سگ‌ هاسکی آلاسکا

سگ هاسکی آلاسکا

سگ‌ هاسکی آلاسکا درواقع یک نژاد سگ نیست، بلکه یک دسته سگ است و همه‌ی نژادهای سگ‌های سورتمه در گروه سگ‌ هاسکی آلاسکا قرار می‌گیرند، زیرا او نژاد انتخابی برای مسابقات سورتمه‌سواری سگ کلاس جهانی و مسابقات سرعت است.
باید بدانید اکثریت آن‌ها گوش‌های نوک‌تیز و دم دارند. ما در این قسمت می‌خواهیم شما را با سگ‌ هاسکی آلاسکا آشنا کنیم پس با واسط کالا همراه باشید.

خصوصیات فیزیکی

 • وزن: نرها از 18 تا 27 کیلوگرم و ماده‌ها به‌طور متوسط 15 تا 21 کیلوگرم وزن دارند.
 • قد: 58 تا 66 سانتی‌متر
 • ازآنجاکه آلاسکا هاسکی بیشتر یک دسته عمومی است تا یک نژاد سخت، در هر رنگ و هر الگویی از مارک‌ها وجود دارد.
 • سگ‌ هاسکی آلاسکا بزرگ‌تر و لاغرتر از هاسکی سیبرین است.
 • سیبریایی‌ها اغلب چشمان آبی یا ترکیبی از آبی و قهوه‌ای دارند ولی چشم‌های آلاسکایی به‌طورکلی قهوه‌ای است.
 • بینایی و بینی قوی دارد.
 • طول عمر: 12 تا 15 سال
 • او جمع شدن بارزتری نسبت به هاسکی سیبری دارد (جمع شدن قسمتی از بدن سگ است که قفسه دنده و پاهای عقب را از کنار مشاهده می‌کنید.)
 • پوشش او می‌تواند طول کوتاه تا متوسط ، با زیرپوش بسیار سنگین باشد. درحالی‌که پوشش سیبرین همیشه طول متوسط دارد.
 • هاسکی‌های آلاسکا ازنظر ظاهری به هاسکی‌های سیبری شباهت دارند و آن‌ها می‌توانند از حالت نشسته تا 182 سانتی‌متر بپرند.

تاریخچه و پیشینه

سگ‌ هاسکی آلاسکا، اگرچه به‌تنهایی نژادی شناخته‌شده نیست، اما از اصلاح نژاد چند نژاد دیگر سرچشمه می‌گیرد و هدف از تولید نژاد هاسکی آلاسکا ایجاد بهترین سگ کارگر ممکن است.
بنابراین خطوط خون به هدف خاصی که آلاسکا هاسکی برای آن استفاده می‌شود بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال یک سگ سورتمه مسابقه‌ای، بسته به نیاز به سرعت مسافت یا دو سرعت، ممکن است هر ترکیبی از اشاره‌گر یا سگ شکاری نژاد خالص باشد.

در اصل، هاسکی‌های آلاسکا توسط مشارکت (نژاد سورتمه سگ انسان) از رده‌های مختلف خون سگ‌های بومی اینوویت ساخته‌شده‌اند. برخی از نژادهای اصلی که اکنون در توسعه هاسکی های آلاسکا مورداستفاده قرار می‌گیرد شامل : سگ اسکیمو، هاسکی سیبرین، تازی(سالوکی) و پوینتر کوتاه آلمانی است.

شخصیت و تربیت

سگ‌ هاسکی آلاسکا به همان اندازه که ازنظر ظاهری تغییر می‌کند ازنظر خلق‌وخو نیز متغیر است. او غالباً با مردم و همچنین سگ‌های دیگر مهربان است و به خاطر نوازش پرشور معروف است.
اگرچه معمولاً تصور می‌شود که او سگی جهنده است، اما معمولاً از روی علاقه و نه سلطه، روی مردم می‌پرد.

همچنین این نژاد سگ :

 • وفادار است
 • به‌شدت مستقل است
 • او یک ماجراجو است
 • او می‌تواند شیطنت‌آمیز باشد

اگر وقت زیادی برای گذراندن با یک سگ ندارید، نژاد آلاسکا هاسکی سگ شما نخواهد بود. برای یادگیری بهتر تربیت سگ‌هاسکی خود می‌توانید مقاله تربیت سگ‌ هاسکی را مطالعه فرمایید.

سگ هاسکی آلاسکا
سگ هاسکی آلاسکا

برخی ویژگی‌های این نژاد

 • پوشش آلاسکای هاسکی دقیقاً شبیه همان آلاسکا مالاموت یا هاسکی سیبرین است. بنابراین تمایل به بد بو شدن ندارد و فقط به استحمام مکرر نیاز دارد.
 • ریزش هرسال یک‌بار به‌عنوان یک رویداد فصلی در طول بهار اتفاق می‌افتد و در طول سال موهای خود را از دست نمی‌دهند.
 • سگ‌ هاسکی آلاسکا فوق‌العاده پرانرژی است و استقامتی ظاهراً خاموش نشدنی دارد.
 • در محیط آپارتمان شهری عملکرد خوبی ندارد زیرا به یک منبع ورزش مداوم نیاز دارد و یک خانه بزرگ با حیاط بزرگ برای آلاسکا هاسکی ایده‌آل است. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله سیبرین هاسکی و خصوصیات ظاهری و رفتاری این نژاد را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

سلامتی

سگ‌ هاسکی آلاسکا به سالم بودن به‌طورکلی قابل‌توجه است. اما تمایل دارد قربانی برخی از گونه‌های مشکلات بهداشتی ژنتیکی شود که مشابه آن در نژادهای اصیل دیده می‌شود. این‌ها ممکن است شامل برخی موارد از جمله
آتروفی پیش‌رونده شبکیه که در نهایت منجر به کوری و کم‌کاری تیروئید می‌شود و تغییر شکل مادرزادی حنجره که باعث می‌شود سگ در هنگام تنفس صدای خس‌خس ایجاد کند و به همین دلیل در آلاسکا لقب وزوز گرفته است.
برخی گونه‌ها در معرض بیماری ذخیره لیزوزومی قرار می‌گیرند. در صورت مشاهده مشکل سلامتی و نگرانی‌های بهداشتی که به وجود می‌آیند با دام‌پزشک در ارتباط باشید.

در رابطه با برخی بیماری‌های شایع سگ خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

بیماری‌های شایع سگ

نکات مهم

هاسکی‌های آلاسکا کیسه‌ای مخلوط هستند.
همان‌طور که در قبل بیان کردیم سگ‌ هاسکی آلاسکا نژاد اصیل نیست و درواقع نژاد سگ هم نیست و او باهدف خاص تعریف می‌شود که برای استفاده به‌عنوان یک سگ سورتمه شناخته‌شده است.
او توسط هیچ باشگاه نژادی یا کلوپ‌های پرورشگاهی شناخته نمی‌شود و به‌عنوان یک سگ کارگر طبقه‌بندی می‌شود.

هاسکی آلاسکا عاشق ورزش!

با توجه به سابقه کار سگ‌ هاسکی آلاسکا تعجب‌آور نیست که آلاسکا هاسکی یک همراه عالی برای کوهنوردان، دوندگان است. این سگ مشتاق ورزش است و بسیاری از آن‌ها اگر ورزش نکنند احتمالاً هر چیزی را که پیدا کنند حفاری می‌کنند، می‌جوند و زوزه می‌کشند.

ورزش کردن
سگ هاسکی آلاسکا


یک سگ با انرژی بالا به یک صاحب با انرژی بالا احتیاج دارد. بنابراین اگر فکر شما برای ورزش یک‌قدم زدن سریع در اطراف بلوک است، دوباره در مورد خریدن یک آلاسکا هاسکی فکر کنید.
اگر درحالی‌که باهم ورزش می‌کنید به او کار دیگری بدهید، خوب عمل خواهد کرد. یک کوله‌پشتی بر روی او بگذارید و امتحانش کنید او نیز می‌تواند وسایل ضروری مانند تلفن همراه و بطری‌های آب موردنیاز شما را حمل کند.

استفاده از این نژاد

با قرار دادن یک بسته بر روی او، نیازی را در او برآورده خواهید کرد، زیرا تحمل وزن همان کاری است که برایش متولدشده است و به‌علاوه به او کمک می‌کنید انرژی بیشتری بسوزاند باید بدانید که بسته موردنظر نباید بیشتر از 10-12٪ از وزن بدن سگ شما باشد.
سگ‌ هاسکی آلاسکا همچنین در کلاس‌های چابکی بسیار خوب عمل می‌کند، جایی که آن‌ها می‌توانند انرژی شما را بسوزانند درحالی‌که شما او را آموزش می‌دهید، به او نشان می‌دهید رئیس کیست و پیوند شما با او را تقویت می‌کند.

علاقه به آب و هوای خنک

سگ‌ هاسکی آلاسکا نمی‌تواند در آب‌وهوای بسیار گرم زندگی کند. این مورد شاید یکی دیگر از نقاط تعجب‌آور او باشد. با توجه به اینکه او اهل آلاسکا است، جایی که دما می‌تواند تا 80 درجه زیر انجماد (62 درجه سانتی‌گراد) پایین بیاید.
اگر درجایی زندگی می‌کنید که درجه حرارت بالاتر از 80 درجه (26 درجه سانتی‌گراد) باشد، آلاسکا هاسکی را نخرید. او به‌شدت رنج خواهد برد، زیرا پوشش بسیار ضخیم و لایه زیرین حرارتی دارد. فقط تصور کنید یک ژاکت پشمی در گرمای بسیار زیاد بپوشید.
شما نباید با آلاسکا هاسکی خود در دمای بالاتر از 70 درجه (20 درجه سانتی‌گراد) ورزش کنید. در ماه‌های تابستان، بهتر است صبح‌ها یا شب‌ها که آفتاب کم می‌شود و دما کاهش می‌یابد، آلاسکای هاسکی خود را بیرون بیاورید .

سگ هاسکی آلاسکا
سگ هاسکی آلاسکا

نکات

سگ‌ هاسکی آلاسکا خود را اصلاح نکنید ممکن است به نظر برسد که هنگام گرم شدن او را تسکین دهید، اما درواقع، او را فقط در معرض آفتاب‌سوختگی قرار داده و توانایی تنظیم درجه حرارت بدن را از او می‌گیرید (وظیفه‌ای که زیر لایه‌اش عهده‌دار آن است).
اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی آب برای او به همراه دارید و اگر متوجه اذیت شدن او می‌شوید با سرعت زیادی پیش نروید.

سگی از نوع دلپذیر!

مشهور است که این سگ سورتمه آرام تر از هاسکی سیبرین و مالاموت آلاسکا هستند به شرطی که نیازهای ورزشی آن‌ها را برآورده شوند. آن‌ها به‌طورکلی سگ‌هایی دلپذیر هستند که خوشحال خواهند شد که در خانه با شما زندگی می‌کنند.

به همین دلیل، آن‌ها با کودکان خوب هستند. اگر سگ نگهبان می‌خواهید، او سگ مناسبی برای انتخاب نیست، زیرا آن‌ها معمولاً با غریبه‌ها بسیار دوستانه رفتار می‌کنند او بیشتر از اینکه مشکوک شود یا پارس کند، دم خود را بو می‌کند و تکان می‌دهد.
هاسکی‌های آلاسکا یک غریزه بسته قوی دارند، زیرا برای همکاری نزدیک با مردم و سگ‌های دیگر پرورش داده‌شده‌اند. آن‌ها با مردم ملایم هستند و به تماس زیادی با شما احتیاج دارند که این باعث می‌شود آن‌ها سگ‌های عالی همراهی باشند.
آن‌ها همچنین با سگ‌های دیگر رابطه‌ی خوبی دارند، بنابراین با خانواده‌هایی که قبلاً یک سگ داشته‌اند یا بیش از یک سگ دوست دارند بسیار مناسب هست.

سگی تمرین پذیر

شما باید فوراً آموزش سگ‌ هاسکی آلاسکا خود را شروع كنید؛ زیرا این سگ سورتمه تمرین پذیر است. همچنین فوق‌العاده باهوش است تا آنجا که حتی می‌تواند در 8 هفتگی بسیاری از دستورات اساسی را بیاموزد.
همان‌طور که گفته شد، هاسکی‌های آلاسکا می‌توانند یک سری لجبازی داشته باشند و اگر به او بگویید کاری را انجام دهد که در آن لحظه واقعاً دوست ندارد آن را انجام دهد، ممکن است اطاعت نکند. به همین دلیل، مهم است که شما با آلاسکا هاسکی خود از کلمه رهبری قدرتمند را نشان دهید.

سگ هاسکی آلاسکا
سگ هاسکی آلاسکا

آلاسکا امروزی

امروزه سگ‌ هاسکی آلاسکا دارای تغییرات بی‌شماری است. از 50 کیلوگرم سگ سنگین‌وزن تا 17 کیلوگرم سگ سبک مسابقه‌ای که با همه نوع رنگ کت و چشم، تمام موقعیت‌های ممکن و گوش متفاوت یافت می‌شوند.
اما همه آن‌ها یک‌چیز مشترک دارند مانند تمایل به رفتن که به‌سختی متوقف می‌شوند. قدم زدن خوب برای دویدن در مسافت‌های طولانی برف و یخ، کت جداکننده خوب و شخصیت بسیار دوستانه نسبت به انسان و رفتار بسیار اجتماعی آن‌ها را زبان زد کرده است.

نتیجه پایانی

سگ‌ها حیواناتی اجتماعی بوده و یکی از راه‌های بروز رفتارهای اجتماعی و برقراری ارتباط با آن‌ها از طریق بازی کردن و با او دوست بودن است. امیدوارم با سگ‌ هاسکی آلاسکا آشنا شده باشید و از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

آیا سگ‌ هاسکی آلاسکا برای شما مناسب است؟ در زیر برای ما نظر بگذارید و به ما اطلاع دهید و اگر تجربه‌ای از داشتن سگ‌ هاسکی آلاسکا دارید با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.
شما می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا نو و یا حتی حیوانات خود را در سایت یا اپلیکیشن واسط کالا خرید و فروش نمایید.

منابع:
petmd.com
animalso.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.