اسب نژاد قهوه ای

اسب نژاد قهوه ای

اسب نژاد قهوه ای تیره نژادی از اسب‌ها است که بدن سیاه یا نزدیک به سیاه با خال‌های قهوه‌ ای بر روی دم، یال و پاها دارد و همچنین لکه‌های قهوه‌ ای اطراف پوزه، چشم‌ها و جلوی بازو و پشت آرنج دارد. البته قسمت‌هایی مایل به قرمز و برنزه اطراف چشم، پوزه، پشت آرنج و جلوی مفصل بالای زانو نیز وجود دارد. این اصطلاح نباید با “قهوه ای” اشتباه گرفته شود که توسط برخی از گونه‌های دفتر ثبت نژاد استفاده می‌شود یا به اسب قهوه ای مهر و موم یا به خلیج تیره و بدون ویژگی‌های اضافی ژنتیک مهر و موم قهوه ای اشاره دارد.

اسب‌های قهوه ‌ای یک پوشش مشکی رنگ دارند. واژه قهوه‌ ای به‌طور تصادفی برای چند رنگ پوشش استفاده می‌شود. در حالی که برخی از دفترهای ثبت برای اشاره به قرمز تیره و یا پوشش رنگ، قهوه‌ ای را استفاده می‌کنند. انجمن اسب و انجمن اقامتگاه اسب آمریکا هر دو قهوه ‌ای را به‌عنوان یک رنگ متمایز تائید کرده‌اند. در واقع قهوه‌ ای شامل رنگ‌های مختلف مانند بلوطی، سرخ مایل به قرمز، پوست گوزنی، نقره‌ای خال خالی و قهوه ای کمرنگ است. اسب‌های قهوه ‌ای می‌توانند رنگ‌های مختلفی از قهوه ‌ای روشن تا تقریباً سیاه داشته باشند. بدن آن‌ها ممکن است سیاه و قهوه ای سایه‌دار یا اغلب سیاه باشد (که اغلب به آن قهوه ای مهر و موم گفته می‌شود).

رنگ سایر اعضای بدن

عضوهای نرم آن‌ها مانند پوزه، ابروها، اطراف پهلوها قهوه ‌ای یا قهوه ‌ای طلایی هستند ( گاهی اوقات به آن” بلغوری ” می‌گویند). قهوه ای‌های مهر و موم اغلب با اسب‌های سیاه اشتباه گرفته می‌شوند، اما رنگ آمیزی روی عضوهای نرم، آن‌ها را به‌عنوان قهوه ای مشخص می‌کند. آن‌ها همچنین به‌طور ژنتیکی از اسب‌های سیاه متمایز هستند، همان‌طور که در ادامه توضیح داده‌شده ‌است برخی از جنبه‌های رنگ متغیر هستند، این شامل ژنتیک اسب‌های قهوه‌ ای است.

آن‌ها دقیقاً سیاه و یا سرخ مایل به قرمز نیستند. تا همین اواخر، معمولاً فکر می‌کردند که اسب‌های قهوه ای با یک ژن به نام ” آردی “، با داشتن مناطق قرمز یا ناحیه‌ی زرد رنگ در پایین شکم و پشت زانو، داخل پاها، پوزه و روی چشم‌ها، اسب سیاه باشند. تصور می‌شد پانگره توسط یک ژن غالب به نام Pa + ایجاد می‌شود. برخی فکر کردند که همان ژن پیش آمده اسب کرند رنگ خرمایی (خرمایی سایه روشن) است. با این حال، مک کین ( در سال 1916) گزارش داد که اسب کرند مغلوب به رنگ خرمایی وقتی در میان اسب‌های کرند جفت گیری می‌کند، تنها به بچه کرند ختم می‌شود؛ که قطعاً با اسب کرند که از یک ژن بیگانه سرچشمه می‌گیرد ناسازگار است.

اسب نژاد قهوه ای
اسب نژاد قهوه ای

شناسایی اسب نژاد قهوه ای

تحقیق در مورد رده‌بندی کپل طبقه‌بندی اسب قهوه ای مهر و موم متفاوت است از سرخ مایل به قرمز تیره‌تر و کاملاً جدید است. در نتیجه، نظرات در مورد تشکیل یک مهر قهوه ای درست، متفاوت است. دن فیلیپ اسپوننبرگ نوشت: “به‌طور کلی، تمام رنگ‌های تیره با نقاط سیاه که از رنگ سیاه روشن تر اما تیره‌تر از خلیج هستند، قهوه ای نامیده می‌شوند. وی در این متن، پوشش‌های قرمز روشن و هر سایه‌ی روشنی را به‌عنوان خلیج و پوشش‌های سیاه و سفید با هر سایه‌ای با رنگ مشکی به رنگ قهوه ای طبقه‌بندی می‌کند.

این تعاریف، اگرچه دقیق هستند، با توجه به تحقیقات فعلی، دیگر دقیق نیستند. قهوه ای مهر و موم به بهترین وجه به‌عنوان یک پوشش سیاه یا تقریباً سیاه و سفید با موهای مایل به قرمز یا برنزه بر روی قطعات نرم توصیف‌شده است: پوزه بند، چشم، گوش داخلی، زیر کمربند، پشت آرنج و در مقابل مفصل بالای زانو؛ مانند سایر رنگ‌های پوشش، قهوه ای‌های مهر و موم می‌توانند سایه هم داشته باشند. تاریک‌ترین نقطه فقط مربوط به رنگ سیاه و به جز مناطق برنزه آن‌ها است. نمونه‌های سبک‌تر را به‌راحتی با خلیج‌های تاریک اشتباه می‌گیرند. یال، دم و پاها همیشه سیاه است.

قهوه ای نه مهر و موم قهوه ای

به عبارت ساده‌تر، اکثریت قریب به اتفاق اسب‌های سایه‌ای از قهوه ای هستند، اما “قهوه ای مهر و موم” نیستند. چنین رنگ‌های پوششی شامل موارد زیر است:

  • خرمایی، کاملاً مسی سرخ تا کبد قهوه ای، بدون موی سیاه واقعی
  • سرخ مایل به قرمز و مایل به قهوه ای، بدن کاملاً تیره با قهوه ای مایل به قرمز، یال، دم و پا. برای تشخیص از قهوه ای‌های مهر و موم شده حتی توسط چشم خلیج‌های تیره دشوار است.
  • هر دو خلیج و شاه‌بلوط ممکن است توسط ژن دوده تیره شوند.
  • پوست آهویی، برنزه یا بدن طلایی با مناطق سیاه یک خلیج
  • رنگ قهوه ای کمرنگ، معمولاً برنزه با نشان‌های بدیهی مشهود
  • لکه‌های نقره‌ای که گاهی به آن “شکلاتی” نیز می‌گویند، اغلب در سایه‌های قهوه ای یافت می‌شوند.
اسب نژاد قهوه ای
اسب نژاد قهوه ای

واژه‌شناسی

افراد بدون اسب اغلب به بسیاری از اسب‌های قهوه ای رنگ به ویژه رنگ خلیج اشاره می‌کنند. در مورد طرفدارهای اسب، یک ارزیابی مشترک این است که این اصطلاح فقط توسط افراد دارای یک تا دویست اسب استفاده شود. مفهوم این است که ناظران غیر متخصص به دلیل کمبود واژگان، به رنگ پوشش اسب به “قهوه ای” اشاره می‌کنند و کسانی که در مورد جمعیت زیادی از اسب‌ها بحث می‌کنند، از واژه‌ی خاص تر “قهوه ای” استفاده می‌کنند. بعید است که اصطلاح “قهوه ای مهر و موم” بخشی از فهرست یک تازه کار باشد و به همین دلیل ترجیح داده‌شده است بحث در مورد رنگ پوشش باشد. این رنگ پوشش، به‌صورت روشن، در برخی زبان‌ها «سیاه و برنزه» نامیده می‌شود.

نشان اسب قهوه ای روی کاغذ

همه ثبت‌ها یا کتاب‌های درسی، اسب نژاد قهوه ای را به‌عنوان رنگ مشخص پوشش نمی‌شناسند. انجمن بخشی از اسب‌های آمریکا و انجمن رنگ اسب‌های آمریكایی هر دو “قهوه ای” را به‌عنوان یك گروه جداگانه می‌شناسند، در حالی كه انجمن اسب‌های عربی همه سایه‌های غیر سیاه و سیاه را “خلیج” می‌دانند. هنوز هم سایر دفترها، مانند باشگاه اسب دوانی Jockey که ریز گردها و باشگاه اسب آپالوسا را ثبت می‌کند، عنوان «خلیج تیره یا قهوه ای» را برای مقابله با ابهام در اصطلاحات و شناسایی ارائه می‌دهد. در میان نژادهای آلمانی و دفترها از لحاظ تاریخی دوره سریع اسب سیاه، رنگ قهوه ای مایل به قرمز، در حالی که قهوه ای تیره نشان‌دهنده سرخ مایل به قرمز تیره و قهوه ای تیره نشان‌دهنده‌ی مهر قهوه ای است. در فرانسه اسب‌های قهوه‌ای مهر دار در میان ” خانواده کت سیاه ” شناخته می‌شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد اسب‌های نژاد آلمانی خواندن مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

نژادهای اسب آلمانی

ژنتیک مهر و موم قهوه ای

ظاهر پوست، چشم و رنگ پالت توسط مواد شیمیایی رنگ‌دانه‌ای به نام ملانین تعیین می‌شود. دو نوع ملانین توسط پستانداران مانند اسب و انسان مورد استفاده قرار می‌گیرد: اوملانین که از لحاظ بصری سیاه تا قهوه ای است و فائوملانین، از لحاظ بصری قرمز تا زرد. سلول‌های تخصصی در پوست و چشم، ملانوسیت‌ها یا سلول‌های رنگ‌دانه، ملانین تولید می‌کنند و با استفاده از واکنش‌های شیمیایی پیچیده، آن‌ها را به پوست و مو می‌دهند. دستورالعمل این واکنش‌های شیمیایی به‌صورت ژنتیکی به‌عنوان DNA رمزگذاری شده است و بنابراین به ارث می‌رسد. برای آب‌بندی قهوه‌ای، یک اسب باید حداقل یک کپی از ژن MC1R عملکردی داشته باشد.

فرمت قهوه ای و سیاه غالب

جذابیت یک پوشش سیاه خالص بر روی اسب، پرورش دهندگان اسب را برای قرن‌ها تحت‌تاثیر قرار داده‌است و منجر به ایجاد گونه‌های سیاه شده‌ است. پرورش اسب‌های سیاه خالص با دو مشکل همراه است: برخی از پوشش‌های سیاه در معرض نور و عرق ناپدید می‌شوند و پرورش دو اسب سیاه با هم گاهی اسب‌های غیر سیاه تولید می‌کنند. در بعضی موارد، اسب‌های سیاه محو شده دارای پوشش روشن تراز تاریک‌ترین اسب‌های نزدیک سیاه هستند.

پرورش دهندگان اسب
اسب نژاد قهوه ای

اسب‌های قهوه ای نماد خواب!

اسب نژاد قهوه ای نماد خواب و خیال است. این روزها بسیاری به دنبال یک رویای مربوط به اسب‌های قهوه ای هستند. همین اواخر بسیاری از مردم سؤال می‌کنند که آیا خواب یک اسب قهوه‌ای دارای مفاهیم عمیقی است یا نه. آیا این رویا چیزی است که باید از آن آگاه باشند یا نه؟ این رویا کاملاً عجیب است بعد از آن همه کسانی که این رویا را دیده‌اند، حداقل یک‌بار با اسب قهوه‌ای یا اسب به‌طور کلی برخورد می‌کند.

ما هم اکنون می‌توانیم فرض کنیم که خود رویا از قلمروهای بالاتر ساخته شده‌است، چیزی بیش از یک محصول ذهن ناخود آگاه است؛ اما قطعاً می‌توانم به شما اطمینان بدهم که این خواب بسیار بد است. در عوض می‌تواند به شما درس‌های زندگی بدهد که ممکن است بخواهید از آن‌ها تقلید کنید؛ بنابراین اگر هنگام خواب، خواب یک اسب قهوه ای را دیدید، اولین چیزی که در اینجا باید بدانید نمادگرایی اسب است. بهترین کار این خواهد بود که شما ایده‌ای در مورد این زندگی داشته باشید که این اسب می‌تواند نماینده آن باشد.

سخن پایانی

به پایان مقاله معرفی اسب نژاد قهوه ای رسیدیم، امیدواریم لذت برده باشید.

با مراجعه به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا شما می‌توانید حیوانات خانگی مورد نظر خود را به راحتی خرید و فروش نمایید.

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.