مشخصات اسب فلابلا

اسب فلابلا

اکنون بیش از ۳۰۰ نوع اسب مینیاتوری در جهان وجود دارد که اسب فلابلا یکی از این نوع نژادهای اسب مینیاتوری است. به دلیل جثهٔ کوچکی که دارد کودکان علاقهٔ زیادی به این اسب ‌دارند. به علت شباهت زیادی که اسب فلابلا به اسب پونی دارد به‌ اشتباه، آن را یک اسب پونی می‌دانند.

آیا شما هم دوست دارید که اسب شیرین و بامزه‌ای از نژاد اسب فلابلا داشته باشید؟ برای اطلاعات بیشتر راجع به اسب‌های پونی می‌توانید مطلب زیر را مطالعه نمایید:

انواع نژادهای اسب پونی

ویژگی‌های اسب فلابلا

در ادامه به معرفی برخی ویژگی‌های این نژاد می‌پردازیم، پس با ما همراه باشید:

اسب همراه!

اسب فلابلا از نژاد اصیل و کمیاب آمریکای لاتین است که درگذشته به علت توانایی بدنی و مقاومت بالایی که این اسب‌ها در تمام شرایط آب هوایی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. به همین دلیل است که به این نژادها، اسب همراه نیز گفته می‌شود. این اسب‌ها در هوای سرد و یخبندان، آفتاب شدید، طوفان‌های خشک و شرایط بیابانی می‌توانند مقاومت کنند و هر نسل ساختار بیولوژیکی آن‌ها مقاوم‌ تر شده است.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد نژادهای آمریکایی پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر را مطالعه نمایید:

نژاد اسب آمریکایی

قد اسب فلابلا

اولین مشخصه‌ای که نگاه‌ها را به خود جذب می‌کند قد کوتاه و جثهٔ متفاوت این اسب است. قد این اسب‌ها معمولاً بین ۷۰ تا ۸۳ سانتیمتر است که برای اسب‌های تازه متولدشده ۳۰ تا ۵۶ سانتیمتر و برای اسب‌های بالغ ۷۰ تا ۸۳ سانتیمتر است.

قد

البته این اسب‌ها موارد استثنایی هم دارند که قد آن‌ها کوتاه یا بلندتر از حد معمول است. اما به‌طورکلی اسب فلابلا ازجمله اسب‌هایی است که بدن متناسب و هماهنگی دارند.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله محاسبه وزن اسب را از دست ندهید.

رنگ

اسب فلابلا در رنگ‌های مختلفی دیده می‌شود که به همین دلیل این اسب را جز زیباترین اسب‌های دنیا می‌دانند. این نژاد بیشتر در رنگ‌های سیاه، قهوه‌ای و سفید است. اما رنگ‌های متفاوت‌تر و کمیاب این نژاد هم وجود دارد که به دلیل تولیدمثل نژادهای مختلف اسب‌ها با اسب فلابلا، به رنگ اسب نژاد آپالوسا، پینت و غیره نیز دیده می‌شود. یک فلابلای کوچک پلنگی رنگ حاصل همین ترکیب نژاد با اسب آپالوسا است.

یال و موهای فلابلا

یال اسب یکی از زیبایی‌های اسب است. یال‌های هر اسب دو طرف گردن او را پوشانده‌اند و اسب‌های پونی هم از این ویژگی برخوردارند. البته برخی از نژادهای اسب مینیاتوری یال‌ها و موهای بلندی دارند و حتی در فهرست نژاد اسب‌های یال بلند جای گرفته‌اند. اما برخی از این نژادها یال‌ها و موهای ریز و ابریشمی کوتاه و لطیفی دارند.

رشد موهای این اسب گاهی اوقات به‌اندازهٔ رشد کل بدن او است. نکتهٔ جالب‌تر در بعضی از این اسب‌ها پوشیده شدن کل بدن اسب با موهای یال و دم او است. به همین دلیل اسب‌های فلابلا در زمستان و هوای برفی تحمل بالایی دارند.

سم

اسب فلابلا دارای سم‌های باریک و بیضی‌شکل است که باعث شده‌اند این اسب بسیار پرانرژی و محکم راه برود. نوع حرکت آن‌ها به اسب عرب بسیار شبیه است. به دلیل سم باریک و پاهای قوی که این اسب زیبا دارد آن‌ها را برای تفریح و سوارکاری مناسب دانسته‌اند. سوارکاران به دلیل سم باریکشان معمولاً این اسب‌ها را نعل‌بندی نمی‌کنند.

اسکلت بدنی

ویژگی منحصربه‌فرد اسب فلابلا در مقایسه با دیگر نژادهای اسب، داشتن یک جفت مهرهٔ کمتر از سایر اسب‌ها است. همهٔ اسب‌ها ۱۸ مهره‌دارند اما اسب فلابلا ۱۷ مهره دارد و یکی کمتر از بقیه است. دامپزشکان ژاپنی به این نتیجه رسیدند که این نژاد دو مهرهٔ کمر و سه جفت دنده، کمتر از دیگر اسب‌ها دارند.

البته تمام خصوصیات و ویژگی‌هایی که سایر نژادهای اسب دارند در این اسب‌ها نیز دیده می‌شود. فقط قد و قامت و جثهٔ کمتری دارند، حتی قدرت بدنی و شرکت در مسابقات در آن‌ها دلیلی بر عدم استفاده از آن‌ها در مسابقات و کار در مزارع نیست.

اسکلت بدنی اسب فلابلا

بارداری

ویژگی دیگر آن‌ها که با دیگر نژادهای اسب متفاوت است، زمان بارداری و نگهداری از کره‌هایشان است. برخلاف سایر اسب‌ها که تا ۱۱ ماه آبستن هستند، اما دورهٔ بارداری در نژاد اسب‌های فلابلا دو ماه بیشتر از اسب‌های عادی و تقریباً نزدیک به ۱۳ ماه دورهٔ بارداری آن‌ها طول می‌کشد. در بین اسب‌های پونی، این اسب‌ها به دلیل دورهٔ بارداری و نگهداری بیشتری که دارند، کره‌های سالم‌تری به دنیا می‌آورند.

با مطالعه مطلب زیر می‌توانید راه‌های مراقبت از اسب آبستن را بیاموزید:

نحوه مراقبت اسب آبستن

شکل ظاهری

ویژگی بارز این اسب‌ها داشتن سر بزرگ‌تر از بدن آن‌ها است که تشخیص آن‌ها را راحت‌تر کرده است. همین ظاهر زیبا و شیرین فلابلا باعث شده که طرفداران و علاقه‌مندان زیادی را به خود جلب کرده است. تا جایی که افراد زیادی برای داشتن اسب فلابلا هزینه‌های نجومی را پرداخت می‌کنند.

برخی از افراد اسب فلابلا را به دلیل زیبایی و جذابیتی که دارد وارد تبلیغات می‌کنند. مثلاً یکی از شرکت‌های تبلیغاتی با اسم این اسب، محصولات شرکت خود را به فروش می‌گذارد و برای این کار اسم و عکس این اسب زیبا را بر روی محصولات خود درج می‌کند.

در برخی از کشورها اسب‌ها به‌عنوان یک حیوان مقدس و ارزشمند شناخته‌شده‌اند. البته ازآنجایی‌ که اسب فلابلا جذابیت خاص خود را دارد بهترین اسب برای تبلیغات است.

نگهداری اسب فلابلا در منزل

نگهداری اسب فلابلا راحت‌تر از دیگر اسب‌ها است. البته شرایط نگهداری و تغذیهٔ یکسانی دارند ولی اسب فلابلا به علت جثهٔ کوچک‌تری که دارند برای پرورش و نگهداری مناسب‌تر هستند. اسب فلابلا در سه‌سالگی به بلوغ می‌رسد که نسبت به دیگر اسب‌ها زودتر به سن بلوغ می‌رسد. البته این اسب‌ها را بیشتر برای کودکان و سوارکاران مبتدی پیشنهاد می‌دهند.

 همراه بودن این اسب خانگی با انسان به حدی است که افراد علاقه‌مند می‌توانند به‌راحتی آن را در خانه نگهداری کنند و با شستن و حمام مداوم اسب فلابلا آن را در خانه نگهداری کنند.

بررسی سلامت اسب

اسب‌های فلابلا هم مانند اسب پونی به دلیل داشتن قلب و ریهٔ سالم‌تر خود، عمر طولانی‌تری دارند. البته قلب این اسب‌های کوچک اندام به‌اندازهٔ دیگر اسب‌هاست و دلیل طولانی شدن عمرآن‌هاست.

بررسی سلامت

عمر آن‌ها بیش از ۴۰ سال است که می‌تواند برای یک انسان همراه و دوست همیشگی باشد. این اسب‌ها می‌توانند ۴ برابر وزن خود را بکشند و به دلیل جثهٔ کوچکی که دارند برای کار در معادن از آن‌ها استفاده می‌شود.

