنشیند قبل از این‌که به دنبال بچه‌ها در یک پارک باشد. همچنین نباید درگیر عواملی که باعث حواس‌پرتی و عدم تمرکزش می‌شوند باشد. زمانی که یک سگ رفتار موردنظر را انجام نمی‌دهد، صاحب سگ باید به‌جای تنبیه کردن، علت آن را درک کند. آیا سگ بر روی عوامل حواس‌پرتی تمرکز می‌کند؟ صدمه‌دیده است؟ نمی‌تواند بشنود؟ یا فقط نمی‌خواست اجرا کند؟

این آموزش مبتنی بر رابطه منجر به یک پیوند عمیق و معنی‌دار می‌شود، اما زمان و صبر لازم دارد. ممکن است برای افتراق آن از روش‌های آموزشی دیگر کافی نباشد. به نظر می‌رسد که شامل بسیاری از جنبه‌های دیگر روش‌های موفق باشد.

پرسش و پاسخ

بهترین روش تربیت سگ کدام است؟

پاسخ : بهترین روش تربیت سگ روش تاییدیه مثبت است. پایه این روش روی تشویق کردن کارهای خوب و مورد پسند سگ و نادیده گرفتن کارهای بد و ناپسند بنا شده است.

چگونه سگ را تربیت کنیم؟

پاسخ : از همان لحظه‌ای که سگ را به خونه می‌آورید، باید تربیتش را شروع کنید. سگ‌ها با روش آزمون و خطا یاد می‌گیرند. برای همین تک تک حرکات سگ را از روز اول زیر نظر داشته باشید،حرکات خوب را با دادن جایزه ، تشویق کرده و کارهای ناپسند را با نادیده گرفتن و پرت کردن حواسش، متوقف کنید.

سخن آخر

در آخر به این نکته باید توجه داشت که ضمن دانستن این مطلب که چه طور سگ خود را در خانه آموزش دهیم باید بدانیم آموزش هر حیوان خانگی به صبر و آرامش نیاز داشته تا در کارمان موفق باشیم .عدم صبر و حوصله ما را به نتیجه دلخواه نخواهد رساند بلکه ما را از ادامه مسیر منصرف خواهد کرد. امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

به پایان مقاله آموزش سگ در خانه رسیدیم، امیدوارم لذت برده باشید.می‌توانید مطالب مرتبط را اینجا مشاهده کنید.
جهت خریدوفروش سگ موردنظر خود می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید.

مقالات مرتبط:

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر