تعمیرات گیربکس اتوماتیک ماشین

گیربکس خودرو در دو نوع کلی گیربکس اتوماتیک و گیربکس دستی وجود دارد. فارغ از تفاوت این دو نوع گیربکس به مبحث انواع گیربکس اتوماتیک پرداخته و علت خرابی و تعمیرات گیربکس اتوماتیک را شرح می‌دهیم و همچنین در مورد ساختار مبدل گشتاور نیز صحبت می‌کنیم.

گیربکس خودرو جزو اصلی ترین قطعات خودرو است. بدون وجود آن امکان حرکت خودرو وجود ندارد، زیرا وظیفه‌ی انتقال قدرت موتور به چرخ‌های ماشین را این وسیله بر عهده دارد. در واقع گیربکس باعث می شود تا پس از دریافت نیروی مکانیکی توسط جعبه دنده، محور ورودی جعبه دنده به حرکت در آید.

انواع گیربکس اتوماتیک خودرو

گیربکس اتوماتیک خودرو در انواع سیاره‌ای یا AT، دو کلاچه یا DCT، AMT و CVT تقسیم بندی می‌شود.

تمامی این گیربکس‌ها در تشکیل قطعات اصلی با یکدیگر شباهت داشته و همگی آن‌ها از چرخ دنده‌های مکانیکی، سنسورهای مکاترونیکی، کنترل کننده الکتریکی یا ای سی یو و کلاچ گیربکس اتوماتیک تشکیل شده‌اند.

گیربکس اتوماتیک
گیربکس اتوماتیک

قبل از اینکه با تعمیرات گیربکس اتوماتیک آشنا شوید بهتر است که با عوامل خرابی این گیربکس‌ها آشنایی پیدا کنید.

عوامل خرابی گیربکس اتوماتیک ماشین

همانطور که از نام گیربکس اتوماتیک خودرو مشخص است، این گیربکس به صورت الکترونیکی و خودکار اقدام به تعویض دنده می‌نماید.

اگر نکاتی مهمی که در خصوص عملکرد با این نوع گیربکس وجود دارد را رعایت کنید، کمتر با مسئله‌ی خرابی گیربکس اتوماتیک خودرو مواجه می‌شوید. عدم رعایت این نکات از مهم ترین عوامل خرابی گیربکس اتوماتیک است.

وقتی دنده در حالت خلاص قرار گرفته است و پای شما بر روی پدال گاز قرار دارد، به هیچ وجه گیربکس را در حالت DRIVE یا D قرار ندهید.

برخی نکات مهم

  • زمانی که خودرو در حال حرکت است، به هیچ عنوان اقدام به تغییر دنده جعبه دنده ننمایید.
  • تا زمانی که خودرو به صورت کامل متوقف نشده است، حالت پارک یا P را انتخاب نکنید.
  • هنگامی که در شیب‌های تند در حال رانندگی هستید، ماشین را در حالت دنده خلاص قرار ندهید.
  • سرویس‌های دوره‌ای خودرو و معاینات فنی به موقع را فراموش نکنید.

اگر گیربکس کوچکترین خطایی را بر روی صفحه کیلومتر نشان داد، باید سریع به یک مکانیک خودرو مراجعه نمایید، چون گیربکس اتوماتیک از مرکز کنترل الکتریکی خود دستور می‌گیرد، به محض نشان دادن کوچکترین خطا باید به وضعیت آن رسیدگی کنید؛ چون در غیر این صورت باعث می شود تا ECU هنگ کرده و هزینه‌ی هنگفتی را به صاحب خودرو تحمیل نماید.

گیربکس اتوماتیک به خاطر سیم کشی پیچیده و زیادی که دارد باید بیشتر از گیربکس دستی از باطری آن مراقبت شود.

عوامل دیگر خرابی گیربکس اتوماتیک

استفاده از چراغ های پرمصرف مانند چراغ‌های زنون برای ماشین‌هایی که دارای گیربکس اتوماتیک هستند، توصیه نمی‌شود. چون روی مرکز کنترل الکتریکی گیربکس خطا انداخته و باعث آسیب به گیربکس می‌شود.

دقت داشته باشید که هیچ‌گاه موتور ماشین‌هایی که دارای گیربکس اتوماتیک هستند را شست و شو ننمایید زیرا اگر کوچکترین رطوبتی وارد وایرکشی ماشین شده و وایرکشی ماشین روی ECU خطا انداخت، تعمیر آن سخت شده و در برخی موارد سبب صرف هزینه‌ی هنگفت و تعویض ECU می‌شود.

نکات مهم

اگر کیلومتر شمار ماشین شما به عدد ۴۵۰۰۰ رسید، باید به طور کلی روغن گیربکس ماشین را تعویض نمایید. زیرا روغن بعد از مدتی حالت چسبندگی خود را از دست داده و چرخ دنده‌های گیربکس برای عملکرد بهتر نیاز به روغن‌هایی با چسبندگی بالا دارند. به همین دلیل توصیه به تعویض روغن بعد از طی مسافت ذکر شده می‌شود.

فشار بیش از حد روغنی که سبب تغییر دنده‌ها می‌شود و خرابی برق ماشین و خرابی دسته‌های موتور در برخی مواقع سبب تقه زدن گیربکس اتوماتیک ماشین می شود، به همین سبب خرابی گیربکس اتوماتیک در برخی مواقع دلایل دیگری دارد که با تعمیر قطعاتی غیر از گیربکس، نقص عمل گیربکس رفع می‌شود.

در برخی مواقع ممکن است دنده‌ی ماشین با مشکل جا رفتن مواجه شود، یعنی دنده‌های ماشین یا جا نمی روند و یا به سختی جا می‌روند، در این مواقع باید چرخ دنده‌های برنجی گیربکس اتوماتیک مورد بررسی قرار گیرد. در برخی مواقع ممکن است که چرخ دنده‌ها نیاز به تعویض پیدا کنند.

اگر ماشینی که دارای گیربکس اتوماتیک است، از حالت پارک خارج نشد می‌تواند مشکل از ضعیف بودن باطری باشد و یا برق ماشین (مربوط به ECU) دچار مشکل شده باشد.

در برخی موارد که عیب مربوط به ECU گیربکس اتوماتیک خودرو است، مثل عدم حرکت دنده، یا قاطی کردن دنده، باید ECU را زیر دستگاه دیاگ برد و آن را پس از عیب یابی تعمیر کرد.

عیب یابی
عیب یابی

تفاوت تعمیرات گیربکس اتوماتیک با گیربکس دستی

می‌توان گفت که ساختار گیربکس دستی تمامی اتومبیل‌های سبک تقریبا با یکدیگر شباهت دارد، بدین معنی که اگر کسی تعمیرات گیربکس دستی پراید را فرابگیرد می‌تواند گیربکس دستی پژو را نیز تعمیر نماید. اما این مورد در خصوص گیربکس اتوماتیک صدق نمی‌کند. گیربکس‌های اتوماتیک انواع مختلفی دارند و ساختار آن‌ها بسیار پیچیده است.

درست است که تمامی گیربکس‌های اتوماتیک در قطعات اصلی با یکدیگر شباهت دارند اما این بدین معنی نیست که تعمیرات تمامی آن‌ها از یک اصول پیروی کند. مثلا مشکلاتی که گیربکس اتوماتیک AMT با آن مواجه می‌شود با مشکلات گیربکس AT ممکن است تفاوت داشته باشد.

نکته‌ی دیگری که به آن باید دقت شود، نوع ماشین نیز است. مثلا گیربکس ماشین رنوکپچر با گیربکس ماشین رنوداستر کمی متفاوت بوده و تعمیرات آن نیز با یکدیگر کمی متفاوت است. به همین سبب تعمیرات گیربکس اتوماتیک ماشین بسیار تخصصی بوده و باید زیر نظر مهندسین مجرب و کارآزموده صورت بگیرد.

تفاوت گیربکس اتوماتیک و گیربکس دستی
تفاوت تعمیرات گیربکس اتوماتیک و گیربکس دستی

نکاتی در مورد تعمیرات گیربکس اتوماتیک

اگر تعمیرات گیربکس اتوماتیک ماشین زیر نظر فرد متخصص صورت نگیرد، هزینه‌های هنگفتی به شما تحمیل می‌گردد. مثلا در مواردی مشاهده شده که سه چهارم هزینه‌ی ماشین به فرد تحمیل شده است.

یکی دیگر از تفاوت‌های بارز گیربکس اتوماتیک خودرو نداشتن پدال کلاچ است. در این خودروها مبدل گشتاور کار پدال کلاچ را انجام می‌دهند.

در گیربکس اتوماتیک خودرو نیازی به تعویض دنده به صورت دستی نبوده و کافی است که دنده را در حالت D قرار دهید. آن وقت است که مشاهده خواهید کرد همه چیز به صورت خودکار فعال شده و عمل می‌کند.

یکی از مزیت‌های داشتن گیربکس اتوماتیک این است که موتور می‌تواند سرعت خروجی با دامنه‌ی متفاوت را داشته باشد.

دانستن تفاوت بین گیربکس دستی و گیربکس اتوماتیک درک مطالب مربوط به تعمیرات گیربکس اتوماتیک خودرو را برای شما آسان می کند.

ضمن اینکه آشنایی با ساختار انواع گیربکس اتوماتیک خودرو در تعمیرات گیربکس اتوماتیک خودرو ضروری است.

در ادامه ساختار انواع گیربکس را به طور مختصر در ادامه شرح می دهیم.

ساختار گیربکس‌های AMT

ساده ترین و ارزان ترین نوع گیربکس اتوماتیک خودرو، گیربکس‌های AMT هستند.

بیشتر قطعات این گیربکس‌ها با گیربکس‌های دستی مشترک بوده و به همین دلیل تعمیرات گیربکس اتوماتیک خودرو از نوع AMT راحت‌تر است.

فرض کنید که بر‌روی گیربکس دستی عملگرهای الکترومکانیکی نصب نمایید، آن وقت گیربکس دستی تبدیل به گیربکس اتوماتیک از نوع AMT می‌شود.

گیربکس برخی از خودروها مانند خودروی برلیانس اچ ۳۲۰ از این نوع گیربکس است.

AMT
ساختار گیربکس‌های AMT

ساختار گیربکس‌های سیاره‌ای

گیربکس بسیاری از خودروها چون سوزوکی ویتارا و اچ سی کراس از این نوع هستند. رایج ترین نوع گیربکس اتوماتیک خودرو، گیربکس‌‌های سیاره‌ای هستند. علت نامگذاری این گیربکس‌ها وجود چرخ دنده‌های خورشیدی سیاره‌ای در آن‌ها است که وظیفه‌ی انتقال قدرت را بر عهده گرفته‌اند.

سیستم کلاچ این گیربکس‌های اتوماتیک هیدرولیکی می باشد. گیربکس مورد استفاده در خودروهای ۲۰۶ و ۲۰۷ نیز از نوع سیاره ای یا AT است. این گیربکس‌ها مجهز به سیستم کنترلی هستند.

گیربکس سیاره‌ای
گیربکس سیاره‌ای

ساختار گیربکس‌های اتوماتیک CVT

در این نوع گیربکس‌ها از تسمه‌ای در جنس فلز یا پلیمر بهره گرفته شده است که این تسمه وظیفه‌ی اتصال دو مخروط را بر عهده دارد، که انتقال قدرت از طریق این دو مخروط در گیربکس انجام می‌شود.

مخروط‌های موجود در گیربکس با حرکت در محور خودشان سبب تعویض دنده می‌گردند.

شاید دقت کرده باشید که در برخی از خودروها هنگام تعویض دنده خودرو دچار تکان‌هایی می‌شوند، به سبب پیوستگی تعویض دنده در این نوع گیربکس‌ها شاهد تکان‌های خودرو در هنگام تعویض دنده نیستیم و همین امر سبب شده تا بسیاری از خودروسازان از این نوع گیربکس اتوماتیک استفاده نمایند و کیفیت خودروهای خود را بالا ببرند. این ویژگی مهم ترین مزیت گیربکس‌های CVT است.

نیسان تیانا جزو خودروهایی است که به این نوع گیربکس مجهز است، این نوع گیربکس‌ها برای اولین بار توسط شرکت معروف نیسان مورد استفاده قرار گرفت.

گیربکس CVT
گیربکس CVT

گیربکس‌های دو کلاچه یا DCT

جدیدترین نوع گیربکس اتوماتیک گیربکس‌های دو کلاچه هستند.

این گیربکس‌ها برای اولین بار توسط شرکت پورشه در خودروهای اسپرت مورد استفاده قرار گرفت.

این نوع گیربکس مانند گیربکس‌های AMT شباهت بسیاری به گیربکس‌های معمولی یا دستی دارند. با این تفاوت که این گیربکس‌ها برای دنده‌های زوج دارای یک کلاچ و برای دنده‌های فرد نیز دارای یک کلاچ است.

کلاچ‌های موجود در این گیربکس به صورت مستقل عمل کرده اما هر دو به یک مجموعه گیربکس متصل هستند.

عملگرهای مکانیکی موجود در گیربکس دو کلاچه همانند گیربکس AMT وظیفه‌ی تعویض دنده را بر عهده گرفته‌اند. کلاچ گیری نیز توسط عملگرهای الکترومکانیکی نیز صورت می‌گیرد.

واحد پردازنده مخصوص گیربکس اتوماتیک یا همان ECU وظیفه‌ی کنترل عملگرها را بر عهده دارد.

افت انرژی کم، انتقال قدرت همراه با بازدهی بالا از مهم ترین مزیت‌های این گیربکس است.

خودروی رنوکپچر از نمونه خودروهایی است که دارای این گیربکس است.

تعمیرات گیربکس اتوماتیک ماشین
گیربکس‌های دو کلاچه یا DCT

تست تعمیرات گیربکس اتوماتیک خودرو

تعمیرکاران متخصص و ماهر قبل از تعمیرات گیربکس اتوماتیک خودرو، تست گیربکس را انجام می دهند.

تست گیربکس سبب می شود تا از عیب‌های پیش آمده برای گیربکس مطمئن شوند و سپس اقدام به تعمیر نمایند.

تست گیربکس اتوماتیک خودرو در دو مرحله صورت می پذیرد:

  • مرحله ی اول تست گیربکس اتوماتیک در جا است.
  • مرحله ی دوم تست گیربکس اتوماتیک در جاده است.

در این مراحل تعمیر کار مواردی چون داشتن صدای اضافی، لغزش، تقه زدن گیربکس، سفتی و نرمی غیر معمول، تعویض دنده ی بی جا، گاز هرز خوردن بی دلیل، نداشتن کشش کافی در سر بالایی را مورد بررسی قرار می‌دهند.

در صورت مشاهده‌ی هر یک از عیوب ذکر شده اقدام به تعمیر گیربکس می‌نمایند.

خود شما نیز اگر هر یک از معایب ذکر شده در خودرو را ملاحظه کردید، حتما به یک تعمیر کار متخصص گیربکس اتوماتیک خودرو مراجعه نمایید.

مدارات هیدرولیکی و مرکز کنترل کامپیوتری موجود در گیربکس سبب پیچیده‌تر شدن ساختار آن و سخت شدن تعمیر آن گشته است، به همین سبب در هنگام تعمیر گیربکس باید دقت زیادی به کار گرفته شود.

ساختار مبدل گشتاور گیربکس اتوماتیک خودرو

همانطور که بیان شد گیربکس اتوماتیک خودرو از اجزای مختلفی تشکیل شده است که هر یک از این اعضا با هماهنگی یکدیگر فعالیت نموده و باعث به وجود آمدن ساختار گیربکس می‌شوند.

نقص درهر یک از این اجزا سبب خرابی گیربکس می‌شود. به همین سبب آشنایی با ساختار و عملکرد هر یک از اجزای گیربکس اتوماتیک ضروری است.

مبدل گشتاور از مهم ترین اعضای گیربکس بوده که در معرض خرابی‌های مختلف نیز قرار دارد. در ادامه به ساختار مبدل گشتاور می پردازیم.

مبدل گشتاور دارای ۴ قسمت اصلی پمپ، توربین، استاتور و سیال انتقال دهنده است که در ادامه در مورد هرکدام توضیح می‌دهیم.

پمپ مبدل گشتاور

پمپ مبدل گشتارو از پره‌هایی تشکیل شده است که این پره‌ها به محفظه‌ی مبدل متصل شده‌اند، محفظه‌ی مبدل نیز به فلایویل موتور متصل شده است به همین سبب این اجزا با سرعتی معادل با سرعت دورانی موتور در حال گردش هستند.

بهتر است بدانید که پمپ مبدل گشتاور از نوع پمپ‌های سانتریفیوژی بوده و با هر بار گردش خود سیال انتقال دهنده را به بیرون پرتاب می‌کند. پس اگر گیربکس در عمل انتقال قدرت دارای عملکرد خوبی نبود، امکان اختلال در عملکرد پمپ می تواند وجود داشته باشد.

توربین مبدل گشتاور

این گشتاور دارای تیغه‌هایی است که این تیغه‌ها به سیستم انتقال قدرت متصل شده‌اند.

توربین با به حرکت در آوردن محتویات سیستم انتقال قدرت سبب حرکت خودرو می‌شود.

سیال انتقال دهنده بعد از خروج از پمپ به سمت توربین رفته و باعث چرخش توربین می‌شود.

نقص در گیربکس سبب عدم حرکت خودرو می‌شود و این عدم حرکت می تواند به پمپ، توربین و سیال انتقال دهنده مربوط شود.

سیال انتقال دهنده و استاتور

سیال انتقال دهنده باعث حرکت توربین و دوران آن می‌شود، پس هر گونه نقص در توربین به معنی نقص در ساختار آن نبوده و ممکن است که مربوط به سیال باشد.

دقت نمایید که سیال انتقال دهنده در خلاف جهتی که وارد توربین می‌شود از آن خارج می شود. جهت خروج سیال از توربین خلاف جهت چرخش پمپ‌های مبدل گشتاور است.

اگر ایرادی در جهت حرکت سیال رخ دهد، می‌تواند این عیب مربوط به استاتور باشد، زیرا وظیفه‌ی استاتور در مبدل گشتاور، تغییر جهت سیال انتقال دهنده در هنگام خروج از توربین است و قبل از اینکه سیال انتقال دهنده به سمت پمپ حرکت نماید توسط استاتور مسیر حرکتش تغییر می‌کند. افت عملکرد مبدل گشتاور می تواند به دلیل خرابی استاتور باشد.

ساختار مبدل گشتاور گیربکس اتوماتیک خودرو
ساختار مبدل گشتاور گیربکس اتوماتیک خودرو

ساختار استاتور گیربکس اتوماتیک خودرو

تیغه‌هایی سخت و خشن ساختار استاتور را تشکیل می‌دهند.

تمامی این تیغه‌ها به طور کامل وظیفه تغییر جهت سیال انتقال دهنده را بر عهده دارند.

در داخل استاتور کلاچ یک طرفه‌ای وجود دارد که وظیفه ی اتصال استاتور به شفت سیستم انتقال قدرت را بر عهده دارد. به همین علت استاتور در خلاف جهت سیال شروع به گردش می‌نماید.

برای تفهیم راحت‌تر موضوع باید این نکته را ذکر نمود که به محض برخورد سیال به تیغه‌های استاتور، جهت حرکت سیال تغییر پیدا می کند.

بهتر است این نکته را بدانید که وجود استاتور در سرعت‌های بالا معنی پیدا می‌کند و در سرعت‌های پایین نیازی به وجود استاتور نیست. زیرا وقتی ماشین با سرعت پایین مثلا ۶۰ کیلومتر در ساعت در حال حرکت است، پمپ و توربین نیز سرعت‌های دوران یکسانی را با همدیگر تجربه می‌کنند. در این حالت سیال خارج شده از توربین که به سمت پمپ باز می گردد، جهت یکسانی داشته و نیازی به استاتور برای تغییر جهت حرکت ندارد.

مزایای وجود مبدل گشتاور

وجود مبدل گشتاور نیروی لازم را برای شتاب گیری به موتور می‌دهد. در واقع بدون وجود مبدل گشتاور، خودرو نمی‌تواند شتاب بگیرد. هر چقدر مبدل گشتاور پیشرفته تر باشد تورک انتقالی آن به خودرو ۲ تا ۳ برابر بیشتر از تورک موتور است.

در برخی موارد گفته می‌شود که وجود گیربکس اتوماتیک سبب مصرف بیشتر سوخت می‌شود. برای حل کردن این مشکل و کاهش اتلاف انرژی توسط این نوع از گیربکس‌ها، در برخی از خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک مبدل‌های گشتاور را طوری طراحی کرده‌اند که دارای کلاچ قفل شونده هستند.

هنگامی که دو نیمه از مبدل گشتاور به سرعت دورانی یکسانی رسیدند، کلاچ آن‌ها را نسبت به هم قفل کرده و باعث جلوگیری از لغزش، اتلاف انرژی و بالا رفتن کارایی خودرو می‌گردد.

سیستم تعیین دنده در گیربکس اتوماتیک خودرو

سیستم تعیین دنده در گیربکس اتوماتیک خودرو مربوط به چرخ دنده‌ها است. چرخ دنده‌های گیربکس اتوماتیک خودرو در رینگی قرار گرفته‌اند که سرعت چرخش چرخ دنده را یا سرعت محور خروجی گیربکس را تعیین می‌نماید. آن‌ها حول محور ورودی گیر بکس، حول محور خود و حول محور چرخ دنده مرکزی شروع به گردش می‌نمایند.

این وسیله مرکزی به همراه چرخ دنده‌هایی که حول محور ورودی گیربکس قرار دارند، توسط قابی به نام قاب نگهدارنده چرخ دنده‌ها در داخل چرخ دنده رینگی به یکدیگر متصل هستند.

قدرت گیربکس و نسبت افزایش سرعت خودرو توسط ECU با قفل کردن برخی از چرخ دنده‌ها صورت می‌پذیرد، به همین سبب اگر در قدرت گیربکس مشکلی پیش آمد، این عیب می تواند مربوط به مرکز کنترل کامپیوتری گیربکس و یا چرخ دنده‌ها باشد.

قفل شدن و آزاد شدن حرکت هر کدام از این چرخ دنده‌ها توسط سلکتور صورت می‌پذیرد. به همین سبب وجود مشکل در حرکت چرخ دنده‌ها می‌تواند مربوط به جعبه فرمان الکتریکی گیربکس باشد.
جعبه فرمان الکتریکی گیربکس از طریق جریان روغن و الکتریسیته حرکت چرخ دنده‌ها را کنترل می‌نماید.

تعمیرات گیربکس اتوماتیک خودرو به موقع

تعمیرات گیربکس اتوماتیک خودرو به موقع، به طور قابل توجهی سبب افزایش طول عمر خودرو شده و از به وجود آمدن معایب زیادی در گیربکس جلوگیری می‌کند.

خارج کردن کارتل، تعویض فیلتر‌های گیربکس، تمیز کاری کارتل و از بین بردن ضایعات روغن‌های سوخته ته‌نشین شده در آن، تعویض روغن گیربکس از جمله مواردی است که در سرویس کردن گیربکس مورد توجه بوده و سبب بالا رفتن راندمان عملکرد خودرو می‌شود.

بعد از هر ۲۵ هزار کیلومتری که طی کردید بهتر است که واسکازین خودرو را مورد بازبینی قرار دهید.

این نکته را همواره مد نظر داشته باشید که سیستم سرمایش موتور خودرو فقط برای پایین نگه داشتن دمای موتور طراحی و راه اندازی نشده و یکی از مهم ترین وظایف آن که اغلب نادیده گرفته می شود، پایین نگه داشتن دمای گیربکس نیز است. به همین سبب به محض اینکه سیستم سرمایش موتور دچار نقص شد آن را به تعمیرگاه ببرید، چون در غیر اینصورت قبل از موتور، گیربکس اتوماتیک خودرو دچار نقص فنی می‌شود.

به موقع
تعمیرات به موقع

نحوه‌ی رانندگی کردن با خودروی دارای گیربکس اتوماتیک

قبل از خرید خودرویی که دارای گیربکس اتوماتیک است، یادگیری نحوه‌ی رانندگی کردن با این نوع خودرو بسیار مهم است؛ زیرا مهم ترین راه جلوگیری از خرابی گیربکس اتوماتیک خودرو نحوه ی صحیح استفاده از آن استد که به طور مثال به موارد زیر اشاره می شود:
اگر در ترافیک های طولانی مدت ( بیش از ۱۵ دقیقه) گرفتار شدید، حتما گیربکس اتوماتیک خودرو را در حالت دستی قرار دهید.

اگر در ترافیکی قرار گرفتید که در آن زیر دو دقیقه متوقف شدید، به هیچ عنوان اهرم دنده را در حالت خلاص قرار ندهید.

از یدک کردن خودروهای دیگر توسط خودروی خودتان به شدت پرهیز نمایید، زیرا در طراحی گیربکس‌های اتوماتیک از فرمول‌ها و روش‌های مهندسی بهره گرفته شده که گیربکس مطابق با ساختار اتومبیل شما طراحی شود. بنابراین گیربکس‌های اتوماتیک تحمل وزن‌های بسیار بالا را نداشته و در صورت یدک کشیدن خودروهای دیگر دچار خرابی می‌شوند.

کنترل والف گیربکس

محلی که تمام کانال های مربوط به جریان روغن گیربکس در آن قرار دارد، کنترل والف یا ساعت گیربکس نامیده می شود.

تنظیم کنترل والف در واقع همان ساعت کردن گیربکس است. در صورتی که شیر برقی کنترل والف به صورت ضعیف عمل کند و یا دچار خرابی شود، یا گیربکس قادر به تعویض ضریب دنده نیست و یا مقدار روغن گیربکس تنظیم نیست و یا گیر بکس قادر به فشار آوردن بر روی سوپاپ ها نیست و مدام هشدار تعویض روغن به راننده می دهد حتما آن را به یک متخصص نشان دهید، در این مواقع ممکن است با ساعت کردن گیربکس اتوماتیک خودرو مشکلات بیان شده رفع گردد.

دقت نمایید که گیربکس اتوماتیک مجهز به شمارنده ای بوده که با توجه به فشار وارد شده به گیر بکس، استهلاک و زمان تعویض روغن را تعیین می نماید.

نکته

دقت نمایید که طرز صحیح رانندگی مهم ترین عامل حفظ سلامت گیربکس است، به طور مثال اگر راننده به صورت نامتعادل و نامنظم شروع به گاز دادن نماید، گیربکس در هنگام تعویض دنده دچار ضربه زدن و لغزش می شود. در برخی موارد ممکن است شاهد هرز گاز خوردن گیربکس در حالت D باشیم در اینگونه مواقع ممکن است که برای فیلتر روغن گیربکس و کلاچ مشکلی پیش آمده باشد. مثلا گرفتگی فیلتر روغن این مشکل را به وجود می آورد.

جهت خرید و فروش وسایل نقلیه‌ی مورد نظر خود می‌توانید به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

منبع: تحقیق میدانی

نظرات
آرش

آرش

ممنون عالی بود

اميد

اميد

سلام بیزحمت تى سى ام گیربکس بهتره تعمیر شه یا تعویض؟ لطفأ توضیح دهید

جابر

جابر

سلام تعمیرکار گیربکس اتوماتیک خوب تهران معرفی میکنید

mohamad

mohamad

سلام تعمیرات تخصصی گیربکس اتوماتیک در تهران معرفی کنید

حسن رضا

حسن رضا

سلام از تعمیرات گیربکس اتوماتیک پراید هم مطلب بزارین ممنونم

ثبت نظر