همه چیز در مورد بافتن یال اسب

چرا یال اسب بافته میشود

بافتن یال اسب، این حیوان را از بقیه متمایز می‌کند، این کار تاریخ جالبی دارد. امروزه بر روی انواع اسب‌ها می‌توانید یک یال زیبا ببینید. گذشته از کاربردها، زیبایی و همچنین از گره خوردن موهای اسب می‌تواند جلوگیری کند. بر اساس فرهنگ‌عامه باستان، گره‌هایی که در ماله اسب تشکیل می ‌شود، ناشی از کار پری‌ها بود که به گره‌های جن معروف‌اند. جن‌ها برای سوارشدن اسب‌ها از گره‌ها به‌عنوان تکان‌دهنده استفاده می‌کنند. البته، یال‌های اسب را به هر دلیلی گره می‌زنند.

یال اسب

مو از بالای گردن اسب رشد می‌کند و به‌طورمعمول از بالای سر اسب رشد می‌کند و تا پایین گردن می‌آید. موی یال اسب نسبت به بقیه روپوش اسب ضخیم‌تر و درشت‌تر است. به‌طور طبیعی رشد می‌کند که تقریباً گردن را می‌پوشاند. وراثت این نقش را ایفا می‌کند و بعضی از اسب‌ها یک یال طولانی‌تر و ضخیم‌تر و برخی دیگر کوتاه‌تر و نازک‌تر دارند.

نژاد پونی‌ها معمولاً ضخیم‌ترین یال‌ها را دارند و با سایر اسب‌ها تفاوت زیادی در ضخامت و طول یال دارند.
یال اسب می‌تواند بسیار سفت یا بسیار ریز و انعطاف‌پذیر باشد. موهای چانه عموماً نرم‌تر و کوتاه‌تر از موهای دم هستند. بافتن یال اسب می‌تواند تحت تأثیر نژاد و مدیریت اسب باشد. از جمله شرایط طبیعی مانند رژیم غذایی یا آب و هوا نیز ممکن است بر کیفیت تأثیر گذارد.

رسیدگی به یال

از یک شانه‌ی مخصوص یال استفاده کنید تا گره خوردگی‌های یال و دم را باز کنید. آرام باشید و گره خوردگی‌های اصلی را به دقت با استفاده از انگشتان بازکنید تا از کشیده شدن یا شکستن هر تار مویی جلوگیری کنید.
شما می‌توانید از برس زبر نیز روی دم‌اسبتان استفاده کنید تا آن را قشنگ‌تر و نرم‌تر کنید. یال و دم‌اسب را هرروز برس نکشید وگرنه به طرز تعجب برانگیزی نازک می ‌شود و سه سال طول خواهد کشید تا دوباره رشد کند.
یک فیبر پروتئینی است که آب را به آرامی جذب می‌کند. با استفاده از رنگ‌های سنتی مناسب، می‌توان آن را رنگ آمیزی کرد؛ اما این کار به راحتی انجام نمی‌ شود.

شانه کردن
شانه کردن یال اسب

اگر تصمیم گرفته‌اید یک اسب بخرید و نمی‌دانید هزینه نگهداری اسب چقدر است؟ با ما همراه باشید.

بافندگی‌ یال اسب

بافندگی‌ یال اسب روشی متداول است که صاحبان این حیوانات برای افزایش زیبایی حیوان خود از آن استفاده می‌کنند. اما آیا می‌دانید که این عمل صدها سال پیش اتفاق می‌افتاده و بیشتر به‌عنوان کارکرد انجام می‌شده تا مد؟
همچنین بندها باعث شدند که بین یک اسب معتبر و یک اسب رده پایین‌تر در نبردها و شکارها تفاوت ایجاد شود.
استفاده از روغن میخک روی ریشه‌های مو می‌تواند در حساس‌تر شدن منطقه در طی روند کشیدن کمک کند. همچنین توصیه می‌شود که کشیدن بلافاصله بعد از ورزش انجام شود، هنگامی‌که تصور می ‌شود که مو راحت‌تر کشیده می ‌شود زیرا منافذ باز است.

اگر دوست دارید درباره‌ی اشتباهات رایج در نگهداری از اسب بدانید، خواندن این مقاله‌ را از دست ندهید!

نوار

امروزه، نوارهای دستی برای نشان دادن بهتر گردن بسته می ‌شود و هنگام حرکت یا پریدن اسب، خط بالایی را برجسته نشان می‌دهد. ممکن است از پارچه برای پنهان کردن گردن استفاده شود. در صورت بستن، نیمی ازیک‌طرف و نیمی از طرف دیگر، می‌توان از نوارهای دستی استفاده کرد تا ازیک‌طرف گردن آویزان بشود.
به‌طور سنتی، مو در سمت راست گردن بافته می ‌شود. این هنوز معیار استاندارد برای شکارچیان نمایش در ایالات‌متحده است. اگرچه اسب‌های کامپوزیتی معمولاً یال آن‌ها از هر طرف بافته می ‌شوند.

