انواع بز در جهان

انواع بز در جهان

بزها برای تولید محصولات مختلفی ازجمله گوشت ، شیر و لبنيات ، الياف و غیره نگهداری می‌شوند. انواع مختلفی از بز در سراسر جهان وجود دارد. با توجه به اهميت اين دام سبک، در اين مقاله رایج‌ترین نژادهای بز در جهان را معرفي کرده‌ایم. بعضي از انواع بز در جهان، به دليل سازگاری بالا با محيط زندگي و پرورش آسان بسيار سود ده می‌باشند. بزها را می‌توان هم به‌صورت خانگي و هم به‌صورت صنعتي پرورش داد. با واسط کالا همراه باشيد تا انواع بز در جهان را بهتر بشناسيد و اگر قصد خريد و پرورش بز را داريد، بتوانيد بهترين نوع بز را انتخاب کنيد.

انواع بز شیری

بزها به دو دسته‌ی اصلی تقسیم می‌شوند. بزهایی که برای تولید شیر پرورش می‌یابند و دسته‌ی دیگر بزهایی که برای استفاده از گوشت آن‌ها پرورش داده می‌شوند. در ادامه انواع بز شیری در جهان را بررسی می‌کنیم.

بز آلپاين

بز آلپاین (Alpine) نژاد تقریباً بزرگی از بزهای خانگی است که به دلیل توانایی توليد شير بسیار، مناسب شناخته‌شده است. آن‌ها هیچ رنگ و علامت مشخصی ندارند. دارای شاخ ، نيمرخ صاف و مستقیم و گوش‌های بلندي هستند. منشأ این نژاد از آلپاين فرانسه است.

بز لامانچا

لامانچا (Lamancha) منشأ اسپانیایی دارد اما به‌راحتی در ایالات‌متحده یافت می‌شود. آن‌ها ازنظر اندازه متوسط و ازنظر بدني سالم ، دوستانه و قوي هستند. آن‌ها بهترین کیفیت لبنیات را دارند و بنابراین ، محصولات لبنی غنی را فراهم می‌کنند.

شیر آن‌ها حاوی حدود 4.2٪ چربی است، اما پرورش آن‌ها به‌صورت فصلی است و در تمام فصول سال نمی‌توان آن‌ها را پرورش داد و از شير آن‌ها استفاده کرد. لامانچا دارای گوش‌های ریز و کوچکی است که گوش‌های گوفرgopher (مانند شیرینی‌های رولي) یا گوش‌های الف elf(قلاب‌دار) دارند.

بز دورف های نيجريه

همان‌طور که از نام این حیوانات گرفته‌شده است ، درف های نيجريه (Nigerian dwarfs) از آفریقا سرچشمه گرفته‌اند. اين نوع از انواع بز در جهان ، بزهای كوچك و مناسب برای تولید لبنیات هستند. اگرچه آن‌ها بسیار كوچك هستند اما می‌توانند روزانه 3-4 پوند شیر بدهند.

آن‌ها بهترین بزهای لبنی محسوب می‌شوند زیرا شیر آن‌ها حاوی 6.1٪ چربي است. بااینکه دوشيدن کوتوله‌های نیجریه مشکل است، اما می‌توان آن‌ها را در تمام سال پرورش داد. این بزها همچنین در رنگ‌ها و الگوهای متنوعی وجود دارند.

بز نوبیایی

نوبیایی‌ها(Nubian) که به آنگلو-نوبیان نیز معروف هستند ، بزهای بزرگ و برازنده‌ای هستند. آن‌ها به دلیل داشتن گوش‌های بلند ، آونگ مانند و بینی رومی به ساختار بدن خود افتخار می‌کنند. آن‌ها یک نژاد مياني آفریقایی و هندی هستند و در انگلستان پرورش‌یافته‌اند.

نوبیایی
بز نوبیایی

اگرچه ، اندازه آن‌ها بزرگ است اما شير توليدي توسط آن‌ها خيلي زياد نیست. شیر آن‌ها تقریباً حاوی 4.6٪ کره است. پرورش دادن آن‌ها به‌صورت فصلی در نظر گرفته می‌گیرند اما می‌توان آن‌ها را در کل سال نیز پرورش داد. آن‌ها از تعامل با انسان لذت می‌برند و دوستانه و برون‌گرا هستند. آن‌ها همچنین پرسروصدا هستند!

اوبرهاسلی

اوبرهاسلی (Oberhasli) ها همچنین به‌عنوان آلپاين سوئيسي (Swiss Alpine) نيز شناخته می‌شوند که ازنظر اندازه متوسط می‌باشند. رنگ آن‌ها کهربايي با لکه‌های مشکی روشن در سراسر بدن است. شیر آن‌ها حاوی 3.6 – 4٪ کره است و در تمام طول سال قابل پرورش نیستند.

خلق‌وخوی آرام و معتدل آن‌ها ، یک نژاد فوق‌العاده برای لبنیات مزرعه و برای نمايش است. با ظاهری جالب‌توجه، از آن‌ها می‌توان به‌عنوان حیوانات خانگی زیبا که جذابیت زیادی دارند، نيز استفاده کرد. پاهای عقب اوبرهاسلی نيز قدرتمند هستند.

بز سانن

یکی دیگر از انواع بز در جهان بز سانن است. بز سانن (Saanan) به رنگ سفید شيري است، نام آن از دره‌ای به نام سانن در سوئیس گرفته‌شده است. در اواخر قرن 19 ، آن‌ها در سراسر اروپا گسترش‌یافته بودند.

آن‌ها بزهای بزرگ و سفید با گوش‌های قائم هستند و در اصل در سوئیس پرورش‌یافته‌اند. بز سانن تولیدکنندگان شير به مقدار زياد هستند اما شیر آن‌ها در مقایسه با سایر بزهای لبنی ازنظر مقدار چربي و روغن کمتر هست. براي کسب اطلاعات بيشتر و آشنايي بيشتر با باز سانن به مقاله بز سانن در واسط کالا مراجعه کنيد.

انواع بز در جهان
بز سانن

چند صباحي است که بز سانن در ميان پرورش‌دهندگان بز در ايران به دلايلي ازجمله شيردهي بالا و مقامت زياد، بسيار موردتوجه قرارگرفته است. البته کمک‌های جهاد کشاورزي در اين زمينه نيز قابل‌ذکر است.

بز توگنبرگ

بزهاي توگنبرگ (Toggenburg) ازجمله قدیمی‌ترین بزهاي شيري در جهان می‌باشند. ازنظر اندازه متوسط هستند. به رنگ‌هاي مختلفي از حنايي گرفته‌شده تا قهوه‌ای شکلاتي تيره با تکه‌هایی به رنگ سفيد وجود دارند.

آن‌ها را به‌منظور توليد شير پرورش می‌دهند، البته از شير بزهای توگنبرگ بيشتر براي توليد پنير بز استفاده می‌شود. بااین‌حال ، شیر آن‌ها فقط 3.3 چربي دارد. رنگ آن جامد است و از کهربايي تا شکلات تیره با علامت‌های سفید نشان می‌دهد. هیچ ترجیحی بر سایه‌های رنگی وجود دارد.

بعضی از بزهای این نژاد موهایی بلند دارند به‌گونه‌ای که این موها، تمامی بدن این بزها حتی پاهای آن‌ها را می‌پوشاند. بز نژاد توگنبرگ جثه کوچک‌تری نسبت به بز نژاد سانن دارد.

بز مورسیا اسپانیایی

بزهای مورسیا (Murciana) بزهای شیری و کم مو هستند. به‌صورت کلی این نژاد توانایی تولید شیر بالایی را دارا می‌باشد . میزان چربی بیشتری و طول دوره شیردهی قابل قبولی را دارند.

علاوه بر میزان تولید شیر خوب ، بزهای مورسیا که بومی جنوب شرقی کشور اسپانیا هستند ، سازگاری خوبی نیز با شرایط محیطی گرمسیری و نیمه خشک را دارند.پرورش وزن بز نر چیز در حدود ۵۰ تا ۶۰ کیلوگرم و ماده‌ها ۳۰ تا ۵۰ کیلوگرم می‌باشد.میزان دو قلوزایی در آن‌ها بالا است و جثه متوسط را دارند.

در حال حاضر پرورش و نگهداری از این نژاد به‌صورت بسیار خوبی در منطقه قلعه گنج استان کرمان پیگیری می‌شود .

بز باربارى

یکی دیگر از نژادهای بز مشهور از انواع بز در جهان ، نژاد بز بارباری (The Barbari) است که خاستگاه آن به شمال هند و پاکستان برمی‌گردد.

بارباری
بز بارباری

این نژاد یک نژاد شیری محسوب می‌شود و روزانه حدوداً ۷/۱-۶/۱ کیلوگرم شیردهی دارد. بارباری در طول دو سال ۳ بار زایش دارد. درصد دو قلوزایی و سه قلوزایی در این نژاد بسیار بالا است. بز ماده نژاد بارباری وزنی در حدود ۲۰-۳۵ کیلوگرم دارد.

بز بیتال

این نژاد بز نیز یک نژاد شیری است که خاستگاه آن مثل بز نژاد بارباری، کشورهای هند و پاکستان است. میانگین شیردهی روزانه این نژاد ۷/۱-۲/۱ کیلوگرم است. در این نژاد درصد دوقلو زایی پایین‌تر از نژاد باباری (The Beetal) است. این نژاد یک نژاد شیری-گوشتی محسوب می‌شود.

بز گلدن گرنزى

نژاد گلدن گرنزى (Golden Guernesy) نیز یک نژاد شیری است. رنگ بدن این نژاد قهوه‌اى یا قرمز بوده و موهایی بلند می‌باشد. موهای بلند این بزها گاهی حتی پاهای آن‌ها را نیز می‌پوشاند.

بزهای گوشتی

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم دسته‌ای از بزها به هدف تولید گوشت پرورش می‌یابند. با ما همراه باشید تا با انواع بز گوشتی در جهان آشنا شویم.

بز بوئر

بوئر ها (Boer)، بهترين بزهاي گوشتي در ميان انواع بز در جهان هستند. آن‌ها بزهای مستقر در آفریقای جنوبی با گوش‌های بلند و آویزان و بینی رومی هستند. بز بوئر، دارای بدن سفید با سر رنگی و شاخ‌های خمیده به عقب هستند. آن‌ها آرام، اما درعین‌حال قوی و نیرومند هستند.

پرورش آن‌ها بیشتر در ماه سپتامبر شروع‌شده و در ژانویه به پایان می‌رسد. از اين نوع بز به‌عنوان بز شيرده نيز می‌توان استفاده کرد. میانگین شیردهی روزانه این نژاد ۳/۱ تا ۸/۱ کیلوگرم می‌باشد. بز ماده نژاد بوئر به‌طور میانگین وزنی در حدود ۶۰-۷۵ کیلوگرم دارد.

بز کیکو

بزهاي گوشتي کيکو(Kiko) برای اولین بار در نیوزیلند پرورش یافتند. نگهداری بز دشوار است اما کيکوها بدون دردسر هستند زیرا حتی در شرایط سخت آب و هوایی به‌راحتی می‌توان آن‌ها را پرورش داد. آن‌ها بزهاي گوشتي سنگيني هستند و به همین دلیل کیکو نام‌گذاری شده است که به معنی گوشت است.

انواع بز در جهان
بز کیکو

آن‌ها همچنین در تمام سال قابل پرورش هستند. Kiko درواقع کلمه‌ای مائوريايي Maori به معني گوشت است. آن‌ها را به دلايلي نظير رشد سریع ، زنده ماندن با مقدار کم‌غذا و سرسختی، پرورش می‌دهند.

بز گوشتي اسپانیایی

بزهاي گوشتي اسپانيايي (Spanish meat goat) از انواع بز در جهان هستند که به‌عنوان بزهای براش نيز معروف می‌باشند ، آن‌ها توسط اروپایی‌ها در آمریکا معرفی شدند. آن‌ها قد کوتاه هستند اما بدني قوی دارند. این بزهای گوشتی در رنگ‌های مختلفی وجود دارند و قابليت رشد و پرورش در هرماه از سال را دارند.

بز غشي

این بزها به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود دارای نام‌های مختلفی هستند. محبوب‌ترین آن نام‌ها بزهای غش(Tennessee) یا عصبی است، اين نام‌گذاری به دلیل نداشتن تعادل که مشکلي ژنتیکی است، می‌باشد. بزهای غش به شکل مناسب‌تر بزهای میوتونیک نامیده می‌شوند.

این نژاد بیشتر شناخته‌شده است زیرا ماهیچه‌های آن‌ها هنگامی‌که بز وحشت‌زده می‌شود به مدت چند ثانيه فلج و بدون حرکت می‌شود. بااین‌وجود ، آن‌ها نه‌تنها به‌طور سخاوتمندانه‌ای ،مقدار زیادی گوشت دارند، بلکه پشم قابل‌توجهی نیز می‌توان از آن‌ها به دست آورد.

بز آنقلونوبيان

نژاد بز آنقلونوبیان (Anglo-Nobian) حاصل تلاقى بزهاى انگلیسى با نژادهاى بز زارئیبى مصر و جامانپارى هندوستان است. این نژاد جثه‌ای بزرگ دارد به‌طوری‌که بزهای ماده، وزنی در حدود ۷۰ کیلوگرم و بزهای نر این نژاد، وزنی در حدود ۱۰۰ کیلوگرم دارند.

این نژاد درواقع یک نژاد گوشتی است. میزان شیردهی بز آنقولونوبیان کم است اما درصد پروتئین و چربى شیر آن بالاست. این نژاد دارای بدنی بزرگ و عضلانی با گوش‌هایی بزرگ افتاده است.

ديگر انواع بز در جهان

بز آنقورا

آنقوراها(Angora) به دلیل پشم ضخیم خود پرورش داده می‌شوند. آن‌ها بزهای با سایز متوسط هستند که دارای روپوش ضخیم و بلندي هستند که به نام موهر معروف می‌باشند. ۲٫۵ سانتی‌متر رشد ماهیانه دارند. خاستگاه نژاد بز آنقورا کشور ترکیه می‌باشد اما از اواخر قرن نوزدهم این نژاد به دیگر مناطق جهان نیز صادر شد.

انواع بز در جهان
بز آنقورا

هم‌اکنون تعداد زیادی از این نژاد در کشورهایی چون آمریکا، استرالیا، آفریقاى جنوبی، آرژانتین و نیوزلند نیز پرورش داده می‌شود. این نژاد معمولاً سفیدرنگ و در بعضي مواقع سیاه یا قهوه‌اى تیره می‌باشد. وزن بز ماده این نژاد، حدوداً ۴۵-۵۰ کیلوگرم و وزن بز نر ۶۰-۶۵ کیلوگرم است. این نژاد بسیار شبیه به گوسفند است و از تلاقی آن با نژادهای دیگر می‌توان بزغاله‌هایی گوشتی به دست آورد.

بز پیقمی

بز پیقمی (Pygmy) اصالتاً آفریقایی هستند و ساختار بدن کوچکي دارند. امروزه مردم معمولاً برای داشتن گوشت بز،آن‌ها را پرورش می‌دهند اما در اصل به‌عنوان حیوانات اهلی در منزل نگه داده می‌شوند. می‌توان آن‌ها را در تمام سال پرورش داد.

بز پایقورا

نتیجه تولیدمثل نژاد بز پيقمي (Pygora) و بز آنقورا است. پايقورا يک نژاد مياني دو نژاد Pygmy و Angora برای تولید پشم خوب است. پايقوراها دارای سه نوع مختلف پشم هستند، که با توجه به ویژگی‌های آن‌ها طبقه‌بندی می‌شوند.

  • نوع A: پشم به‌طور غالب از آنقورا است که تقریباً طول آن 6 اینچ است. الیاف پشم درخشان و موهر است.
  • نوع B: ترکیبی از پيقمي و آنقورا است که هر دو نوع الياف را می‌دهد: کشمير و موهر. الياف کمی پیچ‌خورده و طول آن 3-6 اینچ است.
  • نوع C: پشم گوسفند تحت تسلط پيقمي است که از نوع کشمير است. پشم گوسفند مات است و دارای طول 1-3 اینچ است.

معمولاً پايقوراها در هر پشم‌چینی حداکثر 6 پوند پشم تولید می‌کنند و می‌توان دو بار در سال پشم‌چینی را انجام داد.

بز کیندر

كيندرها (Kinder) از انواع بز در جهان هستند که کاربردي دومنظوره، هم در شیر و هم برای گوشت دارند که در ایالات‌متحده پرورش می‌یابد. آن‌ها در رنگ‌ها و الگوهای متنوعی قرارگرفته‌اند و در هر زمان در سال می‌توان آن‌ها را پرورش داد.

بز کیندر، قدیمی‌ترین نژاد بزهای لبنی دارای بدن متوسط هستند. آن‌ها به رنگ‌های مختلفی از کهربايي تا قهوه‌ای شکلاتي تیره با علائم سفید، روی بدن دیده می‌شوند. آن‌ها معمولاً برای تولید شیر پرورش داده می‌شوند که از شير آن‌ها معمولاً در تهیه پنیر استفاده می‌شود. بااین‌حال ، شیر آن‌ها فقط 3.3 درصد چربي دارد.

بز کشمیرى

بهترین نژاد بزهای کرکی، بز کشمیر(Cashmere Goat) نام دارد که بیشتر در بخش هایی از کشورهای ایران، روسیه، مغولستان، کشورهای هیمالیا مانند چین و افغانستان پرورش داده می شود.

انواع بز در جهان
بز کشمیر

نژادهای شاخص بز کرکی در ایران شامل بز نژاد رایینی کرمان، بز یزدی و بزهای خراسان جنوبی می باشد. اگر این نژاد در مناطق سردسیری نگهداری شود، کرکی بسیار با کیفیت تولید می کند.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا انواع حیوان خانگی موردنظر خود را به صورت راحت خرید و فروش کنید.

منابع:

goats.extension.org

treehugger.com

farmcradle.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.