جنسیت فنچ را از چه طریقی می‌توان تشخیص داد؟

تشخیص جنسیت فنچ در گونه‌های مختلف از گونه‌ای به گونه‌ی دیگر متفاوت است. در برخی از گونه ها نظیر فنچ راه‌ راه رنگ و شکل پرنده نر و ماده با هم تفاوت دارند و می توان به راحتی از روی رنگ و شکل ظاهری نر و ماده را از یکدیگر تمیز داد.

فنچ‌های نر معمولا پرهای نارنجی روشنی بر روی گونه‌هایشان دارند و دارای منقار سرخ رنگ (در مقابل منقار نارنجی ماده) همراه با یک طرح سیاه و سفید مشخص هستند.

تاریخچه فنچ‌ها

قبل از اینکه به بیان نحوه تشخیص جنسیت فنچ بپردازیم ابتدا یک تاریخچه‌ای از این پرنده زینتی را معرفی می‌کنیم.

فنچ‌ها از پرندگان قاره استرالیا هستند که در گله‌های حتی چند هزارتایی در دشت‌های این قاره زندگی می‌کنند. فنچ‌ها زندگی اجتماعی را خیلی دوست دارند. اغلب مردم با این پرنده کوچک آشنایی دارند یا از آن نگهداری کرده‌اند. زیبایی، آواز این پرنده، شیطنت‌ها و از همه مهم تر قابلیت تکثیر بسیار آسان آن باعث جذب طرفداران این پرنده شده است.
فنچ‌ها جثه کوچک داشته و در مقایسه با بسیاری از گونه های پرندگان زینتی ارزان ترین پرندگان هستند. شمار زیادی از فنچ‌ها تحت شرایط قفس به خوبی تولید مثل می‌کنند.

برخی از گونه‌های فنچ مثل، فنچ گورخری ZEBRAFINCH و فنچ گلدین، چنان به شدت مورد ثکثیر قرار گرفته‌اند که اکنون آن‌ها به عنوان پرندگان خانگی اهلی محسوب می‌شوند.

فنچ راه راه
فنچ راه راه

بسیاری از فنچ‌ها صداهایی از خود در می‌آورند اگر چه ممکن است این صداها حالت آواز و موسیقی نداشته باشد.

بیشتر آن‌ها فوق العاده رنگارنگ و زیبا هستند در طبیعت به حالت جفت زندگی می کنند بنابراین ما نیز بهتر است آن‌ها را در قفس بصورت جفت و در خانواده‌های کوچک یا گروه‌هایی از گونه‌های مختلف نگهداری کنیم.

فنچ از جنس سهره است که برخی از گونه‌های آن نظیر فنچ راه راه بومی استرالیا و برخی دیگر در مناطق وسیعی از اروپا پراکنده‌اند. همچنین گونه‌های دیگری از این پرنده را می توان در اندونزی و تیمور شرقی به صورت بومی و در آمریکا، پرتغال و پورتوریکو بصورت رها سازی شده یافت.

در ادامه در مورد روش‌های تشخیص جنسیت فنچ صحبت می‌کنیم.

تشخیص جنسیت فنچ

در برخی موارد رنگ منقار تنها گزینه بیان کننده جنسیت فنچ است. چون رنگ نارنجی روی گونه گاهی اوقات کم رنگ می‌شود یا به طور کل از بین می‌رود. جوجه ها نیز معمولا همرنگ پدر و مادرشان هستند و گاهی نیز با رنگ آن‌ها اختلاف دارند.
جوجه‌های درون لانه خاکستری هستند که بدن آن‌ها در برخی قسمت‌ها با رنگ سفید کامل شده است. این اختلاف‌ها به علت جفت گیری بین انواع مختلف فنچ که در یک مکان خاص در کنار هم نگهداری می شوند (مثل پرنده فروشی) بروز می‌کند.
به هر حال پرنده با گونه‌های نارنجی رنگ که بسیار فعال و سرسخت‌تر است مطمئنا یک نر جوان است. گونه‌های نارنجی رنگ نیز از دو ماهگی ظاهر می‌شوند. فنچ‌های بسیار جوان منقاری سیاه رنگ دارند و وقتی به سن بلوغ برسند منقارشان رنگی می‌شود.

