جنسیت فنچ را از چه طریقی می‌توان تشخیص داد؟

جنسیت فنچ در گونه‌های مختلف از گونه‌ای به گونه‌ی دیگر متفاوت است. در برخی از گونه ها نظیر فنچ راه‌ راه رنگ و شکل پرنده نر و ماده با هم تفاوت دارند و می توان به راحتی از روی رنگ و شکل ظاهری نر و ماده را از یکدیگر تمیز داد. فنچ‌های نر معمولا پرهای نارنجی روشنی بر روی گونه‌هایشان دارند و دارای منقار سرخ رنگ (در مقابل منقار نارنجی ماده) همراه با یک طرح سیاه و سفید مشخص هستند.

پرنده فنچ
پرنده فنچ

تاریخچه فنچ‌ها

فنچ‌ها از پرندگان قاره استرالیا هستند که در گله‌های حتی چند هزارتایی در دشت‌های این قاره زندگی می‌کنند. فنچ‌ها زندگی اجتماعی را خیلی دوست دارند. اغلب مردم با این پرنده کوچک آشنایی دارند یا از آن نگهداری کرده‌اند. زیبایی، آواز این پرنده، شیطنت‌ها و از همه مهم تر قابلیت تکثیر بسیار آسان آن باعث جذب طرفداران این پرنده شده است.
فنچ‌ها جثه کوچک داشته و در مقایسه با بسیاری از گونه های پرندگان زینتی ارزان ترین پرندگان هستند. شمار زیادی از فنچ ها تحت شرایط قفس به خوبی تولید مثل می کنند.

چه خریدار باشید، چه فروشنده
واسط‌کالا باعث می‌شه یک خرید و فروش لذت‌بخش را تجربه کنید.

برخی از گونه های فنچ مثل، فنچ گورخری ZEBRAFINCH و فنچ گلدین، چنان به شدت مورد ثکثیر قرار گرفته‌اند که اکنون آن‌ها به عنوان پرندگان خانگی اهلی محسوب می‌شوند. بسیاری از فنچ‌ها صداهایی از خود در می‌آورند اگر چه ممکن است این صداها حالت آواز و موسیقی نداشته باشد.

بیشتر آن‌ها فوق العاده رنگارنگ و زیبا هستند در طبیعت به حالت جفت زندگی می کنند بنابراین ما نیز بهتر است آنها را در قفس بصورت جفت و در خانواده های کوچک یا گروه هایی از گونه های مختلف نگهداری کنیم.

فنچ از جنس سهره می باشد که برخی از گونه های آن نظیر فنچ راه راه بومی استرالیا می باشد و برخی دیگر در مناطق وسیعی از اروپا پراکنده‌اند. همچنین گونه‌های دیگری از این پرنده را می توان در اندونزی و تیمور شرقی به صورت بومی و در آمریکا، پرتغال و پورتوریکو بصورت رها سازی شده یافت. در ادامه در مورد جنسیت فنچ صحبت می‌کنیم.

تاریخچه
تاریخچه پرنده فنچ

جنسیت فنچ

در برخی موارد رنگ منقار تنها گزینه بیان کننده جنسیت فنچ است، چون رنگ نارنجی روی گونه گاهی اوقات کم رنگ می‌شود یا به طور کل از بین می‌رود. جوجه ها نیز معمولا همرنگ پدر و مادرشان هستند و گاهی نیز با رنگ آن‌ها اختلاف دارند.
جوجه‌های درون لانه خاکستری هستند که بدن آن‌ها در برخی قسمت‌ها با رنگ سفید کامل شده است. این اختلاف‌ها به علت جفت گیری بین انواع مختلف فنچ که در یک مکان خاص در کنار هم نگهداری می شوند (مثل پرنده فروشی) بروز می‌کند.
به هر حال پرنده با گونه‌های نارنجی رنگ که بسیار فعال و سرسخت‌تر است مطمئنا یک نر جوان است. گونه‌های نارنجی رنگ نیز از دو ماهگی ظاهر می‌شوند. فنچ‌های بسیار جوان منقاری سیاه رنگ دارند و وقتی به سن بلوغ برسند منقارشان رنگی می‌شود.

جنسیت فنچ در برخی گونه‌های دیگر

در برخی گونه‌های دیگر نر و ماده کاملا شبیه به هم بوده و امکان تعیین جنسیت فنچ مقدور نیست. برای مثال در فنچ طلایی علایم چندانی برای تشخیص نر و ماده وجود ندارد ولی به میزان زیادی می‌توان جنس پرنده را بررسی و مخرج آن تعیین کرد، رنگ آن در پرنده ماده روشن و در پرنده نر تیره رنگ یا مشکی است. رنگ فنچ‌های نابالغ تیره‌تر از فنچ‌های بالغ است. فقط در حالی که رنگ پرهای فنچ تیره‌تر است، شما می توانید به سن تقریبی آن‌ها پی ببرید.

فنچ‌ها در سن شش ماهگی دارای پرهای کامل شده و جثه آن‌ها همانند جثه پرندگان بالغ می شود. فنچ نر دارای نوک قرمز تیره و گونه های نارنجی رنگ است و پرهای زینتی بیشتری نسبت به فنچ ماده دارد و قدرت آوازش نیز بسیار بیشتر است. اما فنچ ماده دارای نوک نارنجی رنگ است و اکثرا رنگ پرها یک دست می باشد (یا یکدست سفید یا یکدست خاکستری) و آوازش نسبت به فنچ نر بسیار ساده تر است.

جنسیت فنچ
جنسیت فنچ

جهت اطلاع بیشتر در مورد جنسیت فنچ می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید. همچنین جهت خرید و فروش رایگان انواع حیوانات ازجمله سگ، گربه، کبوتر و غیره می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

اگر مایل به مطالعه‌ی بیشتر در مورد فنچ هستید می‌توانید از سایر مقالات ما در این مورد بازدید نمایید:

نظرات
سعید

سعید

سلام بیش از دو ماه هست که فنجهام رو خریدم از نظر ظاهر نر و ماده هستن و شبها هم داخل لانه با هم میخوابن ولی هنوز تخم نکردن. چکار باید کنم ممنون

مهتاش

مهتاش

متاسفم که حیوانات و پرندگان رو اسیر قفس میکنین،صرف لذت بردن خودتون و بدونید عواقبش رو خواهید دید.

احسان

احسان

من فنچ سفیدم نره ولی سیه رونمیدونم.ازهرنظرمادست به جزنوکش که هم رنگ نره.تواینترنت زدم راهنمای فنچ زبرای سیاهوآورداما فنچ من سیاه سادست زبرا نیست راهنماییم کنین لطفا

میلاد

میلاد

ممنون از اینکه مطالب کاربری میزارید.من با استفاده از مطالبتون تونستم جنسیت پرنده هایی رو که تو خونه دارم تشخیص بدم.

محمدعلی

محمدعلی

مطالبتون در مورد نگهداری و تغذیه و تشخیص جنسیت فنچ ها واقعا کامله

مژده

مژده

چند نژاد خوش صدای فنچ رو معرفی میکنید

سارا

سارا

سلام روز بخیر....یه سوال داشتم ...یه جفت فنچ دارم ماده سفید شاه بلوطی نر زبرا...متاسفانه بعد از ۳ ماهه هنوز تخم نزاشتن.... براشون انواع جوانه ها و تخم مرغ آب پز هم گذاشتم اما بی نتیجه بوده....لطفا راهنماییم کتبد

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام دوست عزیز خسته نباشید. اگر تمامی روش هایی که برای تخم گذاشتن پرنده را انجام دادید و جواب نداده است بهتر است به پرنده ی دیگری را برای زاد و ولد انتخاب کنید.

سعید

سعید

جنسیت فنچ میشه از شکل فنچ توجه شد فنچ مادره دور گردنش کمرنگ تر هست

فاضل

فاضل

جنسیت فنچ چاشنی را چجوری میشه فهمید

یاسر

یاسر

تشخیص جنسیت فنچ گلدین چگونه است؟

پدرام

پدرام

لطفا یکی در مورد تشخیص جنسیت فنچ راهنمایی کنه منو

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام بنظرم مطلب مورد نظر گویای سوال شما است.

اکبر

اکبر

جنسیت فنچ الماسی رو چگونه تشخیص بدیم؟

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

تعیین جنسیت در این فنچ ها کار اصلا ساده ای نیست و حتی تکثیر دهنده های با سابقه هم قادر به تشخیص قطعی این نوع فنچ نیستند. تنها راه تشخیص قطعی جنسیت فنچ الماسی تست PCR است که از طریق تست پر آنها است.

ثبت نظر