تشخیص سن سگ

اگرچه تشخیص سن سگ به طور دقیق از روی علائم ظاهری حیوان بخصوص در سنین بالا تقریباً غیرممکن است ولی تخمین نسبی آن با توجه به برخی نشانه‌ها و علائم ظاهری امکان‌پذیر است. این امر در مواردی از قبیل خریدوفروش حیوان، اختلاف بر سر مالکیت و همچنین در تشخیص بیماری‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. این نشانه‌های ظاهری درمجموع می‌تواند به صاحبان حیوانات در تعیین حدودی سن سگ‌هایی که تاریخچه‌ای از گذشته آن‌ها در دست نیست، کمک شایانی نماید.

اخلاق و رفتار عمومی سگ

سگ‌های جوان معمولاً بازیگوش و پرانرژی هستند و رفتار ناشیانه‌ای که نشان‌دهنده بی‌تجربگی آن‌هاست، از خود نشان می‌دهند. یک سگ جوان زیر یک سال، معمولاً چهره‌های زیرک و نگاهی درخشان و دوست‌داشتنی دارد. در سنین بین ۲ تا ۵ سالگی یک حالت وقار و توازن در رفتار حیوان به وجود می‌آید، ولی هنوز هوشیار و سرزنده است. سگ‌های مسنی که بیش از ۱۰ سال سن دارند معمولاً آرام و کم‌تحرک‌تر شده، اغلب پشتشان را به پائین خمیده می‌کنند و با سنگینی راه می‌روند.

رفتار سگ
رفتار سگ

تشخیص سن سگ از روی رنگ موها

در بسیاری از سگ‌هایی که موهای سفید، سفید مایل به زرد و سفید و رنگی دارند با افزایش سن به‌تدریج تعدادی موی خاکستری در نواحی مختلف مشاهده می‌شود. در برخی نژادهای سیاه ممکن است این موهای خاکستری مشاهده نشود. این موها در ابتدا کم بوده و با افزایش سن، به‌تدریج در اطراف لب‌ها و چانه و سپس در ناحیه پشت سر و اطراف بینی، ابروها و پلک‌ها، جلوی سروگوش‌ها ظاهرشده و درنهایت بیشتر سر حیوان را دربرمی‌گیرند.

موهای خاکستری اطراف لب و چانه در ۴ تا ۵ سالگی ظاهرشده و در حدود ۵ تا ۶ سالگی کامل مشخص هستند. در سن بالای ۱۰ سالگی تعدادی موهای خاکستری در اطراف چشم‌ها و جلوی سر به چشم می‌خورد و در سنین بالای ۱۳ سالگی بیشتر نقاط سرخاکستری می‌شود. در سگ‌های پیرتر ممکن است موهای گردن، سینه وانت‌های بدن هم خاکستری شود. خاکستری شدن موها در سگ‌هایی به بیماری‌های مزمن و فرسایشی دچار می‌شوند، زودتر اتفاق می‌افتد. لذا در اینجا رنگ موها کمک میکند تا تشخیص سن سگ میسرتر شود.

تغییرات چشمی

در حدود ۵ تا ۷ سالگی، در بازرسی چشم‌ها یک انعکاس خاکستری (grey light) وجود دارد که انعکاس سنی (Age reflex) نامیده می‌شود. این انعکاس در سنین 7/5 تا 8/5 سالگی به‌خوبی مشهود است. در واقع مشاهده این حالت بیانگر آغاز روند تشکیل کاتاراکت چشمی بوده و در ۵ تا ۹ سالگی به تشکیل کاتاراکت منجر می‌شود. کاتاراکت ناشی از پیری همیشه دوطرفه بوده و ازنظر موقعیت، اطراف هسته‌ای یا pernucleal است. حالت ابتدایی کاتاراکت پیری در سن ۹ سالگی ظاهرشده و در اغلب سگ‌های ۱۰ ساله وجود ندارد و باعث ضعف بینایی حیوان می‌شود.

تشخیص سن سگ
تغییرات چشمی

تشخیص سن سگ از روی دندان‌ها

در سگ‌ها نیز مانند سایر حیوانات، ابتدا دندان‌های شیر درمی‌آید و سپس دندان‌های دائمی جایگزین آن‌ها می‌شود. دندان‌های شیری کوچک‌تر و نوک‌تیزتر از دندان‌های دائمی بوده و رنگ آن‌ها سفید مایل به آبی می‌باشد. در تشخیص سن سگ می‌توان از فاکتورهای زیر استفاده کرد:

  • زمان بیرون آمدن و رشد دندان‌های شیری.
  • تغییر در دندان‌های شیری و تبدیل آن‌ها به دندان‌های دائمی.
  • سائیدگی دندان‌ها.
  • افتادن دندان‌ها.

با مطالعه‌ی مطلب زیر می‌توانید با عفونت دندان سگ مقابله کنید:

عفونت دندان سگ‌ها

وضعیت دندان از تولد تا ۶ ماهگی

توله‌سگ‌ها، در ابتدا بدون دندان متولدشده و در سه هفته اول زندگی‌شان هیچ دندانی ندارند. در طول سه تا چهار هفتگی به‌تدریج دندان‌های شیری بیرون می‌آیند. ابتدا دندان‌های نیش و سپس دندان‌های پیش در فک بالا و سپس در فک پائین بیرون می‌آیند. به‌طوری‌که در ۳ تا ۶ هفتگی در هر نیم آرواره ۳ دندان پیش، ۱ نیش و ۳ آسیا از لثه بیرون می‌زند. بعد از ۶ هفتگی تا زمان جایگزینی دندان‌های دائمی، دندان‌های شیری از هم فاصله گرفته و سطح آن‌ها سائیده می‌شود. دندان‌های شیری کوچک‌تر از دندان‌های دائمی بوده ولی ریشه‌های بلندتر دارند.

جایگزینی دندان‌های پیش از ۳ تا ۴ ماهگی آغازشده و در ۵ ماهگی کامل می‌شود. دندان‌های نیش دائمی از سن ۵ تا ۶ ماهگی به‌تدریج جایگزین دندان‌های شیری می‌شود. در سن ۶ تا ۷ ماهگی هر دو نوع دندان نیش شیری و دائمی هم‌زمان وجود دارند ولی طولشان متفاوت است. تا ۶ ماهگی دندان‌های پیش دائمی کامل شده و فرم اصلی خود را به دست آورده‌اند. رنگ آن‌ها سفید چینی بوده و هیچ علامتی ناشی از سایش و فرسایش در آن‌ها مشاهده نمی‌شود.

وضعیت دندان ۸ ماهگی

دندان‌های دائمی در هشت‌ماهگی کامل شده و با رشد آن‌ها خون‌رسانی به دندان‌های شیری کاهش‌یافته و پس از مدتی می‌افتند. بعد از ۸ ماهگی، تخمین سن بر اساس سایش دندان‌ها می‌باشد. این روش تخمین سن نسبت به الگوی زمان‌بندی بیرون آمدن دندان‌ها از دقت کمتری برخوردار است، زیرا الگوی سایش به عوامل مختلفی وابسته بوده و فاکتورهای زیادی روی آن تأثیرگذار است. تشخیص سن سگ از روی سایش دندان‌ها در سگ‌های کوچک و ماسک‌هایی که فک‌های آن‌ها روی‌هم قرار نمی‌گیرد اغلب با اشتباه همراه است.

تشخیص سن سگ
تشخیص سن سگ از روی دندان‌ها

جهت اطلاعات بیشتر در مورد حیوان سگ می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

همچنین جهت خرید و فروش اینترنتی انواع حیوانات از جمله سگ، گربه، کبوتر و غیره می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن‌واسط کالا مراجعه نمایید.

با مطالعه‌ی مطالب زیر می‌توانید در مورد حیوان سگ اطلاعات بیشتری را کسب نمایید:

منبع: راهنمای جامع حیوانات(سگ)

نظرات
....

....

منبع خوبی بود اینطوری که متوجه شدم سگ من هنوز جوونه

بهاره

بهاره

سلام . من میخوام سگ بخرم ولی خیلی تردید دارم چون نمیتونم اطمینان کنم که سگی که میخرم زیر یک ساله یا بالای یک سال . برای همین میخوام از یه پت شاپ مطمئن خریداری کنم. شما می تونید به من یه پت شاپ معرفی کنید؟؟

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام شما می توانید با مطالعه ی مطالب دیگر وبلاگ واسط کالا در مورد این حیوان، سگ موردنظر خود را انتخاب نمائید. همچنین وبسایت واسط کالا را جهت خرید و فروش حیوانات خود پیشنهاد میکنیم.

امانی

امانی

اگر برای تشخیص سن ویژگی های شاخص هر نژاد رو هم بگید خیلی خوبه.

افسانه

افسانه

هر چی سن سگ بالا بره بالطبع میزان یادگیریشم کم میشه

علیرضا

علیرضا

سلام سن سگ بار میزان یادگیریش چه میزان تاپیر داره

محمد

محمد

متشکر مطلب خیلی خوبی بود

سهیل

سهیل

تشخیص سن سگ شیتزو چگونه است

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام مطلب مورد نظر محدود به نژاد خاصی نمی‌باشد و برای همه‌ی نژادهای سگ یکسان است.

احسان

احسان

نحوه تشخیص نژاد توله سگ چگونه هست؟

ثبت نظر