تشخیص جنسیت فنچ از روی گونه
تشخیص جنسیت فنچ از روی گونه

تشخیص جنسیت فنچ در برخی گونه‌های دیگر

در برخی گونه‌های دیگر نر و ماده کاملا شبیه به هم بوده و امکان تعیین جنسیت فنچ مقدور نیست. برای مثال در فنچ طلایی علایم چندانی برای تشخیص نر و ماده وجود ندارد ولی به میزان زیادی می‌توان جنس پرنده را بررسی و مخرج آن تعیین کرد. رنگ آن در پرنده ماده روشن و در پرنده نر تیره رنگ یا مشکی است. رنگ فنچ‌های نابالغ تیره‌تر از فنچ‌های بالغ است. فقط در حالی که رنگ پرهای فنچ تیره‌تر است، شما می توانید به سن تقریبی آن‌ها پی ببرید.

فنچ‌ها در سن شش ماهگی دارای پرهای کامل شده و جثه آن‌ها همانند جثه پرندگان بالغ می شود. فنچ نر دارای نوک قرمز تیره و گونه‌های نارنجی رنگ است و پرهای زینتی بیشتری نسبت به فنچ ماده دارد و قدرت آوازش نیز بسیار بیشتر است. اما فنچ ماده دارای نوک نارنجی رنگ است و اکثرا رنگ پرها یک دست (یا یکدست سفید یا یکدست خاکستری) و آوازش نسبت به فنچ نر بسیار ساده تر است.

کلام آخر

به پایان مقاله معرفی تشخیص جنسیت فنچ رسیدیم، امیدواریم که خواندن این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

جهت خرید و فروش رایگان انواع حیوانات ازجمله سگ، گربه، کبوتر و غیره می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

پرسش و پاسخ

1. دو فنچ دارای منقارهای نارنجی هستند. یکی از آن‌ها دارای نشانه های خاکستری بر روی بالها و علائم قهوه‌ای در نزدیکی چین‌های هر بال نزدیک به سینه است. آن یکی همچنین دارای نشانه‌های قهوه‌ای نرم روی گونه‌های خود است. مورد دیگر کاملا سفید است و علائم قهوه‌ای روی گونه‌های آن بسیار بسیار کمرنگ است. کدام نر است و کدام ماده؟

پاسخ: منقارها را از نزدیک ببینید. نر منقار قرمز و یا نارنجی تیره دارد در حالی که منقار ماده نارنجی کاملا روشن است.

2. چگونه غیر از چک کردن منقار می‌توان جنسیت فنچ را تعیین کرد؟

پاسخ: رنگ نرها نسبت به ماده‌ها روشن‌تر است و ممکن است گونه‌های رنگارنگ‌تر و نشانه‌های بیشتری داشته باشند.
همچنین اگر به آواز خواندن آن‌ها دقت کنید نر آوازخوانی بیشتری نسبت به ماده دارد.

3. آیا از روی رنگ فنچ می‌توان جنسیت آن را تعیین کرد؟

پاسخ: چندین گونه فنچ وجود دارد، همه آن‌ها رنگ آمیزی متفاوتی دارند. ابتدا باید نژاد فنچ خود را تعیین کنید. اما در حالت کلی
مانند بسیاری از نژادهای پرندگان، فنچ‌های نر از انواع رنگارنگ و ماده‌ها ساده هستند.

اگر مایل به مطالعه‌ی بیشتر در مورد فنچ هستید می‌توانید از سایر مقالات ما در این مورد بازدید نمایید:

منبع: thriftyfun.com

نظرات
نزگس

نزگس

سلام خیلی ممنون بابت مقاله مفیدتون فنج های من یکیش کاملا سفیده و نزدیک نوکش یه خط سیاه داره و اون یکیش لپاش قهمویه همون خط نزدیک نوکشو داره و پاین بالهاش پرهای خال خالی داره ولی نوک هاشون همرنگ همن ممکنه دوتاشون نر یا ماده باشن؟ دقیقا مثل عکس سوم مقالتون هستن

Ali

Ali

بله ممکنه. خب عکس سوم که یکیشون نره یکیشون ماده

امیر

امیر

سلام جوجه فنچ تقریبا چند روزه دونخور میشه و اینکه فنچهای من با اینکه جوجه هایی داشتند که دوم نمیخوردن باز امروز تخم گذاشتن مشکلی برای جوجه ها پیش نمیاد؟

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر محترم تخم گزاری مجدد بعد 18 تا 21 روز عادیه در فنچ ها. بازم اگه اطلاعات بیشتری رلازم داشتید پیشنهاد میدم مطلب تولیدمثل فنچ و غذای فنچ چیست؟ و در وبلاگ واسط کالا مطالعه کنید.

صالح

صالح

سلام من فنچ هام چهارتا جوجه دارن که دونه نمیخورن و الان دوباره تخم گذاشته مشکلی پیش نمیاد اگه به تخم ها توجه کنن و به جوجه ها غذا ندن

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام صالح عزیز اگه جوجه ها به دونه خوری رسیدن دیگه جای نگرانی نداره. بازم پیشنهاد میدم مطلب غذای فنچ و برای تقویت بعترشون مطالعه کنید.

صالح

صالح

سلام من فنچ هام چهار تا جوجه دارم که دونخور نیستن ولی دوباره جفت گیری کردن و کمر ماده باد کرده و احتمالا تخم داره میشه کمک کنید؟ اگه تا دونخور شدن جوجه ها و جدا کردنشون لونه نزارم ماده مشکلی براش پیش نمیاد

زهره

زهره

نه اگه دونه خور باشن میتونی جداشون کنی...

علی

علی

سلام فنچ ماده من پرهای نرو نوک میزنه و جدا میکنه مشکلش چیه؟

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر محترم دلیل اینکه یک فنچ نوک میزنه و پرهای اون یکیو میکنه احتمالا مربوط به میزان مست بودن پرنده است. این نکته رو حتما بررسی کنید. خیلی ممنون که به وبلاگ ما سر زدید.

امیر

امیر

سلام من فنچ هام چهار تا جوجه دارن از کجا میتونم نرو مادگیشونو تشخیص بدم

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر محترم در رابطه با تعیین جنسیت جوجه های فنچ بهتر است تا زمان بالغ شدنشان صبر کنید. یا حداقل تا ظاهر شدن علائم جنسی تعیین جنسیت را به تعویق بیاندازید. اما شما میتوانید از روی رنگ منقار ( فنچ های ماده رنگ منقارشان قرمز متمایل به نارنجی است. در صورتی که رنگ منقار فنچ های نر قرمز پر رنگ است.) - پرهای فنچ (فنچ های نر در کنار دو پهلویشان پرهای قهواه ای رنگ با خال های سفید وجود دارد و این نوع پوشش مطلقا در فنچ های ماده وجود ندارد.) ممنون که به وبلاگ واسط کالا سر زدید از همراهی شما سپاسگزاریم.

امیر

امیر

سلام ، من یه فنچ سفید گذاشتم پیش فنچ نرم نوکش از نوک نر کمرنگ تره وای سینه سیاهه . از وقتی که پیش نر گذاشتم نر یکسره میخونه ولی سفیده جیک جیک میکنه و بعضی موقع ها کم میخونه لطفا راهنمایی کنیدجنسیتش چیه؟؟

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر گرامی فنچ نر دارای گونه نارنجی رنگ است و فنچ ماده دارای نوک نارنجی رنگ است و اکثرا رنگ پرها یک دست (یا یکدست سفید یا یکدست خاکستری) و آوازش نسبت به فنچ نر بسیار ساده تر است.

زینب فرZeynabجی

زینب فرZeynabجی

سلام.خسته نباشید.خدا قوت.ممنون از مطالب خوبتون.

taha

taha

سلام تشخیص نر وماده بودن فنچ نوک سیاه رو هم بگید لطفا

فنچ

فنچ

عالی من از دوتا فنچ الان ۸۰تا فنچ دارم و۴۰ تا عروس و ۳۰ تا کاسکو و ۵۰ تا طوطی و و ۲۰ تا بلدرچین و ۱۰ تا مرغ و ۹۰ تا مرغ عشق و ۵۰ تا قناری و ۷۰ تا کبوتر دارم همه ی این پرنده هارا با دوتا فنچ شروع کردم

ناشناس

ناشناس

وای چه جالب،یعنی اینا همه که گفتین بچه های اون دوتا فنچ هستن؟🤣🤣🤣

سعید

سعید

سلام بیش از دو ماه هست که فنجهام رو خریدم از نظر ظاهر نر و ماده هستن و شبها هم داخل لانه با هم میخوابن ولی هنوز تخم نکردن. چکار باید کنم ممنون

مهتاش

مهتاش

متاسفم که حیوانات و پرندگان رو اسیر قفس میکنین،صرف لذت بردن خودتون و بدونید عواقبش رو خواهید دید.

سارا

سارا

دیگه اینا به قفس عادت کردن بیرون از قفس استرس میگیرن

احسان

احسان

من فنچ سفیدم نره ولی سیه رونمیدونم.ازهرنظرمادست به جزنوکش که هم رنگ نره.تواینترنت زدم راهنمای فنچ زبرای سیاهوآورداما فنچ من سیاه سادست زبرا نیست راهنماییم کنین لطفا

میلاد

میلاد

ممنون از اینکه مطالب کاربری میزارید.من با استفاده از مطالبتون تونستم جنسیت پرنده هایی رو که تو خونه دارم تشخیص بدم.

محمدعلی

محمدعلی

مطالبتون در مورد نگهداری و تغذیه و تشخیص جنسیت فنچ ها واقعا کامله

مژده

مژده

چند نژاد خوش صدای فنچ رو معرفی میکنید

سارا

سارا

سلام روز بخیر....یه سوال داشتم ...یه جفت فنچ دارم ماده سفید شاه بلوطی نر زبرا...متاسفانه بعد از ۳ ماهه هنوز تخم نزاشتن.... براشون انواع جوانه ها و تخم مرغ آب پز هم گذاشتم اما بی نتیجه بوده....لطفا راهنماییم کتبد

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام دوست عزیز خسته نباشید. اگر تمامی روش هایی که برای تخم گذاشتن پرنده را انجام دادید و جواب نداده است بهتر است به پرنده ی دیگری را برای زاد و ولد انتخاب کنید.

سعید

سعید

جنسیت فنچ میشه از شکل فنچ توجه شد فنچ مادره دور گردنش کمرنگ تر هست

فاضل

فاضل

جنسیت فنچ چاشنی را چجوری میشه فهمید

یاسر

یاسر

تشخیص جنسیت فنچ گلدین چگونه است؟

پدرام

پدرام

لطفا یکی در مورد تشخیص جنسیت فنچ راهنمایی کنه منو

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام بنظرم مطلب مورد نظر گویای سوال شما است.

اکبر

اکبر

جنسیت فنچ الماسی رو چگونه تشخیص بدیم؟

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

تعیین جنسیت در این فنچ ها کار اصلا ساده ای نیست و حتی تکثیر دهنده های با سابقه هم قادر به تشخیص قطعی این نوع فنچ نیستند. تنها راه تشخیص قطعی جنسیت فنچ الماسی تست PCR است که از طریق تست پر آنها است.

ثبت نظر