راه‌اندازی کسب و کار

برای راه‌اندازی کسب و کار باید به مسائل مختلفی توجه کرد که ازجمله از این موارد مدیریت، بازاریابی، کارآفرینی ، خلاقیت، نوآوری، استارتاپ‌ها و بوم مدل کسب و کار هستند. یک فرد موفق باید به همه مسائل توجه کند زیرا هریک از این‌ها شاخه‌ای برای یک کسب و کار موفق هستند. در این مقاله سعی ما برآن است که علاوه برا ایده‌های راه‌اندازی کسب و کار در مورد بوم مدل کسب و کار نیز صحبت کنیم.

مدیریت برای راه‌اندازی کسب و کار

شاید مدیریت را بتوان یکی از مهم‌ترین فعالیت‌ها در زندگی اجتماعی بشر امروز بدانیم، چون مدیریت یک فرایند است. همه‌کارهای زندگی شخصی، کاری، ورزشی و غیره یک نوع فرایند هستند پس برای انجام درست این فرایندها باید مدیریت را بدانیم. مدیریت را می‌توان هم علم و هم هنر دانست، وقتی می‌گوییم مدیریت علم است یعنی دانستنی می‌باشد و از طریق آموزش فراگرفته می‌شود. همچنین می‌گوییم مدیریت هنر است یعنی توانستن و از طریق کسب تجارب حاصل می‌شود. مدیریت از دو شاخص کارآیی و اثربخشی، برای ارزیابی عملکرد در سازمان (مجموعه‌ای از افراد که برای تحقق اهدافی معین همکاری می‌کنند) استفاده می‌کند. اثربخشی یعنی انجام کارهای درست و کارآیی به معنای انجام درست‌کارها تعریف‌شده است.

چه خریدار باشید، چه فروشنده
واسط‌کالا باعث می‌شه یک خرید و فروش لذت‌بخش را تجربه کنید.
راه‌اندازی کسب و کار
مدیریت

بازاریابی برای راه‌اندازی کسب و کار

بازاریابی تعاریف مختلفی دارد که در گذشته مفهوم بازاریابی صرفاً فروختن یا تبلیغات بود ولی مفهوم جدید بازاریابی تأمین نیازهای مشتری است. منشأ و رکن اساسی نظام بازاریابی، نیازها و خواسته‌های انسان است. ما هرلحظه با بازاریابی مواجه هستیم و بازاریابی بر سبک زندگی ما اثر می‌گذارد و آن را می‌سازد. هر علم، مقرراتی دارد، بازاریابی نیز یک علم هست پس شامل مقرراتی می‌باشد. برای اینکه فرد یا شرکتی بازاریاب خوبی باشد باید به نکاتی توجه کنند، که این نکات عبارت‌اند از:

مبادله منصفانه

مبادله منصفانه باشد، یعنی:

 • دو طرف وجود داشته باشند.
 • هر طرف چیزی باارزش برای طرف دیگر داشته باشد.
 • هر طرف مجاز به پذیرش یا رد پیشنهاد طرف دیگر باشد.

مشخص بودن اندازه‌ی بازار

اندازه‌ی بازار بایستی مشخص باشد این بدان معناست که:

 • به محصول عام یا شئ موردنظرعلاقه‌مندند.
 • حاضرند منابع لازم را برای به دست آوردن محصول مبادله کنند.

مشخص بودن آمیخته‌های بازاریابی

آمیخته‌های بازاریابی که شامل موارد زیر می‌باشند بایستس مشخص باشند:

 • محصول
 • قیمت
 • مکان یا توزیع
 • ترفیع

توجه به سطح انتظار مشتری

بازاریاب باید به سطح انتظاراتی که در مشتریان ایجاد می‌کند توجه داشته باشد، اگر کارایی درک شده با انتظارات مشتری برابری کند طبیعتا مشتری راضی است واگر کارایی درک شده از انتظارات مشتری بیشتر باشد، مشتری به درجهی بالاتری از راضی بودن می‌رسد، اما در صورتی که کارایی درک شده از سطح انظارات مشتری پایین تر باشد باعث می‌شود که مشتری ناراضی شود.

همه باید بازاریاب باشند

نگرش‌های مشتریان نسبت به یک شرکت بر اساس تجربه‌ای است که مشتری در ارتباط با کل سازمان به دست می‌آورد نه فقط با محصولات آن شرکت. به‌این‌ترتیب هر فردی هرگونه تماسی چه مستقیم یا غیرمستقیم با مشتری داشته باشد، به شکل‌گیری تجربه مشتری، کمک می‌کند. در ادامه در مورد کارآفرینی صحبت می‌کنیم.

کارآفرینی
بازاریابی

کارآفرینی برای راه‌اندازی کسب و کار

کارآفرینی را می‌توان درک و بهره‌برداری از فرصت‌ها دانست. کارآفرینی را فرآیند خلق چیزی متفاوت و باارزش از طریق اختصاص زمان و تلاش لازم برای آن؛ با فرض همراه بودن ریسک مالی، روانی و اجتماعی و نیز دریافت پاداش‌های مالی و رضایت فردی می‌دانند. کارآفرینی، توانایی پایه‌گذاری یک تیم است که افراد بتوانند مهارت‌ها و استعدادهای یکدیگر را تکمیل کنند، کارآفرینی توانایی خلق و ساختن یک‌چیز، عملاً از هیچ می‌باشد.
کارآفرینان همه ویژگی‌های مشترکی دارند ازجمله این ویژگی‌ ها نیاز به موفقیت، استقلال‌طلبی، تحمل ابهام، کانون کنترل درونی ومخاطره پذیری هست. کارآفرینی هم مانند دیگر شاخه‌ها اهمیت زیادی دارد که این اهمیت‌ها می‌توانند باعث افزایش رشد اقتصادی، ارتقا بهره‌وری، پدید آمدن تکنولوژی، محصولات و خدمات جدید شود.

مهارت موردنیاز کارآفرینان برای راه‌اندازی کسب و کار

یک کارآفرین زمانی موفق می‌شود که مهارت‌های لازم را کسب کرده باشد تا با علم و مهارتی که دارد باعث راه‌اندازی کسب و کار موفقی شود. کارآفرین باید مهارت فنی، مهارت مدیریت کسب و کار و مهارت‌های کارآفرینانه فردی را بیاموزد.

عوامل مؤثر بر کارآفرینی

عواملی در کارآفرینی وجود دارد که می‌تواند روی این محور تغییراتی ایجاد کند که باعث رشد سریع یا شکست زودهنگام شود، یک کارآفرین باید این عوامل را شناسایی کند، این عوامل شامل:

 • شرایط اقتصادی و بازاری که بسته به منابع مالی، نیروی کار، تسهیلات فیزیکی، زیرساخت‌های اقتصادی خدمات تخصصی و محیط اقتصادی کلان می‌باشد.
 • ساختار و پویایی صنعت که بسته به اندازه بازار، رشد بازار، ساختار صنعت، تمرکز جغرافیایی صنعت و استراتژی شرکت‌های بزرگ است.
 • چهارچوب قانون و مقررات که شامل سیستم حقوقی، قوانین ومقررات و سیاست های حمایتی می‌باشد.
 • سرمایه‌های اجتماعی که از جمله‌ی آنها می‌توانیم از یکپارچگی یا سلسله‌مراتب اداری، فرهنگ، پشتیبانی نهادی و سیستم نهادی نام برد.

انواع کارآفرینی

کارآفرینی انواع مختلفی دارد که می‌تواند در هر موقعیت و هر مکان اتفاق بیفتد که ازجمله این کارآفرینی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کارآفرینی مستقل: فرآیندی است که کارآفرین طی می‌کند تا فعالیت کارآفرینانه‌ای را به‌طور آزاد به ثمر برساند.
 • کارآفرینی درون سازمان: فرآیندی است که از طریق آن کارآفرین در سازمان سبب تغییر می‌گردد.
 • کارآفرینی سازمانی: فرآیندی است که سازمان طی می‌کند تا همه‌ی کارکنان بتوانند در نقش کارآفرین انجام‌وظیفه کنند.
کارآفرینی
کارآفرینی

خلاقیت برای راه‌اندازی کسب و کار

یکی از شروط لازم برای موفقیت در کارآفرینی، خلاقیت است. بر اساس تحقیقات، مهم‌ترین قابلیت رهبری شرکت‌ها در رویارویی با پیچیدگی‌های تجارت جهانی خلاقیت است و ۸۰ درصد مردم رهاسازی ظرفیت خلاق را کلید رشد اقتصادی می‌دانند. کمال انسان در نوگرایی است. خلاقیت به معنویت و معنویت به خلاقیت می‌انجامد. تفکر خلاقانه کیفیت زندگی را به‌طور چشمگیری بهبود می‌دهد.

