خصوصیات و مشخصات سگ دوبرمن اصیل

سگ نژاد دوبرمن

سگ نژاد دوبرمن در سال ۱۸۷۰ در آلمان و از آمیزش نژادهای گریت دین، ژرمن شپرد، پینکچر آلمانی، تریر منچستر و راتویلر توسط فردی به نام هرلوییس دوبرمن مسئول جمع آوری مالیات ایجاد شد. وی به دنبال سگی می‌گشت تا به هنگام حمل زیاد پول در مواقع خطر بتواند از او محافظت کند. این سگ به علت خصوصیات منحصر به فرد، به سرعت در میان دوستداران سگ جایگاه ویژه‌ای پیدا کرد.

می‌توان گفت دوبرمن تنها نژادی است که به خوبی می‌تواند با اشاره صاحب خود و بدون نیاز به دستور، به هدف و مقصود او پی ببرد. همچنان که رشد می‌کند ویژگی‌های نبوغ و توان یادگیری بالا او را به یک سگ ایده‌آل برای عملیات پلیسی و جنگی تبدیل می‌نماید. به علت حس بویایی قوی که دارد در پلیس و در امر شکار از آن استفاده می‌شده است.

خصوصیات ظاهری سگ نژاد دوبرمن

رنگ سگ نژاد دوبرمن سیاه، قهوه‌ای یا آبی است. ممکن است لکه‌های قرمز رنگ و کاملا مشخص در بالای هر چشم یا پوزه، ناحیه گلو، قسمت جلویی قفسه سینه و بر روی تمام پاها، و زیر دم دیده شود.

رنگ بینی مشابه با رنگ بدن و در سگ های آبی رنگ، خاکستری تیره است.

دارای موهای صاف، کوتاه، ضخیم، متراکم و براق است.

چشم‌ها بادامی شکل بوده ولی برجسته نیستند و ظاهر پر انرژی دارند. عنبیه از رنگ واحدی برخوردار بوده، در سگ‌ها سیاه رنگ، قهوه‌ای تیره یا نیمه تیره است. در سگ‌های قرمز یا آبی، رنگ عنبیه مشابه با رنگ لکه‌ها است.

سگ نژاد دوبرمن
سگ نژاد دوبرمن

گوش‌ها تا حد امکان کوچک و در بالا قرار گرفته‌اند. گوش‌ها بر افراشته یا افتاده بوده ولی گوش‌های افراشته ترجیح داده می‌شوند.

دندان‌ها کاملا شکل گرفته و دارای دندان نیش هستند. دندان‌های پیش فک‌های بالا و پایین در محل خود به خوبی قرار گرفته‌اند.

گردن کاملا کشیده و طویل است، تحدب کمی داشته و کاملا متناسب با بدن است.

بدن و اندام‌ها

اندام‌های حرکتی جلویی ستیغ شانه‌ای و بازوی بالایی با زاویه ۹۰ درجه همدیگر را قطع می‌نمایند.

طول شانه و بازوی بالایی برابر است. ساق پاها کاملا صاف و مستقیم بوده، از مفصل آرنج تا بخولق به صورت موازی هم قرار دارند.

مفاصل آرنج در حالت ایستاده و یا در حال حرکت، نزدیک سینه قرار می‌گیرند.

بدن سگ نژاد دوبرمن حالت چهار گوش دارد، ارتفاع بدن در بالاترین نقطه یعنی در محل جدوگاه با طول قسمت جلویی قفسه سینه تا برجستگی پشتی قسمت بالایی ران برابر است.

کفل‌ها کاملا بالا نگه داشته می شوند. دنده‌ها صخیم و کاملا ارتجاعی بوده، به مفاصل آرنج می‌رسند.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب وحشی ترین نژادهای سگ را از دست ندهید.

خصوصیات ظاهری
خصوصیات ظاهری

وزن و قد سگ نر و ماده در این نژاد

وزن سگ نژاد دوبرمن نر در تقریبا ۳۰ تا ۴۰ کیلوگرم و قد آن تقریبا ۶۶ تا ۷۱ سانتیمتر است، این در حالی است که وزن سگ ماده برابر با سگ نر اما قد آن ۶۱ تا ۶۶ سانتیمتر است.

خصوصیات رفتاری سگ نژاد دوبرمن

سگ نژاد دوبرمن حیوانی باهوش، وفادار و حامی است و در صورتی که به خوبی تربیت شود بدون نیاز به تنبیه خواهد دانست که چه موقع پارس کند.

