اسب نژاد شلسویگ کولدینگ

اسب نژاد شلسویگ کولدینگ

اسب شلسویگ کولدینگ نژادی بارکش است. اصالتا از منطقه تاریخی شلسویگ در شبه ‌جزیره ژوتلاند که امروزه بین دانمارک مدرن و آلمان تقسیم شده ‌است و نامش از آن منطقه مشتق شده‌ است.

این نژاد اسب عمدتا در ایالت شمالی آلمان در شلسویگ هولشتاین و همچنین در تعداد کمتری در ساکس پایینی یافت می‌شود.

منشا، اصل و نسب و بیشتر تاریخ نژاد ژوتلاند دانمارکی را به اشتراک می‌گذارد و تا حدی به سافولک پانچ انگلیسی شباهت دارد. از این اسب در کشاورزی و جنگل داری و کشیدن کالسکه و ارابه استفاده می‌شود.

در این مقاله شما را با اسب نژاد شلسویگ کولدینگ و تاریخچه زندگی آن آشنا می‌کنیم؛ با ما همراه باشید.

تاریخچه

در حدود سال ۱۸۶۰، اوپن‌هایم دوازدهم، یک نریان انگلیسی وارداتی، که یا از نژاد اصیل بود و یا از نژاد نیمه اصیل سافولک پانچ بود، را معرفی و به نریان اصلی نژاد تبدیل کرد.

در سال ۱۸۸۸ پرورش اسب‌های خونگرم و خونسرد از هم جدا شد و در سال ۱۸۹۱ انجمن‌های مختلفی از پرورش دهندگان نژادهای اصیل در شلسویگ با هم در شلسویگر پرورش یافتند و پرورش سیستماتیک آغاز شد.

نام تجاری V.S.P در پای عقبی به صورت یک بیضی برای شناسایی اسب‌های ثبت‌شده انتخاب شد؛ هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پس از جنگ جهانی اول

در سال ۱۸۹۳ میلادی در آلدراپ مونکدال ۸۳۹ نریان به دنیا آمد. پس از جنگ جهانی اول، همه نژادهای خونسرد شلسویگ از این نریان سرازیر شدند. تا سال ۱۹۱۰، وربند ۱۲،۰۰۰ زاد و ولد حیوان را ثبت کرد.

اسب‌های خونسرد شلسویگ به طور گسترده از طریق نمایش‌های کشاورزی منطقه‌‌ای شناخته و در سراسر آلمان فروخته شدند. تقسیم شلسویگ بین دانمارک و آلمان در سال ۱۹۲۰ پس از جنگ جهانی اول به معنای از دست دادن بخش بزرگی از منطقه پرورش و زاد و ولد بود و یک شکست بزرگ بود.

با این حال تعداد آن‌ها دوباره افزایش یافت. در سال ۱۹۴۹ به اوج خود در حدود ۴۵۰ اسب نر و ۲۰۰۰۰ یا ۲۵۰۰۰ مادیان مولد به دست بیش از ۱۵۰۰۰ پرورش‌دهنده در سراسر شلسویگ – هولشتاین رسیدند، هر چند که بیشتر در شمال متمرکز بودند. در سال ۱۹۵۸ دو اسب نر فرانسوی به نژاد پدری اضافه شدند.
در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم، مکانیزه شدن کشاورزی، با جایگزینی اسب‌های کشاورزی با تراکتور، منجر به کاهش چشمگیر تعداد آن‌ها شد.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد اسب نژاد آلمان خواندن مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

نژادهای اسب آلمانی

انجمن پرورش دهندگان اسب

به خاطر پیشرفت در کشاورزی و استفاده از ماشین‌آلات، شلسویگر و همچنین تمام نژادهای اسب سنگین آلمانی، آسیب دیدند. در سال ۱۹۷۶ این نژاد به پایین‌ترین حد خود رسید و تنها ۳۵ مادیان و ۵ نریان باقی ماندند. در همان سال جامعه قدیمی منحل شد و این نژاد در کتاب استود بوک شلسویگ هلشتاین / هامبورگ گنجانده شد.

در سال ۱۹۹۱ انجمن اسب‌های بارکش سنگین شلسویگر با هدف پرورش و حفظ نژاد تاسیس شد. امروزه جامعه حدود ۲۰۰ عضو دارد. در حال حاضر بیش از ۲۰۰ مادیان و ۳۰ نریان در این کتاب ثبت شده‌اند. در آن سال این انجمن به انجمن پرورش دهندگان اسب شلسویگ تبدیل شد. آن‌ها توانستند تعداد 200 راس اسب را به مجموعه اضافه کنند.

اسب نژاد شلسویگ کولدینگ
اسب نژاد شلسویگ کولدینگ

شلسویگ از سال 1997 تا 2012

از سال ۱۹۹۷ تعداد آن‌ها در حدود ۲۰۰ راس ثابت مانده‌ است. در سال ۲۰۱۳ تعداد آن‌ها ۱۸۹ راس مادیان و ۲۶ راس نریان بود. سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (‏فائو) ‏در سال ۲۰۰۷ نام شلسویگ کولدینگ را به عنوان اسب های “در معرض خطر” اعلام کرد.

در سال ۲۰۱۳ در رده دوم لیست اسب های در معرض خطر قرار داشت: “به شدت در معرض خطر”. این اسب در لیست رای جزل شافت ارهالونگ تغییر یافته و در فهرست انجمن ملی آلمان برای حفاظت از گونه‌های اهلی در معرض خطر انقراض و تاریخی قرار گرفت. انجمن تولید حیوانات اروپا (‏EAP)‏ آن را به عنوان “حداقل میزان در معرض خطر” قرار داد.

از سال ۲۰۱۲، یک زیر جمعیت، از نژاد اسکالویگر، یا تقریبا از نژاد کلویگر هانترویوس که از نژاد شلسویگ است به وجود آمد. در سال ۲۰۱۲ تعداد ۶۲ راس اسب نر و ۵۸ راس مادیان بوجود آوردند.

خون‌سردی

خون سردی که برای استفاده به عنوان اسب کارگر به کار برده شده بود!!!
اسب‌های شلسویگ در مزارع و برای حمل الوار از جنگل‌ها، کشیدن اتوبوس‌های روباز و ارابه‌های آبجوسازی در شهرها و برای کارهای سنگین در ارتش مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

امروزه، آن‌ها همچنان به عنوان اسب‌های کاری در کشاورزی و صنایع چوب و همچنین برای انواع مختلف استفاده تفریحی، از جمله سوارکاری و کشیدن گاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ویژگی‌های فیزیکی و ظاهری اسب‌های شلسویگ

اندازه و وزن این نژاد متوسط است (البته وزنش متوسط رو به سنگین است). از دیگر نژادهای اسب سنگین شبه‌ جزیره به ویژه نژاد ژوتلند در دانمارک تاثیر پذیرفته‌ است. تا دهه شصت شلسویگ را به عنوان یک اسب کارگر می دانستند.

امروزه این اسب در لیست گونه‌های حیوانی بومی در معرض خطر جامعه برای حفاظت از گونه‌ های حیوانی بومی قدیمی قرار دارد.

اسب‌های نریان اغلب بلندتر از مادیان‌ها هستند. پیشانی کوتاه و صاف دارد با چشمانی مهربان و پیشانی فراخ، گردن کوتاه.

شانه‌های قدرتمند، بدنی دراز با عمق مناسب در کمر، اندام آن‌ها در کل کوتاه و تو پر است.

قد و وزن این نژاد

اسب‌های شلسویگ تقریبا بین ۱۵۴ سانتی‌متر و ۱62 سانتی‌متر و یا (۱۵.۲ تا ۱۶ دست) ارتفاع ایستاده قد دارند.

قد و وزن
اسب نژاد شلسویگ کولدینگ

در واقع به طور کلی این اسب‌ها را در گروه اسب‌های سنگین وزن دسته بندی می‌کنند. وزن متوسط این اسب‌ها چیزی در حدود 1800 پوند (‏۸۰۰ کیلوگرم) است.
اسب‌های نر به طور متوسط بزرگ‌تر از مادیان‌ها هستند. پاهایشان قوی و خشک و پردار است. دارای سم گرد که از کیفیت خوبی برخوردار است. پشتش باید کوتاه و عضلانی باشد. با این حال، بسیاری از آن‌ها دارای پشتی‌هایی هستند که بلندتر از بیشتر اسب‌های بارکش است. این اسب‌ها سینه‌های عمیقی دارند سر قد کوتاه است و پیشانی عریضی دارند. همچنین گردن این اسب‌ها نیز بایستی متناسب با اندازه سر و بدنشان باشد.

رنگ بندی در اسب نژاد شلسویگ

شلسویگر معمولا به رنگ شاه‌بلوط است، اگرچه در رنگ های سیاه، خاکستری و خلیجی نیز یافت می شود.

ویژگی‌های رفتاری

اسب نژاد شلسویگ یک اسب محرک فوق‌العاده است که با حرکات سریع و یورتمه‌های شگفت انگیز و جذاب چشم های هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند و آن‌ها را به وجد می‌آورد.
شلسویگ شخصیت آرامی دارد و بسیار مایل به یادگیری است. آن‌ها متنوع، چابک و استقامت بالایی دارند که همین امر نگهداری آن‌ها را آسان می‌کند. یک نکته مهم در رابطه با این نژاد این است که مشکلات تغذیه‌ای عملا برای این نژاد ناشناخته هستند. این اسب‌ها چند منظوره و چابک هستند، استقامت زیادی دارند و بسیار مایل به یادگیری هستند. همین امر ارتباط با آن‌ها را اسان و لذت بخش می‌کند.

حوزه‌های استفاده از اسب نژاد شلسویگ

در ادامه به معرفی چند حوزه‌ای که از اسب نژاد شلسویگ کولدینگ استفاده شده است، می‌پردازیم.

استفاده از اسب شلسویگ در گذشته

از اوایل قرن بیستم شلسویگر عمدتا به عنوان اسب کاری در کشاورزی و حمل چوب، و نیز کشیدن اتوبوس‌های عمومی، در صنعت برای استفاده نظامی و به عنوان اسب‌های آبجوسازی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

موارد استفاده امروزی اسب شلسویگ

امروزه آن‌ها عمدتا برای کشیدن واگن‌های پوشیده شده و برای اهداف لذت بخش ( در واقع منظور همان کالسکه های تفریحی) مورد استفاده قرار می‌گیرند. این اسب ها همچنین در کشاورزی، حمل چوب و در مدارس سوارکاری برای امور آموزشی و تفریحی مورد استفاده قرار می‌گیرند و مکان‌های محبوبی برای پیدا کردن آن‌ها هستند.

اسب نژاد شلسویگ کولدینگ
سوارکاری با اسب

این نژاد عمدتا در شمالی‌ترین ایالت آلمان، شلسویگ هولشتاین یافت می‌شود و در عین حال مقدار مشخصی در ساکس پایینی یافت می‌شود. در واقع اینطور که از شواهد پیداست این نژاد تنها نژادی هستند که به ایالت‌های دیگر آلمان فروخته شده‌اند.

کلام آخر

در این مقاله به این نتیجه رسیدیم که اسب نژاد شلسویگ کولدینگ با وجود اینکه از انواع نژادهای اسب آلمانی است از محبوبیت زیادی برخوردار هستند.
به پایان مقاله اسب نژاد شلسویگ کولدینگ رسیدیم. امیدوارم لذت برده باشید. شما می‌توانید برای خریدوفروش اسب به سایت واسط کالا مراجعه کنید و یا اپلیکیشن واسط کالا را نصب‌کرده و آگهی خود را به‌صورت رایگان در آن قرار دهید.

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.