فلابلا اسب باارزشی است که صاحبان این اسب همیشه در اختیار اشراف و بزرگان بوده‌اند. اسب فلابلا کارهای نظافتی و کمک در کار منزل را به صاحبان خود انجام می‌دهند.

جهت آموختن راه‌های نگهداری از اسب خواندن مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

نگهداری از اسب

ویژگی‌های رفتاری اسب فلابلا

البته اسب‌های فلابلا هم مانند دیگر اسب‌ها، پرخاشگری و رم می‌کنند و عصبانی می‌شوند و گاز می‌گیرند. اگر اسبی به‌ طور غیرمعمول لگد می‌زد، پرخاشگری می‌کرد و گاز می‌گرفت را نمی‌توان به‌عنوان یک اسب خانگی به منزل آورد.

اولین اسب پونی شناخته شده در جهان

اسب فلابلا تنها یکی از گروه اسب‌های پونی است و اولین اسب پونی شناخته‌شده در جهان است. به‌جز اسب فلابلا اسب‌های پونی زیادی از نژاد های مختلف در دنیا شناخته ‌شده است.

اسب‌های فلابلا بیشتر از سایر اسب‌ها خلق و خوی والدین را به ارث میبرند وتقریبا تمام ویژگی‌های والدین به کره‌هایشان منتقل می‌شود. وزن این اسب تقریباً هم‌ وزن یک سگ است و وزن او حدوداً ۷۰ پوند است یعنی ۹۵۰ پوند سبک‌ تر از اسب معمولی است.

به‌طوری کلی اسب‌های مینیاتوری مراقبت‌های بیشتری احتیاج دارند که این مراقبت‌ها را در مقالهٔ مراقبت از اسب پونی کاملاً دقیق توضیح داده‌ایم. ازآنجایی‌که اسب فلابلا یک نوع اسب پونی است پس او نیز همهٔ مراقبت‌های گفته‌شده در این مقاله را احتیاج دارد.

مزیت اسب فلابلا

در مسابقات اسب‌سواری درساژ و مسابقات پرش از این اسب استفاده می‌کنند. اسب فلابلا می‌تواند موانع را تا حدود 90 سانتی‌متر بپرد. البته پرش در این اسب‌ها بدون سوار انجام می‌شود به دلیل پاهای کوتاهی که دارند نمی‌توانند با وزن بالا از موانع بپرند.

مزیت دیگر این اسب‌ها این است که کک و حشرات ریز مانند پشه به دور این اسب‌ها جمع نمی‌شوند و باعث آلودگی در منزل شما نمی‌شوند. بسیار آرام و باهوش هستند زیرا از نژاد اسب‌های خونسرد است که قدرت تعلیم بالایی هم دارند.

از اسب‌های پونی مخصوصاً نژاد فلابلا در سیرک‌ها و اجرای نمایش‌ها نیز استفاده می‌شود. زیرا این اسب‌ها بسیار جذاب و شیرین هستند. بهترین راه کسب درآمد از اسب‌های کوتاه‌قد و بامزه، تعلیم دادن به آن‌ها و اجرای نمایش در سیرک، جشنواره و حتی در خیابان‌ها است.

مزیت اسب

شاید برای شما هم جالب باشد تا نمایش دادن یک اسب کوچک را از نزدیک ببینید، در برخی شهرها در شهربازی‌ها این آرزوی افراد علاقه‌مند برآورده می‌شود.

ازآنجایی‌که فلابلا اسبی اهلی است می‌توانید در کارهای خود و به‌عنوان راهنما در خانه از او کمک بگیرید. فقط می‌توانید برای جلوگیری از تخریب و آسیب به منزل، کفش‌های مناسب که از جنس کتان یا لاستیک است به‌پای او ببندید؛ و با استفاده از آن به کف منزل و دیگر وسایل آسیبی نرسد.

تغذیه

اسب فلابلا دهان و دندان قوی نسبت به سایر اسب‌ها دارد و مانند سایر اسب‌ها علوفه و غلات را بیشتر می‌پسندند. اما صاحبان این اسب برای اطمینان خاطر از رژیم غذایی مناسب آن‌ها از مواد معدنی و نمکی برای آن‌ها استفاده می‌کنند. البته جثهٔ کم این اسب‌ها باعث شده تا یک چمنزار و یک مراتع کوچک برای نگهداری این اسب کافی باشد. این اسب باید روزی دو وعده و در مقدار کم‌غذا داده شوند.

یک نکتهٔ حیرت‌انگیز و جذاب این اسب‌ها مانند دیگر نژادهای اسب ،علاقهٔ زیاد آن‌ها به شیرینیجات و مواد قندی است طوری که در هر خانه و مکان که باشند می‌توانند مواد قندی و شیرینی‌ها را پیدا کنند. شاید برای شما هم جالب باشد و دوست داشته باشید بدانی که چرا اسب قند دوست دارد؟

علاقهٔ زیاد این اسب‌ها به شکلات و همچنین نوشابه آن‌ها را به دزد نوشابه معروف کرده است. اما صاحبان این اسب زیبا باید مراقب مواد قندی، آب‌نبات و شیرینی‌های منزل خود باشند. زیرا مصرف زیاد شیرینی به دلیل کالری زیادی که دارند، برای فلابلا مضر و خطرناک است.

در رابطه با تغذیه اسب می‌توانید به مطلب زیر مراجعه نمایید:

تغذیه اسب

سایر نکات مهم در مورد تغذیه اسب فلابلا

باوجود عمر طولانی که این اسب‌ها دارند، مصرف مقدار زیاد شیرینیجات، خطر ابتلا به کولیک در آن‌ها را افزایش می دهد. چون اسب‌ها قدرت استفراغ کردن مواد مضر را ندارند درنهایت مرگ زودهنگام را در این اسب‌ها افزایش می‌دهد. البته صاحبان فلابلا می‌توانند با مراقبت‌های لازم، از این مرگ جلوگیری کنند.

اسب فلابلا مانند سایر اسب‌های مینیاتوری، غذای کمتری به نسبت دیگر اسب‌ها مصرف می‌کند. اما باید این مقدار کم در وعده‌های غذایی بیشتری به او داده شود. مثلاً روزی دو وعده به او غذا دهید و سعی کنید به‌جز یونجه و علف از غذاهای مکمل که انرژی بیشتری دارند هم استفاده کنید. زیرا یونجه تنها 10 درصد حجم غذایی و کالری را دارد.

تغذیه

در فصل زمستان که مواد علوفه‌ای و مراتع کمتری یافت می‌شوند بهتر از مواد غذایی جایگزین استفاده کنید. به طور مثال: تفالهٔ چغندرقند که به دو صورت پودری و گلوله‌ای استفاده می‌شود اما چغندرقندی پودری بهتر است و ازلحاظ ایمنی برای اسب مطمئن‌ تر است. تفالهٔ چغندرقند همان موادی است که بعد از تهیهٔ شکر از چغندر باقی می‌ماند و سرشار از قند، کلسیم، فیبر و پروتئین برای اسب است.

برای استفاده از هر نوع چغندرقند حتماً آن را با ده برابر آب مخلوط‌ کنید تا به شکل فرنی شود و اسب بتواند بدون هیچ مشکلی آن را مصرف کند. همچنین بعد از هر بار مصرف یونجه می‌توانید از غلاتی مانند جوی دوسر و ذرت به همراه چغندرقند به‌عنوان بهترین تغذیه برای اسب استفاده کنید.

مینیاتوری یا کوتوله؟

گاهی اوقات برخی از اسب‌هایی که از نژاد پونی نیستند هم اسب‌هایی کوچک و کوتوله شکل را به دنیا می‌آورند. این به علت برخی از مشکلات ژنتیکی و نقص‌های مادر زادی و یا مشکلات زایمان اسب است. البته نباید این‌ گونه اسب‌ها را با اسب‌های پونی مانند فلابلا اشتباه گرفت. پس برای خرید اسب فلابلا باید دقت زیادی داشته باشید که کلاهبرداران اسب‌هایی با نقص را به‌جای اسب فلابلا به شما نفروشند.

نظافت اسب فلابلا

نظافت منظم دهان و دندان این اسب‌ها بسیار ضروری است. زیرا اسب فلابلا یک اسب خانگی و اهلی است که بیشتر افراد آن را در منزل خود نگهداری می‌کنند و نیازی به اسطبل ندارند . برای رشد و تقویت سم اسب باید هر هفته یک‌بار به دندان‌های او رسید. همچنین هر ۳ تا ۴ هفته یک‌بار باید سم‌های او را تمیز و کوتاه کرد.

ازآنجایی‌که بیشتر افراد اسب فلابلا را نعل‌بندی نمی‌کنند تا او را در خانه نگهداری کنند، باید همواره به سم‌های او رسیدگی کنند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی ساخت نعل اسب خواندن مقاله‌های زیر را از دست ندهید:

نحوه ساخت نعل اسب

چرا به سم اسب نعل می‍زنند

حمام بردن و برس کشیدن به موهای بدن و یال اسب فلابلا علاوه بر نظافت و تمیزی اسب باعث سلامت او می‌شود. زیرا با این کار حشرات و میکروب‌های کمتری در یال‌ها و موهای او جمع خواهند شد و اسب شما بیمار نمی‌شود.

واکسیناسیون

واکسینه کردن این اسب‌ها و رسیدگی‌های ماهیانهٔ دامپزشک ضروری است. دامپزشک باید واکسن کزاز که از مهم‌ترین واکسن‌ها برای اسب فلابلا است را به او تزریق کند و موارد پزشکی مانند کنترل انگل را به شما آموزش دهد تا در صورت بروز این مشکل‌ها به بیماری اسب آگاه باشید. با پیشگیری به ‌موقع از صدماتی به اسب و همچنین در پرداخت هزینه‌های ویزیت هم صرفه‌جویی کنید.

واکسیناسیون اسب باید به‌موقع و توسط افراد باتجربه انجام شود پس هیچ‌وقت نباید اسب را فردی بدون تجربه واکسینه کند. در رابطه با واکسیناسیون اسب پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

واکسیناسیون اسب

بیماری‌های رایج اسب

اگر علائم بیماری‌های اسب را به ‌زودی شناسایی کنیم، به‌ راحتی می‌توان از مرگ آن‌ها جلوگیری کرد. ازجمله بیماری‌هایی که سلامت اسب فلابلا را تحت تأثیر قرار می‌دهد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قولنج روده، آرتروز اسب، لامینیت، ویوس نیل غربی، انسفالومیلیت اسب، تب پوتوماک، آزوتوریا و بوتولیسم؛ که این بیماری‌ها توسط دامپزشک اسب شما شناسایی و راه درمان و پیشگیری از آن را به شما می‌گوید. برای کمک کردن به ‌سلامت اسب و شناخت بیماری‌های او، حتماً مقالهٔ بیماری‌های اسب را مطالعه کنید.

واسط کالا برای شما بهترین اطلاعات را فراهم کرده است تا قبل از رسیدن دامپزشک به اسب خود کمک کنید. امیدوارم از مقاله‌ی اسب فلابلا لذت برده باشید و مطالب گفته‌ شده برایتان مفید بوده باشد. شما می‌توانید نظرات و پیشنهاد‌های خود را برای ما و سایر دوستان به اشتراک بگذارید.

منابع:

ceh.vetmed.ucdavis.edu

karinabrez.com

alansfactoryoutlet.com

تبلیغات
vasetpet-content

6 پاسخ به “مشخصات اسب فلابلا

 1. سلام از اطلاعات خوبتون خیلی ممنون. من یه سوال داشتم. من 10سال دارم و نمیدانم اسب فلابلا بهتره یا ترکمن بگید ممنون میشم.

  1. سلام دوست گرامی
   با توجه به سن شما و همچنین جثه‌ی کوچکی که اسب فلابلا نسبت به اسب‌های دیگر از جمله ترکمن دارد، به شما پیشنهاد می‌کنیم که اقدام به خرید اسب فلابلا کنید.
   شما می‌توانید درخواست خرید خود را با عضویت در وبسایت واسط کالا و ثبت آگهی رایگان بدهید.
   البته پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله اسب ترکمن از وبلاگ واسط کالا را هم از دست ندهید.

  2. سلام دوست گرامی
   با توجه به سن شما و همچنین جثه‌ی کوچکی که اسب فلابلا نسبت به اسب‌های دیگر از جمله ترکمن دارد، به شما پیشنهاد می‌کنیم که اقدام به خرید اسب فلابلا کنید.
   شما می‌توانید درخواست خرید خود را با عضویت در وبسایت واسط کالا و ثبت آگهی رایگان بدهید.
   البته پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله اسب ترکمن از وبلاگ واسط کالا را هم از دست ندهید.

 2. سلام،ممنون بابت اطلاعاتی که در اختیار ما گذاشتین،.واقعا عالیه.من اصفهان هستم.خیلی دلم فلابلا میخواد داشته باشم ولی بخاطر قیمتهای فضایی که میگن تا حالا نتونستم بخرم. کسی فلابلا قیمت پایین سراغ داره بهم بگه.ممنون میشم.اینم شماره تماسم09133035096

 3. سلام. بنظرم اسب ها واقعا دوست داشتنس هستن و من بهشون علاقه دارم. خواستم از مطالب مفیدی که میگذارید هم تشکر کرده باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.