در ضمن همیشه به صاحب خود وفادار می‌ماند. در مقابل دشمنان بسیار خطرناک و درنده بوده برای پاسبانی و محافظت بی‌نظیر است. از این رو به سگ نژاد دوبرمن لقب ژاندارم نیز داده‌اند.

این حیوان در برابر تنبیه نابجا از طرف صاحب خود اغلب در صدد تلافی برخواهد آمد و خیلی زود عصبانی می‌شود. به طوری که داد و فریاد و درگیری بین دو نفر را نمی‌تواند تحمل کند.

در پایگاه‌های نظامی گاه از این حیوان برای حفاظت از منطقه نظامی است می‌شود. در جنگ جهانی دوم این سگ دشمن سرسختی برای گروه متفقین به حساب می‌آمد.

این حیوان در صورتی که خوب تربیت شود تا جان در بدن دارد به دشمن حمله می‌کند و سنگر را خالی نمی‌کند.

اغلب ترجیح می‌دهد که مأموریت خود را همراه صاحب خود انجام بدهد. در هنگام حمله نیز اغلب گردن و یا قسمت بالای بدن دشمن را گاز می‌گیرد.

سگ نژاد دوبرمن
خصوصیات رفتاری نژاد دوبرمن

نکاتی در مورد سگ نژاد دوبرمن

سگ نژاد دوبرمن تمایل به تحرک و جست و خیز زیادی دارد و با این کار رفتارهای مخرب آن تا حدود زیادی کاهش می‌یابد. همچنین علاقه زیادی دارد که همراه دوچرخه بدود. از روی موانع به خوبی می پرد.

طول عمر این حیوان حدود ۱۲ سال است. دوبرمن بسیار پر انرژی است و به ورزش و فعالیت بدنی زیادی نیاز دارد.

به شرط اجازه انجام فعالیت بدنی کافی در طول روز، برای نگهداری در آپارتمان مناسب است؛ اما بهترین مکان برای او یک حیاط متوسط خواهد بود.

دوبرمن نسبت به سرما حساس است بنابراین در مناطق سردسیر، پلیس قادر به کار با این نژاد نیست. به آراستن کمی نیاز دارد. ریزش مو در این نژاد متوسط است.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب بهترین سگ‌های نگهبان را از دست ندهید.

بیولوژی

دوبرمن پینچر یکی از پرطرفدارترین نژادهای دست‌آموز سگ است و بسیار پرانرژی، هوشیار، بی‌باک، مطیع و مشکوک به غریبه‌ها اما با صاحب خود بامحبت، فرمانبردار و وفادار است. دوبرمن‌ها دیده‌بان و نگهبان خارق‌العاده‌ای هستند. همچنین در بسیاری از کشورها به دلیل وظایف اجتماعی که برعهده دارند یکی از شناخته شده‌ترین نژادهای سگ هستند. دوبرمن‌ها توانایی و استعداد خوبی در انجام اموری از جمله ردیابی، دیده‌بانی، نگهبانی، امور پلیسی، امور نظامی، جستجو و نجات، کار درمانی و رقابت‌های فرمانپذیری و محافظت را دارا هستند.

اخیراً پرورش‌دهندگان با روش‌های نوین توانسته‌اند کیفیت این نژاد را بهتر کنند و آن را بسیار پرانرژی‌تر و مناسب برای زندگی با خانواده‌ها کنند. اگرچه در بسیاری موارد آن‌ها را در بیرون از خانه نگه‌داری می‌کنند اما نتایج نشان می‌دهد نگه‌داری دوبرمن در خانه بهتر است. دوبرمن بسیار حساس به سرما است و برای نگهداری در خارج از خانه خیلی مناسب نیستند. این نژاد احتیاج به ورزش روزانه و منظم دارد ولی پوشش کوتاهش به مراقبت کمی احتیاج دارد.

ویکی پدیا، دانشنامه آزاد
سگ نژاد دوبرمن
سگ نژاد دوبرمن

کلام آخر

به پایان مقاله معرفی سگ نژاد دوبرمن رسیدیم؛ امیدواریم خواندن این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

جهت خرید و فروش انواع حیوانات خانگی از جمله گربه، کبوتر و غیره می‌توانید به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

منبع : کتاب اطلس رنگی سگ ها

تبلیغات
vasetpet-content

11 پاسخ به “خصوصیات و مشخصات سگ دوبرمن اصیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.