ماهیت کارآفرینی در خلاقیت نهفته است، کارآفرینی فرآیند سیستماتیک و منظم به‌کارگیری خلاقیت و نوآوری در راستای نیازمندی‌ها و فرصت‌های موجود در بازار است. همه‌ی ما خلاق هستیم و اگر بخواهید خلاق باشید فقط باید طبیعی‌تر باشیم، پایه اصلی خودباوری در خلاقیت اعتقاد به توانمندی‌هایمان برای ایجاد تغییر در جهان پیرامون است. خلاقیت همانند یک عضله است. خودباوری در خلاقیت یعنی توانایی خلق ایده‌های جدید و شجاعت امتحان کردن آن‌هاست.

خود کارآمدی در خلاقیت

باورهای ما بر اعمال، اهداف و ادراکاتمان تأثیر می‌گذارد. کسانی که معتقدند می‌توانند تغییر ایجاد کنند، با احتمال زیاد به هدف خود دست می‌یابند. از جمله‌ی منشا خودکارآمدی می‌توان به تجربه‌های موفقیت آمیز، الگوبرداری اجتماعی، ترغیب اجتماعی و واکنش‌های روان شناختی نام برد.

ذهنیت پویا

یکی از پیش‌نیازهای دستیابی به خودباوری در خلاقیت، باور به پویایی مهارت‌ها و توانمندی‌ها است. اعتقاد به این‌که یادگیری و رشد ممکن است و اعتقاد به داشتن ظرفیت ناشناخته و باور به اینکه با تلاش و تجربه می‌توان توانمندی‌های خود را افزایش داد. وقتی کسی به دنیا می‌آید سطح مشخصی از هوش و استعداد را دارد. از ترس آشکار شدن ناتوانایی‌هایشان در محدوده امن خود می‌ماند؛ بنابراین ناتوانی‌های ساختگی تبدیل به واقعیت می‌شود.

متفکران تحلیلی

این متفکران، بلافاصله در حالت حل مسئله وارد می‌شوند. پاسخ را سریع پیدا می‌کنند و به توجیه آن می‌پردازند. وجود مسئله حل‌نشده برایشان ناخوشایند است. اعتقاد به این‌که تنها یک پاسخ وجود دارد.

متفکران خلاق

متفکران خلاق، دقت می‌کنند به‌سرعت قضاوت نکنند. می‌دانند که راه‌حل‌های مختلفی محتمل است. بدون محدودیت و وسیع فکر می‌کنند و راه‌حل‌های مختلفی تشخیص می‌دهند و روی باارزش‌ترین آن‌ها تمرکز می‌کنند.

راه‌های ساخت و پرورش خلاقیت برای راه‌اندازی کسب و کار

 • مسافرت کردن: مسافرت، دید افراد را گسترده می‌کند، اما ورای این جمله، حقیقتی نهفته است. تفاوت، توجه را جلب می‌کند. درواقع شما وقتی مسافرت می‌روید به یک جای متفاوت از محل زندگی خود می‌روید و این باعث می‌شود به خیلی از جزئیات توجه کنید. اگر افراد خلاق را بنگرید خواهید دید پیوسته ایده‌های جدید می‌دهند، زیرا آن‌ها درجه حساسیت به محیط را، در بالاترین میزان دارند و همه‌ی گیرنده‌های خود را روشن کرده‌اند.
 • همدردی با کاربر نهایی خود: حس تجربه‌ای از دید دیگران، تشخیص این‌که چرا مردم کاری را انجام می‌دهند. این وقتی اتفاق می‌افتد که به میدان عمل بروید و مردم را در حین انجام کار و مصرف، مشاهده کنید. در همدردی دست از خودپسندی برمی‌دارید و نیاز واقعی مردم را درک می‌کنید.
 • مشاهده در موقعیت واقعی: از طریق مشاهده می‌توان به نیازهای پنهان افراد پی برد. در موقعیت‌های واقعی مشتری خود را مشاهده کنید چه در خانه یا سرکار، پیش‌فرض‌های خود را به چالش بکشید و آنچه احساس می‌کنید درست است برای آموختن آنچه واقعاً درست است کنار بگذارید. آنچه نمی‌دانید شمارا به مشکل نمی‌اندازد بلکه آنچه مطمئنید می‌دانید اما درواقع این‌گونه نیست دردسر درست می‌کند.

روش‌های خلاقیت دیگر

 • پرسیدن سوال: سؤال” چرا و چه می‌شود” جزئیات سطحی و بی‌اهمیت را کنار می‌زند و شمارا به اصل موضوع می‌رساند. در سؤال پرسیدن توجه داشته باشید که آیا عمیق و روشنگر می‌پرسید یا اینکه آنچه دوست دارید می‌شنوید. آیا با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنید یا اینکه فقط صحبت می‌کنید. از طیف گسترده‌ای سؤال کنید حتی افراد نامربوط یا افرادی کم سن.
 • باز تعریف کردن چالش: نخستین گام برای پاسخ عالی، تعریف مسئله از دید تازه است. صورت‌مسئله‌ها معمولاً فرض می‌کنند شما می‌دانید به دنبال چه باید بگردید و پاسخ صحیح چیست. پیش از جست‌وجو برای پاسخ مطمئن شوید که سؤال درست را کشف کردید.
 • ایجاد شبکه حمایتی خلاق: خلاقیت یک ورزش گروهی است باید یادمان باشد ما جواب همه‌ی سؤال‌ها را نداریم. این شبکه افراد حتی می‌توانند مجازی باشند.
 • پرورش خوش شانسی در خلاقیت: شانس به ذهن آماده روی می‌آورد، درواقع شانس به افرادی روی می‌آورد که آزمایش‌های زیادی انجام می‌دهند و وقتی حادثه‌ای نامنتظره‌ای رخ می‌دهد توجه زیادی به آن می‌کنند.
کارآفرینی
خلاقیت

تکنیک‌های خلاقیت برای راه‌اندازی کسب و کار

از جمله مواردی که می‌توان بعنوان تکنیک‌های خلاقیت از آن‌ها برای راه‌اندازی کسب و کار نام برد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

طوفان مغزی

در این تکنیک مسئله‌ای به گروه کوچکی که در یکجا جمع شده‌اند داده می‌شود و از آن‌ها خواسته می‌شود فی‌البداهه و به‌سرعت به آن واکنش نشان بدهند. پنج اصل طوفان مغزی:

 • تعداد ایده‌ها و نظرات ابرازشده اهمیت دارد.
 • اعضا می‌توانند با تکمیل، تعدیل و ترکیب ایده‌های دیگران، ایده خود را ابراز کنند.
 • افراد اجازه هیچ‌گونه انتقاد و اظهارنظر منفی یا مثبتی ندارند.
 • ارزیابی و داوری به بعد موکول شود.
 • موضوعات مطرح‌شده در جلسات طوفان مغزی، باید دقیق تعریف‌شده و مشخص باشند.

در ادامه در مورد تکنیک‌های نوپایه‌ی دیگری در مورد راه‌اندازی کسب و کار صحبت می‌کنیم.

کارآفرینی
طوفان مغزی

تکنیک دلفی برای راه‌اندازی کسب و کار

این تکنیک شبیه طوفان مغزی است با این تفاوت که افراد شرکت‌کننده مستقیماً رودررو نمی‌شوند. درواقع افراد به‌صورت کتبی نظرشان را به ریاست جلسه ارائه می‌دهند. فلسفه این روش این است که ممکن است افراد درروش طوفان مغزی به دلیل شرم و حیا راحت نظر خود را ندهند.

تکنیک دلفی
تکنیک دلفی

تکنیک اسکمپر یا سؤالات ایده برانگیز برای راه‌اندازی کسب و کار

سؤالاتی با محوریت‌های زیر بپرسید تا خلاقیت بروز کند.

