افسردگی سگ

شاید با شنیدن اینکه یک سگ افسرده است تعجب کنید و با خود بگویید آیا حیوانات هم افسرده می‌شوند؟ آیا حیوانات هم غمگین می‌شوند؟ در پاسخ باید گفت که چون سگ‌ها طیف وسیعی از احساسات را دارند آن‌ها نیز مانند انسان‌ها گاهی اوقات دچار افسردگی می‌شوند. اما این افسردگی به دلیل اختلالات بالینی مانند انسان‌ها نیست.
اگر به‌عنوان صاحب یک سگ می‌خواهید به سگ خود کمک کنید تا سلامتی روحی خود را مجدداً به دست آورد به شما توصیه می‌کنم تا انتهای مقاله افسردگی سگ با واسط کالا همراه باشید.

علائم افسردگی در سگ‌ها

سگ‌ها منظور خود را با زبان بدن و عادت‌های روزمره به صاحبان خود نشان می‌دهند به همین دلیل وقتی افسرده می‌شوند به راحتی می‌توان از حالت چهره و رفتارهایشان افسرده بودن را تشخیص داد.

آن‌ها اغلب بی‌حال و گوشه‌گیر می‌شوند، اشتهای آن‌ها بسیار کم می‌شود و برخی از آن‌ها حتی غذا هم نمی‌خورند و فقط شاید مقدار کمی آب بنوشند و به‌شدت ضعیف و ناتوان می‌شوند و وزن آن‌ها بسیار کم می‌شود. برخی سگ‌ها فقط به درو پنجره و منظره‌ها نگاه می‌کنند و زندگی یکنواختی خواهند داشت.

بی‌ذوق بودن

سگ‌های چموش و بازیگوش که همیشه در حال بازی و تحرک بوده‌اند بعد از افسردگی، دیگر علاقه به هیجان و بازی ندارند. همیشه در حال خواب و استراحت هستند و از بازی کردن و یا پیاده‌روی لذت نمی‌برند.
سگ‌های افسرده به دلایل مختلفی کم‌کم سلامت جسمی خود را نیز از دست می‌دهند. بهتر است با تشخیص به‌موقع علت آن از بیماری‌های بعدی سگ خود جلوگیری کنید.

پنهان شدن

علاوه بر تنهایی سگ‌ها، شلوغ بودن خانه هم می‌تواند باعث قایم شدن سگ‌ها از جمعیت زیاد شود و همین ترس آن‌ها منجر به گوشه‌گیری، غم و افسرده شدن می‌شود. پس مراقب رفتارهای خود و مهمانان با سگ باشید تا از شما دوری نکند.

مثلاً پنهان شدن سگ در کمد، می‌تواند به علت افسردگی سگ باشد. سگ‌هایی که ناگهان پنهان می‌شوند یا تنهایی را دوست دارند اگر مشکل جسمی بزرگی ندارند حتماً باید به مشکلات روحی آن‌ها توجه کرد.

جویدن یا لیسیدن پنجه‌ها

جویدن و لیس زدن پنجه‌ها در سگ‌های افسرده، یک عمل تسکین‌دهنده و آرام‌بخش است. با دیدن این حرکات از سگ خود می‌توان به افسردگی او شک کرد. شاید از بهترین علائم افسردگی همین باشد که سگ‌ها بیش‌ازحد معمول با پنجه‌های خود بازی می‌کنند و هرلحظه آن‌ها را لیس می‌زنند و ازآنجایی‌که این کار غیرعادی است باید او را ازنظر روحی تحت نظر قرار دهیم.

افزایش خواب از علایم افسردگی سگ

به‌طورکلی همهٔ جانوران حتی انسان، هنگام غم و افسردگی تمایل به خواب بیشتری دارند و این هم دلایل علمی دارد که بدن هنگام غصه بیشتر به خواب نیاز دارد.

افزایش خواب
افزایش خواب سگ

یکی از علائم افسردگی سگ‌ها زیاد و طولانی شدن خواب آن‌ها است به حدی که هیچ توجهی به شما ندارند و فقط به خواب خود اهمیت می‌دهند و حتی متوجه حضور شما نمی‌شوند و بازهم می‌خوابند و این‌یک مشکل بزرگ به نام افسردگی را به دنبال دارد.

اگرچه خوابیدن بیش‌ازحد می‌تواند به علت افسردگی سگ باشد اما باید ابتدا مطمئن شوید که افزایش خواب سگ به علت بیماری او نباشد.

اگر سگ شما معاینات لازم را انجام داده است و ازنظر جسمی هیچ مشکلی ندارد می‌توان به این نتیجه رسید که او افسرده شده است.

در برخی از نژادهای سگ، خوابیدن بیش‌ازحد آن‌ها می‌تواند نشانهٔ کم‌کاری غدهٔ تیروئید باشد.
البته مصرف داروی ضدافسردگی سگ نیز خواب‌آور است و برای درمان سگ، مصرف این داروهای خواب‌آور بسیار مؤثر است.

زوزه کشی و ناله زدن

یکی از نشانه‌های افسرده بودن سگ‌ها، پرخاشگری آن‌ها است. سگ‌های افسرده و نگران، هنگامی‌که خسته می‌شوند و حوصله‌شان سر می‌رود زوزه می‌کشند و گاهی ناله می‌کنند. البته این مورد همراه با دیگر موارد می‌تواند از علائم افسردگی باشد.

سگ‌هایی که توله‌های خود را گم‌کرده‌اند یا از غم از دست دادن دوست و یا صاحب خود ناراحت هستند، با زوزه کشیدن و ناله کردن سوگواری می‌کنند.

گریه کردن

سگ‌ها برای رفع نگرانی خود گاهی اوقات گریه می‌کنند. سگ‌های افسرده بعد از سپری کردن یک دورهٔ غم ممکن است دیگر توانایی دلسردی و سکوت را نداشته باشند و برای آرام شدن حال خود گریه کنند. البته گریهٔ سگ‌ها اصولاً بی‌صدا و تنها با ریختن قطرات اشک از چشم آن‌ها همراه است. برای دانستن علت افسردگی سگ‌ها با ماهمراه باشید.

علت افسردگی سگ

روان شناسان دلایل زیادی را برای افسردگی سگ بیان کرده‌اند و از این بیماری به‌عنوان دشمن نامرئی سگ یادکرده‌اند. زیرا در درون او پنهان است و با گذشت زمان کل جسم او را مختل کرده و متأسفانه باعث مرگ او می‌شود.

افسردگی سگ
علت افسردگی سگ

البته برای یافتن علت افسردگی در سگ، شما باید در قدم اول مشکل او را شناسایی کنید، سپس دلیل اصلی را متوجه شوید.

اگر می‌خواهید بدانید که چرا یک سگ افسرده می‌شود تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

بیماری جسمی

بیماری‌های جسمی و دردهایی که یک سگ دارد ممکن است باعث افسردگی او شوند. هرگاه متوجهٔ بیماری جسمی در سگ شدید قبل از اینکه بیماری جسمی او شدیدتر شود، او را به یک دامپزشک نشان دهید تا او را مداوا کند.

اما اگر برخلاف تفکر شما، هیچ مشکلی جسمی در سگ نبود باید به دنبال پیدا کردن مشکلات روانی و ذهنی او باشید.

در رابطه با بیماری‌های شایع سگ، خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

بیماری‌های شایع سگ

بیماری احساسی و ذهنی

اگر هیچ بیماری و مشکلی در سگ مشاهده نکردید باید دلایل افسردگی او را در مشکلات روحی و احساسی او بررسی کنید. ازجمله مواردی که علت افسردگی را در آن می‌توان پیدا کرد.

غم و اندوه

سگ‌ها نیز مانند ما انسان‌ها برای از دست دادن عزیزان خود سوگواری می‌کنند خواه این فرد یک انسان باشد خواه یک سگ که همراه و دوست بوده است. مثلاً کودکی که هم‌بازی یک سگ بوده است در دوران امتحانات وقت کمتری برای سگ می‌گذارد و یا از دور می‌شود، سگ برای از دست دادن و تغییر رفتار او ناراحت و غمگین می‌شود و این ناراحتی معمولاً افسردگی سگ را به دنبال دارد.

بزرگ‌ترین مشکل برای تشخیص و درمان افسردگی سگ‌ها این است که آن‌ها مانند انسان‌ها توانایی درک حرف‌های یک روان‌شناس را ندارند. هیچ‌کس نمی‌تواند با او صحبت کند و او را متقاعد کند که همبازی‌اش را برای همیشه از دست نداده است و فقط برای مدت کوتاه مجبور به ترک او شده است.

غم و اندوه
افسردگی سگ

تغییرات محیطی و آب‌وهوا

سگ‌ها حتی به خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنند عادت می‌کنند و به آن وابسته می‌شوند و عوض کردن یک‌خانه یا تغییر دکوراسیون منزل و عوض کردن خانهٔ سگ بر روحیات او تأثیر می‌گذارد و منجر به دلسردی و گوشه‌گیری او می‌شود.

تغییرات آب و هوایی و گردش بردن سگ از یک محیط با دمای متفاوت به محیط دیگر هم از دلایل تأثیر گزار بر بیماری روحی و احساسی سگ است. البته در این موارد هیچ توضیحی برای کمک کردن به سگ مؤثر نیست و تنها با گذشت زمان و عادت کردن سگ به محیط خانهٔ جدید و یا آب‌وهوای جدید و سازگار شدن او با شرایط جدید حال روحی سگ بهتر می‌شود.

ترس و استرس سگ

سگ‌ها حیوانات مغرور و شجاعی هستند و مسلم است که ترس در این حیوانات قوی، باعث تضعیف روحیهٔ آن‌ها می‌شود و همین سرخوردگی علت افسردگی در سگ‌ها است.

سگ‌ها به دلیل غروری که دارند هیچ‌گاه نشان نمی‌دهند که از چیزی ترسیده‌اند و فقط برای محافظت از اُبهت خود فقط عقب‌نشینی و گوشه‌گیری را در پیش می‌گیرند.

ترسیدن سگ‌ها می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد ازجمله: ترس از صاحبان خود، ترس از حیوانات غول‌پیکر و وحشتناکی مانند خرس، تصادف، شلاق زدن سگ و غیره.

صاحبان سگ

از مهم‌ترین و بارزترین علت افسردگی سگ‌ها، صاحبان آن‌ها هستند!

چگونه یک فرد باعث افسردگی حیوان خانگی خود می‌شود؟ ازآنجایی‌که سگ‌ها حیوانات بسیار باهوش وفاداری هستند که همراه همیشگی صاحبان خود بوده‌اند و این وفاداری باعث شده از صاحبان خود تأثیر بپذیرند.

شادی و غم و گریهٔ صاحب سگ و حتی بیمار بودن صاحب باعث می‌شود که سگ شروع به افسردگی کند و برای او ناراحت باشد. سگ‌ها ضربان قلب را به‌خوبی احساس می‌کنند و استرس صاحب خود را می‌فهمند و چون نمی‌توانند به او کمک کنند فقط گوشه‌گیر و ناراحت می‌شوند. البته موارد زیادی هستند که سگ شما دلیلی برای افسردگی ندارد و شاید به علت کهولت سن افسرده شده است.

دل‌زدگی و ناامیدی

به‌طورکلی حیوانات زندگی تکراری و یکنواختی دارند و تغییر و هدف‌های بزرگ در زندگی آن‌ها معنی ندارد. سگ‌ها ممکن است از این تکراری بودن و یکنواختی خسته شود و اگر بیش‌ازحد در خانه تنها بمانند بی‌قرار می‌شود و همین باعث بی‌حالی و افسردگی آن‌ها می‌شود. این تنهایی و یکنواختی از دیگر علت افسردگی سگ‌ها است که باید به آن توجه شود مثلاً همیشه سگ را با خود با خیابان ببرند و با او بازی کنند تا احساس تنهایی و یکنواختی نداشته باشد.

آموزش‌های نامناسب

سعی کنید برای تربیت سگ خود و بازی کردن با او، از روش‌های صحیح و درست آموزش استفاده کنید و روش‌های خشن و نامناسب را به کار نبرید. اگر به رفتار صاحبان سگ‌های افسرده دقت کنید، علت افسردگی سگ او، رفتار نادرستی است که باعث ناراحتی و ترس و درنهایت گوشه‌گیری وغمگینی او شده است. بهترین راه برای آموزش، استفاده از روش‌های آموزش همراه با دادن هدیه به او است؛ اما روش‌های سنگین و سخت‌گیرانه باعث می‌شود که سگ‌ها نتوانند موفق باشند و اعتمادبه‌نفس خود را از دست بدهند. درنتیجه سکوت می‌کند و این نشان از شروع یک افسردگی بزرگ است.

افسردگی سگ
افسردگی سگ

روش درمان افسردگی سگ

در اکثر سگ‌ها، گذشت زمان به تنهایی باعث بهبود یافتن حال سگ می‌شود؛ اما اگر بعد از چند ماه حال او بهتر نشود باید از خطرات بعدی آن ترسید و هرچه سریع‌تر به او کمک کرد حتی برخی از افراد از داروهای ضدافسردگی سگ استفاده می‌کنند. برای بهتر شدن سگ افسرده در ادامهٔ مقاله از دیگر مطالب سایت واسط کالا همچون آموزش سگ در خانه با ما همراه باشید.

ورزش کردن با سگ

افسردگی در سگ‌ها در ابتدا کم و خفیف است و باگذشت زمان وخیم‌تر می‌شود و روزبه‌روز خطرناک‌تر خواهد شد و سگ را بیشتر اذیت می‌کند. بهترین راهکار برای جلوگیری از پیشرفت افسردگی و بهبود آن ورزش کردن با سگ است البته ابتدا دامپزشک باید سلامت جسم او را تائید کند.

افزایش تحرک و فعالیت بدنی سگ باعث سرگرم شدن و غلبه بر افکار منفی او می‌شود. گاهی اوقات علت افسردگی سگ‌ها بی‌توجهی به او است به همین دلیل استفاده از بازی‌ها و ترفندهایی که علاوه بر سرگرم‌کننده بودن، آموزش‌های عمومی به سگ این اطمینان را می‌دهید که شما برای او ارزش قائل هستید و برایش وقت گذاشته‌اید.

ارتباط با دیگر سگ‌ها

بردن سگ به جایی که سگ‌های (تمیز و بدون بیماری) زیادی زندگی می‌کنند باعث برقراری ارتباط او با سایر سگ‌ها و درنتیجه افزایش روحیهٔ او می‌شود. تجربه نشان داده که بازی کردن سگ‌ها با یکدیگر باعث شادی و رفع غم در آن‌ها می‌شود.

گاهی اوقات تعاملی که بین سگ‌ها با یکدیگر برقرار می‌شود و یکدیگر را چنان درک کنند که حتی دوست‌داشتنی‌ترین و مهم‌ترین صاحبان آن‌ها قادر به انجام این کار نباشند.

افسردگی سگ
افسردگی سگ

توجه کمتر به سگ

یکی از راه‌های رفع افسردگی در سگ، این است که کمتر به سگ توجه کنید البته توجه به سگ کار بدی نیست و ذاتاً کار پسندیده‌ای است اما در مدت افسردگی او سعی کنید او را نادیده بگیرید زیرا دلگرمی و توجه زیاد از طرف شما ممکن است رفتار غم‌انگیز او را تجدید کند پس بهتر است که شما طبق روال عادی خود رفتار کنید.

این رفتار شما باعث افزایش احساس امنیت و اعتمادبه‌نفس در سگ می‌شود. مثلاً اگر می‌خواهید به او غذا دهید به‌جای اینکه منتظر بایستید تا او غذا بخورد، غذا را زمین بگذارید و از اتاق او خارج شوید و اجازه دهید که با آرامش غذا بخورند.

مشورت با دام‌پزشک

اگرهیچ‌یک از راه‌های فوق عملی نشد و هیچ‌کدام نتوانست به شما کمک کند باید بازهم سراغ دامپزشک مخصوص بروید. او برای سگ شما داروی ضدافسردگی تجویز می‌کند؛ زیرا داروها همچنان به‌عنوان بهترین چاره تصور می‌شوند.

برخی از این داروهایی که یک دامپزشک تجویز می‌کند، فلوکستین است که معمولاً پس از 6 الی 12 ماه مصرف این داروی ضدافسردگی، سگ به بهبودی کامل می‌رسد؛ اما بازهم موارد استثنائی وجود دارد که باید تا مدت نامعلومی این دارو را مصرف کنند البته این دارو برای همهٔ سگ‌ها مناسب نیست.

علاوه بر دامپزشکان، رفتارشناس حیوانات برای صحبت کردن و انجام تمرین‌های روان‌شناسی به او کمک می‌کنند.

مواردی از افسردگی در سگ‌ها هستند که به خودی خود و با گذشت زمان بهبود نمی‌یابد و فقط بدتر می‌شوند. این افسردگی اگر بیش‌ازحد طولانی بماند سلامت سگ را تهدید می‌کند باید حتماً در اسرع وقت آن را شناسایی و برطرف نمایید.

مشورت با دامپزشک
مشورت کردن با دامپزشک

تکان دادن دم

اگر در طی دورهٔ درمان، از سگ خود علامت امیدوارکننده‌ای مانند تکان دادن دم سگ مشاهده کردید این نشانه‌ای از بهترشدن حال روحی او است آنگاه می‌توانید به او توجه کنید و با او بازی کنید. دادن تکه استخوانی به سگ بهترین هدیه است تا متوجه شود از تغییر رفتارش خوشحال شده و به او توجه کرده‌اید.

علت افسردگی سگ در فصل‌های مختلف

در فصل‌های طولانی و سردی مانند زمستان، افسردگی سگ‌ها بیشتر است زیرا غروب‌های این فصل غم‌انگیزتر و تاریک است و ترس و اضطراب بیشتری بر تمام جانوران حاکم است به‌علاوه انجام تمرین‌های ورزشی و انواع بازی‌ها محدودیت دارند.

مثلاً سگ‌ها پیاده‌روی در گل و باران را دوست ندارند و کمتر بیرون می‌روند به همین دلیل در زمستان، بیماری‌های روحی ازجمله افسردگی شیوع بیشتری دارند. اما در فصل تابستان که شادی و انگیزه و شور بیشتری برجهان حاکم است، سگ‌ها هم به نسبت کمتری به افسردگی دچار می‌شوند و علاقهٔ بیشتری به بازی دارند.

آیا سگ‌ها بعد از زایمان افسرده می‌شوند؟

افسردگی سگ بعد از زایمان نیز می‌تواند علت افسردگی سگ‌های ماده باشد. جالب‌تر از تمام موارد این است که سگ‌ها بعد از زایمان افسردگی می‌گیرند و این به علت توجه کمی است که همه به او دارند و علاوه بر آن تحمل دردهای زایمان برای او بسیار سخت و خسته‌کننده بوده است به همین دلیل است که سگ‌ها بعد از زایمان خود غمگین هستند و به روایتی دچار افسردگی می‌شوند. شما می توانید مقاله علت خوردن توله سگ توسط مادر را در اینجا بخوانید.

افسردگی سگ
افسردگی سگ

علت افسردگی سگ‌های خیابانی

سگ‌هایی که محل زندگی ثابتی ندارند و در خیابان‌ها هستند برای زایمان مشکلات بیشتری نسبت به سگ‌های خانگی دارند زیرا هیچ تضمینی برای امنیت و سالم بودن توله‌های خود ندارند به همین دلیل نگرانی بیشتری دارند.

همچنین یافتن غذا برای این سگ‌ها سخت‌تر است و باید برای یافتن غذا توله‌های خود را تنها بگذارند، درنهایت نگرانی و اضطراب آن‌ها بیشتر خواهد شد و همین باعث شده که افسردگی در سگ‌های خیابانی بیشتر است. امروزه کشتار سگ‌ها به دست افراد خشن و با رفتارهای غیرانسانی باعث شده که سگ‌ها افسردگی و ترس بیشتری داشته باشند زیرا سگ‌ها از مرگ هم نوع خود ناراحت می‌شوند.

کلام آخر

امیدواریم توانسته باشیم دید کلی‌ از افسردگی سگ و مسائل مربوط به آن را به شما ارائه داده باشیم و از همراهی شما متشکریم. پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید.
همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را با قیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با واسط کالا همراه بودید سپاسگزاریم.

مقالات مربوط به سگ :

مابع :
pets.webmd.com
.thesprucepets.com

.purina.co.uk

cesarsway.com//

نظرات
احمد

احمد

بسیار آموزنده تشکر

محمد طاها

محمد طاها

واقعا ممنون مشکل براحتی و بدون هزینه حل شد تشکر میکنم از شما

حانیه عمادالاسلامی

حانیه عمادالاسلامی

سلام ،باتشکر از همراهی شما دوست عزیز .از رضایت شما خرسندیم .

ثبت نظر