تغذیه اسب بیمار

تصور کنید اسبی بیمار شده است. علائمی چون تب، گرفتگی بینی و افسردگی دارد. او ساعت‌ها در گوشه‌ای از اسطبل ایستاده است و به‌سختی حرکت می‌کند. بدتر از آن این است که وعدهٔ صبحانهٔ او دست نخورده است. علوفه‌ها له‌شده بر روی زمین هستند و بیشتر علوفه‌ها خورده نشده است. این اسب مادیان همیشه لاغر بوده و به نظر می‌رسد. بعد از بین رفتن عفونت نزدیک به 40 کیلوگرم وزن کم کرده است. صاحب اسب نگران اسبش شده است. ممکن است که ریه‌ها و سینوس‌های او در طول هفته خوب شوند، امّا اگر تغذیهٔ اسب خوب نباشد مشکل کاهش وزن او برای مدت‌زمان طولانی حل نخواهد شد و شاید هرگز خوب نشود. تغذیهٔ اسب سالم کار راحتی است. بیشتر ما می‌دانیم که اسب‌ها چه خوراکی‌هایی را می‌خورند و چه خوراکی‌هایی را نمی‌خورند؛ امّا تغذیه اسب بیمار یا آسیب دیده کاری است که نیاز به آگاهی دارد.

صاحبان اسب باید در نظر داشته باشند که چه غذایی مناسب شرایط فعلی اسب است. همچنین، باید علاوه بر کاهش وزن اسب، بی‌اشتهایی اسب را نیز در نظر داشته باشند. وادار کردن اسب به غذا خوردن یک بخشی از مشکل است و بخش دیگر مشکل، کمک به اسب برای حفظ وزن و یا افزایش وزن است. اینکه چطور برای اسب مجروح یا مریض یک برنامه غذایی بریزید بستگی به مشکل اسب دارد. بهترین غذا برای یک اسب بیمار یک غذای ساده و سبک است. علوفه، نمک و آب برای بیشتر اسب‌های بزرگ‌سال کافی است.

چرا اسب‌ها بی‌اشتها می‌شوند؟

بعضی از اسب‌ها در مقابل هر تغییر کوتاه‌مدتی اشتهای خود را حفظ می‌کنند. درحالی‌که بعضی از آن‌ها با کوچک‌ترین تحریک اشتهای خود را از دست می‌دهند. این خیلی مهم است که بدانیم اسبی که اشتهایش از دست رفته، قطعاً مشکلی دارد. این بی‌اشتهایی می‌تواند به دلیل کاهش توانایی اسب در جویدن و هضم غذا (ناشی از مشکلات دهان، حلق، مری یا روده) باشد. یا می‌تواند فقط به دلیل درد و ترس و یا استرس ناشی از بیماری باشد. بعضی از بیماری‌ها نیز باعث بی‌اشتهایی اسب می‌شوند.

مثلاً بیماری آنفولانزا، فرم تنفسی ویروس هرپس (EHV)، بیماری لایم، میلوآنسفالیت اسب همگی بیماری‌هایی هستند که اشتهای اسب را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

این بی‌اشتهایی بر روی تمامی سیستم بدن اسب تأثیر منفی می‌گذارد. بی اشتهایی باعث می‌شود مبارزه با بیماری را برای این حیوان نجیب دشوارتر شود. در واقع با عدم تغذیهٔ کافی با گذشت پنج روز سیستم ایمنی بدن اسب به خطر می‌افتد.

درحالی‌که اگر اسب به طور منظم غذا بخورد شدت بیماری‌اش کم می‌شود. مدت زمانی که برای بهبودی او لازم است کاهش می‌یابد. باید غذاهایی برای اسب فراهم کنید که برای خوردن وسوسه‌انگیز باشند. این غذاها باید مقوی بوده و بنیهٔ بدن اسب را افزایش دهند.

تغذیه اسب بیمار باید به چه شکل باشد؟

 از مخلوط کردن سبوس گندم با آب گرم و سپس افزودن سایر غلات، سیب، هویج می‌توان برای اسب‌ها غذایی درست کرد. این غذا مزایا و معایبی هم دارد. معایب آن، این است که برای دورهٔ نقاهت کمی سنگین است و هضم فیبر آن برای اسب کمی سخت است. نسبت فسفر به کلسیم این غذا به گونه‌ای است که نباید به صورت روزانه مصرف شود. اگر به صورت روزانه تغذیه شود، می‌تواند باعث مشکلات تراکم استخوانی شود. این غذا نباید به مقدار زیادی به اسب داده شود، چراکه تغذیه مقدار زیادی از این غذا می‌تواند باعث مشکلات خفیف گوارشی شود.

تغذیه اسب بیمار
تغذیه اسب بیمار

بااین‌حال این غذا دو مزیت دارد:

بیشتر اسب‌ها مزه‌اش را دوست دارند و این غذا منبع سرشاری از پروتئین است که به سلامت اسب کمک می‌کند. جهت تغذیه اسب بیمار که از خورد امتناع می‌ورزد، موارد زیر را امتحان کنید:

  • سبوس
  • عسل
  • ملاس
  • سیب یا هویج رنده شده

نکته

به غذای اسب‌ها نمک اضافه کنید. اما اگر اسب غذا نمی‌خورد نمک را از غذا حذف کنید و دوباره غذا را به اسب بدهید و امتحان کنید که آیا غذای بی‌نمک را می‌خورد یا خیر. (هم‌چنین می‌توان داروهای خوراکی را در غذا پنهان کرد تا اسب بخورد.)

افزودن یک منبع سرشار از ویتامین B به غذا می‌تواند کمک دهنده باشد. اسب‌ها به‌طورمعمول به مکمل ویتامین B احتیاج ندارند، امّا استرس، نیاز به ویتامین‌های گروه B را افزایش می‌دهد. بی‌اشتهایی نیز باعث کاهش این ویتامین در بدن اسب می‌شود. توجه کنید که همین‌که یک بار اسب را وادار به خوردن غذای سبوس‌دار کردید، دوباره اسب را به رژیم غذایی معمول خودش بازگردانید.

در رابطه با تغذیه اسب بیمار اگر دلیل بی‌اشتهایی اسب، درد است با دامپزشک اسب در مورد داروی ضدالتهاب غیر استروئیدی مانند فتیل بوتازون سؤال کنید. برخی از دامپزشکان ممکن است که برای تحریک اشتهای اسب استروئیدهای آنابولیک را تجویز کنند، امّا تأثیر دارو در روزهای اول مشخص نمی‌شود و در درازمدت می‌تواند سیستم ایمنی بدن اسب را ضعیف کند.

خواندن مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

نقش ویتامین در پرورش اسب

نتیجهٔ بی‌اشتهایی اسب

اگر تمام تلاش شما برای افزایش اشتهای اسب به شکست انجامید باید به‌طور جدی به دنبال راه‌حل‌های بهتری بگردید، زیرا اگر اسب برای سه تا پنج روز وعدهٔ غذایی کامل نداشته باشد، سیستم ایمنی بدنش ضعیف و اغلب اسهال نیز می‌شود. اسهال در موارد شدید می‌تواند بسیار خطرناک شود. ممکن است دامپزشک اسب را بستری کند تا از طریق لوله تغذیه این اسب بیمار انجام شود.

بی اشتهایی اسب
تغذیه اسب بیمار

با باز شدن اشتهای اسب چه مقدار غذا باید به او بدهیم؟

به گفتهٔ یک متخصص تغذیه اسب، قبل از اینکه مقدار غذای اسب خود را تعیین کنید باید شرایط آن را بسنجید. آیا اسب قبل از شروع مشکلاتش اضافه‌وزن داشته یا لاغر بوده؟ یا اینکه وزنش متعادل بود؟ در نظر گرفتن این موارد به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که رژیم اسب را چطور باید در نظر بگیرید. برای حفظ وزن، کاهش وزن و یا افزایش وزن به او غذا دهید.

همواره این نکتهٔ بسیار مهم را به یاد داشته باشید تغییرات شدید در رژیم غذایی اسب مشکلات شدیدی برای اسب ایجاد می‌کند. تا زمانی که اسب توانایی جویدن و هضم دارد و در حال بهبودی هست، از تغییرات شدید در رژیم غذایی‌اش پرهیز کنید. تغییرات ناگهانی در غذا می‌تواند باعث کولیک در اسب‌ها شود. به‌علاوه ثابت نگه‌داشتن غذای اسب باعث خوش‌حالی اسب می‌شود. (اسب‌ها موجوداتی هستند که عادات را دوست دارند و تغییرات ناگهانی را نمی‌پسندند.) پس این نکته مهم را به یاد داشته باشید که هرگونه تغییر در رژیم را به‌آرامی و در فواصل چند روز، باید ایجاد کنید.

نکته

اگر اسب شما به بیمارستان دامپزشکی می‌رود، باید به تغذیهٔ معمول این اسب بیمار توجه شود. اگر اسب شما به‌طور مثال فقط علوفهٔ گیاهی و کمی غلات می‌خورده است، به دامپزشکان این نکته را بگویید. اگر امکان ندارد یک یادداشت بر روی اسب خود بگذارید و این نکته را بگویید که اسب شما چه چیزی می‌خورد و درخواست کنید که به اسب همان غذا را بدهند. زیرا ممکن است که در کلینیک دامپزشکی غذاهای دیگری به اسب داده شود. اگر اسب شما دیگر به خوراکی‌های معمولش دسترس ندارد، مثلاً اگر مرتع آن‌ها در آتش‌سوزی از بین رفته است، در این صورت اسب برای تأمین غذای خود نیاز به خوراک جدید دارد. خوراک جدید باید شبیه به خوراک قبلی اسب باشد تا اسب دچار مشکلات شدید ناشی از تغییر زیاد در رژیم خود نشود.

تغذیه اسب بیمار
تغذیه اسب بیمار

تغذیهٔ اسب‌هایی که آسیب‌های شدیدی دیده‌اند!

بعضی از انواع آسیب‌های شدید مانند سوختگی بر اثر آتش‌سوزی یا عفونت‌های شدید، انرژی بسیار زیادی از اسب می‌برد. برای گذشتن از چنین چالش‌هایی نیاز اسب به مایعات، پروتئین، ویتامین‌های محلول در آب و انرژی، افزایش می‌یابد. یک متخصص تغذیه، رژیم غذایی زیر را برای این اسب‌ها توصیه می‌کند:

  • 14 تا 16 درصد پروتئین خام
  •  7 تا 9 درصد چربی
  •  میزان زیادی از ویتامین‌های B کمپلکس
  • ویتامین C (دو بار در روز 10 گرم)
  • ویتامین E

 این رژیم باید بلافاصله پس از آسیب شروع شود. به یاد داشته باشید که در روزهای اول با مقادیر کم شروع و در روزهای بعد به طور تدریجی مقادیر را زیاد کنید.

نارسایی کبد

اسب‌هایی که دچار نارسایی‌های کبدی هستند در تجزیهٔ پروتئین و چربی اضافی دچار مشکل هستند. به‌خصوص آمینواسیدهای «آروماتیک» مثل تریپتوفان، اما می‌توانند از یک رژیم همراه با کمی آمینواسیدهای شاخه‌دار مثل «لوسین»، «ایزولوسین» و «والین» بهره‌مند شوند. در مورد این آمینواسیدها دانه‌هایی مثل ذرت و سورگوم بسیار بهتر از جو دوسر می‌توانند نیازهای اسب را برآورده کنند. ضمن اینکه کبد آسیب‌دیده نمی‌تواند گلوکز را به‌خوبی سنتز کند. به‌این‌ترتیب اسب با نارسایی کبد از رژیم غذایی با نشاستهٔ بالا بهره‌مند می‌شود که تا حدود زیادی نیاز این حیوان به سنتز گلوکز را برطرف می‌کند.

نارسایی کبدی
نارسایی کبدی

بنابراین رژیم غذایی با پنجاه درصد غلات برای تغذیه این اسب بیمار توصیه می‌شود. ویتامین‌های گروه B به‌خصوص تیامین و نیاسین باید به صورت مکمل باشند. اسب‌های با نارسایی کبد، نباید از رژیم غذایی پرچرب استفاده کنند و نمک مصرفی آن‌ها نیز باید محدود شود؛ زیرا نمک اضافه باعث ایجاد ورم و جمع شدن مایعات در سلول‌ها می‌شود. باید غذا طوری به اسب داده شود که هضم آن برای کبد آسان باشد، پس تعداد وعده‌هایی غذایی اسب را زیاد کنید ولی مقدار هر وعده را کم و کوچک کنید. تعداد وعدهٔ غذایی بین 3 تا 6 وعده می‌تواند خوب باشد.

نارسایی کلیوی

بسیاری از اسب‌های سالمند دچار نارسایی مزمن کلیوی هستند که اغلب با افسردگی و کاهش اشتها همراه است. وقتی کلیه‌ها خوب کار نمی‌کنند، اسب در دفع مواد زائد به‌ویژه اوره، کلسیم و فسفر به مشکل برمی‌خورد. اوره محصول جانبی پروتئین اضافه در رژیم است. پس باید مصرف پروتئین، کلسیم و فسفر محدود شود. رژیم غذایی که چمنیان (مانند یونجه، شبدر و…) را در خود جای می‌دهد پروتئین و مواد معدنی اضافه را محدود می‌کند. هم‌چنین می‌توان به رژیم چمنیان، ذرت نیز اضافه کرد تا اگر اسب به کالری بیشتری برای حفظ وزن احتیاج دارد از طریق غلات این کالری تأمین شود.

از یونجه، سبوس گندم و سبوس برنج باید پرهیز شود زیرا آن‌ها منابع کلسیم و پروتئین و فسفر هستند. هم‌چنین ممکن است که مکمل‌های ویتامین‌های گروه B نیز مفید باشند. به‌علاوه باید به مقدار زیادی آب تمیز و زلال در دسترسی اسب قرار گیرد. ازآنجایی که کلیه‌ها نمی‌توانند به‌خوبی کار کنند به مایعات زیادی نیاز دارند تا مواد زائد را از بدن خارج کنند و کمبود آب می‌تواند منجر به کم‌آبی و خطرات بسیار جدی شود.

نارسایی کلیوی
تغذیه اسب بیمار

جراحی

اسبی که جراحی کرده است قادر به تحمل غذاهای جامد نخواهد بود. در حقیقت بایستی تغذیه این اسب بیمار اغلب از غذاهای آبکی تشکیل شود. اسبی که جراحی‌های پیچیده و گسترده داشته باشد، پس از عمل، 24 تا 26 ساعت بسیار ضعیف می‌شود و ممکن است که نیاز به تزریق محلول داشته باشد. دکتر رالستون محلول‌های آمینواسیدی و لیپیدی را پیشنهاد می‌دهد. ممکن است تهیهٔ همهٔ مواد مغذی برای اسب پرهزینه باشد امّا حتی اگر 50 درصد از مواد مغذی مورد نیاز اسب فراهم شود بهتر از هیچ است.

اسب زخمی

اسبی که دارای جراحت است و تحت استراحت قرار دارد باید در تغذیه او دقت شود که اسب به دلیل کم‌تحرکی دچار افزایش وزن نشود. اضافه‌وزن فشار بیشتری را روی جراحت اسب می‌گذارد به‌خصوص اگر این جراحت مربوط به پا یا اسکلت باشد. حتی زخم‌های جزئی می‌توانند به آن معنا باشند که اسب باید مدتی را در اسطبل بماند. بنابراین باید در رژیم غذایی اسب مقدار زیادی فیبر گنجانده شود تا روده‌ها عملکرد طبیعی خود را حفظ کنند. میکروارگانیسم‌های روده فیبر را تجزیه می‌کنند و انرژی زیادی را برای اسب فراهم می‌کنند.

 مطمئن شوید که سطل غذای اسب در جایی قرار دارد که اسب می‌تواند به‌راحتی به آن دسترسی یابد. برای مثال اگر پاهای جلویی اسب آسیب دیده‌اند، سطل غذا را بالا بگیرید تا از وارد آمدن فشار بر پاهای اسب جلوگیری شود. هر دو ساعت یک‌بار غذاهای مانده را بردارید و غذای تازه به او بدهید تا غذا تازه و خوش‌طعم باشد. اسب هنگامی که زخمی است نباید حوصله‌اش سر برود. برای اینکه حوصلهٔ اسب سر نرود از اسباب‌بازی‌های ثابت در اسطبل استفاده کنید.

در رابطه با عفونت زحم اسب و روش‌های درمان آن خواندن مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

عفونت زخم اسب

تغذیه اسب بیمار
اسب زخمی

نکته

منبعی از علوفه در اختیار اسب قرار دهید و علوفه را به طور مداوم با علوفه‌های تازه جایگزین کنید تا اسب مشغول جویدن علوفه‌ها باشد و سرگرم شود. منابع فیبر خورد شده زمان بیشتری برای جویده شدن نیاز دارند پس سرگرمی آن‌ها نیز برای اسب بیشتر است می‌توان این منابع را جایگزین علوفه کرد یا در کنار علوفه از آن‌ها استفاده کرد. ما صمیمانه امیدواریم که هیچ یک از اتفاقات و بیماری‌های مطرح‌شده برای اسب شما پیش نیاید امّا اکنون در صورت مواجه شدن با یک اسب بیمار آگاهی و دانش بیشتری خواهید داشت.

سخن پایانی

به پاین مقاله تغذیه اسب بیمار رسیدیم. امیدواریم که برای شما مفید واقع شده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا حیوانات خانگی موردنظر خود را خریداری نمایید.

مقالات مرتبط:

منابع:

Msd_animal_health_hub.co.uk

Feedxl.com

Thehorse.com

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر