خانه » سایر » چگونه خانه کوچک را بچینیم؟
چگونه خانه کوچک را بچینیم؟
آخرین بروزرسانی در اسفند ۱۳۹۷

چگونه خانه کوچک را بچینیم؟

فضای خانه چه کوچک باشد و محدود چه بزرگ باشد و وسیع، دکوراسیون و چیدمان آن بازتابی از ذوق و سلیقه اعضای خانواده خواهد بود. ما در این نوشتار سعی کرده‌ایم شما را با تعدادی نکات مهم در طراحی دکوراسیون و چیدمان خانه کوچک آشنا کنیم تا با رعایت آنها بتوانید از محیط خانه خود به بهترین شکل استفاده نمایید و نهایت ذوق و سلیقه خود را به عرصه نمایش بگذارید.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با وارد شدن به خانه‌ای احساس کرده باشید که با محیطی دلباز و آرامبخش مواجهید، خانه‌ای که بزرگ نیست، وسایل لوکس و گران قیمت ندارد اما چنان با ذوق و سلیقه چیده شده و همه چیز در جای خودش به کار رفته است که حس تحسین شما را برانگیخته و شما را به تعریف و تمجید واداشته است. برعکس گاهی نیز برای شما پیش آمده است که وارد خانه‌ای شده‌اید که با آنکه صاحب خانه برای چیدمان و طراحی دکوراسیون خانه، فضای بزرگ و وسیعی در اختیار داشته و از انواع وسایل لوکس و گران قیمت استفاده کرده، باز نتوانسته است آنطور که باید و شاید سلیقه خود را نشان دهد و در طراحی دکوراسیون و چیدمان منزل موفق عمل نماید.

چیدمان خانه کوچک
چیدمان خانه کوچک

بزرگ نشان دادن فضای کوچک خانه

اولین کاری که در طراحی دکوراسیون و چیدمان خانه کوچک خود باید به کار ببرید این است که باید با انجام کارهایی سعی کنید فضای کوچک خانه خود را بزرگ نشان دهید. برای این کار لازم است کارهای زیر را انجام دهید:

طبقه‌بندی و نظم‌دهی وسایل خانه

برای اینکه فضای کوچک خانه بزرگتر به نظر برسد لازم است تمامی قسمت‌های خانه مرتب و تمیز باشد. یکی از معایب خانه‌های کوچک این است که اگر فقط یک یا دو وسیله در جای خود قرار نگیرند، خانه را کاملاً بی‌نظم، نامرتب و شلخته نشان می‌دهند. برای همین طبقه‌بندی و نظم‌دهی وسایل خانه در خانه‌های کوچک اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. ظاهر تمیز و مرتب مبلمان، استفاده از قفسه‌های دیواری و انتقال وسایل غیرضروری به انباری منزل از جمله کارهایی هستند که در این زمینه کمک شایانی به شما خواهند کرد.

استفاده از رنگ‌های سرد و روشن

استفاده از رنگ‌های سرد و روشن در رنگ‌آمیزی خانه‌های کوچک باعث می‌شوند آنها بزرگتر به نظر برسند. هرچند که استفاده از رنگ‌های گرم صمیمیت خاصی به فضای خانه می‌بخشند اما به علت اینکه خانه‌های کوچک را کوچکتر نشان می‌دهند برای رنگ‌آمیزی آن مناسب نیستند.

استفاده از رنگ سرد
استفاده از رنگ سرد

استفاده از نورپردازی دکوراتیو در فضای خانه

هر چقدر میزان روشنایی و نور به کار رفته در فضای داخلی خانه‌های کوچک بیشتر باشد، فضای خانه بزرگتر به نظر خواهد رسید. نورپردازی دکوراتیو و نقطه با روشن و پرنور کردن قسمت‌هایی از خانه در بزرگ نشان دادن فضای آن تأثیر به سزایی خواهد داشت.

استفاده از آینه در چیدمان خانه کوچک

چنانچه در خانه‌های کوچک در مقابل پنجره و یا چراغ‌های روشنایی از آینه استفاده شود، فضای داخلی خانه به علت انعکاس نور در آن روشن‌تر و در نتیجه بزرگتر به نظر خواهد رسید.

طراحی دکوراسیون
استفاده از آینه در چیدمان خانه کوچک

اجتناب از به کاربردن وسایل غیرضروری در چیدمان خانه کوچک

چنانچه وسایل غیرضروری را از فضای داخلی خانه خود حذف نمایید، باعث می‌شوید فضای کوچک منزلتان بزرگتر به نظر برسد. به طور مثال حذف مبلمانی که غیرضروری هستند و کاربرد چندانی ندارند باعث می‌شود کف پوش خانه در معرض دید قرار بگیرد. در معرض دید قرار گرفتن کف پوش خانه یعنی کمک به بزرگ نشان دادن آن.

استفاده از کف‌‌پوش‌های طرح دار

کف‌های طرح دار از طریق عمق بخشیدن به خانه و بیشتر نشان دادن ارتفاع آن باعث می‌شوند فضای داخلی خانه‌های کوچک بزرگ به نظر برسند. اگر می‌خواهید از کف خانه خود به عنوان یک ابزار مثبت در طراحی دکوراسیون داخلی بهره ببرید از کف‌های طرح دار استفاده نمایید.

استفاده از کف‌پوش‌های طرح دار

عدم استفاده از رنگ‌های متنوع و نقش‌های زیاد

استفاده از رنگ‌های متنوع و نقش‌های زیاد در فضاهای داخلی خانه‌های کوچک باعث می‌شود فضای خانه بی‌نظم، نامرتب و شلوغ به نظر برسد. بنابراین بهتر است ابتدا رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کنید و با توجه به آن، یکی از لوازم و وسایل منزل مانند مبلمان را خریداری نمایید، سپس باقی لوازم مانند پرده‌ها، کوسن‌ها و غیره را در رنگی شبیه به آن که بدون هیچ طرح و یا نقشی هستند انتخاب نمایید.

استفاده از انحنا

همانطور که می‌دانید بیشتر خانه‌ها و آپارتمان‌ها به شکل جعبه‌ای هستند، بنابراین استفاده از انحنا در آنها می‌تواند تأثیر به سزایی در طراحی دکوراسیون آنها داشته باشد. استفاده از میزهای گرد، فرش‌ها و قالیچه‌های گرد و … در چیدمان خانه کوچک، کمک شایانی به شما خواهد کرد.

استفاده از قفسه‌های طاقچه‌ای در چیدمان خانه کوچک

در خانه‌های کوچک استفاده از قفسه‌هایی که بتوان از آنها برای چیدن وسایل و لوازم مختلف استفاده کرد، کمک قابل توجهی در چیدمان فضای داخلی خواهد کرد. این قفسه‌ها در اتاق خوابها، اتاق نشیمن و آشپزخانه به کار می‌روند و دارای کاربردهای فراوانی هستند.

طراحی دکوراسیون
استفاده از قفسه های طاقچه ای

استفاده از وسایل تاشو در چیدمان خانه کوچک

وسیله‌های تاشو، وسیله‌هایی که فقط در زمان نیاز ظاهر می‌شوند، از بهترین وسیله‌ها برای استفاده در فضاهای داخلی کوچک هستند. چون در خانه‌های کوچک، شما با کمبود فضا مواجه هستید می‌توانید برای برای اجتناب از بی‌نظمی و شلوغی منزل از این وسیله‌ها استفاده کنید.

استفاده از لوسترها و آباژورهای شیشه‌ای در چیدمان خانه کوچک

همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، نورپردازی، فضای منزل را از طریق روشنتر کردن فضا بزرگتر و وسیعتر نشان می‌دهد. در صورتی که منبع‌های نور شیشه‌ای باشند مثل لوسترها و آباژورهای شیشه‌ای چون می‌توانند نور را از خود عبور دهند، فضای منزل را بیشتر از قبل روشن می‌کنند.

استفاده از گل‌ها و گیاهان طبیعی در چیدمان خانه کوچک

خانه‌های کوچک به علت محدود بودن فضای داخلی آن همواره با کمبود اکسیژن مواجه هستند. استفاده از گل‌ها و گیاهان طبیعی در دکوراسیون و چیدمان منزل علاوه بر آنکه در زیبایی خانه تأثیر چشمگیری خواهند داشت، از طریق جذب دی اکسید کربن و تولید اکسیژن کمبود اکسیژن فضا را رفع کرده و هوای مطبوعی ایجاد خواهند کرد.

چیدمان خانه کوچک
استفاده از گل ها و گیاهان طبیعی

استفاده از فرش‌هایی با رنگ روشن در چیدمان خانه کوچک

انتخاب فرش‌هایی با رنگ روشن به خصوص در فضاهای داخلی کوچک که دیوارهای تیره دارند، فضای خانه را روشن‌تر می‌کند. فرش‌هایی با نقش و نگار کم نیز باعث می‌شوند فضای خانه مرتب‌تر و آرام‌تر به نظر برسد.

استفاده از مبل‌های به اندازه در چیدمان خانه کوچک

خانه‌های کوچک که دارای فضای محدودی هستند، به مبل‌های زیاد و بزرگ نیاز ندارند. وجود این باور که حتماً باید در اتاق نشیمن و پذیرایی یک دست مبل کامل وجود داشته باشد بدون در نظر گرفتن مساحت و فضای خانه، همواره در خانه‌های کوچک مشکل ساز بوده است. از طرفی هر مبلی برای اینکه بتواند زیبایی و نمای خود را بهتر نشان دهد نیازمند مکان و فضای مناسبی است. پس بهتر است برای هر چه زیباتر کردن خانه از مبل‌های مناسب و به تعداد لازم استفاده کنید. مبل‌های چند منظوره بهترین گزینه برای انتخاب هستند که علاوه بر کاربردی بودن، فضای کمتری را به خود اختصاص می‌دهند. از جمله مبل‌های چند منظوره که می‌توانید در فضاهای کوچک از آنها استفاده نمایید عبارتند از:

 • صندلی‌های عثمانی که هم می‌شود به عنوان صندلی از آنها استفاده کرد، هم به عنوان میز و هم به عنوان انباری دم دستی.
طراحی دکوراسیون
صندلی عثمانی
 • مبل‌های تخت خواب شو که بهترین گزینه برای استفاده مهمان‌ها هستند.
طراحی دکوراسیون
مبل تختخواب شو
 • پوف‌ها که می‌توانند هم نقش نشیمن را داشته باشند و هم نقش میز بغل.
طراحی دکوراسیون
استفاده از پوف ها

استفاده بهینه از دیوارها

دیوارها از جمله فضاهای مهم و با اهمیت در فضای داخلی خانه‌های کوچک هستند که می‌شود از آنها برای صرفه‌جویی در مکان و فضا از طریق اضافه کردن چند طاقچه، آویزان کردن میزها و کتابخانه‌های تاشو استفاده بهینه کرد.

استفاده از پرده‌های مناسب جهت چیدمان خانه کوچک

پرده‌ها نقش بسیار مهمی در زیبایی خانه ایفا می‌نمایند، بنابراین نباید اهمیت آنان را در طراحی دکوراسیون خانه نادیده گرفت. انتخاب پرده‌هایی با رنگ‌های مناسب علاوه بر اثرگذاری در میزان روشنایی، زیبایی خانه را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهند. از طرفی اگر پرده‌ها با فاصله کمی از سقف آویزان شوند و تا کف زمین برسند باعث می‌شوند فضای خانه بزرگتر به نظر برسد.

ایجاد یک دیوار کانونی

انتخاب یک دیوار شاخص و نصب یک تابلوی زیبا که دارای رنگ‌های گرم و تند است به شما این امکان را می‌دهد که به خانه کوچک خود عمق و روح ببخشید. همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم شما برای بزرگ نشان دادن فضای داخلی خانه خود ناچار هستید از رنگ‌های سرد استفاده نمایید، این کار باعث می‌شود خانه شما کمی ‌بی‌روح و سرد به نظر برسد. اما با ایجاد یک دیوار کانونی و نصب تابلو بر روی آن نه تنها از سرد و بی‌روح به نظر رسیدن خانه خود جلوگیری می-کنید، بلکه با این کار می‌توانید توجه مهمان‌ها را در بدو ورود به خانه به سمت آن جلب نمایید تا متوجه کوچکی فضای خانه نشوند.

استفاده از میز و صندلی‌های شفاف در چیدمان خانه کوچک

در خانه‌های کوچک استفاده از میزها و صندلی‌های شفاف فضای خانه را دلباز نشان می‌دهد.

استفاده از پالت رنگی

استفاده از پالت رنگی در طراحی دکوراسیون خانه‌های کوچک امکان ادغام مرزها با یکدیگر را می‌دهد و از این طریق فضای خانه را بزرگتر و زیباتر جلوه می‌دهد. البته بهتر است رنگ پالت،‌ مکمل رنگ‌های به کار رفته در دکوراسیون خانه باشد تا از این طریق زیبایی خانه دو چندان شود.

چیدمان خانه کوچک
استفاده از پالت رنگی

قراردادن میز ناهارخوری در آشپزخانه

از جمله کارهای دیگری که می‌توان در چیدمان خانه کوچک انجام داد تا هم خانه مرتب به نظر برسد و هم بزرگتر، قرار دادن میز ناهارخوری در آشپزخانه است. اگر فضای آشپزخانه شما برای قرار دادن میز ناهارخوری به اندازه کافی جا دارد، بهتر است آن را در آشپزخانه قرار دهید تا بدین طریق از فضای خانه استفاده بهینه نمایید.

استفاده از کُنج‌های خانه

در خانه‌هایی با فضای محدود باید از تمامی فضاهای موجود، استفاده بهینه کرد. گوشه‌های خانه بهترین مکان برای قرار دادن بوفه، جاکفشی، باکس، کتابخانه و غیره هستند که هم جای کمتری می‌گیرند و هم فضای کمتری را اشغال می‌نمایند.

نصب کمد دیواری در چیدمان خانه کوچک

کمدهای دیواری از بهترین ابزارها برای استفاده در خانه‌های کوچک هستند که نه تنها فضای کمتری را اشغال می‌نمایند، بلکه با ظرفیت بسیاری که دارند می‌توانند اسباب و وسایل زیادی نظیر کیف و کفش، حبوبات، پوشاک، وسایل آشپزخانه و غیره را در خود جای دهند. شناسایی قسمت‌هایی از خانه که برای نصب کمد دیواری مناسب هستند اولین کار برای استفاده بهینه از آنها می‌باشد. شما می‌توانید با قرار دادن کمد دیواری در قسمتی از فضای خانه خود، وسایلی را که جایی برای نگهداشتن آنها نداشتید و به عبارت دیگر وسایلی که از مدت‌ها قبل پخش و پلا بودند را مرتب و جمع و جور در کنار هم بر روی قفسه‌های کمد دیواری بچینید.

استفاده از کمد دیواری
استفاده از کمد دیواری

استفاده از جعبه‌های تزئینی برای قرار دادن وسایل کار

چنانچه فضای خانه به قدری کوچک است که اتاقی جدا به عنوان اتاق کار وجود ندارد و شما ناچار هستید که قسمتی از اتاق نشیمن را به محیط کار تبدیل کنید، می‌توانید از جعبه‌های تزئینی برای قرار دادن وسایل کار کمک بگیرید. استفاده از این جعبه‌ها علاوه بر آنکه آراستگی و نظم را در محیط خانه به وجود می‌آورند، باعث می‌شوند که اتاق نشیمن شکل اتاق کار به خود نگیرد و از این طریق زیبایی خانه دو چندان شود.

انتخاب نقطه تمرکز در چیدمان خانه کوچک

با انتخاب یک نقطه تمرکز می‌توانید چیدمان کلیه وسایل و مبلمان اتاق نشیمن را در اطراف آن انجام دهید. نقطه تمرکز می‌تواند شومینه، میز تلویزیون، پنجره و مکان‌هایی از این دست باشد. در انتخاب نقطه تمرکز باید به این نکته توجه داشته باشید که نقطه تمرکز حتماً باید به دیوار تکیه داشته باشد.

رعایت فاصله در چیدمان مبلمان

برای ایجاد یک محیط صمیمی و همچنین راحتی مهمانها باید مبل‌ها و صندلی‌ها را خیلی دور از هم و یا خیلی نزدیک به هم قرار ندهید. همچنین محل قرارگیری میز را باید طوری انتخاب کنید که در دسترس همه کسانی که روی مبل نشسته‌اند قرار بگیرد. علاوه بر رعایت موارد فوق در چیدمان خانه‌های کوچک ، نکاتی که باید در دکوراسیون اتاق خواب‌ها و سرویس‌های بهداشتی کوچک مدنظر قرار بگیرد به شرح زیر می‌باشد:

دکوراسیون و چیدمان اتاق خواب‌های کوچک

زیاد بودن وسایل اتاق خواب و کمبود فضای آن مخصوصاً در آپارتمان‌های کوچک امروزی مشکلات فراوانی را در زمینه سامان‌دهی و نظم‌دهی اسباب و اثاث اتاق خواب‌ ایجاد کرده است. بنابراین ارائه راهکارهایی که بتواند در این زمینه به شما کمک کند و مشکل شما را حل نماید ضروری است. شما می‌توانید با به کار بستن راهکارهای زیرکانه و هوشمندانه زیر، از فضای اتاق خواب خود به نحواحسن استفاده کنید و برای همیشه با شلوغی و شلختگی آن خداحافظی کنید.

 • می‌توانید از دیوار دور اتاق خوابتان برای ساخت کمد دیواری بهره بگیرید.
 • می‌توانید با ساخت قفسه‌های شناور از فضاهای آزاد روی دیوار اتاق خوابتان استفاده کنید.
 • می‌توانید دور تا دور تخت خوابتان را قفسه‌بندی کنید.
 • می‌توانید با ساخت کمدهای باریک در دو طرف تخت خواب از خود تخت خواب نیز استفاده بهینه نمایید. علاوه بر آن می‌توانید با نصب کشو در زیر تخت از فضای زیر تخت نیز برای جا دادن وسایل بیشتر بهره بگیرید.
 • با ایجاد طبقه‌بندی باریک در پشت در اتاق خواب می‌توانید از این قسمت برای جمع کردن وسایل ریز استفاده نمایید.
 • قسمت سر تختی نیز می‌تواند برای قرار دادن وسایل، فضای مناسبی باشد.
 • استفاده از جاجورابی‌ها و یا چیزی شبیه به آن در اطراف تخت، فضایی بسیار مناسب برای نگهداری اشیا ریز می‌باشد.
 • ساخت یک طاقچه در کنار تخت خواب به جای میز کنار تخت گزینه مناسبی برای استفاده در اتاق خواب‌های کوچک می‌باشد.
 • در صورت استفاده از صندلی در اتاق خواب می‌توانید از صندلی‌های چند منظوره استفاده نمایید.
چیدمان اتاق خواب کوچک
چیدمان اتاق خواب کوچک

طراحی دکوراسیون و چیدمان سرویس‌های بهداشتی کوچک

در طراحی دکوراسیون و چیدمان سرویس‌های بهداشتی کوچک رعایت نکات زیر ضروری است:

 • استفاده از کاشی‌ها و سرامیک‌هایی که دارای رنگ روشن هستند.
 • استفاده از آینه بزرگ که به فضای سرویس بهداشتی عمق می‌بخشد.
 • استفاده از شلف‌ها که می‌توانند ابزار مناسبی برای نظم‌دهی و مرتب سازی حوله‌ها، مواد شوینده و مواد آرایش و بهداشتی باشند.
 • با توجه به این که پرده‌ها امکان جابه جایی و تعویض دارند گزینه مناسبی نسبت به درها هستند. بنابراین بهتر است برای جدا کردن دستشویی از حمام در صورتی که هر دو در یک مکان قرار گرفته‌اند، از پرده استفاده نمایید. بعد از دوش گرفتن با کنار زدن پرده فضای سرویس بهداشتی بزرگتر به نظر خواهد رسید.
 • استفاده از کابینت‌های روشویی که این امکان را برای شما فراهم می‌کنند تا از فضای زیر سینک روشویی به صورت بهینه برای نگهداری مواد بهداشتی و شوینده‌ها استفاده نمایید.
 • با قرار دادن جا حوله‌ای بر روی در می‌توانید از فضای کوچک سرویس بهداشتی به نحو مطلوب استفاده نمایید.
 • با نصب شیرهای آب بر روی دیوار می‌توانید در استفاده از فضای سرویس بهداشتی صرفه‌جویی نمایید و از آن برای کارهای دیگر استفاده نمایید.
 • می‌توانید در دیوار سرویس بهداشتی فرورفتگی‌هایی مانند طاقچه ایجاد نمایید و از آن برای نگهداری وسایل ریز مربوط به سرویس بهداشتی استفاده کنید.
چیدمان سرویس بهداشتی
چیدمان سرویس بهداشتی

اطلاعات بیشتر در مورد چیدمان خانه کوچک

جهت اطلاعات بیشتر در مورد چیدمان خانه می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

با مطالعه ی مطلب زیر می‌توانید ترفندهای زیبا کردن خانه‌ی خود را بیاموزید.محسن

محسن

به نظر بنده خانه برای سه نفر ۶۰ متر حداقل است


نازنین

نازنین

در مورد چیدمان خانه کوچک عروسهم مطلب بذارید ممنون


نازنین

مرتضی عسکری

سلام ان شالله انجام می‌شود.


نازنین

نازنین

آموزش چیدمان منزل کوچک رو هم اگه میشه یه توضیحی بدین؟


نازنین

مرتضی عسکری

سلام مطلب را به دقت مطالعه کنید، پاسخ خود را می یابید.