10 حقیقت درباره قدرت بویایی اسب

10 حقیقت درباره قدرت بویایی اسب

همان‌طور که می‌دانید، اسب‌ها به‌عنوان نجیب‌ترین موجودات جهان شناخته‌شده‌اند، فهمیدن دلیل این امر بسیار ساده است. بسته به اینکه کدام نظریه علمی را باور داشته باشید، آن‌ها بهترین دوست انسان از 4000 تا 2000 قبل از میلاد بوده‌اند. این موجودات نجیب ما را به هرکجا که از آن‌ها خواسته‌ایم ازجمله زمین‌های جنگ، برده‌اند. درست است که این حیوانات از دیرباز همراه همیشگی ما انسان‌ها بوده‌اند، با این‌حال ما در قرن بیست و یکم هستیم و هنوز چیزهای زیادی درباره‌ی این موجودات نجیب وجود دارد که ما نمی‌دانیم! ما در این مقاله از حقایق جالب قدرت بویایی اسب برای شما بیان می‌کند.

قدرت بویایی قوی اسب نسبت به انسان

درست است که حس بویایی اسب‌ها مانند سگ‌ها قوی و چشمگیر نیست، اما جالب است بدانید که حس بویایی در اسب‌ها چندین برابر حس بویایی انسان‌ها است. این حیوانات نجیب باقدرت بویایی خارق‌العاده‌ای که دارند، می‌توانند به‌راحتی وجود دارو در غذای خود را تشخیص دهند حتی اگر با شهد و شیرینی پوشیده شده باشند! آن‌ها همچنین می‌توانند با حس بویایی خود انسان‌های آشنا و اسب‌های دیگر را از فاصله مشخص تشخیص دهند.

طبق مطالعات انجام‌شده در سال 2011 این حیوانات می‌توانند اسب‌هایی که قبلاً ملاقات کرده‌اند را نیز بشناسند! قدرتی که گرچه به‌اندازه‌ی سگ‌ها قوی نیست اما هنوز هم بسیار قوی‌تر از قدرت بویایی ما انسان‌ها است! پس پیشنهاد می‌کنیم به‌هیچ‌وجه ادامه مقاله را از دست ندهید و با ما در واسط کالا همراه باشید.

تشخیص رایحه‌ها

اسب‌ها بهتر از انسان‌ها رایحه‌ها را استشمام می‌کنند. خوب است بدانید که تحقیقات زیادی درباره‌ی مقایسه‌ی قدرت استشمام کردن بین حیوانات مختلف صورت نگرفته است. بااین‌حال به‌طورکلی، انسان‌ها دارای 350 ژن گیرنده‌ی بویایی هستند.

این در حالی است که اسب‌ها 1066 ژن گیرنده‌ی بویایی دارند! کد ژن‌های گیرنده‌ی بویایی، بوهای مختلف را برای گیرنده‌های مختلف تشخیص می‌دهند. در بینی ما انسان‌ها، چیزی حدود 5 تا 6 میلیون گیرنده‌ی بویایی وجود دارد. شاید ازنظر شما عدد زیادی به نظر برسد!

تشخیص رایحه ها
تشخیص رایحه ها

یکی از حقایق شگفت انگیز درباره‌ی قدرت بویایی اسب ها این است که دانشمندان معتقدند حیواناتی مانند گاو و اسب که دماغ طولانی‌تری دارند، به مقدار قابل‌توجهی گیرنده‌ی بویایی بیشتری دارند!

اما این حیواناتی که بینی بلند دارند، نسبت به سگ‌ها و موش‌ها که 300 میلیون گیرنده‌ی بویایی دارند، گیرنده‌های کمتری دارند. پس بنابراین همان‌طور که متوجه شدید، اسب‌ها بهتر از انسان‌ها رایحه‌ها را استشمام می‌کنند.

اسب‌ها، به طرز خارق‌العاده‌ای بو می‌کشند!

در این قسمت، ما یک مورد دیگر از 10 حقیقت شگفت انگیز درباره‌ی قدرت بویایی اسب‌ها را برای شما بیان می‌کنیم. برخلاف تصور، قوی بودن حس بویایی در اسب‌ها تنها مربوط به زیاد بودن تعداد گیرنده‌های بویایی آن‌ها نیست! سوراخ‌های بینی بزرگ و انعطاف‌پذیر اسب‌ها هنگام برخورد با یک رایحه‌ی قابل‌توجه، برای پیدا کردن آب، پیدا کردن جفت، شناسایی فرزندان خودشان، هشدار هنگام نزدیک شدن به شکارچی و یا سایر تغییرات محیطی تا حد امکان باز می‌شوند تا هوا را تا جایی که ممکن است وارد خود کنند.

با انجام دادن این کار، اسب می‌تواند جریان‌های هوا را در مجاری بینی تشدید کرده و باعث ایجاد تماس بیشتر بین مولکول‌های بو و سلول‌های گیرنده شود. همچنین در این صورت گیرنده‌های بویایی اسب زمان بیشتری برای تجزیه‌وتحلیل رایحه‌ها دارند.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله گردشگری مبتنی بر اسب را از دست ندهید.

فیلتر کردن هوا در بینی اسب

این حجم زیاد هوا به سمت داخل حفره‌ی بینی و مخاط پر از اعصاب سوراخ‌های بینی جریان می‌یابد. این ساختارهای پیچیده هوای استنشاق‌شده را گرم و مرطوب می‌کنند. علاوه بر این هوای واردشده در این ساختارها فیلتر می‌شود. این عملکرد باعث می‌شود مولکول‌های بو به‌راحتی و سریع‌تر به گیرنده‌های بویایی متصل شوند. نتیجه‌ی این عملکرد، فرستادن پالس‌های عصبی – حسی به مغز است.

داشتن حس بویایی جهت‌دار

داشتن حس بویایی جهت‎دار یکی دیگر از قدرت بویایی اسب ‌ها است. پیازهای بویایی دوقلو، نواحی مشخصی از مغز که وظیفه شناسایی رایحه‌ها را دارند، در جلوی مخ قرار دارند. بر روی هر لوب مغز اسب یک پیاز بویایی قرار دارد. اعصاب اصلی بویایی این پیازهای بویایی دوقلو را به گیرنده‌های موجود در مجاری بینی متصل می‌کنند.

10 حقیقت درباره قدرت بویایی اسب
حس بویایی اسب ها

جالب است بدانید که این پیازهای بویایی تنها ساختارهای مغز هستند که از روی‌هم عبور نمی‌کنند. این به این معنی است که گیرنده‌های موجود در سوراخ بینی راست مستقیماً به پیاز بویایی لوب راست مغز متصل‌اند و گیرنده‌های سوراخ بینی چپ با لوب چپ مغز در ارتباط‌ هستند. این امر باعث می‌شود که اسب‌ها بتوانند به‌سرعت جهتی رایحه‌ای که استشمام می‌کنند را تشخیص دهند.

داشتن اندام بویایی

درست مانند بقیه حیوانات، اسب‌ها اندامی دارند که به‌عنوان اندام بویایی شناخته می‌شود. این اندام نقش به سزایی در افزایش قدرت بویایی اسب دارد. ‌اندام بویایی اسب در انتهای حفره‌ی بینی و درون سقف دهان قرار گرفته است که توسط تیغ بینی به دو قسمت تقسیم می‌شود.

این اندام در اسب‌ها به‌صورت لوله‌ای است و 12 سانتی‌متر طول دارد. علی‌رغم اندازه آن‌ها، آن‌ها به‌قدری با دقت پنهان‌شده‌اند که متخصصان کالبدشناسی به‌سختی می‌توانند آن‌ها را در اسب‌ها شناسایی کنند. علاوه بر این، آن‌ها با غشای مخاطی پوشیده شده‌اند و توسط مجرایی به نام مجرای نازوپلاتین به مجرای اصلی بینی متصل می‌شوند.

آیا در مورد هزینه نگهداری اسب در پانسیون چیزی شنیده‌اید؟ پیشنهاد میکنیم خواندن این مطلب را از دست ندهید.

یک بینی اضافی!

در بعضی از حیوانات، مجرای نازوپلاتین با دهان هم ارتباط برقرار می‌کند که این امر باعث می‌شود که رایحه‌ها از ورودی دیگری هم وارد شوند؛ اما در اسب‌ها که تنفس دهانی ندارند، اندام بویایی تنها با مجاری بینی اسب ارتباط برقرار می‌کند.

به نظر می‌رسد که اندام بویایی اسب مانند پمپ با تحریک بوهای شدید، منقبض و منبسط می‌شود. ازآنجایی‌که این اندام‌ها مسیر مجزایی به مغز اسب دارند، تقریباً به همان اندازه اندام‌های حسی کاملاً جداگانه کار می‌کنند. بنابراین داشتن یک بینی اضافی نیز می‌تواند در لیست حقایق جالب قدرت بویایی اسب ‌ها جای بگیرد. این‌طور نیست؟!

تشخیص وضعیت جنسی مادیان‌ها

تشخیص وضعیت جنسی مادیان‌ها از طریق گیرنده‌ها انجام می گیرد. گیرنده‌های اندام بویایی و نورون‌های حسی می‌توانند ترکیبات رایحه‌ای که از حیوانات دیگر سرچشمه می‌گیرند را شناسایی می‌کنند. به‌علاوه آن‌ها می‌توانند فرومن‌ها را شناسایی و آنالیز کنند. فرومن‌ها هورمون‌هایی هستند که وضعیت جنسی یک حیوان را نشان می‌دهند؛ بنابراین اندام‌های بویایی اسب‌ها، به نریان‎ها کمک می‌کنند تا تشخیص دهند اسب‎های ماده چه زمانی آماده‌ی تولیدمثل هستند.

10 حقیقت درباره قدرت بویایی اسب
تشخیص جنسیت مادیان ها

در برخی از گونه‌ها، مانند اسب‌ها تحریک اندام‎های بویایی تأثیر زیادی بر سیستم غدد درون‎ریز حیوان دارد. بسته به پیامی که فرومن‌ها حمل می‌کنند، یک اسب ممکن است رفتار تولیدمثل خود را ازجمله زمان‌بندی چرخه فحلی خود را به‌طور قابل‌توجهی تنظیم کند.

این‌یک لبخند نیست!

لبخند زدن اسب یکی از عجیب‌ترین حقایق جالب قدرت بویایی اسب ‌ها است؛ اما اگر فکر می‌کنید که لبخند زدن اسب می‌تواند چه ارتباطی با قدرت بویایی اسب داشته باشد، با ما همراه باشید تا به سؤال شما پاسخ دهیم.

برخی از پستانداران، به‌ویژه گربه‌سانان (گربه‌ها) و جانوران سم دار (که شامل اسب ها نیز می‌شود)، از یک حرکت متمایز صورت به نام واکنش flehmen برای هدایت ترکیبات استنشاق‌شده به اندام بویایی خود استفاده می‌کنند. این حیوان پس از کشف رایحه سر خود را بلند کرده، درحالی‌که لب‌های خود را از هم باز می‌کند، بینی خود را چین‌وچروک می‌دهد تا سریعاً نفس بکشد. اعتقاد بر این است که پاسخ flehmen در اسب باعث می‌شود تا رایحه روی اندام بویایی متمرکز شود.
جالب است بدانید که فلهمن از یک کلمه آلمانی گرفته شده است. بسیاری از گونه های جانوری دیگر، از جمله گربه ، بز و پاندا نیز چنین کاری می کنند.

واکنش مختلف اسب‌ها به بوها

همان‌طور که گفتیم اسب‌ها پس از کشف رایحه از حرکتی شبیه به لبخند استفاده می‌کنند تا به آن بو واکنش نشان دهند. در میان اسب‌ها، اسب‏‌های نر نسبت به سایر اسب‌ها بیشتر از این واکنش استفاده می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، در حضور مادیان در فحلی، آن‌ها ممکن است چندین بار در ساعت از این حرکت استفاده کنند. علاوه بر اسب‌های نر، اسب‌‏‏های ماده هم در واکنش به بوها از این حرکت لبخند مانند استفاده می‌کنند. بوی مایعات زایمان روی کره نوزاد اغلب باعث تحریک اندام بویایی اسب ماده و درنتیجه استفاده از این واکنش می‌شود.

واکنش به بوهای غیرعادی!

گاهی اوقات، اسب ها در تماس با بوی غیرمعمول عجیب یا تند مانند عطرها یا بنزین، لب بالایی خود را خم می‌کنند. بعضی از اسب‌ها ممکن است با ترس نسبت به بوهای شدید و ناشناخته واکنش نشان دهند. زیرا قادر به شناسایی آن‌ها به‌عنوان دوست یا دشمن خود نیستند.

نتیجه‌گیری

همان‌طور که متوجه شدید، اسب ها اطلاعات زیادی از بوهای مختلف به دست می‌آورند. درست است که آن‌ها در تشخیص رایحه به‌اندازه یک سگ مهارت ندارند، اما قادر به شناسایی شکارچیان و اسب‌های دیگر از طریق بو هستند! داشتن سربلند اسب به این معنی است که حفره بینی کاملاً بزرگی دارد!

10 حقیقت درباره قدرت بویایی اسب
شناختن اسب های دیگه توسط بو کشیدن

همچنین جالب است بدانید که وقتی یک کره است تازه به دنیا می‌آید، مادیان آن را با زبان خود مرتب می‌کند و بوی آن را به خاطر می‌سپارد. این امر به پیوند مادیان با کره خود کمک می‌کند و مادیان می‌تواند کره خود را در میان یک گروه تشخیص دهد!

واسط کالا در این مقاله شما را با حقایق جالب قدرت بویایی اسب ‌ها آشنا کرد. شما می‌توانید سایر مقالات مرتبط با این حیوانات نجیب و پرطرفدار را در سایت واسط کالا بخوانید. همچنین با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید با مناسب‌ترین قیمت‌ها اسب و یا حیوانات خانگی موردعلاقه خود را خریدوفروش کنید!
منابع:
horse-canada.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.