راهنمای خرید پاور بانک

پاور بانک‌ها وسایلی قابل‌حمل برای تأمین برق موردنیاز برای شارژ وسایلی مانند تلفن همراه و سایر وسایلی که دارای رابط USB هستند استفاده می‌شود. در واقع این وسایل را می‌توان توسط پاور بانک شارژ کرد.
استفاده از پاور بانک به امری بسیار عادی مبدل شده است زیرا ما به‌طور روزمره و مداوم از وسایلی که باتری قابل شارژ دارند، استفاده می‌کنیم مانند تلفن‌های همراه، هدفون‌های شارژی، بلندگوهای قابل‌حمل، پخش‌کننده‌های MP3 که می‌توان تمامی آن‌ها را با استفاده از پاور بانک شارژ کرد. آن‌ها درواقع یک شارژر قابل‌حمل هستند. همه آن‌ها به یک رابط شارژ USB نیاز دارند. در مقاله‌ی راهنمای خرید پاور بانک در ابتدا به تعریف و معرفی انواع پاور بانک پرداخته و سپس نکات کلیدی برای خرید پاور بانک و نیز نحوه نگهداری از آن را ارائه می‌دهیم.

پاور بانک‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلفی متناسب با افراد مختلف و وسایل مختلف و نیازهای آن‌ها وجود دارد.
در سال‌های اخیر، به دلیل راحت بودن و نیز در دسترس بودن پاور بانک که می‌توان در هر مکان و هر زمان که شارژ تلفن همراه تمام شد، آن را شارژ کنیم، استفاده از پاور بانک‌ها به میزان قابل‌توجهی افزایش‌یافته است. پاور بانک‌های بی‌سیم برای آن دسته از دستگاه‌هایی که می‌توانند به‌صورت بی‌سیم شارژ شوند نیز معرفی‌شده است.

تعریف پاور بانک

پاور بانک‌ها را می‌توان به عنوان باتری‌های قابل‌حمل با قابلیت شارژ مجدد تعریف کرد. از آن‌ها برای شارژ وسایلی که با باتری کار می‌کنند، استفاده می‌کنند. برای این کار می‌توان از همان کابلی که دستگاه را برای شارژ به برق متصل می‌کنید، استفاده کرد.
نام پاور بانک را می‌توان به یک بانک مالی تشبیه کرد که در آن می‌توان وجوه یا همان انرژی الکتریکی را در صورت نیاز واریز، ذخیره و برداشت کرد. به پاور بانک، شارژرهای قابل‌حمل نیز گفته می‌شود، زیرا می‌توانند وسایلی مانند تلفن‌های همراه را بدون نیاز به اتصال به برق شارژ کنند.

انواع پاور بانک

در راهنمای خرید پاور بانک چند نوع مختلف شارژر قابل‌حمل پاور بانک وجود دارد که می‌توان آن‌ها را خریداری کرد. بدیهی است که اندازه، یکی از معیارهای اصلی است؛ اما موارد دیگری نیز وجود دارد که می‌توانند در نظر گرفته شوند.

راهنمای خرید پاوربانک
انواع پاوربانک

پاور بانک‌های USB

پاور بانک‌ها انواع مختلفی دارند مانند پاور بانک سیمی یا استاندارد، پاور بانک خورشیدی، پاور بانک بی‌سیم یا وایرلس پاور بانک جهانی یا استاندارد شارژرهای قابل‌حمل و پاور بانک‌های معمولی هستند که در فروشگاه‌ها و به‌صورت آنلاین نیز موجود هستند. آن‌ها با استفاده از منابع معمول USB مانند شارژرهای USB شارژ می‌شوند.

در راهنمای خرید پاور بانک این نکته را یادآور می‌شویم که این پاور بانک‌ها به‌طورمعمول با استفاده از یک شارژر USB استاندارد شارژ می‌شوند و در پاور بانک نشانه‌هایی از وضعیت شارژ آن وجود دارد. به‌طور مثال یک ردیف لامپ LED کوچک یا یک صفحه‌نمایش الفبایی عددی ساده باشد که سطح شارژ را نشان می‌دهد مثلاً اگر همه لامپ‌های LED روشن بودند یعنی پاور بانک به‌طور کامل شارژ شده است. به‌طورمعمول از یک اتصال میکرو USB به‌عنوان منبع تغذیه استفاده می‌شود. پس از شارژ کامل، از پاور بانک می‌توان برای شارژ دستگاه‌های دیگر استفاده کرد.

پاور بانک خورشیدی

همان‌طور که از نام آن پیداست، این پاور بانک‌های خورشیدی می‌توانند از نور خورشید برای شارژ شدن استفاده کنند. برای این کار آن‌ها پانل‌های فتوولتائیک دارند. این نوع از پاور بانک‌ها در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌توانند باتری داخلی را توسط سلول‌های خورشیدی شارژ کنند؛ اما با توجه به آنکه سلول‌های خورشیدی نسبتاً کوچک هستند، فقط در شرایطی که آفتاب شدید باشد و بسیار کند شارژ می‌شوند؛ بنابراین در راهنمای خرید پاور بانک به این نکته توجه کنید که این پاور بانک‌ها یک شارژر USB نیز دارند که در صورت نبودن آفتاب شدید و یا عجله داشتن می‌توان پاور بانک را شارژ کرد. البته شارژ خورشیدی می‌تواند پشتیبان مفیدی باشد، مخصوصاً اگر در مکان‌هایی که دور از برق هستید.

قابلیت شارژ در نور خورشید
شارژ شدن در نور خورشید

برخی از پاور بانک‌های پیشرفته خورشیدی دارای صفحات خورشیدی بزرگ‌تری هستند. حتی در این صورت، شارژ بعضی از آن‌ها ممکن است بیش از 24 ساعت طول بکشد و چون به‌طور واضح آفتاب در شب یا حتی در بعضی ساعات روز نیست، شارژ شدن می‌تواند مدت‌زمان زیادی طول بکشد. ازآنجاکه زمان شارژ، ظرفیت‌ها و غیره به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای متفاوت است، درصورتی‌که قصد خرید دارید، همیشه بهتر است که به ارقام نگاهی دقیق بیندازید و راهنمای خرید پاور بانک را نیز مطالعه بفرمایید. مانند پاور بانک سیمی استاندارد، این پاور بانک‌های خورشیدی دارای اتصالات USB نوع A استاندارد برای خروجی و یک میکرو USB برای ورودی شارژر USB هستند.

پاور بانک بی‌سیم

با وجود ابزارهای زیادی مانند تلفن، هندزفری و موارد مشابه که اکنون قابلیت شارژ بی‌سیم را دارند، این مفهوم توسط صنعت پاور بانک پذیرفته و ارائه‌شده است.
این نوع پاور بانک با استفاده ازیک منبع استاندارد USB شارژ می‌شوند، اما می‌توانند تلفن‌ها و سایر دستگاه‌های الکترونیکی سازگار با شارژ بی‌سیم را به‌صورت بی‌سیم شارژ کنند.
در راهنمای خرید پاور بانک باید این نکته را یادآور شویم که این پاور بانک‌ها از استاندارد Qi استفاده می‌کنند. برای روشن کردن قابلیت شارژ بی‌سیم، معمولاً باید دکمه‌ای را فشار دهید و سپس شارژ شدن تا زمان شارژ کامل دستگاه ادامه می‌یابد.
بهتر است پس از اتمام شارژ، قابلیت شارژ پاور بانک بی‌سیم را غیرفعال کنید تا پاور بانک بی‌دلیل تخلیه نشود.

طول عمر پاور بانک

دو مورد چرخه‌های تخلیه شارژ و زمان تخلیه خودکار به طول عمر و عمر مفید پاور بانک‌ها مربوط است.

چرخه‌های تخلیه شارژ

هر باتری قابل شارژ به‌تدریج فرسوده می‌شود. به‌طورمعمول طول عمر باتری از نظر تعداد چرخه تخلیه و شارژ مجدد، قبل از افت عملکرد و با یک درجه خاص، ذکر می‌شود. در راهنمای خرید پاور بانک این نکته را به شما یادآور می‌شویم که برخی از پاور بانک‌های ارزان‌قیمت ممکن است فقط 500 چرخه تخلیه شارژ داشته باشند.

راهنمای خرید پاوربانک
تخلیه شارژ پاوربانک

زمان تخلیه خودکار

تمام سلول‌های باتری، چه باتری‌های قابل شارژ مجدد و چه باتری‌های معمولی دارای میزان تخلیه خودکار خاصی هستند. یک پاور بانک خوب می‌تواند شارژ را فقط با اتلاف کم تا 6 ماه نگه دارد، اما یک پاور بانک بی‌کیفیت ممکن است فقط تا یک ماه شارژ مفید را حفظ کند. ارقام ارائه‌شده مربوط به دمای اتاق است، اما در راهنمای خرید پاور بانک این نکته را به شما یادآور می‌شویم که نگهداری پاور بانک در خارج از این دما می‌تواند باعث تخلیه شارژ آن‌ها شود.

استفاده از پاور بانک

استفاده از پاور بانک‌ها به‌طورکلی بسیار آسان است. روی هر پاور بانکی دو نقطه اتصال وجود دارد. اتصال میکرو USB و اتصال USB از نوع A. در ادامه مقاله راهنمای خرید پاور بانک با این دو اتصال بیشتر آشنا خواهید شد.

Micro USB (گاهی اوقات مینی USB)

معمولاً یک پاور بانک برای شارژ شدن از micro USB استفاده می‌کند. اغلب می‌توان از همان سیمی که برای شارژ تلفن همراه یا دستگاه دیگری استفاده می‌شود، برای شارژ کردن پاور بانک استفاده کرد.

اتصال USB نوع A

اتصال‌دهنده بزرگ‌تر نوع A برای متصل کردن پاور بانک به دستگاه‌های دیگر و شارژ کردن آن‌ها استفاده می‌شود. این بدان معنی است که می‌توان از کابل‌های شارژ استاندارد که با اکثر تلفن‌ها و سایر دستگاه‌ها ارائه می‌شود، استفاده کرد. شارژرهای معمولی USB دارای یک اتصال نوع A هستند که پاور بانک توسط آن شارژ را به دستگاه موردنظر منتقل می‌کند.

اتصال از نوع USB
اتصال از نوع USB

هنگام استفاده از پاور بانک، معمولاً فقط لازم است یک رابط میکرو USB را به آن متصل کنید تا شارژ دریافت کند. بسته به ظرفیت پاور بانک، میزان شارژ آن و شارژر، دمای محیط و …، ممکن است مدت‌زمان زیادی طول بکشد تا شارژ آن تکمیل شود. به‌عنوان‌مثال، مدت‌زمان لازم برای شارژ یک پاور بانک 1500 میلی‌آمپری تقریباً باید هم‌زمان با شارژ یک تلفن هوشمند معمولی باشد. برای پاور بانک‌های بزرگ‌تر، این زمان می‌تواند به میزان قابل‌توجهی افزایش یابد.

مدیریت باتری الکترونیکی!

پاور بانک‌ها مدیریت باتری الکترونیکی دارند به این معنی که وقتی شارژ پاور بانک کامل شد، فرآیند شارژ برای جلوگیری از شارژ بیش‌ازحد و گرم شدن بیش‌ازحد قطع خواهد شد. بااین‌حال، در صورت امکان، بهتر است پاور بانک را پس از شارژر کامل از برق جدا کنید و یا حداقل از اتصال طولانی‌مدت آن پس از پر شدن، خودداری کنید.

بااین‌وجود هنگام استفاده از پاور بانک برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی، معمولاً استفاده از دکمه پاور بانک برای فعال کردن شارژ ضروری است، خروجی معمولاً باید قبل از استفاده فعال شود.
در راهنمای خرید پاور بانک این نکته را به شما یادآور می‌شویم که اغلب پاور بانک‌ها دارای یک نشانگر LED ساده هستند که میزان شارژ آن را نشان می‌دهد. این نشانگرها معمولاً پس از مدتی کوتاه خاموش می‌شوند تا شارژ پاور بانک حفظ شود.

نحوه خرید پاور بانک مناسب برای استفاده خود

ملاحظات زیادی وجود دارد که باید هنگام خرید پاور بانک به آن‌ها فکر کنید تا بتوانید بهترین پاور بانک را انتخاب کنید.
پاور بانک‌ها این روزها بسیار محبوب هستند. آن‌ها در هر شکل و اندازه‌ای وجود دارند، بنابراین تعداد زیادی پاور بانک هم در اندازه و هم قیمت وجود دارد.

راهنمای خرید پاوربانک
خرید پاوربانک خوب

انتخاب پاور بانک مناسب برای استفاده خاص می‌تواند دشوار باشد. باید بدانید که مشخصات مختلف به چه معناست و اینکه آیا در نحوه عملکرد پاور بانک و نوع نیاز شما تأثیرگذار است یا خیر.
پاور بانک‌ها به هر شکل و اندازه‌ای هستند و در اندازه‌ها، ظرفیت‌ها و همچنین نوع فناوری باتری تنوع زیادی دارند. تنوع این عوامل به این معنی است که هنگام خرید پاور بانک مناسب برای استفاده خاص خود، نکات مختلفی را باید در نظر بگیرید.

راهنمای خرید پاور بانک مناسب

در هنگام خرید پاور بانک باید نکات مختلفی را در نظر گرفت. در اینجا نکاتی طلایی برای انتخاب ما وجود دارد که در ادامه بررسی می‌شوند:

ظرفیت شارژ

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید هنگام خرید یا انتخاب پاور بانک در نظر بگیرید، ظرفیت موردنیاز است. به آنچه می‌خواهید با پاور بانک شارژ کنید، فکر کنید زیرا تبلت بیش از تلفن هوشمند و غیره شارژ مصرف می‌کند. همچنین برخی از تلفن‌های هوشمند شارژ بیشتری نسبت به بقیه نیاز دارند. برای اطلاعات بیشتر در راهنمای خرید پاور بانک، به مشخصات گوشی هوشمند خود نگاهی بیندازید. ظرفیت باتری در زیر باتری نوشته می‌شود.
شارژ با میلی‌آمپر اندازه‌گیری می‌شود که درواقع منظور همان میلی‌آمپر ساعت است؛ بنابراین یک باتری هزار میلی‌آمپر ساعتی 1000 میلی‌آمپر یا 1 آمپر را برای مدت یک ساعت تأمین می‌کند. ظرفیت تلفن‌های قدیمی احتمالاً کمتر از 1000 میلی‌آمپر ساعت است، اما ظرفیت باتری تلفن‌های مدرن می‌تواند تا 3000 میلی‌آمپر ساعت باشند. به‌عنوان‌مثال یک iPhoneX دارای ظرفیت باتری 2716 میلی‌آمپر ساعت است.

ظرفیت شارژ
ظرفیت شارژ پاوربانک

نکته

برای اینکه وسیله موردنظرتان توسط پاور بانک به‌طور کامل شارژ شود، ظرفیت پاور بانک باید کمی بیشتر از دستگاه موردنظر برای شارژ باشد. در راهنمای خرید پاور بانک، همیشه بهتر است کمی شارژ اضافی‌تر نیز داشته باشید تا مطمئن شوید دستگاه به‌طور کامل شارژ شده است. شایان ذکر است که باتری‌های موجود در تبلت ها دارای ظرفیت‌های بسیار بزرگ‌تری هستند، بنابراین اگر می‌خواهید یک تبلت را شارژ کنید، به پاور بانکی بزرگ‌تر نیاز خواهید داشت.

جریان شارژ خروجی پاور بانک

هنگام خرید پاور بانک، مهم است که به نرخ تحویل شارژ یعنی میزان جریان ارائه‌شده توسط پاور بانک در زمان مشخص، نیز فکر کنید. نرخ تحویل شارژ، زمان شارژ را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
می‌توانید شدت‌جریان موردنیاز برای وسیله خود را از روی شارژر همراهش ببینید و ایده موردنیاز را به دست آورید. در راهنمای خرید پاور بانک باید این نکته را یادآور شویم که بسیاری از دستگاه‌های کوچک USB فقط نیاز به شدت‌جریان حدود نیم آمپر، تلفن‌ها حدود یک آمپر و تبلت ها حدود 2.5 آمپر دارند.

اگر وسیله شما دارای قابلیت شارژ سریع است، جریان بیشتری نیز نیاز خواهد داشت، احتمالاً 3 آمپر.
به‌طورمعمول پاور بانک‌ها می‌گویند که چه جریانی را می‌توانند تأمین کنند. هرچه شدت‌جریانی که می‌تواند تأمین کند، بیشتر باشد، مدت بیشتری طول می‌کشد تا دستگاه شارژ شود.

برخی از پاور بانک‌های بزرگ‌تر دارای چندین خروجی هستند و هر خروجی مشخص و اغلب در پاور بانک نوشته می‌شود؛ اما توجه داشته باشید که اگر دستگاهی چندین خروجی داشته باشد، ممکن است نتواند حداکثر جریان را به‌طور هم‌زمان به همه خروجی‌ها برساند.

بنابراین اگر می‌خواهید مدت‌زمان شارژ وسیله توسط پاور بانک بسیار کم باشد، پاور بانکی با شدت‌جریان خروجی بالا بخرید. اگر تلفن یا دستگاه شما نمی‌تواند حداکثر جریان خروجی از پاور بانک را مصرف کند، نگران نباشید، فقط همان میزان موردنیازش را می‌گیرد.

تعداد پورت‌ها

در ابتدا پاور بانک‌های اولیه فقط دارای یک پورت خروجی بودند، اما با توجه به اینکه مردم بیشتر و بیشتر از آن‌ها استفاده می‌کنند و می‌خواهند چندین دستگاه را به‌طور هم‌زمان شارژ کنند، بسیاری از پاور بانک‌های بزرگ‌تر دارای دو پورت و گاهی بیشتر هستند؛ اما در راهنمای خرید پاور بانک به یاد داشته باشید که اگر چندین دستگاه به‌طور هم‌زمان شارژ شوند، پاور بانک ممکن است حداکثر جریان را به هر پورت ندهد، ممکن است یک خروجی کلی وجود داشته باشد که شدت‌جریان را بین پورت‌ها تقسیم می‌کند و همین باعث زیادشدن زمان شارژ دستگاه‌ها خواهد شد.

راهنمای خرید پاوربانک
تعداد پورت های پاوربانک

اندازه و وزن

اندازه و وزن هنگام خرید پاور بانک به‌خصوص اگر قصد مسافرت دارید، از اهمیت زیادی برخوردار است. در راهنمای خرید پاور بانک به شما این نکته را یادآور می‌شویم که هرچه ظرفیت پاور بانک بیشتر باشد، بزرگ‌تر و سنگین‌تر خواهد بود.

یون لیتیوم در مقابل پلیمر لیتیوم

دو فناوری اصلی باتری برای پاور بانک‌ها وجود دارد: لیتیوم یون و پلیمر لیتیوم. اگرچه از بسیاری جهات بسیار شبیه به هم است، اما چند تفاوت جزئی وجود دارد. باتری یون لیتیوم با گذشت زمان سخت‌تر شارژ خواهند شد اما قیمت پایین‌تری دارند.
باتری‌های لیتیوم-پلیمر به‌طورکلی از مقاومت و انعطاف بیشتری برخوردار هستند و دوام بیشتری دارند. آن‌ها همچنین سبک هستند و کمتر در معرض نشت الکترولیت قرار می‌گیرند.
برخی پاور بانک‌ها روی مشخصات خود نوع باتری را نشان می‌دهند. در ادامه مقاله راهنمای خرید پاور بانک به نحوه شارژ این دستگاه می‌پردازیم:

نحوه شارژ پاور بانک

لازم به یادآوری است که باید خود پاور بانک را نیز شارژ کنید. هرچه ظرفیت بیشتر باشد مدت‌زمان بیشتری نیز صرف خواهد شد. اگر فقط یک شارژر 1 آمپری داشته باشید و پاور بانک 5000 میلی‌آمپر ساعت ظرفیت داشته باشد، شارژ آن پنج ساعت طول خواهد کشید البته کمی بیشتر از 5 ساعت به‌طور کامل شارژ خواهد شد، زیرا تمام شارژ ورودی به پاور بانک به شارژ ذخیره‌شده تبدیل نمی‌شود. ضریب بازده پاور بانک احتمالاً 80٪ یا بیشتر است.

کابل‌ها

هنگام خرید پاور بانک، کابل‌های موردنیاز را فراموش نکنید. ممکن است، همه پاور بانک‌ها چه برای شارژ دستگاه‌ها و چه برای شارژ خود پاور بانک کابل‌های موردنیاز را نداشته باشند.

راهنمای خرید پاوربانک
داشتن کابل همراه پاوربانک

نور اضافه‌شده

در راهنمای خرید پاور بانک این نکته را به شما یادآور می‌شویم که برخی از پاور بانک‌ها دارای چراغ‌قوه هستند که با یک دکمه خاموش و روشن می‌شود و بر این اساس می‌توان از آن به‌عنوان چراغ‌قوه‌ای استفاده کرد که باتری عظیمی در پشت آن قرار دارد. اینکه آیا شما به این چراغ‌قوه نیاز دارید یا خیر، انتخاب شخصی است.
اگر از تبلت یا گوشی هوشمند یا دستگاه دیگری زیاد استفاده می‌کنید، داشتن یک پاور بانک‌ها بسیار مفید خواهد بود؛ زیرا همیشه و همه‌جا ممکن است به برق برای شارژ دستگاه خود دسترسی نداشته باشید، بنابراین داشتن یک پاور بانک قابل‌حمل یک راه‌حل ایدئال است.

مراقبت از پاور بانک

برای گرفتن بهترین نتیجه از هر پاور بانک، در راهنمای خرید پاور بانک چند راهنما وجود دارد که می‌تواند به شما کمک می‌کند تا عمر مفید پاور بانک و همچنین عملکرد آن را به حداکثر برسانید.

نگهداری در دمای اتاق

این مورد را ممکن است نتوانید همواره انجام دهید، اما باید بدانید که فناوری باتری قابل شارژ لیتیوم که در پاور بانک‌ها استفاده می‌شود، بهترین عملکرد را در حدود دمای اتاق دارد. آن‌ها زیاد سرد یا گرم نمی‌شوند. یکی از موارد کلیدی که باید به خاطر بسپارید این است که نباید آن‌ها را در اتومبیل رها کرد. در آفتاب تابستان، دمای داخل اتومبیل می‌تواند به بیش از 50 درجه سانتی‌گراد برسد و در زمستان در صورت خاموش بودن اتومبیل در بعضی نقاط دمای داخل اتومبیل بسیار کم خواهد شد که هر دو سناریو برای پاور بانک مضر بوده و کارایی آن را پایین می‌آورد.

راهنمای خرید پاوربانک
نگهداری درست از پاوربانک

شارژ قبل از اولین استفاده

در راهنمای خرید پاور بانک این نکته را به یاد داشته باشید: قبل از اینکه برای اولین بار بخواهید از پاور بانک استفاده کنید آن را به‌طور کامل شارژ کنید. مدارهای داخلی مقداری شارژ استفاده می‌کنند، بنابراین عقلانی است که قبل از شروع استفاده از آن، آن را به حالت معمول تبدیل کنید.

پر شارژ نگه داشتن باتری

این امر به نظر واضح است، اما پاور بانک در صورت شارژ نداشتن فایده‌ای ندارد.اگر همواره پاور بانک را شارژ شده داشته باشید هر زمان که به آن نیاز پیدا کردید، آماده استفاده خواهد بود.

شارژ پاور بانک در صورت عدم استفاده

باتری‌های قابل شارژ یون لیتیوم و پلیمر لیتیوم دوست ندارند مدت طولانی در حالت تخلیه باقی بمانند. ازآنجاکه باتری‌ها همیشه با گذشت زمان کمی تخلیه می‌شوند، بهتر است به‌طور دوره‌ای شارژ مجدد پاور بانک‌ها را انجام دهید. این به این معنی است که آن‌ها برای استفاده آماده هستند و باتری در شرایط عالی و حداکثری نگه‌داشته می‌شود.

کلام آخر

به پایان مقاله راهنمای خرید پاور بانک رسیدیم، امیدوارم اطلاعات موردنیاز خود را به دست آورده باشید و بتوانید پاور بانک مناسب با نیاز خود را انتخاب کنید. برای این کار حتماً به وب‌سایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

مقالات مرتبط:


منبع:

electronics-notes.com

برچسب:
نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر