اسب نژاد بلژیکی

اسب نژاد بلژیکی

لازم نیست که حتما یک سوارکار قهار باشید تا با دیدن اسب نژاد بلژیکی در یک نگاه جذب آن شوید.
اسب بلژيکی ترکیبی از زیبایی، قدرت و تحرک است. همین ویژگی‌ها این اسب را اسب موردعلاقه ی شوالیه‌ها در قرن ۱۹ کرده است.

اسب بلژیکی بزرگترین اسب جهان

Belgian heavy draft یا به اختصار Belgian draft یکی از قوی‌ترین و بزرگترین اسب‌هاست.
یک اسب بلژیکی ماده 700kg وزن و 164cm قد دارد در صورتیکه جنس نر آن تا 900kg و 168cm هم رشد می‌کند؛ پس با این حساب جای تعجبی نیست که بزرگترین اسب جهان یک اسب نژاد بلژیکی به اسم big jake بوده است که در سال 2003 متولد شده و قد آن 210cm بوده است.

خلق و خو

در هر نسل برای جفت گیری فروتن‌ ترین و بی‌صداترین اسب‌ها انتخاب می‌شوند. بنابراین برخلاف ظاهر پرجذبه و قهرمانانه این نژاد، اسب بلژیکی بسیار باهوش و مهربان است.
این اسب‌ها از دستورها پیروی می‌کنند. به گفتار افراد پاسخ می‌دهند و بسیار آموزش پذیرند و در یک کلام از نظر صاحبانشان به راحتی قابل کنترل‌اند.
طبق گزارش موزه‌ی بین المللی اسب‌ها، اسب‌های بلژیکی لقب بهترین اسب را در قرون وسطی داشته‌اند!

مکان مناسب برای اسب‌های بلژیکی

اسب بلژیکی بسیار گرمایی است! به علت پشم‌های ضخیم و مورب مکان‌هایی با دمای نسبتاً پایین و همراه با وزش باد محل مناسبی برای زندگی این نژاد است.

چون این اسب‌ها به خوبی اسب‌های دیگر نمی‌توانند گرما را از ماهیچه‌های خودشان دفع کنند. برای دفع کردن گرما به آب و سایه‌ی زیادی نیاز دارند. اگر قصد نگهداری از اسب نژاد بلژیکی را دارید نصب فن‌ها داخل اصطبل را فراموش نکنید.

تغذیه این نژاد

یک اسب بالغ در طول روز باید به اندازه‌ی 1/5 تا 3 درصد از وزن بدن خود را علوفه بخورد. این اسب‌ها در هر وعده‌ی غذای خود بیش از 50 پوند غذا می‌خورند. اگر در طول روز سخت کار کنند ممکن است به 70-60 پوند هم برسد.

درسته! سیر کردن آن‌ها ممکن است کار سختی به نظر بیاد؛ ولی خوب است که بدانید اسب‌های بلژیکی علف‌های خشک و سختی را میخورند که بیشتر نژادها از خوردن آن‌ها امتناع می‌کنند.
پیشنهاد ویژه‌ی ما:

 • جو دوسر خالص 6-8kg در روز
 • برش نی چاودار 0/5kg در روز
 • تخم کتان خرد شده 0/5kg در روز

همچنین اسب‌هایی با اندازه‌های معمولی در طول روز 10-12 گالن آب می‌خورند؛ ولی برای سیرآب کردن یک اسب نژاد بلژیکی نیاز به 15-20 گالن آب در طول روز خواهید داشت. اسب‌های ماده‌ای که شیرده هستند یا اسبی که زیاد عرق کرده باشد میزان مصرف آب بیشتر خواهد شد.
صاحب این اسب‌ها باید بداند که با سرد شدن هوا میزان مصرف آب و غذا بیشتر هم می‌شود.
به طور کلی میزان هزینه برای تغذیه‌ی این اسب ها از 100-250 دلار در ماه با توجه به کیفیت و قیمت یونجه متغیر است.

کسب اطلاعات بیشتر در مورد تغذیه اسب با مطالعه‌ی مطلب زیر:

تغذیه اسب

طول عمر و معرفی بیماری‌های تهدید کننده این نژاد

به طور میانگین یک اسب نژاد بلژیکی 18-19 سال عمر می‌کند.
در این نژاد از اسب‌ها احتمال وقوع JEB زیاد است. JEB مخفف Junction Epidermolysis Bullosa یک بیماری ارثی است و به علت جهش ژنتیک در پروتین محافظت کننده‌ای که برای چسبندگی بافت‌ها نیاز است اتفاق می‌افتد و باعث میشود کره‌ی متولد شده علاوه بر بد شکلی‌های ساختاری، قسمت زیادی از پوست خود را از دست بدهد.
علاوه بر این با افزایش سن مشکلاتی مثل: بیماری‌های قلبی، مشکلات گوارشی و مشکلات عضلانی-اسکلتی بروز می‌کند که نسبت به اسب‌هایی با جثه‌ی کوچک‌تر در اسب‌های بلژیکی زودتر بروز می‌کند.

اسب های نژاد سنگین
اسب های بلژیکی کارگرانی علاقمند

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقالات زیر را از دست ندهید:

طول عمر اسب

بیماری‌های اسب

آیا اسب بلژیکی برای سواری مناسب است؟

جالب است که بدانید یک اسب نمی‌تواند باری را بیش از 10 درصد وزن خود حمل کند. به این معنی است 80 درصد افرادی که سوارکاری می‌کنند برای این کار چاق هستند!
ولی ویژگی خوب اسب‌های بلژیکی بدن بسیار قوی آن‌هاست، قوی هیکل‌ترین اسب جهان یک اسب بلژیکی به اسم Brooklyn Supreme با قد 198cm و وزن 1451 kg بوده است.
این اسب‌ها بسیار آموزش پذیرند بنابراین برای سواری بسیار مناسب‌اند.
البته صاحب یک اسب بلژیکی می‌تواند اسب خود را علاوه بر سوار در کارهای کشاورزی، مسابقات غیر حرفه‌ای و شوهای اسب سواری شرکت دهد.

به طور میانگین یک اسب بلژیکی بین 4000-7000 دلار خرید و فروش می‌شود.

اسب نژاد بلژیکی بزرگتر است یا کلایدسدال؟

با اینکه کلایدسدال قدبلندتر از اسب بلژیکی است اما اسب بلژیکی عضلانی‌تر و سنگین وزن‌تر است.
وزن اسب بلژیکی بیش از 2000 پوند است و حتی به 3000 پوند هم می‌رسد اما وزن یک اسب کلایدسدال به طور میانگین بین 1800 تا 2000 پوند است. پس نتیجه می‌گیریم اسب بلژیکی بزرگتر است.

سنگین وزن
اسب نژاد بلژیکی

جالب انگیزی‌های اسب‌های بلژیکی

 • اسب بلژیکی و اسب برابانت با هم فامیل هستند!
 • تا 1940 اسب بلژیکی و برابانت یک نژاد بودند اما بعد از جنگ جهانی دوم در اروپا برابانت‌هایی انتخاب می‌شدند که بدن‌های عضلانی‌تر و سنگین‌تری داشتند اما در آمریکا کشاورزان اسب‌های بلژیکی قدبلندتر و سبک‌تر را انتخاب کردند.
 • امروزه اسب‌های بلژیکی در اروپا به بزرگی برابانت‌ها نیستند اما ساختار بدن یکسانی دارند.
 • اسب بلژیکی معروف‌ترین اسب بارکش (draft horse) در آمریکاست.
 • گرانترین اسب بارکش (draft horse) پرورش داده شده یک اسب بلژیکی به اسم Mcllrath Captin jin است که در فوریه ی 2003 به قیمت 112500 دلار فروخته شد.
 • این نژاد متنوع ترین رنگ‌ها را در بین سایر اسب‌ها دارد ولی رنگ غالب مشاهده شده رنگ کهر است.
 • گوشت اسب بلژیکی خوراک پرطرفدار!

برخی ویژگی‌های جالب دیگر اسب‌های بلژیکی

 • با توجه به اینکه اسب‌ها از باهوش‌ترین موجودات خلق شده خداوند هستند در خیلی از دولت‌ها قصابی کردن اسب‌ها ممنوع است اما در مناطقی که ممنوعیت وجود ندارد گوشت اسب‌های بلژیکی بسیار محبوب است.
 • بارهای سنگین برای جا به جایی دارید؟ پیشنهاد ما یک اسب بلژیکی است.
  به طور عمده از اسب‌های بلژیکی برای کارهای کشاورزی استفاده می‌شود اما افرادی مثل آلمانی‌ها برای جا به جایی موادی مثل بتن از این اسب‌ها استفاده می‌کنند.
 • یک اسب بلژیکی به تنهایی 8000 پوند را حمل می‌کند و اگه از دو تا اسب بلژیکی استفاده کنید تا 32000 پوند رو هم می‌توانید با کمک آن‌ها جا به جا کنید.
اسب نژاد بلژیکی
اسب نژاد بلژیکی
 • پیرترین اسب جهان یک اسب بلژیکی است.
 • برخلاف اینکه اشاره کردیم اسب‌های بلژیکی به علت جثه‌ی بزرگ خود زودتر از اسب‌های دیگر به بیماری‌ها دچار می‌شوند، پیرترین اسب جهان اسبی به اسم old billy بود که ۶۲ سال عمر کرد!
 • اسب بلژیکی افتخار ملی بلژیک است.
 • دولتمردان بلژیک به نژاد اسب خود بسیار افتخار می‌کنند و با حمایت آن‌ها اسب نژاد بلژیکی یکی از گنجینه‌های ارزشمند این کشور محسوب می‌شود.
 • انگلیسی‌ها را به استفاده از عبارت‌های مخصوص خودشان می‌شناسیم و حالا این بار، در انگستان به اسب فریزین، بلژیکی سیاه گفته میشود!

سخن پایانی

برای خریدوفروش اسب و سایر حیوانات خانگی و همچنین کالاهای نو و دست‌دوم، به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید.

خالی از لطف نیست که بدانید از طریق مطالعه مقالات وبلاگ واسط کالا، می‌توانید پاسخ تمام سؤالات خود درمورد حیوان خانگی را پیدا کنید.

به پایان مقاله معرفی اسب‌های بلژیکی رسیدیم؛ امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

منبع:

britannica.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.