اسب نژاد هاکنی

اسب نژاد هاکنی

نژاد اسب هاکنی (hackney horse) یکی از نژادهای اسب بومی انگلستان است. هاكنی به استرالیا، ایالات‌متحده و هلند نیز صادرشده است. اولین هاکنی در سال 1822 به ایالات‌متحده منتقل شد و در سال 1891 انجمن اسب هاکنی آمریکا تشکیل شد. این نژاد از استقامت خوبی برخوردار است و قادر است برای مدت طولانی با سرعت زیاد بتازد.

تاریخچه

اسب نژاد هاکنی در قرن 14 در نورفولک توسعه یافت، زمانی که پادشاه انگلیس به اسب‌هایی قدرتمند اما جذاب و دارای توانایی یورتمه رفتن عالی نیاز داشت تا از آن‌ها برای اسب‌سواری با اهداف عمومی استفاده شود. ازآنجایی‌که در آن زمان جاده‌ها ابتدایی بودند، هاکنی‌ها یک از مهم‌ترین و اصلی‌ترین اسب‌های سواری بودند و سواری حالت معمول حمل‌ونقل بود. اسب‌های هاکنی با سرعت مناسب خود در مقایسه با اسب‌های آمبلر که آهسته می‌روند بیشتر به‌عنوان اسب جنگی مورداستفاده قرار می‌گرفتند. درنتیجه، در سال 1542 پادشاه هنری هشتم به افراد ثروتمند خود احتیاج داشت که تعداد مشخصی از اسب نر از نژاد هاکنی را برای پرورش سیلمی نگهداری کند.

تاریخچه پرورش این نژاد به اواخر قرن هفدهم و اوایل قرن هجدهم برمی‌گردد و گفته می‌شود این اسب‌ها از نژاد اسب‌های تروتر انگلیسی یا یورک شایر تروتر و نورفوک روداستار به وجود آمده‌اند. جد مشترک این اسب‌ها اسبی به نام اسب اورجینال شلز بود که در نیمه قرن هجدهم کره‌ای به دنیا آورد و این اسب‌ها به‌عنوان هاکنی با اسب کالسکه مشهور بودند.

خصوصیات ظاهری

اسب‌های هاکنی به‌شدت عضلانی، دارای سینه‌های پهن، سر خوش فرم، بینی کمی محدب و گردن‌های قوسی شکل هستند. قد آن‌ها به‌طور متوسط 147 تا 157 سانتیمتر است و 450 کیلوگرم وزن‌دارند. معمولاً دارای رنگ‌های تیره هستند که این رنگ‌ها شامل؛ سرخ مایل به قرمز، قهوه‌ای، قهوه‌ای مایل به قرمز (شاه‌بلوطی) و مشکی است. هاکنی‌ها اغلب دارای لکه‌های سفیدرنگ هستند که اغلب به دلیل تأثیر ژن سابینو است.

این اسب‌ها به خاطر گام‌های بلندشان مشهور هستند. این امر تا حدودی ژنتیکی و تا حدودی اکتسابی است و در اثر آموزش افزایش می‌یابد. همچنین در میدان‌های نمایشی به‌عنوان اسب گاری از این اسب‌ها استفاده می‌شود. اسب‌های هاکنی قوی و عصبی هستند و باید با دقت آموزش و کنترل شوند.

برخی خصویات دیگر

چشم و گوش اسب نژاد هاکنی خیلی تیزبین و دقیق است که هوشیاری او را نشان می‌دهد. گردن او یال دار و عضلانی و دارای حنجره و آرواره قوی‌ای است. این نژاد دارای سینه پهن و کاملاً واضح و مشخصی است، شانه قدرتمند، قدبلند و بدن او کمی شیب‌دار است. دم بالا قرار می‌گیرد و به‌طور طبیعی بالا می‌رود.

اسب نژاد هاکنی دارای پاها با مفاصل پهن و درشت، بازوها و ران‌های بلند، دارای زانوهای محکم (منظور از زانو در اینجا همان مفصل‌های بزرگ در پاهای عقب است) و پاهایی با طول متوسط و قوی هستند و به سم‌های گرد و به‌صورت عمودی متصل می‌شوند.

اسب نژاد هاکنی
اسب نژاد هاکنی

نژاد اسب هاکنی هنگام یورتمه رفتن به دلیل خم شدن بسیار خوب مفاصل، خودنمایی می‌کنند. فعالیت آن‌ها هنگام یورتمه باید به‌صورت مداوم و بدون لحظه‌ای توقف باشد. پاهای جلویی با زانوهای کاملاً خمیده بالا می‌روند و پاهای عقب آن‌ها مشابه پاهای جلویی، به‌طور منظم حرکت می‌کنند.

خصوصیات رفتاری

اسب هاکنی نژادی بسیار باهوش است که می‌تواند عصبی و بسیار حساس باشد، بنابراین این حیوانات باید تحت مراقبت و آموزش دقیق افرادی که در نگهداری اسب تجربه‌دارند، باشند.

این اسب‌ها می‌توانند ملایم و مهربان، وفادار و مشتاق سرگرم کردن افراد باشند، اما به سرسخت بودن نیز معروف هستند. آن‌ها می‌توانند برای انجام کارهای مختلف آموزش ببینند و از بودن در کنار مربی خود و نوازش شدن لذت می‌برند.
در هنگام حرکت اسب هاکنی به نظر می‌رسد بر روی زمین شناور است. اسب هاکنی و پونی هاکنی هر دو به خاطر عملکرد بالا در پاهای جلو و کمر خود معروف هستند. آن‌ها دارای ظاهری پر ابهت و حرکتی سریع هستند.

موارد استفاده اسب‌های هاکنی

از اسب نژاد هاکنی جهت اسب کالسکه و به‌عنوان اسب نمایشی استفاده می‌کنند. این نژاد قابلیت‌های ورزشی فراوانی دارد و در سواری دادن نیز برتری دارد. همچنین این نژاد یک اسب‌سواری مفید و اغلب یک جهنده خوب است. مشخصه اصلی این نژاد گام‌های بلند آن‌ها است.

از این نژاد به دلیل مهارت و ظرافت فوق‌العاده خود درحرکت‌های نمایشی و سواری در میدان‌های نمایشی استفاده می‌شود و آن‌ها به‌عنوان بالرین‌های حلقه نمایش شناخته می‌شوند. خصوصیات ورزشی، فعالیت و تعادل طبیعی آن‌ها باعث می‌شود که یک گزینه‌ی عالی برای سواری و پرش باشند.

سواری و پرش
اسب نژاد هاکنی

امروزه، اسب‌های هاكنی نسبتاً کمیاب هستند و تخمین زده می‌شود كه كمتر از 3000 اسب از این نژاد جالب زنده هستند. از این اسب‌ها، بیشتر آن‌ها در انگلیس واقع‌شده‌اند و فقط حدود 200 رأس از آن‌ها در ایالات‌متحده زندگی می‌کنند. حفظ این نژاد از اولویت بالایی برخوردار است. در مقابل، پونی هاکنی بسیار محبوب است و نیاز به مراقبت‌های کمتری نسبت به اسب‌های هاکنی دارند.

اطلاعات مقدماتی مورد نیاز مالکان در مورد اسب‌های هاکنی

سوارکاران، مالکان و مربیانی که در ارتباط با اسب نژاد هاکنی هستند بهتر است اطلاعاتی در ارتباط با آن‌ها بدانند که عبارت‌اند از:

  • خلق‌وخو اسب نژاد هاکنی: بسیار با استعداد، باهوش، پرتنش، عصبی و بسیار حساس، سرسخت، وفادار، مشتاق سرگرم کردن، ملایم و مهربان.
  • نژادهای قابل مقایسه با نژاد هاکنی: اسب اصیل، اسب عرب.
  • اسب هاکنی نژادی از اسب است که دارای دوشاخه است: پونی هاکنی و اسب هاکنی.
  • نوع پونی هاکنی در طول نیمه دوم قرن هجدهم پرورش یافت و استفاده از کلمه پونی هاکنی به‌طورقطع به اسب هاکنی هیبرید و کوچک اشاره دارد.
  • هنگامی‌که اسب نژاد هاکنی با پونی را آمیزش دادند، اسب هاکنی پونی ایجاد شد و این اسب های کوچک بسیاری از خصوصیات هاکنی‌ها را نیز حفظ کردند.
  • اسب‌های هاکنی از بودن در کنار سوارکاران و نوازش شدن لذت می‌برند.

موارد استفاده امروزه از اسب‌های هاکنی

در اواخر دهه 1800، اسب‌های هاكنی از انگلیس به ایالات‌متحده وارد می‌شدند. در آن زمان هدف تولید یک نوع اسب پونی خاص بود که حاصل از آمیزش اسب هاکنی با پونی‌هایی بود که دارای حرکت و ساختار خوبی بودند. درنتیجه، 95٪ از کل هاکنی‌های ثبت‌شده که امروز در ایالات‌متحده وجود دارند، پونی هستند.

اسب نژاد هاکنی
اسب نژاد هاکنی

انجمن اسب هاکنی انگلیس در سال 1883 به‌منظور توسعه یکپارچگی نژاد و همچنین حفظ خطوط اسب هاکنی تأسیس شد. این انجمن اولین نمایش سالانه خود را در سال 1885 در لندن برگزار کرد و انجمن اسب هاكنی آمریكا در سال 1891 ایجاد شد. درنهایت تولید خودرو باعث شد هرگونه درخواست اسب کالسکه که برای حمل‌ونقل موردنیاز بود، از بین برود؛ بنابراین اسب هاکنی امروزه بیشتر در حلقه نمایش استفاده می‌شود.

سخن پایانی

به پایان مقاله معرفی اسب نژاد هاکنی رسیدیم، امیدواریم که لذت برده باشید.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا حیوانات خانگی موردنظر خود را به راحتی خرید و فروش نمائید.

منابع:

britannica.com

thesprucepets.com

petguide.com

en.m.wikipedia.org/wiki/Hackney_horse

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.