هزینه نگهداری اسب چقدر است؟

هزینه نگهداری اسب فراتر از قیمت خرید اولیه حیوان است. اسب‌ها به مراقبت و نگهداری روزانه نیاز دارند و این موارد می‌توانند به‌سرعت هزینه‌های زیادی در سال برای شما داشته باشند.
اسب‌ها تنها موجودات خارق‌العاده‌ای هستند که لذت زیادی را به شما هدیه می‌کنند، اما باید بودجه‌ای عاقلانه تهیه کنید. اگر شما علاقه‌مند به گرفتن اسب هستید، مهم است که بدانید تا چه حد می‌توانید هزینه کنید. در این مقاله هزینه‌های مالکیت اسب را باهم مرور می‌کنیم با واسط کالا همراه باشید.

هزینه داشتن اسب

سالانه مبلغی که دارندگان اسب برای مراقبت از اسب خود هزینه می‌کنند مقدار متوسط رو به زیاد است. در اینجا فهرستی از موارد وجود دارد که باید هنگام تعیین هزینه مالکیت یک اسب در نظر بگیرید:

 • خوراک
 • صورتحساب دامپزشکی
 • تدارکات
 • نمایش‌ها، رویدادها، فعالیت‌ها و غیره

قبل از خرید اسب، مهم است که تحقیق کنید و بدانید که هر یک از این اقلام چگونه بر میزان پولی که سالانه برای اسب خود خرج می‌کنید تأثیر می‌گذارد.

پیشنهاد می‌کنم مقاله‌ی فواید نگهداری اسب را نیز مطالعه فرمایید.

پانسیون برای مراقبت اسب

فکر می‌کنید مالکیت اسب گران به نظر می‌رسد؟ اما اگر مجبور شوید حیوان خود را در ملک شخص دیگری نگه‌دارید بسیار گران می‌شود. اگر به‌راحتی در یک مرتع سوار اسب شوید، بدون اینکه انتظار ورزش، غذا یا سایر امکانات را داشته باشید، ممکن است از هزینه‌های هنگفت خلاص شوید.

گفته می‌شود، اگر می‌خواهید در یک اصطبل اسب را نگه دارید مواردی همچون: غذا، آب، ملافه تازه و ورزش منظم را باید برای اسب خود فراهم کنید. بنابراین باید بدانید که لازم است هزینه‌های بسیار بیشتری را پرداخت کنید.

در اصطبل خصوصی

اگر ملک شخصی برای نگهداری از اسب خود ندارید، پس راه دیگر نگهداری از اسب در اصطبل خصوصی است. شما برای نگه‌داشتن اسب خود در اصطبل شخص دیگری ماهیانه نرخی مشخص می‌پردازید.
این اصطبل‌ها معمولاً تمام امکاناتی را که شما برای لذت بردن از اوقات خود با اسب نیاز دارید، در اختیار شما قرار می‌دهند. بسته به اصطبلی که انتخاب می‌کنید، ممکن است سطوح مختلفی از شبانه‌روز خدمات ارائه دهد.

سه مدل خدمات شبانه‌روزی بین اصطبل‌ها وجود دارد:

 • شبانه‌روزی با مراقبت کامل
 • شبانه‌روزی مرتع
 • شبانه‌روزی خود مراقبتی

تغذیه‌ی اسب

درحالی‌که اکثر اصطبل‌های برای اسب شما غلات و یونجه تهیه می‌کنند، گاهی اصطبل هایی هستند که شما اجازه دارید مسئولیت تغذیه اسب خود را بر عهده بگیرید.
اسب‌هایی که وزن خود را به‌راحتی حفظ می‌کنند معمولاً به دانه نیاز ندارند مگر اینکه تحت یک رژیم تمرینی سنگین قرار بگیرند و یا به مکمل‌های خاصی نیاز داشته باشند. این نوع اسب باعث صرفه‌جویی در هزینه خوراک می‌شود و هزینه نگهداری اسب شما کاهش پیدا می‌کند.

تغذیه
تغذیه اسب

بدن اسب به‌گونه‌ای ساخته‌شده است که دائماً در حال چرا است. اسب‌ها درهرصورت به ینجه احتیاج دارند اگر در مواقعی دچار مشکل شوید ینجه بهترین گزینه است. چند مورد از خوراک‌های اسب را در اینجا برای شما بیان می‌کنیم.

غلات

غلات پروتئین‌ها و مواد معدنی خاصی را برای اسب‌ها تأمین می‌کنند که نمی‌توانند از چمن یا چرای دام به دست آورند. صاحبان اسب برای کمک به کمبود ویتامین و یا افزایش وزن اسب برای حیوانشان غلات تهیه می‌کنند.

دانه‌هایی که ازنظر قیمت گران‌تر هستند مقدار مواد معدنی و ویتامین بیشتری دارند. درحالی‌که دانه‌های ارزان‌تر این‌گونه نیستند و از آن‌ها بیشتر برای پر کردن معده اسب استفاده می‌شود. اگر اسب شما به مقدار دانه زیادی در روز احتیاج دارد بهتر است آن را به چند وعده تقسیم کنید. این امر باعث می‌شود خطر کولیک اسب کاهش پیدا کند.
در مورد کولیک اسب بیشتر بدانید:
کولیک اسب

یونجه

اسب‌ها قرار است از طریق چریدن در روز غذای خود را بخورند. بااین‌حال، اگر دستیابی به آن، از طریق چرا محیا نباشد، ممکن است مجبور شوید که از یونجه، تغذیه آن‌ها را فراهم کنید.

مکمل‌های غذایی

مکمل‌ها معمولاً به‌صورت پودر یا گلوله درمی‌آیند تا بتوان آن‌ها را با دانه مخلوط کرد. آن‌ها مواد مغذی خاصی را ارائه می‌دهند که دردانه یا یونجه یافت نمی‌شود. دارندگان اسب برای کمک به بهبود سلامت جسمی و روانی اغلب مکمل‌هایی به اسب خود می‌دهند.

دام‌پزشکی و هزینه‌های مالکیت اسب

هزینه قابل‌توجه دیگری که باید در نظر گرفت، ترکیبی از هزینه‌های دامپزشکی و دامداری است. درست مثل بقیه حیوانات به مراقبت و نگهداری احتیاج دارند اسب نیز به مراقبت نیاز دارد؛ و هزینه آن بسیار بیشتر از مراقبت از حیوانات دیگر است.

هزینه‌های دامپزشکی شامل معاینه استاندارد، واکسیناسیون و آزمایش‌ها، چهار بارگیری سالانه و مراقبت‌های جزئی برای آسیب‌های غیر اورژانسی است. اگر اسب شما به مراقبت‌های اضطراری احتیاج دارد، انتظار داشته باشید كه هزینه‌های دامپزشك به طرز چشمگیری افزایش یابد. درهرصورت علاوه بر هزینه دامپزشکی، هزینه نگهداری سم نیز باید در نظر گرفته شود.

صورت‌حساب دام‌پزشکی

اسب‌های بزرگ‌سال حداقل یک‌بار در سال به معاینه فیزیکی، واکسیناسیون و معاینه دندان احتیاج دارند. بااین‌حال، بسته به آسیب‌ها یا بیماری‌هایی که ممکن است اسب شما در طول سال تحت تأثیر قرار گیرد، باید به دامپزشک مراجعه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی بیماری‌های اسب، پیشنهاد می‌کنم مقاله‌ی بیماری‌های اسب را مطالعه کنید.

هزینه معاینات بدنی اسب

یک اسب باید حداقل سالی یک‌بار معاینه بدنی انجام دهد تا مطمئن شوید مشکلات احتمالی که اسب‌ها ممکن است داشته باشد را ندارد. دامپزشک در این معاینات موارد زیر را بررسی می‌کند:

 • دما
 • نبض
 • تنفس

دامپزشک موارد دیگر مانند پاها، دستگاه تناسلی، گوش‌ها، چشم‌ها و بینی اسب را بررسی می‌کند. بسته به نوع معاینه فیزیکی که انجام می‌شود نرخ معاینه متفاوت است.

تجویز واکسن‌ها جهت مراقبت بیشتر از اسب

واکسیناسیون اسب یکی از موارد مهم مراقبت از اسب است. اسب‌ها برای اینکه بتوانند سالم بمانند هرسال یک‌بار به واکسیناسیون نیاز دارند. بسته به مکانی که قرار دارید، متفاوت است که اسب شما به چه واکسنی نیاز دارد. در این قسمت فهرستی از برخی واکسن‌هایی که معمولاً تزریق می‌شوند را نام می‌بریم:

 • هاری
 • انسفالیت شرقی
 • انسفالیت غربی
 • کزاز
 • نیل غربی
 • آنفلوانزا
هزینه نگهداری اسب چقدر است
واکسن زدن به اسب

هزینه‌های مربوط به دندان‌پزشکی

اسب باید سالانه دندان‌های خود را توسط دندان‌پزشک اسب بررسی کند تا مطمئن شود هیچ لبه تیزی یا سایر مشکلات دندانی وجود ندارد که باعث درد و ناراحتی اسب شود.
دندان‌های اسب با جویدن غذای خود به‌مرورزمان از بین می‌روند. لبه‌های دندانه‌دار در برجستگی‌های خارجی دندان‌های آن‌ها ایجاد می‌شود. این لبه‌ها می‌تواند باعث ایجاد بریدگی و زخم در دهان آن‌ها شود.

مهم است که حداقل سالی یک‌بار دندان‌های اسب خود را چک کنید. بعضی از اسب‌ها هر شش ماه یک‌بار به معاینه احتیاج دارند درحالی‌که بعضی دیگر می‌توانند هرچند سال یک‌بار این کار را انجام دهند. بنابراین هزینه‌های مربوط به دندان‌پزشکی را باید حتماََ در لیست هزینه نگهداری از اسب خود بگنجانید.

نعل کردن اسب

بخش دیگری از هزینه نگهداری اسب مربوط به نگهداری و مراقبت از سم اسب است. مراقبت از سم اسب یک هزینه اختیاری نیست. مراقبت ضعیف از سم می‌تواند منجر به عفونت، افزایش بیش‌ازحد مفصل و حتی لنگش دائمی شود. سم اسب‌ها علاوه بر مراقبت روزانه توسط مالک، باید هر شش تا هشت هفته توسط فرد ماهر دیده شوند تا کوتاه یا کفش شوند. درحالی‌که هزینه این مورد بستگی به تعداد کفش و تعداد دفعات تعویض می‌تواند متغیر باشد.

اگر اسب شما در حال لگدزدن است، این بدان معناست که نعل اسب‌ها قابلیت خود را ازدست‌داده‌اند و هزینه ای بر هزینه‌های مالکیت شما افزوده شده است. نعل اسب می‌تواند از فولاد، آلومینیوم و پلاستیک ساخته شود آن‌ها می‌توانند به‌وسیله میخ و یا با چسب به‌پای اسب وصل شوند.
اگر یک اسب نعل نرم داشته باشد یا اگر در مسابقات سخت مانند سوارکاری استقامت یا رویداد مسابقه دهد، ممکن است به نعل مناسب‌تری نیاز داشته باشد. داشتن نعل باعث می‌شود که سم در طی این رویدادها آسیب زیادی نبیند.

در این قسمت خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌دهیم:
چرا اسب را نعل بندی کنیم؟

خریدن بالشتک زین

یک بالشتک زین به‌منظور ایجاد راحتی بین زین و اسب قرار می‌گیرد، لنت‌های زین بسته به مارک و کیفیت قیمت آن‌ها متفاوت خواهد بود.

افسار اسب

بندهای افسار از بالای سر اسب عبور می‌کنند و به شما در کنترل اسب کمک می‌کنند. این بندها شامل بند حلق و بند چانه هستند که هرکدام هزینه‌های متفاوتی را برای مالک اسب دارند.

اسب‌ها و انگل‌ها

اسب‌ها می‌توانند کرم بزنند. این انگل‌ها به‌صورت تخم یا لارو زندگی می‌کنند و می‌توان آن‌ها را در چراگاه، کت‌های اسب و محل زندگی اسب‌ها مشاهده کرد. علائم آنها عبارت اند از:

 • اسهال
 • تب
 • قولنج

به همین ترتیب، بخشی از هزینه نگهداری اسب مربوط به انگل‌زدایی و کرم کشی اسب است.

هزینه‌های گاه‌به‌گاه نگهداری اسب

علاوه بر هزینه‌های مداوم مالکیت اسب، هزینه‌های گاه‌به‌گاه یا یک‌بارمصرف نیز وجود دارد. به‌عنوان‌مثال، شما باید لوازم اسب و لوازم نظافت مانند زین، موی سر، بند، برس، شامپو، پتو اسب و خطوط سرب را خریداری کنید.
هر یک از این‌ها نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه دارد و بسته به نوع استفاده، نیاز به نگهداری یا تعویض دارند.

هزینه نگهداری اسب چقدر است
نگهداری از اسب

یکی دیگر از هزینه‌های معمول که نادیده گرفته می‌شود، آموزش است. بعضی از اسب‌ها زرق‌وبرق دار یا سرسخت هستند. شما باید اطمینان داشته باشید که اسب به دستوراتی که شما می‌دهید گوش می‌دهد و از آن‌ها اطاعت می‌کند و همچنین، هزینه‌های تجهیزات برای سوارکار و مالک اسب وجود دارد. این تجهزیات عبارت‌اند از:

 • کلاه ایمنی
 • چکمه‌های سوارکاری
 • چارچوب یابنده‌ای مخصوص سوارکاری
 • محصولات زراعی
 • دستکش

این‌ها تنها چندین مورد از مواردی است که شما ممکن است به آن‌ها نیاز داشته باشید. این موارد هزینه نگهداری اسب شما را افزایش می‌دهند.

موارد موردنیاز در نگهداری از اسب

به‌عنوان یک صاحب اسب، موارد خاصی وجود دارد که شما برای مراقبت از اسب خود به آن‌ها نیاز دارید. در اینجا فهرستی از این اقلام را که نیاز دارید آورده‌ایم:

 • هالتر
 • طناب سربی
 • سطل آب و خوراک
 • اسپری و ماسک پرواز
 • پتو ضد آب زمستانی
 • مواد غذایی
 • اسپری زخم

هزینه‌های مالکیت اسب شما با این موارد بیشتر می شوند پس بودجه خود را از اول بررسی کنید.

فعالیت‌ها و مسابقات

وقتی آموزش‌ها کامل تمام شدند به این دلیل نیست که دیگر به اسبتان آموزش ندهید و یا فکر کنید هزینه‌های شما تمام‌شده‌اند. داشتن مربی برای راهنمایی شما در طول زمان، هم برای شما و هم برای حیوانتان مفید خواهد بود. همچنین برای پرسیدن سؤالات گاه‌به‌گاه حضور مربی واجب است.

در اینجا برخی از هزینه‌هایی که ممکن است هنگام مسابقات اسب با آن روبرو شوید آوردیم:

 • هزینه‌های ورودی برای رقابت
 • هزینه‌های هتل برای اقامت شبانه خود
 • هزینه‌های ثابت اگر می‌خواهید اسب خود را در محل نمایشگاه ثابت کنید
 • لباس مناسب نمایش را فراموش نکنیم

رقابت در مسابقات اسب‌سواری می‌تواند به‌سرعت به یک سرگرمی گران‌قیمت تبدیل شود، بنابراین مهم است که میزان بودجه خود را بدانید.

سایر هزینه‌های مالکیت اسب

همانطور که متوجه شده‌اید باید موارد بسیاری را در تعیین هزینه نگهداری از اسب بررسی کنیم. در این قسمت به بررسی سایر هزینه‌های مالکیت اسب می‌پردازیم.

دروس اسب‌سواری

منطقه خود را ازنظر اصطبل‌هایی که دروس و آموزش اسب‌سواری ارائه می‌دهند، بررسی کنید. درس‌ها یک روش عالی برای آشنایی شما با سواری و نگهداری اساسی اسب تحت تعلیم مربی مجرب است.
همچنین می‌توانید از بین سبک‌های مختلف سوارکاری سبک مورد علاقه‌ی خود را انتخاب کنید. سواری انگلیسی شامل زیرمجموعه‌هایی از قبیل درساژ، پرش نمایشی و چوگان است. درحالی‌که سواری غربی شامل زیرمجموعه‌هایی ازجمله مهار کردن، برش زدن و رودئو است.

باشگاه‌های اسب‌سواری

بیشتر اعضای باشگاه با اسب خود هستند. اما شما می‌توانید اسب خود را در اختیار دانش‌آموزانی که صاحب اسب نیستند و می‌خواهند تجربه عملی کسب کنند، بگذارید و از این راه کسب درآمد کنید.
برخی فعالیت‌ها در این کلوپ‌ها رایگان است و برخی دیگر هزینه هایی را به همراه دارند. در اینجا است که مالک دیگر هزینه نمی‌کند و از اسب خود کسب درآمد می‌کند!

هزینه نگهداری اسب چقدر است
سوارکاری با اسب

وام، اجاره و سهام اسب

وام‌های اسب، اجاره‌ها و سهام توافقی هستند که با صاحب اسب برای دسترسی به اسب خود منعقد می‌کنید.

وام اسب

با انعقاد قرارداد وام اسب، شما متعهد به مراقبت و تغذیه اسب بدون تعهد طولانی‌مدت مالکیت می‌شوید. این‌ها معمولاً برای یک دوره زمانی مشخص تنظیم می‌شوند، در این مدت شما تمام هزینه‌های مالکیت را به‌تفصیل در قرارداد وام بر عهده می‌گیرید.

اجاره اسب

قرارداد اجاره اسب با صاحب اسب منعقد می‌شود و شما بسیاری از هزینه‌های مربوط به مالکیت اسب را بر عهده می‌گیرید. تفاوت اجاره با وام این است که در اجاره شما برای استفاده از اسب ماهیانه هزینه‌ای به صاحب اسب پرداخت می‌کنید. این راه مانند اجاره اتومبیل اما برای یک اسب است.

سهام اسب

وقتی دو طرف می‌خواهند اسب بخرند، اما هیچ‌یک از طرفین نمی‌خواهند هزینه مالکیت کامل خود را بپذیرند، ممکن است سهم اسب ارزش داشته باشد. این اساساً توافق‌نامه‌های مالکیت مشترک است که در آن هر دو طرف اسب را در اختیاردارند و برای تأمین هزینه‌های مراقبت از آن استفاده می‌کنند.
اگر به دنبال گرفتن وام، اجاره‌نامه یا سهم هستید، توافق‌نامه‌ای را که توسط یک وکیل برای محافظت از منافع خود و طرف مقابل تنظیم‌شده، در نظر بگیرید.

پرورش اسب

این‌یک حقیقت تأسف‌آور است که بسیاری از اسب‌ها توسط صاحبان خود رها شده و مورد غفلت قرار می‌گیرند. اگر امکانات و فضای لازم برای نگهداری اسب رادارید، پرورش اسب ممکن است راه‌حل مناسبی باشد.
قبل از شروع به پرورش، چند نکته وجود دارد که باید به خاطر بسپارید:

 • قبل از تعهد در پرورش، اطمینان حاصل کنید که شما این پویایی را درک می‌کنید و از عهده هر چیزی برمی‌آیید.
 • باید بدانید نمی‌توان بر برخی از اسب‌های پرورش‌دهنده سوار شد. اگر در این کار سهل‌انگاری شود ممکن است اسب لنگ، بیمار یا آموزش ندیده تحت مراقبت قرار گیرد.

درصورتی که شما قضد دارید که اسب پرورش دهید، خواندن مقاله زیر به شما در این زمینه کمک می‌کند:
چگونه اسب را پرورش دهیم؟

شاید در ذهنتان بگویید آدم هرچقدر هم عشق داشته باشد تا این حد نباید در سوارکاری هزینه کند، یعنی فردی به‌طور میانگین 500 میلیون تومان از سرمایه‌اش را خرج اسبی کند که احتمال مرگش هرلحظه وجود دارد؟
در این میان کارگزاری‌های بیمه خیال سرمایه‌داران را برای سرمایه‌گذاری در سوارکاری حسابی راحت کرده‌اند. این کارگزاران طبق قرارداد هزینه‌ هرگونه آسیب اسب را به صاحب اسب پرداخت می‌نمایند.

پرسش و پاسخ

 هزینه آموزش و تفریح سوارکاری چه‌قدر است؟ 

پاسخ: طبق آیین‌نامه مصوب، هزینه آموزش و تفریح برای هر یک ساعت سوارکاری، ۴۰ هزارتومان است. برای آموزش اصول اولیه و صحیح سوارکاری باید ۱۰ جلسه یک ساعته زیر نظر مربی آموزش دید و حق بیمه هم پرداخت کرد. یکسان بودن هزینه آموزش و تفریح سوارکاری به این خاطر است که حتی در زمان تفریح هم، مربی باید مراقبِ شما باشد؛ درست مثل ورزش شنا که حتی در مسابقات حرفه ای هم در کنار استخر نجات غریق حضور دارد.

هزینه نگهداری اسب در سال 99 چطور حساب می‌شود؟

پاسخ: همه باشگاه‌های سوارکاری علاوه بر آموزش، پانسیون‌داری هم می‌کنند؛ یعنی اسب‌های شخصی افراد را نگهداری و هزینه‌اش را دریافت می‌کنند. این هزینه ماهیانه بین ۸۰۰ هزارتومان تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است و بسته به امکانات و کیفیت نگهداری، متفاوت است.

 قیمت یک اسب چقدر است؟

پاسخ: قیمت یک اسب، با نژاد، سن، سلامتی، جنسیت و مهارت‌های آن ارتباط مستقیم دارد. جالب است بدانید اسب‌های ماده به خاطر قدرت بارداری، گران‌قیمت تر و پرطرفدارترند. در ایران، اسب‌ها از ۲۰ میلیون تا ۸۰۰ میلیون تومان، معامله می‌شوند.

قیمت زین سوارکاری حرفه ای چقدر است؟

پاسخ: از ۳۰۰ هزار تا ۵ میلیون تومان
قیمت کله گیر و دست جلو اسب : حدود ۱۰۰ هزار تومان
قیمت کلاه و پوتین و شلوار و گتر چرم چکمه ای و عرق گیر اسب و … : حدود ۵۰۰ هزار توما

هزینه نگهداری اسب چقدر است
پرورش اسب

کلام آخر

اگر فکر می‌کنید این‌همه پول به کجا می‌رود، باید بگوییم بخش بزرگی از هزینه نگهداری اسب صرف غذای اسب می شود. وزن متوسط هر اسب 50 کیلوگرم است و هرروز باید حداقل 1.5 تا 2.5 درصد از وزن بدن خود را یونجه و دانه بخورد.

هزینه غذا حدود یک‌سوم تا نیمی از کل هزینه مالکیت اسب است؛ که در سال بسیار سنگین می‌شود. در این بازده زمانی هزینه مالکیت اسب فراتر از چیزی است که در ذهن شما می گذرد.
مقاله ما به پایان خود رسید امیدواریم بتوانید برای اسبتان بهترین و مقرون‌به‌صرفه ترین مکان و امکانات نگهداری را فراهم کنید. ما به شما در خریدوفروش کالاهایتان کمک می‌کنیم. بنابراین حتماََ اپلیکیشن واسط کالا را دانلودو نصب کنید. هم‌چنین اگر به اسب‌ها علاقه دارید مقالات وبلاگ واسط کالا را حتماََ مطالعه کنید.

خواندن مقالات زیر را از دست ندهید:

منابع:
moneycrashers.com
equinehelper.com

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر