خانه » حیوانات » پرنده » قفس مناسب برای فنچ باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟
قفس مناسب برای فنچ باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

محل زندگی فنچ‌ها (قفس) بسیار با اهمیت است بطوری که در مدتی که فنچ ها در آن زندگی می کنند بدان بسیار انس گرفته و وابسته می شوند و جدایی از محیط زندگی شان باعث ناراحتی آنها می شود. محیط زندگی فنچ ها نباید زیاد کوچک باشد تا پرنده بتواند در آن به راحتی جست و خیز کند و بهتر است که حدالامکان این محیط به اندازه کافی بزرگ و جادار باشد تا حیوان پرواز کند (در حدود ۳۰ – ۴۰ cm مناسب است) و با افزایش تعداد آنها بهتر است که یک قفس بزرگتر انتخاب کنیم حال چنانچه محیط زندگی آنها کوچک باشد پرنده از جست و خیز باز می ماند و بدنش کرخت شده و گوشه گیر می شود و شادابی اولیه خود را از دست می دهد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد قفس مناسب برای فنچ صحبت کنیم.

محل نگهداری
قفس مناسب برای فنچ

نکاتی که باید در نظر داشته باشیم

اگر در محیط زندگی پرنده چند شاخه خشک در جهات مختلف و بدون هیچ قاعده خاصی قرار دهیم این محیط طبیعی تر به نظر می رسد و برایشان جذاب تر است و یا می توان شاخه و برگ های مصنوعی در قفس قرار داد. باید توجه داشت که این گل یا شاخه فاقد اکریل و سایر مواد شیمیایی باشد چون معمولا فنچ ها نسبت به وسایلی که در قفس می باشد کنجکاوند و این مواد سبب مرگ آنها می شود. در صورت امکان، بهتر است در اتاقی که در و پنجره آن بسته است در قفس را باز کنید و آنها را در اتاق آزاد کنید تا کمی پرواز آنها را سر حال بیاورد و از افسردگی و کرختی در آیند.

انتخاب وسایل برای قفس فنچ‌ها

 • ظرف دانه خوری ۳ سوراخه
 • ظرف آب استوانه ای
 • لانه ی مخصوص فنچ که از جنس پلاستیک بوده و در فروشگاه پرندگان زینتی موجود است.

بعد از نصب وسایل بالا فنچ ها را در قفس رها کرده و در محلی ساکن از خانه و دارای آب و هوای معتدل نصب کنید.

وسایل مورد نیاز فنچ ‌ها
وسایل مورد نیاز فنچ ‌ها

نکات نصب قفس مناسب برای فنچ

 • محلی امن بدون گربه و یا موش
 • محلی که تاریک نباشد و محیطی روشن داشته باشد تا فنچ ها سر حال و بازیگوش باشند (نور طبیعی)
 • توصیه می شود که فنچ ها را در نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.
 • برای جوجه گیری در فصل سرد از فنچ حتما باید قفس در اتاق گرم نگهداری شود.

در نهایت ، مواد موجود در قفس برای فنچ ها باید عاری از هر گونه مواد سمی باشد تا فنچ در معرض خطر قرار نگیرد. لانه این پرندگان بهتر است که چوبی باشد و از لانه های پلاستیکی و آهنی استفاده نشود، چون با کمی تغییر در دما مشکلات خود را ایجاد می کنند مخصوصا اگر جوجه در لانه باشد.

نکات مهم در مورد قفس مناسب برای فنچ

 • می توان داخل قفس را با دستمال کاغذی تا شده یا تکه های کوچک پنبه و یا تکه های ریز برگ خشک شده کاج و یا چوب های بسیار نازک درخت نارگیل پر کرد ولی هرگز لانه را پر از این وسایل نکنید، فقط ۱/۳ آن پر شود کافی است. اگر فصل جفت گیری این حیوانات باشد می توان پنبه یا چوب ریز را در کف قفس قرار داد، آنها خود این وسایل را به لانه می برند و لانه برای تخم گذاری آماده می شود.
 • حتما باید توجه داشت که مصالح لانه را حداکثر هر ۲ ماه یکبار عوض کنیم چون آلوده می شود به استثنای زمانی که پرندگان تخم گذاشته اند و جوجه در لانه است که در این هنگام اصلا به لانه دست نزنید چون پرنده قهر کرده و دیگر به لانه باز نمی گردد.
 • بهتر است گاهی قفس را در زیر نور آفتاب قرار دهیم که این کار دو حسن دارد:
 • اولا پرنده خوب تمیز شده و رنگ پرهایش شفاف می شود. ثانیا این کار سبب شادابی آنها می شود و جانوران موزی هم از آنها دور می شوند و دیگر آنکه چون در اکثر مواقع این پرندگان در داخل خانه هستند و آفتاب به آنها نمی خورد بعد از مدتی مریض می شوند ولی با این کار می توانند ویتامین های مورد نیاز را از آفتاب دریافت کنند و از پو کی استخوان جلوگیری شود.
 • فنچ ها حیوانات کنجکاوی هستند که تمام قفس و لوازم موجود در قفس را از دید می گذرانند. بهتر است که گاهی توپ کوچک یا وسایل کوچک بازی در قفس قرار دهیم تا سرگرم شوند ولی نباید قفس را پر از این لوازم کنیم. از دیگر لوازم آینه می باشد زیرا دیدن تصویر خودشان در آینه برایشان بسیار جالب است و با قرار دادن یک نردبام یا یک تاب می توان برای آنها سرگرمی ایجاد کرد. در ابتدا امکان دارد که پرندگان بترسند و جلو نیایند ولی بعد از مدتی به این وسایل عادت می کنند.

اطلاعات بیشتر در مورد قفس مناسب برای فنچ

جت اطلاعات بیشتر در مورد قفس مناسب برای فنچ می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید. همچنین جهت خرید و فروش رایگان انواع حیوانات خانگی از جمله سگ، گربه، کبوتر و غیره به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

منبع: کتاب خرید، نگهداری و تغذیه فنچ از پروین جاجرمی

با کلیک کردن روی مطلب زیر می‌توانید اطلاعاتی را راجع به فنچ راه راه بدست آورید.


mohamad

mohamad

سلام قفس مناسب برای فنچ نرگسی معرفی کنید


تمنا

تمنا

به نظر من قفس مناسب فنچ زبرا باید جوری باشد پرنده احساس ازادی کند کند و جوری طراحی شود که مثل محیط طبیعی باشد


علی محمدی

علی محمدی

قفس فنج مناسب فنج اکثر پرنده فروشیا دارن انواعشو میشه طبق تعداد فنج ها خرید