تربیت توله ‌سگ

تربیت توله سگ

توله ‌سگ‌ها حیواناتی بسیار سرگرم‌کننده هستند، اما این موجودات دوست‌داشتنی مقدار زیادی از وقت شما را می‌گیرند. توله ‌سگ شما برای رشد به موارد مختلفی نیاز دارد که یکی از مهم‌ترین موارد تربیت مناسب توله سگ است. تربیت توله‌ سگ ممکن است طاقت‌فرسا باشد. زیرا کوچک‌ترین رفتار اشتباه شما می‌تواند باعث بدرفتار شدن توله‌سگتان شود.

به منظور تربیت بهتر توله سگ لازم است بدانیم که چه موقع و کجا، چه رفتاری داشته باشیم تا سگمان یاد بگیرد. همانطور که متوجه شده‌اید آموزش توله سگ کمی سخت تر از آنچه که تصور می‌کردیم به نظر می‌رسد؛ بنابراین باید قبل از ورود توله سگ به خانه، خودمان را برای تربیت آن آماده کنیم!

خواندن مطالب مرتبط با تربیت توله سگ و تماشا کردن فیلم‌های آموزشی میتوانند به ما کمک کنند تا اطلاعاتمان را در این زمینه بالا ببریم. واسط کالا در این مطلب به شما نکات مفیدی را در این‌باره گوشزد می‌کند. بنابراین با ما همراه باشید تا بتوانید توله سگتان را به عضوی شاد و سالم از خانواده خودتان تبدیل کنید!

معاشرت

معاشرت اولین قدم برای تربیت یک توله سگ خوش‌رفتار است.

توله‌سگ‌ها در هفته‌های اول زندگی خود یک دوره حیاتی از رشد را پشت سر می‌گذارند.

معاشرت مربوط به بیرون رفتن توله‌سگ شما و در معرض افراد، مکان‌ها و موقعیت‌های جدید قرار گرفتن است. توله‌سگ‌هایی که کاملاً اجتماعی هستند، معمولاً زمانی که بالغ و بزرگ می‌شوند خودشان را به‌خوبی وفق می‌دهند و به مشکل برنمی‌خورند.

بسیاری از نگرانی‌های شایع مربوط به رفتار سگ‌ها می‌تواند ناشی از اجتماعی نشدن به‌موقع آن‌ها باشد، مانند ترس، پرخاشگری و پارس بیش‌ازحد.

بسیار اهمیت دارد که توله‌سگ خود را به افراد مختلف، حیوانات، مکان‌ها، مناظر و صداها عادت دهید تا او در بزرگ‌سالی کوچک‌ترین مشکلی نسبت به آن‌ها نداشته باشد. علاوه بر این، بهتر است که توله‌سگ شما عادت کند با روش‌های مختلف با او رفتار شود زیرا این به توله‌سگ شما کمک می‌کند تا در مکان‌هایی مانند دامپزشکی یا هنگام تمیز کردن او احساس راحتی بیشتری داشته باشد.

آموزش مکان دستشویی

آموزش مکان دستشویی به توله‌سگ یکی از اولین کارهایی است که در لیست اولویت‌های خود باید قرار دهید. این کار باید به‌محض اینکه سگ خود را به خانه می‌برید شروع شود، اما به صبر و حوصله نیاز دارد.

به‌طورکلی توله‌سگ‌ها تا سن 12 هفتگی قادر به کنترل مثانه و روده خود نیستند. اگر توله‌سگ شما از آن کوچک‌تر است، باید کمی بیشتر صبر کنید.

آموزش مکان دستشویی
آموزش مکان دستشویی

این مرحله از تربیت توله سگ ممکن است چندین ماه طول بکشد، بنابراین تسلیم نشوید! به یاد داشته باشید که توله‌سگ شما می‌خواهد شما را راضی کند، فقط باید یاد بگیرد که چگونه می‌تواند شمارا راضی نگه دارد.

وقتی به توله‌سگ جایزه می‌دهید یا او را تشویق می‌کنید، با او مهربان باشید درنهایت، نتیجه آن را مشاهده خواهید کرد.

از این گذشته، ادرار یا مدفوع کردن سگ شما در خانه، ناراحت کننده است اما ایجاد یک برنامه روزانه منظم برای توله‌سگتان می‌تواند شمارا در این امر یاری کند.

نکته مهم

به‌خاطر داشته باشید که بهتر است هرروز در زمان‌های مشابه به اوغذا دهید. هر وقت غذا می‌خورد، آب می‌نوشد یا از خواب می‌پرد، او را برای دستشویی کردن به بیرون ببرید.

اگر دیدید که توله‌سگ شما بو می‌کشد یا می‌چرخد، احتمالاً زمان دستشویی رفتن او است؛ بنابراین بلافاصله آن را بیرون ببرید. همچنین به خاطر داشته باشید که مجازات کردن معمولاً تأثیر مطلوبی در تربیت توله سگتان ندارد.

مواردی مانند سرزنش یا مالیدن بینی توله‌سگ درآشفته کردن او، فقط او را می‌ترساند و گیج می‌کند.

یک روش بهتر در مورد آموزش مکان دستشویی به توله‌سگ، پاداش دادن و تحسین کردن است. زمانی که او کار (دستشویی) خود را در جای مناسب انجام دهد. همچنین یک جعبه می‌تواند ابزاری مفید برای دستشویی رفتن توله سگ در خانه باشد.

نکات مهم

به‌طور غریزی توله‌سگ شما نمی‌خواهد در محلی که استراحت می‌کند خودش را تخلیه کند. مراقب باشید توله‌سگ شما بیش از چهارتا شش ساعت در قفس نماند، در غیر این صورت چاره‌ای جز تخلیه خود ندارد. اگر به‌طور مرتب از خانه دور هستید، در اواسط روز به خانه برگردید تا توله‌سگ خود را برای دستشویی کردن به بیرون ببرید. اما اگر نمی‌توانید به خانه برگردید، شخص دیگری را مسئول این کارکنید تا توله‌سگ شما را بیرون ببرد.

تربیت توله سگ
تربیت توله سگ

اگر ترجیح دادید وقتی از خانه دور هستید سگ خود را بیرون نبرید و آزاد بگذارید، بهتر است یك اتاق با كف غیر جاذب درست كنید.

محل قرار دادن پد برای تخلیه سگ در انتهای اتاق و محل خواب و استراحت سگ و اسباب‌بازی‌های او را قسمت دیگر اتاق قرار دهید. به‌طورکلی، سگ‌ها ترجیح می‌دهند روی مواد جاذب ادرار کنند، اما این کار در تختخواب خود انجام نمی‌دهند.

اهمیت شناسایی مشکل توله‌سگ

اگر توله‌سگ شما در خانه خود را تخلیه کرده است، حتماً از پاک‌کننده‌ای استفاده کنید که بو را کاملاً از بین می‌برد. اگر سگ شما رایحه ادرار خود را حس کند، ممکن است فکر کند که این مکان برای استفاده مجدد مناسب است. علاوه بر این، اگر سگ شما دورانی پر از استرس را پشت سر می‌گذارد یا بیمار است، ممکن است گاهی در محل نامناسب خودش را تخلیه کند، اما بهتر است اگر می‌توانید منبع مشکل او را شناسایی کنید و آن مشکل را حل کنید.

سگ‌هایی که برنامه روزانه آن‌ها مختل شده است، در مکان نامناسب خود را تخلیه می‌کنند.

زمانی که یک سگ خانگی آموزش‌دیده، در محل‌های نامناسب خود را تخلیه کند، معمولاً نشان‌دهنده یک مشکل اساسی در سلامتی او است، مانند عفونت ادراری. اگر این اتفاق بدون دلیل مشخصی رخ داد سگ خود را نزد دامپزشك ببرید.

تربیت توله سگ با قفس

هنگامی‌که شما نمی‌توانید توله‌سگ خود را کنترل کنید، آن را در قفس قرار دهید. اگر به توله‌سگ شما فرصت کافی داده شود تا در جعبه راحت باشد، ممکن است یکی از نقاط موردعلاقه او شود.

قفس‌ها می‌توانند مانع از بروز عادت‌های بد مانند جویدن محل‌های نامناسب یا آلوده در توله‌سگ شما شوند.

تربیت توله سگ
تربیت توله سگ

قفس وسیله خوبی برای آموزش توله‌سگ است. قفس به او می‌آموزد تا در مکان مناسب دستشویی کند. بیشتر سگ‌ها در همان مکانی که می‌خوابند خود را تخلیه نمی‌کنند. اگر سگ شما در قفس نباشد و در خانه کار خود را انجام دهد، با تربیت سگتان با قفس می‌توانید جلوی این عادت بد را از او سلب کنید. همچنین با این کار به او می‌آموزید که در محل مناسب کار خود را انجام دهد.

زندانی کردن توله سگ

توله‌سگ را نباید بیش از چند ساعت در قفس نگهداری کرد. بااین‌حال، حتی زمانی که در خانه حضور دارید نباید به‌طور کامل به او آزادی بدهید. در خانه چیزهای زیادی وجود دارد که یک توله‌سگ می‌تواند آن‌ها را بجوید، زیرشان پنهان شود یا باعث آسیب دیدن آن‌ها شود.

محدود کردن او به یک آشپزخانه یا اتاق کوچک دیگر با یک در یا حفاظ در کودک(baby gate) در جلوگیری از عادت‌های بد توله‌سگ به شما کمک می‌کند. هم‌چنین، توله‌سگی که فرصت انجام دادن هر‌کاری را پیدا می‌کند، به‌احتمال‌زیاد رفتار خود را تکرار می‌کند. حبس کردن او سبب می‌شود که او این کار بد را انجام ندهد.

در رابطه با محل نگهداری سگ، خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

محل نگهداری سگ

جلوگیری از جویدن وسایل توسط توله‌سگ

توله‌سگ‌ها عاشق جویدن اشیا هستند. این رفتار احتمالاً برای اکثر افراد، خصوصاً کسانی که توله‌سگ جدیدی به خانه آورده‌اند، بسیار آزاردهنده است. به جای تلاش کردن برای جلوگیری از این رفتار، به او بیاموزید که از اسباب‌بازی‌های خود به‌جای اشیا موجود در خانه برای جویدن استفاده کند.

حبس کردن آن یکی از راه‌های تربیت توله سگ برای جلوگیری از جویدن وسایل خانه است. حبس کردن به شما کمک می‌کند که توله‌سگ فرصتی برای جویدن مبلمان، کفش و… پیدا نکند. علاوه‌بر‌این، یکی دیگر از راه‌های آموزش توله‌سگ در این زمینه آشنا کردن او با اسباب‌بازی‌های مناسب است.

اگر نمی‌خواهید سگ شما سراغ جویدن وسایل نامناسب برود، فقط نه گفتن و مانع او شدن کافی نیست، بلکه باید وسیله‌ای که مناسب جویدن است را در اختیار او قرار دهید.

جلوگیری از جویدن
جلوگیری از جویدن وسایل

ترک عادت گاز گرفتن در تربیت توله‌سگ

ترک عادت گاز گرفتن قسمت مهمی از تربیت توله ‌سگ است. این کار باعث می‌شود توله‌سگ شما از دندان‌هایش به‌درستی و آرامی استفاده کند. توله‌سگ‌ها ابتدا گاز نگرفتن را از مادران سپس از طریق رابطه با سایر توله‌ها یاد می‌گیرند. برای بسیاری از توله‌سگ‌ها این آموزش حتی در خانه‌ی جدید خود نیز ادامه پیدا می‌کند.

آموزش به توله‌سگ را می‌توانید هنگام بازی کردن با او انجام دهید. اگر بیش‌ازحد از دندان‌هایش استفاده کرد و گاز گرفت، باید او را تنبیه کنید و از ادامه دادن بازی با او خودداری کنید. هنگامی‌که توله‌سگ شما متوجه‌شد که در‌صورت زیاد گاز گرفتن، تنبیه می‌شود، کارش را تکرار نمی‌‌کند و بااحتیاط بیشتری از دهان خود استفاده می‌کند.

همچنین می‌توانید سعی کنید با صدای بلند و قاطع به او یادآوری کند که مراقب رفتارش باشد. ترک عادت گاز گرفتن توله‌سگ شما را از خطر گاز گرفتن توله‌سگ با دندان‌های تیز او در امان نگه می‌دارد. همچنین به هنگام بزرگ شدن توله‌سگ، شما از آسیب جدی توسط او در امان می‌مانید.

تشویق کردن و پاداش دادن به توله‌سگ

در طول آموزش، توله‌سگ‌ها به تشویق و پاداش نسبت به تنبیه بیشتر پاسخ می‌دهند. مجازات ممکن است انجام رفتارهای ناخواسته را متوقف کند. اما این رفتار به توله‌سگ آموزش نمی‌دهد که شما دقیقاً از او می‌خواهید چه‌کاری انجام دهد!

مجازات سخت حتی ممکن است منجر به مسائل رفتاری مانند ترس یا پرخاشگری شود. در‌حالی‌که تشویق باعث می‌شود توله‌سگ شما بیشتر از کارهایی که شما می‌خواهید انجام دهد!

تشویق کردن
تربیت توله سگ

شما به‌سادگی می‌توانید با استفاده از نوازش، تمجید، پاداش و بازی‌کردن توله سگ خود را تشویق‌کنید.

برای تربیت بهتر توله سگ، هنگام انجام رفتار نامناسب به او توجه نکنید یا به او آموزش دهید. با استفاده از این روش‌ها به‌زودی توله‌سگ شما رفتارهای مناسبی را انجام می‌دهد.

اهمیت تشویق کردن توله سگ

تشویق کردن توله‌سگ به همه افراد خانواده این امکان را می‌دهد که در آموزش سگ شرکت کنند. نیازی نیست که شما با لحن بدی صحبت کنید، یا کار خاصی انجام دهید، همه اعضای خانواده می‌توانند وارد عمل شوند. به‌عنوان‌مثال، به فرزندانتان اجازه ندهید که به سگ را تنبیه کنند. زیرا ممکن است برای آن‌ها خطرناک باشد.

شما می‌توانید به کودکان خود خوراکی بدهید تا برای تشویق کردن سگ به او بدهند و دستوراتی را که استفاده می‌کنید به آن‌ها بیاموزید. کودکان می‌توانند زیر نظر شما در تربیت توله سگ به شما کمک کنند.

تشویق کردن به شما امکان برقراری ارتباط کامل را با توله‌سگ می‌دهد. این شمایید که تصمیم می‌گیرید که سگ شما چه‌کاری انجام دهد. سپس هنگامی‌که سگ کار درست را انجام می‌دهد با پاداش دادن و تشویق کردن به او اطلاع می‌دهید. وقتی به سگ خود برای انجام صحیح کارها پاداش می‌دهید، این رفتارهای‌خوب را تکرار‎می‌کند. همانطور که می‌دانید سگ‌ها هدفشان جلب‌ رضایت شما است.

جلوگیری از مشکلات رفتاری سگ

هنگام آموزش به توله‌سگ، می‌توانید قبل از اینکه شروع به ایجاد مشکلات رفتاری کند، به او رفتارهای خوب را آموزش‌دهید. می‌توانید این کار را با تهیه اسباب‌بازی‌های جالب و تمرینات مناسب برای توله‌سگ خود شروع کنید.

توله‌سگی که تنها باشد برای پیدا‌کردن سرگرمی به‌احتمال‌زیاد رفتارهای نامناسبی انجام می‌دهد. بنابراین با بازی کردن و سرگرم کردن توله‌سگ خود می‌توانید از بروز رفتارهای نامناسب او جلوگیری کنید.

تربیت توله سگ
تربیت توله سگ

همچنین برای جلوگیری از مشکلات رفتاری متداول سگ می‌توانید از کلمات دستوری استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال، شما می‌توانید از توله‌سگ خود بخواهید که بنشیند. با آموزش رفتارهای مناسب توله‌سگ خود، می‌توانید از بسیاری از مشکلات رایج در رفتار جلوگیری کنید.

استفاده از کلمات دستوری در تربیت توله سگ

درحالی‌که به سگ خود نکاتی را آموزش می‌دهید، مهم است که وقت خود را صرف آموزش برخی از این کلمات اساسی و پرکاربرد کنید. به این کلمات نشانه یا دستور گفته می‌شود. چندین دستور اساسی برای آموزش سگ وجود دارد که هر سگی باید آن‌ها را بداند.

این نشانه‌ها می‌توانند به شما کمک کنند که توله سگ خود را تحت کنترل داشته باشید و سگی مؤدب، منظم و قابل‌کنترل داشته باشید. همچنین این کلمات دستوری می‌توانند به شما کمک کنند تا انواع مشکلات رفتاری متداول را مدیریت کنید. در برخی موارد، یک کلمه دستوری مناسب می‌تواند حتی زندگی سگ شما را نجات دهد.


برای شروع جایزه دادن می‌تواند به شما در آموزش این کلمات دستوری کمک کند. پس از اینکه توله سگ این کلمات را یاد بگیرد، می‌تواند بنشیند، دراز بکشد یا هنگام دستوردادن به سمت شما بیاید. این کلمات دستوری اساسی به توله‌سگ شما بسیار کمک می‌کند تا به یک سگ بزرگ‌سال خوش‌رفتار تبدیل شود.

تربیت توله سگ
تربیت توله سگ

کلام آخر

همانطور که متوجه شده‌اید, تربیت درست توله سگ میتواند از بسیاری از مشکلات رفتاری توله سگ جلوگیری کند. بنابراین بهتر است قبل از اقدام به بزرگ‌کردن توله‌سگ‌ خودتان را برای بزرگ‌کردن آن آماده کنید. واسط کالا در این مقاله شما را با نکات مهم تربیت توله سگ آشنا کرد.

اگر به این حیوانات علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم مطالعه مقالات مرتبط در وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که از طریق سایت یا اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با واسط کالا همراه بودید سپاسگزاریم.

منبع:
thesprucepets.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.