بیماری های گوارشی در اسب

بیماری های گوارشی در اسب

اسب‌های وحشی به‌ندرت دچار بیماری های گوارشی در اسب که در انواع اهلی رایج است، می‌شوند؛ زیرا آن‌ها بیش از 15 ساعت در روز غذا می‌خورند، علوفه طبیعی دارند و چرا می‌کنند. غذاهای الیافی که در طبیعت رشد می‌کنند، بیشتر انرژی اسب را پس از تخمیر در روده عقب تأمین می‌کنند. بذرهای موجود در گیاهان علفی معمولاً تنها دانه‌هایی هستند که اسب‌های وحشی می‌خورند که به جلوگیری از قولنج، زخم و سایر مشکلات هضم اسب اهلی کمک می‌کند.


به‌علاوه، اسب‌های وحشی که در طول روز به‌طور مداوم چرا می‌کنند، مقدار کمی علوفه در معده خود دارند. این موضوع به این معنی است که اسیدهای موردنیاز برای تجزیه غذا در سیستم هضم اسب در سطح سالم باقی می‌مانند که دستگاه گوارش عملکرد طبیعی خود را حفظ می‌کند.

علائم و دلایل مشکلات هضم اسب

حساسیت‌ و بیماری های گوارشی در اسب نسبت به تغییرات رژیم غذایی نسبت به سایر حیوانات اهلی بیشتر است. وقتی به آن‌ها غلات و یونجه کم کیفیت یا جو دوسر، ذرت یا جو کم کیفیت می‌دهند باعث تحریک گوارشی می‌شود. خوراک اسب با کیفیت پایین اغلب باعث واکنش‌های آلرژیک در اسب می‌شود زیرا حاوی قند است.

رژیم‌های غذایی حاوی مقدار زیادی قند و غلات است همچنین می‌توانند عملکرد سیستم ایمنی بدن را مختل کرده و اسب را بدخلق و تحریک کنند. پرخوری و عفونت‌های انگلی، باکتریایی، ویروسی همچنین باعث علائم هضم اسب مانند اسهال، زخم معده، بی‌اشتهایی، ضعف و یا بی‌قراری، یبوست، بیماری التهابی روده، نفخ شکم، درد و گرفتگی شکم، لگدزدن و غلتیدن روی زمین و دفع بیش‌ازحد و … می‌شوند.

کولیک از بیماری های گوارشی در اسب

کولیک شایع‌ترین نوع بیماری های گوارشی در اسب است. اگرچه یک اسب ممکن است بدون دلیل مشخصی از کولیک رنج ببرد، اما معمولاً وقتی اسب به‌اندازه کافی آب ننوشد، به اندازه کافی ماده خام را بخورد یا مشکلات دندانی درمان‌نشده‌ای داشته باشد که از جویدن درست غذا توسط اسب جلوگیری می‌کند، اتفاق می‌افتد.

علائم کولیک گاز شامل اضطراب، بی‌قراری، تعریق، درد روده و صداهای بلند از روده اسب است. کولیک در کمبود اشتها، دراز کشیدن بیش‌ازحد معمول و روده بزرگ بی تأثیر نیست. درحالی‌که کولیک گاز معمولاً نتیجه یک رژیم غذایی نامناسب است، ممکن است کولیک ناشی از خوردن شن و ماسه، داشتن تومورهای خوش‌خیم در روده یا سنگ‌های دستگاه گوارش باشد.

کولیک
بیماری کولیک

درمان مشکلات گوارشی

درمان بیماری‌ های گوارشی در اسب شامل بهینه‌سازی رژیم غذایی، تغذیه غذا با کیفیت بالا برای اسب یا جستجوی کمک دامپزشک در موارد عفونت شدید است. برای تقویت و حفظ سلامت گوارشی اسب، مکمل‌های هضم اسب، مواد مغذی، فیبر و اسیدهای چرب ضروری برای هضم و سلامت کلی اسب شما را فراهم می‌کنند.

دستگاه گوارش

اگر کل دستگاه گوارش اسب تا انتها کشیده شود، اندازه آن تقریباً 100 فوت خواهد بود. با وجود این طول، غذا خیلی سریع از طریق دستگاه گوارش اسب عبور می‌کند. مقدار ورزش بر روی نیازهای مغذی اسب و حداقل تا حدی در نحوه هضم غذا تأثیر دارد. برخی از محققان بر این باورند که ورزش خفیف به روند هضم کمک می‌کند درحالی‌که ورزش استرس‌زا ممکن است مانع آن شود. اسب غیر ورزشکار یا اسبی که فقط ورزش خفیف دارد، به غذای کمتری نیاز دارد.

سفر به دستگاه گوارش

برای درک دقیق نحوه عملکرد دستگاه گوارش اسب و نحوه پاسخگویی آن به انواع مختلف غذا، همچنین بررسی بیماری های گوارشی در اسب باید سفر را از دهان شروع کرد و غذا را از طریق کل دستگاه گوارشی دنبال کرد. درحالی‌که این سفر به‌عنوان ماده زائد پایان می‌یابد؛ که در طی سفر از طریق راست‌روده و از طریق مقعد دفع نشده است.

دهان و مری

غذا برای جویدن توسط دندان‌های آسیاب توسط زبان به پشت دهان منتقل می‌شود و با بزاق مخلوط می‌شود. مخلوط شدن غذا با بزاق، اولین مرحله در فرایند هضم غذا است. حلق، دهان را به مری متصل می‌کند که مستقیماً به معده منتهی می‌شود. وقتی معده به حدود دو سوم ظرفیت خود رسید، غذا شروع به رفتن به روده کوچک می‌کند. روند پر کردن و تخلیه تا پایان غذا خوردن اسب ادامه می‌یابد.

دهان و مری
دهان و مری اسب

برخی از بیماری ‌های گوارشی در اسب در این قسمت رخ می‌دهد.

معده

قسمتی از هضم در معده صورت می‌گیرد اما زیاد نیست. مواد غذایی قبل از انتقال به روده کوچک، فقط حدود 15 دقیقه در معده باقی می‌مانند. اگرچه غذا فقط مدت کوتاهی در معده باقی می‌ماند، اما وجود آن تأثیر مستقیمی بر سلامت معده دارد. در معده دو نوع پوشش داخلی وجود دارد.

در قسمت فوقانی جایی است که اغلب ممکن است با زخم مشکلاتی ایجاد شود و باعث بروز بیماری‌ های گوارشی در اسب شود؛ زیرا از محافظت کمی در برابر اسیدکلریدریک تولیدشده در معده برخوردار است. تحقیقات نشان داده است که وقتی اسب‌ها به‌طور مکرر تغذیه می‌شوند و بیشتر اوقات معده حاوی غذا است خطر زخم کاهش می‌یابد. تغذیه مکرر به معنای وجود غذا در داخل معده برای جذب اسید است. نوع خوراک تهیه‌شده برای اسب نیز می‌تواند بر روی زخم‌ها تأثیر بگذارد.

روده کوچک محلی برای بیماری های گوارشی در اسب

مسیر بعدی روده کوچک است. روده کوچک محل اصلی هضم پروتئین و جذب اسید‌آمینه است. حداقل 60_70 درصد پروتئین غذایی در رژیم‌های غذایی غلات ممکن است توسط اسیدهای آمینه هضم شده و قبل از رسیدن به روده بزرگ جذب شود.

نشاسته‌ای که قبلاً توسط بزاق هضم نشده است توسط آنزیمی در آب پانکراس به مالتوز تبدیل می‌شود. قندهای ترکیبی از طریق فعالیت سایر آنزیم‌ها به قند ساده شبه گلوکز تجزیه می‌شوند. سپس این قندها از طریق دیواره‌های روده جذب می‌شوند. آن‌ها توسط مویرگ‌هایی انجام می‌شوند که آن‌ها را به رگ‌ها منتقل می‌کنند و به‌نوبه خود آن‌ها را به کبد، بزرگ‌ترین غده اسب و کارخانه اصلی فرآوری مواد شیمیایی آن منتقل می‌کنند.

بیماری های گوارشی در اسب
بیماری های گوارشی در اسب

هضم و جذب مؤثر کربوهیدرات‌ها در روده کوچک بسیار مهم است. اگر یک کار ناکارآمد انجام شود و مقادیر زیادی به روده بزرگ منتقل شود، احتمال قولنج و بیماری‌ های گوارشی در اسب وجود دارد. روده کوچک همچنین به نظر می‌رسد محل اصلی هضم و جذب چربی باشد. حتی اگر اسب فاقد مثانه و صفرا باشد، می‌توان از رژیم‌های غذایی حاوی 10_15 درصد چربی برای تأمین انرژی استفاده کرد.

روده بزرگ

روده عقب اسب از سکوم، روده بزرگ، رکتوم و مقعد تشکیل‌ شده است. سکوم از ناحیه بالای پهلوی راست شروع می‌شود وبه سمت پایین و به جلو به منطقه دیافراگم کشیده می‌شود. قسمت بعد روده بزرگ است. طول آن بین 10_12 فوت است. سرعت عبور از ناحیه سکوم و روده بزرگ 36 تا 72 ساعت است.

روده بزرگ به راست‌روده که طول آن تقریباً یک پا است خالی می‌شود و به‌نوبه خود محتوای آن را برای دفع به مقعد می‌رساند. بیماری‌ های گوارشی در اسب به موارد محدودی خلاصه نمی‌شود. در این مطلب شما را با چند نمونه از این مشکلات گوارشی آشنا می‌کنیم:

انسداد حاد مری

وقتی از انسداد حاد مری صحبت می‌کنیم در ذهن خود تصویر شخصی را می‌بینیم که اطراف میز می‌چرخد، قادر به گفتگو یا نفس کشیدن نیست زیرا یک ‌تکه غذا در نای یا لوله تنفسی او قرارگرفته است. اصطلاح خفگی در اسب به انسداد مری و نه انسداد مجاری تنفسی اشاره دارد.

این اتفاق یک وضعیت اضطراری فوری و تهدیدکننده زندگی نیست. بااین‌حال، عوارض ناشی از خفگی شامل پنومونی آسپیراسیون، زخم در مری و پارگی احتمالی مری است. اگر اصلاح نشود، اسب را می‌کشد زیرا انسداد مانع خوردن و آشامیدن اسب می‌شود. بهتر است از خفگی و انسداد حاد مری جلوگیری شود زیرا عوارض ناشی از درمان آن مشکلات بیشتری را برای اسب ایجاد می‌کند.

انسداد حاد مری
بیماری های گوارشی در اسب

علل انسداد حاد مری از بیماری های گوارشی در اسب

خفگی شایع‌ترین اختلال مری و یکی از بیماری‌ های گوارشی در اسب است. اسب‌ها ممکن است با مواد مختلف معمولاً غلات یا یونجه، تفاله چغندر، ذرت و غیره خفه شوند. این خوراک‌ها پس از مرطوب شدن با بزاق منبسط می‌شوند و در مری جای می‌گیرند و آن را مسدود می‌کنند.

عوامل مستعد کننده

برخی از اسب‌ها مستعد خفگی هستند. اسب‌های مسن‌تر با دندان‌های ازدست‌رفته یا سایر اختلالات دندانی ممکن است نتوانند غذای خود را به‌درستی قبل از بلعیدن بجوند و این باعث می‌شود که آن‌ها در معرض انسداد مری قرار بگیرند. اغلب باید رژیم‌های غذایی آن‌ها اصلاح شود تا از وقایع مکرر جلوگیری شود. صاحبان اسب‌ها نباید به اسب‌های که عادت ندارند غذای بزرگ و رشته‌رشته‌ای بخورند، بدهند زیرا این امر ممکن است آن‌ها را مستعد خفگی کند.

آناتومی مری و فیزیولوژی

مری اسب یک ساختار عضلانی است که دقیقاً از بالای نای در انتهای حلق شروع می‌شود. با بلعیدن غذا، اسفنکتر مری باز می‌شود و به غذا اجازه می‌دهد از حلق به مری برسد. سپس به سمت پایین مری حرکت می‌کند به داخل حفره قفسه سینه منتقل می‌شود و از طریق دیافراگم تا معده ادامه می‌یابد. آناتومی مری به ایجاد انسداد در مناطق خاص منجر می‌شود. ابتدای مری، ورودی مری به حفره قفسه سینه و ورودی مری به معده نواحی باریکی دارند که اغلب محل انسداد هستند.

بیماری های گوارشی در اسب
آناتومی مری و فیزیولوژی

علائم بالینی بیماری های گوارشی در اسب

شایع‌ترین نشانه خفگی، عدم توانایی در بلعیدن غذا یا آب است. ممکن است تلاش‌های زیادی برای نوشیدن داشته باشند. این می‌تواند به سرفه منجر شود و اغلب مقدار زیادی آب و یا غذا از سوراخ‌های بینی و دهان خارج می‌شود. اسب‌هایی که دچار خفگی می‌شوند ممکن است سر و گردن خود را به‌طور مکرر دراز کنند.

ممکن است دچار تب شوند. علائم ذات‌الریه معمولاً 24 تا 48 ساعت پس از شروع انسداد ظاهر می‌شود. اگر جسم یا خوراک ایجادکننده انسداد به اندازه کافی بزرگ باشد و انسداد در بخشی از مری که در امتداد گردن قرار دارد ایجاد شود ممکن است انسداد قابل‌مشاهده و یا قابل‌لمس باشد. اگر انسداد دورتر و درون حفره قفسه سینه باشد در این صورت قابل‌مشاهده و احساس نخواهد بود.

تشخیص برای درمان بیماری های گوارشی در اسب

در صورت مشکوک شدن به خفگی باید سریعاً با دامپزشک تماس گرفته شود. اگر اسب‌ها قادر به نوشیدن نباشند به‌سرعت دچار کم‌آبی می‌شوند، بنابراین درمان سریع بسیار مهم است. اولین قدم درمان، حذف کلیه مواد غذایی و آب برای جلوگیری از تلاش اسب برای خوردن و آشامیدن است.

برای تعیین اینکه آیا اسب واقعاً خفه شده است، دامپزشک از طریق یکی از سوراخ‌های بینی لوله‌ای را از مری عبور می‌دهد. اگر نتواند، انسداد وجود دارد. از آندوسکوپی می‌توان برای تشخیص وجود و علت انسداد و ارزیابی سلامت مری استفاده کرد. پوشش یا مخاط مری می‌تواند در اثر انسداد زخم و ضعیف شود. اگرچه گاهی اوقات نمی‌توان این مسئله را تا پس از برداشتن انسداد تعیین کرد.

بیماری های گوارشی در اسب
بیماری های گوارشی در اسب

درمان

بعضی‌اوقات تنها درمان موردنیاز آرام‌سازی و بی‌هوش کردن اسب است. این کار برای آرام‌سازی اسب و مری است و اجازه می‌دهد انسداد به‌خودی‌خود باز شود. در غیر این صورت مرحله بعدی فشار ملایم با لوله بینی و معده و شستشو است. لوله به سمت انسداد منتقل می‌شود سپس آب گرم به‌آرامی به داخل مری پمپ می‌شود. این کار باید به‌آرامی و احتیاط انجام شود تا از پارگی مری جلوگیری شود.

بعضی از اشیا که در مری اسب قرار دارند نباید به معده رانده شوند زیرا ممکن است انسداد در قسمت پایین دستگاه روده ایجاد کنند. اجسام قابل‌هضم باید از طریق مری خارج شوند. به دنبال پاک‌سازی انسداد مری ایده خوبی است که با آندوسکوپی مخاط مری را مشاهده کنید. این امر کمک می‌کند تا مشخص شود آیا خسارتی وارد شده است یا خیر.

دندان گرگی از بیماری های گوارشی در اسب

تقریباً 70 درصد اسب‌ها دندان گرگی پیدا می‌کنند. دندان گرگی نیز نمونه‌ای از بیماری‌ها ی گوارشی در اسب است. درحالی‌که این دندان‌ها معمولاً خطری برای سلامتی اسب ندارند اما اغلب آن‌ها برداشته می‌شوند تا از آسیب‌دیدگی بافت‌های نرم اطراف دندان که منجر به زخم شدن می‌شود جلوگیری کنند. نظر افراد و دامپزشکان در مورد زمان حذف این دندان‌ها متفاوت است، اما درک فیزیولوژی دندان گرگی می‌تواند به صاحبان اسب کمک کند تا بهترین تصمیم شخصی را برای اسب‌های خود بگیرند.

برداشتن دندان گرگی

دندان گرگی به‌طورکلی در سنین 5 تا 12 ماهگی ظاهر می‌شود. دندان‌های گرگی هیچ فایده‌ای برای اسب ندارند و بنابراین برداشتن آن‌ها اختلالی در جویدن ایجاد نمی‌کند. بااین‌وجود صاحبان آن‌ها همیشه دندان‌ها را برنمی‌دارند. از بین بردن دندان گرگی تصمیمی است که باید با دامپزشک گرفته شود. باید از آرام‌بخش و بی‌حسی موضعی استفاده شود تا این روش برای اسب ایمن و راحت باشد. بهبودی از یک روز تا یک هفته بسته به اسب و اندازه دندان کشیده شده است.

برداشتن دندان گرگی
برداشتن دندان گرگی

مراحل درمان

عمل استخراج شامل تمیز کردن و شستشو دهان، سپس بریدن لثه اطراف دندان و سپس کشش رباط پریودنتال به‌منظور شل شدن دندان گرگی است. دندان گرفته شده و برداشته می‌شود. با توجه به اینکه دندان‌های گرگی می‌توانند از اندازه‌ها و اشکال مختلف برخوردار باشند، زمان عمل از چند دقیقه تا نیم ساعت متفاوت است.

کولیک اسپاسمودیک از بیماری های گوارشی در اسب

به دلیل انقباضات شدید در روده اسب، قولنج یا کولیک اسپاسم می‌تواند یکی از دردناک‌ترین انواع قولنج باشد که در بین کولیک روده احتمالاً شایع‌ترین است. در طی ابتلا به قولنج اسپاسمودیک صداهای روده به گوش می‌رسد و اغلب بدون هیچ دستگاهی شنیده می‌شوند.

علائم

صداهای بلند از روده اسب شنیده می‌شود. اسب لگد می‌زند، می‌لرزد، زمین را می‌کند و می‌چرخد. عرق روی گردن اسب به چشم می‌خورد.

علل کولیک اسپاسم در بیماری های گوارشی در اسب

به نظر می‌رسد کولیک اسپاسم بیشتر از اسب‌های آرام تر بر اسب‌های عصبی تأثیر بگذارد. کولیک اسپاسم و این نمونه از بیماری‌ های گوارشی در اسب بعد از ترس اسب، اضطراب یا نوشیدن آب سرد پس از یک تمرین سنگین رخ می‌دهد. این شرایط تجمع گاز روده را ایجاد می‌کند که منجر به علائم کولیک می‌شود. روده‌ها بسیار پرسروصدا می‌شوند. کولیک اسپاسماتیک ممکن است با ورود یونجه، علف یا غلات جدید در رژیم غذایی ایجاد شود

بیماری های گوارشی در اسب
بیماری های گوارشی در اسب

مانند هر نوع قولنج مدیریت خوب اسب نقش مهمی دارد. کار آرام و بی‌سروصدا با اسبی که به‌راحتی می‌ترسد یا مضطرب می‌شود و اجتناب از اجازه دادن به آن برای نوشیدن آب سرد بلافاصله پس از یک تمرین سخت، به جلوگیری از کولیک اسپاسم کمک می‌کند.

درمان

بیشتر موارد کولیک اسپاسم در کمتر از یک ساعت خودبه‌خود برطرف می‌شوند. بااین‌حال اگر اسب در پریشانی شدید است برای تشخیص قطعی باید از دامپزشک کمک گرفت. درمان کولیک اسپاسم شامل تجویز دیپیرون ضد اسپاسم و مسکن‌هایی مانند بانامین و زیلازین است. ممکن است روغن برای درمان تحریک روده و بیماری‌ های گوارشی در اسب تجویز شود. دامپزشک ممکن است روغن را با استفاده از یک لوله مستقیم به معده بفرستد.

کرم‌های انگلی در اسب

انگل‌ها در اسب‌ ها می‌توانند منجر به مسائل بهداشتی متعددی در مورد اسب شوند. اسب‌های آلوده به کاهش وزن، اسهال، قولنج، زخم‌های پوستی دچار می‌شوند. کرم‌های انگلی موجوداتی هستند که بخشی از چرخه زندگی خود را در بدن یک حیوان میزبان زندگی می‌کنند.

آن‌ها در اندام‌های داخلی، حفره‌های بدن و بافت‌ها زندگی می‌کنند و با تغذیه از حیوان میزبان و مواد مغذی خورده شده منبع غذایی خود را به‌ دست می‌آورند. بخشی از چرخه زندگی آن‌ها نیز در محیط خارجی، به‌طورمعمول در مراتع، اتفاق می‌افتد. اسب تحت تأثیر بسیاری از گونه‌های مختلف انگلی قرار دارد.

مسمومیت از بیماری های گوارشی در اسب

مسمومیت در اسب یک اتفاق معمول در انواع بیماری‌ های گوارشی در اسب نیست اما وقتی مسمومیت رخ می‌دهد، اثرات می‌توانند فاجعه‌بار و دامنه‌دار باشد. ذکر همه مواد سمی غیرممکن است زیرا تقریباً همه‌چیز روی کره زمین در دوزهای بالا می‌تواند سمی باشد.

عواملی که در ایجاد خطر از یک ماده سمی تأثیر می‌گذارند عبارت‌اند از: سن حیوانات، بیماری ‌های هم‌زمان، قرار گرفتن در معرض سموم یا داروها، وضعیت تولیدمثل که در این مقاله به چند ماده سمی اشاره می‌کنیم.

مکمل‌های گیاهی

بسیاری از مکمل‌های گیاهی و طبیعی ذاتاً سمی هستند و بسیاری از محصولات گیاهی حاوی ناخالصی‌ها و مقدار ناشناخته‌ای از مواد طبیعی هستند.

بیماری های گوارشی در اسب
مکمل های گیاهی

گیاهان

مراتع می‌توانند حاوی گیاهان و علف‌های سمی باشند که در برخی از زمان‌های سال یا تحت شرایط خاص می‌توانند خطراتی را ایجاد کنند.

خوراک سمی

وقتی مواد ناخواسته در خوراک وارد شوند می‌توانند خطر سمی ایجاد کنند. این مواد شامل علف‌های هرز سمی، حشرات سمی و حیوانات مرده و غلاتی که حاوی سموم قارچی هستند، می‌شود.

فلزات و مواد معدنی

قرار گرفتن مستقیم در معرض فلزات سمی مانند آرسنیک و سرب می‌تواند از طریق خاک‌های آلوده رخ دهد.

سموم دفع آفات

بسیاری از دارندگان اسب در انبارهای خود محصولات دفع آفات دارند؛ زیرا نمی‌دانند اگر دوز مصرفی به اندازه کافی بالا باشد هر چیزی که باعث مرگ یک جونده شود، باعث از بین رفتن اسب نیز می‌شود.

سموم صنعتی موجب بیماری های گوارشی در اسب

آلودگی مراتع، آب و هوا می‌تواند از طریق مواد شیمیایی صنعتی و فرآورده‌های نفتی ایجاد شود.

حیوانات سمی

گزش مارهای سمی، زنبورها، عنکبوت‌ها و مورچه‌ها می‌توانند اسب‌ها را تهدید کنند.

در پایان

صاحبان اسب، مدیران مزرعه و دامپزشکان باید از تعداد بی‌شماری از بیماری‌ های گوارشی در اسب که می‌توانند خطراتی را برای اسب‌ها به وجود آورند آگاه باشند و اقدامات لازم را برای به حداقل رساندن احتمال وقوع مسمومیت انجام دهند.

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید به پايان مقاله بیماری های گوارشی در اسب رسيديم. برای خرید و فروش اسب می‌توانید به سایت واسط کالا مراجعه و يا اپليکيشن واسط کالا را نصب کنيد و آگهی خود را در آن قرار دهيد.

منابع:
Ka-hi.com
Thehorse.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.