اسب‌ سواری بدون زین

اسب سواری بدون زین

اگر اهل به چالش کشیدن خود در مهارت‌های سوارکاری هستید تجربه‌ی سواری بدون زین را از دست ندهید. بهتر است بدانید جدا از احساس هیجان، این نوع سواری، باعث رشد عضلات و بهبود تعادل شما می‌شود.
به علت ارتباط نزدیک با اسب هنگامی‌که از زین استفاده می‌شود برقرار نمی‌شود. باعث می‌شود سوارکار از نحوه‌ی حرکت و انقباضات اسب آگاه نشود. به‌مرورزمان روی مهارت سوارکاری و کنترل اسب تأثیر می‌گذارد.
نکته‌ای که ممکن است نظر شما را جلب کند و سوارکاری بدون زین را تجربه کنید، وزن زیاد زین است. برای سوارکارانی که اهل سواری در مراتع هستند یا سواری در رودخانه‌ها و دریاچه‌ها را دوست دارند ممکن است مشکل‌ساز شود.
در ادامه ما شما را با مراحل اسب‌ سواری بدون زین آشنا می‌کنیم با واسط کالا همراه باشید.
قبل از خواندن ادامه مطلب، پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله چگونه سوار اسب شویم را از دست ندهید.

مراحل اسب‌ سواری بدون زین

 • قبل از شروع سواری از داشتن کلاه ایمنی و کفش مناسب اطمینان حاصل کنید.
 • اسبی که انتخاب می‌کنید بسیار روی تعادل شما تأثیرگذاراست. اسب‌هایی با گام‌های صاف، سبک و کمر پهن که عضلات کتف و شانه آن‌ها برجسته نباشد بسیار مناسب هستند.
 • چون رکاب وجود ندارد برای سوارشدن از یک نفر کمک بگیرید که برایتان قلاب بگیرد. حتی می‌توانید از یک پایه‌ی محکم برای سوارشدن کمک بگیرد. باید بدانید که به صورت پرشی باید سوار شوید و پس از سوارشدن به‌اندازه‌ی زمانی که روی زین نشسته‌اید باید احساس راحتی بکنید.
 • در ابتدای اسب‌ سواری بدون زین که مهارت و اعتمادبه‌نفس لازم را پیدا نکرده‌اید از یک راهنما کمک بگیرید. راهنما می‌تواند اسب را در کنار شما کنترل کند. در قدم اول شما باید روی نحوه‌ی نشستن و چگونگی برقراری ارتباط با اسب و حفظ تعادل خود تمرکز کنید.

نکات دیگر

 • حداقل برای چند روز اول قدم زدن را شروع کنید و به‌تدریج یورتمه و چهارنعل را امتحان کنید. رعایت کردن این سلسله‌مراتب به شما کمک می‌کند قبل از رفتن به مرحله‌ی بعد تعادل لازم را ایجاد کنید.
 • در نظر داشته باشید در تمام طول این حرکات طریقه صحیح نشستن را حفظ کنید. با مدت زمان‌های تمرین کمتر از 15 دقیقه شروع کنید.
 • مطمئن شوید که مهارت کافی برای سوارشدن، پیاده شدن و حفظ تعادل را دارید.
 • اگر آدم عجولی هستید بدانید که در اسب‌ سواری بدون زین جای هیچ عجله‌ای نیست. باعجله کردن تنها باعث ایجاد تجربه‌ای ناخوشایند برای خود و اسبتان می‌شوید.
 • با تمرین زیاد مراحل آموزش را طی کنید و برای سواری راحت‌تر خود را با ریتم حرکت اسب تکان دهید. در این قسمت به شما پیشنهاد می‌دهیم خواندن مقاله چگونه اسب را هدایت کنیم ؟ مطالعه نمایید.

چه زمانی سوارکاری بدون زین را پیشنهاد می‌کنیم؟

با تمام مزایای یادشده برای اسب‌ سواری بدون زین بدانید که این نوع سواری خطرهای مخصوص به خود را هم دارد که لازم است سوارکار از آن‌ها آگاه باشد.

در قدیم به علت کمبود زین مانند امروز استفاده از زین رایج نبود. در آن زمان سوارکاران سواری را بدون زین شروع می‌کردند .
اما امروزه توصیه می‌شود سوارکار، ابتدا سواری با زین را آموزش ببیند و سپس به سواری بدون زین اقدام کند. حتی اگر شما در سوارکاری با زین مهارت دارید باید مراحل سواری بدون زین را هم آموزش ببینید.
همچنین در فصل زمستان با پوشیدن پالتو و لباس‌های زمستانی که به وزن اضافه می‌شود و باعث کم شدن انرژی و سرعت اسب می‌شوند؛ پس به یاد داشته باشید که بهترین گزینه در این مواقع سواری بدون زین است.

اسب سواری بدون زین
اسب سواری بدون زین

تکنیک‌های حفظ تعادل

بعد از یک‌ بار اسب‌ سواری بدون زین متوجه می‌شوید که حفظ تعادل و صحیح نشستن حرف اول را می‌زند. شما باید این تکنیک‌ها را بدانید:

حفظ تعادل بدن

پشت خود را صاف نگه‌دارید و وزن خود را بین ران‌ها منتقل کنید. پاها کاملاً کشیده باشد و گوش‌ها، شانه، لگن و مچ پا همگی باید در یک راستا باشند.

حفظ آرامش

در اولین بار سواری بدون زین ممکن است شما احساس کنید هرلحظه ممکن است به زمین بخورید. در این شرایط خود را سفت نکنید و آرام باشید و وزن خود را در پاشنه‌ها بیندازید.

طریقه نشستن

به حالت ایستاده بنشینید و فرض کنید روی زین نشسته‌اید. بدون اینکه پاها را دور بدن اسب بپیچید پاهای خود را در دو طرف بدن اسب دراز کنید.

بیرون انداختن رکاب‌ها

گاهی اوقات حتی بدون اینکه متوجه باشیم برای ایجاد حفظ تعادل روی اسب به رکاب‌های خود اطمینان می‌کنیم و به آن‌ها وابسته می‌شویم. با حذف کردن رکاب‌ها مجبور می‌شوید از عضلات و تعادل خود برای ماندن روی اسب استفاده کنید.
این کار باعث تقویت عضلات شما می‌شود. اما گاهی اوقات ممکن است به علت وضعیت جدیدی که بدن شما تا حالا آن را تجربه نکرده است ران‌های شما زخم شود و اسب‌ سواری بدون زین شما سخت شود.

سوارکاری چشم بسته!

احتمالاً برای شما عجیب خواهد بود اگر از شما بخواهیم در کنار سایر تجهیزات یک چشم ‌بند هم تهیه کنید! یکی از راه‌های افزایش تعادل و اعتماد در اسب‌ سواری بدون زین با چشم های بسته است. با این کار و حذف حس بینایی خود به سایر حس‌ها توجه می‌کنید و تعادل شما افزایش پیدا می‌کند.

نبایدهای بدون زین سوارکاری

 • هنگام بالا رفتن از شیب تند به جلو خم نشوید تا وزن خود را از پشت اسب بردارید.
 • به نحوه‌ی نشستن خود بسیار دقت کنید. در قسمت جلویی یعنی دقیقاً در کنار شانه‌ها بنشینید و در همین حین حواستان باشد که شانه‌هایتان افتاده نباشند و خود را به عقب هل ندهید.
 • اگر در حین سواری تعادل خود را از دست دادید با پاهای خود به اسب ضربه نزنید؛ زیرا اسب‌ها این ضربه را به‌عنوان پیامی برای سرعت بیشتر درک می‌کنند و سرعت را بیشتر می‌کنند.
 • از گرفتن یال اسب‌ها برای حفظ تعادل خود در اسب‌ سواری بدون زین خودداری کنید.
 • از کشیدن ناگهانی افسار خودداری کنید. با وارد شدن ضربه‌ی ناگهانی به دهان اسب باعث ایستادن ناگهانی و سقوط خود از روی اسب می‌شوید .

بایدهای بدون زین سوارکاری

 • جلسات اول خود را در محیطی که نرده دارد و کوچک است تمرین کنید. پس از کسب مهارت لازم به محیط‌های باز بروید.
 • به‌طور منظم و عمیق نفس بکشید، تنفس مناسب روی انعطاف‌پذیری و وزن بدن تاثیر می گذارد و باعث احساس آرامش بیشتری می‌شود.
 • روز بعد از سواری بدون زین ممکن است شما درد شدیدی مخصوصاً در ناحیه‌ی ران خود احساس کنید باید بدانید که هیچ جای نگرانی نیست! این درد عضلانی طبیعی است. چون عضلاتی که هنگام سوارکاری با زین درگیر نمی‌شده است در این حالت درگیر شده اند. اگر می‌خواهید به سوارکاری عالی تبدیل شوید تحمل این درد ارزشش را دارد.
 • برای کاهش آسیب‌دیدگی و آسان‌تر شدن اسب‌ سواری بدون زین می‌توانید قبل از شروع سواری کاری بدون زین عضلات پاهای خود را تقویت کنید.

پدهای سوارکاری جایگزین زین!

استفاده از پدها در اسب‌ سواری بدون زین مرسوم است. پدها بالشتک‌هایی هستند که از پشت اسب عبور می‌کنند و زیر شکم اسب بسته می‌شوند و ممکن است به پدها رکاب هم آویزان باشد ولی ترجیحاً از رکاب استفاده نشود.
این پدها از جنس پشم نمدی یا مواد مصنوعی هستند که با رنگ‌های مختلفی عرضه می‌شوند .
در اوایل تجربه‌ی سوارکاری بدون زین استفاده از این پدها علاوه بر ایجاد انگیزه برای سواری بیشتر به تمیز نگه‌داشتن لباس سوارکار هم کمک می‌کند.

جلسات تمرینی
تمرین اسب بدون زین

از ویژگی‌های مثبت آن این است که آزادی عمل سوارکار بیشتر است و محدودیت‌هایی را که زین ایجاد می‌کند از بین می‌برد. اگر می‌خواهید از پدها استفاده کنید پدی را انتخاب کنید که با آن راحت‌ترید در صورت عدم تمایل به استفاده از پدها می‌توانید از تسمه‌های بدون رکاب که دور سرشانه‌ی اسب بسته می‌شود استفاده کنید تا چنانچه تعادل خود را از دست دادید از آن کمک بگیرید.

دام‌پزشک

اگر اسب شما سابقه‌ی درد و ناراحتی در قسمت پشت خود را نداشته است نباید نگران اسب‌ سواری بدون زین باشید. این حالت فقط یک احساس متفاوت است و اسب باید به آن عادت کند ولی چنانچه مشاهده می‌کنید هرگونه لمس در پشت اسب برای آن درد ایجاد می‌کند با دامپزشک خود مشورت کنید.

مناسب‌ترین زمان برای چک کردن اسب پس از هر بار سواری بدون زین است. اسبی که جلوگاه بلندی دارد، (استخوان بین دو کتف) احتمالاً گزینه‌ی مناسبی برای این نوع سواری نیست و می‌تواند موجب ناراحتی شود.

جالب انگیزی‌ها

مسابقات بالیو که قدیمی‌ترین مسابقه‌ی سوارکاری بدون زین است از قرن 13 در آسته‌ی ایتالیا برگزار می‌شود. همچنین شاید برای شما جالب باشد که هرساله مسابقاتی برای اسب‌ سواری بدون زین در حال اجرا است.
این مسابقات که rodeo نام دارد به خطرناک و مهیج بودن معروف هستند.

شرایط

 • در این مسابقات شرط اول نداشتن زین و شرط دوم سوارکاری تنها با یک دست است. (یک دست دسته‌ای شبیه به دسته‌ی چمدان را می‌گیرد و اجازه‌ی استفاده از دست ‌آزاد وجود ندارد).
 • اگر سوارکار با دست‌آزاد بدن اسب یا تجهیزات و وسایل خودش را لمس کند از مسابقه کنار گذاشته می‌شود.
 • سوارکاران باید تنها 8 ثانیه بتوانند وضعیت خود را روی اسب حفظ کنند و توسط داورها مورد قضاوت قرار می‌گیرند.
 • اگر قصد شرکت در این مسابقات را داشتید، بدانید که با گرفتن 100 امتیاز رتبه‌ی اول از آن شما است.

ایرادات اسب‌ سواری بدون زین

 • یکی از مهم‌ترین اهمیت‌های زین، امنیتی است که ایجاد می‌کند که در صورت عدم وجود آن حس امنیت از بین می‌رود و به دنبال آن احتمال سقوط و آسیب‌دیدگی افزایش پیدا می‌کند.
 • اگر سوارکار مبتدی، اصول درست سوارکاری بدون زین را نداند به‌مرورزمان باعث ایجاد فرم ضعیف و نادرست در این نوع سوارکاری می‌شود.
 • هنگام استفاده از زین بین ستون فقرات اسب و محل نشستن سوارکار حمایت ایجاد می‌شود و زمانی که زین وجود ندارد ممکن است باعث ناراحتی زیاد اسب و سوارکار بشود.
 • به علت شرایط خاص در اسب‌ سواری بدون زین میزان خستگی اسب و سوارکار بیشتر از سواری‌های معمولی است و همین علت باعث کوتاه شدن مسیرها و زمان سوارکاری می‌شود.
 • استفاده از زین باعث توزیع وزن در پشت اسب می‌شود اما زمانی که از زین استفاده نمی‌شود، وزن شما در نقطه‌ی کوچک‌تری قرار می‌گیرد که شاید برای اسب شما خوشایند نباشد.
اسب سواری بدون زین
اسب سواری بدون زین

صحبت آخر

جدا از مهارت‌های سوارکاری، شاید به‌این‌علت سواری بدون زین را پیشنهاد می‌دهیم که ارتباط عمیق بین سوارکار و اسب باعث ایجاد رابطه‌ی دوطرفه بین آن‌ها می‌شود و همین مورد در زندگی حرفه‌ای یک سوارکار می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد.
از طرفی دیگر هیچ محدودیت سنی برای این سواری وجود ندارد پس اگر شما و فرزندتان آماده‌ی یک چالش هستید فقط کافی است زین روی اسب خود را گوشه اسطبل بگذارید!


در این مقاله سعی کردیم شمارا با اسب‌ سواری بدون زین و روش‌هایش آشنا کنیم و به شما کمک کنیم تا بهتر بتوانید با اسب خود یک سواری شگفت‌انگیز داشته باشید. از اینکه با واسط کالا همراه بودید سپاسگزاریم!
شما می‌توانید از طریق سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا حیوانات خانگی و اجناس دست دوم خود را با مناسب ترین قیمت‌ها خرید و فروش کنید.

منابع:

horsefaqs.com

equinehelper.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.