راهنمای خرید دوربین نو عکاسی

راهنمای خرید دوربین نو عکاسی

خرید دوربین یک فرآینده تقریبا پیچیده است. چون انواع مختلفی برای انتخاب وجود دارد و قیمت آن‌ها نیز باهم متفاوت است. اگر به‌تازگی شروع به کارکرده‌اید، اولین تصمیم این است که آیا یک دوربین ساده انتخاب کنید یا یک دوربین پیشرفته. تفاوت این است که اگر قصد دارید فقط دوربینی داشته باشید که گاهی اوقات با آن عکاسی کنید، به‌نوع تصویربرداری و عکس‌برداری ساده نیاز دارید. اگر بعضی‌اوقات می‌خواهید با تنظیمات نوردهی دسترسی داشته باشید، یا لنزها را عوض کنید، باید به دوربین‌های پیشرفته نگاه کنید. در ادامه به معرفی راهنمای خرید دوربین نو می‌پردازیم. پیشنهاد می‌کنیم خواندن ادامه‌ی این مقاله را از دست ندهید.

هنگامی‌که اولین تصمیم را گرفتید، وقت آن است که کمی بیشتر به جزئیات توجه کنید. یکی از شش نوع دوربین زیر (سه نوع ساده و سه نوع پیشرفته) برای شما مناسب است.

انواع دوربین

6 نوع دوربین برای انتخاب وجود دارد که شما می‌توانید یک نمونه را انتخاب نمایید.
سه نوع دوربین پایه و ساده و سه نوع دوربین پیشرفته وجود دارد.
سه دوربین: یک نقطه عکاسی اساسی، یک نقطه عکاسی سوپر زوم و یک نقطه عکاسی ضد آب. در ادامه مقاله راهنمای خرید دوربین به معرفی هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

دوربین‌های پایه و ساده

دوربین‌های ساده point-and-shot تقریباً به روش عکس‌برداری با تلفن هوشمند مورداستفاده قرار می‌گیرند. شما به‌سادگی دوربین را روی حالت کاملاً خودکار قرار دهید و عکاسی کنید. شما فقط کنترل کلی روی تنظیمات نوردهی دارید و نمی‌توانید لنزها را تعویض کنید. اما این مدل‌ها بسیار کوچک و سبک هستند.

دوربین کامپکت یا ساده

این‌ها دوربین‌های ساده، کوچک و قابل‌حمل هستند، اما برخی از آن‌ها دارای زوم اپتیکال تا 23 برابر هستند. این برای عکس گرفتن از هر چیزی در حیاط خانه شما مناسب است اما احتمالاً برای گرفتن عکس از یک زمین فوتبال کافی نیستند. برخی از این دوربین‌ها دارای صفحه‌نمایش لمسی هستند؛ و تقریباًهمه‌ی آن‌ها سبک و باریک هستند که آن‌ها را برای جا گرفتن در جیب یا کیف شما ایده‌آل می‌کند.

راهنمای خرید دوربین نو عکاسی
ذوربین کامپکت

Superzoom point-and-shoot

اگر به تماشای بازی فوتبال یا کنسرت می‌روید و می‌خواهید از راه دور عکاسی کنید، ممکن است یک دوربین با قابلیت زوم فوق‌العاده لازم داشته باشید. بزرگنمایی این مدل‌ها حداقل 24 برابر است و زوم بعضی از آن‌ها به 83 برابر نیز می‌رسد؛ که به معنای واقعی کلمه می‌تواند از دهانه‌های ماه عکاسی کند. بسیاری از سوپر زوم‌ها دارای چسبندگی خوبی در دست شما هستند که به شما در تثبیت دوربین هنگام عکاسی کمک می‌کند که عکس واضح‌تری داشته باشید. مدل‌های فعلی نیز جمع و جورتر و سبک‌تر از مدل‌های قبلی هستند.

مدل‌های ضد آب

اگر می‌خواهید در پایین استخر یا زیر امواج عکس یا فیلم بگیرید، یک دوربین عکاسی ضد آب نیاز دارید. توجه داشته باشید که قابلیت‌های این دسته متفاوت است؛ ادعا می‌شود که برخی از دوربین‌های این دسته که تا 15 متر زیرآب دوام می‌آورند و برخی دیگر می‌توانند در عمق کمی از آب غوطه ورشوند. با تقویت ساختار شاسی داخلی و خارجی، اکثر این دوربین‌ها نیز به‌اندازه کافی مقاوم هستند تا از سقوط چند سانتیمتر سالم بمانند و در دمای سرد به‌درستی کار کنند.
اگر هنوز دوربین دلخواه خود را پیدا نکرده‌اید در ادامه راهنمای خرید دوربین نو عکاسی با ما همراه باشید.

در ادامه به معرفی دوربین‌های پیشرفته می‌پردازیم.

دوربین‌های پیشرفته

این دوربین‌ها به شما امکان کنترل دقیق تنظیمات نوردهی را می‌دهد، این دوربین را با مدل‌های پیشرفته گروه‌بندی می‌کنیم؛ اما این فقط یکی از عناصری است که این نوع را از دیگر دوربین‌ها متمایز می‌کند. همه آن‌ها دارای حسگرهای تصویر بزرگ و سایر ویژگی‌ها برای کمک به تولید تصاویر با کیفیت بالا هستند.

راهنمای خرید دوربین نو عکاسی
دوربین های پیشرفته

دوربین پیشرفته point-and-shoot

این مدل دارای لنزهای غیرقابل جدا شدن هستند، اما دارای کنترل دستی و سایر ویژگی‌های پیشرفته هستند. آن‌ها همچنین گران‌تر از point-and-shoot‌های اولیه هستند. اکثر این دوربین‌ها از فلاش خارجی پشتیبانی می‌کنند. این مدل می‌تواند فایل‌های RAW تولید کند (بهترین قالب برای استفاده با نرم‌افزار ویرایش تصویر). بعضی از آن‌ها دارای منظره یاب الکترونیکی باکیفیت هستند. این دوربین‌ها دارای قابلیت عکس‌برداری در نور شدید نیز هستند.

DSLR (دوربین دیجیتال تک‌لنزی بازتابی)

DSLR دوربین‌هایی باقابلیت تعویض لنز هستند و اکثر آن‌ها با تعدادی لنز سازگار هستند. با بیشترین امکانات و بیشترین وزن هستند. همه DSLR ها دارای سنسورهای بزرگ برای افزایش کیفیت تصویر در نور کم رادارند. آن‌ها همچنین دارای منظره یابهایی از طریق لنز هستند که از آینه برای نمایش موضوع عکس دقیقاً همان‌طور که از طریق لنز نشان داده می‌شود، استفاده می‌کنند. همانند دوربین‌های بدون آینه، DSLR های گران‌قیمت نیز وجود دارند که شامل سنسورهای فول فریم هستند. این دوربین همچنین می‌تواند فایل‌های RAW را نیز ضبط کند.
اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری در مورد انواع دوربین داشته باشد مقاله انواع دوربین عکاسی مارا مطالعه فرمایید
اگر بودجه کافی برای خرید دوربین نو ندارید مقاله راهنمای خرید دوربین دسته دوم به شما کمک خوبی خواهد کرد.

در ادامه‌ی مقاله راهنمای خرید دوربین نو به معرفی مدل‌های بدون آینه دوربین‌های پیشرفته می‌پردازیم:

مدل‌های بدون آینه

این مدل‌ها مانند DSLR‌ها (دوربین دیجیتال تک‌لنزی بازتابی) لنزهای قابل تعویض را می‌پذیرند اما کوچک‌تر و سبک تراز DSLR‌ها هستند.

مدل های بدون آینه
مدل های بدون آینه

نکات منفی این مدل‌ها: آن‌ها دارای منظره یاب از طریق لنز نیستند. دوربین‌های بدون آینه دارای سنسورهای بزرگ برای تصاویر بهبودیافته هستند. برخی از مدل‌های گران‌قیمت دارای سنسورهای فول فریم نیز هستند. این نوع دارای اندازه‌های قاب فیلم 35 میلی‌متر هستند که عملکرد در نور کم را افزایش می‌دهند. مدل‌های بدون آینه همچنین می‌توانند فایل‌های RAW را ضبط کنند.

نکات تخصصی قبل از خرید دوربین عکاسی کوچک

در ادامه راهنمای خرید دوربین نو عکاسی به چند نکته تخصصی قبل از خرید دوربین عکاسی می‌پردازیم:

کوچک به معنای کم قدرت نیست!

یکی از نکات راهنمای خرید دوربین نو عکاسی توجه به این نکته است. دوربین‌های کوچک دیجیتال ممکن است دقیقاً همان چیزی باشد که شما نیاز دارید. خرید یک دوربین دیجیتال کوچک ممکن است درواقع مزایایی داشته باشد.

حمل‌ونقل راحت

امروزه نباید فکر کنید که همه دوربین‌های دیجیتال کوچک اسباب‌بازی‌های کم قدرت هستند! دوربین‌های کوچک ممکن است به‌اندازه DSLR و دوربین‌های پیشرفته از ویژگی‌های زیادی برخوردار نباشند، اما وضوح تصویر مگاپیکسلی آن‌ها می‌تواند با گزینه‌های پیشرفته با قیمت بالاتر مطابقت داشته باشد و حتی گاهی اوقات آن‌ها را شکست دهد! به‌علاوه، امروزه تعداد زیادی دوربین کوچک با بزرگنمایی نوری عالی و لنزهای قابل تعویض وجود دارد.

یک دوربین دیجیتال عالی سطح بالا ممکن است چشمگیر به نظر برسد و از ویژگی‌های مختلف و متنوعی برخوردار باشد، اما تصور نکنید که دوربین‌های کوچک هیچ ارزشی ندارند. اگر می‌خواهید یک دوربین دیجیتال برای گرفتن عکس از دوستان و خانواده و در هنگام سفر ماجراجویی‌های خود را ثبت کنید، بدون اینکه فضای زیادی را اشغال کنید، یا اگر نمی‌خواهید با یک DSLR بزرگ برخورد کنید، گزینه‌های سبک‌تر را در نظر بگیرید.

حمل و نقل راحت
حمل راحت دوربین های کوچک

گرفتار مسابقه مگا پیکسل نشوید!

یکی از نکات بسیار مهم در راهنمای خرید دوربین نو عکاسی توجه به این نکته است که اکثر مردم به آن توجه نمی‌کنند. مگا پیکسل در خرید دوربین دیجیتال همه‌چیز نیست. هنگام خرید دوربین دیجیتال بسیار آسان است که درگیر یک مسابقه مگا پیکسلی شوید. فروشندگان نیز کمکی نخواهند کرد زیرا معمولاً با گفتن مگا پیکسل بیشتر، دوربین‌های با قیمت بالا را تبلیغ می‌کنند. مطمئناً اگر یک دوربین دیجیتال مگا پیکسل بیشتری داشته باشد، قرار است تصاویر بهتر و واضح‌تری از دوربین‌های دیجیتال دیگر بگیرد، آیا این جمله درست است؟ در اینجا دو دلیل وجود دارد که نباید درگیر مسابقه مگا پیکسل شوید.

چرا نباید تمام توجه را به مگاپیکسل دوربین منعطف کنیم؟

مگا پیکسل بیشتر همیشه با عکس‌های واضح برابر نیست. کیفیت مگا پیکسل به همان اندازهِ تعداد، مهم است. به‌عنوان‌مثال، بیشتر پیکسل‌های حسگر تصویر فقط می‌توانند قرمزی، کبودی یا سبز بودن یک منطقه خاص را تشخیص دهند، اما نه هر سه. به همین دلیل است که شما گاهی اوقات جلوه موزاییکی می‌گیرید و به همین علت اغلب باید گرمای عکس را تنظیم کنید، شاید قرمزی کافی ثبت‌نشده باشد. بااین‌حال، فن‌آوری‌های جدیدی مانند آرایه حسگر سه لایه Foveon X3 ظهور کرده است که هر پیکسل می‌تواند قرمزی، آبی و سبز را تشخیص دهد، ظاهراً منجر به‌عکس های واضح‌تر، گرم‌تر و دل‌پذیرتر می‌شود.

به‌غیراز تعداد مگا پیکسل، باید سایر ویژگی‌های دوربین را نیز در نظر بگیرید. با چه سرعتی می‌توانید سرعت شاتر را تنظیم کنید؟ این می‌تواند تعیین کند که آیا می‌توانید از ورزش و عکاسی در شب استفاده کنید. آیا دوربین دارای کنترل دستی تعادل سفید است که می‌تواند به شما در گرفتن عکس در خانه‌ها، دفاتر و موزه‌ها کمک کند؟ آیا حالت‌هایی از قبل برنامه‌ریزی‌شده برای کمک به شرایط روشنایی سخت را دارد؟ (شرایط سخت‌نور به شرایطی که در آن نور کم باشد گفته می‌شود.)

راهنمای خرید دوربین نو عکاسی
عکس گرفتن با دوربین های کوچک

حالت‌های صحنه

یکی دیگر از نکاتی که در راهنمای خرید دوربین نو عکاسی مبتدیان باید به آن توجه کنند، حالت‌های صحنه از پیش برنامه‌ریزی‌شده است.
حالت‌های صحنه، عکس‌برداری در شرایط سخت ‌نور را برای شما آسان می‌کند. حالت‌های صحنه مطمئناً برای شما مفیدند و کار شما را آسان‌تر می‌کند. به‌خصوص اگر مبتدی هستید، باید بررسی کنید که یک دوربین دیجیتال چند حالت صحنه دارد. حالت‌های صحنه از پیش برنامه‌ریزی‌شده می‌توانند تنظیمات را به‌صورت خودکار فقط با فشار دادن چند دکمه یا چرخش دکمه انجام دهند. اگر مجبور باشید در شرایط نوری چالش‌برانگیز عکس بگیرید، ممکن است این موضوع به شما کمک کند.

به‌عنوان‌مثال، برخی از دوربین‌ها حالت صحنه زیر را دارند:

  • عکاسی شبانه
  • صحنه‌های ورزشی یا سکانس‌های اکشن دیگر
  • عکاسی پرتره
  • داخل خانه
  • نمایش آتش‌بازی و … .

گرچه این حالت‌ها هر بار عکس‌های باکیفیت حرفه‌ای تولید نمی‌کنند، اما تا زمانی که شجاعت کافی برای کار باحالت دستی و تسلط بر رمز و راز دیافراگم، سرعت شاتر، تنظیمات تعادل رنگ سفید و غیره را نداشته باشید، می‌توانند درگرفتن عکس‌های بی‌نظیر به شما کمک کنند.

آیا Flash با DSLR همراه است؟

یکی دیگر از نکات راهنمای خرید دوربین نو عکاسی توجه به این نکته است. هزینه کل را هنگام خرید یک DSLR در نظر بگیرید. امروزه تقریباً همه DSLR ها با یک فلش داخلی همراه هستند؛ اما باید به یاد داشته باشید که اگر بخواهید در فضای داخلی و در شرایط کم‌نور عکاسی کنید، قدرت آن به‌اندازه فلاش خارجی نیست که ممکن است بخواهید آن را بخرید. قابل‌کنترل بودن و چشمک زدن‌های خارجی نیز بسیار بیشتر از موارد داخلی است. این چیزی است که باید در هزینه خرید کلی آن را یادداشت کنید.

فلش
دوربین های فلش دار DSLR

چند پیشنهاد برای دوربین دیجیتال قدیمی

دوربین دیجیتال قدیمی خود را دور نیاندازید. در اینجا چند روش برای استفاده از آن وجود دارد. بعدازاینکه دوربین جدیدی خریداری کردید، ممکن است با این موضوع روبرو شوید: من با دوربین قدیمی‌ام که مگا پیکسل کمتر و ویژگی‌های کمتری از دوربین فعلی دارد، چه‌کاری انجام می‌دهم؟ در اینجا چند پیشنهاد هست:

  • دوربین دیجیتال قدیمی خود را به والدین یا دوستان خود هدیه دهید و آن‌ها را با دنیای عکاسی آشنا کنید. به یاد داشته باشید برخی اصول را به آن‌ها بیاموزید و نحوه کار همه‌چیز را به آن‌ها توضیح دهید!
  • در صورت بروز اتفاقی برای دوربین جدید، دوربین قدیمی خود را به‌عنوان پشتیبان نگه‌دارید.
  • اگر این راه‌ها را دوست نداشتید و دوربین قدیمی شما از وضعیت مطلوبی برخوردار است؛ می‌توانید آن را در وبسایت واسط کالا به فروش برسانید.

چقدر به بزرگنمایی نوری نیاز است؟

یک از نکات در راهنمای خرید دوربین نو عکاسی توجه به این نکته کلیدی است. آیا شما به دوربینی با بزرگنمایی نوری 6 برابر نیاز دارید یا 2 برابر یا 3 برابر کافی است؟ (توجه داشته باشید که این نکته برای کاربران دوربین‌های دیجیتال جمع‌وجور، متوسط نوشته‌شده است. کاربران DSLR می‌توانند لنزهایی باقابلیت بزرگنمایی متفاوت خریداری کنند.)

باوجود گزینه‌های فراوان، یک سؤال ممکن است بپرسید که واقعاً برای انواع عکس‌هایی که می‌خواهید بگیرید، به چه میزان بزرگنمایی نوری نیاز دارید؟ اگر می‌خواهید دوربینی با فاصله بزرگنمایی نوری بیشتر بخرید، هزینه بیشتری نسبت به دوربینی با بزرگنمایی 2 یا 3 برابر برای شما خواهد داشت. بنابراین باید این تصمیم را با توجه به بودجه خود بگیرید. دریابید که حتی اگر برای اکثر کارهایتان به بزرگنمایی زیادی نیاز نداشته باشید، همیشه مواقعی وجود دارد که ممکن است این موضوع برای شما مفید باشد.

بزرگنمایی نوری
بزرگنمایی نوری در دوربین

نکته

آیا بیشتر در مهمانی‌ها یا مناسبت‌های اجتماعی از دوستان و خانواده خود عکس می‌گیرید؟ اگر می‌خواهید از تمام جزئیات این رویداد عکس بگیرید. بزرگنمایی 2 برابر یا 3 برابر باید برای شما زیاد باشد.
آیا می‌خواهید از مناظر بیرونی عکس بگیرید؟ آیا به‌عکس گرفتن از آثار معماری در منظره شهر علاقه دارید؟ بزرگنمایی 5 برابر می‌تواند به شما در عکاسی از دور بدون کمبود جزئیات کمک کند.
اگر علاقه‌مند به گرفتن عکس از حیات‌وحش هستید به‌طوری‌که برای جلوگیری از ترساندن حیوانات در عقب بایستید، یا در مسابقات ورزشی که ممکن است در صندلی‌های سطح سوم قرار بگیرید، یا از بالای عرشه‌های مشاهده در کلان‌شهرهای بزرگ یا موقعیت‌های دیگر بزرگنمایی 7 برابر به شما کمک می‌کند عکس‌های موردنظر خود را به دست آورید.

سوکن سه‌پایه کجاست؟

یکی دیگر از نکات راهنمای خرید دوربین نو عکاسی توجه محل قرار گرفتن دوربین روی سه پایه است.
هنگام خرید دوربین، اطمینان حاصل کنید که دوربین به‌خوبی روی سه‌پایه قرار می‌گیرد. اگر قصد استفاده از سه‌پایه رادارید، قسمت زیرین دوربین دیجیتال را بررسی کنید تا ببینید که در آن، جایی برای سوکن سه‌پایه قرار دارد یا خیر؟ برای داشتن تعادل بیشتر، سوکن باید در وسط دوربین باشد. اگرچه برخی از تولیدکننده‌ها محل سوکن را در سمت چپ یا راست دوربین قرار می‌دهند. اگر سوکن در جای مناسب قرار نگیرد، ثابت کردن دوربین برای عکس‌های کاملاً واضح، هنگام عکس‌برداری با سه‌پایه، دشوارتر است.

دوربین‌های دارای حالت دستی ممکن است گران‌تر باشند. درحالی‌که دوربین‌های دیجیتال ارزان‌قیمت برای مبتدیان و حتی کاربران باتجربه مناسب هستند، اما برای کنترل کامل ممکن است مجبور شوید کمی بیشتر هزینه کنید. منظور از کنترل کامل توانایی تنظیم هم‌زمان سرعت شاتر و دیافراگم و همچنین امکان تنظیم ISO است. دوربین‌های دیجیتال ارزان‌تر فقط می‌توانند سرعت شاتر یا دیافراگم را تنظیم کنند اما هر دو به‌طور هم‌زمان نه. در بسیاری از موارد این حالت‌ها باید خوب کار کنند، اما در شرایط نوری بسیار دشوار ممکن است به توانایی لغو محاسبات دوربین دیجیتال خود نیاز داشته باشید.

سه پایه
سه پایه عکاسی

دوربین‌های ضد آب

برخی از دوربین‌های دیجیتال برای مقاومت در برابر رطوبت ساخته‌شده‌اند. آیا شما به عکاسی در زیر باران و برف یا آب‌وهوای نامناسب علاقه دارید؟ سایه‌های لنز و پوشش‌های باران و برف شاید به این موضوع کمک کنند، اما اگر پول‌دارید، ممکن است بخواهید فقط برای چنین مواردی در یک دوربین ضد آب سرمایه‌گذاری کنید. چندین تولیدکننده دوربین‌های ضدآب (که گاهی اوقات در زیرآب نیز نامیده می‌شود) می‌سازند. برخی از این دستگاه‌ها بدون اینکه مشکلی برای آن‌ها پیش بیاید می‌توانند در 30 متر! یا بیشتر در آب غوطه ورشوند. همچنین موارد ضدآب نیز وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید و از این طریق از سرمایه فعلی شما محافظت می‌شود. فروشگاه دوربین محلی یا فروشگاه آنلاین به شما اطلاعاتی در مورد دوربین‌های ضد آب می‌دهد، بنابراین برای اطلاعات بیشتر آن‌ها را بررسی کنید.

توجه به میزان حساسیت حسگر به جذب نور

یکی دیگر از نکات راهنمای خرید دوربین نو عکاسی توجه به میزان حساسیت حسگر به جذب نور است.
به دنبال دوربین‌هایی باشید که از ISO 50 برای تصاویر واضح و تمیز پشتیبانی می‌کنند. ISO 100 در کمترین تنظیمات ISO وجود دارد.

بااین‌حال، حتی اگر به دنبال عکس‌های واضح‌تر هستید، در صورت داشتن نور زیاد یا مصنوعی در فضای باز، بخواهید دوربین شما از ISO 50 پشتیبانی کند.

ایزو 50 نسبت به ایزو 100 به شما تصاویر با نویز کمتری می‌دهد، اما به نور زیادی احتیاج خواهید داشت در غیر این صورت تصاویر شما در معرض کم نوری قرار می‌گیرند. همچنین، به دلیل سرعت شاتر پایین، احتمالاً شما نیاز به استفاده از سه‌پایه یا هر وسیله تثبیت‌کننده دیگری خواهید داشت.

راهنمای خرید دوربین نو عکاسی
حساسیت حسگر دوربین

پرسش و پاسخ

3 مورد اصلی در انتخاب دوربین هنگام خرید کدام‌اند؟

پاسخ : اندازه سنسور، وضوح تصویر مگاپیکسل و لنز

مگاپیکسل اهمیت دارد؟

پاسخ : یکی از مهم‌ترین فاکتورهای دوربین در بخش تبلیغات و بازار گرمی برند‌ها عدد مگاپیکسل است. بسیاری فکر می‌کنند که هر چه این عدد بیشتر باشد کیفیت عکس‌ها بیشتر خواهد بود، اما باید بدانید که، این عدد تنها نشان دهنده تعداد پیکسل در هر عکس است و با کیفیت عکس ارتباطی ندارد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد نکات مربوط به راهنمای خرید دوربین نو بیان شود تا شما بتوانید به راحتی دوربین موردنظر خود را خریداری کنید. امیداریم خواندن این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

جهت خرید و روش راحت لوازم دیجیتال خود می‌توانید به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید و این کار را انجام دهید.

منابع:

onsumerreports.org

visualwatermark.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.