ویژگی‌های کفش پیاده‌روی

ویژگی های کفش پیاده روی

پیاده‌روی، راهی آسان و بدون استرس برای تناسب‌اندام و سلامتی است؛ مانند هر فعالیت دیگری، داشتن تجهیزات مناسب رمز موفقیت است. برای اطمینان از انتخاب کفش مناسب پیاده‌روی، به دنبال ویژگی‌های کفش پیاده‌روی بگردید، آن‌ها را در فروشگاه امتحان کنید و کفش مناسب خود را پیدا کنید.

بخش‌های مختلف کفش پیاده روی

هر قسمت از کفش پیاده روی ویژگی های مربوط به خود را دارد. در ادامه در مورد هرکدام از قسمت‌های کفش به طور مختصر صحبت خواهیم کرد با ما همراه باشید.

محافظ پاشنه (heel counter)

پاشنه خود را با یک محافظ پاشنه راحت در قسمت پشتی کفش حمایت کنید. این قسمت از کفش باید به‌راحتی پشت پاشنه شما را حمايت کند.

اگر محافظ پاشنه در کفش مناسب باشد، پاشنه پا نيز در جای درست خودش قرارگرفته و باعث می‌شود که هنگام راه رفتن، پاهایتان از حالت خميده و داشتن برآمدگی طبيعي، خارج نشوند. اطمینان حاصل کنید که هنگام پوشيدن کفش، پاشنه پای شما کاملاً راحت باشد و خیلی تنگ نباشد.

Pronating يعنی پاشنه پای شما به سمت بیرون قرار دارد. در اين حالت، هنگام راه رفتن، شما بیشترین وزن خود را بر روی قسمت داخلی پاها می‌گذارید.

Supination یعنی پاشنه پای شما به سمت داخل است و هنگام راه رفتن بیشتر وزن خود را در قسمت بیرونی پاهایتان قرار می‌دهید.

جعبه پنجه(toe box)

به دنبال کفشی با فضای کم در جايگاه انگشتان پا که معروف به جعبه پنجه است باشید. جعبه پنجه پا، بخشی از کفش است که انگشتان پای شما را احاطه کرده است.

يکی از خصوصیات کفش پیاده‌روی این است که این قسمت از کفش بايد به انگشتان شما اجازه دهد آزادانه تکان بخورند و خم شوند.

بااین‌حال، فضای زیاد می‌تواند باعث تغییر مکان بیش‌ازحد و درنهایت ناراحتی شود پس به دنبال کفشی مناسب باشيد.

جعبه پنچه
انتخاب کفش مناسب

زيره کفش(outsoles)

به دنبال زیره هایی با زبری مناسب باشید. به بخشی از کفش‌های شما که با زمین تماس دارند، زیره گفته می‌شود. این مورد را در زیر بخشی از کفش بررسی کنید تا از وجود شیار مطمئن شوید. این شيارها به هنگام کشیده شدن باعث ایجاد اصطکاک می‌شود که می‌تواند از لغزش و افتادن شما جلوگیری کند.

لايه ميانی کفی کفش (midsole)

اطمینان حاصل کنید که لایه‌های ميانی کف کفش از ماده بالشتکی ساخته‌شده‌اند. بدون شک در ویژگی‌های کفش پیاده‌روی ، کفی میانی مهم‌ترین قسمت کفش است. این ناحیه کفش بین قسمت بالایی کفش و آج است، کفی ميانی را با دست خود احساس کنید تا نرمی و انعطاف‌پذیری آن‌ها را ارزیابی کنید. کفش‌هایی با کف میانی ساخته‌شده از ژل، ابر یا هوا را امتحان کنید. هر بار که پای شما هنگام راه رفتن به زمین برخورد می‌کند، همه این مواد کار بالشتک و کيسه هوا را انجام داده و ضربه را به حداقل می‌رسانند.

کفی(insole)

با کفی‌های باکیفیت می‌توانید از جذب ضربه ناگهانی به‌خوبی اطمینان حاصل کنید. کف پاهای شما باید در کفش‌های پیاده‌روی شما به‌خوبی قرار بگيرند. در ویژگی‌های کفش پیاده‌روی بسیار مهم است که کفی‌های شما کاملاً به شکل کف پای شما دربيايند و از آن پشتیبانی کنند، زیرا وظیفه آن‌ها جذب ضربه‌ای است که پای شما بر روی کفش در حين پیاده‌روی وارد می‌کند.

