آموزش تمیز کردن بدلیجات

به‌طورکلی برخی از جواهراتی که ما استفاده می‌کنیم از جواهرات اصل نیستند که به آن‌ها بدلیجات گفته می‌شود. گاهی اوقات حتی برخی از نقره‌ها نیز تغییر رنگ می‌دهند. در مقاله‌ی تمیز کردن انگشتر نقره، راه تمیز کردن نقره را به شما نشان داده‌ایم.

بدلیجات از زیباترین علاقه‌مندی‌های خانم‌ها هستند که در دسته‌ی جواهرات اصیل قرار نمی‌گیرند. بدلیجات، زیبایی و جذابیت خود را دارند. حتی برخی از خانم‌ها علاقه‌ی بیشتری به بدلیجات نسبت به طلا و جواهرات اصلی دارند. البته کثیف و کدر بودن بدلیجات باعث می‌شود تا جذابیت و زیبایی آن‌ها کاسته شود. بهتر است از بدلیجات و جواهرات خود به‌خوبی نگهداری کنید و همیشه آن‌ها را تمیز نگه‌دارید.

اما مشکل این است که بدلیجات ما گاهی اوقات باگذشت زمان جرم‌گرفته و کثیف می‌شوند. حتی متأسفانه باگذشت زمان، بعضی از آن‌ها رنگ خود را از دست می‌دهند.به شما قول می‌دهم که این مشکل شما به‌خوبی حل خواهد شد فقط کافی است با دقت متن زیر را بخوانید و تمام مراحل را درست و صحیح انجام دهید. آنگاه خواهید دید که با دانستن نکات آموزش تمیز کردن بدلیجات، دیگر هیچ اثری از جرم و رنگ‌پریدگی بدلیجات خود وجود نخواهد داشت.

برای تمیز کردن بدلیجات خود به چه چیزهایی احتیاج دارید؟

هیچ ابزار و وسایل خاصی احتیاج نیست. برای اینکه همیشه در منزل از بدلیجات خود مراقب کنید باید آموزش تمیز کردن بدلیجات را ببینید. برای این کار به چند وسیله احتیاج دارید که می‌توانید به‌راحتی آن‌ها را تهیه کنید و کار خود را مرحله‌به‌مرحله انجام دهید.

البته چون برخی از بدلیجات از روکش‌های خیلی قوی مثل روکش رودیوم چندلایه ساخته می‌شوند، بهتر است که برای تمیز کردن این‌گونه بدلیجات که معمولاً قیمتی بالاتر از بدلیجات معمولی دارند از روش‌های تمیز کردن نقره استفاده کنید.

وسایل موردنیاز

 • پارچه‌ای نرم مانند دستمال عینک یا یک حوله‌ی نرم یا پنبه
 • شیشه‌پاک‌کن
 • مقداری الکل
 • گوش پاک‌کن
 • یک برس نرم کوچک، مانند برس نقاشی بچه‌ها و یا یک مسواک تمیز
 • دستمال توالت
 • تمیزکننده جواهرات (مورد تأیید بدلیجات) یا عطر: این تمیزکننده را می‌توانید از هر جواهر فروشی یا طلا فروشی تهیه کنید. البته وجود این تمیزکننده به براق شدن و ماندگاری جواهرات شما کمک خواهد کرد، می‌توانید از آن استفاده نکنید.
پاک کردن با دستمال عینک
پاک کردن با دستمال عینک

آموزش تمیز کردن بدلیجات

می‌دانید که جواهرات در طرح‌ها و انواع بسیار متنوعی وجود دارند. برای ساخت هرکدام از جواهرات ابزار و وسایل متفاوتی استفاده می‌شود. مثلاً در برخی جواهرت از مهره‌های شیشه‌ای و برخی دیگر کریستال استفاده می‌شود. همچنین انواع نخ‌ها و فلزات متفاوت نیز در ساخت جواهرات بدلیجات کاربرد دارند.

پس برای تمیز کردن بدلیجات باید ابتدا بدانید که جنس آن‌ها از چیست؟ البته مهم‌تر از همه باید راجع به نوع فلزی که در ساخت از آن استفاده‌شده اطلاعات کافی را داشته باشید. زیرا شیوه‌ی تمیز کردن هرکدام با دیگری متفاوت است. به‌طور مثال اگر یک دستبند پلاستیکی دارید و یک دستبند فلزی، شیوه‌ی تمیز کردن در این دو جنس متفاوت است. پس‌ ازاینکه جنس بدلیجات خود را تعیین کردید با توجه به نکات آموزش تمیز کردن بدلیجات که گفته می‌شود انجام دهید.

گام اول

در این مرحله با کمک سشوار فشار هوای زیادی به بدلیجات بپاشید. این کار باعث می‌شود تا گردوغبار و مقداری از ذرات کثیف ک در بین فلز بدلیجات و درزهای آن مانده است، از بین برود.

گام دوم

حال نوبت به آلودگی‌های سطحی است. برای از بین بردن این آلودگی‌های سطحی که به‌راحتی از بین می‌روند می‌توانید از پاک‌کننده‌ها یا عطرها استفاده کنید.

یک پنبه را به شیشه‌پاک‌کن آغشته کنید و سطح بدلیجات را به‌آرامی تمیز کنید تا کثیفی‌هایی که بر روی آن است از بین برود.

گام سوم

اگر بدلیجات شما لکه‌ها ی ضخیم‌تری دارد که به‌راحتی پاک نمی‌شوند. یا اگر بر روی آن‌ها رنگ نقاشی یا جوهر خودکار ریخته است که ماندگار شده است از روش زیر استفاده کنید:

یک پنبه را به کمی الکل آغشته کنید. البته اگر فلز بدلیجات شما حساس است الکل را باکمی آب مخلوط‌کنید و مقدار کمی از آن را به بدلیجات خود بزنید. سپس آن را با پارچه‌ای نرم مانند حوله کاملاً خشک‌کنید. اگر مایعی بر روی فلز بدلیجات شما بماند باعث زنگ زدگی و از بین رفتن رنگ آن خواهد شد.

آموزش تمیزکردن بدلیجات
مراحل تمیز کردن بدلیجات

گام چهارم

اگر آلودگی‌های چسبناک و چندین ساله ای بر روی جواهرات شما مانده بود و پاک کردنشان سخت بود می‌توانید یک برس کوچک را به ماده‌ی تمیزکننده یا عطر آغشته کنید و گوشه‌های مانده را با برس بکشید. البته این کار را بسیار آرام انجام دهید تا پوسته ی فلزات بدلیجات خرد نشود. البته اگر در مراحل بالا بدلیجات شما خیس باشد باید منظر بمانید تا نیمه‌خشک شود. سپس سریعاً جواهرات خود را با آب و پنبه شسته و اجازه دهید تا کاملاً خشک شود.

برس یا یک مسواک کوچک می‌تواند رسوبات مانده بر روی بدلیجات را پاک کند. با کمک برس می‌توانید حتی زنگ‌زدگی‌های روی بدنه‌ی بدلیجات را از بین برد. فقط توجه کنید که مسواک و یا برسی که برای تمیز کردن از آن استفاده می‌کنید، نو و تمیز باشد.

آلوده بودن یا رنگی بودن برس یا مسواک ممکن است با ساییدن بر روی زیورآلات شما آن را کثیف کند. همچنین سعی کنید یک از یک مسواک برای تمیز کردن چندین بدلیجات استفاده نکنید.

نکته: همیشه بدلیجات خود را در یک محیط خشک و خنک و بدون گردوغبار نگهداری کنید. این کار باعث می‌شود تا جواهرات شما عمر بیشتری داشته باشد و دیرتر کثیف شود.

آموزش تمیز کردن بدلیجات سنگ دار

سنگ‌های قیمتی زیادی وجود دارند ک به بدلیجات و جواهرات ارزش ویژه‌ای می‌بخشند. وجود هر نوع سنگ در بدلیجات باعث جذابیت، درخشش و زیبایی هرچه بیشتر این خواهد شد. البته اگر جرم بر روی این سنگ بنشیند و شفافت خود را از دست بدهد دیگر زیبایی اولیه را نخواهد داشت. البته ما با آموزش بدلیجات سنگ دار، به شما کمک خواهیم کرد که عمر سنگ‌های قیمتی را برگردانید. زیبایی مجدد سنگ‌های بدلیجات در دستان شماست، پس آن‌ها را دوباره زیبا کنید.

برای پاک کردن این نگین‌ها و سنگ‌های حساس بهتر است که پارچه‌ای را مواد تمیزکننده آغشته کنید و با پارچه‌ی آن را خشک‌کنید. زیرا بدلیجاتی که دارای سنگ‌های قیمتی و یا نگین هستند، اگر زیاد شسته شوند و آب داخل آن‌ها بماند، باعث نرم شدن چسب آن‌ها می‌شود و سنگ‌های تزئینی از فلز جدا خواهند شد .به همین دلیل گاهی اوقات شما ناگهان متوجه می‌شود که نگین آن گم‌شده است.

نحوه تمیز کردن بدلیجات به روش‌های خانگی

برای تمیز کردن باید تجربه داشته باشید تا این جواهرات گران و زیبا را خراب نکنید. بهتر است آموزش تمیز کردن بدلیجات به روش‌های خانگی را بدانید تا خودتان بتوانید در منزل و بدون دغدغه آن‌ها را تمیز کنید. البته تمیز کردن جواهرات می‌تواند از زنگ زدن آن‌ها جلوگیری کند.

بهتر است هرچند ماه یک‌بار بدلیجات مورداستفاده‌ی خود را تمیز کنید. در سایت واسط کالا درباره‌ی اینکه چگونه انگشتر را تمیز کنیم، به‌خوبی توضیحات لازم داده‌شده است. بهتر است این مقاله را دنبال کنید و جواب سؤالات خود را بگیرید.

لیموترش

لیموترش به دلیل خاصیت اسیدی که دارد برای تمیز کردن بدلیجات استفاده می‌شود. اگر یک لیموترش را نصف کنید و آن را بر روی محل زنگ زدی و کدر شده‌ی بدلیجات خود فشار دهید برای تمیز کردن بدلیجات مؤثر است.
اگر بخواهید که لیموترش اثر بیشتری داشته باشد مقدار بسیار کمی جوش‌شیرین به آن اضافه کنید.

آب‌لیمو نیز برای تمیز و براق کردن نقره و بدلیجات اثر به سزایی دارد. می‌توانید مقداری آبلیمو بر روی بدلیجات خود بریزید و با یک مسواک آن را تمیز کنید. این روش برای تمیز کردن نقره نیز تأثیر خوبی دارد می‌توانید آن را امتحان کنید و انگشتر خود را مثل روز اول ببینید.

لیموترش
تمیز کردن با لیموترش

البته اگر بدلیجات شما فلز حساسی ندارد آن را یا مقداری آبلیمو و نمک به مدت یک‌ شب در یک ظرف قرار دهید و فردا تأثیر آن را ببینید.

محلول آب و سرکه سفید

برای این روش نیز می‌توانید با استفاده از یک مسواک نرم، زاویه‌ها و حفره‌های بدلیجات را تمیز کنید. این کار به علاوه بر تمیز کردن بدلیجات باعث درخشش آن‌ها می‌شود. فقط کافی است یک پنبه را به آب و سرکه‌ی سفید آغشته کنید و بدلیجات را به‌خوبی بسایید و تمیز کنید. این روش در آموزش تمیز کردن بدلیجات خانگی، بسیار مفید است.

زیتون

این میوه‌ی خوشمزه و مقوی می‌تواند در تمیز کردن بدلیجات نیز به ما کمک کند. زیتون باعث درخشش و شفافیت زیورآلات می‌شود.

محلول آب گرم و صابون

از دیگر مواد برای تمیز کردن بدلیجات، محلول آب و صابون است. این محلول علاوه بر تمیز شدن باعث معطر شدن زیورآلات نیز می‌شود. البته مواظب باشید که بدلیجات شما به مدتی طولانی در آب نماند زیرا باعث خراب شدن و زنگ زدن آن می‌شود.

علاوه بر صابون، از مایع ظرف‌شویی نیز می‌توان استفاده کرد. مقداری نمک و مایع ظرف‌شویی و آب را در یک ظرف بریزید و به مدت 5 تا 10 دقیقه زیورآلات خود را در آن بگذارید و سپس با یک مسواک تمیز و نرم آن را بسایید. پس از شستشوی کامل آن را با یکپارچه‌ی نرم کاملا خشک‌کنید.

البته اگر از مواد شوینده‌ی خانگی استفاده می‌کنید به برچسب روی آن توجه کنید که خاصیت خورندگی بالایی نداشته باشند. مثلاً گوشواره را با این مواد نشویید.

پاک‌کننده عینک یا خمیردندان

اگر از پاک‌کننده عینک یا خمیردندان استفاده می‌کنید. چون در بین پاک‌کننده‌های شیشه و عینک و خمیردندان بر روی بعضی نوع از بدلیجات بسیار مؤثر است. استفاده پاک‌کننده‌های عینک مراقب باشید و احتیاط‌های لازم را در نظر بگیرید.

آموزش تمیزکردن بدلیجات
پاک کردن با خمیر دندان

برچسب روی آن را مطالعه کنید اگر خاصیت خورندگی دارند و باعث خوردگی در برخی فلزات می‌شود از آن استفاده نکنید. به‌علاوه برای زیورآلاتی همچون گوشواره که بیشتر با بدن در تماس هستند از این مواد استفاده نکنید.
هنگام استفاده از خمیردندان آن را بر روی مسواک نرم بمالید و با آن سطح زیورآلات بدل را به‌خوبی بسایید سپس با آب‌خنک به‌طور کامل بشویید.

آموزش

با استفاده از شامپو بچه بدلیجات را تمییز کنید. شامپو بچه به دلیل خفیف کم بودن خاصیت اسیدی آن گزینه مناسبی برای تمیز کردن زیورآلات بدل هست. برای این کار، چند قطره شامپو بچه را درون آب ولرم بریزید و با استفاده از مسواک نرم بدلیجات را تمیز کنید. بلافاصله با آب‌خنک زیورآلات بدل را بشورید و با پارچه‌ای نرم آن‌ها را خشک‌کنید.

روش نگهداری بدلیجات

اگر بدلیجات فلزی دارید، سعی کنید قبل از خراب شدن از آن‌ها به‌خوبی نگهداری کنید تا خراب نشوند. اگر نکات زیر را رعایت کنید بدلیجات شما همیشه تمیز خواند ماند:

 • بدلیجات خود را هیچ‌گاه در یک جعبه‌ی فشرده و روی‌هم نگه ندارید.
 • آن‌ها را در یک کیسه‌ی ابریشمی یا مخمل و در یک جعبه‌ی معمولی نگه‌دارید.
 • برای تمیز کردن بدلیجات از دستمال ضد لک استفاده کنید. اگر دستمال ضد لک ندارید، از دستمال عینک هم می‌توانید استفاده کنید.
 • از ژل سیلیکا برای جذب رطوبت و مانع از رسیدن رطوبت به بدلی شما می‌شود.
 • بدلیجات را در معرض هوا قرار ندهید. هوا باعث کدر شدن فلزات ما می‌شود.
 • بدلیجات استیل و برنزی را در کنار هم قرار ندهید. فلزات با یکدیگر واکنش می‌دهند و زنگ می‌زنند.
 • هر دفعه که از آن‌ها استفاده می‌کنید، بدلیجات را تمیز و مرتب کنید و سپس در یک کیسه‌ی خالی از هوا نگه‌دارید.
آموزش تمیزکردن بدلیجات
آموزش تمیزکردن بدلیجات

کلام آخر

امیدوارم که با خواندن این مقاله و سایر مقالات سایت واسط کالا با آموزش تمیز کردن بدلیجات به‌خوبی آشنا شده باشید. اگر شما هم برای تمیز کردن بدلیجات خود نظر و پیشنهاد بهتری دارید آن را برای ما به اشتراک بگذارید.

شما می‌توانید بدلیجات و یا جواهرات مدنظر خود را به‌صورت آنلاین و با هزینه‌ی بهتر تهیه کنید. برای این کار کافی است که اپلیکیشن واسط کالا را دانلود کنید و جواهرات یا بدلیجات مدنظر خود را در آن جستجو کنید. علاوه بر این می توانید بدلیجات خود را به قیمت مناسب در واسط کالا به فروش بگذارید.
از همراهی شما، صمیمانه سپاس گذارم.

پرسش و پاسخ

 چگونه فرآیند سیاه شدن فلزات را به تعویق بیندازیم؟

وقتی از زیورآلات نقره خود استفاده نمی‌کنید، آن‌ها را در محفظه‌ای بسته نگه دارید حتی یک کیسه پلاستیکی یا زیپ کیپ هم کفایت می‌کند. فقط جایی باشد که از نفوذ هوا به داخل جلوگیری شود. وقتی اکسیژن نباشد فلزات اکسید نمی‌شوند یا لااقل فرآیند اکسیدشان کند می‌شود.
به دنبال محصولات ضد اکسید شدن بگردید، می‌توانید از پدهای ضد اکسیدشدگی هم استفاده کنید. این پدها خیلی ارزان هستند و می‌توانید یکی از آن‌ها را توی محفظه‌ی نگهداری نقره‌ها بگذاریم.

 آیا می‌توان هنگام ورزش از زیورآلات استفاده کرد؟

خیر. زیورآلات خوب و قشنگ هستند ولی دیگر که نباید همه‌جا آن‌ها را به خود آویزان کنید، ورزش روزانه برای جسم شما مفید و برای جواهرتان مضر است، بنابراین پیش از آغاز ورزش یا رفتن به باشگاه، انگشتر و گردنبند و گوشواره‌های خود را در بیاورید. ورزش سنگین یا هر ورزش دیگری ممکن است به جواهرات آسیب بزند، مثلا حین ورزش نوک سنگ انگشترتان بپرد یا مهره‌ی گردنبندتان ترک بردارد. آن دسته از افرادی هم که زیاد استخر می‌روند باید بدانند کلر دشمن سنگ و فلز است.

چرا نباید زیورآلات را در معرض تابش آفتاب قرار بدهیم؟

اشعه‌ی خورشید فقط برای پوست مضر نیست، بلکه می‌تواند به زیورآلات هم آسیب برساند، به‌ویژه زیورآلاتی که با سنگ ساخته‌شده باشند. نور خورشید رنگ و درخشش سنگ را از بین می‌برد که تا حدودی مربوط به دست‌کاری سنگ‌ها می‌شود.

مقالات مرتبط:

منابع:

ourpastimes.com

silhouetteschoolblog.com

clothingdictionary.com

برچسب:
نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر