سگ قدرجونی گنج دامداری در ایران

سگ قدرجونی گنج دامداری در ایران

سگ‌های نگهبان بهترین و صمیمی‌ترین دوستان مشترک انسان هستند. انسان عامل اصلی پیدایش نسل سگ‌های نگهبان بوده است. سگ‌های نگهبان موجوداتی هستند که توان جسمانی و هوش بالایی دارند. سگ قدرجونی نمونه‌ای از سگ‌های نگهبان ایرانی و اصیل است که در این مقاله به بررسی آن‌ می‌پردازیم.

یکی از پرطرفدارترین سگ‌های اصیل گله، سگ‌های قدرجونی هستند. محل تولد این نوع سگ‌ها که در گویش محلی به آن قهدرجونی گفته می‌شود شهر قهدریجان است. این شهر از شهرهای شهرستان فلاورجان استان اصفهان است. البته در چند سال اخیر در برخی از استان‌ها مانند چهارمحال بختیاری و …این نمونه از سگ‌ها را پرورش می‌دهند.

خیلی از افراد برای محافظت از باغ، گله و ملک خود نیاز به این موجودات دارند.

این سگ نیز به خاطر ویژگی‌های ممتاز مورد مناسبی برای گله‌داری، نگهبانی، دامداری و باغداری است. مالکان گله‌های بزرگ در کشور به خاطر توان بالای بدنی که این سگ‌ها دارند، از طرفداران این سگ‌ها هستند. قیمت این سگ‌ها بین 5 تا 6 میلیون تومان است. امروزه در ارتش از مهارت فوق‌العاده این سگ‌ها استفاده می‌شود.

ویژگی ظاهری سگ قدرجونی

سگ‌های قدرجونی به قدری بزرگ و غول‌پیکر هستند که حتی دیدن آن‌ها از روی عکس و فیلم ترسناک است! هر کسی جرئت نزدیک شدن به این نوع سگ‌ها را ندارد.

این سگ‌ها سینه‌ای عضلانی و درشت، پوزه درشت و سیاه، فک پهن و قدرت جنگ‌آوری بالایی دارند. در بین نژادهای ایرانی بالاترین هوش را دارند؛ که به داشتن هوش جهانی معروف هستند.

قد سگ‌های قدرجونی ماده حدود 70 سانتی‌متر و سگ‌های نر بالای 75 سانتی‌متر است. وزن این سگ حدود 60 کیلوگرم است.

پوشش بدن سگ‌های قدرجونی بسیار پر مو و متراکم است که همین ویژگی باعث می‌شود تحمل آب و هوایی مختلف را داشته باشند. این نژاد دم بسیار پر مویی دارد که در بیشتر مواقع به پشت برمی‌گرداند. این سگ‌ها دارای گوش‌های افتاده و چشم‌های قهوه‌ای یا سیاه هستند.

شجاعت باورنکردنی این نژاد!

سگ‌های قدرجونی قدرت بویایی قوی و صدای محکم و رسایی دارند. قدرت و توان بدنی این نژاد بالا است. آن‌ها همچنین دندان‌های بسیار محکم و تیزی دارند. با اینکه این سگ‌ها بسیار تهاجمی هستند اما در مقابل صاحبش کاملاً وفادار است.

سگ قدرجونی از هیچ کس و هیچ چیز نمی ترسد و تا پای جان خود از صاحب و گله دفاع می‌کند. جالب است بدانید که این سگ حتی می‌تواند به تنهایی از پس یک گرگ یا کفتار بر بیاید و حتی دسته جمعی می‌توانند یک خرس را مهار کنند! سگ‌های قدرجونی به دلیل توان بدنی بالا می‌توانند ساعت ها در بیابان و دشت راه بروند.

قدرت بویایی
قدرت بویایی قوی این سگ

آموزش سگ قدرجونی

مهم‌ترین نیاز اولیه سگ آموزش مناسب و اجتماعی شدن است. آموزش سگ قدرجونی یک برنامه بزرگ و خسته کننده است بنابراین صاحب سگ باید شخصیتی قوی و محکم داشته باشد تا بتواند سگ‌های قدرجونی را تربیت کند.

اگر صاحب این نوع سگ‌ها قوی نباشد، مهار سگ غیر ممکن است. البته رفتار این سگ با صاحب خود کاملاً عاطفی و وفاداراست. سگ‌های قدرجونی باید با صدای تفنگ موتور شلاق آشنا باشند تا بتوانند دزد را در هر شرایطی دنبال کنند.

تربیت درست این نژاد

بهترین زمان تربیت سگ از تولگی است. شاید توله سگ‌ها بسیار با مزه و شیطون باشند اما اگر زود آموزش‌های لازم را نبینند در بزرگ سالی به سگ نگهبان وفادار و وظیفه شناسی تبدیل نمی‌شود. آموزش‌ها باید صحیح، اصولی و طبق برنامه خاصی باشند.

هرچه اصالت سگ قدرجونی بیشتر باشد کار شما برای تربیت آسان تر است.

سگ قدرجونی را بعد از فرمان بردن در آموزش‌ها و حتی بعد از آن جایزه دهید و تشویق کنید. بهترین جایزه برای سگ‌ها غذای مورد علاقه شان است چون بعد از دادن جایزه بخوبی درک می‌کند که شما چه انتظاری از او دارید!

این سگ‌ها ابتدا باید فرمان‌های اولیه (بشین، پاشو و…) یاد گرفته باشند تا آمادگی لازم برای تربیت را بیاموزند.
سگ قدرجونی فقط باید از دست صاحبش غذا بخورد و افراد دیگر نباید به او غذا بدهند اگر از دست کسی غذا بخورند خاصیت تهاجمی و جنگندگی را از دست خواهند داد!

تربیت سگ قدرجونی سخت و حساس است. کوچکترین اشتباه در تربیت سگ ممکن است سگ را تبدیل به سگی پرخاشگر کند!

آموزش توله سگ‌های قدرجونی

در صورت امکان در کنار توله ها یک سگ نگهبان بگذارید. این کار باعث می‌شود توله‌ها کارهای سگ نگهبان را به‌طور غریزی متوجه شوند و بفهمند صاحب آن‌ها در آینده چه چیزی را از آن‌ها می خواهد.
توله‌ها باید تغذیه کافی و کامل داشته باشند مخلوط شیر و شکر و مخلوط خرده نان و ضایعات ماهی تازه بهترین تغذیه برای آن‌ها است.

همچنین پیشنهاد میکنم مطلب تغذیه توله سگ را مطالعه کنید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

سگ قدرجونی گنج دامداری در ایران
آموزش صحیح توله سگ

بازی توله‌ها با سگ‌های هم سن خود باعث ورزیده شدن عضلات آن‌ها می‌شود؛ اما از بستن وزنه به پای آن‌ها و کتک زدن قبل از بلوغ به شدت پرهیز کنید.

زمان شروع تربیت توله سگ قدرجونی 6 تا 7 ماهگی است.
بهتر است بعد ازآموزش دادن دستوراتی مانند نشستن، خوابیدن و ماندن در جای خود وارد مرحله آموزش حمله ‌شوید. البته برای تربیت بهتر توله سگ خود خواندن مطلب تربیت توله سگ را از دست ندهید!

رژیم غذایی قدرتمندترین سگ گله!

سگ‌های قدرجونی سگ‌هایی پرانرژی و فعال هستند و چون همراه گله در بیابان و دشت می‌روند به انرژی بالایی در طول روز نیاز دارند. به همین دلیل این سگ‌ها باید رژیم غذایی بسیار مقوی و باکیفیت داشته باشند. البته در زمان تولگی چون در حال رشد هستند به پروتئین‌ها چربی‌ها و کلسیم بیشتری نیاز دارند.

سگ‌های قدرجونی به هر سه گروه مواد غذایی یعنی کربوهیدرات‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروتئین‌ها احتیاج دارند.

گوشت و مرغ و ماهی غذاهای سرشار از پروتئین‌ محسوب می‌شوند. برنج و سیب‌زمینی در گروه کربوهیدرات‌ها و هویج و سبزیجات در گروه ویتامین‌ها قرار می‌گیرند. البته غذای سگ‌های قدرجونی در بچگی و بزرگ‌سالی متفاوت است.

بهترین زمان دادن گوشت مرغ و ماهی به توله‌ها از 4 ماهگی است. برای پیشگیری از آلودگی انگلی داروهای ضد کرم انگل به توله‌ها داده می‌شود. واکسیناسیون درست و به‌موقع سگ‌های قدرجونی از مبتلا شدن به بیماری‌های ویروسی و باکتری‌ها جلوگیری می‌کند. واکسیناسیون همچنین سیستم ایمنی آن‌ها را تقویت می‌کند و در فعال بودن آن‌ها تأثیر دارد. جگر پخته شده، تخم‌مرغ و پای مرغ نیز موادغذایی هستند که میتوانید به سگ خود بدهید.

سلاحی مهم‌تر از تفنگ!

صاحبان دام اعتقاد دارند که داشتن سگ قدرجونی برای مقابله با دزد در بیابان از داشتن تفنگ بهتر است! زیرا فقط در تاریکی شب‌ها در بیابان این حیوانات با قدرت بدنی بالا می‌توانند ترس را در وجود دزدان و حیوانات وحشی بیندازد.

در سال‌های گذشته برای شناخت بهتر این نوع نژادها مسابقات کشوری در اصفهان برگزار می شد و همیشه سگ‌های قدرجونی رتبه اول را بدست می آورند؛ ولی متاسفانه در حال حاضر به دلیل بی توجهی در حال نابودی و انقراض هستند.

خصوصیات دیگر این نژاد

سگ‌های قدرجونی هوش بسیار زیادی دارند. این سگ‌ها بسیار عاطفی‌اند و نسبت به صاحبشان وفادار هستند. آموزش‌ها را به خوبی یاد می گیرند و پوشش بدنی و قدرت بدنی بالایی دارند.

بهترین محافظ گله هستند از کوچکترین تا وسیع ترین دشت‌ها و بیابان‌ها را تحت پوشش خود نگهبانی می‌کنند. هیچ نقصی دراین نژاد سگ وجود ندارد. سگ قدرجونی برترین و اصلی‌ترین نژاد ایرانی و بهترین نگهبان مقابل شرایط آب و هوایی است.

سگ قدرجونی گنج دامداری در ایران
سگ های خوی برای گله

اگر قصد خرید سگ نگهبان برای خود دارید، بهتر است پیش از اقدام به خرید آن راهنمای خرید سگ نگهبان را مطالعه کنید.

نکات مهم نگهداری این نژاد

 • آشنایی سگ با محیط و شناختن شما به عنوان صاحب خود ممکن است تا یک ماه طول بکشد!
 • به‌هیچ‌عنوان سگتان را محکوم به حبس در قفس یا زنجیر نکنید. این کار باعث تضعیف عضلات سگ می‌شود.
 • اگر امکان دارد ساعاتی از روز یا شب سگ را برای نگهبانی باز نگه دارید.

مراقبت‌های بهداشتی

 • بهتر است غذا را در کیسه های مواد غذایی باکیفیت بالا قرار دهید تا مواد مغذی آن در طولانی مدت حفظ شود.
 • تاریخ مصرف غذاهای خشک را با‌دقت بررسی کنید. غذای سگ باید در دمای معمولی اتاق به دور از گرما و رطوبت و آلودگی باشد. مواد غذایی کنسرو شده به طور معمول 2 الی 4 ساعت سالم باقی می مانند.
 • به طور مرتب ظرف غذای سگ را بشویید. سازمان غذا و دارو توصیه می‌کند بعد از هر بار استفاده از غذای سگ ظروف و وسایل مربوطه را با آب گرم و صابون بشویید.
 • مکمل های خوراکی و تزریق هورمون‌ها حتماً باید توسط دامپزشک انجام شود.

آموزش حمله و پارس به سگ قدرجونی

سگ‌ها به طور غریزی نسبت به صدا و حضور غریبه ها در قلمروشان حساس هستند. انسان‌ها از این مهارت سگ‌ها برای تربیت سگ نگهبان استفاده می کنند. بعد از آموزش‌های یک ماهه سگ شما نسبت به غریبه‌ها واکنش نشان می‌دهد. واکنش‌های اولیه شامل پارس کردن و عقب و جلو رفتن می‌شود. در این لحظه شما نباید او را سرزنش کنید که چرا به غریبه ها حمله نمی‌کند. در این صورت سگ خاطره‌ای بد از غریبه‌ها پیدا می‌کند که دیگر هیچ وقت قادر نخواهد شد وظیفه‌اش را به درستی انجام دهد.

سگ قدرجونی گنج دامداری در ایران
آموزش حمله و پارس

در این مواقع بهتر است کنار سگ بایستید، او را نوازش کنید و بعد از رفتن غریبه رفتار او را تشویق کنید. بعد از هفته‌ها آموزش سگ شما به غریبه ها حساسیت نشان می‌دهد و پارس می‌کند اما حمله نمی‌کند.

مرحله‌ی بعد برای داشتن سگ نگهبان خوب این است که از دست غریبه ها چیزی نگیرد. به این صورت که یک غریبه برای سگ غذا بیاورد شما به سگ تان نه بگویید و جلویش را بگیرید.

نکات آموزشی دیگر

برای آموزش تهاجمی بودن و حمله کردن اصالت سگ خیلی مهم است. هر چه اصالت سگ قدرجونی بیشتر باشد تربیت و آموزش آن راحت تر است. ابتدا شما باید غریبه‌ای با لباس مخصوص جلوی سگ بیاورید مرتب به او بگویید بگیر بگیر و اشاره به غریبه کنید.

هنگامی که سگ به غریبه حمله کرد او را تشویق کنید. بعد از گرفتن دست غریبه، به سگ توقف را آموزش دهید. البته می‌توان از قلاده هم برای حمله و توقف در مراحل بعدی استفاده کنید.

یکی دیگر از آموزش ها استفاده از اسباب بازی است. اسباب بازی را بردارید به بدن توله سگ قدرجونی خیلی آرام بمالید و سگ را مجبور کنید آن را گاز بگیرد اگر گاز گرفت و در دهانش نگه داشت آموزش این سگ عالی است. اما اگر گاز گرفت و رها کرد کاری کنید اسباب بازی را از شما بگیرد و بعدازاینکه در دهان خود گذاشت اسباب بازی را رها کنید که توله پیروز شود و اعتماد به نفسش بیشتر شود.

بیماری‌های سگ قدرجونی

در این بخش از مقاله به بررسی بیماری‌های احتمالی این نژاد یپردازیم. اما به شما پیشنهاد می‌کنیم که خواندن مقاله‌ی بیماری‌های شایع سگ را نیز از دست ندهید!

عفونت‌های گوش

نشانه‌های آن تکان دادن سر، بوی خاص گوش، خارش شدید، عدم تعادل، تورم کانال گوش و ترشحات قهوه‌ای و زرد رنگ گوش است.

بیماری‌ها
عفونت های ناشی از گوش

کرم‌ها و انگل‌ها

کرم‌هایی مانند کرم های قلاب دار میتوانند برای توله سگ‌های قدرجونی مرگ آور باشند. نشانه‌های آن اسهال، کاهش وزن، تغییر در اشتها، مالش مقعد روی زمین و استفراغ است.

کک‌ها

فقط سه هفته طول می کشد تا یک کک به هزار کک تبدیل شود. خارش و لیسیدن بیش از حد، ریزش مو، نقطه‌های قرمز روی بدن سگ از نشانه‌های وجود کک هستند.

استفراغ و اسهال

این بیماری رایج ترین بیماری است که ناشی از عفونت یا انگل روده و مشکلات غذایی است. نشانه‌ای آن مدفوع رقیق و آبکی است. بهترین درمان برای این بیماری غذاهای خانگی، مرغ بدون پوست و پخته شده، سیب آب پز، برنج و قرار دادن آب تمیز فراوان در دسترس سگ است.

در رابطه با اسهال خونی سگ می‌توانید مطلب زیر را مطالعه نمایید.:

اسهال خونی سگ

کلام آخر

سگ‌های قدرجونی بهترین نگهبان در بین نژادهای ایرانی هستند. این سگ‌ها قدرت بدنی و هوش بالایی دارند. باید با آن‌ها زندگی کنید تا لذت واقعی داشتن یک سگ خوب را تجربه کنید زیرا آن‌ها بسیار عاطفی و وفادار هستند. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

پیشنهاد می‌کنم مطالعهٔ مقالات مرتبط در وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید. همچنین می‌توانید از طریق سایت یا اپلیکیشن واسط کالا سگ یا سایر حیوانات خانگی خود و یا اجناس دست‌دوم خود را با نازل‌ترین قیمت‌ها خریدوفروش کنید!

تبلیغات
vasetpet-content

11 پاسخ به “سگ قدرجونی گنج دامداری در ایران

 1. معایب این سگ:این سگ عاشق غذا و شکمو اندازه سه برابر هاسکی میخورد و نان و..در صورت گرسنگی شدید میخوره همش گوشت میخاد

 2. بنظرم بدترین و بدرد نخور ترین نژاد دنیاست.البته اگه بشه بهش بگی نژاد
  من همه نژاد سگی داشتم از بچگی هم با سگ‌بزرگ شدم ولی بی وفاترین و بدترین نژادی که دیدم قدرجونی بوده.حتی سگ های بی صاحب بیابونی هم موقعی که میخوای بهشون غذا بدی بهت حمله نمیکنن…

  1. سلام مرتضی عزیز
   اساس این آموزش ، این است که شما باید یک پیامد ناخوشایند و تا حدی آزار دهنده را متعاقب گرفتن طعمه از اشخاص دیگر ، برای سگتان فراهم کنید .

 3. من شش سال است یک سگ قدریجونی سیاه مو بلنددارم جدیدا بدنش خیلی خارش پیداکرده قرص های انگل رابهش دادم باشامپو سگ هم شستمش ولی باز خارش دارد لطفا دوستانی که اطلا عات دارند لطفا راهنمایی فرمایید متشکرم

  1. سلام. بدنشو چک کردی؟؟؟کک یا کنه نداره؟؟؟ شاید اولش باشه و کک ،شپش و یا کنه کوچیک باشن و واضح دیده نشن.

  2. سلام آقای افکار
   شما باید شامپوی مخصوص بیماری‌های پوستی و انگلی رو از دامپزشکی بگیرین و سگ را بشویین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.