درمان سرما خوردگی عروس هلندی

عروس هلندی یکی از زیباترین پرنده‌هایی است که همیشه همراه انسان است، این پرنده از نژاد طوطی‌ها است و به دلیل هوش بالا قدرت سخن گفتن دارد. البته این پرنده زیبا و ظریف اندام استرالیایی برای زنده ماندن نیاز به مراقبت‌ دارد زیرا بیماری‌های زیادی می‌تواند سلامت او را تهدید کند. ازجمله این بیماری‌ها می‌توان به بیماری سرماخوردگی اشاره کرد که باید برای درمان سرما خوردگی عروس هلندی خود هرچه سریع‌تر و در روزهای اولیه بیماری اقدام کنید.

برای سالم ماندن عروس هلندی یا کوکاتیل خود باید اقداماتی را انجام دهید. در این مقاله از سایت واسط کالا به بیان سرماخوردگی و درمان سرما خوردگی عروس هلندی می‌پردازیم و شما را برای پیشگیری از این بیماری عروس هلندی راهنمایی خواهیم کرد، لطفاً تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

چه خریدار باشید، چه فروشنده
واسط‌کالا باعث می‌شه یک خرید و فروش لذت‌بخش را تجربه کنید.

انتقال ویروس از انسان به عروس هلندی

معمولاً یک کوکاتیل نمی‌تواند ویروس سرماخوردگی را بگیرد اما اگر سرماخوردگی انسان منجر به عفونت باکتریایی ثانویه شود، می‌تواند آن را به پرنده یا حیوان خانگی خود منتقل کند. پس بهتر است برای سالم نگه‌داشتن کوکاتیل خود اقدامات احتیاطی و پیشگیری‌های لازم را انجام دهید. علائم شروع ویروس سرماخوردگی را حتماً بدانید تا اگر عروس هلندی شما به این ویروس مبتلا شد درسریع‌ترین زمان آن را تشخیص داده و درمان سرما خوردگی عروس هلندی خود را آغاز کنید.

پیشگیری از سرماخوردگی عروس هلندی

از ورود میکروب‌ها به قفس عروس هلندی جلوگیری کنید. اگرچه سرفه و عطسه شما باعث بیماری پرنده نمی‌شود ولی در موارد کمی پیش می‌آید که انسان ویروسی را به عروس هلندی انتقال دهد. گاهی اوقات انسانی که سیستم ایمنی بدنش در اثر سرماخوردگی‌های طولانی‌مدت ضعیف شده پس از سرماخوردگی دچار عفونت باکتریایی می‌شود و این فرد می‌تواند علائمی مانند احتقان، گلودرد یا آنفولانزا را به کوکاتیل منتقل کند. پس همیشه دقت داشته باشید زمانی که سرما می‌خورید یا احساس کوفتگی و شروع یک سرماخوردگی یا آنفلوانزا را دارید سعی کنید با عروس هلندی خود زیاد ارتباط نداشته باشید.

حتماً قبل و بعد از تمیز کردن قفس یا شستن و هنگام غذا دادن به عروس هلندی خود، دست‌های خود را بشویید.
از سرفه زدن یا عطسه کردن در نزدیکی قفس پرنده خودداری کنید و تا زمانی که بهبودی کامل پیدا نکرده‌اید سعی کنید به عروس هلندی خود دست نزنید. اجازه ندهید که هوای اطراف پرنده سرد و گرم شود زیرا اصلی ترین دلیل سرماخوردگی پرندگان سرد شدن بدن آن ها است.

درمان سرماخوردگی عروس هلندی
دادن غذای خوب به پرنده

تغذیه مناسب عروس هلندی

سیستم ایمنی بدن کوکاتیل خود را با یک رژیم غذایی مناسب و کامل، سالم و قوی نگه‌دارید. غذایی که فقط شامل دانه‌های پرنده و مخلوط بذرها باشد برای تأمین نیاز عروس هلندی شما کافی نیست و باعث ضعف در سیستم ایمنی بدن او می‌شود.

کمبودهای تغذیه‌ای

یکی از دلایلی که منجر به مریض شدن عروس هلندی می‌شود، ضعیف شدن سیستم بدنی است ازجمله علائمی که یک پرنده ضعیف دارد: از دست دادن شکل اولیه خود و مهم‌تر از آن ریزش بال‌وپرها است. بد شکلی منقار عروس هلندی نیزمی‌تواند نشانه ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن باشد.

به همین دلیل دا‌مپزشکان دوزهای روزانه‌ای از ویتامین‌ها و مواد معدنی و همچنین پروتئین‌ها را برای پرندگان خانگی ازجمله عروس هلندی توصیه می‌کنند تا با داشتن یک رژیم غذایی متعادل سیستم ایمنی پرنده را در مقابل بیماری‌هایی ازجمله سرماخوردگی قوی کنند.

تقویت کوکاتیل ماده

یکی از مشکلاتی که در پرندگان خانگی ماده ازجمله عروس هلندی وجود دارد تخم‌گذاری و نگهداری از بچه‌ها توسط آن‌هاست که باعث می‌شود ماده‌ها در مقابل نرها سیستم ایمنی ضعیف‌تری داشته باشند.
به همین دلیل مصرف کلسیم‌ها برای پرندگان ماده ضروری است. عروس هلندی شما برای جذب کلسیم، به ویتامین‌ها و مواد کلسیم‌دار نیز نیاز دارد که با یک رژیم غذایی سالم و مواد معدنی این نیاز او را تأمین کند..

رژیم غذایی مفید باید چگونه باشد؟

رژیم غذایی روزانه پرنده شما باید شامل میوه‌ها و سبزی‌های تازه، همراه با سایر مکمل‌های توصیه‌شده توسط دام‌پزشک باشد. اگر رژیم غذایی عروس هلندی شما کامل و شامل میوه‌ها و سبزی‌های تازه باشد، برای درمان سرما خوردگی عروس هلندی شما کمک بزرگی کرده است.
یکی از بهترین راه‌ها برای درمان کوکاتیل خود، دادن آب و مایعات بیشتر به او است، اگر متوجه گرفتگی صدای عروس هلندی شدید، مایعات مقوی مانند آب هویج و سایر مایعات را به غذای او اضافه کنید.

رژیم غذایی

رژیم غذایی مناسب پرنده

غذای عروس هلندی

در مورد غذای عروس هلندی چه می‌دانید؟ آیا میدانید بجز ارزن و بذر چه غذاهای دیگری را می توانید به عروس هلندی خود بدهید؟ با ما همراه باشید تا با انواع غذاهای مناسب عروس هلندی آشنا شوید.

بذر و خوراک

پرندگان خانگی برای رشد و تقویت بدن خود بیش از یک مخلوط دانه احتیاج دارند. مخلوط دانه‌هایی ازجمله ارزن، دانه خار و دانه کتان را می‌توان به آن ها داد. برخی از مخلوط‌ها همچنین شامل دانه‌های بزرگ‌تر مانند دانه‌های آفتابگردان است، اما پرندگان به‌طورکلی دانه‌های کوچک‌تر مانند ارزن را ترجیح می‌دهند.
از دیگر دانه‌های خوراکی برای یک کوکاتیل، خوراکی‌های ویژه پرندگان شامل آرد ارزن و دانه ارزن جوانه‌زده است.

خوراکی‌های دیگر به ‌جز دانه

علاوه بر دانه‌های عروس هلندی خود می‌توانید میوه‌ها و سبزی‌های تازه مانند هویج قطعه‌قطعه شده، بالای هویج، علف‌های تازه و تمیز، سیب خردشده، گلابی خردشده، اسفناج و توت‌فرنگی را به رژیم‌های غذایی پرندگان خانگی اضافه کنید.
علف‌های تازه‌ای که ممکن است سم‌پاشی شده باشند را در رژیم غذایی خودداری کنید.
قبل از دادن غذاهایی مانند علف‌ها و سبزی‌ها به پرندگان، همه مواد را کاملاً بشویید. رژیم غذایی این پرنده خانگی باید شامل 70 درصد دانه یا گلوله و 30 درصد غذای تازه باشد.

خوراکی ها
درمان سرماخوردگی عروس هلندی

علائم سرماخوردگی عروس هلندی

علائم سرماخوردگی و عفونت تنفسی عروس هلندی می‌تواند شامل آبریزش چشم، عطسه یا تغییر در صدای پرنده و ترشحات چرکی در بینی عروس هلندی باشد. البته برخی از پرندگان هیچ علائمی از خود نشان نمی‌دهند اما خسته یا بی‌حال می‌شوند. برخی از آن‌ها معمولاً همیشه با چشمان بسته دیده می‌شوند و پرهایشان کم‌کم می‌ریزد.

دامپزشک پرندگان می‌تواند سرماخوردگی یک پرنده را با این عفونت‌ها تشخیص دهد و هرچه سریع‌تر درمان سرما خوردگی عروس هلندی شما را شروع کند زیرا در پرندگان درمان سریع بسیار مهم است.
البته علائم دقیق‌تر دیگری هم وجود دارد که در سایت واسط کالا به توضیح برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

دمای بدن

دمای پاهای عروس هلندی نشان‌دهنده سلامت این پرنده است که به‌راحتی می‌توان تب پرنده را از روی دمای پا های او تشخیص داد. اگر عروس هلندی شما اهلی باشد و روی انگشت شما بنشیند راحت‌تر می‌توانید دمای بدن او را حس کنید.

برای اندازه‌گیری دمای بدن پرندگان باید دقت کنید که قبل از این کار، پرنده شما زیاد فعالیت نداشته باشد و ضربان قلب او تند نباشد زیرا این کار باعث می‌شود دمای بدن بالاتر از حد معمول نشان داده شود و بهتر است که پرنده شما آرام باشد.

به‌طورکلی دمای بدن یک عروس هلندی در حالت عادی حدوداً 41 درجه سانتی گراد و دمای پاهای او 37 تا 39 در جه سانتی گراد است؛ اما در صورت سرماخوردگی عروس هلندی این دما بیشتر از حد معمول خواهد بود و در این حالت میگویند که پرنده تب دارد.

پاهای سرد

اما برخلاف بالا که عروس هلندی دمای بدنی بالایی داشت اگر پاهای او از حد معمول سردتر بود می‌تواند نشان استرس یا هیجان او باشد و یا در آب شنا کرده باشد اما اگر پاهای او برای مدت طولانی سرد باشند می‌تواند نشان اختلال در سیستم قلبی عروس هلندی باشد که باید به دامپزشک نشان داده شود.

علائم
درمان سرماخوردگی عروس هلندی

اگر عروس هلندی سرماخورده باشد رفتار بی‌توجهی به صاحب خود نشان می‌دهد و بی‌احساس‌تر از همیشه نسبت به همه‌چی عمل می‌کند. هنگام سرماخوردگی این پرنده نمی‌توان از او توقع داشت که سرفه کند زیرا پرندگان دیافراگم ندارند و نمی‌توانند مانند انسان به راحتی سرفه کنند و فقط صدایی را شبیه عطسه و سرفه از خود درمیاورند.

تنگی نفس

درمان سرما خوردگی عروس هلندی برای نجات جان او از خطر مرگ بسیار ضروری و باید هرچه سریع‌تر به او رسیدگی شود زیرا هنگام سرماخوردگی کوکاتیل ها ممکن است تنگی نفس شدیدی را به همراه داشته باشند و برای مدت چند دقیقه دچار خفگی شوند. برخی از پرندگان با منقار خود را به میله‌های قفس آویزان می‌کنند تا نای آن‌ها کشیده شود و کمی راحت‌تر نفس بکشند و خفه نشوند و اکسیژن بیشتری بگیرند.

مراقبت از بیماری تنفسی

کوکاتیل ها می‌توانند به‌تنهایی یا از طریق تماس با انسانی که بیمار است به بیماری‌های تنفسی مبتلا شوند. آن‌ها به مایکوپلاسما یا کلامیدوفیلا حساس هستند.

  • عفونت‌های تنفسی پرندگان اغلب در طوطی‌ها، مرغ عشق و عروس‌های هلندی مشاهده می‌شوند و ممکن است نشانه سرماخوردگی باشند. برای درمان سرما خوردگی عروس هلندی باید هرچه سریع‌تر تنفس او را بررسی کنید.

تشخیص و درمان

پس‌ازاینکه متوجه شدید که کوکاتیل شما بیمار شده و شروع به درمان سرما خوردگی عروس هلندی خود کردید یادتان باشد که هیچ‌وقت سعی نکنید که خودتان او را درمان کنید.
اگر بیماری پرنده جدی گرفته نشود و مراقبت‌های دامپزشکی بر روی انجام نشود می‌تواند منجر به مرگ او شود.

مراجعه به دامپزشک

یک دامپزشک خوب معاینه کامل بدنی را روی عروس هلندی انجام می‌دهد و اگر لازم باشد از او آزمایش می‌گیرد تا ویروسی که وارد بدون او شده را شناسایی کند. او ممکن است خون پرنده را آزمایش کند یا از قسمت‌های مختلف بدن او عکس‌برداری کند و این بستگی به بیماری عروس هلندی دارد، سپس برای درمان سرما خوردگی عروس هلندی، دامپزشک شما ممکن است برای او داروهای آنتی‌بیوتیکی را تجویز کند یا تغییرات رژیم غذایی کوکاتیل اعمال کند.

البته ممکن است که دامپزشک برای درمان سرما خوردگی عروس هلندی شما، استراحت را پیشنهاد دهد و بگوید که او باید بخوابد زیرا علاوه بر اینکه یک تهدید برای سلامتی انسان است، داشتن خواب و استراحت کافی یک کوکاتیل به او کمک می‌کند تا روند درمانی را بهتر پیش برد.

انواع سرماخوردگی عروس هلندی

در پرندگان برخلاف انسان‌ها، سرماخوردگی باکتریایی پس از چند روز به‌خودی‌خود بهبود نمی‌یابد و حتی باگذشت زمان بدتر هم خواهد شد زیرا باکتری‌ها در قسمت‌های بیشتری از بینی، سینوس‌ها و دهان (حلق) پرنده، تکثیر و مستقر می‌شوند.

درمان سرماخوردگی عروس هلندی
درمان سرماخوردگی عروس هلندی

اگر درمان سرما خوردگی عروس هلندی با آنتی‌بیوتیک‌ها انجام نشود، به یک بیماری مزمن تبدیل می‌شود و در بدترین حالت، عفونت، بینی و مغز کوکاتیل شما را از بین می‌برد. سوراخ‌های بینی بزرگ‌شده و پرندهٔ بیمار به دلیل چسبیدن مخاط در بینی، دچار درد و خفگی می‌شود.

سرماخوردگی همچنین می‌تواند یکی از علائم پسیتاکوز باشد. برای تشخیص اینکه سرماخوردگی کوکاتیل به دلیل پسیتاکوز است یا خیر؟ حتماً با یک دامپزشک مشورت کنید؛ زیرا پسیتاکوز همان بیماری زنوز است و می‌تواند از پرنده به انسان انتقال پیدا کند.

ترشحات بینی

ترشحات بینی آبکی نیست اما غلیظ و مایل به زرد است و در این نوع ترشحات و عفونت‌های چرکی بر روی منقار عروس هلندی دیده خواهد شد.

چگونه بینی پرنده را تمیز کنیم

اگر بینی عروس هلندی گرفته باشد از پاک‌کنندهٔ بینی برای تمیز کردن منقار و بینی او استفاده کنید. ازآنجایی‌که پرنده‌ها مانند انسان‌ها نیستند و قدرت تخلیهٔ بینی خود را ندارند، باید صاحب او در این کار به پرنده کمک کند.
باید دقت کنید که بعد از پاک کردن بینی او با کمک پاک‌کننده‌ها، به‌هیچ‌وجه دست خود را به چشم او نزدیک نکنید زیرا باعث عفونت چشم عروس هلندی می‌شود. هنگام تمیز کردن بینی او دقت کنید تا مخاط را به بالای بینی فشرده نکنید.

مراقبت‌های دامپزشکی

عروس‌های هلندی می‌توانند با تمرین و تکرار صاحب خود سوت بزنند و شعر بخوانند زیرا آن‌ها پرندگان باهوش و توانایی هستند معمولاً در هر خانه که یک عروس هلندی هست صدای سوت شنیده می‌شود. برای سلامتی این پرندگان مهربان باید مراقبت‌های روزمرهٔ دامپزشکی را انجام داد.
اگر بتوانید کوکاتیل خود را به یک دامپزشک نشان دهید بهتر از هر کس می‌تواند آن را درمان کند و اگر سرماخورده باشد درمان سرخوردگی عروس هلندی شما را دامپزشک پرندگان به‌راحتی انجام می‌دهد.

درمان سرماخوردگی عروس هلندی
درمان سرماخوردگی عروس هلندی

درمان سرما خوردگی

درمان‌های خانگی مؤثری نیز وجود دارد تا سریع‌تر بتوانید برای درمان سرما خوردگی عروس هلندی خود اقدام کنید ازجمله روش گرما درمانی و روش دیگری که استنشاق است. البته برای استفاده از بخارآب داغ بهتر است با یک دامپزشک مشورت کنید تا به پرندهٔ خود صدمه‌ای نزنید.

اگر خود شما نیز سرماخورده‌اید یا هر نوع عفونت در دستگاه تنفسی فوقانی دارید، به‌هیچ‌وجه نباید پرندهٔ خود را ببوسید و حتماً دستان خود را پس‌ از لمس کردن عروس هلندی بشویید، در غیر این صورت ممکن است پرنده خود را آلوده کنید.
اگر همیشه و به‌طور منظم قفس عروس هلندی را تمیز کنید، بهترین کار را برای پیشگیری از عروس هلندی به سرماخوردگی انجام داده‌اید.

کلام آخر

امیدوارم توانسته باشیم برای درمان سرما خوردگی عروس هلندی به شما کمک کنیم. از همراهی شما با سایت واسط کالا سپاس گذارم. پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید.
همچنین شما می‌توانید اجناس دسته دوم و یا حیوانات خانگی خود را با قیمت مناسب در واسط کالا خرید و فروش کنید. کافی است اپلیکیشن واسط کالا را دانلود کنید و مطلب مورد نظر خود را در آن جستجو کنید.

animals.mom.com

.birds-online.de

thesprucepets.com

omlet.us

birds-online.de

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر