تربیت سگ تریر

تربیت سگ تریر

اکثر ما انسان‌ها از نگهداری حیوانات لذت می‌بریم، مخصوصاً اگر آن حیوان یک سگ باشد. در کنار تمام حس‌های خوبی که نگهداری یک سگ برای شما دارد، اگر سگ شما تربیت خوبی نداشته باشد ممکن است نگهداری از آن‌ یکی از بدترین تجربه‌های زندگی‌تان شود. ما در این مطلب قصد داریم که شما را با نکاتی درمورد تربیت سگ تریر آشنا کنیم.

کلمه تریر از کلمه لاتین “terra” گرفته شده است که به معنی زمین است. تریر به گروهی از نژادها اشاره میکند نه فقط یک نژاد. بنابراین نژادهای متنوعی از تریر در سایز و اندازه‌های متنوعی وجود دارد .

برخی از آن‌ها از تلاقی دو نوع تریر هستند. برخی دیگر تریرهایی هستند که با یک سگ اصیل از گروه دیگر مانند لابرادور یا داشوند مخلوط شده‌اند. جالب است بدانید نام تریرها در بین نژادهایی است که تربیت راحتی دارند.

انواع نژاد تریر

نژاد تریر انواع مختلفی دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شیتزو تریر
  • بول تریر
  • آمریکن استانفورد تریر
  • فاکس تریر
  • وست هایلند تریر
  • یورکشایر تریر
  • جک راسل تریر
  • ولش تریر

ویژگی‌های شخصیتی تریرها

سگ‌ها هم مانند انسان‌ها هرکدام شخصیت مخصوص به خود را دارند. بالطبع شیوه‌های تربیتی باید متناسب با هر نژاد و شخصیت باشد. اما یک سری نکات عمومی وجود دارد که شما می‌توانید برای تربیت سگ تریر خود از آن استفاده کنید.

اگر به دنبال سگی هستید که علاوه بر جثه و چهره‌ی بامزه، بسیار باهوش باشد به سراغ تریرها بروید.
این سگ یکی از پرطرفدارترین نژادها در بین سگ‌های خانگی است و بسیاری از صاحبان این سگ‌ها این نژاد را پیشنهاد می‌دهند.

برخلاف بسیاری از سگ‌ها که منتظرند تا از صاحبان خود دستور بگیرند، تریرها شخصیتی بسیار مستقل دارند. گردش و جست‌وجو به تنهایی، جزیی از شخصیت آن‌هاست. درحقیقت این حیوانات بازیگوش به انسان‌ها به چشم عامل مزاحمتی برای سرگرمی و بازی خود نگاه می‌کنند! بنابراین نگهداری و تربیت سگ تریر ممکن است کم چالش بر انگیز باشد.

تربیت سگ تریر
تربیت سگ تریر

سگ‌های تریر چقدر بزرگ می‌شوند؟

اندازه سگ‌های تریر بسته به نژاد آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد. بعضی از آن‌ها به اندازه‌ای کوچک هستند که می‌توانید آن‌ها را همیشه با خود حمل کنید. در حالی که وزن بعضی از آن‌ها، ممکن است به بیش از 27 کیلوگرم برسد!

آن‌ها به طور معمول اندازه خود را از والدین خود دریافت می‌کنند، بنابراین با نگاهی به نژادهای والدین می‌توانید حدس بزنید چقدر سگتان بزرگ می‌شود.

تریرها تحت تعقیب پلیس!

طبق گزارش پلیس، تریرها بیشتر از سایر سگ‌ها به انسان‌ها حمله می‌کنند. پس اگر شما سگ تریر دارید بهتر است در تربیت سگ تریر خود بیشتر دقت کنید.

اگر صاحب توله سگ هستید،خواندن مقاله‌ی تربیت توله سگ می‌تواند به شما در تربیت بهتر آن‌ها کمک کند.

نکات تربیتی سگ تریر

باید بدانید که هرچه قدر سن سگ شما پایین‌تر باشد کار شما برای تربیت سگ تریر راحت‌تر است. در حقیقت تربیت یک توله سگ از سگ بالغ راحت‌تر است اما به این معنا نیست که شما نتوانید یک سگ بالغ را تربیت کنید.
همچنین در برخورد با تریرها قاطع باشید.

اگر شما قاطعیت لازم را به خرج ندهید آن‌ها این تصور را می‌کنند که رییس شما هستند. هرگز هیچ جایزه‌ای را مجانی ندهید تریر شما باید بفهمد که برای رسیدن به جایزه باید یک رفتار از خودش نشان دهد.

تریرها را سرگرم کنید!

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در تربیت سگ تریر بدانید این است که تریرها می‌خواهند به معنای واقعی کلمه سرگرم شوند! سرگرمی هدف اصلی آن‌ها در زندگی است. هر چیزی که مانع خوش گذرانی آن‌ها شود سرکشی تریرها را به دنبال دارد.

تربیت سگ تریر
تربیت سگ تریر

هوش و کنجکاوی بالای آن‌ها مانع که از اطاعت کردن در کلاس‌های تربیتی معمولی می‌شود .این تیزبینی و ذکاوت همیشه خوب نیست و گاهی اوقات باعث دردسر می‌شود. غیرممکن است که صاحب یک تریر بتواند آن را مجبور کند، کاری که نمی‌خواهد را انجام دهد.

برای اینکه برنامه‌ی تربیتی شما به خوبی پیش برود لازم است که ابتدا تریرها اجتماعی شوند. می‌توانید آن‌ها را برای پیاده روی‌های روزانه به بیرون از خانه ببرید. به آن‌ها اجازه بدهید که صداهای مختلف را بشنوند، مناظر جدید را ببینند و انرژی خود را تخلیه کنند.

تمرین تکراری ممنوع!

فعالیت و تمرین‌های آموزشی نقش مهمی درتربیت سگ دارد. اما باید بدانید که تریرها از فعالیت‌های تکراری خیلی زود خسته می‌شوند. شما باید بدانید تمرین‌های آموزشی باید بسیار جذاب باشد تا بتواند یک تریر را جذب کند. بنابراین مدت زمان جلسات تمرین را کم کنید. این نکته را هم در نظر داشته باشید که تریر ها عاشق این هستند که با تمرین‌های مختلف غافلگیر شوند.

این سگ‌ها بسیار به دنبال جلب توجه هستند و اغلب با سگ‌های دیگر برای جلب توجه رقابت می‌کنند. اگر می‌خواهید شما هم نظر تریرها را جلب کنید کلید آن غذا است. تریرها بسیار عاشق غذا هستند و غذاهای مورد علاقه‌شان بهترین تشویق برای آن‌هاست.

اگر علاقه‌مند به نگهداری سگ در خانه هستید، پیشنهاد میکنم با بهترین نژادهای سگ خانگی آشنا شوید.

تریرهای مدافع قوانین

رعایت کردن قانون‌ها در زندگی تریر ها حرف اول را می‌زند. بنابراین وضع قوانین یکی از نکات مهم در تربیت سگ تریر است.

شما باید بدانید که تریر شما نیاز دارد که هر شب در جای خود بخوابد نه در تخت شما! همچنین قبل از غذا دادن به تریرها باید غذای خود را تمام کرده باشید.

این برای تریر شما به این معنی است که سلسه مراتبی وجود دارد و شما در رأس این سلسله هستید. اگر هنگامی که غذا می‌خورید تریر شما شیطنت می‌کند باید آن را در جعبه‌ی خود قرار دهید.

تربیت سگ تریر
تربیت سگ تریر

تنبیه عامل مزاحم در تربیت سگ تریر

به یاد داشته باشید تربیت بدنی و ضربه زدن به تریر ها هیچ کمکی در تربیت آن‌ها نمی‌کند. در عوض آن‌ها را لجباز و عصبانی می‌کند. با بازخورد دادن به رفتار اشتباه تریرها آن‌ها این کار را بیشتر انجام می‌دهند. برای اینکه از این کارها خلاص شوید روی رفتارهای مثبت سگتان تمرکز کنید و آن‌ها را تشویق کنید.

سؤالات متداول در بین صاحبان تریرها

در ادامه برخی از سوالاتی که ممکن است برای صاحبان این نژاد سگ پیش آید را بیان می‌کنیم و پاسخ آن‌ها را هم می‌دهیم؛ پیشنهاد می‌کنیم با ما همراه باشید.

آیا تریر من بیش از اندازه پارس می‌کند و نیاز به آموزش دارد؟

در گذشته تریرها برای رسیدن به موش یا گورکن مجبور بودند زیر زمین حفاری کنند. اگر در این حین خاک زیادی روی آن‌ها می‌ریخت، مجبور بودند پارس کنند تا صاحبان خود را از این مسئله آگاه کنند. پارس کردن در این زمان‌ها قطعاً برای هیچ نگهدارنده‌ی تریری مشکل ساز نخواهد بود.

مشکلات از زمانی شروع می‌شوند که تریرها مشتاق هستند تا به شما اطلاع بدهند غریبه‌ای از جلوی خانه رد شده است یا در حیاط خانه‌ی شما چندین پرنده پیدا شده است!

همچنین از آنجایی که این سگ‌ها را برای کار کردن، پرورش داده بودند، انرژی بسیار زیادی دارند که باید تخلیه شود. در غیراین صورت رفتارهای مخربی مثل پارس کردن زیاد اتفاق می افتد. هرچه قدر سگ جوانتر باشد انرژی بیشتری دارد و در نتیجه بیشتر پارس می‌کند.

راهکار چیست؟

شما به عنوان صاحب یک سگ تریر نمی‌توانید به صورت 24 ساعته از سگ مراقبت کنید پس باید به صورتی انرژی او را تخلیه کنید. به این منظور تریر خود را به پیاده روی‌های طولانی ببرید. اگر مجبورید آن‌ها را در خانه تنها بگذارید اسباب بازی‌هایش را در دسترسش قرار دهید. اگر می‌توانید در میان آن‌ها خوراکی قرار دهید تا تریر شما علاوه بر بازی جایزه هم دریافت کند.

راهکارهای مراقبت
تربیت سگ تریر

همه‌ی سگ‌ها باید یاد بگیرند تا از دستورات صاحبان خوب پیروی کنند. اما تربیت سگ تریر باید زودتر شروع شود. سگ تریر شما باید معنای ساکت باش را بفهمد. برای آموزش این مورد لازم نیست تا تن صدای خود را بالا ببرید و فریاد بکشید. با همان تن صدایی که بقیه‌ی دستورات را می‌دهید ساکت باش را بگویید. برای آموزش این سگ‌ها بلافاصله پس از متوقف شدن پارس سگ، به او جایزه بدهید تا پارس نکردن‌های غیر ضروری در آن‌ها تقویت شود.

ممکن است گاهی اوقات سگ تریر شما بی وقفه پارس کند. در این زمان بهترین کار پرت کردن حواس سگتان است. در این زمان سر و صدا ایجاد کنید تا عامل حواس پرت ایجاد شود. وقتی حواس سگ تریر شما پرت شد و ساکت شد در این زمان برای تشویق او به سگتان جایزه بدهید.

عوامل تأثیر گذار در تربیت سگ‌های تریر

برخی از نژاد تریرها مثل جک راسل، در صورت جدا شدن از صاحب خود دچار اضطراب جدایی می‌شوند که بسیار در رفتار و تربیت آن‌ها تأثیر می‌گذارد. در هنگام اضطراب انرژی آن‌ها افزایش پیدا می‌کند که ممکن است خود را در رفتارهایی مثل پاره کردن مبلمان خانه، جویدن فرش‌ها، یا حتی حفاری کردن زمین نشان‌دهند.

باید بدانید که برطرف کردن مشکل اضطراب از جدایی زمان زیادی می‌طلبد. برای حل کردن مشکل جدایی 15 دقیقه قبل از اینکه خانه را ترک کنید سگتان را کاملاً نادیده بگیرید. این کار را هنگام برگشتن به خانه هم انجام بدهید. اگر دراین‌هنگام شما هیچ گونه احوال پرسی با سگتان انجام ندهید به مرور میزان وابستگی سگتان کم می‌شود.

تربیت سگ تریر
تربیت سگ تریر

از دیگر کارهایی که می‌توانید برای این حل مشکل استفاده کنید این است که اسباب بازی‌های مورد علاقه‌ی سگ تریرتان را در دسترسش قرار دهید. همچنین رادیو و تلویزیون را زمانی که در خانه نیستید روشن نگه دارید تا صدای انسان در خانه پخش شود. یک ضرب المثل رایج در بین صاحبان سگ این است یک سگ خوب یک سگ خسته است. پیاده روی‌های طولانی علاوه بر تخلیه‌ی انرژی روی اضطراب جدایی سگتان بسیار مؤثر است.

چگونه به سگ تریر خود آموزش دهیم پارس نکند؟

در ادامه چند قدم را جهت جلوگیری از پارس کردن سگ تریر معرفی کردیم:

قدم اول

به توله‌ی خود ساکت باش را بیاموزید. وقتی توله سگ شما شروع به پارس کرد، بگویید “ساکت” و منتظر بمانید تا او کمی استراحت کند. پس از قطع پارس کردن به او جایزه بدهید. مراقب باشید هرگز در هنگام پارس کردن به او جایزه ندهید در این صورت ممکن است تصور کند که شما به علت پارس کردنش جایزه می‌دهید.

ممکن است شما نگران شوید که این جایزه دادن‌ها باعث چاق شدن سگتان بشود. اما همیشه لازم نیست خوراکی جایزه دهید، دادن اسباب بازی مورد علاقه‌ی سگتان یک تشویق بسیار عالی است. این روند تشویق تنها تا زمانی باید ادامه داشته باشد که سگتان به حرف شما گوش نمی‌کند به محض رسیدن به این دستور تشویق و جایزه را قطع کنید.

قدم دوم

در این مرحله از تربیت سگ تریر، ازسگ خود بخواهید حرف بزند. منظور ما این است که با آموزش سگتان متوجه شود تنها زمانی که خواسته‌ای از شما دارد پارس کند. اگر شما در آپارتمان زندگی کنید احتمالاً سگ تریر شما با هر بار باز و بسته شدن در پارس می‌کند. دراین هنگام با ضربه زدن به در سگتان را مجبور کنید که پارس کند وقتی شروع به پارس کردن کرد به او بگویید ساکت! تا ساکت شود.

آموزش پارس نکردن
آموزش پارس نکردن سگ

روزانه چندین بار فعالیت حرف بزن ساکت شو را با سگتان تمرین کنید تا این مشکل حل شود. سرانجام باید تمرین‌ها به جایی برسد که سگ تریر شما زمانی که می‌گویید ساکت شو ساکت شود و زمانی که میگویید حرف بزن پارس کند.

قدم سوم

با ایجاد یک صدای ناخوشایند، پارس کردن سگتان را قطع کنید. البته سگ تریر شما نباید ببیند که شما خودتان آن صدای ناخوشایند را ایجاد کرده‌اید! مثلاً یک قطعه سنگ یا آهن را در نزدیک سگ خود بیاندازید. جسم و صدای تولید شده برای سگ ناخوشایند خواهد بود. اگر این اتفاق هر روز بیوفتد سگ شما فکر می‌کند که این افتادن شیء و به دنبال آن ایجاد صدا به علت پارس کردنش است و در نتیجه پارس نمی‌کند!

آموزش نشستن به سگ تریر

نشستن یکی از اولین دستورهایی است که سگ نژاد تریر شما باید به آن عمل کند. این دستور بسیار ساده است و بسیار برای شروع کار مناسب است؛ زیرا سگ شما بسیار تلاش می‌کند تا حرف‌های شما را بفهمد پس بهتر است با حرف‌های ساده شروع کنیم.

آموزش نشستن ممکن است از سه روز تا 10 روز طول بکشد. مانند اکثر موارد آموزشی، یکی از اولین چیزهایی که نیاز دارید برخی از غذاهای خوشمزه است. گرچه همه صاحبان سگ تمایلی به استفاده از خوراکی‌ها ندارند، اما برای شروع تشویق بسیار مناسبی است مخصوصاً هنگام کار با توله سگ‌های بازیگوشی که از آموزش فراری هستند.

سگ‌های پلیس از اسباب بازی‌ها مانند توپ‌های تنیس به عنوان پاداش آموزش خود استفاده می‌کنند. شما به راحتی می‌توانید همین کار را با تریر خود انجام دهید. از اسباب بازی خاصی به عنوان پاداش خود استفاده کنید و اجازه ندهید که آن را داشته باشد مگر اینکه رفتار صحیحی را انجام داده باشد. البته مراقب باشید که در هنگام استراحت از همان اسباب بازی استفاده نکنید زیرا استفاده از همان اسباب بازی برای آموزش و هم برای سرگرمی می‌تواند سگ تریر شما را گیج کند.

آموزش نشستن
آموزش نشستن سگ

مراحل آموزش

قدم اول : انتخاب محیط

همیشه بهتر است آموزش را در محیطی آرام در داخل خانه شروع کنید. حواس توله سگ‌ها به راحتی پرت می‌شود؛ بنابراین مطمئن شوید چیزی در اطراف آن‌ها نیست که بتواند توجه آنها را به خود جلب کند. اطمینان حاصل کنید که همه اعضای خانواده آرام و ساکت هستند و اسباب بازی‌هایی را که باعث حواس پرتی سگ شود را در دست ندارند.

قدم دوم : معین کردن جایزه

جایزه‌ی شما در ابتدای کار باید زیاد ارائه شود اما به مرور باید از میزان آن کم کنید.

قدم سوم : جلب‌کردن توجه سگ

یکی از مهم‌ترین قسمت‌ها جلب توجه سگتان است حتی اگر با یک چیز بدبو باشد!

قدم چهارم

سگتان را از روی زمین بلند کنید اما نه به اندازه‌ای که بخواهد از دست شما فرار کند و خود را روی زمین بیاندازد. این کار باعث می‌شود سگ شما به سمت بالا نگاه کند.

قدم پنجم : بنشین!

در این قدم شما دستور نشستن را به سگتان می‌دهید.

قدم ششم : جایزه دادن

بعد از اینکه سگتان نشست بلافاصله به او جایزه بدهید تا سگ شما بداند به خاطر نشستنش جایزه گرفته است.

هرگز فقط به آموزش تکیه نکنید!

نکته‌ای که صاحب یک تریر باید به آن توجه کند این است که حتی در صورت داشتن بهترین آموزش ممکن است که غریزه‌ی شکار تریرها به آنها غلبه کند. بنابراین در شرایط حساس صاحبان تریر ها باید موقعیت را با کنترل سگ خود مدیریت کنند.

کلام آخر

به پایان مطلب رسیدیم. دراین مقاله شمارا با نکات مربوط به تربیت سگ تریر آشنا کردیم. همچنین شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا مقالات مرتبط با سگ‌ها و سایر حیوانات را مطالعه کنید. اگر قصد خرید و یا فروش حیوانات خانگی یا وسایل دسته دوم خود رادارید، سایت یا اپلیکیشن واسط کالا بهترین گزینه برای خریدوفروش اجناس شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها است. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

منابع:

pets.thenest.com
wagwalking.com

تبلیغات
vasetpet-content

2 پاسخ به “تربیت سگ تریر

  1. انتخاب محیط واقعا تاثیر گذاره ، یکی مثل من که توی آپارتمان زندگی میکنه براش سخته.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.