آموزش عروس هلندی

عروس‌های هلندی حیوانات خانگی بسیار خوبی هستند، آن‌ها می‌توانند آموزش ببینند. برای شروع پرنده باید با شما احساس راحتی داشته باشد. بعد از آن می‌توانید مهارت‌هایی را به پرنده آموزش دهید. پرنده برای یادگیری به تشویق نیاز دارد. یکی از راه‌های تشویق پرنده، پاداش یا جایزه دادن است. در آموزش عروس هلندی صبر داشته باشید و به پرنده فرصت زیادی بدهید.

او در کمترین زمان ممکن دستورات شما را اجرا خواهد کرد! در ادامه‌ی این مقاله چند نکته‌ی مفید برای آموزش عروس هلندی را در اختیار شما قرار می‌دهیم. در ادامه‌ی آن چندین مهارتِ قابل آموزش به پرنده را به صورت قدم به قدم شرح داده‌ایم. با ما همراه باشید.

چه خریدار باشید، چه فروشنده
واسط‌کالا باعث می‌شه یک خرید و فروش لذت‌بخش را تجربه کنید.
آموزش عروس هلندی
آموزش عروس هلندی

چند نکته‌ برای آموزش عروس هلندی

پرنده باید با شما احساس راحتی کند. برای پرنده وقت بگذارید. با او صحبت کنید تا به شما و صدای شما عادت کند.
این امر بسیار مهم است. مخصوصاً اگر به تازگی پرنده را خریداری کرده‌اید. پرنده باید به محیط خانه نیز عادت کند.

انتخاب مکان

انتخاب مکان آرام باعث می‌شود که پرنده فقط به شما توجه کند. امکان دارد حواس پرنده پرت شود در این صورت درها و پنجره‌ها را ببندید. قفس را در نزدیکی خود قرار دهید. راه دیگر این است که او را در قفس بگذارید. روی قفس را با پارچه بپوشانید. حالا می‌توانید با پرنده صحبت کنید. البته دران حالت همچنان صداها می‌توانند حواس پرنده را پرت کنند.

آموزش کوتاه مدت

زمان آموزش عروس هلندی باید کوتاه باشد. در این صورت پرنده خسته نمی‌شود و به آموزش علاقه‌مند می‌ماند. هر روز ۲ تا ۳ بار به پرنده آموزش دهید. مدت‌زمان این دفعات را ده دقیقه در نظر بگیرید. وقتی آموزش به پایان رسید، پرنده را تشویق کنید. با این کار پرنده به جلسات آموزش علاقه‌مند می‌شود. اگر پرنده پرخاش کرد آموزش را تمام کنید و به وقت دیگری موکول کنید. برای مثال اگر پرنده بال خود را نوک می‌زند یا شما را گاز می‌گیرد، جلسه‌ی آموزش را تمام کنید.

تشویق کردن

وقتی پرنده آموزش را به خوبی یاد می‌گیرد بلافاصله به او بگویید «آفرین». بعد یک غذای کوچک را به او پاداش بدهید. می‌توانید به آن‌ها یک خوشه‌ی ارزن، تکه‌های انبه یا توت‌فرنگی بدهید. این غذاهای تشویقی را فقط در زمان آموزش به او بدهید. در این صورت پرنده تمایلش را برای خوردن این غذاها از دست نمی‌دهد.

تشویق عروس هلندی
تشویق عروس هلندی

صبوری

پرنده‌ها مهارت‌ها را با تکرار یاد می‌گیرند. ماه‌ها طول می‌کشد که پرنده یک مهارت را یاد بگیرد. ممکن است پرنده ناامید شود. در این صورت کمی به او استراحت بدهید یا مهارت دیگری را به او بیاموزید.
اگر پرنده از دستورالعمل‌های شما پیروی نمی‌کند عصبانی نشوید. مجازاتش نکنید. فریاد نکشید. این فقط باعث می‌شود که پرنده جلسات آموزشی را دوست نداشته باشد.

چند مهارت برای آموزش عروس هلندی

چطور به پرنده یاد بدهید که بر روی دستتان بنشیند؟

مهارت اول

دستتان را نزدیک قفس ببرید. در این مرحله پرنده باید به شما عادت کرده باشد و با شما احساس راحتی کند. شما هم باید هنگام آوردن دستتان کنار قفس آرام باشید. دستتان را ناگهان نکشید. اگر دستتان را بکشید پرنده تصور می‌کند که دستتان تکیه‌گاه امنی نیست و بروی آن نمی‌پرد.

پاداش

ممکن است پرنده نخواهد قفس را ترک کند. در این مرحله از آموزش عروس هلندی غذای مورد علاقه‌اش را در کف دستتان بگذارید. این دستتان را پشت دستی که می‌خواهید پرنده روی آن بپرد قرار دهید. مطمئن شوید که پرنده می‌تواند غذا را ببیند. از غذای مورد علاقه‌ی پرنده‌تان مثلاً خوشه‌ی ارزن یا توت‌فرنگی استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه نگهداری عروس هلندی مقاله مربوطه را در وبلاگ واسط کالا مطاله فرمایید.

پاداش به عروس هلندی
پاداش به عروس هلندی

باز گذاشتن درب

دستتان را در جلوی قفسه‌ی سینه‌ی پرنده قرار دهید و یک فشار وارد کنید. فشار باید به اندازه‌ای باشد که پرنده کمی از تعادل خارج شود. در این شرایط پرنده برای حفظ تعادل حرکت می‌کند.

انتخاب عبارت مناسب

وقتی با دستتان فشار وارد می‌کنید، بگویید: «بالا بالا!» یا «بپر بالا!». پرنده متوجه ارتباط این جمله‌ها با این عمل می‌شوند. هنگام بیان این جملات به چشم‌های عروس هلندی نگاه کنید.
به این نکته توجه کنید برای انجام این کار فقط یک عبارت را انتخاب کنید و همان را تکرار کنید.

ثبات دست

انگشتتان را به سمت پاهای پرنده ببرید. در این مرحله پرنده شروع به حفظ تعادل می‌کند. انگشت اشاره‌تان را به سمت پاهای پرنده پایین بیاورید. دستتان را ثابت نگه دارید. پرنده باید روی دست شما بپرد. وقتی پرنده این کار را انجام داد به او پاداش بدهید. در واقع پاداش در دست دیگرتان است. آن را به پرنده بدهید و با چند کلمه او را تشویق کنید. مثلاً به او بگویید «آفرین». توجه داشته باشید که آموزش عروس هلندی نیاز به تمرین و تکرار دارد.

مهارت دوم

 • به عروس هلندی بیاموزید که به سمت شما پرواز کند. برای یادگیری این مرحله پرنده باید مهارت اول را آموخته باشد. به علاوه باید در انجام مهارت قبلی حرفه‌ای شده باشد. در مهارت دوم پرنده باید به سمت شما پرواز کند و بر روی انگشت شما بنشیند.
 • به پرنده آموزش دهید که بروی دستانتان جابجا شود.
  ابتدا به پرنده بگویید که روی دستتان بنشیند پس از آن به او پاداش بدهید. در دستی که می‌خواهید پرنده روی آن بنشیند مقداری غذا برای مثال مقداری ارزن به همراه داشته باشید. حالا دستتان را کنار دست دیگر ببرید. به پرنده بگویید که بپرد. وقتی پرنده بر روی دست دیگر نشست به او پاداش بدهید.
آموزش عروس هلندی
یاد دادن مهارت نشستن بر روی دست به عروس هلندی
 • نکته: هنگامی‌که می‌خواهید پرنده بپرد عبارتی به او بگویید. این عبارت باید همان عبارتی باشد که برای نشستن پرنده بر روی انگشت استفاده می‌کنید.
 • دستتان را به اندازه‌ی ۱۵ سانتی‌متر دور کنید. در این مرحله از آموزش عروس هلندی، پرنده را به قفس برگردانید. در دستتان کمی غذا داشته باشید. دستتان را کمی دور از پرنده بگیرید. حالا عبارت را بگویید. (همان عبارتی که برای نشستن پرنده بر روی دستتان استفاده می‌کنید.) در این حالت پرنده کمی پرواز می‌کند تا به دست شما برسد. وقتی پرنده این کار را انجام داد به او از غذای داخل دستتان بدهید.
 • فاصله‌تان را بیشتر کنید. دستتان را ۳۰ سانتی‌متر از پرنده دور کنید. حالا به پرنده بگویید روی دست شما بپرد. اگر پرنده در انجام این کار دچار مشکل می‌شود، دستتان را نزدیک‌تر کنید.

آموزش حرف زدن به عروس هلندی

شما می‌توانید به عروس‌های هلندی حرف زدن یاد بدهید. آن‌ها کلماتی که شما به آن‌ها می‌گویید را با صدایی مانند روبات تکرار می‌کنند. عروس‌های هلندی مانند طوطی‌ها واضح صحبت نمی‌کنند. با این حال با کمی تمرین شما متوجه حرف‌های عروس هلندی خواهید شد.

آیا می‌خواهید پرنده با شما صحبت کند؟ اول باید به پرنده یک کلمه‌ی ساده بیاموزید. سپس با پرنده کار کنید تا دایره‌ی لغاتش را بیشتر کند. در ادامه‌ی مقاله مجموعه نکاتی را در این زمینه در اختیار شما قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

گام اول

چطور آموزش عروس هلندی تأثیرگذار خواهد بود؟

ارتباط با پرنده

ابتدا با پرنده ارتباط برقرار کنید مانند آموزش‌های دیگر در این آموزش نیز پرنده باید با شما راحت باشد. در واقع پرنده ابتدا باید اهلی شده باشد. بعضی از مردم می‌گویند هم‌زمان که حیوان را اهلی می‌کنید به او یاد بدهید که صحبت کند! این یک باور اشتباه است. شما باید با پرنده ارتباط برقرار کنید و او را اهلی کنید. برای اهلی کردن پرنده می‌توانید از یک دامپزشک یا صاحب مغازه‌ی حیوانات خانگی سؤال بپرسید. در این قسمت به شما پیشنهاد میکنیم مقاله چگونه عروس هلندی را رام کنید؟ را مطالعه کنید.

اهمیت به سلامتی پرنده

اطمینان حاصل کنید که پرنده از سلامت خوبی برخوردار است. مطمئن شوید که پرنده آب و غذای کافی دارد. قفس پرنده را چک کنید که فضای کافی داشته باشد. پرنده را به طور منظم به دامپزشکی ببرید. با این کار سلامت جسمی‌اش ارزیابی می‌شود. اگر پرنده کسالت داشته باشد احتمالاً تمایلی به حرف زدن ندارد. ما به شما خواندن مقاله درمان سرماخوردگی عروس هلندی را پیشنهاد می کنیم.

شادابی

اطمینان حاصل کنید که پرنده خوشحال و شاداب است. به پرنده توجه زیادی نشان بدهید. هنگامی‌که با عروس هلندی تمرین می‌کنید به پرنده توجه نشان می‌دهید. باید علاوه بر زمان آموزش در زمان‌هایی دیگر هم به پرنده توجه کنید، به او اسباب‌بازی بدهید، او را تشویق کنید و به او محبت کنید.

 • اطمینان حاصل کنید که پرنده محیط زندگی‌اش را دوست دارد. این به پرنده کمک می‌کند در زمان یادگیری احساس راحتی کند.
سخنگو کردن
سخنگو کردن عروس هلندی

گام دوم

با توجه به پرنده کلمات را تکرار کنید. مکان آموزش عروس هلندی باید آرام باشد تا حواس پرنده پرت نشود.
اگر پنکه‌ی سقفی دارید پنکه را خاموش کنید تا پرنده به آن برخورد نکند.

آموزش گام به گام

هر بار پرنده را با یک عبارت آشنا کنید. عبارت باید ساده و کوتاه باشد. عبارت می‌تواند کلمه‌ای باشد که شما زیاد تکرار می‌کنید برای مثال: اسم پرنده. کلمه‌ها را در زمان مناسب به او بیاموزید. برای مثال هنگام شب به او «صبح به خیر» یاد ندهید.

توجه در انتخاب کلمات

به کلماتی که پرنده دوست دارد توجه کنید. هنگام آموزش عروس هلندی به چشم‌های پرنده نگاه کنید. آیا با گفتن کلمه‌های خاصی مردمک آن‌ها بزرگ‌تر می‌شود؟ تاج سر پرنده به نشانه‌ی هیجان و علاقه بالا می‌رود؟ اگر هیچ‌کدام از این نشانه‌ها را نمی‌بینید احتمالاً پرنده علاقه‌ای به بیان کلمه ندارد. دلایل دیگری نیز برای صحبت نکردن پرنده وجود دارد. مثلاً شاید پرنده قادر نیست کلمه را تلفظ کند.

تشویق

تشویق یادتان نرود. زمانی که پرنده کلمه را درست بیان می‌کند به او غذای تشویقی بدهید. غذای مورد علاقه‌ی پرنده را به عنوان غذای تشویقی انتخاب کنید. بعضی از پرنده‌ها غذای صنعتی و آماده را دوست دارند. بعضی هم غذای ما انسان‌ها را دوست دارند.

تکرار

عبارت را تکرار کنید و صبور باشید. عروس هلندی هر چقدر هم که باهوش باشد، انیشتین نخواهد بود. هنگام آموزش عروس هلندی شما باید صبور باشید وگرنه پرنده از شما خواهد ترسید. در این صورت همه‌ی زحماتتان به هدر می‌رود. فقط یک حرکت دست می‌تواند زحمتتان را به هدر بدهد پس مراقب باشید.
وقتی پرنده عبارت را یاد گرفت عبارت دیگری را به او بگویید و با روندی آرام این کار را ادامه دهید.

 • تصور کنید مشغول انجام کاری هستید. در حین انجام این کار عبارتی مرتبط با آن کار را بگویید. مثلاً فرض کنید که می‌خواهید به عروس هلندی یک سیب بدهید. در حین انجام این کار به او بگویید: «غذا می‌خوای؟». با این کار ممکن است هر زمان که غذایی برایش می‌آورید این جمله را تکرار کند.
 • برای عروس هلندی سوت بزنید. سعی کنید نحوه‌ی این سوت ساده و آسان باشد. در این صورت احتمالاً پرنده همانند شما سوت خواهد زد. امکان دارد پرنده سوت زدن را به حرف زدن ترجیح دهد. در واقع برای پرنده سوت زدن آسان‌تر از حرف زدن است.
سخنگو کردن
آموزش سخنگو کردن عروس هلندی

نکات آموزشی

 • زمان خرید عروس هلندی به این نکته توجه کنید. اگر می‌خواهید به پرنده آموزش بدهید که صحبت کند یک پرنده‌ی نر خریداری کنید. نرها بیشتر از ماده‌ها صحبت می‌کنند. در واقع آموزش عروس هلندی نر آسان‌تر است.
 • تصور کنید پرنده شروع به حرف زدن می‌کند. در این صورت شما به سمت قفس پرنده خواهید رفت. امکان دارد پرنده با دیدن شما حرف زدن را متوقف کند. باید بدانید که این مسئله مربوط به شما نیست. در واقع عروس هلندی این کار را برای جلب کردن توجه شما می‌کند. عروس هلندی متوجه شده که اگر کلمه‌ای بگوید شما به او محبت و توجه می‌کنید.
 • یک صدای ضبط‌شده از یک عروس هلندی را تهیه کنید. برای پرنده این صدا را پخش کنید. این صدا کلمات را برای پرنده تکرار می‌کند و به آموزش عروس هلندی کمک می‌کند. به خصوص اگر در خانه نباشید. می‌توانید صدای خودتان را هم ضبط و ذخیره کنید. به مدت ۶ دقیقه صدایتان را ضبط کنید. در مدت ضبط ۳ یا ۴ بار وقفه بیندازید تا پرنده در آن زمان استراحت داشته باشد.

بهترین سن

عروس‌های هلندی‌ای که ۶ تا ۱۰ ماهه هستند در بهترین زمان برای یادگیری حرف زدن هستند. پرندگانی که جفت دارند تمایل زیادی به حرف زدن ندارند. این پرندگان دوست دارند وقتشان را با پرنده‌های دیگر بگذرانند تا با صاحبشان.

هنگام آموزش عروس هلندی می‌توانید به کلمه، عملی را اضافه کنید. مثلاً هنگام گفتن یک کلمه سرتان را تکان دهید. در این صورت اگر پرنده نتواند صحبت کند احتمال دارد که آن کار را انجام دهد. مطمئن شوید که این حرکت پرنده را نمی‌ترساند.

هشدار

پرنده‌ها با هم متفاوت هستند. هر پرنده‌ای به مقدار زمان متفاوتی برای یادگیری احتیاج دارد. در حقیقت بعضی از پرنده‌ها هرگز صحبت نخواهند کرد. همه‌ی تلاشتان را بکنید اما از پرنده عصبانی نشوید. آن‌ها واکنش خوبی به عصبانیت نشان نمی‌دهند. به علاوه عصبانیت می‌تواند تمایل پرنده به حرف زدن را از این هم کمتر کند.

هشدار مهم در رابطه با سخنگو کردن
هشدار مهم در رابطه با سخنگو کردن

کلام آخر

از همراهی شما با سایت واسط کالا سپاس گذارم. پیشنهاد می‌کنم مطالعهٔ مقالات مرتبط در وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید.
همچنین شما می‌توانید اجناس دسته دوم و یا حیوانات خانگی خود را با قیمت مناسب در واسط کالا خریدوفروش کنید. کافی است اپلیکیشن واسط کالا را دانلود کنید و مطلب موردنظر خود را در آن جستجو کنید.

این مقاله از منبع زیر استخراج شده است:

Wikihow.com

نظرات
Ali

Ali

من واقعا این اطلاعات درباره عروس هلندی رو نداشتم و ب اشتباه خیلی کار هارو انجام میدادم واقعا ممنونم از اطلاعات خوبی ک در اختیار میزارید تشکر میکنم

ثبت نظر