اسب های نژاد روشن

اسب های نژاد روشن

اسب‌ها با شکوه ترین موجودات کره زمین هستند و علاوه بر زیبایی متنوع نیز هستند. در میان آن‌ها طیف گسترده‌ای از اشکال، اندازه ها و رنگ‌های پوشش اسب وجود دارد. بعضی از آن‌ها نادرتر از سایر نژادها هستند اما اگر آن‌ها را از نزدیک ببینید متوجه می‌شوید که همه آنها مسحور کننده اند! حتی اگر تمام عمر خود را در کنار این حیوانات زیبا سپری کرده باشید, به احتمال بسیار زیاد این امتیاز را نداشته اید که حداقل برخی از این نژاد های پر زرق و برق و خاص را دیده باشید. در این مقاله واسط کالا شما را با چند مورد از این اسب های نژاد روشن و مسحور کننده آشنا میکند. پس پیشنهاد میکنم به هیچ وجه ادامه ی مقاله را از دست ندهید!

خوب است بدانید که رنگ موهای بدن ,یال و دم‌اسب‌ها به ژن‌شناسی آن‌ها (درواقع علل‌های کروموزوم‌های آن‌ها) بستگی دارد. معمولاً این رنگ‌ها از بدو تولد تا مرگ باقی می‌مانند. بااین‌وجود رنگ‌هایی نیز وجود دارند که با بالا رفتن سن یا بلوغ تغییر می‌کنند. لکه‌های سفیدی که گاه بر روی بدن بعضی اسب‌ها، پس از جراحت و… تشکیل می‌شود رنگ آن اسب محسوب نمی‌شوند. رنگ‌ کت اسب و رنگ‌هایی که تغییرناپذیرند به رنگ‌های ساده (یا اصلی)، رنگ‌های مرکب، رنگ‌های مرکب مخلوط و سایر رنگ‌ها دسته‌بندی می‌شوند. اما در ادامه به بررسی اسب های نژاد روشن میپردازیم. با واسط کالا همراه باشید.

نژاد پالومینو

پالومینو یکی از اسب های نژاد روشن محسوب می‌شود. رنگ این اسب  به زردی، کرم‌رنگ و طلایی‌رنگ متمایل است و در برخی موارد قهوه‌ای‌رنگ پریده (کم‌رنگ) می‌باشد همچنین دم و یال پالومینو سفید است.

این نژاد نخستین بار در جنوب غربی آمریکا پرورش یافت و در زبان اسپانیولی به معنای کبوتر جوان است. تریگر نام اسبی معروف از نژاد پالومینو بود که به روی روجرز خواننده آمریکایی تعلق داشت.

نژاد اسب آپالوسای آمریکایی

نژاد آپالوسای آمریکایی یکی دیگر از اسب های نژاد روشن و زیباترین نژاد در ایالات‌ متحده محسوب می‌شود. این نژاد اسب زیبا به علت داشتن الگوی پوست نقطه‌ نقطه‌ی پلنگ ‌مانندش مشهور است.

آپالوساها ممکن است در رنگ‌ها و الگوهای پوستی مختلفی وجود داشته باشند. به طور مثال: ممکن است بدن برفکی با لکه‌های سفید داشته باشند، رنگ سفید مرمری  داشته‌باشند که کل بدن اسب را پوشانده و یا لکه سفید بزرگی روی کپل اسب وجود داشته باشد که معمولاً خال‌های تیره‌رنگ هم ‌روی آن  لکه ها وجود دارد.

همچنین اگر علاقه مندید که در رابطه با این نژاد از اسب های نژاد روشن و زیبا بیشتر بدانید, پیشنهاد می‌کنم خواندن مقاله اسب نژاد آپالوسا را در وبسایت واسط کالا به هیچ وجه از دست ندهید!

 نژاد آخال‌تکه

اگر حتی کمی با اسب‌های ترکمن آشنایی داشته باشید ، بدون شک نام اسب آخال تکه را شنیده اید! آخال تکه یکی از اسب های نژاد روشن و اسب ترکمنی است که با نام «اسب طلايي» هم شناخته می‌شود. این نژاد باشکوه اسب از ترکمنستان آمده و همچنین نشان ملی آن منطقه محسوب میشود.

اسب های نژاد روشن
اسب نژاد آخال تکه

 شهرت این نژاد از اسب های نژاد روشن, بیش از هر چیزی به خاطر سرعت، استقامت و هوش این حیوان است. اسب آخال‌تکه را می‌توان به‌عنوان اسب ورزشی، اسب مسابقه، برای نمایش‌های پرش ‌با اسب و سوارکاری استقامت استفاده کرد.

واسط کالا در این رابطه مقاله ای برای شما آماده کرده است که پیشنهاد میکنم حتما آن ‌را مطالعه کنید:

اسب نژاد ترکمن

اسب‌های پینت

نژاد دیگری از اسب‌ها که در این لیست اسب های نژاد روشن قرار می‌گیرند، اسب های پینت هستند. این اسب‌ها رنگ پوست مشخصی دارند که رنگ پوست این اسب های نژاد روشن به دو صورت دیده می‌شود:

اسب های نژاد روشن
اسب پینت

توبیانو

توبیانو (tobiano) پوشش این اسب به‌صورت لکه‌های سیاه ‌روی زمینه سفید است.

اووایرو (overo)

اسب اووایرو پوششی دارد دربردارنده لکه‌های سفید روی زمینه سیاه است. اووایرو ممکن است دو حالت داشته باشد که در آن یا رنگ سفید غالب باشد یا رنگ سیاه؛ اما معمولاً در الگوی اووایرو رنگ سفید، ناحیه پشت اسب بین سر کتف اسب و دمش را قطع نمی‌کند.

بااین‌حال توجه داشته باشید که نمی‌توان همه الگوهای رنگ پوست اسب پینت را در این دو مدل اوایرو و توبیانو گنجاند. به همین خاطر چند سال پیش این دسته‌بندی گسترده‌تر شد و الگوی دیگری به نام تووایرو tovero برای توصیف اسب‌هایی از نژاد پینت ایجاد شد که در این دسته اسب‌هایی قرار میگرفتند که رنگ پوست آن‌ها دارای خصوصیات هردوی این الگوها بود. پینت هورس آمریکایی اسبی عالی برای امور دام‌پروری و مزرعه‌داری، رودئو، سواری نمایشی و یا به‌عنوان حیوان خانگی برای بچه‌ها به شمار می‌رود.

اسب‌های پرلینو

اسب نژاد پرلینو یکی از اسب‌های بسیار خاص از اسب های نژاد روشن است. بعضی از اسب‌ها با “ژن کرم” متولد می شوند که باعث می‌شود کت‌های آنها کاملاً خامه ای به نظر برسد.! به طور کلی اسب‌ها می توانند ترکیبی از ژن‌های مختلف باشند، اما این اسب پرلینو اسبی خالص است و نتیجه آن یک پوشش به رنگ سفید خیره کننده است.

اسب نژاد کورلی

یکی از زیباترین و عجیب‌ترین اسب های نژاد روشن اسب‌های کورلی هستند. این اسب‌ها ژن منحصر به فردی دارند که به آن‌ها یک پوشش فرفری می‌دهد. یال کورلی ها هنگام نمایش بافته یا کوتاه نیست. متداول‌ترین رنگ اسب‌های کورلی رنگ کهرنگ است، اما این اسب‌های نژاد روشن می‌توانند در هر رنگی از کهرهای استاندارد، مشکی‌ها، و نیله ها، تا نشان‌های آپالوسا از طرح‌های ابلق تا رنگ‌های رقیق از قبیل سمند، خاکستری و کرم وجود داشته باشند.

برخلاف تصور مردم مراقبت از موهای کورلی ها بسیار ساده است! بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند یال‌های اسب کورلی خود را شانه نزنند! زیرا این کار باعث می‌شود که اسب، فر بودن یالش را از دست بدهد. یال‌ها اغلب مرتب می‌شوند تا از درهم گیرکردنشان جلوگیری شود. دم را می‌توان شانه کرد. برخی از مردم موهایی که از یال و دم در بهار ریخته را جمع می‌کنند. سپس موها به انجمن بافت ICHO اهدا می‌کنند.

نژاد اسب اورلوف

اسب‌های دیگری که در لیست اسب‌های نژاد روشن قرار می‌گیرند، اسب های اورلوف هستند. بسیاری از اورلوف‌ها به دلیل اینکه ریشه عربی دارند، در زمان بلوغ خاکستری هستند. نکته جالبی که درباره‌ی این اسب های نژاد روشن وجود دارد، این است که اسب‌های اورلوف هنگامی که متولد میشوند رنگ پوست تیره‌ای دارند! اما این رنگ رفته رفته به آرامی روشن تر می‌شود تا زمانی که رنگ پوشش اسب کاملا سفید شود.

اورلوف
اسب مسابقه ای اورلوف

اسب‌های مارواری

اسب مارواری متعلق به منطقه‌ی ماروار در جنوب شرقی ایالت راجستان هند است. این اسب که در لیست اسب های نژاد روشن قرار می‌گیرد، به سبب سخت‌کوشی و مدل گوش‌هایش که لبه‌ی آن‌ها به سمت داخل خم‌ شده‌اند معروف است. رنگ برخی از این اسب های نژاد روشن سفید است.

مارواری‌ها به‌عنوان اسب سافاری، نمایش پرش و در جشن‌ها استفاده می‌شوند و همچنین این اسب‌ها در گذشته توسط ارتش سواره‌ نظام هندوستان نیز به کار گرفته می‌شدند.

اسب‌های مینیاتوری

به احتمال زیاد با این دسته از اسب‌های نژاد روشن آشنایی دارید! اسب‌های مینیاتوری به رنگ طلایی هستند. این اسب‌ها بسیار کوچک و دوست‌داشتنی هستند، و از آن‌ها به‌عنوان حیوانات خانگی نگهداری می‌شود. اسب‌های مینیاتوری اغلب  در اروپا و آمریکا یافت می‌شوند. از آن‌ها به‌عنوان حیوانات خانگی و همراهان همیشگی استفاده می‌شود و اکثراً عضوی از نمایش‌های سوارکاری برگزارشده در سرتاسر جهان هستند.

چنانچه شما تمایل دارید که یکی از موجودات دوست داشتنی را داشته باشید و یا اگر صاحب یکی از این اسب‌های زیبا هستید, خواندن مقاله زیر به شما کمک میکند تا بتوانید بهتر از دوست مینیاتوری خودتان مراقبت کنید.

مراقبت از اسب مینیاتوری

نژاد اسب هافلینگر

این نژاد از اسب های نژاد روشن متعلق به اتریش است. این اسب‌ها دارای یال‌های سفید هستند. اسب‌های هافلینگر کارایی‌های بسیار مختلفی دارند به همین علت که در سرتاسر جهان یافت می‌شوند. نژاد هافلینگر در بسیاری از فعالیت‌ها مانند سوارکاری‌ استقامت و نمایش‌های سوارکاری استفاده می‌شود.

اسب ابرش

اسب اَبرَش معمولاً به رنگ اسبی گفته می‌شود که روی بدن نقطه‌های [درشت] سفیدی برخلاف رنگ اصلی بدن داشته باشد. این حالت تحت تأثیر چندین ژن است. این اسب‌ها هم جز اسب های نژاد روشن به شمار می‌روند.

ابرش
اسب ابرش

اسب شامپاین طلایی

این اسب های نژاد روشن بسیار زیبا هستند. پوست شاه بلوطی معمولاً در اسب‌هایی که این ژن خاص شامپاین را دارند، طلایی به نظر می‌رسد. هر که صاحب این اسب باشد باید بسیار به خودش افتخار کند!

اسب‌های جیپسی

آخرین نژاد از اسب های نژاد روشن که قصد داریم به شما معرفی کنیم، اسب های جیپسی هستند. برخی از این اسب‌ها دارای رنگ روشن هستند. انگار که نژاد اسب جیپسی برای داشتن قدرت، جسارت و نیرومندی طراحی‌شده است و طرز راه رفتن متمایز و منحصربه‌فردی دارد. اصالت اسب های زیبای جیپسی به جزایر بریتانیا برمی‌گردد که در گذشته از آن‌ها برای کشیدن ارابه‌های تاجران، کاروان‌ها و واگن‌های رومیان ساکن بریتانیا استفاده می‌کردند.

اسب های نژاد روشن
اسب نیرومند جیپسی

به پایان مقاله رسیدیم! همانطور که مشاهده کردید اسب‌ها حیواناتی بسیار متنوع هستند. واسط کالا در این مقاله شما را با چند مورد از اسب های نژاد روشن آشنا کرد. اگر شما علاقه مند هستید که مقالات بیشتری در رابطه با این حیوانات نجیب و دوست داشتنی مطالعه کنید.

همچنین اگر قصد خرید با فروش حیوان خانگی و یا اجناس دوم خود را دارید، سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا بهترین گزینه برای خرید و فروش اجناس شما با مناسب ترین قیمت ها است.

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.