 • جایگزین کردن
 • ترکیب کردن
 • سازگار کردن ( اصلاح و بهبود)
 • بزرگ‌سازی
 • استفاده در سایر موارد
 • حذف کردن
 • بازآرایی و معکوس سازی (ترتیب و جابجایی )
تکنیک اسکمپر
تکنیک اسکمپر

ارتباط اجباری

در این شیوه باید بین دو گروه از پدیده‌ها ارتباط اجباری ایجاد کرد. درواقع از هر گروه یک فهرست تهیه می‌کنیم و باهدفی مشخص از قبل تعیین‌شده بین دو فهرست ارتباط برقرار می‌کنیم تا به ایده جدید دست‌یابیم.

تکنیک تجزیه‌ و تحلیل مورفولوژیک برای راه‌اندازی کسب و کار

تجزیه‌ و تحلیل مورفولوژیک یا ریخت شناسانه، فنی است که بر اساس آن پدیده‌ی موردنظر از جهت ساختار کلی و ابعاد مختلف مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گیرد. ابتدا بررسی می‌کنیم چه چیزهایی باهم جمع می‌شوند تا یک پدیده مثلاً اتومبیل درست شود یعنی ویژگی‌های پدیده که عبارت‌اند از قسمت‌های سازنده، جنس، صفات، کارکردها، وجوه تمایز و سبک طراحی را لیست می‌کنیم. سپس یک جدول می‌کشیم و به هرکدام از ویژگی‌ها یک ستون را اختصاص می‌دهیم. سپس می‌توان با طوفان فکری حالات مختلفی را برای هر ویژگی فهرست کرد؛ و در آخر از ترکیب حالت‌های مختلف ایده‌های جدیدی به دست می‌آوریم.

نوآوری برای راه‌اندازی کسب و کار

در دنیای رقابتی امروز، نوآوری برای بقای شرکت‌ها حیاتی است و افراد خلاق و نوآور برای شرکت‌ها مثل شاهرگ حیاتی می‌باشند. نوآوری فرآیندی است که کارآفرینان توسط آن، خلاقیت را به ایده‌های قابل‌عرضه به بازار تبدیل می‌کنند. کارآفرینان اندیشه خلاقانه را با یک توانایی پردازش منطقی و سیستماتیک در هم می‌آمیزند. توانایی اصلی کارآفرینان نوآوری، یعنی به کار بستن راه‌حل‌های خلاق برای مسائل، مشکلات و فرصت‌ها، است. نوآوری را می‌توان با تعاریف پیاده سازی ایده‌های خلاق، دگرگون سازی افکار به سوی ایده‌ها و کاربرد این ایده‌ها برای اهداف و تجسم چیزی که وجود ندارد و به وجود آوردن آن که نیاز مردم را تامین می‌کند، خلاصه کرد.

دسته بندی‌های نوآوری

این دسته بندی‌ها شامل موارد زیر می‌باشند:

 • نوآوری مبتنی بر بازار
 • نوآوری مبتنی بر محصول
 • نوآوری مبتنی بر فرآیند
 • نوآوری سازمانی

استراتژی‌های نوآوری جهت راه‌اندازی کسب و کار

برای اینکه محصول موردنظر به بهترین حالت به بازار ارائه شود، باید استراتژی‌های خاصی را مدنظر گرفت، این استراتژی‌ها به‌صورت زیر هستند.

 • استراتژی تهاجمی: ارائه کالای جدید قبل از همه با نوآوری‌های انقلابی.
 • استراتژی دفاعی: رفع نواقص و اشکالات کالاهای جدید ارائه‌شده توسط سازمان‌های پیشرو و ارائه مجدد آن به بازار.
 • استراتژی وابسته: ارائه کالاهای جدید برحسب سفارش مشتری.
 • استراتژی تقلیدی: تقلید کامل از نوآوری‌های دیگران و عرضه آن باقیمت پایین‌تر.
 • استراتژی سنتی: بی‌علاقگی به تغییر نوآوری مگر جهت کاهش هزینه‌ها.
 • استراتژی فرصت گرایانه: جست‌وجوی دائم نیازهای بازارهای خاص جهت خلق فرصت.

ویژگی‌های برنامه‌های موفق نوآوری

هر گروه موفق باید به ویژگی‌های خود توجه داشته باشد، گروهی در راه‌اندازی کسب و کار موفق است که بهترین ویژگی‌ها را به کار بگیرد. از جمله‌ی این ویژگی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ترکیب اصول خلاقیت، استراتژی و پویایی گروهی
 • تنوع در افراد گروه
 • احساس مالکیت بین افراد گروه
 • احساس شور، اشتیاق، انرژی و فعالیت در گروه

سطوح نوآوری

نوآوری دارای سطوح مختلفی هست که هر سطح ویژگی و اهمیت خاص خودش را دارد.
نوآوری سطح یک، نوآوری‌هایی که در آن راه‌حل واضحی از بین چند انتخاب گزینش می‌شود. در این نوآوری‌ها بهبود و اصلاحی اتفاق می‌افتد و تغییر ماهیتی رخ نمی‌دهد.
نوآوری سطح دو، در این نوع نوآوری هم‌زمان با یک بهبود در سیستم تناقض رخ می‌دهد. راه‌حل معمولاً با صدها بار آزمون‌وخطا حاصل می‌شود.
نوآوری سطح سه، در این سطح از نوآوری تناقض سیستم با معرفی چند عنصر جدید حل می‌شود و در صنعت موردنظر جهش حاصل می‌شود.
نوآوری سطح چهار، در این سطح به راه‌حلی به‌کلی خارج از الگوهای معمول دست می‌یابیم و یک کشف در حوزه فناوری رخ می‌دهد.
نوآوری سطح پنج، در این سطح به علم و دانش جدیدی دست می‌یابیم. با استفاده از ده‌ها هزار ایده به راه‌حل جدیدی که موجب کشف پدیده‌ای جدید می‌گردد، می‌رسیم.

نوآوری
نوآوری

استارتاپ برای راه‌اندازی کسب و کار

مهم‌ترین اصل راه‌اندازی کسب و کار را می‌توان به استارتاپ اختصاص داد، استارتاپ به معنی کسب و کار نوپا، در واقع یک موسسه انسانی است که برای ایجاد یک محصول یا خدمت جدید در شرایط عدم قطعیت فراوان طراحی‌شده است.
استارتاپ پنج اصل مهم دارد که شامل کارآفرینان ، کارآفرینی ، یادگیری معتبر، ساخت اندازه گیری یادگیری و حسابداری نوآوری است که بر پایه این پنج اصل می‌توان کسب و کاری موفق ایجاد کرد.

برای پیاده‌سازی یک استارتاپ باید کسب و کار را شبیه‌سازی کرد که به این شبیه‌سازی مدل کسب کار میگویند. این مدل باید دارای این ویژگی‌ها باشد:
منطق یک شرکت در چگونگی خلق، ارائه و کسب ارزش را توصیف می‌کند.
چگونه یک شرکت کالا یا خدمات ارزشمندی را تولید و به مشتری عرضه می‌کند و درنهایت از کجا و چگونه پول درمی‌آورد؟
شرکت چگونه و از چه راهی درآمد کسب کند و این پول را درازای ارائه چه ارزشی به دست می‌آورد؟

در ادامه در مورد بوم مدل کسب و کار صحبت می‌کنیم.

استارتاپ برای راه‌اندازی کسب و کار
استارتاپ برای راه‌اندازی کسب و کار

بوم مدل کسب و کار برای راه‌اندازی کسب و کار

بوم مدل کسب و کار ابزاری است برای مصورسازی مدل کسب و کار و از ۹ جز ساخته‌شده است.

 • بخش‌های مشتری
 • ارزش‌های پیشنهادی
 • کانال‌ها
 • ارتباط با مشتری
 • جریان‌های درآمدی
 • منابع کلیدی
 • فعالیت‌های کلیدی
 • مشارکت‌های کلیدی
 • ساختار هزینه
بوم مدل کسب و کار
بوم مدل کسب و کار

بخش‌های مشتری در بوم مدل کسب و کار

ما برای چه کسانی ارزش خلق می‌کنیم؟مهم‌ترین مشتریان ما چه کسانی هستند؟
این بخش گروه‌های مختلفی از افراد یا سازمان‌هایی را معرفی می‌نماید که شرکت قصد دست‌یابی و خدمت به آن‌ها را دارد. شرکت ممکن است به‌منظور برآورده کرد بهتر نیازهای مشتریان آن را در بخش‌هایی جداگانه برحسب نیازهای مشترک، رفتار مشترک و سایر ویژگی‌ها گروه‌بندی کند. شرکت باید هوشیارانه تصمیم بگیرید خواهان ارائه خدمت به چه بخش‌های از مشتریان هست.
مشتریان در صورتی در بخش‌های متفاوتی قرار می‌گیرند که:

 • پیشنهاد(کالا یا خدمت) متفاوت باشد.
 • کانال توزیع متفاوت باشد.
 • نیاز روابط متفاوت باشد.
 • سودآوری حاصل از مشتری متفاوت باشد.
 • خواستار جنبه‌های مختلفی از ارزش پیشنهادی باشند.

ارزش پیشنهادی در بوم مدل کسب و کار

چه ارزش‌های را به مشتریان ارائه می‌کنیم؟ به حل کدام‌یک از مشکلات مشتریان خود کمک می‌کنیم؟ چه نیازهایی از مشتری را برآورده می‌کنیم؟ چه بسته‌ای از محصولات و خدمات را به هر بخش مشتری پیشنهاد می‌دهیم؟
بخش ارزش، بسته‌ای از محصولات و خدمات را توصیف می‌کند که برای یک بخش مشتری خاص ارزش را خلق می‌نماید و ارزش پیشنهادی دلیل ترجیح یک شرکت نسبت به سایر شرکت‌ها توسط مشتریان است. هر ارزش پیشنهادی متشکل از بسته‌ای منتخب از خدمات و یا محصولات که نیازهای یک بخش خاص از مشتریان را برآورده می‌نماید. عناصر زیر می‌توانند به ارزش‌آفرینی برای مشتری کمک کنند:

 • تازگی عملکرد
 • سفارشی‌سازی
 • انجام کامل کار
 • طراحی برند
 • قیمت
 • کاهش هزینه‌ها
 • کاهش ریسک
 • قابلیت دسترسی
 • راحتی

کانال‌ها در بوم مدل کسب و کار

بخش‌های مختلف مشتریان چه کانال‌هایی را ترجیح می‌دهند؟
کدام‌یک از کانال‌ها بهتر کار می‌کنند؟
چگونه کانال‌ها را با برنامه روزمره زندگی مشتری هماهنگ می‌سازیم؟
کانال‌ها بیان‌کننده این هستند که شرکت برای ارائه ارزش پیشنهادی موردنظر به بخش‌های مشتریان هدف خود، چگونه با آنان ارتباط برقرار کرده و به آن‌ها دسترسی دارد.
کانال واسط میان یک شرکت با مشتریان آن است. در واقع کانال‌ها نقطه تماس با مشتری هستند و نقش مهمی را در تجربه مشتری ایفا می‌کنند.

وظایف کانال‌ها

 • افزایش آگاهی مشتریان درباره محصولات
 • کمک به مشتریان برای ارزیابی ارزش‌های پیشنهادی
 • فراهم کردن امکان خرید
 • ارائه ارزش پیشنهادی به مشتریان
 • فراهم نمودن خدمات پس از فروش

کانال‌ها دارای ۴ فاز مجزا هستند که به‌صورت یک مجموعه کار می‌کنند تا ارتباط محکم تری با مشتریان داشته باشند. این ۴ فاز عبارتند از آگاهی، ارزیاب، خرید، تحویل.

ارتباط با مشتری در بوم مدل کسب و کار

انواع روابطی که شرکت با بخش‌های خاصی از مشتریان برقرار می‌کند، شرکت باید نوع رابطه‌ای را که می‌خواهد با هر بخش از مشتریان ایجاد کند، برای خود شفاف نماید و دلایل و انگیزه‌ی ارتباط با مشتریان می‌تواند به‌صورت کمک شخصی، کمک شخصی اختصاصی، سلف‌سرویس، خدمات خودکار، جوامع و خلق مشترک باشد.

جریان درآمدی در بوم مدل کسب و کار

جز سازنده جریان‌های درآمدی نشان‌دهنده درآمدی است که شرکت از هر بخش مشتری کسب می‌کند و شرکت باید از خود بپرسد که هر بخش مشتری واقعاً برای چه ارزشی تمایل به پرداخت پول دارد؟
مدل کسب و کار می‌تواند شامل دو جریان‌های مختلف درآمدی از درآمدهای تراکنشی و درآمدهای تکرار پذیر باشد. راه‌های ایجاد جریان درآمدی به‌صورت فروش دارایی، حق استفاده، حق عضویت، اجاره دادن، اعطای حق عضویت، دستمزد کارگزاری و انجام تبلیغات می‌باشد.

منابع کلیدی در بوم مدل کسب و کار

منابع کلیدی مهم‌ترین دارایی‌های موردنیاز برای عملکرد مدل کسب و کار را تشریح می‌کند. هر مدل کسب و کار به منابعی نیاز دارد تا ارزش پیشنهادی خود را خلق و ارائه نماید. ارتباط خود را با بخش‌های مشتری حفظ کند و درآمد کسب نماید. منابع کلیدی می‌توانند فیزیکی، مالی، معنوی یا انسانی باشند و این منابع می‌توانند تحت تملک شرکت باشند، توسط شرکت اجاره شوند و یا توسط شرکای کلیدی تأمین شود.

فعالیت‌های کلیدی در بوم مدل کسب و کار

فعالیت‌های کلیدی مهم‌ترین کارهای موردنیاز برای عملکرد صحیح مدل کسب و کار را تشریح می‌کنند. فعالیت‌های کلیدی را می‌توان به‌صورت تولید، حل مسئله و پلتفرم دسته بندی کرد.

مشارکت‌های کلیدی در بوم مدل کسب و کار

شبکه‌ای از تأمین‌کنندگان و شرکا را توصیف می‌کند که باعث عملکرد صحیح مدل کسب و کار می شوند. شرکت ها به منظور بهینه نمودن، کاهش ریسک یا کسب منابع اقدام به مشارکت می کنند. منابع و فعالیت های کلیدی که توسط غیر خود شرکت انجام می شود در مشارکت کلیدی تشریح می شود.

ساختار هزینه در بوم مدل کسب و کار

ساختار هزینه هزینه‌هایی را تشریح می کند که اجرای مدل کسب و کار با خود به همراه دارد. بعضی از مدل های کسب و کار ارزش محورهستند که کمتر بر هزینه‌ها تمرکز می کنند در عوض تمرکز آنها بر ارزش پیشنهادی مرغوب وسطح بالا است؛ و بعضی دیگر از شرکت ها هزینه محور هستند که بر کاهش هزینه‌ها تمرکز دارند و موجب ارائه ارزش پیشنهادی با قیمت نازل می شود.

بوم
بوم

اطلاعات بیشتر درمورد راه‌اندازی کسب و کار

جهت اطلاعات بیشتر در مورد راه‌اندازی کسب و کار می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید. همچنین برای تبلیغ از کسب و کار خود می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

پیشنهاد می‌کنیم مقالات دیگر ما که کمک شایانی به شما در راه‌اندازی کسب و کار می‌کند را مطالعه نمایید:

برچسب:
نظرات
سهیل

سهیل

یه لیست از کسب کار ها با سرمایه کم رو در پیوست میفرستم مطالعه کنید سودمند است

محسن

محسن

اصول راه اندازی کسب وکار در ایران چگونه است

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام با توجه به توضیتاتی که در قسمت بوم کسب و کار داده شده است، این توضیحات دارای محدوده‌ی جغرافیایی نیست و برای همه ی کشورها یکسان است، البته پارامترهایی وجود دارد که در اصول راه اندازی کسب و کار در بعضی کشورها متفاوت است اما در حالت کلی روند ثابت است.

محمد

محمد

راه اندازی کسب و کار با ۱۰ میلیون تومن امکان پذیر هست؟

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

با سلام بستگی دارد که کار مورد نظر چطور کاری باشد.

ثبت نظر