بافتن یال اسب نمایش

یک ظاهر با طراحی لباس و دم‌اسب هنگامی‌که به‌طور صحیح انجام شود، ظاهری دلپذیر به او می‌بخشد. مرسوم است که اسب‌های نمایش قبل از ورود به حلقه نمایش، یال‌های خود را مرتب می‌کنند. سبک‌های مختلف برای مسابقات و رشته‌های مختلف سواری صحیح در نظر گرفته می ‌شود. مهم است که مدل مو را برای اسب خود از قبل انتخاب کنید.

چرا یال اسب بافته میشود
ظاهر زیبای یال های اسب

اگر نمی‌خواهید در روزهای عادی یال اسب خود را نبندید، اما بدانید که این کار در مسابقات مرسوم است. اسب‌هایی که تقریباً در تمام نمایش‌ها و اکثر رشته‌های سوارکاری غربی رقابت دارند، یک یال بافته شده دارند.
کوتاه کردن یال اسب از طریق بافتن حدود 10 سانتی متر از قد یال کم میکند. با یک شانه مخصوص موها را جمع کنید. این کار باعث میشود موهای کوتاه و بلند در بافتن یال اسب یکدست شوند.

برای آشنایی بیشتر با نژاد اسب‌های یال بلند خواندن مقاله را از دست ندهید.

ساروج یال

نوارهای سنتی برای مسابقات سوارکاری انگلیسی استفاده می‌ شوند. یال ابتدا کشیده می ‌شود و سپس به 35 تا 40 تسمه با عرض نیم اینچی بافته می ‌شود. نوار پارچه‌ای حاوی یک‌تکه نخ است که از آن استفاده می‌ شود و آن را نصف تا کنید و در جای خود بر روی تاج گردن ببندید.

مورب‌های بافته مطلوب هستند زیرا ضمن نگه‌داشتن آن، یال را با ظاهری مرتب نشان می‌دهند. بانداژ شبیه بند است و در درجه اول برای نمایش‌ها و مسابقات غربی استفاده می ‌شود.
شامل تقسیم مورب به 35 تا 40 قسمت نیم اینچی و قرار دادن یک باند لاستیکی کوچک در نزدیکی قسمت بالای این بخش برای نگه‌داشتن یال است.

نظافت و آرایش یال و دم‌اسب

یال و دم‌اسب و رسیدگی به آن‌ها از دو جهت مفید است.

 • اول آن‌که به دلیل وجود موی بلند در این نواحی تمیز کردن مداوم آن‌ها از بروز بسیاری از بیماری‌های پوستی و لانه گزینی تخم انگل‌های خارجی مختلف جلوگیری می‌نماید و دوم اینکه رسیدگی و آرایش این نواحی تأثیر به سزایی در زیبایی ظاهری اسب‌ها دارد.
 • معمولاً موهای بلند یال و دم که کثیف باشند و برای مدتی شانه نشده باشند به یکدیگر پیچیده می ‌شوند. ضمن ایجاد ظاهری نامطلوب برای اسب محل و مأوای مناسبی برای فعالیت انواع میکروارگانیسم‌ها و حشرات می‌شوند.
 • پرورش‌دهندگان و مالکین اسب‌ها با تنک کردن از تراکم تعداد الیاف مو خصوصاً در یال حیوان در اسب‌هایی که یال‌های پرپشتی دارند، یال را زیباترمی نمایند.
 • بسیاری ترجیح می‌دهند پس از تنک کردن و کوتاه کردن موهای زائد و یا بلند، یال شستشو و یا کاملاً تمیز شده و شانه شود. اگر قصد بافتن یال اسب را دارید بهتر است موها مرطوب باشند تا راحت‌تر فرم بگیرند.
نظافت و آرایش
تمیز کردن یال های اسب

در مورد طریقه شستن اسب بیشتر بدانید.

یال اسب

موهای یال و کاکل در پشت گوش‌ها طوری تیمار، کوتاه و یا بافته می‌ شوند که کاکلی و تسمه آن بهتر روی این نواحی مستقر و ثابت شوند. در مورد دم حیوان شاید موضوع کمی متفاوت باشد. به این صورت که قاعده دم درهر دو جنس به دلیل نزدیکی به مقعد حیوان محل مناسب و مرطوبی است که قابلیت فراوانی برای ازدیاد قارچ‌ها و باکتری‌ها و تخم حشرات را دارند.

لذا مرتب تمیز کردن و در صورت مساعد بودن هوا شست‌وشوی آن با آب ولرم در حفظ سلامتی حیوان مؤثر است. موهای دم نیز در ناحیه قاعده دم که قسمت گوشتی، استخوانی آن نیز هست باید مرتب و کوتاه شوند. پس از مرتب کردن و شست‌وشو و خیس کردن دم به اشکال مختلف و زیبا در اسب‌های مسابقات پرش، درساژ و شکار و اسب‌های نمایشی دم را به طرز زیبایی می‌بافند.

توجه به زمان بافت

به‌هرحال بسته به ذوق و سلیقه بافنده‌ها نهایتاً با بافتن یال و دم اسب می‌توان ظاهری بسیار زیبا از اسب ایجاد نمایید. باید توجه داشته باشید که اصولاً کوتاه کردن موهای یال و دم و کاکل اسب خصوصاً در تابستان‌ که مزاحمت حشرات برای حیوان مضاعف می ‌شود چندان کار درستی به نظر نمی‌رسد.

پاسخ به این سوال که آیا یال اسب از طرف اشتباه و یا حتی از هر دو طرف آویزان است؟ این امر به‌ویژه در اسب‌هایی صدق می‌کند که یال‌های ضخیمی دارند. در بسیاری از اسب‌ها متداول است که در سمت اشتباه می‌افتند.

چرا یال اسب بافته میشود
بافتن یال های اسب

چگونه یال‌های یک اسب را ببافیم؟

 1. یال‌ها را به‌اندازه مناسب کوتاه کنید. (این کوتاهی بستگی به نوع بافت دارد) این کار باید حداقل یک روز قبل از زمان بافت انجام شود تا هنگام بافتن یال اسب از خود مقاومتی نشان ندهد.
 2. اسب را مهار کنید. بافتن یال حتماً باید در زمان مهار کامل اسب انجام شود که نیروی شما فقط معطوف به بافتن شود.
 3. محل ایستادن خود را جوری تنظیم کنید که در سمتی از گردن اسب باشید که یال‌ها ازآنجا رشد کرده است.
 4. یال اسب را برس بکشید. طوری که تمام گره‌ها و درهم رفتگی‌هایش باز شود و موهای پیشانی اسب راهم شانه کنید.
 5. یال را به قسمت‌های هم‌اندازه تقسیم کنید از شانه مخصوص یال برای این کار استفاده کنید. قسمت کردن موهای یال‌ را از بالا شروع کرده و تا انتهای یال ادامه دهید. هرچه به سمت پایین می‌رویم موها نازک‌تر می‌ شود پس به قسمت‌های پهن‌تری نیاز دارید تا یک بافت یکنواخت داشته باشید.
 6. هر قسمت جداشده را با یک کش ببندید.
 7. هر قسمت انتخاب‌شده را به سمت پایین بکشید تا برای بافت آماده شود. در این مرحله برای آسان شدن بافت می‌توانید هر قسمت را به آب، سفیده تخم‌مرغ یا ژل مو آغشته کنید.
  در حال حاضر موی اسب شما برای مدل بافتی که در نظر دارید آماده است. موفق باشید.
چرا یال اسب بافته میشود
روش های بافتن یال اسب

درصورتی که شما قصد دارید اسب پرورش دهید، خواندن مقاله زیر به شما در این زمینه کمک می‌کند:

چگونه اسب را پرورش دهیم؟

سخن پایانی

موهای اسب جلوه‌ای منحصربه‌فرد و خاص به‌ظاهر آن‌ها می‌بخشد؛ و مسابقات، به اسبی نیاز دارد که ظاهری صیقلی برای تحت تأثیر قرار دادن داوران داشته باشد. وقتی یک‌بند به‌خوبی ارائه‌شده و بافته‌شده باشد، روشی عالی برای نشان دادن این است که چه کسی از حیوان خود خوب مراقبت می‌کند.

امیدواریم تا این لحظه از مطلب چرا یال اسب بافته می ‌شود؛ لذت برده باشید. شما این اختیار را دارید بدون محدودیت برای خریدوفروش هر کالایی در اپلیکیشن واسط کالا اقلام موردنظر خود را جست‌وجو و خریداری نمایید. با ما همراه باشید برای خریدی راحت‌تر.

پرسش و پاسخ

آیا اگر گره ها به مدت طولانی داخل آن بماند ، یال اسب می تواند شکسته شود؟

بله ، بهتر است هر 2 یا 3 روز یکبار آن ها را باز کنید.

آیا می توانم از شامپو روی یال اسبم استفاده کنم؟

بله ، از شامپو انسان می توان با اطمینان روی اسب استفاده کرد ، مگر اینکه اسب به ماده خاصی از شامپو حساس یا حساسیت داشته باشد. با این حال ، بهتر است از شامپوی اسب استفاده کنید ، که مخصوص اسب ها ساخته شده است.

اگر شامپوی اسب نداشته باشید از روغن می توان استفاده کرد؟

نه، روغن کودک ماده ای چرب است که یال را با چربی چاق کرده و آن را لغزنده و ناخوشایند می کند!

اگر یال اسب من واقعاً کوتاه باشد چه؟

احتمالاً هنوز می توانید یال اسب خود را ببافید. فقط گره ها خیلی کوتاه تر می شوند. این به میزان تحمل اسب شما بستگی خواهد داشت . بنابراین با توجه به تمایل اسب شما و توانایی مهارت بافتن شما در موهای کوتاه ، او را بسنجید!

منابع:

thesprucepets.com

reshareworthy.com

animals.mom.com

horseracingsense.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.