سگ نژاد دوبرمن

سگ نژاد دوبرمن در سال ۱۸۷۰ در آلمان و از آمیزش نژادهای گریت دین، ژرمن شپرد، پینکچر آلمانی، تریر منچستر و راتویلر توسط فردی به نام هرلوییس دوبرمن مسئول جمع آوری مالیات ایجاد شد. وی به دنبال سگی می‌گشت تا به هنگام حمل زیاد پول در مواقع خطر بتواند از او محافظت کند. این سگ به علت خصوصیات منحصر به فرد، به سرعت در میان دوستداران سگ جایگاه ویژه‌ای پیدا کرد.

می‌توان گفت دوبرمن تنها نژادی است که به خوبی می‌تواند با اشاره صاحب خود و بدون نیاز به دستور، به هدف و مقصود او پی ببرد. همچنان که رشد می‌کند ویژگی‌های نبوغ و توان یادگیری بالا او را به یک سگ ایده‌آل برای عملیات پلیسی و جنگی تبدیل می‌نماید. به علت حس بویایی قوی که دارد در پلیس و در امر شکار از آن استفاده می‌شده است.

چه خریدار باشید، چه فروشنده
واسط‌کالا باعث می‌شه یک خرید و فروش لذت‌بخش را تجربه کنید.
Doberman
سگ نژاد دوبرمن

خصوصیات ظاهری سگ نژاد دوبرمن

رنگ سگ نژاد دوبرمن سیاه، قهوه ای یا آبی است. ممکن است لکه‌های قرمز رنگ و کاملا مشخص در بالای هر چشم یا پوزه، ناحیه گلو، قسمت جلویی قفسه سینه و بر روی تمام پاها، و زیر دم دیده شود. رنگ بینی مشابه با رنگ بدن می‌باشد و در سگ های آبی رنگ، خاکستری تیره است. دارای موهای صاف، کوتاه، ضخیم، متراکم و براق است.
چشم‌ها بادامی شکل بوده ولی برجسته نیستند و ظاهر پر انرژی دارند. عنبیه از رنگ واحدی برخوردار بوده، در سگ‌ها سیاه رنگ، قهوه‌ای تیره یا نیمه تیره می‌باشد. در سگ‌های قرمز یا آبی، رنگ عنبیه مشابه با رنگ لکه‌ها است.

گوش‌ها تا حد امکان کوچک و در بالا قرار گرفته اند. گوش‌ها بر افراشته یا افتاده بوده ولی گوش‌های افراشته ترجیح داده می شوند. دندان ها کاملا شکل گرفته و دارای دندان نیش می باشند. دندان‌های پیش فک‌های بالا و پایین در محل خود به خوبی قرار گرفته‌اند. گردن کاملا کشیده و طویل است، تحدب کمی داشته و کاملا متناسب با بدن می باشد.

بدن و اندام‌ها

اندام‌های حرکتی جلویی ستیغ شانه‌ای و بازوی بالایی با زاویه ۹۰ درجه همدیگر را قطع می‌نمایند. طول شانه و بازوی بالایی برابر می‌باشد. ساق پاها کاملا صاف و مستقیم بوده، از مفصل آرنج تا بخولق به صورت موازی هم قرار دارند. مفاصل آرنج در حالت ایستاده و یا در حال حرکت، نزدیک سینه قرار می‌گیرند .
بدن سگ نژاد دوبرمن حالت چهار گوش دارد، ارتفاع بدن در بالاترین نقطه یعنی در محل جدوگاه با طول قسمت جلویی قفسه سینه تا برجستگی پشتی قسمت بالایی ران برابر می‌باشد. کفل ها کاملا بالا نگه داشته می شوند. دنده ها صخیم و کاملا ارتجاعی بوده، به مفاصل آرنج می رسند.

خصوصیات ظاهری
خصوصیات ظاهری

وزن و قد سگ نر و ماده در این نژاد

وزن سگ نژاد دوبرمن نر در تقریبا ۳۰ تا ۴۰ کیلوگرم و قد آن تقریبا ۶۶ تا ۷۱ سانتیمتر است، این در حالی است که وزن سگ ماده برابر با سگ نر اما قد آن ۶۱ تا ۶۶ سانتیمتر می‌باشد.

خصوصیات رفتاری سگ نژاد دوبرمن

سگ نژاد دوبرمن حیوانی باهوش، وفادار و حامی است و در صورتی که به خوبی تربیت شود بدون نیاز به تنبیه خواهد دانست که چه موقع پارس کند. در ضمن همیشه به صاحب خود وفادار می ماند. در مقابل دشمنان بسیار خطرناک و درنده بوده برای پاسبانی و محافظت بی‌نظیر است.

از این رو به سگ نژاد دوبرمن لقب ژاندارم نیز داده‌اند. این حیوان در برابر تنبیه نابجا از طرف صاحب خود اغلب در صدد تلافی برخواهد آمد و خیلی زود عصبانی می‌شود. به طوری که داد و فریاد و درگیری بین دو نفر را نمی تواند تحمل کند. در پایگاه های نظامی گاه از این حیوان برای حفاظت از منطقه نظامی است می شود. در جنگ جهانی دوم این سگ دشمن سرسختی برای گروه متفقین به حساب می آمد.

این حیوان در صورتی که خوب تربیت شود تا جان در بدن دارد به دشمن حمله می کند و سنگر را خالی نمی کند. اغلب ترجیح می دهد که مأموریت خود را همراه صاحب خود انجام بدهد. در هنگام حمله نیز اغلب گردن و یا قسمت بالای بدن دشمن را گاز می گیرد.

خصوصیات رفتاری
خصوصیات رفتاری

نکاتی در مورد سگ نژاد دوبرمن

سگ نژاد دوبرمن تمایل به تحرک و جست و خیز زیادی دارد و با این کار رفتارهای مخرب آن تا حدود زیادی کاهش می‌یابد. همچنین علاقه زیادی دارد که همراه دوچرخه بدود. از روی موانع به خوبی می پرد. طول عمر این حیوان حدود ۱۲ سال می باشد. دوبرمن بسیار پر انرژی است و به ورزش و فعالیت بدنی زیادی نیاز دارد.
به شرط اجازه انجام فعالیت بدنی کافی در طول روز، برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد. اما بهترین مکان برای او یک حیاط متوسط خواهد بود. دوبرمن نسبت به سرما حساس است بنابراین در مناطق سردسیر، پلیس قادر به کار با این نژاد نمی باشد. به آراستن کمی نیاز دارد. ریزش مو در این نژاد متوسط می باشد.

بیولوژی

دوبرمن پینچر یکی از پرطرفدارترین نژادهای دست‌آموز سگ است و بسیار پرانرژی، هوشیار، بی‌باک، مطیع و مشکوک به غریبه‌ها اما با صاحب خود بامحبت، فرمانبردار و وفادار است. دوبرمن‌ها دیده‌بان و نگهبان خارق‌العاده‌ای هستند. همچنین در بسیاری از کشورها به دلیل وظایف اجتماعی که برعهده دارند یکی از شناخته شده‌ترین نژادهای سگ هستند. دوبرمن‌ها توانایی و استعداد خوبی در انجام اموری از جمله ردیابی، دیده‌بانی، نگهبانی، امور پلیسی، امور نظامی، جستجو و نجات، کار درمانی و رقابت‌های فرمانپذیری و محافظت را دارا هستند.

اخیراً پرورش‌دهندگان با روش‌های نوین توانسته‌اند کیفیت این نژاد را بهتر کنند و آن را بسیار پرانرژی‌تر و مناسب برای زندگی با خانواده‌ها کنند. اگرچه در بسیاری موارد آن‌ها را در بیرون از خانه نگه‌داری می‌کنند اما نتایج نشان می‌دهد نگه‌داری دوبرمن در خانه بهتر است. دوبرمن بسیار حساس به سرما است و برای نگهداری در خارج از خانه خیلی مناسب نیستند. این نژاد احتیاج به ورزش روزانه و منظم دارد ولی پوشش کوتاهش به مراقبت کمی احتیاج دارد.

ویکی پدیا، دانشنامه آزاد
سگ نژاد دوبرمن
سگ نژاد دوبرمن

اطلاعات بیشتر در مورد سگ نژاد دوبرمن

جهت اطلاعات بیشتر در مورد سگ نژاد دوبرمن می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید. همچنین جهت خرید و فروش انواع حیوانات خانگی از جمله گربه، کبوتر و غیره می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

اگر می‌خواهید نژادهای دیگر سگ را بشناسید مطالب بعدی ما را مرور کنید:

منبع : کتاب اطلس رنگی سگ ها

نظرات
فاطمه جمالی

فاطمه جمالی

نژاد دوربرمن واقها جثه عضلانی و ترسناکی دارن

محمدعلی

محمدعلی

سگ دوبرمن به نسبت سگ ژرمن اصلا باهوش نیست!

محمدی

محمدی

طول عمر سگ نژاد دوربن چه میزان است

یاسر

یاسر

اگه سگ برای نگهبانی میخواید دورمن بهترین سگ هست

جابر

جابر

من عاشق سگ نژاد دوبرمن وژرمن هستم کسی برای فروش داشته باشه در خدمتم

اکبر

اکبر

خصوصیات سگ نژاد دوبرمن چی هست؟

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام مطلب مورد نظر پاسخگوی سوال شما است.

ثبت نظر