وبلاگ واسط کالا
0

نژاد اسب خونسرد

نژاد اسب خونسرد

آیا تا به حال راجع به این موضوع که یک نژاد اسب خونسرد است شنیده‌اید؟ آیا تا به حال پیش آمده که اسب جدیدی را ببینید و به شما بگویند که این اسب یک اسب خونگرم است؟ اما منظورشان از اصطلاح خونگرم بودن چیست؟ اسب‌ها همگی پستاندار هستند، بنابراین همهٔ آن‌ها خونگرم هستند؛ پس دلیل به کار بردن این اصطلاحات چیست؟ این اصطلاحات غیر رسمی هستند و گونه‌های اسب را بر اساس سرشت یا مزاج طبقه‌بندی می‌کند. دستهٔ اول دستهٔ اسب‌های پرحرارت، دستهٔ دوم دستهٔ اسب‌های خونگرم و دستهٔ سوم اسب‌های خونسرد.

اسب‌های پرحرارت

اسب‌های عرب و تروبرد معمولاً در گروه اسب‌های پرحرارت جای می‌گیرند. به دلیل اینکه این اسب‌ها نسبت به اسب‌های دیگر عصبی و پرانرژی‌تر هستند. محیط زندگی آن‌ها به گونه‌ای بوده است که همیشه گوش‌به‌زنگ خطر در صحرا بوده‌اند همین باعث شده است که در محیط ناآشنا بسیار واکنش‌پذیر باشند.

اسب‌های خونگرم

نژاد اسب‌های خونگرم از ترکیب نژاد اسب‌های پرحرارت و اسب‌های خونسرد به وجود آمده‌اند. کشورهای زیادی این اسب‌ها را به منظور بارکشی و سوارکاری ایجاد کرده‌اند. اسب‌های داچ خونگرم (وارم بلاد)، هانورین، هلشتاین، تراکهنر آرام‌تر از اسب تروبرد هستند؛ ولی این توانایی را دارند که ورزشی‌تر از اسب‌های خونسرد باشند. اسب‌های خونگرم اغلب برای بسیاری از رشته‌ها مثل درساژ، ارابه رانی و مسابقات سه گانه مناسب هستند.

اسب‌های خونسرد

اسب‌های نژاد خونسرد نوادگان نژادهای اروپایی باستان هستند. آن‌ها بسیار قوی، بزرگ و سنگین‌وزن هستند. خلق‌وخوی آرامی دارند و بسیار صبور هستند. به آن‌ها غول‌های آرام گفته می‌شود. پوست، یال و دم آن‌ها نسبتاً ضخیم است و غالباً اطراف مچ پاهای آن‌ها موهای ضخیمی دارد که به پای آن گرما می‌بخشد، بنابراین آن‌ها کاملاً مناسب شرایط آب و هوایی سخت و سرد هستند. این اسب‌ها برای نمایش درساژ و پرش مناسب نیستند. با این حال می‌توان از آن‌ها به عنوان اسب‌های نمایشی استفاده کرد. در واقع آن‌ها می‌توانند نیروی زیاد خود را در کشیدن ارابه‌های سنگین به نمایش بگذارند.

همان‌طور که گفته شد نژاد خونسرد بسیار آرام و خوش اخلاق هستند، با این حال به‌سختی حاضر به اطاعت از صاحب خود می‌شوند. بسیاری از مردم بر این باورند که آن‌ها سرسخت و لجوج هستند و به دلیل ظاهر فربه‌ای که دارند، بعضی می‌گویند که این اسب‌ها احمق هستند؛ امّا آن‌ها باهوش، خوش اخلاق و قابل اعتمادند. پرورش این اسب‌ها با تمرکز بر روی قدرت و استقامت است و پرورش دهندهٔ آن تمرکز کمتری بر روی سرعت و وزن اسب دارد.

بارکش
اسب‌های بارکش

استفاده از نژاد خونسرد مزرعه!

 اگر شما به یک اسب برای شخم زدن در مزرعه احتیاج دارید یا اسبی می‌خواهید که گاهی سوارش شوید، نژاد اسب خونسرد اسب مناسبی برای شما است. طبیعت آرام آن‌ها باعث می‌شود که بچه‌ها ارتباط خوبی با آن‌ها برقرار کنند. ترساندن این اسب‌ها کار راحتی نیست. آن‌ها قادر به تحمل شرایط مختلف هستند و می‌توانند خودشان را با هر شرایطی وفق دهند. در زیر یک نمونه از این نژاد را به شما معرفی می‌کنیم.

نمونه‌هایی از اسب‌های خونسرد

 بعضی از اسب‌های پونی هم خونسرد هستند. این نژاد اسب‌هایی باهوش و از نظر خلق‌وخو آرام هستند و از خود رفتارهای پرخطر نشان نمی‌دهند. به علاوه ترساندن آن‌ها کار راحتی نیست و مثل اسب‌های پرحرارت حساس و تحریک‌پذیر نیستند. به همین علت اسب‌های پونی یا جزو اسب‌های خونسرد هستند و یا اسب‌های خونگرم و قطعاً جزو اسب‌های پرحرارت نیستند.

اسب‌های بارکش دسته‌ای از اسب‌های خونسرد هستند. از اسب‌های بارکش برای کشاورزی و کشیدن بارهای سنگین استفاده می‌شود. اسب‌های شایر، کلایدسدال، پرچرون و اسب بلژیکی جزو اسب‌های خونسرد و بارکش هستند.

اسب‌های زحمتکش و جنگی

در زمان‌های قدیم از اسب‌های خونسرد فقط برای کار استفاده می‌شد. آن‌ها در کشیدن گاری‌های میوه و مواد غذایی به کشاورزان کمک می‌کردند. آن‌ها در جنگ هم استفاده می‌شدند. زره شوالیه‌ها و خودشان به قدری سنگین بود که یک اسب خونسرد می‌توانست آن‌ها را جابه‌جا کند.

نژاد اسب خونسرد
اسب شایر

امروزه از نژاد اسب خونسرد چه استفاده‌ای می‌شود؟

امروزه از آن‌ها بیشتر در جنگل‌ها استفاده می‌شود. آن‌ها می‌توانند تنه‌های سنگین درختان را بکشند و جابه‌جا کنند. مناطقی در جنگل‌ها وجود دارد که یک ماشین جنگلداری نمی‌تواند به آن مناطق راه پیدا کند. در چنین شرایطی بهترین راه حل استفاده از یک اسب خونسرد است. اسب‌ها به راحتی می‌توانند به مناطقی که ماشین‌ها دسترسی ندارند، دسترسی پیدا کنند. به این اسب‌ها اسب الوار ساز نیز می‌گویند، به این دلیل که می‌توانند کنده‌های سنگین درختان را جابه‌جا کنند.

آیا پرورش اسب خونسرد متفاوت از اسب‌های دیگر است؟

اسب خونسرد حرکات کند و آهسته‌ای دارد و رفتارش حساب‌شده است به همین دلیل آموزش به آن‌ها به زمان بیشتری احتیاج دارد. آن‌ها با اکراه حرکت می‌کنند. اگرچه زمان آموزش به آن‌ها کمی بیشتر از اسب‌های دیگر است اما احتمال اینکه همانند اسب‌های پرحرارت فرار کنند یا بر روی شما بپرند کمتر است. پاهای آن‌ها می‌تواند بسیار بزرگ باشد و دست‌وپا چلفتی باشند با این حال سرعت حرکت آن‌ها پایین است و شما می‌توانید با کمی تجربه واکنش آن‌ها را پیش‌بینی کنید. به همین دلیل آن‌ها برای سوارکاران تازه وارد عالی هستند.

بلندقدترین اسب‌های جهان!

اسب‌های خونسرد بلندقدترین اسب‌های جهان هستند. طبق رکوردهای جهانی کتاب گینس در سال 2012 میلادی بزرگ‌ترین اسب دنیا یک اسب نژاد خونسرد به نام “بیگ جیک” است. قد آن از قسمت جلوگاه (قسمتی بین کمر و گردن اسب) اندازه‌گیری می‌شود، زیرا ارتفاع سر اسب می‌تواند متغیر باشد و نتایج قابل استنادی را نمی‌دهد. 206 دست اسب برابر با 210 سانتیمتر. این اسب 11 ساله است و از یک منطقهٔ ناشناس پرورش اسب در کشور بلژیک است. قبل از آن، این رکورد متعلق به یک اسب شایر بود که قد آن 18.9 دست بود، برابر با 193 سانتی‌متر.

نژاد اسب خونسرد
نژاد اسب خونسرد

خونسردها به خطر افتاده‌اند!

بسیاری از نژادهای خونسرد در لیست حیوانات در حال انقراض قرار دارند. از آن جایی که امروزه از ماشین‌ها و تراکتورها به طور روز افزونی استفاده می‌شود، از اسب‌های خونسرد استفادهٔ زیادی نمی‌شود.

به همین دلیل تعداد این نژادها کاهش یافته است، اما در حال حاضر طرح‌های ویژه‌ای برای جلوگیری از انقراض آن‌ها برنامه ریزی شده است. خونسردهای در معرض انقراض عبارتند از: اسب خونسرد جنوب آلمان (ساوت ژرمن)، اسب بارکش جنگل سیاه، اسب نژاد شلزویگ، اسب آردنایز و نوریکر استرالیایی.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد نژادهای آلمانی می‌توانید مطلب زیر را مطالعه نمایید:

نژاد اسب‌های آلمانی

مهم‌ترین گونه‌های نژاد اسب خونسرد

 اسب بارکش آردنایز، کلایدسدال، شلزویگ، داچ بارکش جنگل سیاه (بلک فارست)، نوریکر، شایر، پرچرون، ساوت ژرمن، اسب کرمی بارکش آمریکایی و اسب سافوک (سافولک).

پس یکی از تفاوت‌های نشان دهندۀ میزان خونگرمی اسب‌ها می‌تواند اندازهٔ آن‌ها باشد. هرچه میزان خونگرمی اسب بیشتر باشد، غالباً اسب اندازهٔ کوچک‌تری دارد و هر چه که میزان خونگرمی اسب کمتر باشد و میزان خونسردی آن بیشتر باشد، اسب غالباً اندازهٔ بزرگ‌تر و وزن بیشتری خواهد داشت. خلق‌وخوی آن‌ها نیز با یکدیگر تفاوت دارد. هرچه اسب خونگرم‌تر باشد، سریع‌تر، پرانرژی و چالاک‌تر و عصبی‌تر است. اسب‌های خونگرم سریع می‌ترسند و تحریک پذیرترند و هرچه اسب خونسردتر باشد، آرام‌تر و خوش اخلاق‌تر است و به آسانی نمی‌ترسد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *