تعیین جنسیت عروس هلندی

عروس هلندی یک پرنده بومی استرالیا هست و هم‌گروه‌های دیگرش گالاه و کاکادوی سیاه هستند. آن‌ها جزء یکی از محبوب‌ترین پرندگان خانگی به شمار می‌آیند. باهوش، جذاب، تعاملی و زیبا به نظر می‌رسند.
تشخیص بر اساس پروبال آن‌ها در رنگ خاکستری نسبتاً آسان است. سایر رنگ‌آمیزی آن‌ها می‌تواند این مسئله را دشوارتر کند؛ اما تفاوت‌های رفتاری و نشانه‌ها به‌اندازه کافی وجود دارند که می‌توانید حدس بزنید.
با ما در این مقاله همراه باشید تا در آخر بتوانیم تعیین جنسیت عروس هلندی را به‌راحتی انجام دهیم.

شخصیت عروس هلندی ماده

عروس‌های هلندی ماده کمی خجالتی‌تر هستند و وقتی اتفاق ناگهانی می‌افتد به عقب برمی‌گردند.

آن‌ها تمایل به پرخاشگری ندارند و در صورت لزوم از تهدید فرار می‌کنند این پرنده از صداها تقلید نمی‌کند و زیاد صحبت نمی‌کند.

بااین‌حال، ممکن است یک یا دوکلمه‌ای یاد بگیرند.

ماده‌ها عمدتاً یک تماس برقرار می‌کنند که صدای سوت است و به‌طورمعمول به‌عنوان پاسخ دادن به عروس‌های هلندی دیگر یا به صدای آشنای انسانی استفاده می‌کنند.

ویژگی‌های فردی عروس هلندی ماده

هر ماده قطعاً شخصیت خاص خود را خواهد داشت. این امر احتمالاً به دلیل تأثیر اجتماعی شدن زودهنگام (یا نه)، وجود مقدار متفاوت هورمون‌ها و اینکه رفتارهایی را تماشا کرده است که بر اساس آن رفتار می‌کند.

ما دیده‌ایم که برخی از ماده‌ها، درحالی‌که هنوز قبل از بلوغ هستند، برخی از رفتارهای مردانه را نشان می‌دهند.

این مورد احتمالاً به دلیل رشد تخمدان است که در حین بلوغ مجموعه‌ای از موازنه ناموزون را نشان می‌دهد.

عروس هلندی ماده
عروس هلندی ماده

شخصیت عروس هلندی نر

عروس هلندی نر از جهات مختلف، کمی متفاوت از ماده‌ هست.

اگر یک نر تربیت‌شده داشته باشید، تمایل به جلب‌توجه خیلی بیشتر نسبت به ماده دارد.

او می‌خواهد به نزدیک‌ترین قسمت قفس به شما یا پرندگان دیگر بیاید و با هیجان به جلو و عقب برود و امیدوار باشد راهی برای رسیدن به شما پیدا می‌کند.

رفتار عروس هلندی نر

او مشتاق خواهد بود که با شنیدن صدای شما یا پرنده دیگری یا سوت مشابه، مرتباً برای خوشامدگویی به شما صدایی از خود نشان دهد.

اگر چیزی را دوست نداشته باشد، با منقاری باز و صدای غر زدن، ناراحتی خودش را نشان می‌دهد.

این مورد می‌تواند در صورت نزدیک شدن چیزی باشد که او دوست ندارد.

اگر او برای خراش سرخود را به سمت پایین خم کند و شما سریع آن را انجام ندهید، ممکن است نوک و غر بزند چون شما کار خود را به‌سرعت انجام نداده‌اید و او از شما ناراضی است.

ویژگی‌های فردی عروس هلندی نر

هر نر ویژگی‌های رفتاری خودش را خواهد داشت. احتمالاً به دلیل تماشای پرندگان دیگر هنگام بزرگ شدن، او تمایل به خلاقیت برای جلب‌توجه دارد.

بعضی از نرها بیش از دیگران از تق‌تق و جهش استفاده می‌کنند.

درحالی‌که بعضی از نرها از پاهای خود برای نگهداری غذا و اسباب‌بازی استفاده می‌کنند (مانند طوطی‌های بزرگ‌تر) اما بیشتر آن‌ها این کار را نمی‌کنند مگر اینکه با تماشای دیگران این کار را یاد گرفته باشند.

عروس هلندی نر
عروس هلندی نر

بال و پر گرفتن پرنده

عروس هلندی نر و ماده در جوانی یکسان به نظر می‌رسند.

تقریباً پس از شش تا نه ماه، پرنده برای اولین بار در یک پوشش پر رشد می‌کند، با اختلافات مشخص‌شده بین دو جنس؛ پس عجولانه رفتار نکنید.

تا این قسمت از این مطلب خصوصیات نر و ماده عروس‌های هلندی را برای شما شرح دادیم در ادامه به روش‌های تعیین جنسیت عروس هلندی می‌پردازیم، ما را تا پایان مطلب همراهی کنید.

بررسی دم از نزدیک

ماده‌های بالغ (و همه نوجوانان) در زیر پرهای دم خود یک نشان‌دارند که دارای نوارهایی هستند که این نوارها اغلب نوارهای افقی متناوب به رنگ‌های:

 • خاکستری
 • سفید
 • زرد

هستند، اما بعضی از ماده‌ها روی زمینه خاکستری نقطه یا الگوی نامنظم دارند.

اگر هیچ موردی را مشاهده نکردید، پرنده را بالا نگه‌دارید تا دم آن در مقابل چراغی روشن قرار بگیرد و از نزدیک بررسی کنید. اگر هنوز هیچ نشانه‌ای مشاهده نکردید، احتمالاً پرنده‌ی شما یک نر است.

تعیین جنسیت عروس هلندی لوتینو لیمویی

پوشش پرهای این نژاد برای تعیین جنسیت عروس هلندی نژاد لوتینوی لیمویی، سفید است ولی پرهای قسمت سینه و قسمتی از دم به رنگ زرد روشن است.

این ترکیب رنگ برای تشخیص نر و ماده بودن عروس هلندی کارساز است.

مثلاً در جنس نر زردی دم پرنده بسیار روشن و زیادتر از ماده است. به‌طوری‌که خال‌های سفید با آن‌ها چنان ترکیب‌شده است که کم‌رنگ‌تر دیده می‌شوند و به‌سختی قابل‌تشخیص هستند. درحالی‌که خال‌های برجسته پرنده ماده در مقابل نور پررنگ‌تر و محسوس‌تر دیده می‌شوند.

لوتینو لیمویی
تعیین جنسیت عروس هلندی لوتینو لیمویی

تعیین جنسیت عروس هلندی لوتینو معمولی

اگر برای تعیین جنسیت نژاد لوتینو معمولی رنگ دم و خال‌هایی که بر روی آن‌ها است را مدنظر قرار دهید، ممکن است با خطاهای زیادی مواجه شوید. از همین رو بهترین و دقیق‌ترین روش تشخیص بررسی خال‌هایی است که بر روی جمجمه‌های آن‌ها وجود دارد.

خال‌های موجود در سر جوجه ماده بسیار ریز و مشخص‌تر است که در صورت ریزش هم همانند پرهای قبلی رشد خواهند کرد ولی در جنس ماده خال‌ها بعد از اولین ریزش پر روشن‌تر می‌شوند.

فرم سینه

تعیین جنسیت عروس هلندی با دقت در فرم سینه‌ این پرنده نیز قابل‌تشخیص است.

سینه عروس هلندی نر فاقد هرگونه فرورفتگی است و از گردن تا پا‌ها کاملاً صاف است، درحالی‌که فرم سینه پرنده ماده دارای فرورفتگی بوده که از گردن تا زیر پا‌هاست، به‌طوری‌که ناحیه سینه را به دو قسمت تقسیم کرده است.

روش تعیین جنسیت بر اساس تاج

باید بدانید که تعیین جنسیت عروس هلندی بر اساس تاج به این شکل است:

 • نر: تاج ‌بسیار بلند و یکدستی دارد که در یک‌جهت به سمت بالا کشیده شده است.
 • ماده: تاج نسبتاً کوتاه‌، پراکنده و پهن ست.
تاج
تعیین جنسیت عروس هلندی بر اساس تاج

مقایسه چهره‌ها

در نژادهای معمولی تعیین جنسیت عروس هلندی صورت نرها پرهای چشمگیرتری دارند، با لکه‌های نارنجی که در صورت معلوم می‌شوند. صورت ماده‌ها دارای لکه‌های نارنجی روشن‌تر است.

در بعضی از نژادها، فقط نرها پس از پوست‌اندازی، صورتی زرد پیدا می‌کنند؛ درحالی‌که ماده‌ها صورت جوان و خاکستری یا قهوه‌ای خود را حفظ می‌کنند.

شکل و فرم سر

گفته می‌شود در بیشتر عروس‌های هلندی نر اندازه سر بزرگ‌تر و مربعی تا مستطیل شکل است؛ ولی در پرنده ماده انحنا به سمت دایره بیشتر است.

تشخیص از روی شکل سر یکی از مشکل‌ترین روش‌های تشخیص جنسیت این پرنده است که نیاز به تجربه کافی دارد و باید سایر نشانه‌ها را نیز هم‌زمان در نظر گرفت.

روش تعیین جنسیت عروس هلندی بر اساس پاها

پاهای عروس هلندی نر:

 • کشیده
 • بلند
 • باریک‌تر
 • ناخن‌های بسیار بلند

برخلاف پرنده نر، در تعیین جنسیت عروس هلندی پاهای ماده:

 • پهن
 • زمخت
 • کوتاه‌
 • ناخن‌هایش به‌اندازه عروس نر بلند نیست.
تعیین جنسیت عروس هلندی بر اساس پاها
تعیین جنسیت عروس هلندی بر اساس پاها

تعیین جنسیت عروس هلندی بر اساس نحوه نشستن

تعیین جنسیت عروس هلندی زمانی که عروس نر بر روی میله قفس می‌نشیند، فرم پاهایش کاملاً صاف، راست و کشیده دیده می‌شود. درحالی‌که بین پاهای عروس ماده کمی خمیدگی وجود دارد و زمانی که قصد نشستن بر روی میله قفس را داشته باشد، آن‌ها را از همدیگر باز می‌کند.

البته این شرایط فیزیکی، در زمانی که آن‌ها بر روی تخم‌هایشان می‌نشینند، ارتباط مستقیمی دارد.

رنگ صورت

رنگ صورت عروس هلندی ماده تیره‌تر از جنس نر است و پرنده‌ای که رنگ صورتش روشن‌تر باشد به‌احتمال‌زیاد نر است. با این‌حال این مورد نیز روش دقیقی برای تعیین جنسیت عروس هلندی نیست.

روش تست لگن عروس ماده

عروس هلندی را به‌آرامی در دست گرفته و او را به پشت بخوابانید به‌طوری‌که سر رو به پایین باشد. سپس دو انگشت شصت و اشاره را در مابین دو پاها فرو ببرید درصورتی‌که انگشت شما در بین دوپاها فرو رفت (بین استخوان پاها و لگن)، در ماده‌ها فاصله است.
اگر فاصله بود عروس ماده است در غیر این صورت عروس لوتینوی شما نر است.

روش تعیین جنسیت عروس هلندی بر اساس صدا

به‌طورکلی زمانی که عروس نر به سن بلوغ می‌رسد آواز‌ها و صداهای جدید از خود تولید می‌کند به‌خصوص بلبلی خواندن و ضرب زدن با نوک خود از آشکارترین ویژگی عروس‌های نر است.

عروس ماده: عروس ماده زمانی که به سن بلوغ می‌رسد حنجره‌اش تغییری نکرده بلکه با صدای بلندتری جیغ می‌کشد.

نکته: عروس هلندی که یاد می‌گیرد حرف بزند معمولاً یک نر است. فارغ از اینکه عباراتی را یاد بگیرند یا نگیرند، نرها تمایل به سروصدا بیشتری دارند و زمان بیشتری را به سوت زدن می‌گذرانند، در حالی که ماده‌ها ساکت‌تر هستند.

بررسی صدای عروس هلندی
بررسی صدای عروس هلندی

مقایسه پرها

عروس‌های هلندی که با پرهای خاکستری دیده می‌شوند که در:
نرها: خاکستری تیره
ماده‌ها: خاکستری روشن
این‌یک روش حدودی برای تعیین جنسیت عروس هلندی است اما ممکن است به شما کمک کند.

باید بدانید که بقیه نژادها بارنگ‌های دیگر به‌ندرت می‌توان از این طریق جنسیت آن‌ها را تشخیص داد.

نکته:

 • در برخی نژادهای ماده در زیر بال‌هایشان لکه‌های زرد کوچکی دارند.
 • در پرنده‌های مروارید که روی بدنهای غیر سفید نقطه‌های سفید دارند، نر پس از اولین پوست‌اندازی این مرواریدها را از دست می‌دهد، درحالی‌که ماده آن‌ها را نگه می‌دارد.

قرار دادن آینه در محل زندگی عروس هلندی

عروس‌های هلندی نر به‌احتمال‌زیاد وقت زیادی را جلوی آینه می‌گذرانند، با نگاه کردن، تماس گرفتن یا مبهوت شدن در آینه.

اگر پرنده شما به‌سرعت واکنشش را به آینه از دست داد، به‌احتمال‌زیاد پرنده ماده است.

تشریفات خواستگاری!

رفتار این پرنده از نوع نرش که به‌طور فعال سعی در جلب شریک زندگی خود دارد جالب است، اما بعضی‌اوقات حتی بدون وجود پرنده دیگری نیز این رفتارها را نشان می‌دهند:

 • با صدای بلند منقار خود را به اشیا می‌زند تا توجه یک ماده را به خود جلب کند.
 • حین سوت زدن یا ضربه زدن به اطراف، حرکات پرشی و یا فرورفتن سریع سر را انجام می‌دهد.
 • نوک‌های بال را از بدن بلند می‌کند و وقتی از پشت مشاهده می‌شود، شکل قلب ایجاد می‌شود.

آداب خواستگاری ماده‌ها

ماده‌ها معمولاً فعالیت کمتری دارند که منجر به پیوند یا جفت شدن می‌شود و معمولاً این رفتارها را نشان نمی‌دهد مگر اینکه یک نر در آن مکان حضورداشته باشد و این رفتارها را از خود نشان می‌دهد:

 • یکجا بی‌سروصدا می‌نشیند و نگاه می‌کند، دمش را در هوا قرار می‌دهد.
 • تلاش برای تغذیه پرنده نر که به او نزدیک شده یا سعی در نزدیک شدن به او را دارد.

بررسی تخم گذاری

تعجب‌آور نیست که فقط ماده‌ها تخم‌گذاری می‌کنند. اگر تعداد پرنده هایتان زیاد است و می‌خواهید از شناسایی جنسیت مطمئن باشید، برای هر پرنده یک قفس و لانه جداگانه تهیه کنید.

همچنین شما می‌توانید یک دوربین فیلم‌برداری را روی لانه قرار دهید تا رفتارهای بعدی را ثبت کند. به ماده‌های زیر 18 ماه نباید جعبه تودرتو داده شود، زیرا تخم‌گذاری معمولاً باعث بروز مشکلات جدی در سلامتی پرندگان جوان می‌شود.

بررسی تخم گذاری
بررسی تخم گذاری

نکته

 • ماده‌ها اغلب بیشتر دچار خش‌خش و گاز گرفتن می‌شوند.
 • هرگونه اشاره به ممانعت، علامت‌گذاری یا لکه در قسمت زیرین پرهای دم یا بال هنگام باز شدن آن‌ها نشانگر یک ماده است (برای دیدن هرگونه علامت‌گذاری ممکن است لازم باشد پرنده خود را تا یک نور شدید نگه‌دارید).
 • نرها به اطراف قوز می‌کنند. آن‌ها بال‌های خود را کمی بلند می‌کنند، سینه خود را بیرون می‌کشند و رژه می‌روند و قدم می‌زنند، به‌طورمعمول هم‌زمان صدا می‌زنند.
 • هیچ شکی نیست که این موجودات کوچک چقدر جذاب هستند. آن‌ها اخیراً اهلی شده‌اند و به نظر می‌رسد هنوز با زمین‌های خشک استرالیا بسیار سازگار هستند.
 • رفتارها در این‌گونه از طوطی‌های دیگر متفاوت است. با یادگیری رفتارهای عادی، می‌توانید آنچه غیرطبیعی است را درک کنید.

مراجعه به دامپزشک

آخرین راه تعیین جنسیت عروس هلندی که متکی به آناتومی فیزیکی است فقط باید توسط دامپزشک انجام شود.

افراد بی‌تجربه در حین تلاش می‌توانند به پرنده آسیب جدی برسانند و بعید به نظر می‌رسد بتوانند تفاوت را تشخیص دهند.

دامپزشک شکل استخوان‌های لگن را بررسی می‌کند که در ماده‌ها پهن‌تر است. حتی این‌یک روش کاملاً مطمئن نیست، زیرا تنوع زیادی بین افراد وجود دارد. اگر می‌خواهید کاملاً مطمئن باشید، آزمایش DNA انجام دهید.

مثل همیشه اطلاعات ارائه‌شده در اینجا برای راهنمایی است و قرار نیست که جایگزین توصیه‌های خوبی باشد که توسط دامپزشک ارائه می‌شود. در صورت شک همیشه با دامپزشک خود مشورت کنید.

پرسش و پاسخ

یک عروس هلندی معمولا چند تا تخم دیگه میگذارد ؟

در صورت داشتن قدرت بدنی خوب ، می تواند تا 5 تخم هم بگذارد. 

 آیا بین صدا و رفتارهای عروس هلندی نر با ماده، تفاوتی وجود دارد؟

خیر. هردوی این پرندگان هنگاهی که سرحال و سالم باشند ، جیغ زده و رفتارهای شبیه به هم دارند.

آیا عروس هلندی نر زودتر سخن گفتن را می آموزد یا ماده؟

در صورت داشتن انگیزه و تلاش برای شما و پرنده، هیچ تفاوتی بین این دو نیست.هم برای سخن گفتنف هم بازی کردن و غیره

 تعیین جنسیت عروس هلندی براساس شکل پاها به چه صورت است؟

عروس نر ، پاهای عروس هلندی نر ، کاملا صاف و در یک راستای مشخصی بر روی میله قرار می‌گیرد.
عروس ماده ، پاهای عروس ماده نسبت به نر بازتر بوده و همواره به صورت پهن بر روی میله می‌نشیند.

 تعیین جنسیت در مقابل جنس مخالف چگونه است؟

عروس نر : در صورتی که عروس نر را در مقابل جنس مخالف خود قرار دهید واکنش‌هایی متفاوت را شاهد خواهید بود.
عروس ماده : عروس ماده نسبت به جنس مخالف واکنشی نشان نداده و همواره آرام خواهد بود.

سخن پایانی

مطلب تعیین جنسیت عروس هلندی به پایان خود رسید امیدواریم از خواندنش لذت برده باشید. آیا عروس هلندی برای خانه شما مناسب است؟ در زیر برای ما نظر بگذارید و به ما اطلاع دهید و اگر تجربه‌ای از نگهداری عروس هلندی دارید با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.
شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا اطلاعات فراوانی در مورد پرنده‌ها یاد بگیرید. همچنین برای خرید و فروش حیوانات خانگی خود به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید و حیوان موردنظر خود را با مناسب‌ترین قیمت خریداری کنید.

مقالات مرتبط:

منابع:

wikihow.com

cockatiel.com


نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر