مقایسه مالاموت و سیبرین هاسکی

وقتی به فکر سگ سورتمه در قطب شمال هستید، چه نژادی به ذهن شما خطور می‌کند؟ هاسکی سیبری (سیبرین) یا مالاموت آلاسکا (مال) است؟ شاید شما متوجه نشده باشید که با تمام شباهت‌های آن‌ها، این دو نژاد متمایز هستند.
مسلماً هر دو از مناطق قطب شمال سرچشمه گرفته‌اند. هر دو دارای پوشش دوتایی ضخیم هستند و هر دو سورتمه می‌کشند. با ما در ادامه همراه باشید تا باهم به مقایسه مالاموت و سیبرین هاسکی بپردازیم.

شخصیت سگ مالاموت و سیبرین

هر دوی آن‌ها هنگام خوابیدن در سرما دم‌های ضخیم خود را روی بینی خود حلقه می‌کنند تا هوایی را که می‌کشند گرم کنند. اما در حقیقت، این دو نژاد ریشه، صفات جسمی و خلقی متفاوت دارند. در ابتدا برای آشنایی بیشتر با این دو نژاد خواندن مقالات سیبرین هاسکی و خصوصیات ظاهری و رفتاری این نژاد و سگ هاسکی مالاموت را به شما پیشنهاد می‌دهیم. تا در ادامه مقایسه مالاموت و سیبرین هاسکی را برای شما شرح می‌دهیم.

نظریه پزشک

دمین (رئیس باشگاه سیبری آمریکا) که تقریباً 35 سال است با سیبری‌ها درگیر است، می‌گوید: یک فرد عادی در مورد اینکه بتواند تشخیص دهد و بتواند به مقایسه مالاموت و سیبرین هاسکی بپردازد و متوجه شود کدام هست گیج می‌شود.

هنگامی‌که شما سیبری را می‌بینید، اغلب از کوچک بودن آن‌ها متعجب می‌شوید. شما از اینكه آن‌ها با این جثه کوچک به‌اندازه كافی قوی هستند كه می‌توانند شخصی را روی سورتمه بکشند تعجب می‌کنید.
افراد ناشناخته به‌راحتی دو نژاد را اشتباه گرفته و گاهی اوقات عموم مردم حتی به این نژادها گرگ نیز می‌گویند.

تاریخ این دو حیوان در مناطق سخت

منشأ هر دو نژاد در سرمای شدید و سخت است، اما یکی از شمال آسیا و دیگری نزدیک‌تر به خانه است. هاسکی سیبری که در میان نژادهای شناخته شده AKC در رتبه چهاردهم قرار دارد، از سیبری است.

مالاموت آلاسکا که در رتبه 58 قرار دارد، از آلاسکا آغاز شد. آن‌ها توسط مردم بومی سیبری به‌عنوان یک وسیله حمل‌ونقل پرورش داده شدند تا منابع غذایی کمیاب را پیدا و فراهم کنند.

هاسکی سیبری مجبور شد روز به روز غذای بسیار کم استفاده کند. هر جنبه از هاسکی سیبری را ببینید متوجه می‌شوید که فوق‌العاده کارآمد و بدون هیچ افراط و تفریطی است. در ادامه با مقایسه مالاموت و سیبرین هاسکی همراه ما باشید.

مقایسه مالاموت و سیبرین هاسکی
مقایسه مالاموت و سیبرین هاسکی

قبیله ماهلموت

مالاموت برای بقای قبیله ماهلموت ضروری بود مانند سیبری‌ها، این سگ‌ها در آب‌وهوای وحشیانه، اغلب در رژیم‌های غذایی سنگین و گرسنگی، سخت کار می‌کردند. آن‌ها به‌عنوان عضوی از خانواده با ماهلموت زندگی می‌کردند اما به شکار، حمل بسته و سورتمه کشیدن نیز می‌پرداختند.

در نهایت، این نژاد تقریباً در زمان طلا در آلاسکا به دلیل نیاز به سگ‌های کار از بین رفت. برای پاسخگویی به تقاضا، مردم نژادهای خارجی را با سگ‌های بومی پرورش دادند. خوشبختانه سگ‌های قبیله ماهلموت را نجات دادند.
به دلیل منطقه دورافتاده‌ای که قبیله ماهلموت در آن زندگی می‌کردند، خطوط آن‌ها نسبتاً خالص باقی ماند. آن‌ها بنیادی برای آلاسکا مالاموت بودند.

سگ سورتمه

به لطف وجود آب‌وهوای سخت و سرد، از آنجا که هردو سورتمه می‌کشند، هر دو نژاد دارای ویژگی‌های خاصی هستند، مانند خز زیاد بین انگشتان پا، حرکات نرم، کارآمد بدون دردسری دارند. بااین‌حال، به بررسی دقیق و مقایسه مالاموت و سیبرین هاسکی می‌پردازیم. بدانید که تفاوت‌ها بیشتر از شباهت‌ها خود را نشان می‌دهند.

تفاوت در سر و گوش‌های مالاموت و سیبری

 • پوزه مالاموت بزرگ است درحالی‌که پهنای سیبری دارای عرض متوسط است.
 • سیبری گوش‌های بلندی دارد که مستقیم به سمت بالا قرار دارند. بااین‌حال، گوش مالاموت باید کمی به جلو باشد.
 • چشم‌های مالاموت معمولاً قهوه‌ای هستند. پرورش‌دهندگان ترجیح می‌دهند آن‌ها چشمان تیره‌تری داشته باشد.
 • شاید شما هاسکی ها را به دلیل چشم‌های چشمگیر و آبی که دارند بشناسید. آیا می‌دانید هاسکی ها می‌توانند دو رنگ متفاوت داشته باشند؟ این به‌عنوان هتروکرومی شناخته می‌شود.

سیبری سبک و زیرک

هاسکی سیبری پرورش‌یافته است تا بارهای سبک را در مسافت‌های طولانی بکشد.

مالاموت بزرگ و قوی

مالاموت آلاسکا پرورش داده شد تا بارهای سنگین را در مسافت‌های کوتاه بکشد.

مقایسه مالاموت و سیبرین هاسکی
مالاموت سگی بزرگ و قوی

تفاوت پوشش مالاموت و سیبری

 • پوشش سیبری از طول متوسط تا حدی خوابیده و خشن نیست.
 • پوشش مالاموت با طول بلندتر از شانه‌ها و گردن، او دارای پوششی دولایه است.

مقایسه مالاموت و سیبرین هاسکی در وزن

 • وزن مالاموت: 38 تا 45 کیلوگرم
 • وزن سیبرین هاسکی: 15 تا 27 کیلوگرم

قد مالاموت و سیبری

 • قد مالاموت آلاسکا: 50 تا 63 سانتی‌متر
 • قد هاسکی سیبری: 50 تا 55 سانتی‌متر

رنگ‌بندی سگ مالاموت و سیبری

مقایسه مالاموت و سیبرین هاسکی در رنگ‌بندی نیز این گونه است. مالاموت آلاسکا از سیاه، خاکستری روشن تا سایه‌های قرمز متغیر است؛ اما هاسکی سیبری قرمز، سیاه، سیاه و قهوه ای، سیاه و سفید، خاکستری، آگوتی و سفید.

مقایسه مالاموت و سیبرین هاسکی در طول عمر

 • مالاموت آلاسکا: 10 تا 12 سال
 • هاسکی سیبری: 10 تا 14 سال

مزاج مالاموت و سیبرین هاسکی

 • مالاموت آلاسکا: بازیگوش، دوستانه و با اعتمادبه‌نفس
 • هاسکی سیبری: دوستانه و بازیگوش اما مستقل

اجتماعی شدن این دو سگ

 • مالاموت آلاسکا: می‌تواند با سگ‌های هم‌جنس پرخاشگر باشد.
 • هاسکی سیبری: سگ دسته‌ای که با سگ‌های دیگر دوست است.

رفتار مخرب در مقایسه مالاموت و سیبرین هاسکی

 • مالاموت آلاسکا: معروف به جویدن است.
 • هاسکی سیبری: از نرده‌ها پرش می‌کند و زمین را می‌کند، سعی می‌کند فرار کند.

هدف سگ مالاموت و سیبرین

مالاموت آلاسکا برای کشیدن سورتمه سنگین با سرعت کم در مسافت‌های طولانی در منطقه قطب شمال استفاده می‌شود. هاسکی سیبری برای کشیدن سورتمه‌های سبک با سرعت بیشتر در مسافت طولانی استفاده می‌شود.

سطح انرژی

این دو گونه در سطح انرژی نیز متفاوت هستند. مقایسه مالاموت و سیبرین هاسکی در سطح انرژی به این شرح است. مالاموت آلاسکا کمی کمتر از هاسکی اما همچنان به ورزش روزانه نیاز دارد. هاسکی سیبری انرژی فوق‌العاده بالا و هرروز به تحریک روحی و جسمی نیاز دارد.

سطح انرژی
مقایسه سطح انرژی این دو سگ

هوش مالاموت و سیبرین هاسکی

در مقایسه مالاموت و سیبرین هاسکی ازنظر هوش، هاسکی سیبری بسیار باهوش‌تر از مالاموت آلاسکا است.

شخصیت از مقایسه مالاموت و سیبرین هاسکی

 • مالاموت از گذراندن وقت با انسان لذت می‌برد.
 • هاسکی بسیار مستقل و جدا است.

سلامتی

 • مالاموت: طول عمر کوتاهی دارند و تمایل دارند مشکلات سلامتی بیشتری داشته باشند.
 • هاسکی: تمایل به زندگی طولانی‌تر و مشکلات سلامتی کمتری دارد.

زندگی مالاموت و سیبرین

 • هاسکی ترجیح می‌دهد با سگ‌های دیگر زندگی کند.
 • مالاموت از زندگی با انسان‌ها راضی خواهد بود.

تفاوت بین هاسکی و تمایلات محافظتی مالاموت

مالاموت آلاسکا می‌تواند تمایلات تهاجمی داشته باشد. این امر با یک شکار قابل تشخیص است. هاسکی سیبری همچنین قدرت شکار بالایی دارد اما تحمل بالاتری نسبت به سگ‌های دیگر دارد. آن‌ها اغلب برای ساختن سگ‌های محافظ خوب و بیش‌ازحد دوستانه و برون‌گرا در نظر گرفته می‌شوند. مقایسه مالاموت و سیبرین هاسکی را از دست ندهید.

نظافت سیبری‌ هاسکی و مالاموت

نیازهای نظافتی این دو سگ تقریباً یکسان است. شانه زدن و نظافت منظم برای مدیریت موهای ریخته شده ضروری است. همچنین برای حفظ سلامت پوست و پوشش آن‌ها نیاز است. هر دو سگ از اصلاح منظم ناخن و تمیز کردن گوش بهره‌مند خواهند شد.

اطلاعات نژاد آلاسکا مالاموت

با توجه به سطح انرژی آن‌ها برای افرادی که سبک زندگی فعال در فضای بازدارند مناسب هستند. به پیاده‌روی و سورتمه‌سواری فکر کنید. اما باید آن‌ها را در آب‌وهوای سردتر نگه داشت. خرید یک مالاموت یک تصمیم بزرگ است، برای نگهداری او وقت زیادی لازم دارید. آن‌ها نیاز به یک صاحب باتجربه دارند.

اطلاعات نژاد آلاسکا
مقایسه مالاموت و سیبرین هاسکی

او به دلیل اندازه‌اش ممکن است از دیسپلازی هیپ رنج ببرد. پوشش روغنی و پشمی به آن‌ها کمک می‌کند تا رطوبت را کم کند و آن‌ها را گرم نگه دارد. بدون توجه به رنگ پوششان زیر شکم آن‌ها نشانه‌هایی از رنگ سفید در صورت، پاها و پنجه‌ها دیده می‌شود.

مزاج مالاموت

مالاموت‌های آلاسکا بازیگوش، دوستانه و با اعتمادبه‌نفس هستند. مانند هر سگ دیگری، خلق‌وخوی آن‌ها می‌تواند تحت تأثیر سه عامل کلیدی قرار گیرد. ژنتیک (وراثت)، آموزش و اجتماعی شدن. آن‌ها پارس نمی‌کنند، اغلب به زوزه معروف هستند. به‌احتمال‌زیاد وقتی هیجان‌زده می‌شوند یا تنها می‌مانند زوزه می‌کشند.

این سگ‌ها سالانه دو بار در فصل بهار و پاییز ریزش دارند. در این زمان باید روزانه دو بار آن‌ها را شانه زد و در بقیه زمان‌ها دو بار شانه کردن در هفته کافی است.

مشکلات سلامتی مالاموت

مشکلات شایع سلامتی مالاموت عبارت‌اند از:

 • کندرودیسپلازی (کوتولگی)
 • پلی نوروپاتی
 • بیماری فون ویلبراند
 • اختلال عملکرد تیروئید
 • روز کوری
 • ترومبوپاتی و دیسپلازی مفصل ران و آرنج

اطلاعات نژاد سیبرین هاسکی

به‌طور باورنکردنی با همه انسان‌ها دوستانه برخورد می‌کنند، باهوش، لجباز و مستقل هستند. برای برقراری رابطه، شما باید احترام و اعتماد آن‌ها را جلب کنید. به نظر می‌رسد که هرگز ذخیره انرژی آن‌ها پایان نمی‌یابد.

بنابراین یک سگ ایده‌آل برای کسی که یک زندگی فعال در فضای بازدارد خوب است. بدون ورزش‌های جسمی، ذهنی و فعالیت زیاد می‌توانند مخرب شوند. اگر به دنبال یک سگ وفادار و مطیع هستید، هاسکی مناسب شما نیست. آن‌ها حیواناتی مستقل هستند و کاملاً راضی هستند که زمان‌هایی را بدون شما سپری کنند. از مقایسه مالاموت و سیبرین هاسکی غافل نمانید.

مزاج سیبرین هاسکی

درست مثل مالاموت‌ها آن‌ها دوستانه و بازیگوش هستند و به همه‌کسانی که ملاقات می‌کنند محبت می‌کنند. اگر به دنبال یک سگ نگهبان هستید، هاسکی سیبری برای شما مناسب نیست. گرچه به این دلیل شناخته‌شده‌اند، اما خوی فردی سگ شما بسته به موارد زیر مانند ژنتیک، آموزش و معاشرت به‌عنوان یک توله‌سگ متفاوت هستند.

مقایسه مالاموت و سیبرین هاسکی
مزاج این سگ

به دلیل سطح انرژی زیادی که دارند، به تحریکات ذهنی و جسمی زیادی نیاز دارند. بدون این آن‌ها می‌توانند مخرب شوند. اشکال تخریب اغلب از طریق کندن، پریدن و جویدن اتفاق می‌افتد. آن‌ها به‌عنوان یک سگ اهلی با دیگر هاسکی ها خوب هستند. بااین‌حال آن‌ها می‌توانند با نژادهای دیگر سگ مشکل داشته باشند.

نکته در مقایسه مالاموت و سیبرین هاسکی

آن‌ها به‌عنوان متفکران مستقل شناخته می‌شوند، به این معنی که آن‌ها به یک سگ فوق‌العاده مطیع تبدیل نخواهند شد. شما باید به خاطر داشته باشید که سگ‌های سیبرین هاسکی انرژی زیادی دارند.

مشکلات سلامتی سیبرین هاسکی:

 • اختلال عملکرد تیروئید
 • آب‌مروارید نوجوانان
 • دیستروفی قرنیه
 • آتروفی پیش‌رونده شبکیه و دیسپلازی مفصل ران

یک نکته قطعی است، آن‌ها سگ‌های متقاضی هستند. به صاحب مسئولی نیاز دارند که وقت لازم برای آموزش، تمرین و مواظبت آن‌ها را داشته باشد. بدون این میزان ورزش بالا، هر دو نژاد به دلیل کسالت می‌توانند مخرب شوند.

عشق به دویدن

هدف هر سیبری دویدن است و برخی نیز در تلاش بی‌پایان برای بیرون آمدن و سرگرمی موردعلاقه خود هستند. وقتی دری بسته نشود آن‌ها می‌فهمند كه چگونه قفل را باز كنند و فرار كنند. اگر در قفل‌شده باشد، آن‌ها سعی می‌کنند از آن عبور کنند. وقتی صحبت از مقایسه مالاموت و سیبرین هاسکی می شود، جزئیات هم مهم می شوند.

هنگامی‌که آن‌ها نمی‌توانند ازآنجا عبور کنند، سعی خواهند کرد زیرزمین را حفاری کنند. دویدن همان چیزی است که برای آن تربیت‌شده‌اند و کاری است که آن‌ها دوست دارند انجام دهند. به‌عبارت‌دیگر، یک سیبری در قفل‌شده را فقط یک آزمایش می‌داند. این رویکرد خلاقانه و هوشمندانه به زندگی است.

عشق به دویدن
عشق به دویدن این سگ

ناگفته‌های هاسکی مالاموت و سیبرین

اگر صاحب یک سیبری باشید، دائماً سعی خواهید کرد که سگ خود را گول بزنید. اما ارزش دارد، زیرا آن‌ها نه‌تنها زیبا بلکه بسیار دوست داشتنی هستند. آن‌ها به‌جای اینکه فقط به یک شخص دل‌بسته شوند، تمام خانواده خود را دوست دارند و به‌هیچ‌وجه محافظ نیستند.

ممکن است آن‌ها مانند یک سگ نگهبان خوب به نظر برسند، اما تنها چیزی که آن‌ها واقعاً دوست دارند از آن محافظت کنند غذا و اسباب‌بازی است؛ نه شما یا دارایی شما. اگر اجازه دهید هر دو نژاد از خانه بیرون بیایند تا در حیاط بازی کنند، پس از مدتی مالاموت ها می‌آیند تا دوباره به خانه برگردند تا در کنار شما باشند و سیبری‌ها هنوز به دنبال راهی برای بیرون آمدن از حیاط هستند.

صحبت پایانی

هدفی که هر نژاد برای آن توسعه‌یافته منجر به تفاوت‌های اصلی جسمی شده است. مقایسه مالاموت و سیبرین هاسکی را خواندیم. آن‌ها هر دو دوست‌داشتنی هستند، اما هر نژاد ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارد که بسته به نیاز شما، کم‌وبیش مناسب است.

آیا شما مالاموت آلاسکا یا هاسکی سیبری دارید؟ درباره دلایل انتخاب آن‌ها در نظرات به ما بگویید. کدام نژاد را ترجیح می‌دهید؟ در بخش نظرات زیر به ما و دیگر خوانندگان نظرتان را بازگو کنید. شما می‌توانید برای خرید و فروش کالاهایتان به وب سایت واسط کالا سر بزنید. خریدی آسان را با واسط کالا تجربه کنید.

مقالات مرتبط با سگ‌ هاسکی:

منابع:
akc.org
perfectdogbreeds.com

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر