اسب نژاد ژوتلاند

اسب نژاد ژوتلاند

همانند بسیاری از نژادهای اسب، منشا اسب نژاد ژوتلاند نیز ناشناخته است، اما این ادعا برای اسب‌های این نژاد که قدمت آن‌ها به هزار سال پیش در شبه‌جزیره یوتلاند باز می‌گردد، مطرح شده‌است. شواهد شامل تصویری از یک اسب بزرگ بر روی یک بنای یادبود سنگی از دانمارک است. با این حال، اسب‌ها نقش مهمی در اساطیر اسکاندیناوی بازی کردند. بنابراین نمی‌توان از روی چنین شواهدی گفت که اسب‌های با این اندازه و نوع واقعا در این نقطه وجود داشته‌اند. گفته می‌شود یکی از قهرمانان یک بالاد دانمارکی به نام سوند فلینگ، برای کشتن یک غول، اسبی از یک آسیابان یوتلاند گرفته‌است.

تنها اسب ژوتلاند به اندازه کافی قوی بود تا این کار را انجام دهد، زیرا انتظار می‌رفت که قادر به حمل ۱۵ اسکیپ (‏تقریبا ۲۲۶۵ کیلوگرم / ۴۹۹۳ پوند)‏ باشد. اگر چه این به طور واضح یک اسب واقعی نیست، اما می‌تواند یک اشاره خنده‌دار به شهرت (‏یوتلاند)‏ برای قدرت، حتی در قرون‌وسطی باشد! گفته می‌شود که این اسب‌ها به عنوان اسب‌های جنگی استفاده می‌شدند اما مهم‌تر از آن ممکن است نورس باشد که برای اولین بار از اسب‌ها برای شخم زدن استفاده کرد. چون بقیه اروپا در اوایل قرون‌وسطی از گاوها استفاده می‌کردند. اسب‌های بارکش قوی و کوچک مانند اسب فجورد در نروژ ممکن است جد اسب‌های بارکش سنگین اروپا بوده باشند و ممکن است اسب‌های ژوتلاند نیز کمک کنندگان اولیه باشد. در قرن هجدهم، اسب‌های فردریکس بورگ با اصل و نسب اسپانیایی خود بر اسب‌های ژوتلاند تاثیر گذاشتند.

اسبی دانمارکی

اسب ژوتلاند (یوتلاند)  که از دانمارک سرچشمه می‌گیرد، نام خود را از شبه ‌جزیره  ژوتلاند در غرب این کشور گرفته‌است. در واقع این اسب را اسب ملی دانمارک می‌نامند. این اسب‌ها با داشتن قامت سنگین، در ابتدا به عنوان اسب‌های بارکش در دوران باستان ظاهر شده بودند و همچنین در شوهای اسب، فیلم‌ها و جشنواره‌ها مشهور شدند.

 این نژاد اسب عضلانی  دارای خلق و خویی آرام و ملایم است و همچنین تمایل به کار دارد در نتیجه به عنوان اسب ملی دانمارکی‌ها ظاهر می‌شود. ​ریشه‌های این نژاد به طور کامل مستند نشده است، اگرچه برخی شواهد نشان می‌دهند که اجداد آن‌ها در اوایل قرن نهم توسط وایکینگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند. اولین اشاره به نژاد یوتلند از قرن دوازدهم است که به عنوان اسب‌های جنگی ثبت شدند.

​نژاد دانمارکی دیگری به نام فردریک سبورگ در طول قرن ۱۸ بر نژاد خونی یوتلاند تاثیر گذاشت و به این نژاد یورغه‌های فعال‌تر داد. با این حال، به نظر می‌رسد که ژوتلاند امروزی، تبار خونی از نژاد های  شایر، اردنس، سافولک را دارد.

ارتباط نزدیک با نژاد آلمانی

 این اسب در نیوجرسی به عنوان یک اسب جنگی سنگین پرورش داده شد و مردانی را با زره کامل در نبرد حمل کرد. حتی درآثار هنری قرن نهم اسبی را با ویژگی‌های ژوتلاند نشان می‌دهد، اما با این حال، به نظر می رسد که این اسب‌ها حتی قبل تر از قرن نهم مورد استفاده قرار گرفته اند. ​اولین نسل سازمان‌یافته و انتخابی اسب‌های ژوتلاند در سال ۱۸۵۰ آغاز شد؛ هدف از این تحقیق، پرورش یک اسب سنگین بود که بتوان از آن برای کشاورزی استفاده کرد.

اسب نژاد ژوتلاند
اسب جنگی

ژوتلاند همچنین ارتباط نزدیکی با نژاد آلمانی شمالی شناخته‌شده شلسویگ دارد، که به نوبه خود می‌تواند به اوپن‌هایم برگردد. در سال (‏۱۸۸۸)‏، اولین اسب نر با استفاده از استانداردهای پرورش و زاد و ولد ارزیابی شد. فدراسیون و جوامع پرورش اسب در سال ۱۸۹۸ تاسیس شدند تا پرورش این اسب و دیگر اسب‌های بارکش را ترویج دهد. جمعیت آن‌ها تا دهه ۱۹۵۰ به بیش از ۱۵۰۰۰ راس رسید، با ۴۰۵ مزرعه در دانمارک که تنها مختص پرورش آن‌ها بود. براساس برآورد ارائه‌شده توسط سازمان حفاظت از کشور دانمارک، تا سال ۲۰۱۱ حدود ۱۰۰۰ اسب ژوتلاند وجود داشت.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد نژاد آلمانی می‌توانید مطلب زیر را مطالعه نمایید:

اسب‌های آلمانی

تاریخچه

اگر چه جزئیات زیادی در مورد پیدایش اسب‌های ژوتلاند وجود ندارد. با این حال شواهد نشان می‌دهد که وایکینگ‌ها از اجداد این نژاد در اوایل قرن نهم استفاده می‌کردند. در واقع، در تصاویر به‌دست‌آمده از آن زمان، مهاجمان وایکینگ سوار بر اسب‌هایی دیده می‌شوند که شبیه به اسب‌های امروزی ژوتلاند هستند. برخی از نژادهای اسب باستانی به رشد و نمو سافولک پانچ کمک زیادی کرده‌اند که به نوبه خود به نظر می‌رسد یکی از نژادهای اسب است که مسئول ایجاد اسب نژاد ژوتلاند شده است.

 این نژاد برای اولین بار در طول قرن دوازدهم پیدا شد و به عنوان اسب‌های جنگی از آن‌ها استفاده شد. نژاد دانمارکی دیگری که مسئول تاثیر گذاری بر یوتلاند در حدود قرن ۱۸ است، اسب فردریک سبورگ است که ریشه اسپانیایی دارد و در راه رفتن این نژاد به طور ثابت  بهبود ایجاد کرده است.

وایکینگ ها
اسب نژاد ژوتلاند

شکل‌گیری اسب‌های ژوتلاند

 پرورش نژاد جدید در سال ۱۸۵۰ زمانی آغاز شد که سافولک پانچ و آردن در یک برنامه جفت‌گیری (‏اسب‌های بارکش فرانسه و بلژیک) ‏با اسب‌های اصیل محلی شرکت داشتند. اسب یورکشایر و خلیج کلیولند در قرن نوزدهم بیشتر در این مسابقات شرکت داشتند. با این حال، یک نریان به نام اوپن‌هایم در سال ۱۸۶۲ از انگلستان به دانمارک وارد شد. ورود او کمک شایانی به تشکیل اسب‌های ژوتلاند کرد. در مورد نسب آن تناقضاتی وجود دارد، زیرا برخی آن را سافولک پانچ اصیل می‌دانند، در حالی که برخی دیگر آن را ترکیبی از سافولک و شایر انگلیسی می‌دانند.

در واقع، آلدراپ منکدال (‏که به اولدراپ مونکدال نیز معروف است) . او ‏متولد سال ۱۸۹۳، به نسل ششم اوپن‌ هایم تعلق داشت و همچنین به عنوان نریان بنیانگذار اسب‌های جدید شبه‌ جزیره شناخته می‌شد. این خانواده در طول عمر ۱۶ ساله خود صاحب تقریبا ۱۵۰۰ کره‌ اسب شده بود. از این تعداد ۴۵۴ کره‌ اسب ثبت شده ‌بود. بیشتراسب‌های کنونی شبه جزیره از نوادگان پرین‌های جیلند (‏شاهزاده ژوتلاند)‏ و هودینگ (‏رئیس)‏ پسران آلدراپ هستند. آن‌ها همچنین شباهت قابل ‌توجهی به شلسویگ دارند، یک اسب آلمانی که دارای همان اصل و نسب یوتلند است.

نکته

در سال ۱۹۲۸، ارتباط نزدیکی بین نژاد ژوتلاند و کارخانه آبجوسازی کارلسبرگ وجود داشت. از ژوتلاند برای حمل واگن‌های آبجوسازی استفاده می‌کرد. در یک زمان ۲۱۰ اسب یوتلند برای کار در کارلسبرگ وجود داشت و امروزه حدود ۲۰ اسب هنوز برای حمل و نقل آبجو در کپنهاگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. اسب‌های کارلسبرگ در بسیاری از نمایش‌ها، جشنواره‌ها و فیلم‌ها شرکت می‌کنند و هم نژاد و هم آبجوسازی را ترویج می‌دهند.

کارخانه آبجوسازی
کارخانه آبجوسازی

واقعیات جالب در مورد اسب نژاد ژوتلند

  • شاعر دانمارکی به نام “کامم ریس” این اسب‌ها را به عنوان نمادی از قدرت و شجاعت به تصویر کشیده بود. هنگامی که قهرمان مجبور شد در سفر زیارتی خود به رم با غولی رو به رو شود. دید که اسب ژوتلاند آن قدر شجاع است که بتواند به او کمک کند، و چون سوار بر اسب شد، توانست به پیروزی برسد. ​
  • کارخانه آبجوسازی کارلسبرگ واقع در دانمارک از سال ۱۹۲۸ از این اسب‌ها استفاده می‌کرد و صاحب حدود ۲۱۰ اسب بود. در حال حاضر از ۲۰ راس از این حیوانات برای حمل و نقل آبجو به اطراف منطقه کپنهاگ استفاده می‌شود. ​
  • تشخیص دادن ژوتلاند از سافولک پانچ در حقیقت کار بزرگی است. هر دوی آن‌ها ظاهری شبیه به هم دارند، تنها تفاوت در این است که اندام‌های پایینی در آن‌ها کمی متفاوتند.
  • ژوتلاند یک اسب از گروه اسب‌های سنگین است که، تاریخ آن به قرن ۱۲ برمی گردد. اگر چه تصاویری که به قرن ۹ بر می‌گردد جنگ جویان دانمارکی سوار بر اسب‌ها را نشان می‌دهد که بسیار شبیه به نژاد امروزی به نظر می‌رسند.
  • ژوتلاند اسب ملی دانمارک است که در میان دانمارکی‌ها مایه غرور ملی شده ‌است. ​

ویژگی‌های فیزیکی و ظاهری اسب نژاد ژوتلاند

ژوتلاند امروز یک اسب سنگین با چیزی است که به عنوان یک بدن بشکه‌‌ای بر روی پاهای کوتاه و کلفت توصیف می‌شود. گردن بلندی دارد که کلفت و ماهیچه‌ای است. بر روی شانه‌های صاف است و موهای بلند بر روی پاهای پایینی خود به نام پر ریخته شده‌اند. این پوشش دهی بسیار سنگین در نظر گرفته می‌شود؛ چون می‌تواند منجر به بیماری‌های سم شود، بنابراین پرورش دهندگان فعالانه تلاش می‌کنند آن را کاهش دهند. مساله دیگر پرورش و زاد و ولد در گذشته این بود که این نژاد از مفاصل ضعیف زانو رنج می‌برد. یکی از مشکلاتی که پرورش دهندگان سعی در از بین بردن آن دارند، استفاده از نژادهای مختلف و ترکیب آن‌ها و اصلاح نژاد برتر آن‌هاست. ​

اسب نژاد ژوتلاند
ویژگی های اسب نژاد ژوتلاند

اندازه این نژاد

قابل‌توجه‌ترین چیز در مورد اسب نژاد ژوتلاند اندازه آن است. چرا که دارای بدنی عضلانی و درشت هیکل است، سر این اسب به گردن بلند او متصل است. این نژاد اسب دارای پشت کوتاه، عضلانی و محکم است. پاها به درستی تنظیم شده‌اند و به اندازه کافی قوی هستند تا وزن عظیم اسب را حمل کنند. گوشه‌ها پهن و مسطح هستند. گردن کوتاه و کلفت است و بدنی قوی و سینه‌های بزرگ‌ و عضلانی دارند. پاهای جلویی کوتاه هستند و کاملا از هم جدا شده‌اند. شانه‌های قوی و عضلانی دارند که روی پاها بال می‌زنند. ژوتلاند علی‌رغم اینکه از نظر اندازه جمع و جور است، بسیار قوی و قدرتمند است. در گذشته برای حمل و نقل کالسکه‌ها و کالاهای سنگین مورد استفاده قرار می‌گرفت.

قد و وزن اسب نژاد ژوتلند

وزن اسب نژاد ژوتلاند چیزی در حدود ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ پوند است. همین امر آن‌ها را در گروه اسب‌های سنگین قرار می دهد. اسب نژاد ژوتلاند  چیزی بین ۱۵ دست (‏۶۰ اینچ / ۱۵۲ سانتیمتر)‏ . ۱۶.۱ دست (‏۶۵ اینچ / ۱۶۵ سانتیمتر) به صورت ‏ایستاده ارتفاع قد دارد.

اسب نژاد ژوتلاند
اسب نژاد ژوتلاند

​​​​​​​​رنگ بندی ژوتلاند

رنگ اسب نژاد ژوتلند اغلب بلوطی است و در مواقع نادری سیاه و قهوه‌ای روشن می‌شود. در واقع معمولا شاه بلوطی رنگ است . ممکن است کهر، خاکستری، سیاه یا قزل نیز باشد. دم و یال آن معمولا رنگ روشن تری دارند. اسب‌های ژوتلاند همچنین پره‌ای از مو بر روی پاهای خود دارند.

در سال‌های گذشته زمانی که کشاورزان و بازرگانان تصمیم به خرید یک ژوتلاند گرفتند رنگ‌های اصلی آن‌ها قرمز و سیاه بود. امروزه، طیف وسیعی از رنگ‌ها شامل رنگ‌های خاکستری و قزل را نیز شامل می‌شود. پوشش شاه ‌بلوط با شکوه که به خاطر آن معروف هستند، جایگاه یک رنگ ملی در دانمارک دارد. بیشتر پرورش‌دهندگان که یک ژوتلاند را می‌فروشند، اسب‌هایی با این رنگ خواهند داشت.

در مورد معرفی رنگ‌ها پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر را مطالعه نمایید:

معرفی رنگ‌های اسب

​​​​​​​​ویژگی‌های رفتاری و خلق و خوی ژوتلاند

با وجود اندازه و قدرت آن‌ها، اسب‌های ژوتلاند خوش‌طینت هستند. اسب ژوتلاند به خاطر مطیع و مهربان بودنش شهرت دارد. همین امر ارتباط و نگهداری آن‌ها را اسان می کند، آن‌ها بسیار مایل به انجام کارهای سنگین هستند. این امر آن‌ها را برای حمل کالاهای سنگین و یا انجام کارهای دشوار کشاورزی مناسب می‌سازند. ​

اسب ژوتلاند قوی است اما هنوز نیاز به مراقبت مناسب دارد. برای جلوگیری از اشتباهات بیش از حد، لنگش و دیگر مشکلات از این دست، توصیه می‌شود. مالکان باید به درستی قلاب‌ها و دهنه را نصب کرده و فعالیت‌های اسب را تنظیم کنند. این نژاد باید به طور منظم مقدار کافی غذا بخورد. ​

اسب نژاد ژوتلاند
ژوتلاند اسبی مهربان

اسب‌های ژوتلاند امروزی

تاریخ ژوتلاند مدرن به قرن نوزدهم باز می‌گردد. زمانی که نژادهای مختلف، از جمله خلیج کلیولند و خویشاوند نزدیک آن اسب یورکشایر کواچ، و همچنین آرنز و سافولک پانچس، برای تاثیر بر اسب نژاد ژوتلاند پرورش داده شدند. کارشناسان اسب نیز ادعا می‌کنند که میان سافولک پانچ و ژوتلاند شباهت‌هایی وجود دارد

 این اسب‌ها در اصل برای استفاده در مزارع پرورش داده می‌شدند. به دلیل افزایش مکانیزاسیون امروزه تعداد کمی از اعضای نژاد برای اهداف کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در عوض آن‌ها بیشتر برای نمایش‌های اسب پرورش داده می‌شوند. با این حال، کارلسبرگ بروری از ژوتلاند برای کشیدن گاری خود از سال ۱۹۲۸ استفاده کرده‌است. او مالک حدود ۲۱۰ یوتلاند در اوج خود است، و امروزه هنوز هم از حدود ۲۰ راس ژوتلاند برای حمل آبجو در اطراف کپنهاگ استفاده می‌کند. ​

در واقع از زمانی که نژاد ژوتلاند پرورش یافت، آن‌ها تنها به کشورهای اروپایی مجاور از جمله انگلستان صادر شدند. امروزه آن‌ها عمدتا در دانمارک وجود دارند. تعداد کمی از آن‌ها در بریتانیا به صورت خصوصی هم به عنوان حیوان خانگی و هم به منظور نمایش در مالکیت افراد هستند. هیچ گزارش رسمی از صادرات این اسب به آمریکا وجود ندارد. ​

کلام آخر

به پایان مقاله معرفی اسب نژاد ژوتلاند رسیدیم، امیدواریم لذت برده باشید.

اگر قصد خرید و فروش حیوانات خانگی موردنظر خود را دارید؛ سایت و اپلیکیشن واسط کالا بستری امن و راحت برای این کار است.

منابع:

horsebreedspictures.com

petmd.com

globetrotting.com.au

ehorses.com

تبلیغات
vasetpet-content

2 پاسخ به “اسب نژاد ژوتلاند

  1. تلفظ صحیح یولَند هست نه ژوتلاند. J در دانمارکی “ی” تلفظ میشود و حرف T ساکن و حرف A در اینجا “اَ” تلفظ میشود.
    منبع: سالهاست که در دانمارک زندگی میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.