بیماری‌های قلبی و عروقی اسب

بیماری های قلبی عروقی اسب

سیستم قلبی عروقی شامل قلب و رگ‌های خونی و شریان‌ها است. وظیفه قلب، پمپ کردن خون است. سمت راست قلب، خون را به ریه‌ها پمپ می‌کند، جایی که اکسیژن به خون اضافه می‌شود و دی‌اکسید کربن از آن خارج می‌شود. سمت چپ، خون را به بقیه بدن پمپ می‌کند، جایی که اکسیژن و مواد مغذی به بافت‌ها منتقل می‌شود و مواد زائد (مانند دی‌اکسید کربن) خارج می‌شوند. در اسب‌ها، سیستم قلبی عروقی نه‌تنها باید به‌طور کارآمد خون را به تمام بخش‌های این حیوان بزرگ عرضه کند، بلکه باید در طول مسابقه یا آموزش شدید و در بسیاری از موارد نیز به‌خوبی عمل کند. در این مقاله قصد داریم عوامل و راه‌های تشخیص بیماری‌های قلبی و عروقی اسب را بیاموزیم.

توضیحی در مورد نحوه عملکرد قلب

قلب یک عضو توخالی و عضلانی است که در پستانداران به ۴ محفظه تقسیم می‌شود. بافت عضلانی میوکارد نامیده می‌شود. در دو طرف چپ و راست قلب، دهلیز چپ و دهلیز راست وجود دارد. همچنین ۲ محفظه پایین‌تر به نام بطن چپ و راست وجود دارد. یک سری دریچه‌ها جریان خون را از یک جهت در قلب جریان می‌دهند. دریچه‌های دهلیزی – بطنی، دریچه‌هایی بین دهلیزها و بطن‌ها هستند. دریچه‌های نیمه قمری دریچه‌هایی بین قلب و آئورت و بین قلب و شریان ریوی هستند. هر بطن دارای یک ورودی و یک دریچه خروجی است. در بطن چپ به دریچه ورودی، دریچه میترال و به دریچه خروجی، دریچه آئورت گفته می‌شود. در بطن راست، دریچه ورودی را دریچه سه لختی و دریچه خروجی را دریچه ریوی می‌نامند.

توضیحاتی در مورد بطن راست و چپ

خون از بدن از طریق ۲ سیاه‌رگ بزرگ عبور می‌کند و به دهلیز راست وارد می‌شود. وقتی بطن راست استراحت می‌کند، خون در دهلیز راست از طریق دریچه سه لختی به بطن راست می‌ریزد و سپس بطن راست منقبض می‌شود و خون را از طریق دریچه ریوی وارد رگ‌های ریه می‌کند که به ریه‌ها منتهی می‌شود. در ریه‌ها، خون اکسیژن را جذب می‌کند و دی‌اکسید کربن می‌دهد. سپس خون از طریق سیاه‌رگ ریوی به دهلیز چپ جریان می‌یابد. وقتی بطن چپ استراحت می‌کند، خون در دهلیز چپ از دریچه میترال به بطن چپ بیرون می‌ریزد. وقتی بطن چپ تقریباً پر است، دهلیز چپ منقبض می‌شود و خون بیشتری به بطن چپ وارد می‌کند، سپس بطن چپ منقبض می‌شود و خون را از طریق دریچه آئورتی به آئورت (بزرگ‌ترین سرخرگ بدن) فشار می‌دهد. این خون اکسیژن را به همه بدن به‌جز ریه‌ها منتقل می‌کند.

بیماری‌های قلبی و عروقی اسب

سیستم گردش خون (رگ‌های قلبی و خونی) و سیستم تنفسی (ریه‌ها و راه هوایی) باهم کار می‌کنند تا اکسیژن را فراهم کنند و مواد زائد را از بافت‌های اسب بیرون ببرند. در حین ورزش، دستگاه‌های گردش خون و تنفس مکانیزمی هستند که به سیستم اسکلتی – عضلانی اسب (استخوان‌ها، بافت همبند، عضلات) اجازه می‌دهند تا از طریق انرژی حرکت کنند. بدون هیچ‌یک از این اجزا، دستگاه‌های گردش خون، تنفسی و اسکلتی عضلانی، عملکرد غیرممکن خواهد بود. به گفته دکتر رابرت گیلمور، دامپزشک دانشگاه کرنل، بیماری‌های سیستم گردش خون سومین علت مهم، پس از اختلالات تنفسی و عضلانی اسکلتی، مسئول از دست دادن عملکرد است.

اگرچه “حملات قلبی” مشابه آن‌هایی که توسط انسان‌ها آسیب‌دیده‌اند، در اسب‌ها بسیار نادر است. اما تعدادی از مشکلات قلبی اسب وجود دارند که می‌توانند منجر به عملکرد ضعیف و حتی مرگ این حیوان نجیب شوند. نشانه‌های یک مشکل قلبی ممکن است شامل از دست دادن شرایط، کم‌آوردن نفس، بهبود کُند بعد از ورزش، افزایش تلاش برای نفس کشیدن، دوره کوتاه‌تر تمرین قبل از ایجاد خستگی و ضعف عمومی باشد. تجمع مایعات در شکم، پاها یا زیرپوست، اطراف دنده‌ها نشانه دیگری از عملکرد ضعیف قلب است.

بررسی قلب اسب توسط دامپزشک

مالکان یا مربیانی که به یک اختلال مشکوک هستند باید با دامپزشک اسب خود تماس داشته باشند که بتواند قلب این حیوان را بررسی کند و علت مشکل را مشخص کند. وزن قلب اسب اصیل بین 8 تا 10 پوند ( 3.5 تا 4.5 کیلوگرم) است. این شامل دو محفظه دریافت‌کننده، دو محفظه پمپاژ و تعدادی دریچه یک‌طرفه است تا امکان انتقال خون از یک محفظه به محفظه دیگر را فراهم کند. یک محفظه در سمت راست قلب، خون را جمع می‌کند که از طریق بدن پخش می‌شود و زباله سلولی را جمع‌آوری می‌کند. این خون کثیف از طریق سرخرگ ریوی به ریه‌ها پمپاژ می‌شود. محفظه‌های سمت چپ قلب، خون اکسیژن‌دار را از ریه‌ها دریافت می‌کنند و دوباره به بدن می‌فرستند. سیگنال‌های الکتریکی به ماهیچه‌های قلب دستور می‌دهند که منقبض و باعث جریان خون شوند.

بررسی پزشک
بررسی توسط پزشک

ضربان قلب اسب

صدای پیوسته «لوب دوب» قلب، تپش ناشی از بسته شدن دریچه‌های قلب با هر ضربان است. در حالت استراحت، ضربان قلب طبیعی یک اسب حدود ۲۸ تا ۵۰ ضربان در دقیقه است، هرچند که می‌تواند به‌خوبی به بیش از ۲۰۰ ضربان در طول ورزش سخت افزایش یابد. آریتمی‌های قلبی (ضربان‌های نامنظم قلب) بیشتر از سایر گونه‌های خانگی در اسب دیده می‌شود و فیبریلاسیون دهلیزی، شرایطی که در آن محفظه‌های فوقانی قلب ممکن است تا 400 بار در دقیقه ضربان قلب داشته باشند. شایع‌ترین بیماری‌های قلبی و عروقی اسب است که عملکرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگرچه محفظه‌های فوقانی تقریباً بدون وقفه منقبض می‌شوند، اما عملکرد سریع بال زدن، گردش خون قابل‌توجهی را در محفظه‌های پایین ایجاد نمی‌کند و بر عملکرد تأثیر منفی می‌گذارد.

بی نظمی‌های ساختار قلب اسب

طبق مطالعات انجام‌شده در دانشگاه گنت در بلژیک، فیبریلاسیون دهلیزی به‌طور مکرر هنگامی‌که اسب‌ها می‌دوند، اتفاق می‌افتد که گاهی اوقات خودبه‌خود برطرف می‌شود. فیبریلاسیون دهلیزی، همچنین اسب‌ها را در معرض خونریزی ریوی ناشی از فعالیت قرار می‌دهد.

گردش خون کافی به بافت ماهیچه قلب قوی و جریان بلامانع در قلب و رگ‌های خونی نیاز دارد. هرگونه اختلالات ساختاری می‌تواند خروجی قلب و عملکرد را محدود کند. اختلالات اندک، زمانی تشخیص داده می‌شوند که قلب زمزمه می‌کند و جریان آرام خون، کمی مختل می‌شود. این ‌یک یافته رایج در طول معاینه عادی است و برخی از تخمین‌های قلب را ۶۵ تا ۸۰ درصد از اسب‌ها در تمرینات ورزشی بررسی می‌کنند. بیشتر این موارد ناشی از بی‌نظمی جزئی در ساختار قلب است و معمولاً بر عملکرد اسب تأثیر نمی‌گذارد.

سوفل‌های بسیار بلند ممکن است نقایص مادرزادی قلب را نشان دهند. یکی از رایج‌ترین نقایص مادرزادی اسب، حفره‌ای در سپتوم یا دیواره است که قسمت‌های پایین و بزرگ قلب را جدا می‌کند. سوراخ‌های کوچک معمولاً به‌خوبی تحمل می‌شوند و ممکن است بر عملکرد اسب تأثیر نگذارد.

برخی مشکلات قلبی اسب

اسب‌هایی که سالم به نظر می‌رسند اما ناگهان فرومی‌ریزند و می‌میرند ممکن است دچار آنوریسم آئورت شده باشند. آئورت یک رگ خونی بزرگ است که خون اکسیژنه را از قلب به بقیه بدن می‌رساند و به‌طورمعمول سخت و محکم است، دیواره‌های آئورت می‌توانند یک ناحیه ضعیف یا نازک ایجاد کنند که منجر به خونریزی داخلی شدید می‌شود. ازآنجاکه معمولاً در معاینات معمول وجود آنوریسم تشخیص داده نمی‌شود، هیچ راهی برای پیش‌بینی یا جلوگیری از این مرگ‌های ناگهانی وجود ندارد. به‌طورمعمول به‌عنوان حمله قلبی اسب گزارش می‌شود، پارگی آئورت به‌هیچ‌وجه شبیه بیماری انسانی با این نام نیست.

سایر مشکلات قلبی اسب می‌توانند درنتیجه آسیب یا ضربه به ساختار قلب، اختلال در سیگنال‌های الکتریکی یا بیماری در جای دیگر بدن باشند. بیماری‌های قلبی و عروقی اسب می‌توانند به‌سرعت یا در طی یک دوره زمانی خاص ایجاد شوند. مشکلات حاد می‌تواند ناشی از سموم ناشی از گزش مار، اختلال عملکرد الکتریکی ناشی از دارو؛ واکنش‌های باکتریایی یا هورمونی؛ ضایعات در عضله قلب، پوشش، دریچه‌ها یا پریکارد (کیسه‌ای که قلب را احاطه کرده است) و یا صدمه مستقیم مانند شلیک گلوله در یک حصار باشد. بیماری مزمن ممکن است به دلیل نقص مادرزادی، سرطان یا بیماری سیستمیک باشد که توانایی قلب در رساندن اکسیژن به بافت‌های بدن را تحت‌فشار قرار می‌دهد.

سونوگرافی اسب

دامپزشکان برای تشخیص بیماری‌های قلبی و عروقی اسب از ابزاری مانند سونوگرافی (اکوکاردیوگرافی) و الکتروکاردیوگرام (ECG) استفاده می‌کنند. انواع مختلفی از سونوگرافی برای تولید تصاویر دوبعدی از ساختارهای جسمی قلب در دسترس است. ECG‌ها پالس‌های الکتریکی را ثبت می‌کند که ریتم و سرعت ضربان قلب را نشان می‌دهند. گرفته‌شده درحالی‌که اسب در حال ورزش است می‌تواند بی‌نظمی‌هایی را نشان دهد که ممکن است درحالی‌که اسب در حال استراحت است تشخیص داده نشوند.

بیماری های قلبی عروقی اسب
سونوگرافی اسب

علائم عمومی بیماری‌های قلبی عروقی در اسب

اسب‌هایی که دارای مشکلات قلبی یا نقص هستند ممکن است دچار از دست دادن وضعیت عمومی ‌و به‌راحتی خسته شوند (به‌ویژه پس از ورزش)، در تنفس یا تنگی نفس مشکل داشته و علائم ضعف (ازجمله غش یا فروپاشی) را نشان دهند. علاوه بر این، مایعات اضافی که در ریه‌ها، اندام‌ها، رگ گردن، زیر سینه یا شکم جمع شده است، ممکن است نشان‌دهنده نارسایی قلبی باشد. اسب‌ها به دلیل این تجمع مایعات می‌توانند سرفه کنند. علائم ممکن است تنها پس از ورزش نشان داده شود، اما باگذشت زمان ممکن است حتی زمانی که اسب در حال استراحت است، رخ دهد.

تشخیص مشکلات قلبی اسب

یک دامپزشک اغلب با مرور تاریخچه و علائم پزشکی، انجام معاینه فیزیکی و تفسیر نتایج آزمایش‌های خاص یا روش‌های تصویربرداری، بیماری‌های قلبی عروقی اسب را تشخیص می‌دهد. معاینه فیزیکی شامل استفاده از گوشی طبی برای گوش دادن به صداهایی است که توسط اندام‌های داخلی اسب، به‌ویژه قلب، شش‌ها و اندام‌های شکمی انجام می‌شود.

یک دامپزشک می‌تواند ضربان قلب غیرطبیعی را بشنود (به‌عنوان‌مثال، ضربان بسیار کند، سریع یا نامنظم)، تنفس غیرطبیعی (تنفس سریع یا سخت)، یک زمزمه (صدای غیرعادی ناشی از جریان خون یا لرزش در قلب)، کاهش یا ضعف صداهای قلب یا صداهای ناهنجار در ریه‌ها که تجمع مایعات را نشان می‌دهند. دامپزشک همچنین نبض اسب را احساس خواهد کرد (که ممکن است سریع، ضعیف یا نامنظم باشد) و لثه‌های اسب را برای یافتن رنگ آبی، بنفش یا خاکستری بررسی کند، این نشانه‌ای است که اکسیژن به‌اندازه کافی به بافت‌های بدن نمی‌رسد. دامپزشک همچنین اندام‌ها و شکم را ازنظر علائم تجمع مایعات بررسی می‌کند.

تشخیص با اشعه‌ی ایکس

فن‌های تصویربرداری شامل اشعه ایکس (که به دلیل اندازه آن‌ها معمولاً در اسب‌ها انجام نمی‌شود)، الکتروکاردیوگرافی (ثبت فعالیت الکتریکی قلب) و اکوکاردیوگرافی (نوعی سونوگرافی) است.

بیشتر بیماری‌های قلبی عروقی اسب با معاینه فیزیکی و اشعه ایکس قابل‌تشخیص هستند. الکتروکاردیوگرافی یک آزمایش خاص برای تشخیص آریتمی است. اکوکاردیوگرافی برای تأیید تشخیص‌های آزمایشی، ارزیابی ظاهر و عملکرد دریچه‌های قلب، ارزیابی اندازه حفره قلب و عروق، ارزیابی عملکرد عضله قلب، تشخیص فشارخون بالا در ریه‌ها، شناسایی نقایص هنگام تولد در قلب، تشخیص تومورهای قلبی، یا تشخیص بیماری پریکاردیال بسیار عالی است.

گاهی اوقات آزمایش‌های تخصصی‌تری مانند کاتتریزاسیون قلبی (استفاده از یک لوله انعطاف‌پذیر نازک که از طریق یک شریان به قلب وارد می‌شود) یا مطالعات هسته‌ای (آزمایش‌های اشعه ایکس که شامل تزریق ایزوتوپ‌های رادیواکتیو است) لازم است.

حملات قلبی و بیماری‌های قلبی و عروقی در اسب

سیستم قلبی عروقی که از قلب و عروق خونی تشکیل‌شده است، برای توزیع اکسیژن، مواد مغذی و سایر اجزای حیاتی بدن در تمام اعضای بدن اسب ضروری است. ازآنجاکه قلب تنها پمپ برای سیستم قلبی و عروقی است، هرگونه اختلال در عملکرد آن می‌تواند پیامدهای مهمی برای زندگی حیوان داشته باشد.

واژه ” حمله قلبی ” به‌طور نادرستی به کاربرد متداول برای اشاره به مرگ ناگهانی مرتبط با مشکلات قلبی اسب تبدیل‌شده است. این اصطلاح در بين متخصصان پزشکی برای افراد اختصاصاً برای سکته قلبی است. در افراد، سکته قلبی معمولاً به دلیل گرفتگی رگ‌های خونی ایجاد می‌شود که جریان خون در قلب را کاهش می‌دهد و منجر به آسیب یا مرگ عضله قلب می‌شود. ازآنجاکه اسب‌ها به‌طورمعمول از بیماری عروق کرونر رنج نمی‌برند، ” حملات قلبی ” به این معنا به‌ندرت اتفاق می‌افتد.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد سایر بیماری‌های اسب پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر را مطالعه نمائید:

بیماری‌های اسب

عوارض مشکلات قلبی اسب

اسب‌های مسابقه‌ای که به‌طور غیرمنتظره‌ای به دلیل سندرم مرگ ناگهانی (سندرم Swale) از بین رفته‌اند، اغلب گفته می‌شود که براثر “حمله قلبی” جان خود را ازدست‌داده‌اند. بااین‌حال، این تصمیم نادرست است چون ضایعات قلبی ممکن است وجود نداشته باشند، بنابراین استفاده از واژه ” حمله قلبی ” نادرست است.

بیماری‌های قلبی و عروقی اسب می‌تواند به‌سرعت (بیماری حاد قلبی) یا به‌آرامی (بیماری مزمن قلب) ایجاد شود. سرعت پیشرفت وابسته به علت زمینه‌ای و محل بافت بیماری است. بیماری قلبی اسب می‌تواند در اثر ناهنجاری قلب، خونریزی مستقیم قلب یا سیستم سیگنال دهی الکتریکی آن یا در درجه دوم به علت بیماری در سایر اندام‌ها باشد. اسب‌هایی که دارای ناهنجاری‌های قلبی هستند ممکن است علائم بالینی داشته یا نداشته باشند.

بیماری های قلبی عروقی اسب
بیماری های قلبی عروقی اسب

بیماری حاد قلبی اسب

این بیماری معمولاً نتیجه خونریزی مستقیم به قلب یا شکستگی دستگاه سیگنال‌دهی الکتریکی آن است. مثال‌هایی در اسب عبارت‌اند از: سندروم مرگ ناگهانی، اختلال در جریان خون به قلب، اختلالات تغذیه‌ای، خونریزی جراحتی و آسیب باکتریایی، هورمونی یا سمی به ماهیچه قلب. ازآنجاکه قلب قادر به بازسازی عضله جدید نیست، اختلال عملکرد حاد، بدون در نظر گرفتن علت، می‌تواند قلب را مستعد عوارض مزمن کند.

بیماری مزمن قلب اسب

بیماری مزمن قلب به دلیل توانایی قلب در جبران موقت ناهنجاری‌ها با افزایش اندازه، به‌آرامی ایجاد می‌شود. این مشکل در اسب می‌تواند ناشی از نقص‌های مادرزادی دریچه‌های قلب، شیارها یا رگ‌های خونی باشد. سرطان، خونریزی قبلی به قلب یا بیماری در دیگر ارگان‌ها این جریان خون سیستمیک را به درون و خارج از قلب تغییر می‌دهد. بیماری مزمن قلب اساساً مانع رساندن مؤثر اکسیژن به بافت های بدن می‌شود. درنهایت، قلب بیش‌ازحد کار می‌کند و قادر به تأمین نیاز اکسیژن بدن نیست که درنهایت منجر به نارسایی قلبی می‌شود.

بیماری‌های قلبی گزارش شده‌ی اسب

از سال 2000 تا 2009 بیماری‌های قلبی و عروقی در 261 اسب شناسایی شد که به خدمات نتروپسی دانشگاه کنتاکی ختم شد. ناهنجاری‌های قلبی متعددی معمولاً در حیوانات فردی شناسایی می‌شوند. از ۲۶۱ اسب، ۱۷۴ مورد بیماری حاد قلبی وجود داشت. این موارد شامل خونریزی جراحتی (5 مورد) و انحطاط قلب و بافت‌مردگی (42 مورد) و 127 ضایعه التهابی متشکل از میوکاردیت (عضله قلب) (59 مورد)، آندوکاردیت (پوشش داخلی قلب / دریچه‌ها) (29 مورد) و پریکاردیت (کیسه اطراف قلب) (39 مورد) بود.

علاوه بر این، 107 مورد بیماری مزمن قلب وجود داشت و شامل کاردیومگالی (بزرگ شدن قلب) (11 مورد)، بیماری دریچه‌ای مزمن (1 مورد)، ناهنجاری مادرزادی (21 مورد)، کاردیومیوپاتی (بیماری عضله قلب) (31 مورد)، فیبروز میوکارد (25 مورد) و نارسایی قلبی (18 مورد) بود. در بیست مورد ضایعات حاد و مزمن وجود داشت. به‌طور خلاصه، بیماری قلبی اسب چندوجهی است و می‌تواند توسط مکانیسم‌های متعددی ایجاد شود. اگرچه اسب‌ها به‌طورمعمول از “حملات قلبی ” رنج نمی‌برند، اما اغلب دچار ناهنجاری‌های قلبی می‌شوند که می‌تواند بر سلامتی و طول عمر آن‌ها تأثیر منفی بگذارد.

سخن پایانی

به پایان مقاله‌ معرفی مشکلات قلبی و عروقی اسب رسیدیم. امیدواریم برای شما مفید بوده باشد.

شما می‌توانید برای خرید و فروش حیوانات خانگی و یا وسایل دست دوم و نو، از سایت یا اپلیکیشن واسط کالا استفاده کنید. در این اپلیکیشن می‌توانید روزانه 15 عدد آگهی رایگان ثبت و منتشر کنید.

منابع:

msdvetmanual.com

merckvetmanual.com

ker.com/equinews

equine.ca.uky.edu

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.