اسب نژاد مارواری

اسب نژاد مارواری

اسب نژاد مارواری یک‌گونه از اسب‌های تاریخی سلطنتی است که در هند ایجادشده است و مهارت‌های خود را به‌عنوان اسب‌ جنگی برای قرن‌ها نشان داده است. آن‌ها به خاطر ویژگی‌های زیبا و گام‌های آرام خود و همچنین به خاطر سرسختی خود مشهور هستند و ازنظر ژنتیکی شبیه به نژاد بومی هستند که از همان منطقه می‌آیند. در حال حاضر، نمونه‌های خالص از اسب‌های مارواری بسیار نادر است، درحالی‌که دولت هند برای بهبود جمعیت آن‌ها اقدامات لازم را انجام داده است.

تاریخ و توسعه

اسب نژاد مارواری در هند ایجاد شد، اگرچه منشأ دقیق آن‌ها هنوز مشخص نیست. محققان ژنتیک عقیده داشتند که آن‌ها از اسب‌های عرب پایین آمده و با اسب‌های بومی هند تلاقی کرده‌اند و ممکن است بر اسب‌های مغولی نیز تأثیر بگذارند. بااین‌حال، این نژاد دارای یک ساختار ژنتیکی مشترک با نژاد هم نوعان هندی خود، کاتیاواری هستند، درحالی‌که به نظر می‌رسد هر دو اسب، خون نژاد عرب را دارند. این اسب‌ها نشانه‌هایی از خون خالص را از قرن‌ها پیش‌حمل می‌کنند که گفته می‌شود این نشانه از طریق نوک گوش خود منعکس می‌شود که به درون آن اشاره دارند و در برخی دیگر، آن‌ها حتی تمایل به همپوشانی و لمس یکدیگر دارند.

اسب‌های جنگی

طبق روایات سنتی، اسب‌های مارواری حداقل از قرن 12 میلادی پرورش‌یافته‌اند. مارواری‌ها در درجه اول اسب‌های جنگی بودند كه اولاً با هدف حضور در جبهه‌های جنگ تاریخی ایجاد می‌شدند و وقتی نیاز فوری به ایجاد چنین حیواناتی وجود داشت كه به‌عنوان یک اسب مقاوم به خانواده سلطنتی و سربازان عمل کند. بااین‌حال، به‌غیراز اسب‌های جنگی، آن‌ها برای اهداف دیگر مردم منطقه مفید بودند. گزارش‌های تاریخی حاکی از آن است که در سال ۱۱۹۳، راتور از راجستان، پادشاهی خود را از دست داد و به مناطق دورافتاده منطقه ازجمله بیابان ثری و کویر بزرگ هند پناه برد. در این مدت، اسب‌ها برای سفر از یک مکان به مکان دیگر به بخشی حیاتی از زندگی آن‌ها تبدیل شدند.

نجات این نژاد از انقراض

درحالی‌که اسب مارواری در منطقه راجستان هند مدرن توسعه یافت، افراد ساکن در آن منطقه در درجه اول راجپوت (قبیله جنگجو) بودند. در قرون‌وسطی، این افراد به خاطر رژیم‌ها و مهارت‌های سواره‌نظام مشهور بودند و اغلب با نیروهای خارجی ازجمله مغول‌ها درگیر جنگ می‌شدند.

بااین‌حال، باگذشت زمان، زمانی که جنگ‌ها به‌تدریج به پایان رسید، نیاز به اسب مناسب به‌عنوان سوار نظام نیز در آستانه نابودی قرار داشت. درنتیجه، تقاضا برای نژاد مارواری شروع به سقوط رو به پایین کرد و یک تغییر شدید در جمعیت آن‌ها ایجاد کرد. مدت‌ها بعد ازآن، در دوره بعدی بریتانیا در اوایل قرن بیستم، مردم ملی‌گرا که متعلق به منطقه بودند شروع به تجدیدنظر در تعداد رو به کاهش خود کردند و ابتکار در احیای نژاد را به دست گرفتند؛ بنابراین، با تلاش مداوم، این خط به‌گونه‌ای از انقراض کامل نجات یافت.

خطر انقراض
اسب نژاد مارواری

با پایان یافتن حکومت بریتانیا، تعداد این اسب‌ها تا حدودی ثابت شد. طبق یک نظرسنجی دولت، حدود 500 تا 600 نفر باقی‌مانده‌اند. اگرچه این تعداد نسبت به سناریو بالاتر بود، ممنوعیت موقت تحت پیمان حفاظت بیولوژیکی در سال 1992 به‌منظور جلوگیری از صادرات آن‌ها اعمال شد. کمی بعدازآن، انجمنی در راجستان، به نام موسسه اصلاح نژاد و پرورش اسب نام‌گذاری شد. این موسسه برنامه‌های آموزشی مختلفی را برای ترویج، بهبود و نگهداری این اسب‌ها و ثبت آن‌ها با کمک‌های مالی از دولت کنونی هند اجرا می‌کند.

مشخصات اسب نژاد مارواری

اگر به‌اندازه کافی خوش‌شانس باشید که اسب نژاد مارواری را ببینید، اولین چیزی که احتمالاً در مورد این‌گونه منحصربه‌فرد می‌شنوید، گوش‌های آن است. گوش‌های آن‌چنان خمیده هستند که نوک آن‌ها لمس می‌شوند. این اسب ظاهری متمایز دارد. تاریخ این نژاد چندین قرن است و امروز، مارواری یک اسب نادر اما باارزش است.

بررسی اجمالی نژاد

 • نام های دیگر: مالانی، مروادی
 • خصوصیات رفتاری: وفادار، شجاع، نجیب، مایل، سازگار، دوستانه، دوست‌داشتنی
 • ویژگی‌های فیزیکی: بدنی باریک، لطیف و اندکی رومی ‌دارد که دارای گوش‌های خمیده به سمت داخل و یک برآمدگی بالا است. گردن کج و تمیز است و به پشتی کوتاه اما محکم ختم می‌شود. پاها صاف و دارای مفاصل قوی هستند، یال سفت و سخت است و دم نیز به‌سختی تحمل می‌شود.
 • رنگ‌های کت: تمام کت‌های معمولی شامل سیاه، خاکستری، شاه‌بلوط، کرند، دورنگ، قزل و خلیج. نمونه‌های خال‌خالی نیز غیرمعمول نیستند.
 • وزن: 750 تا 1000 پوند
 • قد و اندازه: 14 تا 16 دست (اسب نر و ماده‌های بزرگ‌سال)
 • سرعت: می‌تواند تا 40 کیلومتر بر ساعت کار کند.
 • کاربردهای رایج: سوارکاری، کشیدن کالسکه‌ها، فعالیت‌های ورزشی و پریدن، حمل‌ونقل، نمایش اسب، مراسم عروسی و دیگر مراسم‌های مذهبی
 • مشکلات سلامتی: به‌طور فوق‌العاده مقاوم هستند و می‌توانند در محیطی گرم دوام بیاورند. اگر در محیط سرد نگهداری شود، برای عادت کردن به زمان نیاز دارد. گزارش‌شده است که در محیط سرد برخی از این اسب‌ها، مشکلات شنوایی پیداکرده‌اند.
 • نوع: مسابقه اسب‌دوانی، اسب ورزشی، اسب نمایشی، اسب مسابقه، اسب لذت، اسب تریل
 • نوع خون: گرم
 • اجداد: نژادهای اسب عربی، مغولی و محلی
 • ویژگی‌های مردمی: زیبا، فرمان‌بردار، چهارنعل، دوست‌داشتنی، قوی، بادوام و دوستانه
 • نوع بدن: باریک و براق
 • طول عمر: ۲۵ تا ۳۰ سال
 • تغذیه و رژیم غذایی: رژیم عادی اسب مانند چمن، یونجه، غلات و غیره
 • کشور مبدأ: هند
اسب نژاد مارواری
اسب نژاد مارواری

ساختار

 • سر: لطیف با یک رخ صاف
 • گوش: به سمت داخل منحنی است تا جایی که نوک آن لمس می‌شود.
 • گردن: تمیز و کمی قوس‌دار
 • پشت: محکم و کوتاه
 • پاها: بلند با مفاصل قوی
 • قدم‌ها: بسیار سخت
 • مارواري ایستاده بین 14 تا 16 دست است.
 • این اسب‌های نسبتاً سبک بین ۷۵۰ تا ۱۰۰۰ پوند وزن دارند. آن‌ها بدن‌های باریکی دارند.

رنگ‌ها و نشان‌های اسب‌های مارواری

این اسب‌ها در بسیاری از رنگ‌های مختلف ازجمله خلیج، خاکستری، بلوطی، قهوه‌ای روشن، قزل و دورنگ پرورش داده می‌شوند. اسب‌های خاکستری بیش‌ترین ارزش رادارند، هرچند که اسب‌های دورنگ و قزل نیز به‌شدت محبوب هستند. گفته می‌شود اسب‌هایی که درخشندگی سفید دارند و چهار دست و پای آن‌ها سفید است خوش‌شانس هستند و بسیار محبوب هستند. ازآنجاکه رنگ سیاه با مرگ و تاریکی همراه است، تصور می‌شود که اسب‌های سیاه بدشانس هستند.

حقایق جالب

 • یکی از این حقایق در مورد ویژگی منحصربه‌فردی این اسب است. این ویژگی به معنای داشتن گردن افراشته مانند طاووس است.
 • چند اسب برجسته مارواری قرن بیستم ناگراج، علی بابا، علیشان و آدام بودند.
 • اسب مارواری نام خود را از منطقه تاریخی ماروار در راجستان، در غربی‌ترین گوشه هند گرفته است.
 • اسب‌های مارواری مستقیماً با سیستم طبقه‌بندی رایج کشور در ارتباط بودند. این بدین معنی است که افراد، به‌غیراز طبقه جنگجویان، مجاز به سوارشدن بر اسب مارواری نبودند.
 • در مناطق روستایی راجستان، اسب اغلب برای رقصیدن در بسیاری از موارد، ازدواج‌ها و جشنواره‌هایی که در طول سال برگزار می‌شود، آموزش می‌بیند.
رنگ ها و نشان ها
رنگ و نشان اسب مارواری

ویژگی‌های منحصربه‌فرد اسب نژاد مارواری

به‌راحتی می‌توان این نژاد را به دلیل گوش‌های متمایزش تشخیص داد. گوش مارواری ها به‌طور مشخص منحنی به سمت داخل است و گوش برخی از اسب‌ها آن‌قدر خمیده است که نوک آن‌ها لمس می‌شود. این اسب به‌عنوان یک اسب صحرایی پرورش‌یافته است و این ویژگی‌ها هنوز در نژاد مدرن امروزی وجود دارند. استخوان شانه این نژاد دارای شیب کمتری نسبت به نژادهای دیگر است.

این ویژگی فیزیکی به مارواری اجازه می‌دهد تا پاهای خود را به‌راحتی از شن و ماسه عمیق کویر، بیرون بکشد. به دلیل این زاویه استخوان، مارواری‌ها نمی‌توانند به‌اندازه نژادهای دیگر پیشرفت کنند، بنابراین سرعت آن‌ها نسبت به اسب‌های دیگر مانند عرب یا نژاد اصیل کندتر است. بااین‌حال، این زاویه استخوان باعث می‌شود که سوار کردن راحت باشد. این راه رفتن شگفت‌انگیز یک راهپیمایی سریع و چهارضرب و شتم است که باعث می‌شود یک حرکت راحت انجام شود. این راهپیمایی که با نام روال یا رهوال خوانده می‌شود، به اسب اجازه می‌دهد تا مسافت‌های طولانی را به‌راحتی و به‌سرعت طی کند.

رژیم و تغذیه

اسب نژاد مارواری فوق‌العاده مقاوم است و حتی با خوراک محدود، قادر به زنده ماندن است. به دلیل کمیاب بودن این نژاد، اطلاعات محدودی در مورد نیازهای غذایی خاص آن در دسترس است. برای تأمین علوفه باکیفیت و تعادل تغذیه اسب با جیره غذایی و یا دیگر مکمل‌های غذایی برنامه‌ای تهیه کنید.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد تغذیه اسب، پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

تغذیه اسب

پرورش و موارد استفاده

درحالی‌که امروزه مارواری در خارج از هند نیز حضور دارد، هنوز هم در جهان تا حدی نادر است. پرورش مارواری همچنان ادامه دارد، اما به‌احتمال‌زیاد شما می‌توانید این اسب‌ها را در هند پیدا کنید تا سایر مناطق. مارواری برای اهداف بسیاری استفاده می‌شود. وجود زیبای آن، آن را برای موکب‌ها و اهداف تشریفاتی ایده‌آل می‌کند. زمانی که این اسب‌ها با اسب‌های اصیل عبور می‌کنند، اسب‌ها اندکی بزرگ‌تر هستند و تمایل به متنوع بودن دارند. اسب مارواری همچنین به لطف چابکی و استقامت آن، برای نمایش سوارکاری و چوگان‌بازی مناسب است.

مشکلات بهداشتی و رفتاری مشترک

اسب نژاد مارواری هنوز هم کمی نادر است، بنابراین ممکن است هنوز مسائل بهداشتی به‌طور گسترده‌ای شناخته‌نشده باشند. اعتقاد بر این است که این اسب‌ها عموماً سالم هستند و به خاطر داشتن سم‌های فوق‌العاده قوی به‌شدت قوی هستند. گفته می‌شود که مارواری ها دوستانه و آموزش‌دیده هستند.

اسب نژاد مارواری
اسب نژاد مارواری

آراستگی

ازآنجاکه اسب نژاد مارواری پوست بسیار نازکی دارد به‌ویژه در بهار و تابستان که حشرات شایع هستند، به مراقبت و نظافت بیشتری نیاز دارد. ارائه حفاظت از مگس و درمان سریع نیش مگس می‌تواند به حفظ این اسب‌ها کمک کند. اکثر صاحبان مارواری اجازه می‌دهند که اسب‌هایشان به‌طور طبیعی رشد کنند. یال‌ها و دم ها نیاز به نظافت و شستشوی منظمی دارند. اگر اسب با تغذیه خوب و آراستگی منظم موردحمایت قرار گیرد، پوشش کوتاه او به‌طور طبیعی می‌درخشد.

ازآنجاکه مارواری بسیار نادر است، اطلاعات محدودی در مورد اسب‌های قهرمان و مشهور وجود دارد. تمام این نژاد در هند ارزشمند است.

آیا اسب‌های مارواری برای شما مناسب هستند؟

راه رفتن راحت مارواری آن را به یک کوه ایده آل برای هرکسی که به دنبال یک سواری نرم‌تر است، تبدیل می‌کند. اسب‌سواران با کمردرد یا دیگر ناراحتی‌های جسمی که از نژادهای دیگر نمی‌توانند بهره‌مند شوند، اسب مارواری برای آن‌ها ایده آل است. این نژاد استقامت بسیار خوبی دارد و میراث بیابانی، آن را به‌ویژه برای زندگی در آب‌وهوای گرم و رقابت در سواری استقامتی شدید، مناسب باقی می‌دارد. اگرچه مارواری صفات بسیار زیادی دارد، به خاطر داشته باشید که یافتن این اسب‌ها برای فروش در ایالات‌متحده دشوار است. اگر شما یک فرد مشتاق پرورش نژاد هستید و یا در غیر این صورت مصمم به پیدا کردن یک مارواری خاص برای خودتان هستید، به نژادهای مشابه نگاه کنید که رایج‌تر هستند، مانند نژاد عربی که ممکن است گزینه بهتری باشد.

نحوه خرید یک اسب نژاد مارواری

مارواری در ایالات‌متحده بسیار نادر است. هند همچنان صادرات این اسب‌ها را ممنوع کرده است، بنابراین به‌سادگی پیدا کردن این نژاد برای فروش در بقیه جاها یک چالش است. اگر شما مصمم هستید یک مارواری بخرید، پس تصمیم بگیرید که صبور باشید و به میزان قابل‌توجهی بیشتر از هزینه‌ای که برای یک نژاد دیگر پرداخت می‌کنید، بپردازید. به دلیل کمیابی این نژاد، احتمالاً باید پول کافی برای جابجایی اسب نیز داشته باشید.

اسب نژاد مارواری
قیمت بالای این اسب

جمعیت

همان‌طور که در سرشماری دام (۱۹۹۲) جمعیت اسب‌ها و پونی‌های نژادهای مختلف در این کشور تقریباً ۸۱۷ میلیون نفر است و جمعیت اسب‌ها در راجستان تقریباً 24000 نفر است که از این تعداد مشاهده شد که تنها حدود ۳۰۰۰ اسب با نژاد مارواری هستند. مرکز ملی تحقیقات اکوین، هایسار مطالعاتی را در مورد تعیین ویژگی‌های نژاد اسب‌های مارواری انجام داده است. ویژگی‌های نژاد در درجه اول براساس اندازه‌گیری فنوتیپیک و بیومتریک، نشانه‌های ژنوتیپیک، پارامترهای تولیدمثل و نشانه‌های مولکولی هستند.

اسب‌های مارواری به دلیل زیبایی حیرت‌انگیز خود شناخته می‌شوند و اکنون به یک حیوان باعزت برای صاحبانشان تبدیل‌شده‌اند. امروزه این اسب‌ها برای مردم هند راهی خانه‌ها و مزارع می‌شوند و به‌تدریج از طرف صاحبان آن‌ها برای نمایش و ورزش سوارکاری مورداستفاده قرار می‌گیرد. اسب بیابانی مارواری به دلیل خون گرم بودن ذاتی و راه رفتن صاف همچنان حیوان ترجیحی در سراسر هند است. اسب مارواری ارزش تجاری زیادی به دست آورده است، بنابراین، بسیاری از پرورش‌دهندگان مشهور در حال پرورش سهام تحسین‌برانگیز در سراسر هند هستند. این اسب‌ها با انقراض تهدید شده‌اند، بنابراین دولت هند، صادراتش را ممنوع کرده است. جوامع اسبی از دولت می‌خواهند که این ممنوعیت را برطرف کند و صادرات این اسب مارواری زیبا و وفادار را به جهان آغاز کند.

سخن پایانی

در این مقاله هر چه را که لازم بود درباره اسب نژاد مارواری بدانید، گفته شد. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.

اگر قصد خرید و فروش حیوانات و یا حتی وسایل دست دوم و نو را دارید، پیشنهاد می‌کنیم به سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید و از قابلیت ثبت رایگان آگهی آن استفاده کنید.

منابع:

Marwari Horse

thesprucepets.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.