اگر کفشی پیدا کردید که تقریباً از هر نظر عالی به نظر می‌رسد اما کفی باکیفیتی ندارد، همیشه می‌توانید مقداری ژل مخصوص کفی کفش خريده و پشتیبانی موردنیاز خود را به دست آورید.

کفی مناسب
خرید کفی مناسب

تنفس

قابلیت تنفس هر کفش را ارزیابی کنید. هنگام راه رفتن و افزایش ضربان قلب، ممکن است پاها کمی عرق کند. حتماً کفشی تهیه کنید که دارای غشای قابل‌تنفس باشد و همچنین هنگام راه رفتن همیشه از جوراب‌های منفذ دار استفاده کنید. از خصوصیات کفش پیاده‌روی اين است که بدانيد کفش‌هایی که رطوبت را به دام می‌اندازند می‌توانند باعث ایجاد تاول‌های دردناک و ناراحتی بعد از پیاده‌روی شوند.

امتحان کردن کفش

کفش‌ها را در بعدازظهر يا شب بپوشید. مچ پا و پاهای همه افراد، حداقل در طول روز متورم می‌شود. بنابراین بهتر است کفش‌ها را در اواخر بعدازظهر یا عصر امتحان کنید تا صبح. بهتر است کفشی تهیه کنید که بعد از پوشيدن آن کمی آزاد باشد تا اينکه بسيار تنگ باشد.

در ویژگی‌های کفش پیاده‌روی مهم است بدانيد که اگر مسن هستید، تهیه کفشی متناسب با آزادی بيشتر، برای جبران درد آرتروز، بانيون و ديگر بیماری‌های مفاصل و استخوان که باعث رشد غيرعادی استخوان پا می‌شود و انواع درد پا بسیار مهم است.

پوشيدن جوراب

یک جفت جوراب مخصوص خودتان بیاورید. برای اینکه تصور درستی از نحوه راه رفتن با کفش داشته باشید، باید آن را با هر نوع جورابی که به‌طور متداول آن را می‌پوشید، امتحان کنید، خواه جوراب‌ها بلند يا کوتاه، ضخیم یا نازک باشد.

البته پوشیدن جوراب می‌تواند باعث شود تا بعد از پیاده‌روی طولانی مدت، پای شما بوی بدی نگیرد.این مشکل نیز راه‌هایی دارد که در مقاله‌ی درمان بوی بد پا، به طور کامل توضیح داده شده اند.

ویژگی های کفش پیاده روی
پوشیدن جوراب

اندازه پاها

پاهای خود را اندازه بگیرید. هر بار که به خرید کفش می‌روید، باید پاها را اندازه بگیرید. اندازه پاها باگذشت زمان می‌تواند کمی تغییر کند. یا خودتان پاها را با سایز کفشی که در فروشگاه است اندازه بگیرید یا اينکه می‌توانید با کمک يک دوست، عضوی از خانواده یا کارمند فروشگاه، در حالت ایستاده هر دو پا را اندازه بگیرید.

در ویژگی‌های کفش پیاده‌روی مهم است بدانيد که اگر یک پا بزرگ‌تر از پای دیگر است، به دنبال کفشی مناسب هم‌اندازه با پای بزرگ‌تر بگردید.

تکان دادن انگشتان

تست تکان دادن انگشتان را انجام دهید. وقتی یک جفت کفش به پا کردید، انگشتان پا را تکان دهید و ببینید آیا فضای کافی در آن دارند. باید بین نوک بلندترین انگشت شست و دیواره جلوی جعبه انگشت حداقل نیم اینچ فضا وجود داشته باشد. اگر این فضا وجود نداشت، سايز انتخابی خود را بالا ببرید.

راه رفتن

با کفش در فروشگاه راه بروید. هنگامی‌که کفشی پیدا کردید که با پوشيدن آن واقعاً احساس راحتی و نرمی می‌کنید. در آن فروشگاه گشت بزنید. در خصوصیات کفش پیاده‌روی مهم است بدانيد که در درجه اول شما بايد بتوانيد با کفش خود پیاده‌روی کنيد. بنابراین مهم است که وقتی با کفش راه می‌روید چه احساسی در آن داريد.

پيدا کردن اندازه مناسب

مطمئن شوید که عرض و طول هر دو مناسب هستند. پینه و تاول می‌تواند درنتیجه پوشیدن کفشی خیلی تنگ یا گشاد ایجاد شود. پوشیدن کفشی که خیلی کوتاه است می‌تواند انگشتان شما را درگير و اذيت کند. خصوصاً در مواردی که بندهای انگشتان در اثر بيماری تغيير داده و يا انگشتان چکشی شکل شده‌اند، پوشيدن اين کفش‌ها بسيار دردناک و مشکل‌ساز است.

ویژگی های کفش پیاده روی
خریدن کفشی مناسب

کف پای صاف

اگر کف پای شما قوس کمی دارد، کنترل حرکت خوب را در اولویت قرار دهید. در ویژگی‌های کفش پیاده‌روی مهم است بدانيد که بسیاری از کسانی که پاهای صاف دارند با مشکلاتی مربوط به استرس در عضلات و مفصل مواجه می‌شوند. اگر قوس کم قابل‌توجهی دارید، روی یافتن کفشی با کنترل حرکت خوب متمرکز شوید تا پاهای شما بهتر تثبیت شود. همچنین، به دنبال یک کفش با نحوه ساخت کاملاً مستقیم باشید.

کف پای انحنادار

اگر قوس کف پای شما زياد است، کفشی با بالشتک مناسب تهیه کنید. قوس‌های بالا فشار زیادی به عضلات و مفاصل وارد می‌کنند زیرا آن‌ها ضربه را نیز جذب نمی‌کنند. در خصوصیات کفش پیاده‌روی مهم است بدانيد که اگر قوس بالاتری دارید برای بهبود جذب ضربه، به دنبال کفشی باشید که دارای مقدار زیادی بالشتک باشد.
کفشی با برآمده‌ترین کفی را امتحان کنید.

کف پای معمولی

اگر کف پای شما دارای قوسی معمولی و خنثی است، به دنبال کفی‌های محکم باشید. علاوه بر دوام بالايی که کفی‌های سفت دارند، پای شما به بهترین وجه توسط اين کفی‌های سفت و محکم پشتیبانی می‌شود. اگر مطمئن نيستيد که قوس پای شما از کدام نوع است حتماً با پزشک متخصص مشورت کنيد و يا از تست‌هایی که می‌توانید آن‌ها را سرچ کنيد برای کشف اين موضوع استفاده کنيد و بعدازآن از کفی مناسب پای خود استفاده کنيد.
کفش‌های پیاده‌روی دارای برخی ویژگی‌ها هستند که کفش‌های دیگر ندارند. در این مقاله می‌توانید ویژگی‌های کفش پیاده‌روی را پيدا کنيد.

پوشیدن کفش‌های مخصوص پیاده‌روی که راحت و متناسب با پاهای شما باشد می‌تواند از آسیب‌هایی مانند تاول و پینه جلوگیری کند. یک کفش مخصوص پیاده‌روی نیز باید دارای وزن نسبتاً کمی باشد و ضربه‌پذیری مناسبی داشته باشد. اما همه کفش‌های پیاده‌روی باهم يکسان نیستند. کفشی متناسب با خود که ویژگی‌هایی مناسب با پاهای شما داشته باشد را بايد پیدا کنید.در خصوصیات کفش پیاده‌روی مهم اين است که به دنبال ویژگی‌های مفید باشید.

ویژگی های کفش پیاده روی
کفی محکم برای پاهای صاف

نحوه ساخت کفش پیاده‌روی

نحوه ساخت کفش در تناسب و عملکرد آن تفاوت ایجاد می‌کند. دانستن قسمت‌های اساسی کفش پیاده‌روی به شما کمک می‌کند تا بسیاری از سبک‌ها و مارک‌های موجود را دسته‌بندی کنید.

 • محافظ تاندون آشیل: با قفل شدن كفش در اطراف پاشنه، استرس در تاندون آشیل كاهش پيدا می‌کند.
 • یقه پاشنه: غوزک مچ پا و تناسب با پا را تضمین می‌کند.
 • رويه کفش: با استفاده از آن، کفش محکم پا را نگه می‌دارد و معمولاً از چرم، مش یا مواد مصنوعی ساخته می‌شود. مش امکان تهویه بهتر و وزن کمتری دارد.
 • کفی کفش: کف پا و قوس پای شما را پشتیبانی می‌کند. کفی‌های متحرک را می‌توان پس از هر بار پیاده‌روی خارج کرده و بشوريد.
 • لايه ميانی کفش: کفی ژل، ابر یا هوا در هنگام برخورد پا با زمین و در هنگام راه رفتن، لايه ميانی کفش اگر مناسب باشد به کاهش ضربه کمک می‌کند.
 • زیره کفش: محلی در کفش که در تماس با زمین است. در ویژگی‌های کفش پیاده‌روی مهم است بدانيد که شیارها و آج‌ها می‌توانند به حفظ چسبندگی و عدم افتادن در اثر ليز خوردن، کمک کنند.
 • جعبه انگشتان پا: فضایی در جلوی کفش است که امکان جابجايی انگشتان پا را فراهم می‌کند. یک جعبه انگشت پا جادار و گرد به جلوگیری از ایجاد پینه کمک می‌کند.

درنظر گرفتن شکل پاهای خود

پا در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارد. برای جلوگیری از مشکلات دردناک پس از پیاده‌روی، هنگام خرید یک جفت کفش پیاده‌روی، شکل و اندازه پای خود را در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید، کفش‌های شما باید مطابق با فرم پاهایتان باشد. در خصوصیات کفش پیاده‌روی مهم است بدانيد که پاهای شما هرگز نباید مجبور شوند بعد از مدتی راه رفتن با يک کفش به شکل کفش دربيايند.

ویژگی های کفش پیاده روی
انتخاب کفش متناسب با فرم پا

عرض و طول

کفش‌های خیلی باریک یا خیلی پهن می‌توانند منجر به تاول و پینه دردناک شوند. یک جعبه انگشت که به‌اندازه کافی بلند نیست و فضای کافی برای انگشتان پا را فراهم نمی‌کند می‌تواند باعث ایجاد درد در اختلالات و بیماری‌های پا مانند بونيون و انگشتان چکشی شود.

نوع قوس

تراز پیچیده استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، رباط‌ها و تاندون‌ها در پاهای شما قوس‌های پهلوبه‌پهلو (متاتارس) و طولی را تشکیل می‌دهد. هنگام قدم زدن، این قوس‌های انعطاف‌پذیر و پيچيده به توزیع وزن بدن در سطح پاها کمک می‌کنند. در ویژگی‌های کفش پیاده‌روی مهم است بدانيد که قوس‌های شما نقش مهمی در نحوه سازگاری با سطوح مختلف هنگام راه رفتن دارند.کفش‌های پیاده‌روی را انتخاب کنید که متناسب با نوع قوس پای شما باشد. به‌طورکلی، قوس پا به سه دسته تقسیم می‌شود:

پاهای قوس خنثی

پاها با قوس‌های خنثی بیش‌ازحد قوسی نیستند و بیش‌ازحد صاف نیستند. اگر قوس‌های خنثی دارید، به دنبال کفشی با کفی میانی محکم و بادوام باشيد که به‌طور مستقیم و تا نیمه برش باشد. اين نوع کفی‌ها به شکل کف پا و رد پا در کفش ساخته می‌شوند و باعث ثابت ماندن پا در قسمت عقب کفش می‌شوند.

پاهای کم قوس یا صاف

قوس کم یا صافی کف پا ممکن است در برخی افراد باعث تشديد استرس عضلانی و مشکلات مفصلی شود. اگرچه ارتباط مستقیمی وجود ندارد. اگر به‌طور قابل‌توجهی صافی کف پا دارید، از کفش پیاده‌روی با کنترل حرکتی استفاده کنيد.

پاهای قوس‌دار

در خصوصیات کفش پیاده‌روی مهم است بدانيد که قوس زياد پا ممکن است باعث فشار بیش‌ازحد بر روی مفاصل و عضلات در حين پیاده‌روی شود، به‌خصوص اگر شما حرکات ضربه‌ای یا فعالیت پرشی زیادی انجام می‌دهید، پاهای شما با قوس زياد، شوک را جذب نمی‌کنند. برای کمک به جذب شوک به دنبال کفش با بالشتک باشید.مهم‌ترین چیز، آسایش است. هیچ نوع بهترین کفش برای نوع خاصی از پا وجود ندارد و راحتی و متناسب بودن کفش باید معیارهای اصلی شما برای انتخاب کفش باشد.

پاهای قوس دار
پاهای قوس دار

بدست آوردن بهترین تناسب

بهترین کفش‌های طراحی‌شده در جهان اگر مناسب نباشند وظیفه خود را انجام نمی‌دهند. در اینجا چند نکته برای یافتن بهترین تناسب در ویژگی‌های کفش پیاده‌روی آورده شده است:

 • همان جوراب‌هایی را که هنگام راه رفتن می‌پوشید بپوشید یا جوراب‌ها را با خود به فروشگاه ببرید.
 • بعد از مدتی پیاده‌روی و در انتهای روز که پاهای شما در بزرگ‌ترین حد خود است، کفش بخرید.
 • کفش را در یک فروشگاه کفش ورزشی با فروشندگان حرفه‌ای یا در فروشگاهی که گزینه‌های زیادی برای آن دارید، بخرید.
 • از فروشنده بخواهید هر دو پا را اندازه بگیرد يا خودتان آن‌ها را اندازه بگیرید و یا اینکه دوست یا عضوی از خانواده به شما کمک کند. در خصوصیات کفش پیاده‌روی مهم است بدانيد که هر بار که کفش می‌خرید پاهای خود را اندازه بگیرید، زیرا اندازه پا می‌تواند به‌تدریج باگذشت سال تغییر کند. بایستید تا پای خود را اندازه بگیرید تا دقیق‌ترین اندازه‌گیری را به دست آورید.
 • اگر یک پا بزرگ‌تر از پای دیگر است، یک جفت متناسب با پای بزرگ‌تر خود امتحان کنید.

سایر نکات مهم

 • هر دو کفش را امتحان کنید و تناسب آن را بررسی کنید. انگشتان پا را تکان دهید. اگر حداقل یک و نیم اینچ (1.3 سانتی‌متر) بین بلندترین انگشت پا و انتهای کفش خود ندارید تقریباً به‌اندازه عرض انگشت خود اندازه بزرگ‌تری را امتحان کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که کفش به‌اندازه کافی پهن است. در ویژگی‌های کفش پیاده‌روی مهم است بدانيد که متناسب بودن کفش با پا بسيار مهم است. کفش‌ها از کناره‌ها بايد کاملاً پا را بپوشانند. زنان با پاهای بزرگ، ممکن است کفش‌های مردانه یا پسرانه را در نظر بگیرند که در محل پاشنه و رويه پا کمی بزرگ‌تر بریده می‌شوند.
 • قبل از خرید کفش با آن راه بروید. باید با آن‌ها احساس راحتی کنيد. اطمینان حاصل کنید که پاشنه پای شما به‌راحتی در کفش قرار می‌گیرد و کفش پشت پای شما را نمی‌زند.
ویژگی های کفش پیاده روی
بهترین کفش برای پیاده روی

کلام آخر

به پايان مقاله ویژگی‌های کفش پیاده‌روی رسيديم. اميدوارم با خواندن اين مقاله بتوانيد کفش مناسب با پای خود را برای پیاده‌روی بخريد. اگر به دنبال کفش يا ساير لوازم شخصی می‌گردید، می‌توانید از اپليکشن واسط کالا نيز استفاده کنيد.

پرسش و پاسخ

بهترین زمان برای خرید کفش پیاده روی چه موقع است؟

بهترین زمان برای خرید یک کفش پیاده روی اواخر روز است، زمانی که در نتیجه ی پیاده وری یا فعالیت های روزانه پای شما کمی باد کرده است، البته دقت کنید که هنگام خرید کفش پیاده روی همان جورابی را به پا کنید که مد نظر دارید برای پیاده روی بپوشید، جوراب می تواند اثر چشم گیری روی سایز بودن کفشتان داشته باشد.

وزن کفش باید چقدر باشد؟

سبک وزن بودن نیز از جمله ویژگی های مهم کفش پیاده روی است ، انتخاب کفش های چرمی سنگین برای پیاده روی قطعا اشتباه است، البته بسته به فصل مورد نظر تنفس پذیر بودن کفش و تحمل کافی در برابر سرما و نفوذ آب اهمیت میابد.

آیا کفش های زیاد استفاده شده برای پیاده روی مناسب هستند؟

خیر.زیرا این کفش ها معمولا بسیاری از قابلیت های اولیه ی خود را از دست داده اند و عملا ویژگی های ذکر شده را در بر نخواهند داشت، و کیفیت پیاده رویتان را تحت تاثیر قرار خواهند داد ، همواره به یاد داشته باشید که داشتن کفش مناسب پیاده روی، این ورزش را برای شما لذت بخش تر ،ساده تر و مفیدتر خواهد کرد.

منابع

wikihow.com

mayoclinic.org

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.