سگ ایرانی

سگ ایرانی

در این مقاله سعی داریم در مورد اصیل‌ترین سگ‌های نژاد ایرانی صحبت کنیم. لذا پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تاریخچه سگ ایرانی

برای هزاران سال تقریباً در هر فرهنگ جهانی سگ‌ها، جنبه‌ای جدایی‌ناپذیر از زندگی انسان‌ها بوده‌اند. برخی از بزرگ‌ترین تمدن‌های گذشته، سگ‌ها را برای کارهای مختلف به‌عنوان همراه نگه‌داشته و سگ‌ها را در هنر و ادبیات خود برجسته کرده و آن‌ها را به مقامات مهم اعتقادی مذهبی ارتقا داده و از این جمله، پارسیان بوده‌اند.

این نژاد در ایران باستان بسیار ارزشمند بود؛ زیرا آن‌ها هدیه‌ای از جانب خداوند، بخشی از طبیعت وحشی، نیمه انسانی و بخشی الهی قلمداد می‌شدند.

اگرچه از اعتقادات مذهبی اولیه ایرانیان قبل از ظهور آیین زرتشت (حدود 1500-1000 قبل از میلاد) اطلاعات کمی در دست است، اما سگ نقش اصلی را در آیین‌های مذهبی بازی می‌کند که توسط متون زرتشتی ثبت‌شده است.

سگ‌ها بخش مهمی از مراسم تشریفات جنازه بودند و از همان اوایل زندگی و همچنین انجام کارهای مهم در زندگی روزمره مردم، درنهایت پس از مرگ آن‌ها زندگی می‌کردند.
در ادامه شمارا پنج نژاد اصیل سگ ایرانی آشنا خواهیم کرد:

سگ سرابی

سگ سرابی، بانام‌های سگ چوپان ایرانی، بولداگ فارسی و یا بولداگ ایران نیز شناخته می‌شود.

زادگاه این نژاد از سگ نگهبان در استان آذربایجان شرقی در شمال ایران بوده است و نام خود را از شهرستان سراب گرفته است.

سگ‌های سرابی قرن‌ها توسط چوپانان محلی برای محافظت از گله‌های گوسفند و بز در برابر خرس‌ها، گرگ‌ها، شغال‌ها و سایر شکارچیان محلی استفاده می‌شده است.

متأسفانه از این نژاد برای جنگ دادن و تفریح نیز استفاده می‌شود. این نژاد یکی از قدیمی‌ترین و قدرتمندترین نژادهای سگ ایرانی محسوب می‌شود. همچنین جالب است بدانید که هرچه سگ بزرگ‌تر و سنگین‌تر باشد، ارزش آن نیز بیشتر است.

قد آن‌ها بین 71 تا 89 سانتی‌متراست و می‌توانند بین 50 تا 100 کیلوگرم وزن داشته باشند. این نژاد یکی از قدرتمندترین سگ‌های جهان است و دارای پوزه‌ای پهن و با طول متوسط است.

این نژاد دارای یک‌دم بلند، ضخیم، داسی شکل و لب‌های بالایی است که به حالت آویزان قرار می‌گیرد. آن‌ها در دو نوع پاکوتاه و متوسط دیده می‌شوند و اغلب دارای رنگ‌های قهوه‌ای با لکه‌های مشکی بر روی صورت خود هستند. همچنین در بعضی موارد، ممکن است کل بدن سیاه باشد. سگ سرابی مدت‌هاست که به‌عنوان نگهبان دام و اموال مورداستفاده قرار می‌گیرد.
این تاریخچه، همراه با ظاهر عضلانی و قدرتمند، آن‌ها را به یک سگ محافظ عالی تبدیل می‌کند.

ویژگی‌های رفتاری و ظاهری سگ سرابی

هنگامی‌که متجاوزان نزدیک باشند، سگ سرابی به‌سرعت واکنش نشان می‌دهد. اگرچه بعید به نظر می‌رسد اما ممکن است حیوان پس از رفع تهدید، ساعت‌ها سر پا بایستد و آماده دفاع بماند. درحالی‌که این نژاد معمولاً به افراد غریبه واکنش نشان می‌دهد و از آن‌ها دوری می‌کند، همچنین می‌تواند با آن‌ها بسیار رفتاری دوستانه داشته باشد.

این نژاد دوست‌داشتنی، نسبت به خانواده خود بسیار وفاداراست. آن‌ها با خانواده خود مانند گله رفتار می‌کنند و با حساسیت شدید از آن‌ها محافظت می‌کنند. این نژاد از سگ ایرانی بسیار جثه بزرگی دارد و برای نگهداری در آپارتمان و خانه‌های کوچک مناسب نیست.

آن‌ها برای دویدن و پرسه زدن به فضای بزرگی احتیاج دارند و برای کمک به آزادسازی انرژی روحی و جسمی خود به فعالیت روزانه نیاز دارند. متأسفانه در مورد تاریخچه نژاد سگ سرابی چیز زیادی ثبت‌نشده است.

آنچه شناخته‌شده است، بومی بودن آن‌ها در شهر سراب در منطقه شمال غربی ایران است. برای سال‌های طولانی، آن‌ها توسط چوپانان ایرانی برای کمک به محافظت از گوسفندان خود در برابر شکارچیان مشترک مانند گرگ، خرس و شغال استفاده می‌شد. تصور می‌شود که این نژاد از سگ‌های آشوری و سگ‌های جنگی ایران باستان تکامل‌یافته است.

سگ سرابی
سگ سرابی

سگ مازندرانی

سگ مازندرانی نژاد بزرگی از سگ ایرانی است که به دودسته و اندازه متفاوت تقسیم می‌شود.

کسانی که به‌طور سنتی خرس شکار می‌کنند از نژاد سنگین‌تر و بزرگ‌تر سگ مازندرانی استفاده می‌کنند، درحالی‌که کسانی که گربه‌های بزرگ شکار می‌کنند از نژاد سبک‌تر و کوچک‌تر این نژاد استفاده می‌کنند.

میانگین قد این نژاد 71 سانتی‌متر است. هر دو نوع این سگ بسیار قدرتمند و خطرناک هستند و بدن آن‌ها دارای استخوان‌بندی درشت و قوی است. فارغ از دسته بندی، هر دو نوع سگ مازندرانی دارای عضلات قدرتمند، پوزه و فک پهن و همچنین دارای پاهای محکم وقوی اند.

صاحبان این سگ برای داشتن ظاهری خشن‌تر، گوش‌ها و دم این نژاد را می‌برند. اگرچه برخی مخالف این کار هستند اما وجود دارند کسانی که این کار را انجام می‌دهند. این نژاد دارای موهای نسبتاً بلند است که در رنگ‌های متنوعی وجود دارد، اما به‌طورمعمول رنگ آن‌ها سفید و دارای لکه‌های تیره است. در موارد بسیار نادر، سگ ممکن است کاملاً سیاه باشد، در این صورت آن‌ها به‌عنوان سگی با ارزش دیده می‌شوند.

سگ مازندرانی نژادی بسیار تهاجمی در بین سگ ایرانی محسوب می‌شود و امروزه نیز برای شکار طعمه‌های بزرگ مانند خرس و پلنگ مورداستفاده قرار می‌گیرد. توانایی آن‌ها در شکار به این معنی است که آن‌ها شجاع و نترس هستند، همچنین بسیار بر روی قلمرو خود حساس هستند و می‌توانند نگهبان‌های بسیار عالی باشند.

ویژگی‌های رفتاری سگ مازندرانی

سگ مازندرانی با صاحب خود رفتاری دوستانه دارد و برای افراد خانواده سگی مهربان و دوست‌داشتنی است، اما با غریبه‌ها یا سایر حیوانات رابطه خوبی ندارد.

سگ مازندرانی یک نژاد قدیمی از سگ ایرانی است که در سراسر شمال کشور یافت می‌شود. اعتقاد بر این است که آن‌ها از نوادگان ماستیف‌های قدیمی هیرکانی هستند که با نژادهای محلی نگهبان دام مخلوط شده است. این نژاد در درجه اول به‌عنوان یک سگ کاردیده می‌شود و در اصل به‌عنوان شکارچی خرس به کشور روسیه صادرشده است.

سگ مازندرانی
سگ مازندرانی

سگ سالوکی

سالوکی که به آن تازی پارسی نیز گفته می‌شود، مانند سایر سگ‌های تازی بسیار بلند، باریک، دارای اندامی باریک، کمر باریک و سینه‌ای پهن است. طول آن‌ها از 58 تا 71 سانتی‌متر متغیراست و وزن آن‌ها بین 16 تا 29 کیلوگرم است؛ اما این مقدار در سگ‌های ماده کمتر است.

این نژاد دارای گوش‌های بلندی است که با موهای بلند و ابریشمی پوشانده شده و یک‌دم بلند دارد که با خز پوشانده شده است. به‌جز گوش‌ها، دم و چند جای دیگر روی بدن سالوکی‌ها با یک پوشش نرم و کوتاه پوشیده شده است.

سالوکی نژادی بسیار وفادار از سگ ایرانی است که به‌شدت به خانواده خود وفادار می‌ماند. گرچه این نژاد نسبت به غریبه‌ها خجالتی است و از آن‌ها دوری می‌کند، اما بسیار لطیف است و به آن‌ها آسیب نمی‌رساند.

این نژاد رفتاری فوق‌العاده ملایم با کودکان دارد و همچنین با سگ‌های دیگر نیز به‌خوبی بازی می‌کند و با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کند.

سالوکی نژادی احساسی!

با این اوصاف، گرچه سالوکی با خوشحالی کنار شما می‌نشیند و از توجه شما لذت می‌برد، اما بسیار حساس است و به توجه و نوازش مداوم نیاز دارد. این نژاد تمایل به پیوند شدید احساسی با یکی از اعضای خاص خانواده دارد و ممکن است هنگام جدایی از آن فرد خاص اضطراب ناشی از جدایی را تجربه کند و دچار مشکلاتی شود.

این نژاد عاشق دویدن است. سالوکی‌ها هرروز به ورزش زیادی احتیاج دارند. با این‌حال همان‌طور که سالوکی عاشق دویدن است، استراحت را نیز دوست دارد. اگر یک اتاق گرم و یک تختخواب نرم برای سالوکی فراهم کنید، آن‌ها ساعت‌ها به استراحت می‌پردازند.

سالوکی نژادی باهوش و تمیز اما سرسخت!

سالوکی نژادی باهوش است که به‌سرعت یاد می‌گیرد اما بسیار سرسخت و مستقل است. در عوض، آموزش به این سگ ایرانی می‌تواند برای شما چالش‌برانگیز باشد. آن‌ها بهترین پاسخ را به جلسات آموزشی کوتاه می‌دهند و خیلی زود یاد می‌گیرند.

سالوکی نژادی بسیار تمیز در بین سگ‌های ایرانی است. برای قسمت‌هایی که موهای کوتاه‌تری نسبت به باقی بدن دارد، پاک کردن منظم با پارچه مرطوب برای تمیز نگه‌داشتن آن‌ها لازم است. استحمام فقط در صورت کثیف شدن موردنیاز است.

تاریخچه سالوکی

ریشه دقیق سالوکی ناشناخته است، اما این نژاد نژادی بسیار قدیمی از سگ‌های شکار ایرانی است. تصاویر سالوکی به بیش از 4000 سال پیش‌برمی گردد که اغلب در مقبره‌های مصر دیده می‌شد. حکاکی‌های قدیمی که شباهت زیادی به سالوکی دارند نیز به 7000 سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردند.

مستند شده است که این سگ‌ها اغلب توسط فرعونیان برای شکار غزال‌ها و خرگوش‌ها مورداستفاده قرار می‌گرفتند و بسیار به صاحبان خود وفادار بوده‌اند و برای آن‌ها اهمیت بسیاری داشته‌اند؛ به‌اندازه‌ای که در کنار مومیایی‌های مصر، آثاری از استخوان‌های این نوع از سگ ایرانی نیز یافت شده است. از آن زمان به بعد، سالوکی در سراسر خاورمیانه پخش شد و اغلب در مکان‌هایی مانند فارس، فلسطین، بین‌النهرین و عربستان یافت می‌شود.
با این گفته‌ها، محبوبیت این نژاد تا قبل از دهه 1900 به ایالات‌متحده گسترش نیافت اما AKC در سال 1927 رسماً آن را به رسمیت شناخت.

سگ سالوکی
سگ سالوکی

سگ کردی

سگ کردی که امروزه به‌عنوان سگ آشور چوپان شناخته می‌شود، نژاد بزرگی از سگ‌های ایرانی است که قد آن‌ها بین 75 تا 90 سانتی‌متر و وزن آن‌ها بین 60 تا 90 کیلوگرم است، البته این مقدار در سگ‌های ماده کمتر است.

این نژاد دارای یک قفسه پهن و بزرگ، همراه با فک‌های قوی و قدرتمند است. آن‌ها گوش‌های کوچک و دم بلندی دارند که حلقه می‌شود. این نژاد به دلیل چین‌پوستی که از گردن آن‌ها آویزان است، معروف است. سگ کردی پوستی نرم و شل با خزهایی با طول کوتاه تا متوسط دارد که در رنگ‌های متنوعی ازجمله سیاه‌وسفید، خاکستری، زرد مایل به قرمز و غیره وجود دارد.

سگ کردی یک نژاد باهوش است که با خانواده رابطه بسیار خوبی برقرار می‌کند همچنین وظیفه محافظت از شما را به‌خوبی انجام می‌دهد.

این نژاد مدت‌هاست که به‌عنوان نگهبان دام مورداستفاده قرار می‌گیرد و وظیفه خود را برای نگهبانی بسیار جدی می‌گیرد. به همین ترتیب، این نژاد نسبت به غریبه مردد است و ممکن است هنگام نزدیک شدن افراد ناشناخته، زیاد پارس کند. این نژاد سگی تهاجمی نیست و فقط در مواقع خاص و اضطراری پرخاشگر می‌شود.

ویژگی‌های رفتاری سگ کردی

سگ کردی نژادی بسیار آرام و راحت است و به صاحبش هم وفادار است همچنین این سگ با کودکان ارتباط خوبی برقرار می‌کند اما بازیگوش نیست. آن‌ها به‌راحتی آموزش می‌بینند اما برای پیاده‌روی به حیاط بزرگی احتیاج دارند و برای زندگی آپارتمانی مناسب به نظر نمی‌رسند.

سگ کردی بیش از 6000 سال پیش در تاریخ ثبت‌شده است. این نژاد باستانی که مدت‌ها به‌عنوان محافظ مورداستفاده قرار می‌گرفته، امروزه نیز سگی محبوب است. این سگ حاصل جفت‌گیری سگ‌های آشوری و بابلی است که در اصل برای محافظت در برابر شیر، ببر و سایر حیوانات وحشی پرورش داده‌شده‌اند اما امروزه به‌عنوان سگ چوپان از آن‌ها استفاده می‌شود.

امروزه این نژاد در اروپا و آمریکا به‌طور چشم‌گیری محبوب شده است.

کرد
سگ کرد

آلاونت

گفته می‌شود نژاد اصلی این سگ با نژاد سگ‌های آسیای میانه شباهت زیادی دارد. همچنین بسیاری از نژادهای مدرن سگ از نسل مستقیم این‌گونه هستند.

هوش بالاتر از حد متوسط این سگ‌ها سبب می‌شود تا آموزش به آن‌ها بسیار آسان شود و به‌خوبی از شما پیروی کنند. این نوع از سگ ایرانی می‌تواند نگهبان بسیار خوبی باشد همچنین با کودکان مهربان است و با آن‌ها بازی می‌کند و می‌تواند با دوستان شما و یا حتی حیوانات دیگر ارتباط برقرار کنند و با آن‌ها رفتاری دوستانه داشته باشند.
همان‌طور که در تاریخ ثبت‌شده است، گفته می‌شود نژاد آلاونت توسط قبیله آلانی، عشایر کاوکاز از نژاد هندی و ایرانی پرورش‌یافته است. در خارج از امپراتوری پارس، قبیله‌ای ایرانی وجود داشت که به دلیل استقلال دولت مرکزی، عمدتاً از آن غافل می‌شدند.

آن‌ها همچنین به‌عنوان آلانیس نامیده می‌شوند و آن‌ها در استپ و منطقه شمالی دریای سیاه مستقر شدند. آن‌ها از پرورش‌دهندگان متخصص سگ و اسب محسوب می‌شدند و وظیفه معرفی سگ‌های خود به اروپا را داشتند. اعتقاد بر این بود که آن‌ها جنگجویان و گله‌داران بزرگی هستند که سگ و اسب پرورش می‌دهند.

کلام آخر

به پایان مقاله معرفی سگ‌های نژاد ایرانی رسیدیم، امیدواریم از خواندن آن لذت برده باشید.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا حیوانات خانگی موردنظر خود را به راحتی خرید و فروش نمایید.
منبع:

dogbreedsfaq.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.