نحوه ساخت نعل اسب

نحوه ساخت نعلبند اسب

از دیرباز اسب‌ها همراه همیشگی انسان‌ها بوده‌اند.آن‌ها در تمامی مراحل زندگی در کنار انسان‌ها بوده و به وی کمک می‌کردند. در آن زمان هر سپاهی که مجهز به اسب یا به نقلی سواره نظام بود پیروزی آن‌ها حتمی بود.انسان‌ها به دلیل جنگ‌ها همچنین کارهای کشاورزی و استفاده از اسب مجبور بودند تا با استفاده از وسیله‌ای از پای اسب‌های خود محافظت کنند. نعل مانند کفش که از پای انسان محافظت میکند از سم اسب در برابر ساییدگی محافظت می‌کند و نیاز به مراقبت ویژه دارد. نحوه ساخت نعل اسب نیز کاری است که باید با دقت و حوصله انجام شود. در ادامه با ما همراه باشید تا ضمن آشنایی با انواع نعل با نحوه ساخت آن نیز آشنا شوید.

تاریخچه ساخت نعل

اسب تا زمان اختراع خودرو وسیله اصلی حمل‌ونقل در ایالات‌متحده بود. از سال 1910 تا 1960، تعداد اسب‌ها کاهش یافت، زیرا ماشین‌ها جایگزین آن‌ها شدند.

بااین‌حال، در اوایل دهه 1960، محبوبیت اسب‌دوانی و سواری به‌عنوان تفریح برای افراد افزایش یافت. طی دهه‌های گذشته، جمعیت اسب‌ها نسبتاً ثابت مانده است.

روند ساخت و اتصال نعل اسب در دوران قرون‌وسطی به یک صنعت مهم تبدیل شد و نقش مهمی در توسعه متالورژی داشت. آهنگران (آهن را فلز سیاه می‌نامیدند) و شایع‌ترین شغل در آن زمان بود.

تجهیزات ساخت نعل‌

در ادامه مقاله نحوه ساخت نعل اسب قصد داریم بدانیم ابتدایی ترین تجهیزات چه چیزهایی هستند؟ تجهیزاتی از جمله یک کوره، یک سندان (بلوک سنگین از فولاد یا آهن)، انبر و چکش برای ساخت نعل بند کافی است. ابتدا کف و لبه سم اسب را با تندیس و چاقو تمیز و شکل می‌دهند.

نعل اسب را در یک فورج گرم می‌کنیم تا زمانی که نرم شود و با چکشی که متناسب سم باشد چکش‌کاری می‌کنیم، با گذاشتن در آب‌خنک و با ناخن به سم متصل می‌کنیم.

وقتی ماشین‌ها کار آهنگر را به عهده گرفتند و اسب‌ها در حمل‌ونقل ناپدید شدند، نیاز به اسب در امور کشاورزی کاهش یافت.

ضرورت نعل‌بندی

ضرورت استفاده از نعل بند برای اسب چیست؟ در صورت استفاده نکردن از نعل چه اتفاقی برای سم اسب می‌افتد؟ در اینجا به چند گزینه در خصوص ضرورت نعل اشاره میکنیم:

 • جلوگيری از صدمه ديدن سم.
 • كاهش فشار وارد به سم‌های دست‌وپا.
 • اصلاح ساختار و بهبود حركت اسب.

نعل اسب

در ادامه مقاله نحوه ساخت نعل اسب ضرورت استفاده از نعل را بررسی می‌کنیم. نعل اسب از سم حیوان در برابر سایش در سطوح سخت یا خشن محافظت می‌کند. آن‌ها همچنین برای بهبود راه رفتن اسب و کمک به ساختار آن (نحوه ایستادن اسب) و کنترل مشکلات تداخل (هنگام برخورد سم یا پاها با یکدیگر) طراحی‌شده‌اند.

نحوه ساخت نعلبند اسب
نعل اسب

نعل‌ها روی سطح کف دست (سمفادی) سم‌ها متصل می‌شوند، (معمولاً از طریق دیواره سم) که ازنظر آناتومیکی شبیه ناخن انگشت انسان است ولی درواقع بسیار بزرگ‌تر است.

نعل اسب یک صفحه فلزی شکل است که معمولاً از فولاد ساخته‌شده است اگرچه از آلومینیوم نیز استفاده می‌شود. نعل‌های آلومینیومی از استیل گران‌ترند. انواع فلزی با روکش پلاستیک و حتی نعل تمام پلاستیک نیز وجود دارد.
نعل‌های دوتکه از استیل ساخته‌شده و دارای یک در پلاستیکی متحرک است.

انواع نعل

در ادامه مقاله نحوه ساخت نعل اسب به انواع نعل های موجود می‌پردازیم.
حدود 15 نوع دیگر نعل اسب وجود دارد که به نژاد حیوان و عملکرد آن بستگی دارد.

 • بعضی از نژادها از نعل‌های مختلفی در ساق‌های جلو نسبت به پشت استفاده می‌کنند.
 • بعضی از نعل‌ها دارای یک دستگاه کشش هستند تا اسب بتواند زمین را بهتر بگیرد.
 • اسب‌های نژاد اصیل ازآنچه به‌عنوان صفحه مسابقه ساخته‌شده از آلومینیوم و به جلو معروف است استفاده می‌کنند. برای پایه‌های عقب، از یک نعل آلومینیومی معروف به دریچه یا ماسوره استفاده می‌شود که برای کمک به بهبود سایش و مقاومت در برابر سایش، با فولاد تعبیه‌شده است.
 • بعضی نعل‌های آلومینیومی بیشتر مربع شکل هستند تا شبیه سم اسب وحشی باشند.
 • اسب‌های نژاد استاندارد از یک نعل استیل سبک در جلو استفاده می‌کنند که با یک قسمت نیم‌گرد یا یک قسمت شیاردار طراحی‌شده است.
 • گاهی اوقات از ترکیبی از این دو استفاده می‌شود. در پشت از فولاد استفاده می‌شود. چه اسب قورباغه باشد و چه قدم زنی از نعل‌های مختلفی استفاده می‌شود.
 • اسب‌هایی که برای شکار یا پرش استفاده می‌شوند از نعلی شبیه به انشعاب اما کمی پهن‌تر استفاده می‌کنند.
 • گاهی اوقات از یک دستگاه کششی به نام گل‌میخ (مانند چوب‌دستی) استفاده می‌شود که قبل از نمایش در نعل پیچ می‌شود.
 • اسب‌های مضراب از یک نعل ضخیم‌تر استفاده می‌کنند زیرا وزن آن‌ها بسیار بیشتر از نژادهای دیگر است.
 • نعل اسب‌های مدرن معمولاً از فولاد ساخته می‌شوند و در دیواره سم میخ می‌شوند.

نعل‌بندی در مناطق مختلف

نحوه ساخت نعل اسب و نصب نعل یک شغل حرفه‌ای است، متخصص در تهیه پا، ارزیابی مسائل احتمالی لنگش و نصب نعل مناسب در حیطه کاری آن‌هاست و در صورت لزوم در بعضی از کشورها مانند انگلستان، نعل‌بندی اسب ازنظر قانونی فقط به افرادی که شرایط و تجربه خاصی دارند محدود می‌شود.

نحوه ساخت نعلبند اسب
نعل بندی

در موارد دیگر، مانند ایالات‌متحده که به‌طور قانونی مجوز حرفه‌ای لازم نیست، سازمان‌های حرفه‌ای برنامه‌های صدور گواهینامه را ارائه می‌دهند و به افراد واجد شرایط را به‌طور عمومی شناسایی می‌کنند.

مواد اولیه نعل‌

نحوه ساخت نعل اسب به مواد اولیه آن بستگی دارد. نعل اسب در انواع مختلفی از مواد و سبک‌ها وجود دارد که برای انواع مختلف اسب و کارهایی که انجام می‌دهند ساخته می‌شود. متداول‌ترین آن‌ها آلومینیوم هست؛ اما نعل‌های تخصصی ممکن است شامل استفاده موادی چون: فولاد، مس، تیتانیوم؛ منیزیم، پلاستیک و لاستیک باشند.
نعل‌های آلومینیومی سبک‌ترند و همین امر باعث شده در مسابقات اسب‌دوانی جایی که نعل سبک‌تر موردنظر است رایج باشد و انواع خاصی از حرکات را آسان می‌کند و به همین ترتیب موردعلاقه همه قرارگرفته است.

گفته می‌شود که نعل اسب به‌عنوان طلسم است و خوش‌شانسی می‌آورد. آیا واقعیت دارد یا خرافاتی بیش نیست؟ نظر شما چیست؟ می‌توانید در قسمت نظرات، نظر خود را در این مورد با ما به اشتراک بگذارید.

مواد خام

برای محبوب‌ترین نوع نعل اسبی از فولاد کم‌کربن و ملایم استفاده می‌شود. این فولاد بسته به نوع نعل ساخته‌شده، به شکل میله‌های گرد از 0.5 – 0.7 در قطر (1.27-1.8 سانتی‌متر) در می‌آید.
این میله‌ها سپس به طول‌های مختلف بریده می‌شوند و این موضوع به نوع نعل بستگی دارد.

طرح

نعل اسب با توجه به نژاد اسب طراحی می‌شود و ازنظر اندازه، شکل و ضخامت متفاوت خواهد بود. ازآنجاکه بیشتر آن‌ها به‌صورت انبوه تولید می‌شوند، این طرح‌ها استاندارد هستند و با استفاده از قالب دوبخشی ساخته می‌شوند که با ابعاد و شکل دلخواه مطابقت داشته باشند.

در چند مورد، نعل‌های طراحی‌شده سفارشی هنوز در چندین شرکت با دست‌ساخته می‌شوند.
برخی از کشاورزان نیز به‌طورمعمول نعل را برای اسب‌های لنگ یا بیمار درست می‌کنند که به‌طورمعمول مانند قلب به‌جای یو ساخته می‌شوند.

فرآیند ساخت نعل

ابتدایی ترین نحوه ساخت نعل اسب روش فورج بوده است. فورج، یکی از قدیمی‌ترین روش‌های تشکیل فلز است و فرآیند اولیه‌ای است که برای نعل اسب استفاده می‌شود. این فرآیند با تغییر شکل فلزات با چکش، پرس یا غلطک، به آن‌ها شکل می‌دهد.

فورج
یکی از قدیمی ترین روش های تشکیل فلز

پتک کاری اسمیت شامل ساختن بخشی است که از طریق کوبیدن بر روی فلز گرم شده با چکش است. این فرایند پتک کاری توسط آهنگران بر روی نعل اسب انجام می‌شود.

در این قسمت چند جزء از کار ساخت نعل‌ را شرح می‌دهیم:

برش و خم شدن

میله با توجه به نوع نعل با استفاده از تیغه‌های برشی به طول بریده می‌شود و تجهیزات برش به‌صورت مکانیکی یا دستی توسط پدال پا کار می‌کنند.
پس از برش، میله در کوره القایی یا فورج گازسوز تا دمای حدود 2300 درجه فارنهایت (1260 درجه سانتی‌گراد) گرم می‌شود. سپس فلز نرم شده با استفاده از تجهیزات طراحی‌شده سفارشی به دور یک بلوک فولادی به شکل نعل پیچیده می‌شود. نوع دیگری از تجهیزات خمش از پیستون به شکل نعل استفاده می‌کند که میله را به شکل دلخواه درمی‌آورد.

آهنگری

پتک کاری ضربه‌ای ، متداول‌ترین فرآیند پتک کاری، برای بیشتر نعل اسب‌ها استفاده می‌شود. پس از خم شدن میله، توسط یک چکش برقی مجبور به قالب زدن می‌شود که دارای ابعاد موردنیاز است. نیمی از قالب به چکش و نیمه دیگر به سندان متصل می‌شود.
یک مکانیزم طول ضربه قوچ یا میزان نزدیک شدن قالب‌ها را به هم تعیین می‌کند.

عملیات پایان دادن

هنگامی‌که نعل خم شد، برای ایجاد سوراخ‌های ناخن با یک فشار مشت شکل می‌گیرد. معمولاً در هر نعل هشت سوراخ ایجاد می‌شود. ابزار پانچ به‌صورت سفارشی برای هر نوع نعل طراحی‌شده است.
سپس برای حذف مواد اضافی یا فلاش از یک فشار اصلاح استفاده می‌شود. در این مرحله، نعل هنوز گرم است، در حدود 1900-2000 درجه فارنهایت (1038-1093 درجه سانتی‌گراد است) و پس از اصلاح، به مدت 45-60 دقیقه در هوا سرد می‌ماند.

پانچ
نحوه ساخت نعل اسب

بسته‌بندی

پس از خنک شدن، نعل اسب‌ها با دست در جعبه‌های 25 یا 50 پوندی بسته‌بندی می‌شوند. یک جعبه 50 پوندی (23 کیلویی) به‌طورمعمول 80 نعل را در خود جای می‌دهد. برخی از تولیدکنندگان در هر جعبه 15 یا 30 جفت بسته‌بندی می‌کنند.

ماده اولیه باید مشخصات شیمیایی را همان‌طور که مشخص‌شده است، داشته باشد که با آزمایش توسط تأمین‌کننده مواد اولیه قبل از حمل‌ونقل و آماده‌سازی تائید می‌شود.

برای جلوگیری از زنگ‌زدگی، میله‌های گرد زیر تارپان ذخیره می‌شوند. در حین پتک کاری، اپراتورها دائماً قالب را ازنظر سایش و نقص دیگر بررسی می‌کنند.

عرض و ضخامت نعل باید در حد 1/16 اینچ باشد و سوراخ‌های ناخن باید ازنظر موقعیت صحیح بررسی شوند. سوراخ برای هرگونه ترک، کنترل می‌شود.

پتک کاری قالب باز معمول‌ترین روش تولید نعل اسب است. در حین عملیات پیرایش، فشار نیز ازنظر اینکه ترکی وجود داشته باشد و همچنین اگر چیزی می‌تواند باعث ایجاد ترک‌خوردگی شود، کنترل می‌شود و در آخر اگر موردی نداشت ازنظر کیفیت تائید می‌شود.

میخ زدن روی نعل اسب

در ادامه نحوه ساخت نعل اسب یک روش از نعل زدن را بررسی میکنیم. این مدل نعل که انگشتان پا را نشان می‌دهد ، میخ‌ها را از سم جدا کرده است. بین ناخن‌ها را برش می‌دهد و انتهای برش را خم می‌کند تا یک شکاف ایجاد کند.

نعل ها اجازه نمی‌دهند سم در طبیعت سایش کند. استخوان تابوت داخل سم باید به‌طور مستقیم با هر دو استخوان در چوبی قرار بگیرد. اگر سم اضافی مرتب نشود، استخوان‌ها را از خط خارج می‌کند که باعث فشار بر روی پاهای حیوان می‌شود.

میخ زدن
میخ زدن نعل

نعل‌ها با سایز گیری پا اندازه‌گیری می‌شوند و با استفاده از چکش، سندان، فورج و سایر تغییرات مانند شیرهای ناودانی نعل به شکل صحیح خم می‌شوند.

• نعل سرد که در آن نعل فلزی را بدون گرم کردن آن خم می‌کنند.
•نعل گرم که در آن قبل از خم شدن فلز را در یک پتک کاری قرار می‌دهند.
• نعل داغ می‌تواند وقت‌گیرتر باشد و دسترسی به پتک کاری را آسان‌تر می‌کند.
بااین‌حال، معمولاً تناسب بهتری ایجاد می‌کند، زیرا علامت‌گذاری که شده روی سم، از نعل داغ می‌تواند نشان دهد که حتی چگونه خوابیده است. همچنین به فیرر اجازه می‌دهد تا تغییرات بیشتری را در نعل ایجاد کند، مانند کشیدن انگشتان پا و ربع.

مراقبت از نعل

كاربر باید مراقب باشد كه نعل گرم را در برابر سم بیش‌ازحد نگه ندارد، زیرا گرما می‌تواند به سم آسیب برساند.
نعل‌های گرم را در آب قرار می‌دهند تا خنک شوند. پس‌ازآن مربی با قرار دادن میخ‌ها به دیواره سم ، نعل‌ها را میخ می‌کند.

شکل ناخن‌ها به‌گونه‌ای است که هنگام سواری به سمت خارج خم می‌شوند و از قسمت داخلی حساس پا جلوگیری می‌کنند، بنابراین در کناره‌های سم ظاهر می‌شوند..

دیوار نعل

این دیوار باعث می‌شود که ناخن روی هر چیزی گیر نکند و همچنین باعث می‌شود ناخن و نعل در جای خود قرار گیرند. پس‌ازآن فریبر با استفاده از یک رپ (پرونده بزرگ)، لبه را درجایی که به نعل می‌رسد صاف می‌کند و لبه‌های تیز باقی‌مانده از بریدن ناخن‌ها را از بین می‌برد.

نحوه ساخت نعلبند اسب
کاربرد دیواره نعل

اشتباهات در نعل بندی

نحوه ساخت نعل اسب باید به گونه ای باشد که اسب احساس راحتی کند. بعضی ‌اوقات اشتباهات حتی توسط یک نیروی ماهر انجام می‌شود، مخصوصاً اگر اسب بی‌حرکت نماند و مقاومت کند. این موضوع ممکن است در بعضی مواقع منجر به نزدیک شدن بسیار زیاد ناخن به قسمت حساس سم شود.

میخی که به سم نزدیک می‌شود باعث اصطکاک یا خاراندن ناخن می‌شود. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که یک ناخن به دیواره نفوذ کرده و به ساختارهای حساس داخلی پا برخورد کند.
کو کینگ منجر به خونریزی و درد می‌شود و اسب ممکن است نشانه‌هایی از لنگش را نشان دهد یا ممکن است در روزهای بعد لنگ شود.هر زمان که این اتفاق می‌افتد، کارگر باید ناخنی که در مسیر نادرست هست را بردارد.

معمولاً اسبی که فشار بر روی سم اوست سریعاً عکس‌العمل نشان می‌دهد، اگرچه برخی موارد که ناخن به ساختارهای حساس نزدیک است ممکن است مشکلات فوری ایجاد نکند. این اشتباهات گهگاه توسط هرکسی که نعلبندی می‌کند مرتکب می‌شود و در اکثر موارد نشان‌دهنده عدم مهارت است.

این حالت معمولاً هنگامی اتفاق می‌افتد که اسب‌ها بدن خود را تکان می‌دهند و حرکت می‌کنند، اما ممکن است در صورت نازک بودن دیواره سم نیز اتفاق بیفتد.

شاید دیواره سم شکننده یا آسیب‌دیده باشد همچنین ممکن است با یک اسب‌سوار بی‌تجربه یا غیرماهر که ناخن را بد سو می‌کند طرف باشید و شاید از نعل خیلی کوچک استفاده کرده.

خطرات نعل اسب

در ادامه مقاله نحوه ساخت نعل اسب باید بدانیم بعضی از افراد نعل زدن را دلیل بسیاری از مشکلات می‌دانند و در حقیقت، نعل ضعیف می‌تواند بیشتر از اینکه به ضرر آن باشد آسیب جدی به حیوان برساند؛ اما نعل کردن فواید زیادی دارد. اینکه پابرهنه بهتر باشد یا نه به شما و اسب شما بستگی دارد.

نحوه ساخت نعلبند اسب
نحوه ساخت نعل اسب

بیشتر کارگران در شغل خود بسیار ماهر هستند، اما اشتباهات ناخواسته اتفاق می‌افتند. اگر سم اسب شکننده باشد یا ناخن‌های مورداستفاده در نعل اسب آسیب‌دیده باشند، می‌تواند به سم بیشتر آسیب برساند.

گاهی اوقات ناخن‌ها اشتباه وارد می‌شوند و باعث درد حیوان می‌شوند و به بافت نرم سم آسیب می‌رسانند. یک نعل که به‌طور نادرست قرار داده‌شده یا نصب‌شده باشد، می‌تواند باعث آسیب هنگام راه رفتن حیوان شود، مانند مواردی که هنگام پوشیدن نعل های خیلی کوچک انسان به وجود می‌آید.

فلش یا مواد اضافی حاصل از نعل جمع‌آوری‌شده و برای استفاده مجدد به یك بازیافتی فرستاده می‌شوند. نعل‌های معیوب نیز دوباره مورد استفاده مجدد قرار می‌گیرند.

آینده نعل

انتظار می‌رود نعل استیل محبوب‌ترین نعل در طولانی‌مدت باشد.و نحوه ساخت نعل بند برای اسب نیز تغییر کند.
بنابراین فرآیند تولید تغییر چندانی نخواهد کرد، اگرچه پرس‌ با کنترل برنامه‌ریزی‌شده و نیرو و زمان خودکار اتوماتیک می‌شوند و طرح‌های نعل اسب همچنان برای بازارهای خاص آماده می‌شود.

در انتها

در انتهای مقاله نحوه ساخت نعل اسب یاد گرفتیم که سُم اسب دائم در حال رشد است. رشد سم، در طبيعت، معمولاً با كارايي آن متناسب است و براي او مشكلي ايجاد نمی‌کند؛ اما در يك محيط تصنعي، به همراه فشار كار و حركت روي سطوح سخت، آهنگ از بين رفتن سم، سریع‌تر از رشد آن است.

نحوه ساخت نعلبند اسب
نحوه ساخت نعل اسب

بنابراين ضروري است كه به آن رسيدگي شود. چون سم اسب به‌وسیله نعل حفاظت می‌شود، رشد طبيعي آن مختل می‌شود. بنابراين ممكن است براي اسب ناراحتي يا لنگش ايجاد شود. معمولاً اسب‌ها، هر چهارتا شش هفته یک‌بار، به نعل‌بندی احتياج دارند.
نعلبندی، اگر به‌درستی انجام شود، هیچ دردی برای حیوان ندارد.

به پایان مقاله نحوه ساخت نعل اسب رسیدیم؛ امیدوارم لذت برده باشید. شما می‌توانید برای خرید و فروش اسب به سایت واسط کالا مراجعه کنید و یا اپلیکیشن واسط کالا را نصب کرده و آگهی خود را به‌صورت رایگان در آن قرار دهید.

منابع
madehow.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.